DE MISSIE IN NOORWEGEN Hoe de deblokkeering werkt DUITSCHLAND ONDER CONTROLE PROCLAMATIE MET HARDEN INHOUD Honger en ellende in Warschau Fierheid en optimisme te midden van chaos en puin Zwitsersch geschenk MIDDEL TEGEN TUBERCULOSE? Een onderhoud met Z.H. Exc. Mgr. Mangers Minister Lieftinck geeft nadere toelichting De normen voor de deblok keering van loonen e.d. Welke rekeningen vrij zijn Uitbetaling in contanten De geallieerde contröleraad te Berlijn, bestaande uit de opperbe velhebbers van de geallieerde bezettingstroepen in Duitschland, beeft een proclamatie tot het Duit- sche volk gericht, waarin wordt medegedeeld, dat er „zekere aan vullende eischen zullen worden ge steld, welke uirt de volslagen neder laag en onvoorwaardelijke over gave van Duitschland voortvloeien en welke Duitschland moet vol voeren". Het ongeveer 3000 woorden tel lende document geeft in een niet altijd al te vlotte juridische taal Een correspondent van de „Man chester Guardian" geeft een be schrijving van Warschau, de meest geteisterde stad van Europa. De Duitsohers hebben de Poolsche hoofdstad systematisch, straat voor straat en huis voor huis, verwoest. Men kan het aantal huizen met een dak erop op de vingers van twee handen tellen. De Polen zijn trotseh en weigeren de stad te ver laten. 180,000 mannen, vrouwen en kinderen, van wie de meesten arm zalig gekleed zijn en velen barre voets gaan, zijn teruggekeerd. Zij wonen in kelders of in een enkele overvolle kamer. De meesten leven onder den grond. Het ommuurde ghetto, waar voor den oorlog het meerendeel van de 200.000 joden woonde, is met den grond gelijk gemaakt. In een om trek van 2 vierkante km is nau welijks een steen te vinden. Het aantal joden bedraagt minder dan 5000 en naar schatting zijn er van de 4.000,000 joden, die Polen voor den oorlog telde niet meer dan 150.000 over. Niet ver van het ghetto ziet men tafreelen van groote ellende. Man nen, vrouwen en kinderen met grauwe, uitgeteerde gezichten staan in de rij om een kwalijk rie kende soep te koopen. En naast honger is er overvloed, want in de Marseelkowska kan men op de bloeiende zwarte markt van alles koopen. Cigaretten kosten 7% pond sterling per pakje, sardines 10 pond een blikje appels 1% pond per stuk en een brood kost 5 sh. Er zijn echter slechts weinig koopers. want de meeste menschen heb ben geen geld. De best betaalde arbeiders verdienen 2 tot 3000 zloty per maand fgelijk staande met een bedrag van 100 tot 150 pond terwijl een goede zakenman 5000 zloty verdient Op de rantsoen- bonnen is weinig te krijgen. Klee- ding is er heelemaal niet te koop De toestanden op economisch ge bied zijn chaotisch. In politiek opzicht ziin de Polen èf hevig regeeringsgezind, of fel tegen de regeering gekant. Temid den van chaos en puin ervaart men telkens met verbazing, hoe fier en optimistisch de Polen zijn Er is zeker geen bevrijd land in Europa, dat zoo ootimistisoh is. meent de correspondent. In Rotterdam is gisteren een #ein, bestaande uit 45 wagons, aan gekomen met diverse goederen, ■Welke door de Don Suisse in Zwit serland Zijn ingezameld ten be hoeve van de Nederlandsche be volking. De goederen, bestaande uit huis houdelijke artikelen, kleeding en schoeisel, zijn gedeeltelijk nieuw «n worden voorloopig in de opslag plaatsen van Pakhuismeesteren ondergebracht onder auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis en de H.A.R.K. DE LIFTSTAKING IN NEW YORK Omtrent de staking van het per soneel dat de liften in de New- Yorkeche wolkenkrabbers bedient, melden de Engelsche bladen de volgende bijzonderheden: Vijfhonderdduizend employé's, die in deze gebouwen werken, moeten trappen klimmen. De ge-, wetensvolle werkers onder hen zwoegen naar boven, daarbij de voorschriften uit de kranten in acht nemend, die luiden: „adem door uw neus, loop op uw vollen voet en laat uw