DE BOEREN IN 'T GEWEER TEGEN PRIJSOPDRIJVING HET ENGELSCHE NAJAAR Woningtekort en steenen Noodkreet van den N.C.B. Spaak laakt 's Konings beleid „Een verrader was hij niet" Die rare wereld WEST REGEERT ZUID Nu Walcheren droog wordt Vernielde fabrieken Loonen en werkkrachten INTENS OFFENSIEF 25 Processen-verbaal op één dag Londensche aanteekenïngen Verwoeste fabrieken Geen werkkrachten Onbegrijpelijk wonder van hef herfstlandschap Vernietiging der Duitsche industrie Geheim verdrag Chu rch i 11Roosevelt Vrije handel in rundvee Export van cacao en chocoladeproducten Staalproductie in Duitschland Wegens den noodtoestand, waar in de boeren van zijn werkgebied verkeeren en de groeiende ont stemming der landbouwers, heeft het hoofdbestuur van den Noord- Brabantschen Chr. Boerenbond een uitvoerig telegram gezonden aan den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening. Al te lang. aldus het telegram, heeft de overheid gewacht met het nemen van de noodzakelijke maat regelen die voor den boer en in het bijzonder voor den boer der kleinere bedrijven een redelijk be staan mogelijk maken. Naast deze hoofdgrief zijn er talrijke mistoe. standen, welke prikkelen tot ver. zet. Tergend langzaam werkt 's lands ambtenarenapparaat op het stuk van den landbouw. De over tuiging, dat er ongehoorde corrup tie leeft, de dwaze praktijken bij distributiebeleid, brutale aanmati ging van controleerende ambtena ren.. willekeur bij verschillende la gere tuchtrechterlijke instanties, die geen begrip toonen voor de ho. pelooze situatie van den boer, die na een jaar bevrijding behandeld wordt op gelijken voet als tijdens de vijandelijke bezetting, wanver houdingen op het gebied van loo- nen, het niet nakomen van gedane toezeggingen door of vanwege de ovrheid bekend gemaakt, doen den hoer zijn geduld verliezen. De boer eischt, dat de regeering toonen zal. dat zij werkelijk kan regeeren en onmiddellijk die maatregelen neemt, welke noodig zijn om het naakte bestaan van zeker niet het minst belangrijke volksdeel, den boerenstand, te beschermen". De N.C.B. stelt daartoe de volgende eischen: 1. Het mogelijk maken van een loonend bestaan voor den boer: a. on middellijke vaststelling en publicatie van hoogere prijzen in verband met <ie verhooging van tal van produc tiekosten: b blijvende verbetering van de positie van de gemengde zandbedrijven en van de kleinere bedrijven in het bijzonder; c het D U W en de Heidemaatschappij mogen geen werkioozen (mt inbegrip van alle emolumenten) geven hooger of gelijk mei de contractloonen voor den landarbeider De looncn voor de arbeidsreserve moeten lager blijven dan de loonen in het vrije bedrijf: d directe tenuitvoerlegging van de loezegging omtrent bijslagregeling ten bedrage van naar schatting hon derd mitlioen door den minister gedaan op 22 Juli 1945 2. Meer bedrijfsvrijheida. paar denhandel vrij: b rundveehandel Radio Brussel heeft een rede van den Belgischen minister van buitenlandsche zaken Paul Spaak uitgezonden, welke rede in het parlement gehouden werd. Spaak zeide: „De koning was geen ver rader. doch hij wenschte voor Bel gië een terugkeer tot de neutrali teit. Dit politieke beleid van den koning ten behoeve van de neu traliteit was een ernstige vergis sing. Het was onze plicht den oor log tot het "bittere einde voort te zetten. Koning Leopold beging eveneens ernstige vergissingen door naar Berchtesgaden te gaan. door zijn kinderen naar Italië te zenden, door een telegram aan Hitier te zenden. Het is onjuist, dat Pierlot op 21 Juli 1940 in een radio-uitzending verklaard zou hebben dat de oor