WATER WIJKT BIJ WIERINGEN Hulde aan het Episcopaat Land herrijst uit IJsselmeer Eerste zaad alweer gezaaid Duitsche industrie naar Engeland Fransch parlement bijeen Explosie als wraak Aangifte Nederlandsche vorderingen op Duitschland rare wereld De Scheveningsche Boschjes herrijzen Boomplantdagen voor de jeugd De verkiezingen in Hongarije Successen der kleine bezitters Een dringend vermaan van Kard. van Roey Golf van anticlericalisme België Bedrijfsunie in de metaal industrie Mgr. Jos W. M. Boeten De nieuwe coadjutor van Breda KATHOLIEKEN IN HET CONCERTGEBOUW Trouw aan Kerk en Staat GIOVANNI PAPINI „Behouden uit den storm gekomen" Mariniers opgeroepen Hallo New York Buitenland in 't kort WEERBERICHT Dag en nacht dreunen de heide Dieselmotoren van het gemaal „Leemans"' te Den Oever en on onderbroken sedert 9 Augustus pompen zij elke minuut 500 kub. meter water uit de Wieringer- meer Met een gelijke capaciteit werki bij Medemblik de „Lely" op volle toeren, terwijl daarnaast nog vier pompen te Medemblik en twee le Den Oever elk 400 kub. meier voor hun rekening nemen. Als de tien Amerikaansche pom pen. die onze regeering aankocht en nu in Kolhorn worden gemon teerd, deze maand in gebruik zul len zijn. zal per minuut de enorme massa van 4800 kub. meter water uit dit ondergeloopen gebied in het IJsselmeer worden uitgestort. Voor Kerstmis moet de Wierin germeer droog zijn! 't Is geen illusie geweest, maar het wordt werkelijkheid. Nu reeds daalt het peil van het water zichtbaar. In het Noord- Oosten van den polder is zelïs al ongeveer 1500 H.A. droog gekomen en hard wordt daar gewerkt om den boeren zoo spoedig mogelijk den terugkeer mogelijk te maken Eenige boerderijen zijn alweer betrokken en in andere zullen de bewoners nog vóór den winter terugkeeren. Maar hier betreft het dan ook het hoogst gelegen ge deelte van den polder en de vee boerderijen, die daar lagen zijn over het algemeen vrii onbescha digd uit het water herrezen. Er wordt al weer geploegd ln de Wieringermeer De D.U.W. en de Gi'ontmij maken thans den gi;ond zaaiklaar, daarna zal de boer'met zijn eigen personeel de verdere be werking moeten ter hand nemen Tot op zekere hoogte is hij vrij te zaaien wat hij wil. een zeker deel zal echter móeten worden bezaaid met gewassen, die het stuiven be lemmeren Vooral winterkoren if hiervoor geschikt Met het zaaien wordt binnenkort begonnen. De terugkeerende boeren zijn in tusschen verplicht een gezin uit het getroffen gedeelte bij zich in te nemen zoodat ook déze in de gelegenheid komen hun land te bewerken, zoodra dit aan het wa ter is ontrukt. Men bedenke daar bij. dat zulks in tegenstelling met Walcheren de polder door zoet water is overstroomd Een onzekere factor is nog boe- veel zand met het water den pol der is binnengespoeld Men schat dit op maximaal een millioen kub meter Als echter de watergangen en draineeringen niet in belangrijke mate zullen blijken te zijn dichtge slibd (tot dusver valt dit erg mee) en wanneer dan ook nog hel weer meewerkt, dan kan het volgend jaar reeds een oogst worden ver wacht. De heropbouw. De heropbouw van boerderijen en woningen brengt evenzeer zijn problemen met zich mede. Van de 512 boerderijen, die de Wieringer meer telde, bleven er slechts 60 over; 20 daarvan zijn vrijwel onbe schadigd, de andere liepen zwaar der schade op, terwijl de rest vol komen werd vernield. De 1000 a 1100 woningen in Wieringerwerf, Middenmeet' en Slootdorp, de drie dorpen in den polder, ondergingen