't Binnenwerk Vijf ton Hitler-geheimen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Ooggetuige-verslag van Christus' kruisdood NIEUWE BONKAARTEN Opheldering KANTONGERECHT Weer melkknoeiers veroordeeld Burgerlijke Stand WEERBERICHT IN EEN DUITSCH KASTEEL Practisch alle Duitsche geheimen ontsluierd CJitg. v. <J. Maas bode-Stichting, H'dam Giro 9095 Directeur: Joh Kuijpers. Hoofdred.Mgr. Dr. J. Witlox. Alg Redacteur: H.° A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 66ste JAARGANG. No. 19826 Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. \bonnementspr. f 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Advertentiën 25 ets. per mm. OCTOBER 1945 DONDERDAG Het politiek urgentieprogram van katholieken kant is verschenen. Een studieobject, dat volle aandacht verdient en waarop wij ons als Nederlander en als katholiek he - ben te concentreeren. Is drt in uiteindelijken vorm ver. kunnen wij ons Pr^am g hebben gelijken met wat andere" ramptl te bieden voor eventueetó samen werking Wii wijzen h.eiop speciaal in verband met de hemdtog van de N.V.B.. Blijft ze bemiddelende be weging, dan kan zij goede diensten verrichten, al zijn de politieke partijen ook mans genoeg om ook zonder bemiddeling over een ge meenschappelijk program met el kaar in contact te treden. De N.V.B. moet in ieder geval met de grootste zorg vermijden, dat de partijen al te zeer het gevoel zouden krijgen door haar wat al te sterk bevaderd cf zelfs bemoederd te worden. Vooral moet dit niet gebeuren onder het door N.V.B.-leiders, met name door ds. Banning, zoo gaarne gehanteerde motief: Gij, politieke partijen, hebt tot heden het partijbelang laten domineeren boven het landsbelang; wij, N.V.B.ers, zullen nu eindelijk eens den voorrang gaan geven aan het landsbelang. Zeker, op dit punt was niet alles rozengeur en mane schijn in ons politiek verleden, maar op groote momenten, als in 1914 en 1940 hebben de oude par tijen voldoende getoond, hoezeer het nationale belang bij haar bo ven alle politiek geschil domi neerde, en met name de R.K. Staatspartij heeft zich op dit punt niets te verwijten. Dat zou trouwens een onmoge lijkheid geweest zijn onder een leider als Schaepman, die radicaal het tegenovergestelde was van een eng partijman. Bij zijn dood gewaagde de Amsterdamsche Cou rant van hem als een „warmen hartstochtelijken vaderlander, die. al toog hij vele malen over de bergen, een Nederlander in merg en been was.... Als vaderlander zocht hij onder alle partijen zijn evenknie." In hem wordt „niet in de eerste plaats de Katholieke staatsman, de Katholieke priester maar de uitnemende staatsburger en vaderlander betreurd." In denzelfden geest schreven alle bladen. Van Nolens verklaarde een liberaal staatsman: Nooit zal Nederland ten volle kunnen be seffen, wat het aan dezen man te danken heeft. Ieder, die met Nolens heeft samengewerkt, weet trouwens, hoe weinig partij-poli ticus in ongunstigen zin deze 6taatsman was. Een dergelijke po litiek zou voor hem eenvoudig een onmogelijkheid geweest ziin. Een Ruijs verklaarde in de Kamer fractie: Alles wat noodig is voor 's lands defensie moet zonder meer worden toegestaan en Gose lings streven was er vooral op gericht, van zijn geloofsgenooten op de eerste plaats Katholieke Nederlanders te maken. Zoo was de toestand. Men be reide een nieuwe toekomst niet voor met ongebreidelde vergui zing van het verleden. Overdrij ving schaadt enstoot af. Overigens blijft de waarheid gelden van den ouden Romemschen