2i- Van boeken en mensehen Churchill en Bevin spreken Cultured leyen in Schiedam Geen monopolie van een bepaalde groep De centraal-proeses komt! Biljarten WAT LEZEN WIJ? Dwalead door het land der letteren R.K.S.V. EXCELSIOR Leering en Vermaak R.K.Z.C. „Excelsior" R.K.T.T.C. „Ready" Lagerhuis-debat De verhouding tot Rusland CONCERT DISTRIBUTIENIEUWS Bon V 01 voor versche visch Gem. openb. leeszaal en bibliotheek Prov. Kapittel Paters Ca pucijnen Canadeezen maken speelgoed voor Neder- landsche kinderen Mondeling, zoowel als schrifte lijk, hebtoen wij in de afgeloopen ■week een groot aantal opmerkin gen meestal in den vorm van aanmerkingen te hooren en te lezen gekregen over de wijze, waa- op wij het verslag van den K-u kring plaatsten. w»jj, als Men wees er °.nsH°Piaken scheef Katholieke krant, d agn d£ hadden voorgestemde hadden be. kathohoke za lame hadden ge- ro voor 'n neutrale vereemgmg. ""Allereerst ons standpunt. Als iournalist hebben wij een groote verantwoordelijkheid voor de wijze waarop het publiek wordt voorge licht en aangezien het, hier meer speciaal plaatselijk nieuws geldt komt voor die voorlichting vooral het politieke en cultureele leven im aanmerking. Het eerste doet hier niet ter zake, ten aanzien van het tweede is ons standpunt, ca elk cultureel initiatief, van welke zijde ook, mits niet in strijd mei onze godsdienstige en zedelijke be ginselen, toe te juichen is. Het belang van geheel Schiedam, waar van de Katholieken deel uitmaken, eischt, dat dergelijke initiatieven, als zij voor breede samenwerking vatbaar zijn, ook door allen wor den gesteund. Cultureel leven kan geen monopolie zijn van een en kele groep. Allen zijn wij Schie dammers, allen moeten wij onze stad op een hooger plan brengen. Tot dat doel draagt ook het werk van den Kunstkring bij. Er kan geen sprake zijn van concurrentie met andere vereemigingen, wani uiteindelijk is de Kunstkring slechts een instelling, die het ons mogelijk maakt, goede tooneel- voOirsteMiingen te zien, en niet een organisatie, die ons middels ver gaderingen bepaalde ideeen wil bijbrengen. Wij moeten leeren begrijpen, dat men de waarde van het eigen werk niet vergroot door andermans werk 'te verzwijgen of te verkleinen. Daar bovendien aan katholieke zijde een dergelijk initiatief nog niet tot practische resultaten had geleid, mag men van ons niet ver wachten, dat wij een eerlijke^ en geslaagde poging om Schiedam cultureel te verrijken, onopgemerk' voorbij gaan. Het gold hier overi gens een persconferentie, waarbij alle in Schiedam verschijnende bladen waren uitgenoodigd. Het bovenstaande is, naar onze moentng, voldoende rechtvaardi ging voor de wijze, waarop wij deze materie behandelden. Niemand zal ons kunnen verwijten, dat wij initiatieven van katholieke zijde een minder goede behandeling zouden hebben gegeven. Het ver leden is er, om het tegendeel te bewijzen. Nu wat betreft de scheeve voor ste'.ten" van zaken. In 't gewraakte sterk was van een vergelijking met anderen geen sprake. Er werd al leen gesproken over den toestand in Schiedam, wat betreft het uit gaansleven op tooneelgebied. Wij constateerden een onloochenbaar feit, vooral daar wij over 10 jaar geleden spraken. Ook dat verwijt •js dus ongegrond. Iets anders is de vraag, of het niet wenschelijk zou zijn, om het werk, dat van katholieke zijde tot verheffing van het cultureele leven in Schiedam is verricht, in het licht van de belangstelling te trekken. Dat zullen we in de zeer