teenen naar voren wijzen". Zij. die hun werk niet zoo serieux opnemen, bevolken de bioscopen en café's, RAAD VOOR HET RECHTSHERSTEL Tot leden van den raad voor het rechtsherstel zijn benoemd prof. mr. J. Eggens, 's-Gravenfoage, en mr. Karni. Leiden, ter vertegenwoordiging van Ned -Indië; het lid prof. R. D. Koilewijn, is tevens aangewezen ter vertegenwoordiging van Suriname. Op korten termijn zal een lid ter ver tegenwoordiging van Curagao worden aangewezen. een codificatie van de regels, waaraan het Duitsche volk zich heeft te houden. Het bevat weinig, dat niet reeds in de verklaring van Potsdam of in andere mede- deelingen is gepubliceerd, en niet reeds heeft plaats gehad of op het oogeniblik wordt uitgevoerd; maar het accentueert en codificeert eens te meer, dat het gezag van de geallieerde overwinnaars onbe perkt is, en zich uitstrekt over vrijwel alles in Duitschland. De artikelen, welke het recht der overwinnaars omschrijven om herstelbetalingen te eischen, inbe slagnemingen te voltrekken, gel den uit te geven, vinden slechts één beperking: in de discretie en den wil van de geallieerde ver tegenwoordigers. Het document vormt aldus het instrument van den hardst mogelijken vrede; de toekomst van Duitschland is ge heel en al en onvoorwaardelijk in handen van den contröleraad, dae alles-overheerschende macht heeft, gelegd. De proclamatie kondigt aan, dat alles wat in Duitschland op land-, lucht- of zeestrijdkrachten kan lijken, met inbegrip dus van alle z.g. paramilitaire organisaties en van alle vereenigingen welke de militaire traditie levend zouden kunnen houden, wordt ontbonden. Alle Duitsche autoriteiten kunnen worden ontslagen; de geallieerde vertegenwoordigers nemen de zorg voor alle buitenlandsdhe relaties van Duitschland op zich; Duitsche burgers mogen het land niet zon der verlof verlaten; de geallieer den hebben de absolute controle over alle verkeersmiddelen in Duitschland; zij oefenen controle en censuur op alle uitingen van volksbeïnvloeding en meenings- uitdrukking uit; zij hebben recht op elke controle, welke zij wen- schelijk achten, over elk onderdeel van de Duitsche financiën, in dustrie, scheepvaart, land-, bosch- en mijnbouw, openbare nutsbedrij ven, handel, distributie en volks huishouding in het algemeen. Alle onderzoekingsresultaten, welke met oorlogvoering verband houden, moeten worden uitgeleverd. Over Duitsche bezittingen, aan- deelen, rechten enz. in of buiten Duitschland mag zonder vergun ning der geallieerde autoriteiten niet meer beschikt worden; terwijl de Duitschers, staat, vereeniging, vennootschap of individu, alle goud en zilver in staven of mun ten, alle platina in staven, en alle buitenlandsche bank- en muntbil jetten en munten aan de geallieer den moeten overdragen. Ook kan Duitsche arbeid worden geëiseht voor gebruik in Duitschland en elders om de schade, welke door den oorlog is aangericht, te her stellen. Bijzondere bepalingen ziin ge troffen om een algeheele en snelle teruggave van wat de Duitschers oorlogs-„buit" pleegden te noemen te bevorderen. Alle Duitsche auto riteiten en alle Duitsche particu lieren zijn ten volle verantwoor delijk gesteld voor alles, wat zij aan eigendommen van een der vereenigde volken of dezer onder danen in hun bezit mochten hebben Zoo staat de getoeele Duitsche wetgeving en het geheele Duitsche leven onder geallieerde controle. De Duitschers zullen nog langen tijd ervaren, dat zij niet aan de verantwoordelijkheid kunnen ont snappen van de ellende en ver arming, welke zij over de wereld hebben gebracht. Twee Amerikaansche medici hebben, naar U.P. meldt, een nieuwe middel ontdekt, waarmede zij hopen tuberculose te kunnen genezen. Het is nog te vroeg om het vol ledige effect van dit nieuwe mid del op den mensch na te gaan, maar proeven met dieren hebben tot verbazingwekkende resultaten