redenaar, dat de geschiedenis de leermeesteres van het leven is Idealisme, nieuwe tijd, nieuwe Stroomingen, nieuwe, jonge men schen best. Doch de ervaring ban me men niet uit. Bij eiken persoon die zich gaat geven, ook voor de politieke zaak. komt het aan op net binnenwerk. „De ondervinding leert ons' dus Paus Pius XII in zijn eerste Encycliek „Summi Pontificatus" „dat louter uitwendige middelen, menschelijke voorzorgen en pogin gen der politici niet in staat zijn om de verschrikkelijke rampen, waaronder de menschheid lijdt afdoende te verhelpen." Men beginne als strijder voor opgevangen nieuwe ideeën met de lezing van de ideeën van onze Pau sen politici en sociologen. Over "deren brengen, zal men dan eèliik weiverba7iin" komen, ino- de ervaring niet uitschakelen, naar men zonder haar in jiet zand der menschelijke tegenheden van egoïsme terecht komt. Want „zeg gen" en „doen" zijn nog altijd twee. is niet zooveel nieuws onder zon als het wel eens lijkt Arabieren hebben bij het ver richten van graafwerk voor den bouw van een huis bij Jeruzalem een ontdekking gedaan van de grootste historische en theologi sche beteekenis zoo meldt de cor respondent van de „Daily Herald te Jeruzalem. Even buiten Jeruzalem op den weg naar Bethlehem vonden zjl in een gewelf een aantal in schriften m goed le€ö^f(fn Griekscfa, welke, naar meent, een ooageuiigeverslag bevatten van Christus dood aan et kruis. Vermoede ijk ge schreven enkele weken later door discipelen, die zich te midden van de menigte bevonden tijdens de kruisiging, zou du verreweg het oudste gedenk schrift zijn. Het is gesteld ui den vorm van een hartroerend ir c 3 ^licd De geschriften zijn onderzocht door de school voor oudheid kunde aan de Joodsche univer sal waar prof. Sukenik den correspondent mededeelde, dat hiermede een belangrijke ont dekking was gedaan. Eerlang zaï hierover een officieele publicatie verschijnen. De pi. distributiediensten zullen in het tijdvak van 8 t/m 27 Oct. nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen K 512, groente-, fruit- en vischkaar- ten N 512 en leder- en textielkaar- ten VA 510 uitreiken tegen inne ming van bon 510 van het inlegvel. Bij uitreiking van de bonkaarten K 512 en de kaart N 512 wordt het vakje 510 A van de stamkaart afge- kruist, bij uitreiking van de leder en textielkaart VA 510 het vakje 510 B. .«r; Generaal Eisenhower met zijn zoon en generaal Mark Clark gaan op audiëntie bij den H. Vader. (Foto Keystone) Naar aanleiding van onze scher pe critiek op de „Waarheid -film in het Monopoletheater, heeft de directie ons meegedeeld, dat het hier een reclamefilm gold, die zij contractueel verplicht was te draai en. De film gaf in geenen deele de overtuiging van de directie weer De directie begreep echter onze bezwaren en zal er voor zorgen voortaan films met een politieke strekking niet meer in het pro- gramma op te nemen. GELDKAART B. Naar wij vernemen, hebben de distributiediensten opdracht gekregen, de banken opnieuw te bevoorraden met geldkaarten B, om den daarvoor in aanmerking komenden een geld- kaart B te verstrekken. De gelegen heid bestaa-t tot 7 Ocober a.s. Er heeft zich een comité ge vormd dat om. een huldeblijk wfl aanbieden aan hen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor de gevangenen te Vught. Gisterenmorgen hield de kanton rechter, mr. P. B. Cos, de veer- tiendaagsche zitting in het kanton gerecht aan de Lange Haven. De belangrijkste zaken waren de knoeierijen met melk, die een maand geleden waren aange