nabije toekomst zeer zeker doen. Als de beide artikelen dan nog bijdragen tot een grootere samen werking van allen op het gebied van de verheffing van Schiedam lot een eemigszins hooger geestelijk pei-1, dan zullen wij blij zijn, cue toajdirage te hebben kunnen leveren. Op Donderdag 15 Now. a.s, zal de zeereerw. heer H. de St. J oseph's-Gezellenverecn in de Bijkerk, Ale ld as tl aat spreken over d'e houding van de jonge mensehen in dezen na-oor- logl-chen tijd tegeno-ver God, Keir'k en a^cha,ppi-j- W5J berichten dit reeds thans, opdat iedere tornde man dien avond zal kunnen vrij bouiden. Koimt allen! rr verwachten was heeft Zooals te ve.»»" T.nvfel De Groene Magneet den Luyiei beke,- gewonnen met p4;' Re.m_ was tweede met 92.85, terwij brandt 92.41 haalde. Morgenavond 2®1 de beker in het clublokaal Jan Doejaaren worden overhandigd, waai bij de winnende club tevens w3»ren' Alle deelnemende av-vmrt komen Maandag- om een ge- Th» vieren, waaraan 'nRram sS-ui' Haw&ïians Wim ïïflwa»nS<^UelI' Billy en v, Rrim cj.jv, a1< 11<:lwaiians wir en Bram bdhollen. HiiUy Billv en We weten, dat we eigenlijk roe- kp'oo-s verkwistend zijn en toch iaat 's avond» tegen een uur of zes het vuur in de kachel, we pak ken de krant of ons boek en zoo wie doet je wat? zitten we uren als spinnende poiesen van de warmte te genieten, terwijl we met één oor het romantisch loeien van den herfst beluisteren; nieto ter wereld zou oir)» dit die retraite kunnen halen. Terwijl wij een dezer dagen zoo zaten te lezen, kwam de vraag bij ons op: Waarvoor interesseeren zich nu al die mensehen. die op het ocigenbU'k net als wij, of on geveer net als wij, achter een Rhodesia en een kop Santcc-koffie met goeie melk den avond door brengen? „D'en goeden man kent men aan zijn lievelingsboek en de manier waarop hij hot leest" heeft de Duiricher Saiter eens gezegd en al zullen we generaal Eisenhower maar niet beoardeelen naar zijn liefde voor cowboy-veihalen, dan steekt er toch veel waars in die zegswijze Öraze nieuwsgierigheid over den Sehiedamschen goeden man en zijn lievelingsboek was niet voldaan vóór we mej. v. d. Drift vain de 'katholieke Leerzaal en mej. Bok van de Gemeentelijke Openbare Leesbibliotheek omtrent ham had den uitgehoord. Het is vaak gebruikelijk, om een mensch in cijfers uit te drukken. Met de cijfetls van uitgeleende boe ken van de vorige maand en de zelfde van het vorige jaar als uit gangspunt gaan we daarom iets vertellen over wat lezend Schie dam aan geestelijke spijs verorbert. In October werden erbij de Open bare Leeszaal 13020 boeken uitge leend tegen 20277 het vcirig jaar. De teruggang is natuurlijk voor het grootste deel te verklaren uit de opleving van den arbeid dóe veel minder vrijen tijd overlaat dan de werklooze periode vain het vorige jaar. Het leden'al liep tevug van 4050 o>p 3393 leden. Bij de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek ,,St Lidiwina" op de Dam no. 8 werden 4358 boeken uitgeleend tegen 6467 voirig jaar. De verhoudingen loopen du'? niet ver uiteen. Opvallender is het verschil in de verhouding tua ehen .studieboeken en romans. In de R.K. Leeszaal werden 3156 romans uitgeleend temen 3978 het jaar te voren, terwijl 836 studieboek en wenden gevraagd waar 1238 als cijfer over Oct. 1944 »faat. De directrice van de Gemeente lijke Openbare Leertaal vond dat de verhouding tui 'schen studioboe- ken en romans verbeterde. Zoo werden er 7484 romans en meer dan de helft van dat cijfer, n.l. 