LONDEN VASTGELOOPEN JEUGD ZONDER SCHOEISEL DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. GONGSLAGEN a— Oorlogseenheid zoek in vredestijd -I ARBEID—KAPITAAL Het vraagstuk der samenwerking KOFFIEBON Eind October Generaal Eisenhower naar Nederland hoofdstad te tzttï"3 °°k de OOGSTARBEIDERS NAAR DRENTHE Nieuwe ploeg van 330 man De Aartsbisschop van Westminster in ons land Landing te Batavia Van Britsche en Indische troepen BLOOTSVOETS NAAR SCHOOL Probleem, dat dringend oplossing eischt Zoo'n slimmerik Minister v. d. Leeuw gispt hoogleeraren T.H. Brandstoffen voor kamerhuurders CJitg. V. d. Maas- bode-Stich ting, R'dam Giro 909o Directeur: joh Kuijpers. Hoofdred.: Mgr Dr. J Witlox. Aig Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT t'Al 66ste JAARGANG. Uo. 19822 Tijcf. adres: Broersvest 8 A Tel. 66804. iVbonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand f 0.26 p. week. Ad verten tiën 25 ets. per mm. Nog slf.^edenan"on zen aard- lange Se!^h ens twee keer te bo1 V__ js een atoomsplitsende bom op de menschelijke samen leving neergeworpen; maar sinds dat oogenblik heerscht er inter nationaal een niet te onderdruk ken angst, doodsangst zouden we bijna zeggen, voor dit menschont- eerende wapen. Want men koestert geen enkele illusie, dat, mocht ooit weder een oorlog uitbreken, de be zitter van een dergelijk vernieti- gingsinstrumenit zou aarzelen het te gebruiken; nu reeds is bekend gemaakt, dat de bom op Nagasaki, toch reeds sterker dan die op Hiro- sjima, slechts „een voetzoeker'' is in vergelijking met de eenige dui zenden malen machtiger oom, welke men reeds thans kan fabri- ceeren. Men weet nog niet, hoe men de atoomkracht constructief dienst baar kan maken voor die mensch- heid, maar wel weet één mogend heid het is zelfs met zeker, of Engeland van het geheim op de hoogte is hoe zij voor de verniel tK kan werken. En het lijkt toch uitgesloten, dat de tweade groote wereldmacht niet alle krachtenzal inspannen om zoo spoedig mogelijk ook het wapen te bezitten, waar mede men, zooals een Amerikaan onlangs verklaarde, m tien dagen tijds de wereldheerschappij zou kunnen veroveren. Maar als twee mogendheden het geheim bezitten "aat het niet meer om de absolute wereldheerschappij, maar om de totale wereld vernietiging. Deze gedachten zijn ongetwijfeld actueel, nu de Londensche minis terconferentie op de hoofdzaken is vastgeloopen. Als heden of morgen de ministers der „groote mogend heden" huiswaarts keeren, moeten zii wel het gevoel, juister nog het bewustzijn hebben, dat er van de eenheid en samenwerking, welke gedurende den oorlog op militair gebied hebben bestaan, bitter weinig of niets meer is overgebleven. Men ontkomt niet aan den indruk, dat te Londen tot dusverre slechts één verlangen heeft geheerscht: strate gische en economische voordeelen te behalen. Men had als program: vredesverdragen op te stellen, het heeft er den schijn van, dat, het wordt in de Angelsaksische pers openlijk uitgesproken, slechts oor logsvoorbereidingen worden getrof fen. En dat werk wordt klaarblij kelijk gedaan in een sfeer, welke verre van aangenaam is, om van diplomatiek-welwillend niet eens te spreken. Zoo vertelt een Engelsoh blad, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken Bevin zijn Russischen collega Mo- lotoff na een door dezen gehouden rede toevoegde: Zet je zoo'n grooten mond tegen me op, omdat ik maar een dokwerker geweest ben? Over Italië en den Balkan kon geen overeenstemming worden be reikt; men heeft