houden. In de zaak v. S. kwam duidelijk vast te staan, dat hij met.de melk geknoeid had. Getuigenverkla ringen hadden onomstootelijk be wezen, dat noch tijdens het ver voer vanaf de firma, noch door Hollandia tijdens de distributie in Maassluis geknoeid was. De ambtenaar van het O M., mr. P. R. v. Heynsbergen, persisteerde bij den eisch. uitgesproken in zijn laatste requisitoir. De kantonrechter vond de han deling des te laakbaarder naar mate men 'den noodtoestand in aanmerking nam. Deze verdachte heeft al 6 ver oordeelingen achter den rug. Hij draait er om heen en probeert ons om den tuin te leiden, daarom ver- merking nemend het verzoek tot clementie van den verdediger tot tweemaal 75 of tweemaal 15 dagen Voor de eerste twee over tredingen en voor de derde en vierde tot een boete van tweemaal 100 of 20 dagen gekoppeld aan een voorwaardelijke veroordeeling van 14 dagen hechtenis met een proeftijd van één jaar. De volgende verdachte, F. v. d. L., is ook een melteknoeier. Hij heeft al enkele vonnissen op zijn naam staan. Nu moet hij terech, staan voor twee overtredingen van de warenwet. De verdachte be weerde. dat hij de melk zoo ge kregen had, maar een onderzoek j van andere melkwagens, die uitj dezelfde tank hadden getapt, weer-1 legde dit. Nu zegt verdachte, dat. er wel wat schoonmaakwater in de bussen is kunnen blijven zitten. De ambtenaar van het O.M. eisoht zeven dagen principaal. De kantonrechter veroordeelt verdachte tot 125 of 25 dagen j met een voorwaardelijke hechtenis van 14 dagen proeftijd 1 jaar. Ook in de zaak v. d. V. acht de ambtenaar het wettig en overtui gend bewijs geleverd. Hij eisoht 200 of 20 dagen. De kanton rechter memoreert de schriftelijke waarschuwingen, die verdachte hielpen. Hij eischt ƒ100 of 20 dagen. De volgende verdachte, de p., staat terecht wegens overtreding van de Drankwet. Hij heeft m zijn café zonder vergunning alcohol- houdenden drank van meer dan 15 voorhanden gehad. Een rechercheur van de Vlaardingsche politie geeft zijn verhaal ver de inbeslagneming en het onderzoek door een deskundige. De laatste wordt gehoord en stelt met zeker heid vast, dat de alcohol van 26 Wcis De verdediger acht vonnis- wijzing onmogelijk op grond van de methode, die door den recher cheur gevolgd is en die absoluut onjuist is. De kantonrechter ver oordeelt tenslotte tot 100 of 20 dagen. Wegens het zich in een portiek bevinden werd A. N. v. H. ver oordeeld tot 4 dagen hechtenis. A J. L. werd wegens over treding van het vestigingsbesluit schildersbedrijf tot 20 of 10 dagen veroordeeld. De koopman V. had van een jongetje onder de 14 jaar koper gekocht. De knaap had dat koper thuis gestolen. Van de 36 op brengst had de koperkaper. slagcrême gekocht. Omdat hij twee overtredingen had begaan n.l. geen aanteekening in het koopregiste j had gehouden en van een persoon onder de veertien jaar had ge kocht werd V. tot 2 maal 40 of 2 maal 8 dagen veroordeeld. De eisch was 2 maal 100 of 2 maal 20 dagen. A. N. moet zijn kennelijken staat met 15 of 5 dagen boeten. B. T. kende het verschil tusschen voetpad en rijweg niet en moet 3 gulden betalen of twee dagen brommen voor het rijden met een fiets op het voetpad. Geboren: Cornelia P., d v. C. P. Nonner en D. Weiss, Boerhavelaan 1; Francisca M. Th., d. v. Th. H. Lans bergen en A. A. Kuijpers. Polderweg 232; Maarten, z. v. W. Zijlstra en P Vendelbosch. Nassaulaan 75; Martina J. A. M., d. v. A. WuismanCom- panus. Overleden: L. J. M. Rensman, 3 mnd Dr. Noletstr. 