4756. aan studieboeken uitgegeven Terwijl vroeger de verhouding stu dieboeken rcimans 1:3 was. iiï tijdens den oorlog de belangstelling voor het studieboek zoodanig ver- echoven. dat het al meer dan 1 op 2 is. Vóór Oct. 1944 waren de cij fers van uitgeleende romainm en studieboeken reep. 7242 en 11110 Dat dus, wat betreft de diroge op somming van de cijfers. Maar hoe reageeren de mensehen op de rond hen gebeurende dingen? Wat lezen zij het meest? Van zielkundig oogpunt bekeken is het aardig, om den invloed van den oorlog op de vraag van de lezers eens na te gaan. Zoo is er in de Openbare Leeszaal een „hausse" naar godsdienstige lectuur en de mensch, die geen houvast heeft aan het „verfoeide" dogma, graaft '!u ,z'in zekerheden uit spiritis tische, metaphysische, occulte parapsychologische boeken, want hij moet iets hebben om zich aan vast te klemmen, al is het maar aan de zekerheid, dat er niets zeker is, wat dus op zichzelf ook al niet zoo zeker is. Een dergelijk verschijnsel is aan de katholieke leeszaal vreemd en dat zegt wellicht meer, dan heele verhandelingen over de heerlijk heid van de gave Gods, die ons geloof is. Wij katholieken, hebben onze zekerheid gebouwd op Chris tus en Zijn Kerk en waar kunnen we steviger ankerplaats vinden? Reisverhalen zijn door de tijden heen favoriet geweest in ons land. Het schijnt, dat wij den trek naar den vreemde als een erfenis van onze voorvaderen hebben over genomen. In de katholieke leeszaal is een toenemende vraag naar Itechni- sche boeken. Dat wijst er op, dat de. mensehen weer interesse gaan krijgen in hun vak. Tegen onze verwachting in was er maar één iaag binnengekomen overatoom- ,Wij stellen voor, dat dergelijke lectuur verboden wordt, anders komen we elkaar vandaag of morgen op Mars teg'en. nadat de aarde haar carousseltocbt ge ëindigd heeft in een uitbarsting veroorzaakt door een jong en ondernemend Schiedammer, die zijn boekenwijsheid in de prak tijk heeft toegepast. Het revolutionnaire karakter van dezen tijd weerspiegelt zich in de vraag naar de historie en dan vooral naar boeken over de Fransehe Revolutie. Bij de jonge mensehen is, vol gens mej. Bok, eeil toenemende belangstelling waar te nemen voor gedichten. Vooral werken van onze moderne dichters worden veel gevraagd. De belangstelling voor de poëzie is echter na de verdwijning van de declamajtie- clubjes in de parochies sterk terug geloopen bij de katholieke leeszaal. Al vóór de troebelen in Indië was er een belangrijke stijging in de lectuur van boeken over ,,de smaragden gorddU rond de Evenaar" te toespeui'en> en die belangstelling is allerminslt ver flauwd. Toch blijft vóór alles ontspan ningslectuur nog de hoofdschotel van ons boekenmenu. Detectives en cowboyverhalen en natuurlijk, indien mogelijk, het boek van den dag: „Je moet per slot van reke ning toch ergens over mee kun nen praten". Om u daarbij be hulpzaam te zijn hebben we van de R.K. leeszaal en bibliotheek „St. Lidwina" een lijstje van nieuwe boeken gekregen. De voor naamste daarvan laten we hier onder volgen: Studieboeken; techniek: A. Fi- lene: Leven en slagen in deze eeuw der machine. Varia: H. Agar: Keerpunt der tijden; J. Alder: s: Natuurkunde, scheikunde en geologie; J. v. Am- stel: De vrouw als gemeenschaps mens; J. Crew: Rapport uit Tokio; J. A. v. Hamel: Vaderlandse voet sporen: J. H. Huizinga: Tom, Dick en Harry en Geschonden wereld; H. Hermans: Priesters in veld- grijs; Vrede en oorlog: De buiten landse politiek