KrsjrsMESass De eerste getuige a charge Het handvest der Ver. volken Weerbericht Het pioces te Neurenberg "ia*-;. Hess brengt sensatie Een wensch der kleine mogendheden Doodstraf voor N.S.B. burgemeester Loonen banketbakkers bedrijf Staking in Amerika's staalindustrie P Uit het radioprogramma Demonstratie nieuwe laschmethoden Engelsche vinding hier in toepassing Zij bespaart geld en tijd Engelsche aanval op veto-recht Nederlandsch voorstel Die rare wereld Internationaal goederenvervoer lang? den weg Combinatie tot stond gekomen Goed nieuws voor de baby Een proces van paradoxen Noordzeekanaal wordt vrij Te Neurenberg betrad gisteren de eerste getuige a charge de rechtszaal. Het is de 48-jarige generaal-majoor Erwin Lahausen. een officier van den vroegeren Duitschen inlichtingendienst van het O.K.W., die in contact heeft gestaan met Keitel en Jodl en ook conferenties bij Hitier heeft bij gewoond. Bij het verschijnen van Lahausen In de getuigenbank ging er een schok door de rijen der beschul digden. Zelfs Hess nam zijn kop telefoon op. Jodl en Keitel luister den levendig toe en keken zeer grimmig. Lahausen is een der weinige overlevenden van de groep Cana- ris. hij was betrokken bij het com plot van 20 Juli 1944. Zijn chef. admiraal Canaris. die hoofd van den berichtendienst was. werd in 1944 ontslagen en in 1945 geëxecu teerd- Lahausen schetste Canaris als een hoogstaande persoonlijk heid. die den oorlog verafschuwde en van het begin af tegenstander tan het Hitlersysteem was. Hij was de geestelijke leider van de groep tegenstanders in de kringen van den berichtendienst. Wij zijn er niet in geslaagd, aldus Lahausen, dezen oorlog te verhinderen, die het einde beteekent van Duitsch- land en van onszelf, maar een overwinning van Hitier zou een nog grootere ramp beteekend heb ben. Het relaas van getuige Lahausen verplaatste de toehoorders al aan stonds naar den trein van den Führer. waarin, tijdens den veld tocht in Polen, aan de meest weer zinwekkende plannen vorm ge geven werd, meldt de A.N.P - verslaggever. Die plannen, men heeft er sindsdien de verwezen lijking van gezien, waren o.a. het bombardement van Warschau, de uitroeiing van de Poolsche intel- lectueelen, van den adel, van de geestelijkheid en Van de Joodsche bevolking In genoemden trein verzette Canaris zich tegen het voorge nomen bombardement van War schau Aanwezig waren verder Lanausen, Keitel en von Ribben trop Keitel antwoordde, dat de l! te nemen maatregelen door Hitier en Goering waren vast- f gesteld. Hij zelf kon daarop I geen invloed uitoefenen. Canaris waarschuwde tegen de gevolgen voor de buitenlandsche politiek van deze voorgenomen uit roeiingsmaatregelen en sprak de profetische woorden, dat voor deze metboden de wereld eens rekenschap zal vragen óók aan de Wehrmacht. Keitel deelde daarop mede, dat de Führer De- sloten had. indien de Wehrmacht onwillig mocht worden, zijn maatregelen uit te voeren, hij de SS en de Sicherheitspolizei zou inzetten Volgens Keitel was 1 men het eens over het bombar dement van Warschau en de uitroeiing van de Poolsche joden. Terwijl Canaris daarop Verslag over den toestand in het Westen uitbracht. arriveerden Hitier en Jodl Toen Canaris vertrok, zeide hem von Ribbentrop. dat de maatrege len zoodanig waren voorbereid, dat alle gehuchiten in Polen in vlammen zouden opgaan en dat alle joden doodgeschoten zouden worden. Bij deze verklaring ont stond hevige opschudding in de beklaagdenbank, waar von Rib bentrop ontkennende gebaren maakte tegen Goering en de anderen. Op een vraag van de prosecution antwoordde Lahausen. dat hij niet den minsten twijfel koestert aangaande deze uitlating van von Ribbentrop. Verder