Herdenking DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DISTRI BUTI EN IEUWS Mgr. Huibers spreekt tot de jongeren Een ultimatum van generaal Mansergh 10 NOVEMBER 1944 De nieuwe bonnen Feestweek voor de snoepers „Wees* mannen van den nieuwen tijd, doch van den ouden stempel" Opening Staten- Generaal Geen gouden koets Echter xonder succes Slappe houding der overheid te Sydney SOEKARNO VRAAGT INTERVENTIE Jaarbeurs herleeft Mgr. Huibers 70 jaar Staking suikerfabriek opgeheven DE FEESTEN TE MOSKOU Sfalin nie* aanwezg Bon voor scheerzeep Het vries* in Noorwegen CJitg. v. d. Maas bode-Stichting, R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers. Hoofdred.Mgr Dr. J Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1945 68ste JAARGANG No. 19856 Abonnementspr 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 p. week. Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68604 Advertentiën 25 ets per m. EEN jaar geleden werd duidelijk, dat op een spoedige bevrijding van het gebied boven de rivieren niet meer mocht worden gerekemh Er streken nieuwe troependeelen neer, de politie werd hier en daar ontwapend, er hing iets in CIC lucht Het was in den mopgen van 10 November dat in Rotter dam buitenwijken werden afgezet en gewapende soldaten huis aan huis gingen met hei bevel, dat alle mannen van 17 tot 40 jaar op straat moesten aantreden, zooge naamd om elders te werk te wor den gesteld. De groote mannenjacht in Ne derland ving aan. HET is wel een gebeurtenis om na een jaar een oogenblik in dachtig te zijn. No: it was het stille, taaie en eensgezinde verzet in ons volk zoo zichtbaar als in die opwindende dagen. Eindelooze colonnes bewogen zich over de wegen in Oostelijke richting, maar het was een troep döe op geheim zinnige wijze ieder uur aan man kracht verloor. Overal gingen de deuren open en werden de uitval lers kameraadschappelijk opgeno men, in villa's, arbeiderrw'oimn.gen, boerderijen, pastorieën, politièbu- neaux. kloosters, herbergen, scho- en ziekenhuizen, overal waar maar Nederlanders woonden. Art sen, verpleegsters, personeel var. het Roode Kruis, ondergrondsche werkers, allen hielpen als om Strijd de opgejaagde mannen en Zij diie zich koiiden verbergen, wachtten in de meest onwaar schijnlijke schuilplaatsen tot het gevaar geweken zou zijn, en ook zij werden door velen geholpen, die soms met gevaar voor eigen leven jongelui verstopten. Engelartd werd gewaarschuwd, maar de poging om met vliegtui gen de colo-nnos te doen ver strooien had niet genoeg succes. Toch is door aller samenwerking 's vijands toeleg een mislukking geworden. Zeer groot was het per centage, dat aan den dwangarbeid ontkwam. WIJ willen nu een oogenblik een kleinen jongen gedenken. Hij stond aan den weg en zag hoe zijn vadetr in een colonne werd weggevoerd. Hij ging naast hem lonpen en gaf hepn de hand.' De vader dacht waarom ben ik geen man, die hier toevallig met zijn zoontje wandelt? \£jij ging een decimeter uit de rij; hij ging hvee drie, vier decimeter uit de rij. Hij was een meter, hij was twee meter uit de rij. Hij hoorde er heele- maal niet meer tuisschen. Hij was een man, die daar toevallig met zijn zoontje wandelde. Niemand keek naar hem om. Hij is dienself den morgen thuis gebracht aan de hand van zijn kind. In dien onbekenden kiemen jongen eeren en huldigen wij van daag al degenen, die in November Ï944 de wreede mannenjacht ver ijdelden. Op 10 November '44 maakte een „gevorderde" fotograaf in het geheim deze foto in het Belastinggebouw ie Rotterdam waar een deel van de dien dag weggesleepte jongens en mannen werden samengebracht. Voor de tweede helft van de 12de Deri ode 1945 (11 t/m 24 November 1945) voor het Noorden des Lands geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 512 123 1 doosje lucifers. 135 t/m 141 800 gram brood. 142, 143 200 gram bloem. 144 1 rantsoen gebak. 145 70 gram beschuit. 146 400 gram suiker. 147 125 gram boter. 148 250 gram margarine 149 125 gram margarine 150 200 gram kaas. 151 100 gram chocolade of suikerwerken. 152 150 gram vleesch. 153, 154 2 kg aardappelen. B 11, B 12 400 gram brood B 13 1 kg aardappelen. A 14 2 liter melk. B 14, C 14 3V2 liter melk. Bonkaarten KD, KE 512 235, 236 800 gram brood. 237, 238 200 gram bloem. 