der Ver. Staten 19311941; Lippmann: Amerika en internationale samenwerking; W. Solzbacher: Rome en de af goden van onzen tijd; J. v. d.Ven; Vrijheid en Christendom; C. v. Ledden-Hulsebos: Veertig jaren speurderswerk; St. Bonaventura: Over de volmaaktheid van het leven: J. Bouman: Moderne ras sentheorie: C. Vanel: Dappere vrouwen, die ik g'ekend heb: A. den Doolaard: De Partisanen; G. v. Otrterloo: Ik heb je lief: Levens roman van E. Grieg; J. Ponten: Het koor stort in: L. Rebreann: De aarde. die dronken maakt: R. L. Stevenson: Dr. Jekyll en Mr. Hijde. Van de aanwinsten van de Openbare leeszaal willen we vooral noemen de Engelsche en Amerikaansche boeken: ,.A His tory of the war" (Penguin), een overzicht van het verloop van den Op Dinsidag '13 Nov. a.s. zal de R.K.S.V. Excelsior haar bekenden „intiemen" feestavond houden. Hel zal een feest zijn, dat alle voor- oorlogsche tradities met de na-oor- logsche saamihoorigheid zal ver- eenigen. De R.K. Z'wemclub „Excelsior" hield op Dinsdag 6 November j.l. haar eerste Algemeene Ledenver gadering na de bezetting en zulks met een bevredigende opkomst van de leden. In zijn openings woord herdacht de voorzitter den oud-voorzitter, den heer Jonker Roelants, die in een Duitsch con centratiekamp het offer van zijn leven had gebracht. De agenda werd in een vlot tempo afgewerkt. Tot bestuurslid werden gekozen de heer L. Kamp als voorzitter, de heer C. J. Daniëls als penning meester en de heer C. P. A. Visser als secretaris, terwijl de dames T. Bosman en J. Janse als commissa ris werden gekozen. Na een ge animeerde rondvraag sprak de Geestelijk Adviseur, de Eerw. Pa ter Hcenselaars nog een kort woord. Z. Eerw. bracht lof aan het bestuur voor het vele en goede werk dat tot stand was gebracht en sprak er zijn voldoening over uit, dat er nu weer volop gelegen heid win R.K. verband de zwemsport te beoefenen. Verder webs hij op de groote nadeelen verbonden aan gemengd zwem men en .spoorde de leden aan de ■goede zeden en ook den goeden geest in de vereeniging hoog te houden en gezamenlijk te werken aan een groot Excelsior. Woensdagavond speelden een 3'de en 4de Tea.m Combinatie een taifeltenndswedtstrijd tegen een af deeling van het Don Bosco Patro naat aan de Lange Haven. Het resultaat was 64 in 't voond'eel van „Readiy". oorlog in diagrammen weerge geven. „Prefaces to Peace", waarin Wendell Wilkie's politieke testa ment: „One World" is opgenomen. Verder treffen we wenken aan over de plaats van Amerika na den oorlog van Sumner Welles, Egbert Hoover en Henry Wallace. Paul de Kruif schreef „Micro be-hunters" en verder is er nog „The background of the war". Als leider van de oppositie heeft Winston Churchill gisteren in het Engelsche lagerhuis, bij de opening van het debat over de oui- tenlandsche politiek, het woord ge voerd. „Hoewel wij", aldus Chur- chil. „verschil van meening heb ben over binnenlandsche aangele genheden, spreken wij. wat onze "buitenlandsche verhoudingen be treft, als één groot vereenigd Britsch volk, één Britsch gemee. nebest en imperium, dat alle ver schrikkingen van den oorlog heeft doorstaan, overwonnen en onver, winnelijk". Na er op gewezen te hebben.dat het hem na besprekingen met Att- Iee en Bevin gebleken was, dat ae regeering het niet geraden -achtte, het debat over geheel Europa uit te strekken, verklaarde Churchill, dat het zeker niet mogelijk is, over de Vereenigde Staten te spreken, zonder gewag te maken van aen anderen deelgenoot