eenzelfde lot. van de schade in deze dorpen heeft men nog geen goed overzicht, omdat deze nog steeds onder water staan. Zoodoen de kan men zich ook nog geen idee vormen van de te treffen her stelmaatregelen. Daarbij komt, dat in den loop der jaren verschil lende bezwaren zijn gerezen tegen het bestaan van verscheidene dor pen. Daarom onderzoekt thans de Rotterdamsche architect H de Groot de wenschelijkheid van het stichten van één dorp voor heel de Wieringermeer. Middelerwijl hegft de Dienst voor den Weder opbouw van het materiaal, dat niet direct verloren ging in den vloed gered wat te redden viel. En dit is allemaal opgeslagen om te dienen bij den herbouw. „Er wordt aangepakt" dat is de indruk dien iedere bezoeker van de Wieringermeer krijgt. In plaats van den welvarenden polder zier men nu een troosteloos landschap met doode boomen en heesters, vernielde boerderijen en woningen maar de innerlijke kracht der be volking is ongeschokt. Veel heeft zij verloren, maar niet den moed De Britschp minister van handel. Sir Stafford Cripps, heeft in ant woord op een vraag in het Engel- sche Lagerhuis medegedeeld, dat het in het voornemen ligt bepaalde Duitsche industrieën en fabrieken naar Engeland over te brengen Het betreft machinerieën, die niet nood- zakelijik zijn voor Durtschlands vredeseconomie. Hedennamiddag 3 uur komt de nieuwgekozen Fransche volksver tegenwoordiging voor het eerst bij een in het paleis Bourbon onder leiding van den gedeputeerde voor Gran. Cuttoli, die als oudste in jaren deze eerste bijeenkomst zal presideeren. GEEN PEULVRUCHTEN ZONDER BON In den laatsten tijd wordt meer en meer geconstateerd, dat grossiers peulvruchten afleveren zonder distri butiebescheiden in te nemen. Dit euvel heeft zoo'n omvang aangeno men, dat de C.C.D een strenge con- tröle instelt en in vele gevallen reeds proces-verbaal heeft opgemaakt. Onder verwijzing naar netgeen reeds werd gepubliceerd door het Comm. Gen v d Ned Econ Belan gen in Duitschiand wordt thans be kend gemaakt, dat met ingang van 5 November 1945 de gelegenheid wordt opengesteld voor indiening van de vorderingen op Duitschland met uitzondering van vorderingen inzake effecten belichaamde waarden en die wegens geleden oorlogsschade De indiening moet geschieden ten kan tore van het 'Nederl Clearmginstituut SS?1 n 6 ie Amsterdam vö&r 30 Nov. 2945 op speciaal daartoe bestemde formulieren *?e formulieren zijn verkrijgbaar bij 1 het Nederl Cleanng-Instituut, de Kamers van Koophandel en Fabrie ken Bankinstellingen en soortgelijke Een sportverslaggever van een der Engelsche bladen onthult zijn lezers, dat de beroemde jockey Gordon Richards zich vaak, vóór dat een race begint, vooroverbuigt en „iets in de ooren van zijn paard fluistert" Dat herinnert de redactie van ,.Die rare wereld" aan een raar incident, dat kort geleden op Duindigt plaats vond. Een jockey boog zich. vóórdat de race begon, voorover en fluisterde zijn paard in het oor: „Doe je best, ouwe jongen" Het paard draaide zijn kop naar hem toe en zei: „Wat levert dat op?" „Ik heb geen geld bij me", antwoordde de jockey „Wat zit je dan te fluiste ren zei het paard giftig. Later bleek, dat het paard be stond uit twee werklooze sneeuw ruimers, Jan Jansen (achterpooten) en Piet Pietersen (voorpooten). In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half een. wer den de buren, aan den Roermond scheweg te Weert opgeschrikt door een hevige ontploffing in een dei- panden. De explosie was van dien