239 250 gram rijst of kinder meel. 1 rantsoen gebak rrn Kiicchliit In de tot in de uiterste hoeken gevulde dekanale kerk van St. Ja cobus aan de Parkstraat, heeft Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers, Don derdagavond het woord gericht tot de jonge mannen, die gedurende de bezetting trouw waren opgeko men. om te luisteren naar de con ferenties. georganiseerd door kape laan J. Th. M. Kraakman en die den wensch te kennen hadden ge geven, den grijzen bisschop, die op 15 Nov. a.s. zijn 70sten verjaar- Van officieele zijde verne men wij, dat de zitting van de voorloopige Staten-Generaal op Dinsdag 20 dezer door H.M. de Koningin in de historische Rid derzaal zal worden geopend- Het gebruikelijke ceremo nieel zal ditmaal achterwege blijven. De gouden koets zal men dit jaar dan ook niet op het Binnenhof kunnen zien. dag zal vieren te mogen hooren. Zooals kapelaan Kraakman in zijn' inleiding tot deze plechtigheid zeide, was deze avond bedoeld als een hulde en dankbetuiging aan hun geestelijken vader, die hun in de moeilijke jaren zoowel op gees telijk als op maatschappelijk ge bied een onontbeerlijke steun is geweest en er spontaan in toege stemd heeft ondanks het feit, dat hij juist deze week aan tien duizend Kaholieken het sacrament van het H. Vormsel moest toedie nen het woord speciaal tot hen te richten. Na den indrukwekkenden mas- salen zang betrad de bisschop den preekstoel om woorden van dank te uiten voor de kracht en de stand vastigheid, waarmede de Kath. jeugd, ondanks den drang, op haar uitgeoefend, weerstand heeft ge boden aan den zwaren druk en voor den durf, waarmede zij den vijand is tegemoet getreden. Deze kracht werd ontleend aan de werking van den heiligen Geest, die door het Sacrament van het Vormsel in de ziel wordt uitgestort. Uitvoerig ging de bisschop in op de zinrijke beteekenis van de zal ving eii het gebruik van de ge wijde oliën. Wat de vijand door dwang en geweld niet vermocht te bereiken fracht de duivel met list en ver lokking te bekomen. Een ernstige waarschuwing richtte Z.H Exc. tot de jongeren om zich in dezen strik niet te laten vangen. Ontstel- 240 J- tauiav-u &*-T~ 241 70 gram beschuit 242 5C0 gram suiker. 243 250 gram boter. 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas. 246 100 gram chocolade of suikerwerken. 247 6 liter melk 248 150 gram vlèesch 249 1 kg aardappelen D 11, D 12 400 gram brood. E 11 250 gram rijst of kinder meel. Tabakskaarlen Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksarti kelen (geen impiort-si garetten) De bonnen voor lucifers, vleesch. melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 17 November a.s. Op de bonnen 150 en 245 zal in het Westen des lands ten deele Argen- tijnsche kaas worden geleverd; in het Oosten des lands zal uitsluitend 200 gram Hollandsche kaas verkrijgbaar zijn. De Hollandsche kaas zal voor de helft in volvette of 40-f kaas en voor de helft in magere of 20+ kaas wor den geleverd,. Op de broodbonnen kan men En- gelsche biscuits betrekken. 400 gr. brood 400 gr biscuits. Voor de week van 18 t/m 24 Nov. a.s zullen nog tonnen werden aan gewezen voor vleesch, melk, aard. appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam. peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 152 en 248 voor vleesch en 153 voor aardappelen worden ingeleverd. Poffertjes, wafeltjes en oliebollen op bloembon. De waarde van een rantsoen gebak bedraagt: een hoeveelheid van 75 gr,am koekjes, speculaas of stroop wafels of een hoeveelheid cake, ge bakjes. taart of gevuld korstgebak, waarin ten minste 55 gram meel, bloem of zetmeel is verwerkt. Poffertjes, Hollandsche en Parijsche wafels en oliebollen zijn in den ver volge verkrijgbaar op bloembonnen. met dien verstande, dat per bon een hoeveelheid van deze artikelen ver krijgbaar zal zijn, waarin de hoeveel heid meel of bloem, welke op den bloembon verkrijgbaar is. verwerkt is. Bovendien moeten wisselbonnen voor boter worden afgegeven voor de hoe veelheid boter, welke voor de be reiding der desbetreffende artikelen gebruikt wordt. Deze hoeveelheid bo ter is voor de diverse soorten ver schillend. MAXIMUM-PRIJZEN Lucifers 23 cent per doosje, brood 20 cent per. 800 gram (platteland 18 20 cent), bloem 36 cent per kg., ge bak 2432 cent per 100 gram, be schuit 2527 cent per dubb. rol. sui ker 55 cent per kg., boter 260 cent per