Meurenberqen hetwereldrecht Gruwelen m indië Hoe komen we aan meubelen? Postduiven uit Engeland PRINCIPIEELE VAKBEWEGING DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. WRAKKE STELLINGEN VAN DE VERDEDIGING REEDS 2000 STUKS AANGEKOMEN In prachtige conditie P.T.T. op Nieuwjaar Kansen voor jonge paren Eenvoud blijft nog eisch VAN MOOK NAAR NEDERLAND Ruslands verliezen in den oorlog 17 Millioen dooden? „N.L. 304" uit Cairo vertrokken Weerbericht De spellingcommissie Herstel van den landbouw Gebouwenschade op basis 1940 R'dam Giro 9093 Directeur: Joh Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr j Witlox Alg Redacteur: H. a. Paalvast Drukker N.R.C NV tjitg. v. d. Maas- NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT 68ste JAARGANG No. 19877 Abonnemen tapr 3.25 p. kwart. 1.10 p ma^nd 0.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets per mm. Moet de vakbeweging princi pieel zijn? Theoretisch beschouwd: neen. Een vakvereeniging behartigt materieele belangen en materieele belangen kan men en mag men theoretisch - nastreven m sa- menwerking met menschen. die een andere opvatting omtrent het geestelijk welzijn huldigen. Een eenheidsvakbeweging kan dus in theorie aanvaardbaar zijn. Niet omdat de arbeiders geen andere dan stoffelijke belangen zouden hebben, maar omdat voor de be hartiging der andere, der geeste lijke belangen, andere organisaties met name de standsorgamisaties. aanwezig hooren te zijn. Wat echter in theorie juist is kan door de omstandigheden van het oogenfolik bedenkingen ont moeten, zoo ernstig, dat het on juist wordt. Dat is het geval met de vakbe weging Onder de omstandigheden van het oogeniblik zo-u het beslist on juist zijn de principieele vakbe weging prijs te geven. En wel om drie redenen: Vooreerst, omdat een opheffing van de principieele vakbeweging onrecht zou aandoen aan die vak vereenigingen, die zich gedurende den bezettingstijd het best hebben gehouden. 'Want niet het N.VV. maar de Katholieke en christelijke vakorganisaties weigerden het meest beslist op te gaan in het arbeidsfront van den ..heer" Wou denberg. Ten tweede omdat ae beweging die zich op dit oogenblik als „een heidsbeweging" aanbiedt, niet, zooais het hoorde, een werkelijke alléén op het zuivere vakbelang of op het bedrijfsbelang afgestem de organisatie vormt, maar duide lijk onder den invloed' staat van politieke denkbeelden, waar een katholiek en een geloovig protes tant even vierkant tegenover staan als destijds tegenover de be ginselen van het arbeidsfront. Did Worden van war zich thans een heidsbewegin'g noemt, beteeken t practisch zich laten spannen voor het karretje van de communis tische propaganda Tenslotte, omdat in de practijk de voordeelen van de aaneenslui ting aller arbeiders ook langs an deren weg dan die der vorming van één vakvereeniging bereik baar blijken. Langs den weg der federatieve samenwerking. Deze samenwerking, voorbereid in het geheim gedurende de bezetting lieeft in de „Stichting van den Arbeid" een innigheid bereikt, die een eenheid van optreden moge lijk maakt overal, waar een alge meene vakvereeniging dat óók zou moeten doen. Hoe aardig dan ook een theore tisch betoog voor eenheid in de vakbeweging mag klinken, onder deze omstandigheden gaat het in het Nederland van vandaag nog niet op. De onzekerheid omrent het lot Neurenberg, 30 November 1945 Bij het Neurenbergsche proces zijn niet alleen belangen, er zijn ook beginselen in .iet geding Van een volstrekt nieuw karakter ls het beginsel, neergelegd in art. 7 van bet Charter: „De officieele status van beschuldigden, hetzij als staatshoofden, hetzij als ver antwoordelijke functionarissen in