MEISJES IN UNIFORM NATIONAAL INSTITUUT GEVORMD STADSNIEUWS De lijst van Raads leden Ongewenschte benaming De kappersfarieven Geknoei mef schoenen bonnen Hei- en blokbezems BIOSCOPEN Sigarettenfabriek „opgerold" Anti-zwart-actie in de Gorzen R.K.H.C. Excelsior VULPENHUIS EEN VAARWEL Juliana-colonne goot vertrekken „Exponent van de eenheid" Onder schutse van onze Vorstin en regeering ENGELAND IN DE KLEM Joden en Arabieren strijden om voorrang DISTRIBUTIENIEUWS Consumentenbonnen Misdrukken muntbiljetten Op het stadhuis ligt de lijst van gemeenteraadsleden ter inzage. Die lijst is gelijk aan de door ons op Dinsdag j.l. gepubliceerde, met éen uitzondering. Mr. Engelsman hierop geplaatst als zitting neme namens de N.V.B. Dat is onjuist. Steeds weer opnieuw probee op deze manier ledten van beweging m een positie t die ze zelf niet willen. De geen af. Dat is al ettelifke malen herhaald op ver fijn er altijd weer lieden, die door een volkomen gemis aan begrip van den toestand, de N.V.B. als partij poneeren. Wij hebben Mr. Engelsman be zocht en hij verzocht ons er den sterksten nadruk op te leggen, dat hij partijloos'' is en niet namens de N.V.B. terugkeert. Wij hadden mogen verwachten. dat „Het Parool", dat meermalen zelf het standpunt van het N.V.B. bestuur heeft gepubliceerd, eerst even de persoon in kwestie had gevraagd hoe deze vork in haar politieken steel zat. Hij had dan niet een nieuwe fout gevoegd bij zijn reeks „mondje voorbij-praters". Onze lezers zullen zich herinneren, dat wh het woord „Politiek onbehuis- den" gebruikten, toen we Mr. Engelsman indeelden. Om de zaken zoo zuiver mogelijk te stellen, willen wij nog even enkele feiten naar voren halen. Mr. Engelsman verzekerde ons, dat hij zijn plaats in een van onze oude partijen zeker zal vinden, als de daarin begonnen vernieuwing doorzet. De raad is samengesteld op een advies van den burgemeester. Deze heeft de menschen zooveel mogelijk naar hun vermeende over tuiging gegroepeerd. Met enkelen wist hij geen raad en omdat zij lid waren van de Volksbeweging, heeft hij hun dien politieken mantel toe bedacht. Een aardige maar onge wenschte geste. en in kranten en toch als van Door middel van het prijzenbe- sluit zijn voor kappers de vol gende tarieven voor haarknippen vastgesteld: volkszaken 30 cent middenstandszaken 45 cent, luxe zaken 60 cent. De lijst van tarie ven moet volgens het prijsaan- duidingsbesluit goed zichtbaar in den winkel zijn opgehangen. Ondanks deze bepalingen gaan vele kappers voort hun klanten op ongeoorloofde manier in den nek te kijken. Zij laten soms een gulden, of 75 cent betalen. In Schiedam is geen enkele zaak, die meer dan 45 cent mag rekenen. Daarom wordt er bij het publiek op aangedrongen, aan de Prijscontrole te melden, wanneer zij meer moeten betalen. Eén kap per is al tweemaal verbaliseerd. Hi! had eerst 1 gulden gerekend. Na zijn boete door de prijscontrole had hij den prijs tot 75 cent ver laagd. Dat is echter nog 30 cent te hoog. Daarom heeft hij nu zijn tweede boete te pakken. E>e ambtenaren van de prijs controle hebben een overval ge daan in een van de huisjes aan de Broersvest. Volgens ontvangen inlichtingen zouden er enkele hon derden paren schoenen aanwezig zijn. Die bewering bleek over dreven. Wel werden 6 paar nieuwe schoenen aangetroffen, die kenne lijk van opgekochte schoenenbon nen afkomstig waren. Ook een partij zeep en jenever verdween in de kast van het poli tiebureau. Nachtmerries