kg., margarine 138 cent per kg., kaas 200 cent per kg 40 4- (Holland sche kaas), kaas 165 cent per kg. 20 (Hollandsche kaas), kaas 200 cent per kg Argentijnsche kaas), chocolade 35 cent per 100 gram. suikerwerken 15—30 cent per 100 gram. Vleesch: biefstuk en haas 230 cent per kg., roastbief. contra-filet 200 cent per kg., rollade 160 cent per kg., lappen 160 cent per kg., klapstuk 160 cent per kg., gehakt 140 cent per kg., pou- let 140 cent per kg., aardappelen 10 cent per kg. melk 18 cent per liter klasse 1. melk 17 cent per liter klasse 2 en 3. rijsf 50 cent per kg., kinder meel 20 cent per 250 gram, sigaretten 60 cent per 20 stuks sigaren 1025 cent per stuk -f opc., cigarillos 612 cent per stuk 4- opc., pijp-, shag- en pruimtabak gemiddeld 32 cent per 40 gram. Gen.-majoor Mansergh, com mandant van de 5de Br. Indische divisie, heeft tot den „gouver neur" van Soerabaja, Soerio een ultimatum gericht, waarin word gezegd. dat binnenkort Bntsche troepen in de haven van Soera baja en in andere deelen van Oost-Java aan land zuilen wor den gezet. Deze publicatie volgde op een Indonesiche radio-uitzen- te Soerabaja, waarin medegedeeld werd, dat Ned. troepen uit Aus tralië en Timor zouden arrive - ren en een beroep werd gedaan op de Indonesiërs .,om de lan- ding te verhinderen" en om ver sterking werd verzocht uit de ge bieden rondom Soerabaja. Onmiddellijk na de uitzending heeft gen.-majoor Mansergh een boodschap naar Soerio gezonden, om hem te bevelen een tegenge steld radiobericht uit te zenden, maar deze order is tot nu toe klaarblijkelijk nog niet opgevolgd. Soerabaja is bezet door plun deraars, oproerlingen en ongecon troleerde menigten, die alienvol hobewapend zijn zoo zegt de boodschap van Mansergh. „Mijn luiden, dat het gepeupel, moet wo a,an geen wetten stoort, voerins X ontwapend, de Uit- de evacuatLSeallieerde Politiek gelijk moet ™VaQ landgenooten mo- ontwrangWOrHder' smaakt en de van de as-mogendL^Strijdkrachten den uitgevoerd." - moel wor- Nadat deze boodschap was uitge- geven, hebben vier Indonesische leiders, waaronder een woordvoer der van de communistische partij, weer voor den „piraten"-zender te Soerabaja gesproken en een drin genden oproep aan de Indonesiërs uitgezonden, om hun wapens niet aan de Britten over te geven. Een tweede reactie op Man- sergh's boodschap was grootere spanning in het door de Britten bezette gebied van Soerabaja: de haven en het vliegveld. Indonesi sche strijdkrachten, bewapend met lichte machinegeweren, drongen het Britsche gebied binnen en na men stellingen in gebouwen in, waaruit zij echter weer. zonder dat er een schot viel. verdreven werden. Wegens het feit, dat de commu nisten te Sydney betoogingen ge organiseerd hebben tegen het ont schepen van Ned. Indische troepen, die aan. boord van de „Sterling Castle" in de haven aldaar waren aangekomen, heeft de Ned. com mandant van die troepen hun ver boden aan land te gaan, teneinde eventueele botsingen te vermijden. i net, Australische parlement verklaarde afgevaardigde Bruxner, dat de Ned. soldaten, die aan boord moesten blijven van de „Sterling Castle", daartoe gedwongen wer den door een „handvol schavuiten". Hij viel de federale en de provin ciale besturen aan, omdat zij zich laten commandeeren door de com munisten. „Wij wenschen niet", aldus spr„ „dat de Nederlanders denken, dat wij aan de zijde van Volgens een te New-York uit Batavia ontvangen telegram zou Soekarno een beroep hebben ge daan op president Truman en den Britschen eersle-minister Alllee. om hun bemiddeling te verleenen „ter voorkoming van oorlogsge weld op geheel Java." deze communistische schavuiten staan. Wat zou er van Australië geworden zijn. als de Ned. piloten en de Ned. marine niet al hun krachten hadden gegeven aan de gemeenschappelijke zaak tegen Japan, welk land in zijn oorlogs handelingen vertraagd werd, waar door wij den zoo kostbaren tijd ge wonnen hebben om ons land voor de invasie te behoeden." Generaal Mansergh's ultimatum loopt Zaterdagochtend zes uur- Batavia-tijd af. Dit ultimatum houdt om. in: het neerleggen der wa pens, het inleveren van wapens, het arresteeren van de leiders der jeugdbeweging en van den politie commissaris. Indien vóór Zaterdag ochtend zes uur niet aan de voor waarden van het ultimatum is vol daan, zal generaal Mansergh alle