aard. dat in het benedenhuis vrij wel alles werd vernield terwijl een der zijgevels door den luchtdruk weru ontzet. Het bleek, dat dooi het raam van het voorportaal een landmijn naar binnen was gewor pen Het huis werd bewoond door een rechercheur van politie. Op de bovenverdieping sliepen acht per sonen, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De boomplantdagen voor de Haag. sche schooljeugd zijn gisteren be gonnen. Daarmede is tevens een begin ge maakt met de herbeplanting van de Scheveningsche Boschjes. Autoritei, ten, belangstellenden en school kinderen waren bijeengekomen in de nabijheid van het monument, dat weliswaar niet heelemaal ongeschon den uit den oorlog is gekomen, maar toch nog overeind staat te midden van de kale duinen en het gebied, waar eens de Scheveningsche Bosch jes stonden, overziet. Wethouder van der Bilt heeft daar den eersten boom. een mooien jongen berk, geplant Daarna togen de schoolkinderen aan den arbeid, die ook al spoedig een 50-ta] boomen en struiken in den grond hadden staan Deze beplanting geschiedt niet wille keurig. maar volgens den gemeente, lijken plantsoenendienst vastgesteld plan. De Scheveningsche Boschjes zullen namelijk wel herleven, maar niet precies zooals ze vroeger waren In de boschpartijen worden een vier tal kinderspeelplaatsen en een zonne weide uitgespaard en voorts zal men op verschillende punten een doorkijk behouden naar De Belvédère, waarop van gemeentewege een oorlogsge. denkteeken zal worden opgericht Aan de boomplan t diagen zuilen 16,000 17.000 schoolkinderen deel nemen Na de Scheveningsche Bosch jes komen .de plantsoenen aan de beurt en pas daarna zullen de ont luisterde straten, lanen en pleinen weer met boomen worden beplant Naar Reuter meldt hebben de Zondag in Hongarije gehouden verkiezingen een rustig verloop gehad, zonder incidenten. Eindre sultaten zijn nog niet bekend, doch volgens bericht uit Sopron. West-Hongarije, heeft de partij der kleine bezitters aldaar 60 percent der stemmen gehaald, tegen de socialisten 20 percent en de com munisten 15 percent. Het bericht merkt op, dat dit voor de kleine bezitters zoo gunstig resuhaat verkregen werd ondanks de zware regens, die voor de stemgerechTig. den der kleine afgelegen boer- dorpen, bij gebrek aan transport middelen, den gang naar de stem bus uiterst moeilijk maakten. Berichten van radio Boedapest bevestigden hedenmorgen het suc ces der kleine bezitters Van de tot dusverre beken-* ge worden resultaten der 812.000 uit gebrachte geldige stemmen, aldus radio Boedapest, komen voor re kening van de partij der kleine bezitters 396 000, voor de socialis ten 200.000, voor de communisten 174.000. voor de partij der bur.-jers „democaten" 25.000 voor de natio nale boerenpartij 12.000 en voor de radicale partij 5000 stemmen De partij van de kleine bezitters behaalde 48,6 pet. van de ctemmen De definitieve resul'aten zullen morgen worden bekend gemaakt. In een gecombineerde vergade ring der dag. besturen van de drie groote metaalbewerkersbanden is be sloten een bedrijfsunie voor de me taalindustrie te vormen i n Ter gelegenheid van een le Brussel gehouden studiedag voor de katholieke vrouwengilden heeft Z.H. Exc. kardinaal van Roey het woord gevoerd. Het gevaar van het nat. socialisme is voor zeker bezworen, zoo zeide hij, maar er zijn andere bedreigingen, die ons nopen op onze hoede te zijn. De kerk heeft nl. reden te over om de politiek te wantrouwen, die door de anti-christelijke inzichten van