veroorzaken de hei- en blokbezems. De vastge stelde prijs voor een blokbezem is 91 cent. Hier in de stad worden ze echter verkocht voor 2.50. De voornaamste oorzaak ligt bii de fabrikanten. De j 7it ten nn He v i 'neesten daarvan ziuen op de Veluwe en in Drenthe Zij hebben vele landarbeiders in dienst, wien zij hooge bonen uit betalen: „de bezems brengen toch genoeg op". Dat is een van de oorzaken, waarom vele boeren zonder landarbeiders zitten, want zij kunnen maar de helft van het bindersloon betalen. De actie van de prijscontrole werkt hier naar twee kanten. Zij dwingen de fabri kanten de loonen tot een redelijk peil te verlagen, waardoor de landarbeiders weer naar hun-werk teruggaan en zij stellen het publiek in staat bezems te koopen tegen redelijke prijzen. „HURRICANE" Uat ie een Amcrikaansche ge- woonte, om filmproducties, die veel geld hebben gekost, evenementen in de historie de film naar voren te brengen Zoo'n productie is „Hurricane (Orkaan) in Passage. Om een zoo „root mogelijk uffect van natuur getrouwheid te krijgen, is er in de studio's niet op kostbare wind en waterinstallaties gekeken. Maar ondanks al deze technische volmaaktheden, is Hollywood er niet in geslaagd, boven de zeer middelmatige middelmaat uit te komen. Er zitten goede fragmen ten in. ontegenzeglijk, maar als allijd blijft bet. spel aan de opper vlakte. De montage had grooteren climax kunnen tot stand brengen door de orkaanscène enkele malen te onderbreken. Nu worden oog en oor vermoeid en verdwijnt ,üe noodzakelijke spanning. De die pere achtergrond van de film is de strijd van de letter van de wet tegen den aangeboren vnjhews- zin van het natuurvolk. De film leert ons, dat bestialitiet en amlbtenaarsgeest geen privileges zijn van een bepaald volk- In het voorprogramma zien we den intocht van Eisenhower in Nederland, de vliering van de 3 Oct.-feesten in Leiden en ne^ vertrek van de Tarakan naar Ned. Irndië. Onze hoed af voor de 3 Borrah's die uit hun mond harmonica's 'een denderende „Orientexpress" te voorschijn tooveren. En dat is niet hun eenige virtuositeit. Wij classeeren de film onder de categorie boven de 18 jaar. „HET SPOOKHOL" „Het Spookhol" brengt ons in Monopole een van de leelijkste gezichten van Hollywood op het doek: Joe E. Brown. Hij is als altijd de schlemiel en komt daar door (ook als altijd) als trotsche overwinnaar uit het strijdperk. Dezen keer zien we hem als den politie-agent-deftective. Hij be gaat natuurlijk de eene stommiteit na de andere, allemaal letterlijk voor ons plezier. Vooral de jacht in het Spookhol op de Kermis maakt het voor de toeschouwers moeilijk, om rustig op hun stoel te blijven zitten. Wie dus een avond leuke lol wil hebben, ga naaf Monopole, Hij krijgt dan bovendien een uitgebreid journaal en enkele kostelijke voorfilms voorgezet. Een daarvan is een teekenfilm met alle groote sterren van Hollywood. De andere brengt ons een ouden bekende van de „shorties", waardoor de lachspie ren vast worden voorgetraind. De Gorzen is een van de plaat sen in de stad. die zich verheugt in de bijzondere belangstelling van de prijscontrole-ambtenaren. Gistermiddag trokken drie van de heeren er op ,uit. Zjj hadden de lucht van Belgische shag in de neusgaten gekregen en speurden nu naar de herkomst daarvan. Al gauw hadden ze beet. Het eerste huis, waar ze binnenstap ten, bleek een zeer goed beklante shag-zaak. Terwijl het huis werd onder zocht, kwam een zeer jonge' re