kwam ter sprake een bevel tot levering aan Himmter van Poolsche uniformen en identi teitskaarten en een opdracht om de Fransche generaals Giraud en Weygand te vermoorden. Bij het verhoor en later bij het kruisverhoor werd uitvoerig stil gestaan bij de executie van Sovjet gevangenen volgens selectie naar ras, intellect en andere gegevens. Deze executies geschiedden onder het oog van de Duitsche troepen. Lahausens verdere verklaringen brachten nieuw bezwarend mate riaal tegen Keitel, die eveneens opdracht gaf. om den in 1942 uit Koenigstein gevluchten Franschen generaal Giraud te vermoorden. Deze opdracht werd door Canaris en getuige met succes gesaboteerd. Het was een bijzondere sensatie, uit de eerste hand te vernemen, op welke zakelijke, koelbloedige wjjze de voorbereiding voor allerlei wandaden werd getroffen vooral na de hoofdpersonen daarbij tegen woordig zijn Een andere sensatie kwam aan hef einde van deze zeer lange en levendige zitting en voor deze sensatie zorgde Hess. Het was een merkwaardige en eenigszins medelijden opwekkende aanblik, de ziekelijke figuur van Hess geheel alleen in de groote beklaagdenbank fe zien, toen om vier uur de overige beschuldigden in de eenzaamheid van hun cellen verdwenen waren. Een lang en vaak ingewikkeld debat over Hess' al of niet geschikt zijn, om het proces te volgen, ontspon zich lus- schen tribunaal en verdediger en de prosecutors, tot plotseling, Hess zelf voor de microfoon trad. om de hooge vergadering te zeggen, dal deze discussie aanmerkelijk had kunnen worden bekort, als men begonnen was met hem het woord te geven. De geleerden wis ten niet, wat ze hoorden, toen Hess met vergenoegd gezicht zeide, dat van nu af aan zijn geheugen weer ter beschikking staat! Om tacti sche redenen had hij geheugen zwakte voorgewend! Zelfs zijn advocaat had hij om den tuin geleid! Ik liid slechts aan verminderd concentratievermogen, zeide Hess, doch ben in staat het proces le volgen, vragen te stellen en daar op te antwoorden. Hess wil tezamen met zijn ka meraden aan het proces blijven deelnemen. Hij neemt de volle verantwoording op zich van alles wat hij gedaan, onderteekend of medeonderteekend heeft. Voor het bijz. gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht M. van der Kuur, die in Augustus en September 1943 als waar nemend burgemeester van Hoog- karspel een aantal onderduikers aan den S.D heeft overgeleverd, tengevolge waarvan een dezer den dood vond en de overigen maan denlang van htm vrijheid werden beroofd. De procureur-fiscaal, mr. W. P. Bakhoven, eischte de doodstraf. Uitspraak over 14 dagen. Bij beschikking van het college van rijksbemiddelaars zijn, in af wachting van een herziening van de geldende arbeidsvoorwaarden in het banketbakkersbedrijf, de minimumloonen, genoemd in de regeling van 13 Mei 1942, verhoogd met 25 pet., ingaande 1 Oct. 1945. Meer dan 650.000 arbeiders in de Amerikaansche staalindustrie hebben zich, naar U.P. uit Pi;ts- burgh verneemt, uitgesproken voor een staking. De arbeiders eischen een loonsverhooging van twee dollar per dag en besloten tot staken met een meerderheid van vijf tegen een. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de staking vóór Januari zal beginnen. ZONDAG 2 DECEMBER. Hilversum I (301 M.). 8.30 Van man tot man. 9.00 Nieuws 9.20 Guitaar 9.30 Kamermuziek. 10.00 Hoogmis 11.30 Bachcantate. 12.00 Graag ge hoorde werken. 12.15 Zonnige klan ken. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 13 50 De spoorwegen spreken. 14.30 Con certgebouw-orkest. 15.10 Moderne klassieken. 15.30 Das Lied von dei Erde. Mahler. 16.30 Gewijde muziek 17.00 Prot. kerkdienst. 18.00 „Tu- randot" 18.45 Melodieënkeur. 