log voor België geëindigd was en de Belgische regeering van plan was, naar België terug te keeren. Die uitzending berust op bedrog Wij kunnen 's konings politiek niet verdedigen. Indien wij zulks deden, zou dit een ernstige ver gissing op internationaal politiek terrein beteekenen. Wii kunnen geen politiek van dienstbaarheid en zelfvernedering aanvaarden De koning handelde in goed vertrou wen. doch zijn politiek faalde. Hij kan niet op den troon terugkee- ren. Zij. die zijn terugkeer op den troon bepleiten, stellen 's konings belang hooger dan het landsbe lang." De regeering heeft besloten, het witboek, dat alle gegevens van 's konings vrienden en tegenstan ders bevat, in Januari te publi ceeren. vrij; c. het afschaffen van verplichte rundvieelevering; d, het afschaffen van teeltregeling Voor varkens; e. het wegvallen van alle controle op de bedrijven. 3. Alle geleverde producten moeten zeer spoedig en contant worden uit betaald. 4, Er kome spoedig ruime distri butie van werktuigen, hoefbeslag, rij wielbanden. kleeding en schoeisel zonder admimistmtieven rompslomp om te voorkomen, dat de boer prac- tisch gedwongen is tot ruilhandel of overtreding van distributievoorschrif ten, Het adres besluit: Voor de deur staat het moment, dat deze laatste krachtige roep om zeer spoedige be slissingen. die de onrust nog kan wegnemen, overstemd zaï worden door ernstige wanordelijkheden. Met hoofdbestuur van den N.C.B. aarzelt niet( zich te stellen aan het hoofd van de actie der boeren om hun recht matige eischen pp korten termijn in gewilligd te zien. Dit wordt geconstateerd, niet in Brabant of Limburg, maar in de residentie zelf, en wel door den Haagschen redacteur van t,Op Wacht" Hij wijst o.a. op de Kunst agenda van de radio en gaat voort: Het. is voor ons. die in de resi dentie leven, wel een vreemd ver schijnsel. dat wij rond ons allerlei" menschen benoemd zien op hooge posten, die allemaal uit het noor den komen, i'iefst Amsterdam en Den Haag of naaste omgeving En dan moeten zij bij voorbaat nog komen uit het socialistisch milieu! Kijk b.v. eens naar het Kabinet van minister Schermerhorn, kijk naar de topleidingen van de ministeries van Landbouw en van Handel. Die socia listische bezetting van de toppen ge schiedt allemaal ten koste van het zuiden, dat wordt gepasseerd en ge negeerd op de meest grandioze manier. Zijn dat d*> vruchten van de z.g. nationale eenheid, van het vinden van de verscheidene rich tingen? Ten aanzien van de bezetting der zooeven genoemde mhiisteries moet ons nu van het hart, hoe schreeu wend en pijnlijk dit onrecht wordt gevoeld in het zuiden Mevrouw Verwey-Jonker, zeker een onverdacht getuige, zing»t in „Je Maintiendrai"? In Nederland is de hegemonie van de groote steden zoo groot en de neiging om alles daar wel op te knappen zoo vanzelfsprekend, d3t men daar van een sterker gevoel van eigenwaarde, dat in het ZuTden in deze maanden is ontstaan niets bespeurt evenmin aïs men daar aandacht schenkt aan het zelfbe wustzijn van de Friezen of den on afhankelijkheidszin van de Gron.m- gers En dus nemen wii hier tegen woordig ook maar de zelfde houd.nt aan als deze Noordelijke landgenoo- ten We zeggen zoo eens tegen el kaar: ,,Er zijn van die menschen die vinden, dat alle Nederlanders- maar in Amsterdam moeten komen wonen" of: „Bij de bruggen over de groote rivieren gaat het verkeer uit het Noorden vóór hè?" HER- FRANSCHE SOLDATEN DACHT Zondag heeft bet Tilburgsche comité „Amitiés catholiques fran- Qaises de Fransche soldaten her dacht, die in 1940 in Noord-Bra bant sneuvelden. Aan de herden king werd