MUSSERT DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. TOENEMENDE CHAOS" IN INDIË GONGSLAGEN Beroep van premier op bond- en landgenooten Op alle punten accoord Tusschen van Mook, Christison en Mountbatten Ernstig feit te Batavia Britsche officieren gedood ZAL 13 NOVEMBER TERECHT STAAN DE KOLENAANVOER UIT AMERIKA Stagnatie tengevolge van de stakingen weerbericht Vijftig jaar bij de melaatschen Bedden uit Zweden Koffie en tabak Het gat bij Westkapelle gedicht Jeugd helpe jeugd EEN HELD VAN ARNHEM Beschuldigd van diefstal Uitg. v. <J. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 909o Directeur: joh Kuijpers. Hoofdred.: Mgr Dr J Witlox Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker N.R.C NIEUWE SCHIEMMSCHE COURANT 66ste JAARGANG. No. 19834 TijdP. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804. ^bonnementspr 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week Advertentiën 25 ets per mm. Z Exc. prof. ir. W. Schermer- horn heeft Vrijdagavond «jn aan gekondigde radiorede over Indte gehDedenminister-presidenf gaf daarin uiting aan de angstige spanning, waarmede de regeering den wedloop tusschen verwording en anarchie in Indië eenerzijds. en de poging tot redding der geïnter neerden anderzijds gadeslaat en herinnerde aan haar beroep op de Engelsche regeering ten behoeve van de levensbeveiliging der ge ïnterneerden. De regeering ver trouwt op het succes van dat be roep. De premier wees op den steeds groeienden ernst der ge zagscrisis op Java en den ioe- nemenden chaos in Indië. Er is aldus spr., noch van een geallieerd, noch van een Neder- landsch gezag sprake Ook de z.g Soekarno-regeering blijkt haar greep op de massa der jeugdigen door haar ten opstand gewekt, steeds meer te verliezen. De Neder- landsche regeering betreurt dit incident-Soekarno diep. Spr. noemt het opzettelijk een incident, omdat het ontstaan is tengevolge van toe vallige omstandigheden: de bevrij ding van Nederland kwam een half jaar later dan verwacht werd, de nederlaag van Japan een half jaar vroeger Warê dit niet het geval geweest, dan zou de voorbereiding van regelmatige toestanden in Indië en ook de hulp onzer bondgenooten op allerlei gebied geheel anders zijn geweest, dan thans helaas het geval is. De regeering zal echter den door haar als noodzakelijk beschouwden weg blijven volgen Zij iaat zich niet dwingen tot onderhandelen, doch aanvaardt slechts samenspre king met die, nu nog vrij breede laag der inheemsche bevolking, die op de basis van zelfstandige be hartig ing der inwendige aange legenheden van de Indische wereld haar plaats als volledig deelgenoot van het Koninkrijk der Neder landen wil blijven innemen. De regeering vertrouwt, dat zij eerstdaags, waarschijnlijk Dinsdag, gelegenheid zal krijgen, over den toestand in Indië een verklaring af te leggen in de Tweede Kamer, om naar aanleiding daarvan met de Kamer in nader overleg te kun nen treden. In het verdere verloop van zijn rede herinnerde spr. met afschuw aan de verdwazing van een arbei derswereld. als die in Australië. Admiraal Louis Mountbatten, geallieerd opperbevelhebber in Z. O. Azië, heeft te Singapore geconfereerd met luitenant- generaal Christison. geallieerd bevelhebber in Ned. Oosl-Indie en dr. van Mook. Deze conferen tie is thans afgeloopen. doen de desbetreffende officieele ver klaring geeft geen verdere bij zonderheden over het fei op alle punten volledige over eenstemming werd bereiki. welke het de Ned. scheepvaart on mogelijk maakt, mee te helpen tot herstel van de ellende in In dië. en vroeg zich ten slotte af: wat kan het Ned. volk nu doen in de weken, die komen? Op de eer ste plaats zich rekenschap geven van de positie, welke Indonesië in het Koninkrijk toekomt. En op de tweede plaats hulp bieden in den vreeselijken nood. welke nen getroffen heeft, die eerlang ge heel berooid uit Indië in het ver armde Nederland zullen terug- keeren. Doch niet alleen hulp aan de repatrieerende landgenooten, ook hulp aan Indië zelf is nationale plicht. Spr. deed daarom een beroep op alle landgenooten tot steun aan het comité „Nederland helpt In dië", welks doel is steunverlee- ning in den ruimsten zin van het woord aan Indië en waarvan de oud-minister Welter de dagelijk- sche leiding heeft. Volgens officieele inlichtingen zijn de incidenten te Batavia tus schen geallieerde troepen en Indo- nesiers in de afgeloopen 24 uur in aantal en ernst toegenomen, aldus een „U. P."