19.00 Nieuws. 19.30 Metropoleorkest. 20.C0 Nederland herrijst. 20.15 Eddy Walii speelt 20.50 De wederopbouw 20.57 Vaudevilleorkest. 21.35 Drs. L. de Jong spreekt. 21.40 Sylvestre trio 22.15 Mensch en maatschappij 22.30 Op den drempel van den nacht. 23.01 Nieuws. 23.1523.30 Kath. Avond wijding Hilversum n (415 M.). 8.00 Nieuws 8.20 Concert. 9.45 Gedichten van de maand. 10.00 Gewijde muziek. 10 30 Gerei, kerkdienst. 12.00 Nieuws. 12 2C Ensemble George Frank. 13.00 Gra- mofoonpl. 13.45 Canadeesch pro gramma. 14.30 Kleine gedichten 14.35 Volksliederen. 15.00 Indische actualiteiten. 15.15 Carlo Carcassola's orkest. 16.00 Filmpraatje. 16.15 Caba ret. 16.45 Bravour en charme. 17 30 Oome Keesje. 18.00 Nieuws. 18.20 Dansorkest. 18.45 Denksport. 19 00 Cantabile septet. 19.30 Voor de Ned strijdkrachten. 20.01 Radio Philh orkest. Prot. Avondwijding 22.00 Nieuws. 22.1523.00 Dansmu ziek. MAANDAG 3 DECEMBER. Hilversum I (301 M.). 7.00 Nieuws en gram.pl. 7.50 Kath. morgenwij ding. 8.00 Nieuws. 8.20 Gram.pl 10.45 Radioziekenbezoek. 11.15 Piano 12.00 Nina Dolce's ensemble. 12.35 Joop Walvis, orgel. 31.01 Nieuws. 13.20 Ted Brooks rhythm kwartet 14.00 Voor zeevarenden. 15.00 Voor de Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Zondagavond: Matige, aan de kust tijdelijk toenemende wind tusschen Zuid- Oost en Zuid; meest nevelig of zwaar bewolkt; overwegend droog weer; iets minder koud. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 761,0 mm. Windrichting: Z-Z-O; kracht: 3. Temperatuur: 1,2° C Weersgesteldheid: dikke mist. Maximum temperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren- en mum: 0e0d'enG°rgen): 6'°° C= minl- ouSJÜ, J'd? Gramofoonmuziek. 16 00 Godsd. halfuurtje. 16.30 Bergerettes en oud-Fransehe aria's. 16.45 Na schoo' tijd. 17.00 Gramofoonmuziek 17 30 Roode Kruispraatje 17.35 George Frank's ensemble. 18.00 Gramofoon muziek. 18.15 Voor de rijpere jeugd 18.40 Sem Nijveen's swing kwartet 19.00 Nieuws en reportage. 19 30 Ka mermuziek 20 00 ,,De Fox" 20 15 Het G.G Cabaret. 20.45 De stem onzer bondgenooten. 21.00 De speellieden 21.20 „De hoofdige boer" 21.30 Carlo Carcassola's orkest. 22.15 Mensch en maatschappij. 22.30 Liederen van Schubert. 23.01 Nieuws. 23.1523.30 Kath avondwijding. Hilversum II (415 M.). 13.30 Dooi en voor de Canadeezen 18.00 Nieuws 18.30 Sylvestre trio. 19 00 Orkest Jack Louis. 19.30 Voop de Ned Strijdkrachten 20.00 „Novelty sere- naders" 20.30 Landbouwpraatje 20 45 Omroep-kamerorkest. 21.45 Prot. avondwijding. 22.Oo Nieuws 22.1523.00 „Sweet and swing". Vrijdagmiddag heeft in het ge bouw van de rijksautomobielcen- trale te Den Haag een demonstra tie plaats gehad van nieuwe lasch methoden. In Engeland is na den oorlog de vereeniging „European Central Inland Transport Organi sation" opgericht, kortweg „Ecito" geheeten, die wegens het gebrek aan nieuwe auto-o-nderdeelen, een manier heeft gezocht om oude onderdeelen. die gebroken, ge scheurd of op een andere manier onbruikbaar geworden zijn, te herstellen. Men is er in geslaagd nieuwe laschmethoden te vinden. Er werden zes demonstratiewa- gens met vakkundig personeel over het geheele land uitgezon den, om dien lasschers deze nieuwe methoden te leeren. Ook m andere re landen richtte men filialen op Het filiaal in Den Haag stelde zich in verbinding met het minis terie van verkeer en energie, dat aan den bond van automobielhan- Niemand zal durven beweren, dat het Handvest van de nieuwe wereldorganisatie voor veiligheid en vrede. d-e Vereenigde Volken, waar dan oo-k met veel enthou-ias me is ontvangen. De meeste landen hebben het aanvaard, omdat :en slotte bij de vele gevaren, welke den wereldvrede, of ten minste de