deelgenomen door offi cieren en manschappen van een afdeeling Fransche vliegers. Er werd een H. Mis opgedragen en op het kerkhof werden namens de Fransche militairen bloemen op de graven gelegd. De Fransche commandant voerde het woord. Nu de verbindingen te water met het zakken van het peil op Wal cheren stuk voor stuk uitvallen, wordt van verschillende dorpen uit met paard en wagen een ver binding met Middelburg onderhou den. Daar de wegen evenwel in zoo slechten toestand verkeeren, dat het verkeer tot het uiterste moet worden beperkt, zal het provin ciaal bestuur overgaan tot een streng reglementeeren van het wegvervoer. Maatregelen tot voor- loopig herstel der drooggeloopen wegen zijn genomen, doch dit her stel zal maanden vorderen. De Walcherensche gemeente Ga- pinge is door Vriezenveen geadop teerd. Zaterdag, op den herdenkings dag der bevrijding van Vlissingen, heeft het gemeentebestuur een krans gelegd op de graven der 35 burgers, die het leven hebben ver loren bij de gevechtshandelingen in en bij de stad. Tevens werd een krans gelegd op de lossingsplaats der geallieerde troepen, waar 18 bevrijdersgraven zijn. 's Avonds werd een kerkelijke herdenking gehouden. VOORZITTER EERSTE KAMER Gedurende de zitting, welke 20 Nov. a.s. aanvangt is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijik. Toen de oorlog nog maar een paar dagen in ons land woedde, raakte Rotterdam reeds eenige tienduizenden huizen kwijt; verschillende deeien van het land hadden toen* ook reeds een gevoeligen knauw gekregen wat het bezrt aan huizen betrof. Met het voortschrijden van den oorlog werd dit er niet beter op en vooral bij de be vrijding van het Zuiden en het Oosten van het land gingen weer dui zenden en duizenden woningen ver loren. Geen wonder dat er een schrikba rend tekort aan woonruimte is en de getroffenen en de jongelui met hu. welijksplannen weten langzamerhand wel. dat het bezit van een eigen woning tegenwoordig meestal tot de vrome wenschen behoort. Bij het bouwen van huizen zijn steenen nu eenmaal noodig en dezer dagen zijn we eens een kijkje gaan nemen naar de plaatsen waar dit onmisbaar materiaal om ons uit het woningtekort te helpen, wordt gefa- briceerd; de steenfabrieken, vooral in het land van Maas en Waal. We deden dit onder de deskundige leiding van dr van der Weijden hoofd van het Bureau Bouwindustrie die ons aan het begin van den tocht eenige gegevens meedeelde aangaande dezen tak van industrie De grootste steenfabrieken vindt men langs de gToote rivieren en daar de strijd in den oorlog hier uiterst fel is geweest is juist een groot deel hiervan vol komen vernield of uitermate zwaar beschadigd De baksteenindustrie ligt bijna volkomen stil Voor den op bouw van deze fabrieken is vooral hout noodig voor de overkapping van de ovens en het herstellen van de Steeds krachtiger wordt door de overheid opgetreden tegen prijs- opdrijvers en tegen onsociale en a-economische personen, die, mis bruik makend van het nog steeds bestaande tekort aan goederen, den gifhandel beoefenen. Hoe krachtig en onverbiddelijk dat optreden is. blijkt wel uit het indrukwekkende aantal processen- verbaal. dat op een enkelen dag door ambtenaren van den opspo ringsdienst der Prijsbebeersching !n het arrondissement Rotterdam, waartoe o.a. ook Schiedam en Gouda behooren, wordt opge maakt. Zaterdag j.l. waren er bij voorbeeld niet minder dan 25 per sonen, tegen wie een proces-ver baal werd opgemaakt, terwijl één hunner, een café-houdster, zelfs in verzekerde bewaring werd gesteld en voor den Officier van Justitie zal worden geleid Deze