de staatslieden der Sowjetunie wordt geïnspireerd. Vervolgens waarschuwde de kar dinaal voor den „golf van anti. clericalisme welke over het land gaat. Tijdens de bezetting heeft de katholieke kerk in België de trouw aan de kerk en het verzet tegen den vijand van het begin tot het eind gepredikt. De gees telijkheid heeft van die trouw en dat verzet het voorbeeld gegeven. Thans worden er voorwendsels gezocht en wordt het zoo voorge steld, alsof al de „incivieken" ka tholieken zijn en alsof de kreet „leve de koning" slechts vernomen wordt in kloosters en op katho lieke scholen. Dat zijn onrustwek- £eIt?e voorteekens, waartegen de katholieken zich eensgezind te weer moeten stellen. kauf„itvTeede reden- waarom de liet rt-1 solidair moeten zijn ben oieper' De katholieken heb- vatt;^nj seheel andere levensop- in diWeST de "iet-katholieken en "aaf'eeT^^treurde de kardi- Nouvelle" waarin 'V "L.a Revue dedigd wordt dat 'im&- katholieken vrij zn,? Belgische bij de C.V.P. (ChrïsteinlCh partij) ofwel bij de „Union Démo- cratique Beige aan te sluiten In een commentaar op de rede van kardinaal van Roey schrijft de „Gazet" van Antwerpen, dat welke verschillen er onder de katholie ken over belangrijke politieke kwesties ook mogen zijn. deze alle ondergeschikt zijn aan de dringen, de noodzakelijkheid, een politieke formatie te bezitten, die een ge sloten front vormt in het open baar leven, om de belangen der katholieken te behartigen. Tegen over de groote gevaren, die en het katholicisme en het land zelf bedreigen, is het een ge wetensplicht voor de katholieken zich aan te sluiten enkel en alleen bij de C VP., de erfgename van de katholieke partij. Omtrent den coadjutor van Z.H. Exc. mgr Hopmans, den hoogeerw. heer Jos W. M. Baeten, van wiens benoeming wij gisteren melding maakten, vallen de volgende bij zonderheden nog mede te deelen. Mgr. Baeten is 8 April 1893 te Alphen geboren. Hij' werd priester gewijd 2 Juni 1917 en benoemd tot kapelaan te Sas van Gent 21 Sep tember van dat jaar. Daarna is hij nog enkele maanden conrector ge weest van het Instituut „St Louis" te Oudenbosch, nl. van 24 Januari tot 27 Augustus 1921. Op laatstge noemden datum viel hem de onder scheiding te beurt te worden ge roepen tot secretaris van het bis dom. Met een buitengewone nauw gezetheid. heeft mgr. Baeten vele jaren lang deze belangrijke functie vervuld. Na twaalf jaren verwis selde hij haar met die van pastoor der Mariaparoehie te Ginneken- Bavel (23 Aug. 1933). Den 26sten September 1934 werd hij boven dien benoemd tot Deken van Gin- neken. Als kanunnik-penitenciër kreeg hij 11 Maart 1942 zitting in het Kathedraalkapittel, terwijl Mgr. Hopmans hem tenslotte in April jl. benoemde tof zijn vicaris generaal. In het Bredasche diocees is de nieuwe bisschop een algemeen ge- eerde en beminde persoonlijkheid. Reeds bij zijn benoeming tot De ken van Ginneken hoorden wij van hem getuigen: „dat is onze toekomstige bisschop". En dat onze zegslieden van toen niet alleen In die meening stonden, bleek ons later nog meermalen. Omtrent den datum van de wij ding is nog niets bekend, evenmin ais nog vaststaat wie de consecrator zal zijn. Gelijk men weet, geschiedt een bisschopswijding in der regel op dén feestdag van een Apostel, doch zij kan ook geschieden op een Zondag, zelfs in den Advent. De Katholieken van Amster dam, ter begroeting van den hoog eerw. Deken G. P. v. d. Burg ver- eenigd in hei Concertgebouw, ge denkend den dapperen geestelijken steun aan