die aangelegen heden voorloopig van de agenda afgeschreven om problemen, welke op West-Europa betrekking heb ben, te behandelen. Doch ook daarbij deden zich scherpe tegen stellingen voor, waaronder eene, welke ook voor' ons land van het hoogste belang is. De Fransche minister Bidault bracht n.l. de kwestie van de teruggave van de door de Duitschers in Frank rijk en de andere bezette landen gestolen goederen naar voren. Molotoff verklaarde daarop, dat alles, wat in het bezit van de Duitschers wordt gevonden, „oor logsbuit" is en het eigendom word! van het leger, dat het veroverde. Bidault betwistte dit Russische standpunt ten scherpste en vond daarbij den steun van Engeland en Amerika, maar Molotoff hield voet bij stuk en nu zoekt men een com promis in een voorafgaand onder zoek naar de vraag, of iets Duitsch of geallieerd bezit is. Tot een defi nitief besluit over deze zaak is men nog met gekomen, maar het is somber genoeg, dat over zoo'n evidente kwestie verschil van mee- ning mogelijk is. Het bestuur der Stichting van den arbeid heeft in het leven ge roepen een commissie, welke tot taak heeft te bestudeeren he: vraagstuk van de samenwerking tussohen kapitaal en arbeid in de particuliere onderneming door mid del van organen als kernen, fa- briekscommissies, ondernemings raden e.d. en daarover een rapport samen te stellen. Het bestuur der Stichting heef' voorts besloten binnenkort een congres te Utrecht bijeen te roepen van vertegenwoordigers der geor ganiseerde werkgevers- en arbei dersbeweging ter bespreking van actueele vraagstukken op sociaal gebied. ...OP 27 0ct°ber zal voor alle leef tijdsgroepen een bon voor koffie worden aangewezen, welke geldig zal zijn tot en met 24 Nov en recht geeft op het koopen van 200 gram koffie. De hotels, café's en restau rants zullen in deze zelfde periode hun gasten en bezoekers weer kof fie kunnen serveeren. Generaal Eisenhower is voor nemens met de leden ran zijn Officieele gevolg op Zaterdag 6 «®?oek aan ons land te door hm j!aLme' zijn gevolg ontvangen' de worden Om 4 uur hedenmorgen is op nieuw een transport oogstarbeiders van het D. P.-station naar Drenthe vertrokken. Het transport, dat ditmaal uit 330 man bestond, is zonder moei lijkheden verloopen, dank zij de uitstekende regeling, welke dit maal door het Arbeidsbureau was getroffen. Naar wij vernemen, zullen voor loopig geen arbeiders meer naar Drenthe worden uitgezonden. Het tweede medische specialisten-team van het Nederlandsche Roode Kruis vertrok gisteren naar Indië. Prinses Juliana nam afscheid van dokters en assistenten. (Foto Schimmelpennmck) De aartsbisschop van Westmin ster heeft deze week een bezoek gebracht aan ons land. Hij kwam uit België in Nederland aan, droeg Dinsdagmorgen de H. Mis op in de St. Willibrorduskerk te Utrecht en begaf zich in den loop van den zelfden dag naar het paleis van den aartsbisschop mgr. dr. de Jong, die echter niet aanwezig was. Het bericht van mgr. de Jong, dat hij niet thuis zou zijn, had den aartsbisschop namelijk niet tijdig bereikt. In 's-Hertogenbosch heeft de aartsbisschop nog een onderhoud gehad met den vicaris-generaal al- Jaar mgr. F. N. J. Hendrikz. De bisschop mgr. W. Mutsaers was op reis. De aartsbisschop is hierna naar Duitschland vertrokken, waar hij te Paderborn en Keulen Duit- sche bisschoppen zou ontmoeten. Reuter seint uit Singapore, dat Britsche en Indische troepen thans met hun landing te Batavia zijn begonnen. Deze bezettingstroepen staan onder bevel van sir Philip Christison, die zoo juist benoemd is tot geallieerd commandant der troepen in Ned. Oost-Indië. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 2 October geen audiëntie verleenen. EERSTE AMERIKAANSCH VLIEGTUIG OP SCHIPHOL Vrijdagmiddag kwam op Schiphol het eerste Amerikaansche vliegtuig aan den grond Het is een DC Flagship America van de Ameri can Export Airlines. Dit is de eenige maatschappij die van de Am. regeering toestemming kreeg een lijndienst op Europa te onder- nouden Met dit vliegtuig is de dienst nog niet begonnen. Het geldt hier een inspectietocht. Het toestel dat Dinsdagochtend uit New York vertrok, is heden raar Scandinavië doorgevlogen. Talloos zijn de problemen, welke om een oplossing vragen. Vijf jaren van vernietiging, van stil stand in de productie op alle ge bied, met uitzondering van dat der oorlogvoering, vijf jaren van rooverspolitiek, welke haar weder gade niet heeft in de geschiedenis hebben in ons land tekorten doen ontstaan, welke onmogelijk ter stond kunnen worden aangevuld, Eén van deze problemen, welke dringend om een oplossing vragen, is het schoeiselvraagstuk, vooral wat betreft de schoolgaande jeugd. n temeer klemt dit vraagstuk, omdat de winter naderen gaat. kinderen hebben den öeheelen zomer op bloote voeten geloopen. En ook nu nog, nu de eerste herfstvlagen aan de blaren rukken, schuiven tallooze naakte kindervoetjes over de natte, kille straatsteenen, op weg naar school. Naar school. Door de autoriteiten zijn reeds alle maatregelen geno men, om het onderwijs zoo goed mogelijk te doen verloopen. On- danks den naderenden winter Er zijn kolen beschikbaar ge steld, om de klaslokalen te ver warmen. Maar wat heeft het voor zin, als men over verwarmde loka len beschikt, terwijl de kinderen niet meer naar school kunnen komen, omdat zij geen schoeisel hebben. Moeten zij soms op bloote voeten door modder, door sneeuw en ijs waden? Zelfs geen klompen. Uit onderwijskringen hier ter a~?e en van de zijde van bere'lf m— schoo,Saande kinderen dat ons voortdurend klachten. sel zelf^^1" f,ieu2d geen schoei- is 'Me? vr™ k,ompen' beschikbaar onto de ^ndemstig voor ziekte x kinderen, wanneer zii met het steeds guurder wordende weer op bloote voeten naar school blijven gaan. De verschillende in stanties, bij welke men om hulp aanklopt, deelen slechts mede, dat er de eerste maanden geen kans is op verbetering in den toestand. Zeker, er zijn hier en daar klom pen te 'verkrijgen. Maar „zrwart", tegen 5 per paar. Een bedrag, dat kort geleden ouders wier kinderen het meest behoefte hadden aan klompen niet konden betalen en dat thans het halve persoonlijke vermogen van iederen Nederlander uitmaakt. Toesiand uiterst somber. Hoe somber de toestand is, blijkt wel uit de gegevens, welke ons .werden verstrekt door het Ge meentelijk Bureau voor verstrek king van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen te R'dam. Vóór de bezetting werden door dit Bureau jaarlijks 48.000 paar klompen onder de schoolgaande jeugd verdeeld. Gedurende de oorlogsjaren is dit aantal gedaald tot 2.000 paar. een druppel op een gloeiende plaat, vooral als men in aanmerking neemt, dat de behoefte aan klompen inmiddels meer dan verdrievoudigd was. Vóór den oor log immers werden de klompen uitsluitend uitgereikt aan kinderen wier ouders in behoeftige omstan digheden veifceerden, 'doch toen het tekort aan schoeisel ontstellend groote afmetingen begon aa,n te nemen, kwamen steeds meer kin- voo-r een verstrekking van klompen m aanmerking. Daarte