DE KOLENVOORZIENING Een proces vo! paradoxen Nieuw contact mogelijk? het treinverkeer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Neuienbeigsche bespiegelingen De methode der vrije bewijsvoering Ruime kansen voor de verdediging GONGSLAGEN ,D.C. 4" te Karatsji Verklaring van v. Mook Sociale boterletters Materieele behoeften der mijnwerkers Kolen voor huis houdelijke doeleinden Vermoedelijk acht eenheden voor huisbrand DE NED. UNIE Commissie ter beoordee ling van haar houding Textiel op punten Vergunningen afgeschaft voor vele artikelen Verlaging van het melk- rantsoen R'darn ciiro 9095 Direcieur joh Kuijpei» Hoofdred.Mgr Dr j witlox Alg Redacteur H. A Paalvast Drukker N R.C N.V Uitg v d Maas bode-Stichting 6a-.te JAARGANG No. 19875 ZATERDAG 1 DECEMBER Abonin emen tapr 3.25 p. kwart. f 1.10 p maand 0.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets per mm. (door mr. A. J. M van Dal) Neurenberg 29 November 1945 Een dei kenmerken, die de grootheid van het ITeurenberg- sche proces bepalen, is dat het vol is met paradoxen Het is omgeven door de nieuwsgierig heid een^r gapende wereld: het doet aan de sensatiezucht dezer wereld soms concessies, die de minnaar van Themis met anders dan betreuren kan maar het doet die concessie slechts aan den buitenkant, de peripherie. Het proces zelf. ongenaakbaar voor de oppervlakkige instincten van het publiek, onbekommerd om den drang eener maniakale rers. die haast en bewogenheid wil, schrijdt voort met den plechtslatïgen gang der grootheid Grootheid -verijlt zich niet. Ka- thed-alen. Is die van Reims of Den Bosch zijn niet in enkele weken gebouwd en dit proces moet een Kathedraal worden van het wereld- recht En zooals aan kathedralen het beeldhouwwerk een eigen leven heeft, de architectuur dienend, maar toch een zelfstandig schoon- heidsdomein vertegenwoordigend. zoo krijgt in dit* proces de geschie denis een eigen functie, onderge schikt aan den onbouw van het geheel, maar van het groctste wetenschappelijke belang, óók. op zich zelf beschouwd. .Dat is de tweede paradox van dit rechtskundig gebeuren, dat het aan den histo-ricus nu reeds dagen lang documenten biedt, die elk voor zich een o-pzienbarend boek rechtvaardigen, zonder voor den jurist nieuwe vergezichten te openen. Maar juristen verlooche nen z:eh zelf nooit. Tii-deliik mag hun geest vacantïereizen maken op terreinen, die buiten de rechtssfeer liggen, men kan er zeker van zijn dat hij terugkeert naar het wijde domem van revets. d:e c^ke sa-men- levini?. ellce menvhgijjke grop- peerirt*?. elke men?chelijke hande- lin-g beheerschen. na-ar het snel om uit de complexen dier regels nrob1 omen te epv.cmnpn en op te lossen Ik noemde het een paradox van het Nmrenbergscbe nroces, dat het een historisch ka-akter aannam en sorrc dasenlan-g geen juridmhe aspecten meer opende: waar zoo wel r?hfer ais voor de groene tafel zoov°°1 eminente juristen tPn alie-'fV éi.a'ies tezamen zijn. als in Neurenberg, konden de typisch juridische conflicten echter op den dun- nauwelijks uitblijven. Den grooten. statigen gang voorwaarts die hot proces neemt, beïnvloeden ze slechts weinic*. interessant zijn ze echter, niet slechts als sportieve sche-mutselin-gen van den iuridi- schen ?°est. maak ook ik moet er steeds weer aan nerinn-eren dat wij met wordend wereidrech te doen hebben als wegwijzer voo" de international? rechtsont- wit-'-oimg der toekomst. Ho» charter, dat uit de sa-men werk!"