clame-agent den wachtenden con troleur vertellen, dat hij daar naast ook shag kon koopen. Het ventje had blijkbaar niet in de gaten, dat het hier anti-zwarte- Pieten gold. De tip werd in dank aanvaard en drie dartele durvers stapten de volgende zaak binnen. Met een vrij béte gezicht en schele oogen keek de eigenaar het hooge bezoek aan. Hij was zoo overdonderd, dat hij hen maar meteen naar de keuken bracht.. Die was geheel als sigarettenfa- briek ingericht. Triplexplaten en kastjes vormden de installatie. De shag lag keurig, soort bij soort, in aparte vakjes. Ongeveer 2000 si garetten en een groote hoeveel, heid Belgische shag werden in be slag genomen. Als hygiënische bij zonderheid moet nog worden ver meld, dat de „likmachine" zwaar asthmatisch was. Het eerste dames-elftal zal Zondag a.s. het seizoen openen met. den eer sten competitie-wedstrijd tegen Aeolus 2 te Rotterdam. Het tweede damesteam neemt deel aan het Pollux- to urnooi te Vlaardin- gen. De eerste wedstrijd wordt ge speeld tegen de Rotterdamsche club Pioniers 1. De 3de en 4de dameselftallen spelen om half 2 thuis, op Boshoek, tegen elkaar in een vriendschappelij'ken train ingswedstrijd. Het eerste heeren-elftal speelt, even eens in het Pollux-tou rnoo itegen R.B.C. 2, terwijl het tweede elftal der heeren om 12 uur thuis speelt tegen Bully 3. MUZtNKAMP UW VULPEN DEFECT? BRENG HEM DIRECT HET .SCHIEDAM" HOOGSTRAAT 176 De bioscoopwet is weer geheel van toepassing op hel vertoonen van films De komst naar Schiedam was voor de Julianaoolonne geen logeer- partijtje. Is er één meisje in Schie- dam dal vier groote was-schen pier week doet en da-n nog een eigen wasch erbij? De meesten kunnen de wasch niet eens voor zichzelf doen laat staan voor anderen. Maar voor' deze jonge vrouwen is vier keer wasschen in de week geen zeldzaamheid. De behoefte om zich te geven aan een ïdeafl, .aan een gemeenschap, een gezin m nood, drong haar tot dit werk en t werd een stille manifestatie van naas tenliefde. Als men aan het perso neel van de gerneeh-tereiniging vraagt of er huizen zijn, waar zelfs de mannen van dien dienst niet binnengaan, zullen ze die vraag bevestigend beantwoorden, maai er misschien bij verteilen, dat de meisjes van de hulpcolonne ner gens voor staan. Nog dezer dagen moest een buis worden schoonge maakt. De „kleinvee"-stapel was daar zoo groot, dat in dezen tijd van het jaar alleen badpak en uniformjurk als kleeding konden dienen. Bruine vloeren kwamen rood onder het sop vandaan. Bed den moesten worden verbrand. In de kasten vierden de kastkranlen een tweede lustrum. Dat is de werkkring van deze kranige meisjes, een vrijwillig ge kozene, waarvoor ze met hart er. ziel werken. Met de ziel, die bij ónze groote stadsmeisjes grooten- deels verloren schijnt. HieT leert men, wat ware liefde is. Geprolongeerde voorstelling. Oorspronkelijk zouden de meisjes uit Huize Brabant aan de Tuinlaan hier maar vier weken blijven, maar hun verantwoordelijkheids gevoel dreef hen tot een viervou- d ge verlenging. Het is onmogelijk alle voorvallen en voorvalletjes 'te vermelden, maar iedere gebeurte nis in den dag van 's morgens zes tot 's avonds elf i-s een bloem in den grooten krans, dien zij hebben verdiend. Neem het meisje, dat *s Zaterdagsmiddags vrij is. „Ik ga even een boodc<char> doen", zegt ze treen de leister. Vier uur later is ze terug: „Laat? O, daar en daar zijn zooveel kleintjes. Die héb ik even in bad gedaan De geest onder de