iraterna'ionale samenwerking der volken bedreigen, het beter is een centraal punt te bezitten, waar de moeilijke problemen kunnen wor den besproken, dan over geen en- keien vorm van organisatie te be schikken: ook waagde geen volk zich in het i-olemen;, dat uit af zijdigheid moest velgen, terwijl anderzijds de verwachting van een niet al te verre herziening van het m zich ongetwijfeld ideeele, ech ter o.m. dicor het veto-recht ver minkte handvest velen bereid maakte over de onverkwikkelijk heden van het huidige document heen te stappen. De actie voor afschaffing van het veto-recht is reeds in vollen gang en wordt in Engeland geleid door niemand minder dan mr. Anthony Eden, die nog dezer da gen aan den politieken redacteur van een Engelsch blad heeft ver klaard, dat hij een twee-pun-tep- plan vooTbe: eidde om aan de voor stellen, welke hij de vorige week Het Amerikaansche slagschip „Missouri", aan boord waarvan de Japanners de capitulatie van hun land hebben beteekend, is eenigen tijd geleden uit New York ver trokken om voor reparatiewerk zaamheden in een dok te worden opgenomen. t De ontelbare New-Yorksche nieuwsgierigen, met name 60,000 kinderen, die het na zijn terugkeer uit het Verre Oosten zijn gaan bezichtigen, hebben meer schade aan boord van het slagschip aan gericht dan alle Japansche bom bardementen en beschietingen bij elkaar. lanceerd „om de oude opvatting omtrent de nationale souvereiniteit op te geven of te wijzigen" een concreten vorm te geven Dit plan spreekt de wenschelijk- heid uit: 1°. dat er besprekingen tusschen de Groote Drie worden gehouden om na te gaan, of zij tol overeen stemming kunnen komen over de afschaffing van het veto-recht; en 2°. dat een subcomité van de vergaaeii.no van de V. V. zal be slissen, in hoeverre het Handvest in verband met de atoombom wij zigingen kan en moet ondergaan. Tot dusverre heeft men niet den indruk, dat Rusland er ook maar iets voor voelt om het recht, dat het te San Francisco met zooveel hardnekkigheid heeft verdedigd, nu reeds prijs te geven Maar op den duur zal het om het bestaar van de V V. zelf gaanK Kan op dit punt geen samenwerking worden bereik*, dan wordt -het Handvest -nel uitgehold. Om dit, tenminste vooracover het bij de huidige situatie mo gelijk is. ,te voorkomen, heeft de Nederlandsche delegatie bij de voorbereidende commissie der V.V., welke o.p dit oosenblik *e Londen vergadert, een voorstel in gediend óm een permanen- co mité veor vrede en veiligheid ui' de algemeene vergadering van de V.V. op te richten. Dit comité zou de algemeene vergadering aanbe- veilingen moeten doen inzake de uitoefening van haar functies en bevoegdheden krachtens de a-rtt. 10. 11. 14 en 15, en over onderwerpen, die im den tijd tu schen de zittin gen van de algemeene vergadering aan haar worden toevertrouwd Opgemerkt wordt daarbii. dat elk optreden, hetwelk dror het Hand vest aan den veilighedsraad zou zijn voorbehouden, voor he: per manente comité, dat uitsluitend tusschen de zittingen werkzaam is. is uitgesloten. Ongetwiifeld kunnen aldus alle vraagstukken, welke in de verga dering ter sprake zullen komen, grondiger worden voorbereid en behandeld. Het blijft echter een vraag, of sommige landen achter dit toch Zico redelüke voorstel weer geen noving willen zien om hel. front der groote mogend heden te doorboren. Want van de 18 leden van het permanente co mité moeten er minstens 13 tot de kleinere mogendheden behooren. delaren en garagehouders. „Bo- vag", verzocht deze methoden ook in Nederland bekend te ma ken. Men zond hiervoor een Engel- schen instructeur, Sheward, naar Nederland, die lasschers uit groo te bedrijven, welke belang heb ben bij deze