« van beiten-d» --'-afrecht- ge!eerden -aT1 vier s-note naties Ame-:ka. Engeland. Rusland en Fr?v,,'"ok. ontstaan is en dat den gron d aia.g van de werkzaamheden van het tribunaal vormt, laat on do- Angelsaksische»! invloed zoo'Oo ik reeds eender opgerockt heb. aan de verdediging ruime kansen. Van deze speelruimte, aan de verdediging geschonken, maak' zn een dankbaar gebruik. lal van getuigen, niet alleen uit Duitschland. maar ook daarbuiten wil zii voor het t-ibunaal roepen Lord Vansitfart. de bekende .dï-lomatieke adviseur der Bril sche regeering. Keefl zijn ..ver bazing" uitgesproken tegenover de Britsche pers over het voor nemen van den advocaat van von Ribbenïrop. hem als getuige a décharge voor zijn cliënt te dag vaarden. Lady Asior, eveneens als ge tuige voor von Ribbenïrop voor gesteld. achtte het een beleedi- gino. dat haar naam zelfs maar in dit verband genoemd werd. Anigst voor de politieke zuiver heid speelt in de groote wereld al even-goed een rol als in de kleine De vraag is n-u gerezen, in hoe verre het ir.tematic '.le tribunaal, wanneer bet in het verzoek om bepaalde getuigen te ooren heeft toegestemd, ie macht heeft, die ge tuigen dwingend n.aar Neurenberg te 'ontbieden. Kun-nen Va-nsittart. lady Astor, d-e duke of Hamilton en anderen, onder bedreiging van straf bij niet verschijning, gedwon gen worden, on-d-er eede te Neuren berg te komen getuigen? De Fran- che en Engelsche delegaties staan het standpunt, dat dit niet mogelijk is Niemand, zeggen zij. te verschijnen voor een gerecht buiten zijn eigen land. Getuigenis •oor het internationale tribunaal van onderdanen van vrije staten s slechts op grondslag van vrij willigheid mogelijk De Amerikanen daarentegen kennen het tribunaal de bevoegd heid toe. om getuigen met dwin gende macht >p te roepen en wel op grmd van artikel 17, eerste lid van het charter: He* tribunaal zal de macht hebben, getuigen ter rechtzitting te doen dagvaarden, hun tegenwoordigheid en getuige nis te eis-chen en hun vragen te stellen" Het is duidelijk, dat hier de opvatting d-er souvereime natio nale rechtskrin-ge-r in botsing geko-men is met de nieuwe op vatting, die een reëele interna tionale rechtsorde wil stichten Rusland heeft zich nog niet uit gesproken. Tk zou mij zon-aer voorbehoud voor de Amerikaaneche ziens wijze willen uotprek -n, die juridisch het sterkste staat. Het geciteerde artikel uit het charter is duidelijk genoeg geformu leerd en het maakt den indruk van struisvogelpolitiek, wanneer men. terugschrikkend voor de consequenties, zich a-am de ver plichtingen. die deze bepaling impliceert, tracht te onttrekken. In'de tweede nla-ats en dit is nog belangriiker omdat de to-eko-mst o-o het snel staat. Het internationale strafrecht, waar voor h!er de grondslagen gelegd wonden, za1 levend zijn of het zal niet ziin Aan de sanct.ie- iooze, platonische verklaringen uit het verleden, die op het be slissende moment toch weer ver loochend worden, nebben wij geen behoefte meer. Een andere interessante jurid-i- -che schermutseling ntston-d deze week tusschen den Amerikaan- schen openbaren aar.kla-ger. die nog steeds belangrijke documen ten over de Duiische aggressies •cuft orr.u. eeeren en fen verdedi ger van von Papen De aanklacht u:0"M z-'-ch bez'g rret ,.en moord op Dollfuss en de inlijving van Oos- fenriik bij het Duitsche rijk. Deze verklaring was afkomstig "an den toenmati sen Amerikaan-schep ver- toeenwoordiigT in Oosten-nik. die tha-ns in .Mexico verblijft. De ver dediging maakte bezwaren, dat Zie vervolg op pag. 2. Op het Waterloo-station te Londen zijn twee nieuwe locomotieven van de Southern Railway Company „Nederland Line" en Rotterdam Lloyd" gedoopt. De heer W. Ruys, directeur van de Lloyd, neemt afscheid van Lord Radnor na de doopplechtigheid. Op de wekelijksche persconfe rentie te Batavia heeft de luil.