-bericht. De ern stigste gebeurtenis viel voor, toen een gewapende menigte Indone siërs eenige Britsche officieren en een officier van het Indische punjab-bataljon aanviel en doodde. Britsch-Indische troepen grepen vervolgens in en arresteerden ongeveer veertig Indonesiërs, ge wapend met geweren en dolken. Zes hunner werden daarbij ge wond. De Britsche autoriteiten nemen deze zaak zeer hoog op. Het vliegveld Waalhaven wordt, ter vervanging van het vliegveld Gordelweg, gedeeltelijk weer in orde gebracht. Bij de opruimings werkzaamheden heeft men tegelijkertijd een 30 M. lange Duitsche bunker laten springen. De bunker stortte door de bijzonder zware lading als een kaartenhuis ineen. De aanvoer van kolen uit Ame rika stagneert als gevolg van de stakingen daar te lande. Er zijn nog eenige schepen onderweg, maar er worden momenteel geen ladingen meer afgezonden. Dit beteekent voor de kolenvoor- ziening van ons land, dat, zoolang deze stakingen aanhouden, circa 4500 ton kolen per dag minder ter beschikking komen, zoowel voor in- dustrieele als voor huisbranddoel einden. Meer dan ooit zijn wij thans op de productie van de Limburgsche mijnen aangewezen, want het staat wel vast, dat de invoer uit Duitsch- land slechts in geringe mate kan worden verhoogd. Alleen wanneer de Limburgsche productie zich in stijgende lijn blijft bewegen, zal aan de dreigen de moeilijkheden het hoofd kunnen worden geboden. Medegedeeld door he, K.N.M.ï. te Verwachting tot ZondagavonH Plaatselijk ochtendmist overdaij gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog weer: zwakke, aan de kust tijdelijk matige wind in het alge meen uit Noordelijke richting; zelfde temperatuur. Waarnemingen te Rotterdam van 11.30 uur hedenmorgen: ^ometerstand771.7 m.m. Windrichting: Noord; kracht 2 Temperatuur: 14.0 Celsius wolkterSSeStelli'lei<i: zwaar be- Maxi mum. tem por,a tuur (voor gekomen tusschen s uur gisteren- mis ¥00 cedenmorsen)is 6 CeI- Zr. M. Arsenio, in de wereld mej- B. J. M. Wensing. die 16 October vijftig jaren onafgebro ken zich aan de verpleging heeft gewijd van de Melaatschen op Sur.name I.G. Farben geconfiskeerd Berlijn, 12 October (R.O.) De coördinatiecommissie van den ge allieerden conlröleraad heeft heden de confiscatie van de I.G. Farben- industrie, gelast. I.G. Farben be staat uit ongeveer 300 fabrieken, die over geheel Duilschland ver spreid liggen. Een bijzondere commissie zal uitmaken, woike fa brieken bestemd worden voor her stelbetalingen, welke ten behoeve van de Duitschers zullen rnogen blijven draaien en welke vernie tigd moeten worden. De produc tie voor Duitschland zal waar schijnlijk hoofdzakelijk uit medi camenten bestaan. hoT" „ïe Amsterdam arriveerde met hm,mÜ ..Berkel" een groote partij ten h?li^?3P dden uit Zweden te lande Va" de herstel-actië hier AANVRAGEN OM GOEDEREN BIJ DE H.A.R.K. Aanvrpgen om H A.R.K.-goederen door stichtingen en arganisaties kun- nen voortaan door de prov. comité s der H A.R.K. zelfstandig worden be handeld. Een krasse en scherpe dagvaarding Het proces tegen ir. A. A. Mus- sert, leider van de N.S.B., zal op 13 Nov. a.s. in Den Haag begin nen. Vermoedelijk zal het niet meer dan twee dagen in beslag nemen, terwijl het aantal getuigen, dat is gedagvaard, tot drie is beperkt. Ook bij dit proces zal dus. naar alle waarschijnlijkheid, die kort heid worden betracht, welke de politieke processen in ons 'and onderscheidt van de groote poli tieke processen in het buitenland. De tenlastelegging is eveneens voor een proces van dezen ornvang opmerkelijk kort en bestaat uit niet meer dan vijf aan één zijde getypte foliovellen. De dagvaarding Mussert zal terecht, staan, om dat hij, volgens de dagvaarding in September 1940 een brief aan de Duitsche autoriteiten heeft over handigd, met de bedoeling, dat deze aan