vinding, gedurende twee dagen onderricht geeft, zoo- dat ook zij deze methoden zullen kunnen toepassen. Het principe komt in het kort hierop neer, dat men staven vm, bepaalde legeering gebruikt, die zooveel mogelijk overeenstem men met het materiaal, waarvan het te lasschen onderdeel is ge maakt Bij het lasschen zelf ont staat een laagje oxide, dat de verschillende onderdeelen van el kaar scheidt. Nu duwt men met het laschstaafje steeds een laagje oxide weg, zoodat weer een ge heel ontstaat. Inderdaad bleek bij de proef, dat het onderdeel niet meer op de lasch, maar ernaast breekt. Op deze manier kunnen vele onderdeelen, die eerst niet meer gerepareerd konden worden, volkomen solide hersteld worden. Dit beteekent niet alleen een groote geld- en tijdbesparing (want 9 van 10 gevallen behoeven niet meer in een oven te worden g"e- lascht), doch ook, in dezen tijd nu de onderdeelen biina niet te krijgen zijn. en ze uit het buiten land moeten worden ingevoerd, een belangrijke deviezenbespa- ring. Het ligt ook in de bedoe ling cursussen op te richten. Door een aantal belanghebbenden bij het vervoer van goederen nsiai en van het buitenland, alsmede tran sitovervoer is besloten tot oprichting vaP een Transeuropeesche Wegtrans portonderneming zooals m verschil lend^ landen in den laatsten tijd reems zijn tot stand gekomen. "Tot deelneming worden uit'genoo- digcj Nederlandsche belangrijke be roepsgoederen vervoerders langs den weg belangrijke verladers, al dan niet eigen vervoerders, die bij deze trans porten belang hebben spoor- en tramwegmaatschappijen, scheepvaart- ondernemingen en expediteurs. ter wij i nog overwogen wordt in hoe verre het gewenscht kan blijken een meer algemeene participatie mogelijk te ma<ken. Het initiatief tot dezen opzet is ge nomen door een aantal van boven bedoelde belanghebbenden met mede werking van vertegenwoordigers van de Ministeries van Handel en Nij verheid. verkeer en Energie, Scheep vaart en Buitenlandsche zaken, ter wijl tevens met de gemeenten sterdam en Rotterdam en de alaaa gevestigde Kamers van Koophandel en Fabrieken voeling ts Mboud-n er Het voorloopige secretariaat combinatie is cevestigd Lan^ l verberg 10. Den Haag. teietoon 115674. Door het Centraal Distributie kantoor wordt medegedeeld, dat thans ook moeders, wier babv ge boren is op of na 1 Janna; 1945 en vóór 8 October '45 een aanvraag bij den plaatselijken distributie- dienst in kunnen dienen voor het verkrijgen van een bijzondere ver gunning voor het koopen van een babypakket. Dit geldt uiteraard uitsluitend voor hen, die nog gej?" babypakket hebben ontvangen. De inhoud van een babypakket Pe- sta-at uit 6 luiers en 500 gram bre1- garen van zeer soede kwaliteit. Vooral deze breigarens zullen voor de moeders een uitkomst zijn met liet oog op den komenden winter. Vervolg van pag. 1. deze getuige niet persoonlijk werd verhoord en vroeg een principieel, beslissing, of het geoorloofd was, schriftelijke verklaringen als be- ™i-L-aan te hi eden in gevallen, en Süv®?11 Setuige bereikbaar is wiis ™lve_, het overtuigend be- kruiweJhl mogelijkheid van worden geleverd kan Drie belangrijke nationale sy stemen van strafvorderino het Angelsaksische, het Frarache en het Russische - zijn bijTe ^men- stellinig van het charter aan elkaar geconfronteerd. Heeft de Engeisch- Amerikaansche invloed de Dositië der verdediging bepaald, aarf <je vrijheid, het tribunaal gelaten met betrekking ae. toe te passen be- wijsregels, zijn invloeden der an dere systemen., met name het Rus sische. waarscl.ijnlijk niet vreemd. „Het tribunaal zal niet gebon den zijn aan technische bewijs- regels", zoo luidt art, 19 van het charter. „Het zal zooveel moge