genover stond, dat de beschikbare daahto ruri" klomPen 7-eer snel daalden. De invoer uit België dat voor den oorog duizenden paren klompen leverde, stond volkomen stil, terwijl de Duitschers boven dien enorme aantallen klommen hier te lande in beslagnamen^" Thans is de toestand zoo dat er praktisch geen klomp meer te koop is en het weinige hout, geschikt ™r de. vervaardiging van klom- pen, hetwelk m ons land aanwezi0" is, moet zelfs nog worden gekapt Het zal dus nog wel geruimen tijd duren, alvorens er weer en dan in zeer beperkte mate klompen aan de markt komen Op onze vraag, of het Bureau geen schoeisel of klompen kon be- trekken via het Roode Kruis of door bemiddeling van de H.A.R.K., antwoordde de heer Lub, dat de hoeveelheden, welke deze instan ties ter beschikking konden stellen, absoluut onvoldoende waren. Bin nenkort zal hij zich in verbinding stellen met het Rijksbureau voor Huiden en Leder, om te trachten, nog iets voor de schoolgaande kinderen te bereiken, doch hoog waren zijn verwachtingen niet ge spannen. Oplossing moei worden gevonden. Toch dient er voor dit zoo uiterst belangrijke probleem een oplossing te worden gevonden. Het gaat niet alleen om de gezondheid der kin deren, doch ook om hun geestelijk en zedelijk welzijn. Zonder behoor lijk schoeisel kunnen zij immers onmogelijk de school bezoeken en worden zij veroordeeld tot ledig gang met alle funeste gevolgen van dien. Wij vragen ons dan ook af, of hier geen taak is weggelegd voor het Kabinet, omdat het hier een vraagstuk geldt, dat van het allergrootste gewicht is voor het geheele land. Zou het b.v. niet mogelijk zijn. den invoer van klompen uit België te doen her vatten, om aldus op korten termiin in de meest dringende behoefte te yoorzien? Gebrek aan werkkrachten oorzaak van texiieltekort Van geheel anderen aard, maar daarom niet minder dringend, is het probleem van de kleeding voor de schooljeugd. Hier is op het oogenblik geen gebrek aan grondstoffen oorzaak van het tekort, maar gebrek aan werkkrachten. De grondstoffen, zooals wol en katoen zijn aanwezig, maar er zijn geen arbeidskrachten om ze te verwerken Een groote confectie-fabriek in Utrecht, waar van het Bureau veel kinderidee- ding betrok, heeft ifi totaal drie meisjes aan het werk. Iemand om leiding te geven is er echter niet. Wel hoopt men binnenkort wat meer arbeidsters in dienst te kun nen krijgen, maar daarmede 's men thans niet gebaat. En zoo lang er een tekort aan werkkrachten blijft bestaan, kan ook het tekort aan kleeding niet worden aangevuld. Tot nog toe heeft het Kabinet een beroep gedaan op den arbeids- wil en het plichtsbesef van de arbeiders om in het tekort aan werkkrachten te voorzien Thans heeft, naar wij gisteren hebben kunnen lezen, minister Drees de oproeping van alle werkloozen ge last Laten zij, die tot werken in staat zijn. maar die tot op heden hun tijd in ledigheid of zelfs met minder oirbare praktijken door brachten, in hun eigen belang en ook in het belang van onze school gaande jeugd beseffen, wat hun of haar plicht is. Laat men nooit V3n het Nederlandsche volk kunnen zeggen, dat het door zijn overheid onder dwang aan het werk moest worden gezet, teneinde te voorzien in de meest dringende behoeften van zijn kinderen. Heel uit de verte hoorde ik gis- teravond mijn vrouw de opmerking maken tot mijn zoon: „Je vader is weer ver weg". Inderdaad, ik was voor de zevende maal begon- nen met lezing van de ministerieels toelichting op de „Beschikking deblokkeering 