geleid. In medische kringen voor spelt men, dat dit nieuwe genees middel, dat streptomycine wordt genoemd, een even revolutionnaire werking zal hebben als het reeds beroemde penicilline- In vele op zichten komen beide middelen met elkaar overeen, maar de New- Yorksche medici gelooven, dat streptomycine tal van ziekten zal kunnen genezen, waar ook peni cilline gefaald heeft. Daaronder is de tuberculose een van 's men- schen ergste vijanden. De ontdekkers van het strepto mycine zijn Dr. Selman Waks man, een microbioloog en zijn assistent Dr. Albert Schatz. Vijf jaar lang zijn zij al bezig met proefnemingen, waarbij zij gebruik maakten van schimmels. Vijf jaar lang tuurden zij door microscopen, totdat zij eind 1943 een stof von den, die een doodelijke uitwer king had op bacterieën. Strepto mycine wordt thans voor men- schelijke ziektegevallen toegepast en heeft reeds goede resultaten opgeleverd. Het zal echter nog twee tot vijf jaar duren voor men onomstootelijk weet, of het nieuwe middel m gevallen van tubercu lose effectief is. HERDERLIJK SCHRIJVEN DUITSCHE BISSCHOPPEN Naar radio Weenen meldt, lubben kardinaal Faulhaber, de aartsbis schop van Munchen en dertien andere Duitsche Katholieke bis schoppen in een herderlijk schrij ven erkend, dat vele Duitsche katholieken zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdaden. Zij verklaren, dat de Kerk wil samenwerken bij het scheiden van schuldigen en onschuldigen. Het schrijven eindigt met het uitspre ken van dankbaarheid aan al die Katholieken, die zonder zich te bekommeren om persoonlijk ge vaar steun hebben verleend aan de vervolgde Joden. DE HEER EERSTENS NAAR INDIE. Het vertrek van den heer p A. Kerstens, van het dep. van onderwijs en eeredienst in Ned. Indië, is on verwachts vervroegd en vastgesteld op Zondag a s. Majoor Cranfield, de verdediger van Irma Grese, verzocht het hof, toestemming te verleenen voor het hooren van kolonel H. A. Smith, professor in het internationale recht aan de Londensche univer siteit. Kól. Smith zal spreken ter verdediging van alle verdachten Cranfield zeide, dat Smith voor het hof zal spreken over de volgende punten: ten eerste over de vraag, hoever de nationaliteit van par tijen bij oorlogsmisdaden een rol speelt, ten tweede over de ver schillen van het nationale en het internationale recht, ten derde over de vraag, of personen, niet behooende tot de strijdmachten der oorlogvoerenden, zich schul dig kunnen maken aan oorlogs misdaden. Zooals wij reeds gemeld hebben, vertoeft Mgr. Dr. J Mangers, apostolisch vicaris van Oslo op het oogenblik in ons land. Mgr. heeft eerst een bezoek aan Noord- Luxemburg gebracht, waar zijn familie woont. Daarna is hij naar Nederland gekomen, daar het grootste deel van zijn geestelijkheid uit Nederland afkomstig is. We hebben Mgr. Mangers in het St. Olovhuis te Bussum bezocht en hem het een en ander over de missie in Noorwegen gevraagd. Hij begon met te zeggen, dat zijn missie zeer klein was en dat deze nog niet één procent der bevolking uitmaakt. Noorwegen telt 34ÖÖ katholieken, maar deze zijn dan ook goed katholiek. Allen, stuk voor stuk, komen ze hun plichten na; soms zijn ze wel wat dweperig. Mgr. Mangei» is de eerste katho lieke Bisschop in Noorwegen. Hij wordt echter door twee prefecten, een in het Noorden, en een in het midden, bijgestaan. Voorts sprak Mgr. vol lof over de missionaris sen, die hem vooral tijdens den oorlog zoo hebben gesteund en een wapen zijn geweest tegen de Duit schers. De Duitschers hebben vooral de jeugdbeweging flink willen aan pakken. Maar direct hebben Mgr. Mangers en de protestantsche kopstukken den eerstvolgenden Zondag een gezamenlijken brief van den kansel voorgelezen, waar in zij protesteerden tegen de door de Duitschers voorgenomen Ver nieuwing van de jeugdbeweging. Zij zeiden in dezen brief, dat zij hun