lijk een soepelen en niet tech- nrschen rechtsgang vol-er. en toepassen en zal alle bewijs toe- ij' !j' dat naar het oordeel van het tribunaal tot de vaststelling der waarheid bijdraagt". Hier wordt dus in een belang rijk probleem van het straf procesrecht partij gekozen voor de methode der vrije bewijs voering. een methode, die voor het strafrechtelijk nog onbetre den terrein der internationale politiek, waarop dit geding zich beweegt, ongetwijfeld de meest aangewezene is, maar die ver antwoordelijke en geschoolde rechters verlangt, om aan het gevaar van willekeur te ontko men. Aan het onderhavige tribunaal kan hanteerimg van het vrije bewijsrecht met gerustheid worden toevertrouwd. Volgens genoemd artikel van het char ter wees het tribunaal het pro test der verdediging af Het bleef, zoo zeide president Lawrence. aan het inzich: '"in het tribunaal overgelaten, welke bewijskracht het 'aan de door het openbaar ministerie geprodu ceerde verklaring wilde toe kennen. In de middagzitting werd echter een soortgelijk protest van de verdediging van Seyss Inquart tegen een schriftelijke getuigen verklaring van Sehuschniee. door het tribunaal geaccepteerd Na een lange beraadslaging in de raads kamer gaf het als zijn oordeel te kennen, dat met betrekking tot Schuschnigg alleen persoonMik ge- tuiffenbewiis aanvaard werd De adoptie der vrije bewijs methode in het internationale strafproces z 1 op den duur niet nalaten, haar invloed op de ver schillende nationale systemen te laten gelden. Zoo wordt ook in dit opzicht te Neurenberg misschien de kiem gelegd voor nieuw recht. Het laatste obst'kel Intaet Noord zeekanaal staat op het punt te ver dwijnen. Vóór Kerstmis hoopt men het casco van 9000 ton. dat bij\de Hem- hrug sedert 22 September 1940 met gr slagzij dwars overde kanaal- ricep t6 te hebben wegge- Ge Nederlandsche marine, die de opdracht heeft tot alle opruimings werkzaamheden van dezen aard, kon uit uitzonderlijk moe'liike iTu'?1 nie'1 £^T1 °mdat zij niet be schikt over het daarvoor noodige materieel. Van Engelsche zijde kwam hulp. Niemand minder daan commodore Mackenzie, de Enselschman. die van eenvoudig duiker werd tot de mees» deskundige en hoogste auto riteit bij de Britsche admiraliteit op scheensbersinssgebied. die met de ruiming van de haven Scapa F'rw een historische prestatie leverde, relaslte zich met de leiding van dit •verk Hii rieTde vier ..l'ftir» craf'S" met geoefend personeel ter be="hik- king coördineerde daaraan het ma terieel en personeel van de inter nationale bergings onderneming en •an de Ned marine, gaf aanwij zingen en orders voor alle voorbe- o.;^pr»„o wr"k7tamlieden en ging naar Duitschland. Op 9 October werd begonnen met net verwijo..ren van de lad.ng. nd en s eenslag. Tevens werden oneer ^et *chip cebraeht. Stevige bevestigingspun ten voor de stroppen werden Qoor de Ned. Dok Mij aan stuur boordzijde aangebracht en op 12 November en volgende dagen wer den de bok „Phoenix" van de Ned. scheepsbouw Mij en de inmiddels aangek,- .jen lifting craft® aan de stroppen vastgemaakt. Den toden werden de z g. camels (hefianks» aan s.b.-zijde aangebracht en op b\7rifdagmorgeri^Mackenzie kwam, zag en een uur later stond- het ca=có recht. Het kantelde niet door naar de andere zijde, het liep met wed. het stond en staat nog. Zoo spoedig mogelijk zal men het ruim leegpompen en de noodige ballast (niet minder dan 3000 ton) storten om het gevaarte veilig te kunnen wegvaren, of liever weg- sleeoen naar de Ned. Dok Mi.i. Het eiland wordt weer schip en na Kerstmis biedt het Noordzeekanaal een onbelemmerde doorvaart naar de havens van de hoofdstad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2