troep is voor beeldig. Altijd zijn ze opgewekt, ondanks het zware werk. Knies- oo-ren is taboe. Alleen menschen met een goed humeur kunnen dit werk goed doem Ze missen erg de fris-sche lucht. „D-e Schiedammers schijnen een versehr: k-k el ijk e hekel aan open ramen te hebben", is een veel ge hoorde klacht. Want die zucht om de warmte binnenshuis te houden, belemmert deze meisjes erg in het werk. Meer dan honderd gezinnen heb ben den steun genoten van deze meisjes. Tientallen huizen hebben weer een frissche kleur gekregen en zijn weer bewoonbaar gewor den. Niemand kan echter hun werk overnemen. Voor vele jaren is er werk, hier zoowel als elders. Maar voor dit alles is de hulp van meisjes en vrouwen noodzakelijk. Deze jonge meisjes kunnen van zooveel leed getuigen, dat ontstaat door het volkomen gebrek aan huishoudelijk inzicht van de zijde der vrouw. De handen der moderne vrouw staan verkeerd, omdat zii niet meer op dienen zijn ingesteld „Ieder meisje moest gedwonger worden, om minstens vier uur per dag in de gezinnen te gaan heioen" is de remedie, die mej. Rmb-ben, de leidster van de hulpcolonne, geeft. Het wordt hoog tijd, dat on-ze meisjes een nieuwen koers inslaan nn alleen een krachtige hand kan dat bewerkstelligen. Vaarwel. Volgende week gaat de Hulpco lonne ons verlaten. Onopvallend is zij gekomen. onopgemerkt heeft zij haar werk gedaan. De menschen en autoriteiten hebben nauwelijks notitie genomen van de meisjes. De gasman is geweest om den meter af te sluiten. Het bureau huisvesting heeft gedreigd de zaak op straat te zetten, omdat er geen vestigingsvergunning was aange vraagd, St. Bureaucratius is oud maar zeer kras en bovendien in uitstekende gezondheid. Onkruid vergaat niet, zoo min als de a m'b t en aa rsgeest. Wij roepen namens Schiedam aan deze zestien jonge vrouwen toe: .Heel hartelijk bedankt voor alle wat je gedaan hebt. maar vooral door ie goede voorbeeld. Het is heerlijk te weten, dat er nog echte vrouwen zij;n op de wereld". Te Amsterdam had Vrijdag de Constitueerende Vergadering plaats van het Nationaal Insti tuut. Aan deze bijeenkomst ging een officieele ontvangst ten stadhuize vooraf, waar H.M. de Koningin zich had laten vertegenwoordigen door haar kamerheer in buitenge wonen dienst, Jhr F. J. E. van Lennep. Aanwezig waren voorts o.m mr. dr. P. Sanders namens den min.-president, Prof. G. v d Leeuw, min. v. onderwijs, K en W., alsmede van zijn departement Prof. Dr. Sassen en de heer P. Oosterlee, Ov. Hetterschij van het dep. v. marine en Dr. H. Brug- mans van den R.V.D. Burgemeester F. de Boer, die zelf medegewerkt had aart de eer ste pogingen van het N. I., nep allen het welkom toe. Mr. Dr. J. in 't Veld, voorzitter van het voorloopig bestuur, sprak hierna een openingswoord. Hij deelde mede, dat aan H.M de Koningin het beschermvrouwe schap van het N I. was aange boden, aan haar, die zich het recht verworven heeft zich in waarheid onze landsvrouwe te noemen. Zich richtend tot de vertegen woordigers uit alle deelen van het land, betoogde spr., dat het Weston zich niet op den voorgrond l wd icbuiven, doch geen andere bedoe ling heeft, dan overleg tusschen volwaardige partners. Na het ontstaan van het N. I. uit het ondergrondsch verzet te hebben geschetst, vroeg scr. enkele oogenblikken stilte, om slaande te herdenken de gevallen vrijheids helden, wier voorbeeld en offer ons zal sterken bij onzen arbeid. In den tijd. die komt aldus vervolgde Mr. in 't