caféhoudster." de 29-jarige J. B., meende blijkbaar, dat haar bedrijf nog steeds was. wat het gedurende den bezettingstijd is geweest: een goudmijn en niet een zaak die niet meer dan een be hoorlijke winst dient af te werpen J B verkocht borrels van 20 gram inolaats van de voorge schreven 40 gram en wel voor een prijs van 1.50 per stuk. Voor haar zaak bedroeg de vast gestelde prijs 0.40 per borrel van 40 gram. Volgens de door haar gevolgde metbode bedroeg de verdienste, welke zij op lederen borrel maakte, 2.60. hetgeen volgens haar toewijzing over 6 weken een zoet winstje beteekent van maar liefst 8000 Voorts bevatte de lijst van pro cessen-verbaal nog een cocktail van overtredingen, gepleegd door kasteleins die probeerden via de dorst van hun klanten gauw rijk te worden. Er waren er. die cock tails verkochten voor f 1.75 in plaats van voor O.RO, oude je never voor f 1.50 in plaats van voor 0.40, sherry-brandy voor 2 in plaats van voor f 1 enz. Ook verschillende kappers be zondigden zieh aan priisopdriivins en poogden aan knippen, scheren, onduleeren, permanenten en wa tergolven meer te verdienen dan redelijk was. In plaats van een heele serie bankbilietten kriigen zij nu een enkel biljetje, waarin hun wordt verzocht, voor den tuchtrechter te verschijnen. Processen-verbaal werden verder nog opgemaakt teven een koon man, die aanmaakhout leverde voor ƒ10 per zak. tegen een schoor steenveger. die voor dit overigens zeer nuttig en noodzakelijke werk t 3 per schoorsteen vroeg, tegen een tandtechniker die, waarcehiin- liik omdat ziin cliënt op dat mo ment toch niet van zich kon af bijten. voor de reparatie van e»r <*ebit 10 had gevraagd in plaste van bet voorgeschreven maximum van 7 Het offensief teven de prijs- "■ndriiving is in vollen ganig, zoo als men ziet. gevormd?".', de daken waaronder de Ka? vlrfle,en l?et d™"RP'oces onder noodie rirUr zl]n er machinerieën terialen willè^™ ,en dergelijke ma- taak weer k,?n?* s,eenfabr,eken haar Een langen ?oehnt aa"vangen hpt land van maakten we door net iana van Maas en Waal nm «evmg van NiimPgen en het v|r?l?g hiervan moet een droevig ?elats worden van vermelde en verplfindl fabrieken, van steenen d;e verleden jaar reeds gereed gekomen, thans weer staan te vergaan tot de klei die ze eens waren, omdat weer en v/ind en regen en het opkomende water vrij spe] hebben Droevigs i het schouwspel op de uitgestrekte fabriekscomplexen in den Ooypolder. waar de steenfabrieken aan weerszijden van de rivier in den oorlog for.ten zijn geweest, die nu weer eens in handen van de Gealli eerden waren dan weer in Duïtsch bezit kwamen Woest oorlogsterrein is het hier nog. waar de soldatengraven nog bij tientallen zijn. ,waar vernielde tanks nog liggen en waar het mijnen- gevaar nog steeds aanwezi? 1s.... Het is dus nog totaal mis met de steenindustrie en toch is deze steen industrie de basis waaroo de heele wederopbouw moet rusten Kan hier snel geholoen of ingegre pen worden? Nadat wij een groot aan tal mannen uit bet vak gehoord had den en hun meening getoetst hadden aan die van de heeren van het Bureau Bouwindustrie. gelooven we dat snelle toewijzing van materialen voor herstel van de beschadigde fabrieken, zooals hout. dakbedekking machine materiaal bij voorrang geboden is. Met dit herstel zal toch nog wel eenige maanden gemoeid ziin maar bij het begin van de nieuwe yorrn- campagne. die ongeveer in April ligt zou dan toch reeds een flink aantal steen- en dakpannenfabrieken weer kunnen gaan draaien zij het dan nog niet op volle capaciteit. De baksteenindustrie heeft echter nog met een andere