jeugdorganisaties niet zouden doen samensmelten met de Hitler- jeugd, wat op het programma der heeren stond. De Duitschers hebben mgr. Man gers toen willen dwingen voor oen avond zijn -woorden in te trekken; zoo niet, dan moest hij een lijst met namen van alle missionaris sen en Zusters samenstellen, dan zouden de Duitschers hen systema tisch naar Duitsche kampen weg voeren. Mgr. Mangers heeft toen in overleg met zijn geestelijkheid 's avonds de lijst aan den Duitschen commandant overhandigd. Nog werden mgr. Mangers enkele da gen uitstel gegeven, maar hij bleef sterk. Intusschen ging er een vlieg tuig naar Rome. Aan een der pas sagiers heeft mgr. Mangers toen een brief voor Z.H. den Paus mee gegeven en de situatie daarin uit eengezet. Binnen enkele dagen kreeg hij antwoord, dat Z.H. ge heel met zijn handelwijze tevreden was en dat Hij in Berlijn gepro testeerd had. Mgr. Mangers hoor de daarna nooit meer iets over deze zaak. Wel hebben de Noor- sche illegalen hem gewaarschuwd, dat hij op de zwarte lijst van de Duitschers stond. Als mgr. een ver gunning moest hebben van de be zetters om voor een vormreis naar het Noorden te reizen, zeiden ze hem meermalen, dat er nog iets te verrekenen was en dat hij dat vormen maar per brief moest doen Binnen enkele dagen hoopt mgr. Mangers weer naar Noorwegen te rug te keereru De minister van financiën. prof. mr p Lieftinck heeft in een gistermiddag te s-Gravenhage gehouden persconferentie een nadtre toelichting gegeven op de „Beschikking deblokkeering 1945" en daarna een aantal gestelde vragen beantwoord. De minister kondigde o.m. aan, da+ ja..„ recherche-besluit zal worden gepubliceerd, dat van ingrijpenden aard zal zijn. Dit besluit zal enkele verrassingen inhouden voor dienen, die meenen, aan den greep van den fiscus te ontkomen Een herziening van het besluit betreffende de effèclenregislratie slaat op het punt haar beslag te krijgen. Allereerst is afgekondigd de „Be schikking deblokkeering 1945", die veertien dagen geleden reeds is aan gekondigd en die moet worden be schouwd als een aanvulling van de „Beschikking geldzuivering 1945" Artikel 4 luidt. Met ingang van 3 Oct. 1945 wordt van het saldo van iedere rekening volgens den stand van 2 Oct. 1945 na kassluiting, daarbij niet inbegrepen het tegoed op geblok keerde rekening, ontstaan ingevolge het bepaalde bij het K.B. van 5 Juli 1945 (Stbl. F 115), afgezonderd een bedrag van 1000. vermeerderd met 25 pet. van het tegoed van de reke ning volgens den stand van 12 Sept 1945 na kassluiting. met dien ver stande. dat het aldus te berekenen tegoed, dat naar boven wordt afge rond op het naastbij gelegen veelvoud van 50 het bedrag van f 10,000 niet te boven gaat. (2) Het krachtens het eerste lid afgezonderde bedrag wordt geboekt op girale rekening. (3) Indien na de afzondering, bedoeld in het eerste, lid, een bedrag zou res- teeren van kleiner dan f 50, wordt dit bedrag mede op girale rekening tegoed geschreven. (4) Het bepaalde in de voorgaande leden geldt niet met betrekking tot een rekening van een lid der begrijfsgroepen effecten handel, handelsbanken, landbouwcre- dietbanken of spaarbanken bij de Nederlandsche Bank of bij een ander lid der bedoelde bedrijfsgroepen (5) De inspecteur der belastingen is bevoegd te bepalen .dat ten aanzien van bepaalde personen of lichamen bet eerste lid van dit artikel buiten toepassing blijft, of dat het bedrag, dat per saldo op een reeds geopende girale rekening staat, opnieuw wordt geblokkeerd. (6) De in specteur doet van zijn besluit mededeeling aan dengene. die de re kening houdt, zoomede aan dengene te wiens name de rekening staat. Op overschrijvingen, verrich't in strijd met het besluit van den inspecteur, kan degene die de rekening houdt tegenover 's rijks schatkist geen bë- roeo doen. Artikel 6 beoogt don weg te ver sperren aan al degenen, die