- G.G. dr. van Mook o.a. verklaard, dat het terrorisme het contact en de besprekingen, die een zeer be langrijk aandeel in de oplossing van de politieke problemen zoudfen moe-ten nemen, voorkomen beeft. „De vorige week scheen de toe stand uit dit oogpunt hopeloos en het leek er op. dat slechts hel ge welddadige herstel van orde en rust den weg naar onderhandelin gen zou kunnen openen", 2ei spr. „Nu rijn er teekenen en aanwij zingen voor een andere mogelijk heid: door het verminderen van spanning en terrorisme zou nieuw contact mogelijk kunnen worden." „Op de laatste persconferentie heb ik verklaard, dat de deur voor be sprekingen wijd open was. Zij is het nog steeds. Minister Logemann heeft o-ns standpunt opnieuw ver- klaard. Als door een vermindering van het terrorisme en van de ex tremistische activiteit het mogelijk wordt, de politieke kwestie in een atmosfeer te bespreken, die min der met explosieve gassen is ge vuld, zal niemand meer verheugd zijn 'dan wij." Tot zoover dr. van Mook. Intus sch-en nemen volgens berichten uit Bandoeng de Europeanen daar de zaa-k meer en meer in eigen han den. Jonge Europeanen hebben 14 Indonesische voedselauto's over vallen en het voedsel naar de kampen gebracht. Verschillende winkels werden door hen met ge weld geopend, daar de voedseltoe stand buitengewoon ernstig is. De winkels waren binnen een uur uit verkocht. Het tweede Indië-vliegtuig van den regeeringsluchttransportdienst is op 29 Nov. te 12 u. 45 g.m t. te Karatsji geland. Vliegerwraak voor Ambarawa Acht Mosquito's en 2 Thunder bolts van de R.A.F. hebben 32 ra- ketbommen en 6000 pond aan an dere bommen neergeworpen op een artilleriestelling van de extremis ten die 2 mijlen ten Oosten van Ambarawa, het interneerinkskamp daar onder vuur had genomen, waardoor 30 dooden vielen en 60 menschen gewond werden Het doel der vliegers was een vierkant van ongeveer 400 yards rimboe- gebied met een kampong in het midden. De vliegtuigen vielen van geringe hoogte aan en legden het dorp ongeveer plat. Per „Nieuw Amsterdam" naar huis Vier en dertig honderd Ned. eva cuees zijn uit Batavia naar Singa pore vertrokken, vanwaar zij met de „Nieuw Amsterdam" gerepa trieerd zullen worden. Weduwen, weezen en regeeringapersonen ge nieten den voorrang bij de repa- trieering. Een deel van hen komt uit het Tjidengkamp te Batavia, waar zij plaats gemaakt hebben voor evacuees Uit Semarang. Ban doeng en Ambarawa, die ook zoo spoedig mogelijk gerepatrieerd zul len worden. We zitten er beter voor dan het vorig jaar. We zullen met St. Ni- colaas voor elkander althans iets kunnen doen, al blijven er natuur lijk nog vele wenschen. Doch laat ons als „begrijpende Nederlanders" niet alsmaar ondankbaar zijn. Sommigen stellen nu eischen, alsof ze vroeger honderden hadden te verteren. Deze dagen staan in het be faamde teeken van de boterletters. Van hoog tot laag verdringt men zich om die letters te bestellen. Bij voorbaat smakelijk, lezers kring. Zouden we elkaar echter ook niet op andere wijze surprises kunnen bezorgen. Woensdag bi.iv. is er zulk een prachtig congres geweest van de „Stichting van den Arbeid", waar meer dan duizend werkgevers en werknemers broe derlijk waren vereenigd. Dat was toch een manifestatie van elkan der eerlijk willen vertrouwen en van oprecht samenwerken. Nu weet ik wel, dat die duizend zwa luwen nog geen socialen zomer maken. Noch bij de werkgevers, noch bii de arbeiders is het ge slacht der wantrouwenden uitge storven. Juist daarom is ook m sociaal opzicht het St. Nicolaas- feest belangrijk. Het is de feest dag van geschenken, van verras singen, die worden opgedragen op grond van liefde, genegenheid en vriendschap. Als nu de lage en hooge men schen uit het productieproces^ el kaar eens de sociale boterletters van vrede en vertrouwen schon ken. Dat wantrouwen moet er 'och eens uit. Wat denken de ongeorganiseer den overigens er van een sociale boterletter aan hun vakvereeniging te offreeren. We hebben rechten, maar plich ten ook. HENK VAN