1. oordeel ik verdachte in aan- gehad heeft en die blijkbaar niet Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwakke, later ma- tige wind tusschen Zuidoost en Zuidwest, half tot zwaarbewolkt, plaatselijk ochtendmist, overwe gend droog, zelfde temperatuur. Waarnemingen te Rotterdam van 11.30 hedenmorgen: Barometerstand: 771.3 mm. Windrichting: Noord-Noordoost; kracht 1. Temperatuur. 13.6 Celsius Weersgesteldheid: betrokken Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen): 35.6 Cel sius; minimum: 11.6 C. Practisch elk politiek en militair geheim van het Derde Rijk bevindt 'llans 'n geallieerde handen. AiJr. i en sPeurders, speciaal voor die taak opgeleid, hebben alle de partementen en de daarbij behoo- rende archieven van de Duitsche regeering met een fijn kammetje doorzocht en vrijwel volkomen leeg gehaald. Hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken, de Duitschers heb ben, evenals de Italianen, maar heel weinig van hun geheime documen ten vernietigd. Alleen al uit de archieven van het Duitsche ministerie van buiten- landsche zaken zijn bijvoorbeeld zestig groote vrachtauto's met docu menten weggesleept. Op een Duitsch kasteel zijn op het oogenblik geallieerde deskundi gen bezig om vijf ton van Hitiers particuliere documenten uit te zoek cx^ Nog nooit in de geschiedenis Is «en natie, of een groep van naties, '"de gelegenheid geweest zoo vol- j'" door te dringen in de mili- van deze onffl^WaV zrcHrivlrt 1mnnA« Qat RECTIFICATIE In ons hoofdartiL..., liet de zetter ons 7I„Van ®'t ■wij onze behoeften ®8Sen: „Laten mum beperken" een maxl" hebbZee„,le2|artS ^]en b«W hadden geschreven. 1 n 1 u m" Het «"meren staa n deze Uijke practische nut m aeze ontdekkingen ls dat 711 gebruikt kunnen worden ais bewtjs- mater.aal bij de processen teeen de vooraanstaande Duitscne oor logsmisdad'gers. Onder de documen ten bevinden zich de stenografische verslagen van alle besprekingen welke Hitier en de overige nazi-lel- ders sinds 1933 hebben gehad mei de verschillende Quisling-staats lieden. Quisling zelf is op grond van deze verslagen gevonnist en andere zul len van groote waarde zijn. om La va' te doen veroordeelen. De aan Duitschland en Italië ont futselde geheimen zullen ook bij zonder nuttig zijn om te voorko men, dat er in die landen onder- grondsche bewegingen ontstaan. De documenten, die bij den Britschen inlichtingendienst bekend staan on der den naam „Musso's Gladstone- Tasch" zijn in dit opzicht van het allergrootste gewicht. Deze groote tasch, welke Mussolini met zich meenam, toen hij naar het Noorden van Italië vluchtte, bevat o.a. een lijst namen van mannen, die in het geheim waren opgeleid, om het fas cism e te reorganiseeren in de jaren na de nederlaag. De namen van deze fascistische agenten waren aan slechts een dozijn menschen in Ita lië bekend en zonder de ontdekking van de bewuste tasch zou minstens één hunner door de geallieerden op een hoogen vertrouwenspost zijn benoemd. De documenten hebben ook een historische waarde, omdat zij den geschiedschrijver in staat zullen stellen, een juist inzicht te verkrij gen in de structuur van het Derde Rijk, de methoden van het nazisme er. fascisme en de plannen der fas cistische leiders Technisch is de bestudeering van het materiaal geen gemakkelijke taak. Naar schatting zullen vijftig tot zestig deskundigen minstens acht jaren noodig hebben om alleen al de Duitsche politieke documenten te sorteeren en te bestudeeren. Inmiddels heeft het voorloopige onderzoek reeds verschillende