DUITSCHLAND MOET BETALEN Onze rekening is ingediend Inspectietocht van Mgr. Griffin DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE POLITIE Weer Katholieke missies in Abessynië In het goede gareel Nobelprijzen voor den vrede Winnaars: Cordell Huil en het intern. Roode Kruis 25% MILLIARD OP BASIS 1938 Geroofde eigendommen Voorrangsvorderingen BELGIË—NEDERLAND 14 APRIL '46 Het consult te Washington Attlee's plan in studie Uitsluitend geloofs verkondigers uit kleine landen Gedachten over Nederland en België Bezorgdheid over de Duitsche jeugd R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers t-Ioofdred.Mgr Dr j witlox Alg. Redacteur: H. A. Paalvast Drukker: N.R.C NV Uitg. v. Maas bode-Stichting NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 13 NOVEMBER 68ste JAARGANG No. 19859 Abonnementspr 3.25 p. kwart. 1.10 p. maand 0.26 f3. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68604 Adverterrtiën 25 ets per m. ONDER de gezamenlijke verant- woordelijkheid der Justitie en van Blnnentendedhe Zaken is het reeds eemgen tijd tstening Koninklijke Beslun (lMdc de van nadere regelen betrehav. l.t.e alsmede tw rus(„ kortheids- hSfve^het nieuwe politie-besluit ge- „Slnid in het Staatsblad verschenen Het 'feit alleen, dat deze twee ministers tesaroen de regeling van deze materie ter hand hebben ge nomen. stemt reeds tot voldoening omdat het erop wijst, dat ten aan zien van het politie-apparaat de orde van aaiken, zooais zij voor 1940 be stond, in beginsel weer wordt her steld. De politie heeft nu eenmaal een tweevoudige taak: aam den eenen kant moet zij door het opsporen van den misdadiger meewerken aan het bestraffen var. den misdadiger; aan den anderen kant moei zij door het handhaven van do rust en de open bare orde meewerken aan net voor komen van de misdaad. In de be diening van haar eerste functie is zij een orgaan van justitie, in de be diening van haar tweede een instru ment ki de hand v&m het burgerlijk gezag', dat met de handhaving der openbare orde is belast. UANDHAVING van de openbare orde is in ons land altijd be schouwd als een taak van de norm-a ie burgerlijke overheid. Zij viel dus h^1t 2e*fde beginsel, dat den opootrw dezer overheid bepaalt: dat der autonomie van d>e lagere gein een- schappen. In het nieuwe po li tie besluit is dit beginsel ten aanzien van de politie tot zekere hoogte wederom m eere hersteld. De gemeenten boven de 20.000 inwoners behouden hun ge meentepolitie. In de kleinere gemeen ten echter blijft de politie een Rijks- oorps. Met andere woorden: de ro mantische figuur van den dorpsveld wachter. den koddebeier, komt niet rneea- terug. Moet men dit betreuren: moet men nierover, zooals sommigen vóór den oorlog' deden als deze kwestie ter Sprake kwam. in naam van de ge meentelijke autonomie op zijn achter ste beenen gaan staan o-ver zooveel snoodheid jegens een oud instituut? Naar ons oordeel: neen. Men houde de dubbele taak van die politie in het oog. De handhaving van de openbare orde is inderdaad een beleidskwestie, die behoort te ressorteeren onder die gezagdragers, die voor het beleid in gemeente en provincie verantwoordelijk rjjn De opsporing van misdadigers echt ei is een kwestie van vakbekwaamheid van opleiding, van samenwerking Daartoe is een zekere mate van cen tralisatie onmisbaar. Dat kunnen kleine gemeenten niet op eigen houtje. Nu ligt het aantrekkelijke van het nieuwe politiebesluit hierin, dat het de zeggenschap van den burgemeester over het politie-eorps, ook in de klieinste gemeente, intact laat. De burgemeester kan over de Rijkspo litie beschikken wanneer hij haar in het belang' van de handhaving dei openbare orde noodig heeft Ook dit afwegen van centralisatie en decentralisatie verdient waardee ring INTUSSCHEN blijft het nJeuwe politie- besluit onvolledig. Er zijn andeic corpsen, die met de pol,tie eon zekere ovoreenkmnS ver toonen en w er positie nog met ot> denke^f^™1*? 