gehoopt hebben om door het sturen van post wissels. het trekken van chèques en dergelijke aan de gevolge der blok keering te ontkomen Postwissels die voor 25 September ziin afgegeven, zullen oveT den Postcheque- en Giro dienst worden geleid, hetzij ter blok keering bij deze instelling, hetzij ter blokkeering bij een bank. Bepaald is namelijk, dat alle soor ten betalingstukken waardepapieren en dergelijke, die op een of andere wijze voor 26 September in contant geld hadden kunnen worden omgezet, na dien datum slechts kunnen worden geïnd door bemidde ling van een bank. die de opbrengst op een geblokkeerde rekening tegoed schrijft. Artikel 7 zegt. dat het verboden in zonder vrijstelling krachtens be schikking van den minister van financiën of zonder vergunning ven de Nederlandsche bank tegoeden op geblokkeerde rekening op eenigejrlei wijze: a geheel of gedeeltelijk in betaal middelen uit te betalen of op te ne men; b geheel of gedeeltelijk door over schrijving aan derden over te dragen of te doen overdragen. Handelingen in strijd met het be paalde in het eerste lid worden be schouwd als misdrijven Artikel 8 wijst een aantal rekenin gen aan, die geheel vrij zijn en waar over derhalve onbeperkt kan worden beschikt. Tot de vrije rekeningen be- hooren onder meer de rekeningen van een aantal met name genoemde liefdadige instellingen, terwij] voorts de mogelijkheid is opengelaten dat andere, niet genoemde instellingen van de geboden faciliteit gebruik zul len kunnen maken Naar aanleiding van een, in dit verband gestelde vraag, deelde de minister mede. waarom in dit artikel de kerken niet ziin genoemd Alge heele vrijstelling van kerken bleek in de praktijk niet mogelijk Som mige menschen hebben nl aan de kerken gelden geleend in de hoop. dat dit geld buiten de aangifte zou vallen en zij op deze wijze hun zwart geld veilig zouden kunnen stellen. Artikel 8 luidt: Als vrije rekenin gen aangemerkt de rekeningen van: a) rijks-, provinciale en gemeente comptabelen als zoodanig; (b) am- hassaden. gezantschappen en consula ten van hier te lande geaccrediteerde vreemde mogendheden, alsmede van de leden van het Permanente Hof van Internationale Justitie en van het Hof van Arbitrage, benevens van het buitenlandsche personeel, dat in hun werkelijken dienst is; c) de lan delijke bureau's van de Stichtingen Volksherstel. 19401945. herstellings oorden iroor oud-illegale werkers. Na tionale Hulpactie Roode Kruis, het Nederlandsche Roode Kruis en het Nationaal Steunfonds, alsmede van nader door den minister van finan ciën aan te wijzen stichtingen en instellingen met charitatief doel. Artikel 9 voorziet in de verwikke lingen. die ontstaan, doordat velen bijv. onverschuldigde betalingen heb ben gedaan aan houders van rekenin gen. die krachtens art. 8 als vrij wor den beschouwd, in de hoop daarvoor eerlang vrij tegoed te zullen krijgen. Deze onverschuldigde beta lingen moeten op geblokkeerde reke ning worden teruggestort en komen niet opnieu-w ter vrije beschikking. De minister wees met nadruk op het den gesloten, vooï1^^1"^ steHen" Artikel 10 maakt een einde aan de bijzondere positie, waarin <je ge_ blokkeerde rekeningen uit hoofde der ingeleverde honderd gulden bil jetten verkeeren. Deze geblokkeerde rekeningen zullen voortaan geheel op ®fn bjn staan met alle andere ge blokkeerde rekeningen. Artikel 11, 12 en 13 regelen de eerste uitbetaling in contanten. Er zijn drie mogelijkheden die moeten worden onderscheiden In de eerste plaats de geldkaari of volmacht vermeldt een bedrag van 100 of meer. In dat geval wordt 100 op de geldkaart of volmacht uitgekeerd. In de tweede plaats, de geldkaart of volmacht vermeldt een bedrag van minder dan 100. In dat geval wordt het geheele vermelde bedrag uitbe taald. terwijl de belanghebbende bovendien het recht heef het ont brekende gedeelte in