regeeringsdepartementen zal hun strafrechtelijke verantwoordelijk- faeid niet oplicffcn noch verlichting van straf voor hen meebrengen" Daarmee wordtin het interna tionale wereldrecht een geheel nieuwe beschouwingswijze geïn troduceerd Niet alleen wordt door dit belangrijke artikel de souvereiniteit der afzonderlijke staten op het stuk hunner machtspolitiek verbrijzeld, van meer gewicht nog is. dat hier mee voor de leiders en macht hebbers der souvereine staten het beginsel der persoonlijke, internationaal-rechtelijke ver antwoordelijkheid wordt Inge voerd Herhaaldelijk is m verklarin gen van een aantal staten of zelfs in internationale verdra gen de agressie-oorlog veroor deeld Deze verklaringen, deze verdragen bleven echter steeds van een platonisch, van een min of meer abstract karakter In Neurenberg zullen wij de con crete toepassing dier tot hiertoe ab stracte beginselen zien geboren worden, zal bet. naar wij hopen, den volken der wereld en hunnen leiders worden duidelijk gemaakt, dat oorlogvoeren met imperalisti- sche bedoelingen niet naar de hoogste eerezetels voert, maar naai de grauwe gevangeniscel of naar de galg. Het is duidelijk, dat dit beginsel van de zijde der verdediging, die zich op het traditioneele volken recht zal beroepen, bestrijding zal onderv inden. Bij zijn antwoord op de vraag: ..ScJxuldig of niet schuldig", had Goering een verklaring willen af leggen, die. zooals ik in een vorige correspondentie bericht heb, door den President in de kiem werd gesmoord Merkwaardigerwijze is deze ver- klaring desondanks klaarblijke- lijk door een indiscretie der verde diging aan de openbaarheid prijs gegeven en verschaft een inzicht in de stellingen, die de verdediging vermoedelijk zal gaan betrekken. In deze verklaring aanvaardt Goering dc „politieke" veran-t woordelijkheid voor zijn eigen daden of voor die, welke op zijn orders zijn verricht, maar hij wijst iedere verantwoordelijkheid af voor daden, waarvan hij geen wetenschap droeg of die hij niet heeft kunnen verhinderen. Voorzoover hij verantwoorde lijkheid aanvaardt, bepeikt hij deze echter tot een verantwoorde lijkheid tegenover het Duitsche volk alleen, in welks belang hij gehandeld heeft. Slechts een Duitsch gerechtshof, meent hij. zou deze verantwoordelijkheid kunnen geldend maken. Is het, omdat wij ons reeds zoo zeer in de nieuwe rechtsbeginselen van het Charter hebben ingeleefd of omdat zij zoozeer beantwoorden aan het natuurlijke moderne rechtsgevoel, dat de stellingen van Goerings verdediging ons _wrak en vervallen voor komen, ruïnes van wat eens burchten van rechtswe tenschap waren? Het is nog maar enkele tientallen jaren geleden, dat Goerings stellin gen in het Volkenrecht algemeen werden aanvaard. Doch tenslotte is het ook nog maar weinige jaren misschien maanden, geleden, dat de stad Neurenberg een van Duitsch lands mooiste en bekoorlijkste ste den was en thans is het een vlakte van doodsche ruïnes Wij hebben snel geleefd tn de beangstigende jaren van dezen oor log, tot schade zeer zeker van ons materieel bezit, maar tot winst mis schien van onze geestelijke en daar onder van onze rechtsbegrippen Mr. A. J. M. VAN DAL De onzekerheid omrent het lot van bemanning en passagiers van de „Dakota", die eenigen tijd ge leden bij Bekasi is neergestort, is nu opgeheven Hun zwaarver- minkte lichamen werden bij de gevangenis van Bekasi begraven gevonden. Een sterke macht, be staande uit een Puniab-bataillon. 