'ï'i2-® is geregeld. Men öenfce aan de brandweer. Men denke yooils aan een Corps waarvan een begin gedurende de bezettingsjaren i*-: opg'ebo-uwd doch dat in de toe komst ongetwijfeld een rol zal spelen: <d« banger! ij ke hulpdienst, de civii defence. Wat gaat er met deze corpsen ge beuren? Zullen ztj op soortgelijke wijze in het juiste gareel worden ge- PlHet ware te wen&chen en b*; driegen de teek enen niet, d«an vait het ook wel te verwachten. Het Noorsche Tel. Agentschap meldt: De Nobel-commissie van het Noorsche parlement heelt den Nobelprijs 1945 voor den vrede toe gekend aan den voormaligen Ame. rikaanschen staatssecretaris Cor dell Huil. De Nobelpijs voor 1944 wordt uitgereikt aan het „Comité inter national de la Croix Rouge" Genève, het internationale Roode Kruis, dat zulk prachtig werk on der de gevangenen gedurende den oorlog verricht heeft. Naar Reuter uit Washington seint, heeft Cordell Hull in een korte verklaring zijn dank De- tuigd voor den hem toegekenden nobel-prijs. Hij zeide: „Hoe be langrijk onze strijd voor den vrede ook geweest is, onze in spanningen zullen nog intenser moeten worden, indien de mensch- heid in het komende atomische tijdperk behouden wil blijven". Op 9 November is te Parijs bij eengekomen de Internationale Conferentie over de verdeeling van de door Duitschland te leve ren herstelbetalingen. Uiteraard is ook Nederland ter conferentie ver t egen wo ord igd Naar verluidt zou de taak der conferentie drieledig zijn en de navolgende punten omvatten: 1) te onderzoeken de door de verschil lende landen ingediende schade rekeningen; 2) het treffen van een overeenkomst omtrent de verdee- ling van de herstelleveringen: 3) de instelling van een agentschap voor de herstelbetalingen. Omtrent ieder dezer punten kan het volgende worden opgemerkt. Ook Nederland heeft zijn schade rekening ingediend. Zij is opge steld naar tevoren ontvangen richt lijnen en omvat grond daarvan de navolgende paragrafen. I. De materieele schade van hei nationaal vermogen. Deze is be cijferd op 11.425 millioen, ver deeld als volgt: 1) industrie, han del, bank- en verzekeringswezen: 4.015 millioen; 2) scheepvaart: 325 millioen; 3) havens; 300 millioen: 4) transportmiddelen: 680 millioei.: 5) wegen en brug gen: 100 millioen: 6) land- en tuinbouw en boschwezen: 825 millioen; 7) publieke eigendom: 150 millioen; 8) huisraad 1.200 millioen; 9) goud en buitenland- sche betaalmidc "en. buitenland- »-he investeeringen en waarden: 2.850 millioen; 10) huizen en ge bouwen, niet ondei de vermelde groepen begrepen: 970 millioen; 11) beroepsuitrustingen f 10 mil lioen. n. Uitgaven van hel Rijk wegens de oorlogvoering tegen Duitsch land. Deze zijn gesteld op een be drag van' 1.600 millioen, te weten 700 millioen wegens kosten van mobilisatie voor 10 Mei 1940 en 900 millioen wegens oorlogsuit gaven van de Nederlandsche re- reering in Londen. Het laatstge noemde bedrag is echter ook reeds begrepen in het verlies aan buitenlandsche waarden, hetzij door realisatie daarvan of dom het aangaan van verplichtingen m het buitenland. III Het verlies van manjaren door' den oorlog tegen Duitsch- land. Deze schade is het gevolg van de verplichte tewerkstelling in Duitschland en van gedwongen arbeid in ons land