contanten op te nemen uit een geblokkeerde rekening. Deze laatste faciliteit geldt echter alleen indien het inleverkantoor d.w.z. de instelling, waarop de geld kaart is gestort, dezelfde is als de bank, giro-instelling enz. waar de belanghebbende zijn rekening houdt. De minister vroeg vooral voor deze laatste regeling de aandacht. Werkgevers, die zich belasten met centrale inlevering van de gelden van hun personeel, zullen dus goed. doen. hetzij aan hun personeel te voren duidelijk mede te deelen. bij welke bank het geld door den werk gever zal worden gestort, ten einde hun de keus te laten al dan niet aan de centrale inlevering deel te nemen de betrokkenen krijgen immers alleen aanvulling op hun geldkaart. als zij ook zelf een reke ning bij die bank onderhouden hetzij ten behoeve van de werk nemers verschillende lijsten aan te leggen, die zullen worden overgelegd bij de verschillende daarvoor in aan merking komende banken, waar hun personeel een rekening heeft staan. In de derde plaais de geldkaart is ongebruikt en vermeldt in het geheel geen bedrag (voor een vol macht geldt deze regeling uiter aard niet). In dit geval kan de belanghebbende zich in de peri ode van 3 ,'m. 6 October tot zijn bank. spaarbank enz. wenden met het verzoek om uit zijn Tekening een bedrag van 100 uitbetaald te krijgen. Aan dit verzoek, dat schriftelijk moet geschieden, moet worden gehecht de afgeknipte bon een van de geldkaart. Zoowel in het tweede als in het derde geval volgen nog nadere voor schriften. hoe gehandeld moet wor den door belanghebbenden die een rekening bezitten bij den postchéque- en girodienst. Artikel 11 luidt: (1) in het tfjdvak van 8 tot 13 Ocober 1945, beide dagen inbegrepen, wordt, tegen over legging van de geldkaart A of B met de daarbij behoorende distri butiestamkaart. van de volmacht, be doeld in artikel 7. derde lid, van de Beschikking Geldzuivering 1945. en van de quitantiën. bedoeld in artikel 9 derde lid. van de Beschikking Geldzuivering 1945. laatstgenoemde na vergelijking met de lijst, bedoeld in artikel 9. tweede lid. van de Be schikking Geldzuivering 1945. op door den minister van financiën te bepalen wijze, door het kantoor van inlevering een bedrag in betaal middelen uitbetaald van 190 otf zooveel minder als de geldkaart. de volmacht of de quitantie aanwijst. (2) Voorzoover de geldkaart A of B een bedrag van f 100 of meer aanwijst, geschiedt de uitbetaling tegen inlevering van bon één van de geldkaart A of B Op de geld kaart, de volmacht en de quitantie wordt de terugbetaling aangeteekend. Artikel 12 luidt: (1) Voorzoover noodig in afwijking van het bepaal de in artikel 11 eerste lid, is. in dien de houder van een geldkaart A of B of volmacht, waarop minder dan t 100 is ingeleverd, bij het inleveringskantoor een geblokkeerde, respectievelijk een girale rekening bezit, dit kantoor op verzoek van den houder van de geldkaart A of B of van de volmacht gehouden in het in artikel 11. eerste lid. ge noemde tijdvak aan den houder van de geldkaart A of B of van de vol macht een bedrag van ten hoogste f 100, verminderd met het °P geldkaart of de volmacht ingeleverde bedrag, in betaalmiddelen talen .„irit- (1) De houder Artikel 13 1u of B waaTOp van een geldkaart 1(J bank_ geen^Yie?ten Of ^ilverbons zijn in geleverd is gerechtigd in het tijdvak van 3 tot en met 6 October, beide dagen inbegrepen tot het lid van de bedrijfsgroepen effectenhandel, han delsbanken. landbouwcredietbanken of spaarbanken, in welks boeken te zijnen behoeve een geblokkeerde, respectievelijk een girale rekening is geopend, het schriftelijk verzoek te richten hem gedurende het tijdvak, genoemd in artikel 11, eerste lid. een bedrag van ten hoogste 100 in be taalmiddelen uit te betalen. (2) De aanvrager is het ver2oek, bedoeld in het «er

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2