moeilijkheid te kampen: het gebrek aan werkkrach ten De loonen zijn laag. doeh bii een hoogere waardeermg van oen arbeid schijnt dit toch niet voldoende te trekken om de baksteenindustrie aan voldoende arbeiders re helpen. Hiervoor zouden verschillende oorza gen zijn aan te wijzen B.v het feit dat de steenindnstrie een seizoen- bedrijf is. werkt nadeel'e op het ver krijgen van arbeiders Het is echter ook zoo dat vooral de jongere arbei ders niet meer in de steenindustrie willen werken Wreekt zich hier mis schien het zeer lage loon dat vff in deze industrie niet oneebruikelijK was? Tn ieder geval zal dit nrohieem Pii den heronborw vnn de zoo nood- rnlreliilce baksteenindustrie niet uit het oog moften worden verloren De 'nonen zullen ook hier. indien noo dig moeten worden aangepapt aan de veranderde omstandigheden. Want wat zou men hebben aan herstelde fabrie ken als de arbeiders ontbraken? In de gemeente Lodi. in den Ame. rikaansehen staat New York, zijn de heer en mevrouw BuddBoyer in het huwelijk getreden. Dat is een nieuwtje, hetwelk in „Die rare wereld" dient te wor den vermeld, omdat beiden elkaar tien jaar lang hebben bestreden bij de plaatselijke verkiezingen voor de betrekking van belasting ontvanger. Enkele dagen na hun huwelijk kreeg mevrouw Boyer met 308 te gen 124 stemmen opnieuw de be trekking, zooals reeds tien jaar lang het geval is geweest.... (Van onzen Londenschen re acteur). Van het Engelsche voorjaar heeft men, en dit vas niet zuive laster, gezegd, dat het aanvangt tegen den tijd dat de zomer een goed eind gevorderd is, en dat, wanneer het maar minder regenachtig was, er eigenlijk niets anders tegen in te brengen zou zijn dan z'n guur heid. Gedurende een afwezigheid van enkele jaren, gedeeltelijk doorge bracht in een tropisch gebied, an gedeeltelijk in de subtropen van New York. heb ik. onaanks al mijn voorliefde voor Engeland, het ge luk leeren beseffen van volken die met met een voorjaar, en zeker met met een Engelsch voorjaar behept zijn. Mat.' wat ik in de tropen en subtropen smartelijk ge mist heb. is het Engelsche najaar Ik ben er in vijf jaren tijds tien jaren minder jong door gewordeiL En de Engelsehen zouden het. tot ons aller schade, in 1940 en 194! misschien niet gebolwerkt hebben, indien hun blo niet gemengd was geweest met duizend-en-meer jaren Engelsch najaar. Toen de Amerikanen opgehouden hadden Britten te zijn, begrepen zij ook niet !anger aanspraak te kunnen maken op den Engelschen herfst. Niet alleen poogden zij in deze leemte te voorzien door de invoering van een geschreven Constitutie, maar bovendien gin gen zij het woord „fall" bezigen, niet. zoozeer om het Amerikaansche najaar aan te duiden alswel den tijd die in Amerika najaar zou zijn. indien daar een najaar be stond. „Fall" dat is „the fall of the leaf", het vallen van het blad. Maar in Engeland is, vol gens de woorden van Shakespeare, de herfst „an autumn that grew the more by reaping". Ik voel mij zoo gelukkig als een kind, voc het eer<-t in vijf jaren weer den Engelschen herfst te ademen, te proeven, te genieten Met volle teugen, want hij althans is ongerantsoeneerd. Het is waar dat de dagen korter, steeds korter worden, maar is er, op het lengen der dagen na, in onze streken iets liefelijkers dan het lengen der nachten? De eerste bulderende herfst stormen hebben wij reeds gehad Dit is een eiland, en de stormen komen aangebul„erd niet over steppen en poestas, maar over de trouwe en toch zoo weerbarstige zeeën. Wie luisteren kan en de taal van Engeland verstaat, hoort de golven beuke.i tegen de rot senmassa's