ten behoeve van de bezettende macht en tan het verlies van mensehenlevens. enz. Hieromtrent konden nog geen exacte gegevens worden vermeid. In plaats daarvan is een bereke ning opgenomen van: a. de schade wegens de productie-derving ge durende den oorlog; hiervoor is met vermijding .an dubbeltellin gen een bedrag opgenomen van 4.000 millioen; b. de schade als gevolg van de gedwongen over dracht ten een deel van de op brengst van de gereduceerde pro ductie: 6.000 millioen; c. de schade als gevolg van productie- derving. nog te lijdgn na 7 Mei 1945. waarvoor een bedrag van 4.300 millioen is opgenomen. IV De kosten van de Duiische bezetting, welke in totaal 9.500 millioen hebben bedragen. Uiter aard mag het laatstgenoemde cij fer niet worden opgeteld bij den totalen schadevergoedingseisch, omdat het bedrag van de bezet- tingskosten den budgetairen te- genpost vormt van het aan Duitsch land overgedragen deel van de op brengst der productie en van de schade door productiederving. De totale schadevergoedingseisch vari Nederland jegens Duitschland beloopt dus: (in millioenen) voor materieele schade aan het nationale ver- 111 voor schade door'"pró^ ductiederving gedurende den oorlog voor schade door ge dwongen overdracht van een deel van de op brengst van het nationaal productieproces voor schade door pro ductiederving te lijden na 7 Mei 1945 11.425 4.000 6.000 4.300 Totaal 25 725 Alles is berekend naar het prijsniveau op 31 December 1938. De Nederlandsche regeering heeft evenwel besloten haar definitieven schadevergoedingseisch te fixeeren op het prijspeil geldende op den datum der betalingen. Er van uitgaande, dat sinds 31 December 1938 het prijspeil met 75 pet. gestegen is, zou de totaal schade-claim van Nederland jegens Duitschland thans moeten worden gesteld op 45.000 millioen. Op basis van voormelde cijfers zal Nederland zijn aandeel moeten verkrijgen in de Duitsche herstel leveringen. Daarbij komt het vraagstuk van de preferentiën aan de orde. Nederland heeft reeds te kennen gegeven, dat het Nederland sche volk recht heeft op zoo spoe dig mogelijke teruggave van alle identificeerbare, geroofde eigen dommen. Als „geroofde eigendom men" worden daarbij aangemerkt, alle voor teruggave geschikte goe deren, welke de vijand tijdens de bezetting aan 's lands nationaal vermogen, zooals dat voor den oor log bestond, onttrok, hetzij direct door wegvoering of indirect door betaling met ten laste van Neder land gekomen betaalmiddelen. De vraag is nu hoe de aldus te ontvangen restitutie op den schade claim in mindering moet worden gebracht. Het zou voor ons land onaanvaardbaar zijn. indien de ge roofde goederen op Nederlands aandeel in de herstelbetaling zou worden toegerekend, nadat het aandeel van ieder land proportto neel naar rato van den totalen schadeclaim zou zijn vastgesteld, zooals verschillende landen schij nen voor te staan. Daartegenover zullen wij als eisch moeten stellen, dat de restitutie van gestolen goed naast de herstelleveringen staat. Uiteraard komt het gerestitueerd goed in mindering op den totalen schadeclaim, maar niet op ons aandeel in de herstelleveringen. Daarna rijst de vraag, of niet aan bepaalde vorderingen prefe rentie moet worden verleend, al hoewel daaraan geen zakelijk ka rakter kan worden toegekend; o.i. is zulks stellig het geval. Een vor dering wegens materieele schade dient te gaan boven een vordering, we ke alleen op oorlogskosten be trekking beeft. Zulks klemt temeer indien het gaat om de verdeeling van Duitsche vermogenswaarden Deze zullen in de eerste plaats moeten worden toebedeeld