ver bazingwekkende feiten aan het licht gebracht. Eerst oorlog in 1942. Uit de geheime stukken is o.a. gebleken,"dat Hitier oorspronkelijk voornemens is geweest, eerst in 1942 met den oorlog te beginnen, dat hij zijn leiders daarvan reeds in 1936 mededeeling heeft gedaan en dat Goering, die de ware Duit sche olie-expert blijkt te zijn ge weest, sterk gekant was tegen het uitbreken van den oorlog in 1939, drie jaar vóór zijn plannen inzake de olieproductie gereed waren. Dit verklaart de talrijke geruch ten, welke in de maanden vóór den oorlog de ronde deden en volgens welke Goering „pacifist" of „in ongenade" zou zijn geweest. Die geruchten blijken dus wel degelijk op een grond van waarheid te heb ben berust, alleen niet op feiten zooals we die toen zagen. Zijn wij indertijd verbaasd ge weest over de vlucht van Hess naar Engeland, de consternatie, welke zij in Duitsche nazi-kringen veroorzaakte, was onbeschrijfelijk. Naar thans is gebleken, heeft 'eder der nazi-leiders op eigen houtje een onderzoek ingesteld naar de redenen, welke Hess tot dit besluit hebben gebracht, wat hij zou kunnen verraden en wat de gevolgen daarvan voor ieder hun ner persoonlijk zouden kunnen zijn. Hitier en zijn sterren ■wichelaars. Bijzonder belangwekkend zijn ook de documenten, welke hande len over de betrekkingen, die Hit Iers onderhield met sterrenwiche laars. Van Engelsche zijde is thans ont huld, dat op een bepaald oogen blik gedurende den oorlog de iel ders van den Britschen inlichtin gendienst zich in verbinding heb ben gesteld met vooraanstaande sterrenwichelaars in Engeland, om van hen te weten te komen, wit de astrologen van Hitier hem zouden vertellen. Daarbij werden door de Engel schen echter twee fouten gemaakt Op de eerste plaats vatten zij den invloed van de sterrenwichelarij op Hitiers daden niet ernstig ge noeg op en op de tweede plaats zagen zij over het hoofd, dat Hit- Iers sterrenwichelaars feitelijk niets anders waren dan „hoftoovenaars", die zich niet ontzagen met de pla neten te knoeien, als zij meenden hun meester daarmee een genoe gen te kunnen doen. De ramp van Stalingrad. De legende, dat Hitier voort durend ingreep in de acties van den Duitschen generalen staf, wordt door de gevonden documen ten niet bevestigd. Wel greep hij nu en dan in, doch alleen in oogenblikken van crisis en dan waren zijn beslissingen meestal verkeerd. Dat behoeft overigens niemand te verwonderen, daar zij in hoofdzaak waren gebaseerd op overwegingen van astrologischen aard. Nooit bijvoorbeeld zou hij een gewichtig besluit nemen, wanneer het afnemende maan was. Een van de meest rampzalige gevolgen van deze houding was zijn weigering om zijn militaire leiders toe te staan, hun legers uit Stalingrad terug te trekken. De maan was toen namelijk aan het afnemen. Het leger van von Pau- lus bleef in Stalingrad, zoo lang dat het geval wm en met nieuwe maan was het onheil geschied. Deze onthullingen, hoe belang wekkend overigens ook, vormen, slechts een zeer klein deel van de waarde, welke de gevonden docu menten hebben. Men heeft daar mee namelijk een volledig overzicht van de Duitsche agressie en men kriiet er een volledig inzicht door in de ongebreidelde zucht van den Duitschen geest naar onder- drukking, tirsnnio cn oorlog. Do Geallieerde naties zouden een zeer ernstige schuld op zich laden, als ze in gebreke blijven, de lessen te leeren, welke in de thans ont dekte Duitsche documenten be sloten liggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1