1945" als aanvulling op de „Beschikking geldzuivering 1945". Ik stond buiten de' wereld. Mij'n zoon stond voor mij o-m zijn wekelijksche bijdrage in char- taal geld. De vorige week had ik hem op grond van geld inlevering heengezonden met het verzoek om na geldzui vering terug te komen. Nu daoht hij zijn kans waai te nemen. Doch ik was op de hoogte. „Zoon", zei ik, „dat wordt een moeilijk geval. Bijschrijving op je ehèque van de vorige week kan ik niet, want zulks wordt doorge meld aan den fiscus. Mijn uitkea» ring van mijn loterijbriefje is oj» de girale rekening geplaatst. Vol gens de toelichting kan ik alleen in contanten betalen op een geld- kaart, maar die heb ik alleen. He zou er nog onder uit kunnen ko men, als ik mij kon rekenen tot de groep, die over vrije beschik kingen beschikt. Doch ik ben geen ambassadeur of consul, noch lid van het permanente Hof van Jus titie of van het Hof van Arbitrage". De'oogen van den knaap werden al grooter. Doch ik ging, prat op mijn weten schap, nog verder: „Volgens art. 14 zijn er een zeker soort betalingen vrijgegeven", be toogde ik, „doch je behoort niet tot a, b, c, d, e, f, g, h, want het gaa-t toch bijv. niet om een bij voor 1 Januari 1946 onherroepelijk gewor den rechterlijk vonnis opgelegde geldboete. Overigens de daarbij beihoorende ddstributiestamkaart van de volmacht, bedoeld in art. 7 derde lid en van de quitantie be doeld in art. 9 derde lid van de beschikking 1945, 1946, 1947, 1948, laatstgenoemde na vergelijking met de loterijlijst van de geacrediteerde vreemde mogendheid, bedoeld in de betaalmiddelen van den effec tenhandel, verminderd met de zil- verbons van den inspecteur der be lastingen „Begrepen, vader," onderbrak Lait 'm"' »Uitb,etalen is moeilijk? hi ."1,? voorloopig maar een „shagipe draaien. Ik ga liever on bezoek hi. T-r;,-„h;i„ s veT °P bezoek bij Hirohito. HENK VAN DER MAZE. De minister van Onderwijs. K. beofT'' P dr- G' van der Leeuw, heeft in een mededeeling naar aanleiding van het door het col lege van herstel der Technische Hoogeschool te Delft ingesteld onderzoek naar de gedragingen der hoogleeraren dier Hoogeschool ge durende de jaren der vijandelijke bezetting zijn teleurstelling en af keuring uitgesproken over het feit, dat bij de hoogleeraren de ge durende de bezettingsjaren nood zakelijke solidariteit ontbrak; dat zij niet genoeg contact onderhiel den met de studenten; dat slechts bij uitzondering een hoogleeraar ongelijk heeft bekend inzake het teekenen der loyaliteitsverklaring; dat derhalve bij de bedoelde hoog leeraren een bedenkelijk symptoom van een starre geesteshouding moet worden geconstateerd, die groote moeilijkheden dreigt te geven bij het herstel en de verdere ontwik keling der hoogeschool. De minister spreekt zijn teleurstelling en af keuring uit over 3e houding van hoogleeraren en senaat en ver maant ernstig tot onderling be grijpen en onderlinge samenwer king in de naaste toekomst. Begin October zullen de distri butiediensten formulieren MD 333—22 uitreiken, waarmee brand stoffen voor kamerverhuurders en pensiongasten moeten worden aangevraagd. Verhuurder en huur der moeten samen aanvragen. De verhuurder moet de ingevulde formulieren inleveren en zijn per soonsbewijs en de tweede distri butiestamkaarten van alle kamer huurders meebrengen. De distri- butiedienst reikt dan voor de periode 1 Nov. 1945—15 Jan, 1946 twee rantsoeribonnen voor één eenheid brandstoffen per kamer verhuurder uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1