Hitier zou worden door gezonden. Hij verzoekt daarin aan Hitier een bond van Germaansche volken te stichten en het Ned. volk als lid daarin op te nemen. Deze bond zou onder leidmg moe- ten staan van het krachtigste Germaansche volk. het Duitsche, staande onder het oppergezag Hitier als Germaansche Fuehrer Aan Mussert wordt yervo g ten laste gelegd, dat hij Sept. 1940 aan Hitier een telegram verzonden heeft, waarin hij - klaarde, het welzijn van het Ned volk in diens handen te teggen ziin bevelen af te wachten. terwid hii ongeveer te zelfder tijd ten overstaan van riikscommissar^ Seyss-Inquart schnftelijk Hitle heeft erkend (anerkannt) als Fun^ rer aller Germanen Eed van trouw aan Hitler. De dagvaarding vermeldt ver der, dat Mussert omstreeks 12 Sept. 1941 te Berlijn den eed van trouw tot in den dood aan Hitier aflegde en dat hij daarna op of omstreeks 20 Juni 1942 te Utrecht een groot aantal functionarissen van de N.S.B. een eed van trouw aanhemzelf heeft afgenomen. Voorts wordt hem ten laste gelegd, dat hij in Nederland propaganda heeft gevoerd voor het plan van den Germaanschen volkenbond. Mr. Zaayer staaft deze bewering met een groot aantal citaten uit „Volk en Vaderland", de brochure „De toekomst van Nederland" en uit redevoeringen van Mussert. De dagvaarding legt Mussert verder ten laste, dat hij den groei van de nat.-soc. beweging en van het nat. socialisme heeft bevor derd, alsmede de actieve deel neming van Ned. zijde aan de Duitsche oorlogvoering o. m. door een oproep voor krijgsdienst in de Waffen-SS., het Ned. legioen en de W.A.; en door plechtigheden met Nederlanders, die zich voor den strijd aan Duitsche zijde had den verbonden, als leider van de N.S.B. op te luisteren, daar toe spraken te houden en eeden van trouw aan Hitier af te nemen. Mussert trachtte den grond- wetligen regeeringsyorm te vernietigen. Het tweede deel van de dag vaarding zegt. dat. Mussertterecht 1942 te Utrecht met het oogmerk om te bevorderen dat een aartslag zou worden gepleegd om den grondwettelijken regeerinigsvorm te vernietigen, een schriftelijk plan daartoe heeft in gereedheid gebracht, dat was bestemd om aan Seyss-Inquart en Hitier te worden medegedeeld. Aan dit plan is het volgende ontleend: „De wijze van regeeringsaan- vaarding is eenvoudig en legaal. Door hèt vertrek van de Koningin is de Raad van State drager van de kon. macht De rijkscommissa ris benoemt in dit college tot leden diegenen die mijn volle vertrouwen hebben, en herstelt daarna dit college in zijn grond wettelijke bevoegdheden. De Raad van State roept den leider der be weging uit tot, regent, waarna door hem als hoofd van den staat een verantwoordelijke regeerinv word' gevormd. De daartoe nnodige han delingen er staatsstukken worder door den rijkscommissaris en mi' v-orbereid (AL i 11 :-to tijdstip hiervoor werd Za'e 1'as 5 Sept- 'ember 1942 aanbevolen)" „Tenslotte moet ik ook uiter lijk als staatshoofd kunnen op treden en mogelijkheid heb ben om mijn siaalssecrelarie op te bouwen. Daarom ver zoek ik den Führer de als „Feind vermogen" in beslag genomen kon. bezittingen ter beschikking te willen stellen van het nieuw optredende staatshoofd." De dagvaarding besluit in het derde deel met te zeggen, dat Mussert terecht zal moeten staan ter zake dat hi.i in het bezette ge bied opzettelijk, terwijl Nederland met DuiJrschland in oorlog was, door zijn werkzaamheden als lei der van de N.S.B. actieve deelne ming van Ned. zijde aan de Duit sche oorlogvoering heeft bevor derd. Zooals reeds gemeld, is Mussert sis verdediger toegewezen mr. J. H. Rolandus Hagedoorn te 's-Gra- ven-hage. Met de „Waterland" van den Kon. Hol!. Lloyd is te Amsterdam een be langrijke partii Braziel-koffie van 1900 ton. benevens 1200 ton tabak aangekomen. Het gat in den dijk bij West kapelle kan thans als gesloten wor den beschouwd. Nadat op 2 Oct. het gat was ge blokkeerd heeft men in het sluit gat caissons, beetles en een schip met gewapend beton laten zinken Het heeft echter nog harden striid gekost eer de overblijvende stroomopeningen volledig konden worden gedicht. Dit geschiedde door het storten van steen