tot del ging van vorderingen wegens schade door den oorlog aan het nationale vermogen toegebracht. Landen, die alleen voor oorlogs te o sten opkomen, zullen daarbij in de laatste koets moeten plaats nemen. Nederland zal op dit punt duidelijk stelling moeten nemen; mocht zulks niet geschieden, dan valt te vreezen, dat van een ver goeding van de ernstige schade, welke aan ons productie-apparaat is toegebracht niet veel zal te recht komen. Het laatste vraagpunt, dat van de vestiging van een agentschap voor herstelbetalingen, is vooral van technischen aard. Als vestigings- olaats zou naar verluidt Brussel in aanmerking komen. De Nederlandsche delegatie staat ongetwijfeld voor een moeilijke op gave. Wij meenen niet te veel te zeggen, indien wij stellen, dat het resultaat van haar arbeid beslis send is voor het herstel van ons land. Zonder redelijke herstelbeta lingen komt Nederland niet uit het financieele moeras waarin nel is ceraakt. Het Nederlandsche volk heeft er dan ook recht op straks met het resultaat van de werk zaamheden der delegatie in kennis te worden gesteld. Naar gemeld wordt is thans definitief besloten den eersten internationalen voetbalwed strijd tusschen België en Ne derland op 14 April 1946 le Antwerpen te doen plaats hebben. Zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met het in gereedheid brengen van hel Antwerpen-stadion. Naar in welingelichte kringen te Washington verluidt, hebben de Britsche, Amerikaansehe en Cana- deesche staatslieden het plan van Attlee voor de internationalisatie van alle wetenschappelijke gehei men van militaire beleekenis gron dig besproken. Op het oogenblik werken de Britsche en Amerikaan- sche deskundigen de details uit. Wanneer de stukken gereed zijn, zullen Attlee en Truman weer bij eenkomen om '-en gedetailleerde overeenkomst uit- te werken Een officieel slotcommuniqué zal dan de AngloAmerikaansche politiek be kend maken. De Negus van Abessynië, keizer Haile Selassie heeft, naar wij uit zeer goede bron vernemen, in een langdurig onderhoud met Mgr. Matthew, hulpbisschop van Westminster, verklaard, dat hij de Katho lieke missie in zijn land de vrije hand zal laten, mits zij van de missioneerende Orden en Congregatiën in kleine TK.AljitvX ■ii Bijna 1000 km per uur. Captain Wilson, commandant van de empire- school voor vliegers, bestijgt de Britannia Meteor, waarmede hij een snelheid bereiken zou van G06 m. p. u. landen uitgaat. De Negus noemde uitdrukkelijk vier landen, waarvan hij bereid was missionarissen toe te laten. Nederland, Noorwegen. België en Ierland. Mgr. Matthew, die onlangs is teruggekeerd van een reis door Afrika, waar hij de mogelijkheden der missioneering onderzocht, heeft een zeer gunstigen indruk van deze mogelijkheden in Abessynië gekregen. Het is bekend, dat Abessynië groote mogelijk heden voor het Katholicisme biedt. Vele eeuwen voordat het Christendom in de Noordelijke landen van Europa binnendrong, bezat Abessynië reeds 1 Aarts bisdom en 6 Bisdommen er. had het een koning, die om zijn ijver voor het geloof de eer der alta ren werd waardig gekeurd. Talrijke stormen van dwaalleer en vervolging voeren sindsdien over dit vroeggekerstende land; (het oorspronkelijke geloof is cr gehavend, maar niet gebroken uit te voorschijn gekomen. Het Abes- sijnsche Christendom is grooten- deels in den Koptischen staats godsdienst opgegaan, maar het Christendom blijft en verdraagt de prediking der Katholieke missionarissen uitstekend. Vóór den oorlog waren in hoofd zaak Fransche Capucijnen in Abes synië werkzaam. De keizer schijnt thans echter van