in de Britsche overwinning: de Sowietunie. Ik verklaar, dat het de oprechte wensch is van dit huis dat spreekt in naam van het Britsche volk dat de gevoelens van ka meraadschap en vriendschap, in den oorlog tusschen het Britsche en Russische volk ontstaan, niet alleen behouden, doch voortdurend versterkt moeten worden. Ik wensch hieraan toe te voegen, hoe verheugd wij allen zijn, dat ge neralissimus Stalin nog steeds met stevige hand het schip van staat bestuurt. Zelfs indien er groote verschillen mochten bestaan tus schen ons en de Sowietunie op po litiek, sociaal en zelfs op moreel gebied, mogeft wij nooit toestaan, dat zich in ons land een stemming ontwikkelt, welke de banden tus schen onze beide volken verbreekt of doet verslappen". Zich tot kapitein Blackburn wen dend, zeide Churchill, dat dit la- bourlid zich aan misbruik van ver trouwen had schuldig gemaakt, toen hij onthulde, dat er een ge heime overeenkomst was getee- kend tusschen Roosevelt en hem (Churchill) te Quebec in 1943. Churrchill had geen bezwaar tegen publicatie van eenig document.dat hij met Roosevelt had geteekend, maar dat is zeer zeker een aange legenheid, die door de regeeringen der Vereenigde Staten en Enge land dient te worden ondernomen Daarna nam de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken, Bevin, het woord. Engeland zal in de oostelijke gebieden niets ondernemen dat schadelijk kan zijn voor de Sowjel- Unie. zeide hij. Wanneer wij die verzekering geven, kan ik mij echter niet voorstellen, dat de natuurlijke reactie zou zijn, dat men in die gebieden de deur sluit en dat men alle contact tusschen mensehen, hetzij voor den handel hettzij voor iets anders zou ver bieden. Ik ben ook niet van zins om de stelling te aanvaarden, die radio Moskou zoo zaak uitbazuint: Zij eischen ginds hei recht, goede betrekkingen te onderhouden met hun naburen, terwijl ik een mis dadiger zou zijn. als ik om goede beirekkingen vraag met de landen, die aan onze grenzen gelegen zijn. Engeland eischt het recht op. in een westelijk bloc in contact ie treden met Frankrijk, Nederland. België. Scandinavië of andere lan den. die Engelands cultureele vrienden waren, en historische relaties, die eenzelfde opvatting van democratie hebben als Enge land. Bevin legde er den nadruk op, dat ondanks de atoombom, een militaire macht steeds voor politie diensten noodzakelijk zal blijven. De eenige manier echter waarop een internationale organisatie der volken in stand kan worden ge houden is, dat die organisatie vol ledig als verplichting en politiek aanvaardt dat men de volken op hun woord vertrouwt, en dat er niet iedere vijf minuten een politie-agent om den hoek komt kijken. Dat stadium hebben wij nog niet bereikt, wij staan nog te dicht bij den oorlog. „De Amerikanen trachten zich op het oogenblik een beeld te vormen van de gevolgen van het openbaar maken van de atoom bom." Bevin zelf heeft nooit bij het nemen van beslissingen op internationaal gebied de atoom bom als politieken factor mee laten spreken. „Hoe groot de macht der wapenen ook moge zijn en wie ook minister van buitenland sche zaken moge zijn. zoodra men afwijkt van de gedragslijn, waarbij de problemen niet worden opge lost op grond van wat recht is, zal ons dit tot verderf voeren." Vrijdag 9 Nov.: Passage Theater: Het Chineesche Landhuis. 2.00, 4.30, 7.00, 9.15 uur; Monopole Theater: Meisjespensionaat in opstand, 2.00, 4.00, 7.00 en 9 uur. Zaterdag 10 Nov.: Passage Thea ter: Het Chineesche Landhuis. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur; Monopole Theater: Meisjespensionaat in op stand, 2.00, 5.00, 7.00 en 9.00 uur; Gebouw Irene: Concert door Juul Kreulen, piano en Fries Rinia v. Nauta, tenor, 3 nur n.m. Het muziekleven is 'in Schiedam, altijd op sterven na dood geweest. Het doet orns daarom genoegen:, dat er toch nog mensehen zijn, die hier iets van de betere genrus wil len brengen. Op Zaterdag 10 Nov. coneerteeren Juil Keulen, piia.no, en Fries Rim-ia v. Nauta, tenor, in het Gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155. Het programma omvaitl een groot aantal co-miposi-tieb o.a. Schubert, Chopin, Debussy, Tschai- kowi iky en Aibéiniir. Het concert begint om 3 uur n.m. De distributiedienst te Schiedam maakt bekend dat o-p bon V. 01 van de vischkaart de gebruikelij ke hoeveelheid versche visch ge leverd wordt. Alleen de bonnen met het kringnummer 391 zijn voor Schiedam geldig. I.n de maand October 1945 wer den uitgeleend in het hoofdgebouw aan de Lange Haven 13.000 boeken Ivorig jaar 20.277). Hiervan waren 780 (1925) kinderboeken, 4756 (7242) studiewerken en 7484 (11.110) romans. In het filiaal in de Gorzen wer den uitgeleend 162 2080) boeken, waarvan 25 (3'24) kinderboeken, 3d (788) studiewerken en 101 (968) romans. Te Ketihel werden uitgeleend 673 (648) boeken, waarvan 124 (114) kinderboeken, 28 (63) studiewerken en 521 (471) romans. In totaal werden dus uitgeleend 13.855 boeken, tegen 23.005 boeken in dezelfde maand van het vorige jaar. Het aantal houders van lees- kaarten bedraagt 3393 (vorig jaar 4050). Het provinciaal kapittel der Paters Capucijnen, dat van 6 tot en met 9 November te 's-Hertogen- bosch gehouden wordt, heeft aller eerst het bestuur der orde in Nederland gekozen. Tot provinciaal werd gekozen de hoogeerw. pater Ferrerius, geb. te Heesch bij Oss, tot definitoren de hoogeerw. paters Paschalis, Robertus, Bellarmmus en Romnaldus. De nieuw benoemde provinciaal werd 17 Juli 1932 te Rome tot priester gewijd. Hij stu deerde daar aan het pauselijk Oostersch instituut. Tweeduizend kinderen uit Vee- nendaal zullen zich de Canadeezen nog herinneren, lang nadat ze reeds uit hun omgeving weg zullen zijn. Evenzooveel locomotieven en houten wiegen zullen tegen Sint Nicolaas de werkplaats van het 19de Canadeesche Field Regiment, R.C.A., verlaten. Anderhalve maand geleden werd/ door enkele officieren aan de man schappen gevraagd hoe ze hun tijd. het nuttigst zouden kunnen be steden, voordat ze uit Nederland naar Canada zouden worden ge repatrieerd. Het maken van kinder speelgoed was een van de plannen-, spoedig daarna werd het ter hand genomen. Uit de regimentskas werd het materiaal bekostigd. Het bleek, dat in de gemeente Veenendaal 2000 kinderen beneden de vijf jaar voo_- dit speelgoed in aanmerking zouden komen, juist het aantal, dat in de werkplaats aan geschenken kon worden ver vaardigd Het spijt dezen Canadeezen, dat ze het speelgoed niet meer per soonlijk aan de jeugd in Veenen daal zullen kunnen aanbieden, daar ze met Sinterklaas den Neder- landschen bodem reeds zullen hebben verlaten. Een Nederlandsch comité zal dit dankbare werk van de Canadeezen overnemen. De 500 autobuschassis, die de regeering in Engeland bestelde, zijn niet aileen voor de Ned. Spoorwegen bestemd. Voor 200 Veenendaalsche kinde ren maakten de daar gelegerde Cana deezen houten speelgoed voor St. Nicolaas.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3