DER MAZE In Loyola te Vught is de eerste na-oorlogsche retraite voor leeken ge houden. Ruim 60 middenstanders namen eraan deel. Maandag wordt opnieuw de treinenloop uitgebreid, speciaal doordat de Maasbrug bij Bug- genum weer in gebruik ge nomen wordt, waardoor de vitale schakel tusschen Zuid- Limburg en de rest van ons land. welke in de spoorlijn van Weert naar Roermond ligt, is hersteld In Verband hiermede is een nieuwe dienstregeling verschenen 80 pet. van va-n 45.000 ton. het geen ongeveer 26 008 ton ts Over de oorzaken van iet achter blijven van onze kolenproductie is zeer veel geschreven en gesproken, maar lang niet altijd met het juiste inzicht in zaken. Gebrek aan aller lei materialen en gereedschappen remde de techniekvan het werk en gebrek aan bijna alles wat voor het leven nooddg is, remde de arbeiders. Een zaak van groot belang, die in den laatsten lijd h-aa-r beslag gekre gen h-eeft is het tot stand komen van den M.I.R (Mijn-Industrie-raad) het hoogste college van de bedrijfs organisatie. die in het z.g. mii-nsta- tuut een wettelijke regeling gekre gen heeft. Daarmede is het mtjnbe- drijf als eerste in Nederland tot echt gemeenschapsbedrijf gemaakt, waarvoor niet alleen meer de onder nemers de verantwoordelijkheid dra gen. maar waarvoor allen die in dat bedrijf tezamen werken, gemeen schappelijke verantwoording hebben gekregen. Dit beteekent, dat de ge meenschap van alle werkers in het bedrijf gezamenlijk de taak hebben. den kolemrijkdom va-n Nederland zoo danig te ontginnen, dat de Neder- landsche volksgemeenschap daarvan het grootste nut trekt. Er is aanleiding om de toekomst voor onze koienvoorziening en ook de toekomst van onze mijnstreek met optimisme in te zien. Ten slotte wil ik deze mededeelin- gen niet sluiten zonder een enkel woord gezegd te hebben over de voorziening met kolen voor huishou delijke doeleinden Zooals u weet, ts het altijd de bedoeling geweest, dezen winter 7 eenheden daarvoor aan te wijzen Langen tijd is het twijfelachtig geweest of dit voorne- men wel zou kunnen worden uitge- kón" men "dus slechts rekenen met voerd. De productie vormt op het De Minister van Verkeer en Energie, ir. van Schaik, heeft gis teravond in het wekelijksch radiokwarfier der Regeering „Op de brug", een rede uitgesproken over de koienvoorziening. Het volgende is etr aan ontleend: Kort geleden werd door de Lim- burgsche mijnen voor het eerst een dagproductie bereikt van meer dan 26,000 ton. Dit beteekent een mijl paal in on.ze kolenpproductie. Dit cijfer van 26.000 ton zal den meesten Nederlanders niet veel zeggen, maar de menschen ven de mijnen hebben met groote energie en volharding er naar gestreefd, dit cijfer te bereiken en het moet hun een voldoening zijn. dat het thans bereikt is. In Juni van dit jaar bedroeg de ge middelde productie per werkdag nog slechts iets meer dan 14,000 ton en de moeilijkheden die aan de vergrooting van deze productie vastzaten, leken dermate groot, dat men de 26,000 ton nauwelijks dacht te kunnen halen. Dit cijfer va«n 26,0000 was echter niet uit de lucht gegrepepn De ge middelde dagproductie had nog tij dens den oorlog 45,000 ton bedragen. Inmiddels was echter na de bevrij ding een vierde deel van het perso neel uit liet mijnbedrijf verdwenen, zoodat m enop grond daarvan slechts op drie vierden van 45.000 ton kon rekenen. Maar bovendien wa-ren de 45,000 ton geproduceerd onder een systeem, dat niet ten onrechte ais „jaag- en jachtsysteem" wordt beti teld en dat er op neerkwam, dat de arbeiders bovenmatig werden inge spannen. »Om er voor te waken, dat dit systeem niet weer opnieuw in gang zou vinden, nam men aan. dat een redelijke productie niet meer dan 80 pet van deze topprestatie zou be dragen. Op grond van deze oorzaken oogenblik