voor de caissons, het spuiten van zand voor óf achter de blokkeering om, het leggen van dammen en zandzak ken terwijl ook eenige torpedo- netten gebruikt zijn. Dank zij goed weer en laag tij is het gisternacht gelukt, dwars door de caissons leem te spuiten, zoodat alle door- stroomopeningen tusschen de be tonnen elementen door een dam staat, ter zake dat hij in Julivan zand zijn afgesloten. Sinds enkele weken of dagen, n aar gelang de mogelijkheden, wordt de straatverlichting, zij het dan nog in beperkte mate, ontsto ken. Doch er zijn nu al weer klachten, dat de kostbare lampen worden stuk „getingeld". Gisteren hield de Rotterdamsche politie een soort razzia in de Ci neac. Met tientallen werden de jongelui, meisjes en jongens tot 15 jaar, naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Bij onder zoek bleek, dat meer dan de helft van school had gespijbeld. Die jeugd, die jeugd. Weer zal een weeklacht opgaan over de tuchteloosheid der jong- sten, zooals reeds vele jammerkre ten door vele instanties zijn ge uit. De ontevredenheid over de jeugd is gerechtvaardigd, want haar tuchteloosheid is zeer groot. De vraag is echter, hoe keeren we deze ramp na onderzoek van de oorzaken. In aanzien zün de mannen m de poorten, wanneer zij zitting hou den met de raadslieden des lands, zegt het Boek der Wijsheid. Wij willen daarmee zeggen, er is door autoriteiten van naam al druk ver gaderd. Doch al kunnen zij steu nen ten aanzien van zakelijke problemen, de oplossing moet vooral worden gezocht in de me dewerking van de jongeren. De jongere onderwijzers en onderwij zeressen, de jongere leiders in jeugdvereenigingen, de jongere zusters en broers thuis moeten helpen om de jongsten te redden. Met geestdrift en tempo moet volgens de jongeren worden ge werkt. Op het jeugdterrein ligt een prachtige taak om enthousias me, kennis, menschlievendheid, so ciale zin, gemeenschapsgevoel en verantwoordelijkheid uit te vieren. De omstandigheden der bezet ting hebben tot een loslaten van moreele remmen geleid, zoodat de jeugd zich bevindt in de woestijn van Sin. Wij moeten zorgen voor een Elim met 12 waterbronnen en 72 palmbmmcn, waarheen de jeugd zich ge trokken kan gevoelen. Consiatee- ren alleen, vergaderen alleen, klagen alleen, bieden geen oplos sing. Het is al weer doen, snel handelen. Jeugd helpe hier de jeugd. HENK VAN DER MAZE. Begin van deze week verscheen voor Miss Sybil Campbell, de vrouwelijke politierechter van Tower Bridge, een man, die be schuldigd werd van het stelen van een fiets. De beklaagde, Victor Moore uit Douglas, een 20-jarige parachutist, bepleitte zijn onschuld, en ver klaarde, dat hij onder den invloed van den drank de fiets had ge leend om zich naar het station te begeven. Een jonge luitenant, van zijn regiment legde als getuige a de charge de volgende verklaring af. „Moore trad op 17i-jarigen leef tijd als vvijwillige1' m het. leger en weid bij het parachute-regiment in gedeeld. Hij' nam aan de operatie van Arnhem deel, werd door de S.S. gevangen genomen, ontsnapte en sloot zich aan bij de Nederland- sche ondergrondscihe beweging, waarmee hij gedurende drie maan den samenwerkte. Daarna slaagde hij er met behulp van een rubberboot in, den Rijn over te steken en zich bij de ge allieerde troepen te voegen. Binnen- kort zal hij als getuige worden gehoord in de processen tegen Duitsche oorlogsmisdadigers De luitenant voegde er aan toe, dat Moore niet oneerlijk is, terwijl een politieagent verklaarde, dat nij nog nooit is veroordeeld. Miss Campbell, uitspraak doende, zeide tot den beklaagde: „Ik houd rekening met je uitstekenden staat van dienst. Ik zal je voorwaardelijk veroordeelen met een proeftijd va-n een jaar. Dat beteekent, dat je van deze zaak niets meer zult hooren, als je je goed gedraagt." NIEUW SPOORBOEKJE Op 22 Oct. verschijnt een nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoor wegen. MINISTERIE VAN VERKEER Alle onderdeelen der hoofdafd. ver voerwezen bij hel nriin. van ver keer en energie zijn uitsluitend be reikbaar op nr. 553653, interlokaal letter H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1