Veld vracht den kleinen volken een zware strijd tegenover de groote machten, die de wereld beheersohen en ons be dreigen met economische en cul tureel^ penetratie, wrarmede zij zullen trachten onze zelfstandigheid te ondergraven. Het-N. I. wil daar tegen waken en voorts tegenover de verscheidenheid in ons volk de exponent zijn van de eenheid. Toespraak min. v. d. Leeuw. De min. v. onderwijs releveer de in zijn daaropvolgende toe spraak hoe het nationale een heidsbesef vóór den oorlog te \v«i- schen overliet, doch hoe strijd en nood ons hebben samengebonden, doch er was niet voldoende natio nale samenbinding. Het nationaal saamhoorigheids- hesef vraagt niet een wegvagen van 'rêilgjeuze en politieke ver scheidenheid. dQtfl samenwerking ">n de basis van het Ncö£V'.?nGer- schap. Het zal spr. een genoegt? zijn den steun van het N.I. bij de nationaliseering van het onderwijs te mogen ondervinden. Als het N.I. er iets toe bijdraagt, het besef van een eerlijk Neder landerschap dieper te doen door dringen in de harten der Neder landers. dan heeft het een prach tige taak vervuld. Het is de har telijke wensch van de regcering. dat het N.I. daartoe de kracht moge vinden. In Krasnapolsky had hierna een huishoudelijke vergadering plaats. Engelands zorgen vallen niet te onderschatten- In het eigen land heeft het te kampen met alle na- oorlogsche problemen, voedsel- en materiaalschaarschte, algemeene verwarring en stakingen- Deze laatste nemen op het oogenblik zelfs zulke vormen aan. dat de levensmiddelenvoorziening wordt bedreigd en het economische leven in een impasse geraakt. Zwaarder echter, vooral met het oog op een verdere toekomst, drukken waarschijnlijk de zorgen, die met de positie van het Brit- sche wereldrijk verband houden Gedurende den wereldoorlog heeft het imperium zich schitterend ge houden. en nog is de band hecht, welke moederland en dominions bindt. Maar één gevaar dreigt er toch. Eén probleem, dat oogen- schijnlijk een zaak van den twee den rang is, kan elk oogenblik een groot deel van Azië. de geheele Arabische wereld, in beweging en beroering brengen: de Joodsche immigratie in Palestina. Het is volkomen begrijpelijk, dat de Joden, die zoo'n ver- schrikkelijken tijd achter den rug hebben, die zoovelen van hun ge- loofsgenooten in de verschrikke lijkste folteringen zagen omkomen, en die bovendien weten, dat in vele deelen van Europa het anti semitisme nog volop leeft in Parijs hebben dezer dagen nog antisemitische relletjes op de bou levards plaats gehad naar een plekje in de wereld zoeken, waar zij ongestoord hun eigen Joodsche leven kunnen leven Dan gaan hun gedachten en idealen vanzelf naar het land hunner vaderen, naar Palestina, en het oude heim wee herleeft weer: een nationale Joodsche staat- Evenwel, is het mogelijk de ge schiedenis negentien eeuwen terug te zetten? Tusschen het jaar zeventig, toen een ..over ons en onze kinderen" afgeroepen ver vloeking in vervulling ging en den dag van heden ligt geen vacuum: die periode is ook in Palestina overvol van gebeurtenissen ge weest, en een daarvan is. dat de Arabieren zich daar hebben ge vestigd en het land als hun land zijn gaan beschouwen. En daardoor is het Joodsche Palestina-probleem een zuiver politieke en een machtskwestie geworden, welke alleen door onderhandelingen of De Distributiedienst van Sch edam maakt bekend, dat in de week van 14 t/m 20 October de volgende artikelen worden ingeleverd: suiker, brood, bloem, rijst, boter, margarine, vet, kaas eieren (alleen rantsoenbonnen), melk', vleeschwaren, vleesch aard appelen, tabak, petroleum (637 06 t/m 06. 