missionarissen uit groote landen een nngc- wenschte, politieke activiteit te vreezen, zoodat hij slechts Katho lieke geloofsverkondigers uit ae kleinere landen, van welke geen imperialistische strevingen duchten zijn, wenscht toe te laten. De Katholieke aartsbisschop van Westminster, Z.H. Exc. mgr. dr. Bernard Griffin, heeft onlangs een reis, of om het juiste woord te gebruiken, een inspectietocht door West-Europa en Britsch-Duitsch- land gemaakt. Dezer dagen heeft hij op een te Londen gehouden algemeene jaarvergadering van het „Sword of Spirit" in een groote rede enkele van zijn indrukken weergegeven. Over België zeide hij o.m„ dat minstens vijf en tachtig procent van de bevolking den terugkeer van koning Leopold zou toejuichen. „Men vindt zijn portret in bijna elk huis en eiken winkel De Engelsche aartsbisschop prees ten zeerste „het prachtige ve"- de Belgische Katholieken zoowei tegen de bezetting als tegen de hardnekkige pogingen nazi's om hun leer en discipline aan het Belgische volk op dVanen Nederland getuigde mgr. Griffin: „In dit land heerscht een intens Katholiek leven. Onder de Nederlandsche Katholieken is de godsdienst niet uitsluitend een Zondagsgodsdienst; eiken dag ziet men groote scharen geloovigen naar de Mis komen en de 1^ Sa cramenten ontvangen, en zijTsren- gen Katholieke leer en practijk tot diep in het dagelijksche leven" De moreele toestand in Duitsch land, vooral onder de jeugd, ver vulde den onderzoeker met de grootste bezorgdheid. Hij verklaar de, dat in Duitschland een duidelijk waarneembare moreele degradatie als gevolg van de nazi-leer en d nazi-practijken te bespeuren va. Overal waren de diepe spoten te zien zoowel van den verwoeden nazi-aanval op dc Katholieke Kerk en de Evangelische kerken, als van den sterken tegenstand van /ere godsdienstige gemeenschappen wen de pogingen der regeering om haar wil aan het volk op te dringen. Sprekende over de heropvoeding van Duitschland legde mgr. Grif fin er den vollen nadruk op, dat de eenige weg daartoe door de scholen leidt. „Maar, voegde mgr. Griffin hieraan toe, dit zal nooit kunnen geschieden, zoolang hel systeem van een zuiver laicistische opvoeding wordt gehandhaafd. Er moeten opnieuw bijzondere scho llen worden opgericht. Dit is langen lijd wet en gebruik in Duitsch land geweest en werd ook beves tigd in het Concordaat van 1933 tusschen den H. Stoel en Duitsch land. De nazi's hebben noch de wet, noch het Concordaat ooit nage leefd. In plaats daarvan hebben zij een heidensche opvoeding van de kinderen ingesteld". In deze enkele woorden heeft de aartsbisschop van Westminster het Duitsche probleem in zijn meest strikten vorm gesteld. Do voedsel- nood moge zeer hoog zijn geste gen; de economische en financieele ontreddering moge een toppunt hebben bereikt; de sociale en poli tieke verwarring moge chaotische vormen hebben aangenomen, dat alles is van voorbijgaanden aard; veel en veel ernstiger is de mo reele nood van het Duitsche volk en heel bijzonder van de Duitsche jeugd. Deze is door de waanzinnige hooemoedsleer van het nazisysteem vergiftigd en verpest; volgens velen is de rijpere jeugd, zijn de jongere mcnschen voor een her opvoeding bijna hopeloos verloren. Dan zal tenminste het kind door de school moeten worden gered. En dat kan alleen door de gods dienstige opvoeding. Het is te ho pen. dat de bezetters, en straks het nieuwe Duitsche bewind ein delijk zullen beseffen, dat zoo al leen, Duitschland, Europa, de ge heel e wereld voor den fataleii ondergang kunnen worden behoed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1