strijdkrachten, die te zijner be schikking staan, gebruiken, maar hij stelt dan de Indonesiërs ver antwoordelijk voor mogelijk bloed vergieten. Voorts moesten, volgens het ultimatum, alle door Indone siërs vastgehouden gijzelaars Vrij dagavond om zes uur behouden worden overgeleverd. De voornoemde leiders der jeugdbeweging en de politiecom missaris moesten zich vóór Vrijdag avond 6 uur melden aan Man sergh's hoofdkwartier. lend is het verval der zeden in alle lagen der samenleving. De omgang der geslachen kent geen banden meer en het optreden wordt steeds schaamteloozer. Bij zonder groot is het aantal 'echt scheidingen. Met voldoening con stateerde de bisschop, dat in deze stad stelling genomen wordt tegen misbruiken op het terrein van de ontspanning, speciaal bij het zwemmen en het nemen van z.g. zonnebaden, en het moderne dan- Een waarschuwend woord richtte spr. tot de jeugd om niet te luis teren naar adviezen, die onder het mo mvan samenwerking worden gegeven, doch welker eigenlijk doel het' is, de Katholieken los te maken van hun oude beproefde organisaties, waarin zij juist in de bange jaren, die achter ons lig gen, zulk een ruggesteun vonden. „Weest mannen van den nieuwen tijd, doch van den ouden stempel" zoo beval de bisschop zijn gehoor aan. „Blijft u scharen achter uw bisschop en de priesters en put uw kracht uit een voortdurend ge bed tot den heiligen Geest, opdat Die u moge leiden en u pal blijve doen staan tegenover de verlei dingen in verlei vorm." Op verzoek van den bisschop hernieuwden alle aanwezigen op plechtige wijze hun doopbeloften, waarna zij den zegen ontvingen. Met het zingen van het „Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat". afgewisseld door den 150sen psalm, werd deze grootsche plechtigheid besloten. De U*rechische Jaarbeurs her leeft. Volgend jaar zal zij weer normaal worden gehouden. De data zijn al vastgesteld: Voorjaarsbeurs 2 t.m. 11 April, Najaarsbeurs 10 *.m. 19 September. Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, zal ter gelegen heid van zijn 70sten verjaardag op Donderdag 15 November a.s. receptie verleenen aan de Religieuzen (Broe ders en Zusters) en de leeken van: 11 tot 12 uur, en aan de Priesters van: 12 tot 1 uur. De stakers aan de Friesch-Groning- sche suikerfabriek hebben gisteren besloten de staking op te heffen. De fabriek zal waarschijnlijk Zaterdag weer draaien. De grieven zullen aan den rijksbemiddelaar worden voorgelegd Inmiddels hadden zich aan de fa briek tal van vrijwilligers aangemeld o.w. arbeiders, studenten. M.T.S.-ers en zelfs leden van de rechterlijke macht. Moskou, 8 November (Tass). Op 7 November hebben meer dan anderhalf millioen menschen deel genomen aan de demonstraties ter gelegenheid van de viering van den 28sten verjaardag der October- revolutie. De feestoptocht van wer kers uit de hoofdstad over het roode plein langs het mausoleum van Lenin heeft meer dan drie uur geduurd. Er werden portretten meegedragen van Stalin, de leden van het politieke bureau, de maar schalken. de helden van de Sowjet- Unie en de helden van den socia- listischen arbeid. Stalin was niet aanwezig bij de parade op het roode plein. In zijn plaats ging Molotof voorop in den stoet van Sow jet-personaliteiten op de trappen van het grafmonu ment van Lenin. De menschen waren zóó verrast, aldus de Ame- rikaansche radio-spreker, dat zij vergaten te applaudisseeren Dit was de eerste maal sinds Stalin leider van de Sowjet-Unie is, dat hij niet bij de parade aanwezig was. Zijn afwezigheid drukte een stempel op de plechtigheid Men veronderstelt, dat Stalin zich nog in zijn vacantie-óord te Sotsji be vindt In den loop v#n de maand Decem ber zal scheerzeep beschikbaar wor den gesteld op bon 11 der tabaks- kaart Men moet dezen bon bij zijn. leverancier inleveren in de week van 11 t m 17 November a.s. tegen ont vangstbewijs. De öflevering der zeep zal plaats hebben na 8 December a.s. Per bon zal men 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercreme of 40o gram snelscheercreme kunnen koopen. In Oslo is gistermiddag de eerste sneeuw gevallen, terwijl het plotseling veel kouder is geworden. In Noord. Noorwegen, waar de nazi's vcrrig jaar groote verwoestingen hebben aange. riciit, vriest en stormt het geducht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1