van Lands End. tegen het graniet van Wales, tegen de bastioenen van Lullworth Cove, tegen de krijtrotsen van Kent. Nu is de lucht gezuiverd. De gouden bladeren vallen, maar dag aan dae bestraalt een koesterende herfstzon bloemen in duizend kleuren, te midden van fleurige melden en on vergankelijk evergreen. Ochtend aan ochtend ontsluiert, van kust tot kust, de optrekkende blanke nevel het onbegrijpelijke wonder van het Engelsche herfstlandschap, en zelfs het onkruid op de puinen der Londensche City schijnt een hoogere roeping te hebben dam onkruid te zijn. De Amerikaanoche" journalist Pearson heeft bijzonderheden ge publiceerd over een geheime over eenkomst, indertijd gesloten tus- schen Roosevelt en Churchill met betrekking tot de Duitsche in dustrie. Volgens deze overeenKomst zul len de vereenigde volkeren erop toezien, dat de Duitoche oorlogs industrie in Ruhr- en Saargebied wordt geliquideerd. Het is de be doeling, van Duitschland een la"d" bouwstaat te maken en men neem aan, dat Truman niet van deze Pm zal afwijken, ondanks de politieK, welke sommige generaals schijnen te voeren. Pearson komt op tegen de be schuldiging, dat Churchnl ongene gen zou zijn geweest, het Duitsche oorlogspotentieel inderdaad te hel pen vernietigen. Naar hij mede deelt, is de tekst van de overeen komst juist door Churchill opge steld en wel nadat Roosevelt rond uit te kennen had gegeven, dat hij ei aan twijfelde, of hij op de volle medewerking van de Britten zou kunnen rekenen. De landen, die door hun toedoen van de Duitsche oorlogvoering schade hebben geleden aan hun in dustrieën, vooral de Sowjet-un zullen zich door het van Duitsche machinerieën mogen schadeloos stellen. Met ingang van heden is de handel in rundvee vrijgegeven ofschoon de koopers in het bezit moeten zijn van een aankoopvergunning van den Prov Voedselcommissaris Door dezen maatregel komen de taxatie-markten te vervallen; ae veehouders kunnen het vee. diat zij koopen. weer zelf uitzoeken. Naar aanleiding van in Engeland door den Cacao Board gevoerde besprekingen is door de Neder- landsche i egeerin-g besloten met ingang van 12 Nove.uber den export van cacao en chocolade artikelen onder bepaalde voor waarden vrij te geven. Dit is voor ons land, dat tfor den oorlog na Engeland en Amerika op de derde plaats kwam als caeaoverwerken- de industrie een belangrijk feit, omdat de export van caeao-procluc- ten een bedrag aan deviezen be teDeentNederlandsche cacao- en chocoladefabrieken- beschikken over belangrijke voorraden grond stoffen, De kwaliteit van de pro ducten staat nog niet op het peil van voor den oorlog, omdat mo menteel bepaalde Afrikaansche cacaoboonen worden verwerkt. Er wordt echter spoedig invoer uit Amerika verwacht van boonen, welke van betere kwaliteit zijn. De productie van staal in Duitsch- 'snd bedroeg over het jaar 1943 24 mitlioen ton. De Britsche autoriteiten hebben voorgesteld, de productie tot 12 millioen ton per jaar te reduceeren terwijl de Franschen cTeze productie op 6 millioen ton wilden zien vaf,L gesteld Rusland achtte een maxm^ol_ van 4 millioen ton per Jaar doende. DE DOM VAN AKEN De herstelwerkzaamheden aan den dom van Aken, zijn den laat- sten t«d goed gevorderd Momen mei is de.kerk weer volledig voor rïe godsdienstoefeningen in ge bruik. Toch zullen met de alge- heele restauratie nog vele jaren gemoeid zijn. Letsel in de con structie heeft de kerk door het oorlogsgeweld niet opgeloopen, maar de bsschadigingen moeten in snel tempo gerepareerd, om groo-* ter onheil te vermijden. u—*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2