hel Nederl. volk ge bracht in de verschillende bis schoppelijke brieven, brengen den Aartsbisschop en den Bisschoppen van Nederland hun hulde en dank. In trouw aan het wereldlijk en geestelijk gezag willen zij mede werken aan het herstel en de ver nieuwing van ons vaderland. Aldus de woorden, waarmee Ka tholiek Amsterdam uiting gaf aan zijn gevoelens jegens het Neder- landsch Episcopaat, toen het gis terenavond in het stampvolle Con certgebouw, ter begroeting van den hoogeerw. Deken G P. J. v. d. Burg bijeen was. Voorafgegaan door vlaggen- dragende verkenners, kwam de nieuwe Deken, vergezeld van zijn doorluchtigen voorganger, mgr. G. C. van Noort, mgr Lagerwey en mr. Kropman de zaal binnen, ter wijl Nico Schuurman de marche solennelle van G. J. M Plum O.S.M. ten gehoore bracht. Nadat het gemengd koor o.l.v. L. Schwitrz het Laudate Dominum van Beve- voli had gezongen, besteeg de voorzitter van Katholiek Amster dam onder hartelijk applaus het podium. Mr. Kropman wees erop, hoe deze eerste bijeenkomst van de Katholieken van Amsterdam na de bevrijding ter begroeting van het nieuwe hoofd van het dekenaat Amsterdam een bijzondere betee- kenis heeft. Het leed der vijf jaar van ver drukking schrijnt nog in onze har ten. Er is veel te herstellen, materieel en geestelijk. Daarom is het ons een behoefte, alduè spre ker, bijeen te zijn met onzen Deken, om hem te zeggen dat wij onze uiterste krachten zullen in spannen om ons land weer bloeiend en welvarend te maken. Utrique fideles, trouw aan beide, aan Kerk en staat. In tegenwoordigheid van den hoogsten vertegenwoordiger van Z.H. Exc.. wilde spreker ge tuigen, dat als de katholieker van Nederland zich zelf zijn gebleven, zij dit danken aan de herderlijke brieven van onzen hoogsten gees telijken leider. Spreker herinnerde aan dat glorieuze moment in onze vaderlandsche kerkgeschiede nis toen, na het losbarsten van den furor teutonicus, de eerste bisschop pelijke brief in de kerk werd voorgelezen en direct daarna daar buiten werd verspreid. Dat het Katholieke volk in zoo grooten getale deelnam aan het illegale werk, dat is de onvergankelijke glorie van het Nederlandsche Epis copaat (applaus) Mr. Kropman herdacht vervol gens de vele dooden van Amster dam, die voor het vaderland of ir. de martelkampen gestorven zijn en hen wier bloed den Amsterdam- schen grond gedrenkt had. Zij streden wellicht uit verschillende motieven, doch allen voor dezelfde vrijheid en om ons en onzen kin deren een betere maatschappij mogelijk te maken Alvorens den nieuwen deken een welkom toe te roepen, richtte mi- Kropman zich tot mgr. Van Noort: Dat O. aldus spr in deze jaren aan het hoofd van de katholieken van Amsterdam stond, heeft ons met trots vervuld en ons gemeen schappelijk gevoel versterkt. Wij zullen dat niet vergeten en het toonen met de daad (applaus). Vervolgens heette spr. deken Van den Burg van harte welkom Hij vertelde, hoe de Amsterdammers van hun stad houden als geen an der. hartstochtelijk en van binnen uit, zoowel om zijn roemrijk ver leden als om zijn vitaliteit, zijn be drijvigheid en zijn cultureele be- teekenis. Maar ook om den ernst van dezen tijd, waarin de bodem gedrenkt werd met het bloed van Amsterdamsche slachtoffers. Ook echter om wat gaat gebeuren. De oorlog bracht de Amsterdammers nader tot elkander: eindelijk be greep men, dat wij zijn utrique fideles aan beide trouw, dat wij zijn goede Katholieken én goede vaderlanders. Ook nu willen wij onder leiding van hem. dien