niet meer de groote moei lijkheid. Wel is het transport nog een bezwaar en wel het transport van de mijnen naar de verschillende deelen van het land speciaal naar het Oosten en Noorden, maar bovendien de distributie naar de vele steden er> dorpen er. het transport naar de uiteindelijke verbruikers Toch kan nu wel zonder al te groot risico gezegd worden, dat de zeven eenheden zeker, een acht ste eenheid hoogstwaarschijnlijk i'er beschikking gesteld zullen worden. Er zijn nu reeds vier bonnen aangewezen. De bedoeling is. dat voor het einde van dit jaar nog twee bonnen zullen worden aan gewezen, waarmee men dan t°* eind Februari moet toekomen. Voor Maart en April zullen dan nog twee bonnen worden aange wezen. Ik weet, dat deze hoeveelheden slechts het derde bedragen van wat normaal gebruikt werd. en dat men zeer zuinig zal moeten stoken om er eeniger mate mee toe te kunnen komen Maar als u weet, dat voor een enkelen bon bijna een volle week productie van de mijnen noodig Is. zult u begrijpen, dat we niet meer kunnen toewijzen zonder onze elec- trische centrales, gasfabrieken en vooral de industrieele bedrijven in gevaar te brengen. Van het herstel van deze bedrij ven hangt het herstel van ons eco nomisch leven af. We kunnen zonder overdrijving zeggen, dat het herstel van ons Nederiandsch volksleven, al thans van den materiëelen kant er van. beheerscht wordt door de kolen Voor dat herstel zullen we ons nog een kouden winter moeten ge troosten. Laten we bedenken, dat de met het weliswaar schamele rantsoen maar bovendien met onzen electri- schen stroom en met het gas er zoo veel beter aan toe zijn dan in den vorigen winter, dat we eigenlijk niet klagen mogen. Laten we in het ge heim in ons hart het blijmoedig voornemen maken, ook dit offer te dragen voor den opbouw van ons vaderland. Het driemanschap der voormalige Neder 1 andsch e Un-ie heeft aan den minister-president persoonlijk verzocht een commissie in te stel len ter beoordeeling van d-e gestes van £le Nederlan-dsche Unie. Prof. Sohermerhorn heeft zich bereid verklaard aan dit verzoek te voldoen en echter niet in zijn ambt van minister-president daartoe een commissie van voor aanstaande Nederlanders samen te stel-len Het koopen van textiel wordt vergemakkelijkt. Naar wij verne men, zullen namelijk binnenkort ook de volgende goederen, voor- zoover ze bi) de winkeliers voor radig zijp. of komen, zonder ver gunning kunnen worden gekocht op de reeds geldig verklaarde 15 punten van de lextielkaart. Bedjasjes, blouses voor dames, meisjes en jongens, overkleeding voor kinderen van 03 jaar, ge breide vesten, pullovers, slipovers en truien voor dames, heeren. meisjes en jongens, onderblouses, onderkleeding voor kinderen van 01 jaar, onderkleeding van kunst zijde voor kinderen van 115 jaar. overhemden met vasten boord, pantalons voor heeren en jongens van 3 jaar en ouder, peignoirs, regenmantels en regenjassen van kunstzijde, rokken voor dames en meisjes van 3 jaar en ouder. Groote stukken, zooals jassen, mantels en costuums blijven voor- loopig nog aan vergunning ge bonden. Voorts vernemen wij, dat binnenkort een bon zal wor den aangewezen voor kousen en sokken. Met ingang van de op 9 Dec. aan vangende distributie periode wordt het melkrantsoen van personen boven de 20 jaar verlaagd van 2 liter op 1 Va liter (welk rantsoen in het Zuiden des lands reeds bestaat), dat van de kinderen en jeugdige personen van 520 jaar van liter op 3 liter en het rantsoen van de kleine kinderen van 01 en van 24 jaar van 6 Iwct op 5 liter, alles per week. Jeugdige personen van 1520 jaar m het den. die tot dusver lVa liter kregen, zullen, nu het Zuiden met die^osi van Nederland gelijkgesteld worttV 5 liter ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1