62 109. 1:10. llil) leder (112. 181, 182, 647. 736), brandstoffen coupures B, C, D en E en bonnen 43 t/m 461, smeermiddelen (periode G). Voor de artikelen suiker, b'oem en rijst wordt een nieuw voorschot ver strekt van 1 X inlevering 50 pet voor de andere artikelen op even redige bevoorrading is dit 1 X inleve ring 10 pet. Grossiers in zuidvruchten moeten op Dinsdag een voorschot zuidvruchten afhalen, gebaseerd op coupure 157. door geweld kan worden opgelost. Alleen met sympathie, hoe men- schelijk-begrijpelijk deze ook zij, of met eenzijdige beloften, zoouls die in de békende Balfour-ver- klaring werden neergelegd, komt men geen stap verder; zelfs niet als men bewijst, dat de bloei, welken Palestina op het oogenblik beleeft en welken de Arabieren voor zich opeischen. exclusief het gevolg is van de groote economi sche en financieele activiteit van de tusschen de twee wereldoorlo gen geïmmigreerde zionisten. In diepste wezen is het geheele probleem er een van emotioneel nationalisme bij de beide partijen: Joden en Arabieren, en het nood lot wil, dat Engeland tusschen beide groepen vastgeklemd zit. De Arabieren hebben, als de twee part'iën aan elkaar worden over gelaten, bezit en macht: de Joden hebben de belofte van Engeland, en eischen daarom, dat Londen hun immigratie zal bevorderen. Maar als het dit doet komt het In conflict met de Arabieren, dwz. met de geheele, solidaire Mahome- daansche wereld, met Uritsch- Indië derhalve en met Egypte Engeland heeft nu. na een zeker inopportune interventie van pre sident Truman, gepoogd de Ver- eemgde Volken samen de verant woordelijkheid in deze zaak te doen dragen: maar of dezen reeds bij den aanvang van hun wankel bestaan met zoo'n zorg wenscben of durven belast te Worden, is een probleem» waarop momenteel nie mand een antwoord kan geven. Het Ministerie van Financiën deelt mede. dat de nieuwe munt biljetten als gevolg van de nood zakelijke snelheid van aflevering, onvoldoende zijn gecontroleerd. Hierdoor is het mogeliik. dat men biljeiten in handen krijgt. die slechts aan één zijde zijn bedrukt of waarop het nummer eenigszins is verminkt, om welke reden bo vendien een zwarte streep op het betrokken biljet is gezet- In al deze gevallen is er geen sprake van valsche biljetten. De betrok ken biljetten kunnen dan ook worden ingewisseld bij de Neder- land.sche Bank te Amste-dam (kamer 1). alsmede bij de bijban ken en agentschappen der Neder- landsche Bank. DE SIBAJAK NAAR NED -INDIË De Sibajak van den Rotterdam- schen Lloyd zal volgende week als eerste schip van deze reedenj met Rotterdam als uithaven ns-w Ned.-Indië vertrekken met 1 '10 passagiers bestaande uit leden van de N-I.C.A. en marine-troepen. Het schip ligt thans in Tilbury. docks en zal vandaar op li 'Jet. a.s. naar R'dam vertrekken waar de passagiers zullen embarkeeren. Weliswaar is reeds een schip van den Lloyd naar Indië onder weg de „Kottah-Gede doch dit schip is destijds uit een Engeische haven vertrokken. AMATEURTOONEEL De eereraad voor tooneel heeft bepaald, dat amateur-tooneelgezel- schappen. die zijn blijven door spelen.. tot 1 Sept. 1947 niet meer mogen optreden. Alle andere ge zelschappen hebben voor uitvoe ringen een vereunning nood iff van de Ned. Amateur Tooneel-Ume.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3