wij als den geestelijken leider van de Amsterdamsche katholieken mogen verwelkomen, eerlijk en opreent, samenwerken aan de versterking van onze nationale eenheid om zoo mede ons prachtige Amsterdam weer spoedig zijn plaats te doen innemen in ons ontredderde vader land (applaus) Mgr. Van Noo^T/Tnl^ stormachtig applaus het podium besteeg, herinnende aan wat hij kort na zijn kornet in Amsterdam zei dat het toch zoo gemakkeijk is de sympathie van de Amstei4* dammers te winnen en dat er geen heerlijker plaats is voor een pries ter om Deken te zijn dan Amster dam. Hij hoopte dat deken Van den Burg, wien hij heel veel jaren van vruchtbaar werk in Amster dam toewenschte dit spoedig ook zal kunnen zeggen. Dr. Jos. van der Velden ontving van den grooten Katholieken schrijver een uitvoerigen brief, waarin deze o.m. mededeelde, dat hij behouden uit den storm is ge komen. Wel is zijn buitenverblijf te Bulcinano vrijwel verwoest en zijn zeer kostbare bibliotheek ver nield. maar hij zelf is gered door de paters Franciscanen van de „Verna". Deze paters hebben hem drie maanden lang verstopt voor de Duitsche politie Daarna heeft de bisschop van Arrezzo hem in het bisschoppelijk paleis geherbergd. Nu is hij wederom te Florence, „vrij wel beroofd van alle aardsche goederen maar geestelijk zeer ver rijkt Papini meldt, dat hii in 1943 een boek publiceerde, getiteld: i'a u Terra Hi5 legt nu de laatste hand aan een werk over belangrijke problemen van het Katholicisme in den modernen tijd. In November zullen ongeveer 1ZU0 man oer met onbepaald verlof gezonden mariniers worden opgeroe- di?gehVaanufmber n°gmaaIs eerl Binnen afzienbaren tijd zal het mogelijk zijn van den eenen kant van het vasteland naar den anderen te telefoneeren door het nummer op de kiesschijf zelf te draaien, aldus verklaarde Walter S. Gifford, presi dent van de American Telephone and Telegraph Company si(tenu°mlarSchaik- m d€ F'ns.che pre- een rustkuur S Eli:r,,nerhe,nn' die naar Portugal vertrokken"' Per SCh'P katholieken in staat te stellen eige- naai-bezitter te worden van een boerderij op complexen van gronden waarbij ook kerken en scholen zullen worden gebouwd. In alle Hongaarsehe kerken -is een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin o.a. werd geprotesteerd tegen het optreden van de politieke politie. De haven v£n Brest is weer voor de scheepvaart toegankelijk De handelsbetrekkingen'tusschen Engeland en Tsjecho-Slowakuf z«S c=7rc?iardossy' de .v°ormalige Hon gaar, ehe premier, is wegens hoog verraad veroordeeld tot den dood door den strop. Ete Britsche minister van handel. Sir Stafford Cripps heeft in het En gelsche Lagerhuis medegedeeld, dat het plan is. bepaalde Duitsche indus trieën en fabrieken naar Engeland over te brengen Op 26 November a.s. zal de uni versiteit van Keulen worden her opend Moiotof en Gromyko. de Sowiet ambassadeur te Washington, hebben de orde van Lenin ontvaneen m-dtaTan 'de01113? en Lilwin°f de orde van de roode banier ,Tri Ue Berhjnsche ondergrondsche vervoert thans weer ruim vijf mil lioen passagiers per week. Verwachting tot Woensdagavond.- Medegedeeld door het K.N.M.I rustig nevelig najaarsweer. van Waarnemingen te Rotterdam hedenmorgen 11 30 uur: Barometerstand: 768 3 mm. Windrichting: O.Z.O.j kracht 2 Temperatuur: 9.2 Cels Weersgesteldheid: nevel Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 u. gisteren en 8 uur hedenmorgen): 9 4 Cels. mm. 7.6 Cels

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2