9 tanks en vier kanonnen, is on der sterke beveiliging uit de lucht derwaarts vertrokken. Toen men in Bekasi aankwam, was de plaats verlaten, uitgezonderd door eenige Indonesische Roode Kruiswerksters Een Ambonneesche vrouw, die ooggetuige was geweest van den massamoord, welke reeds de vo rige week Zondagmiddag was ge pleegd, vertelde, dat de misdaad werd bijgewoond door ongeveer 50 menschen en uitgevoerd door jonge leder van „De Zwarte Stier", die als onderscheidingstee- ken een zwarten buffel op een gelen achtergrond dragen. De slachtoffers van den moord waren naar den rivieroever ge bracht, waar zij, hoewel hun han den. gebonden waren, door een opgezweepte menigte op afschu welijke wijze verminkt werden Op aanwijzingen van de Ambon neesche vrouw begonnen leden van bet Indonesische Roode Kruis te graven en na een half uur werd de eerste van de slacht offers gevonden Voor de postduivenliefhebbers is het vandaag een groote dag, want hedenmorgen zijn in Hoek van Holland met de Harwichboot .Prague 2000 postduiven, t.w, 1000 koppels, uit Engeland aangekomen, een geschenk van de R.A.F. en van enkele particulieren. Het zijn bijna alle postduiven van ten hoog ste drie jaar, geschikt voor den Aankweek. -Zooals men weet, hebben de j-lY'^schers tijdens de bezetting miwL.aLle postduiven laten af- ta' omdat zij deze dieren enf/ufn. verbindingsmiddel, o teen is en,kele houders waagden het er op, eenige exemplaren in een kast of op zolder verborgen te houden, maar toen de honger aan de deur klopte, stonden zij voor een nieuw probleem en wel, hoe het beestje gevoed zou moeten worden. Zoo is ruim 99 pet. van het aantal in Nederlandsche han den zijnde postduiven verloren gegaan en de Nederlandsche post duivenliefhebbers, voor wie dit geschenk bestemd is, zijn er dan ook buitengewoon dankbaar voor, Het is dan ook niet te verwon deren, dat er spontaan een hoera tje opging, toen de eerste volge laden mand van het schip op de kade werd gelost Nijvere handen beijverden zich om de diertjes zoo spoedig mogelijk van de En- gelsche in Nederlandsche korven over te bréngen. De duiven bevonden zich alle in prachtige conditie, ofschoon talrijke ervan regelrecht uit Afri ka kwamen, waar zij tijdens de groote actie van de geallieerden de verbinding tusschen de ver schillende onderdeelen van het leger hebben onderhouden. Sinds die actie is afgeloopen hebben zij echter niet meer gevlogen. Wing commander W. D. Lea Ray- ner van de R.A.F. door wiens be middeling dit eerste geschenk er zullen nl. in totaal 50,000 duiven worden aangevoerd tot stand is gekomen, bevond zich aan boord, ten einde een oogje op het trans port te houden. Hij zeide verheugd te zijn, dezen dienst aan de Neder- landsche postduivenliefhebbers te kunnen bewijzen en was blij dat ,arl9fx>rt zo° prachtig was rUiHTt. De federatie van postduiven- bonden in Nederland is nu met de distributie belast. De duiven wor den in twee wagons geladen en zullen per trem naar het station D.P te Rotterdam worden ver voerd. waar vrachtwagens gereed staan. Met de muziek van .Her mandad" voorop zal een stoet wor den geformeerd, welke naar het lokaal van de postduivenvereeni- ?'nS „De Noorder Post" aan den oordsingel zal gaan, waar de eerste verdeeling plaats heeft. wingcotnmander Lea Rayner is voornemens, binnen enkele dagen te Kotterdam voor de postduiven liefhebbers een lezing te houden over het prachtige werk. dat de postduiven tijdens den oorlog voor de geallieerden hebben verricht. Op Nieuwjaarsdag zal de P.T.T. overal in den lande een briefpost bestelling uitvoeren (in de groote steden zelfs twee), terwijl even eens buslichtingen zullen plaa'.s vinden. Aangenomen kan worden, dat begin volgend jaar althans voor de belangrijkste gebruiksgoede ren. dus ook van meubelen, de geteisterde gebieden op één lijn komen te staan met de andere deelen van het land. Aldus meldt „Commentaar" van deze week. Dan kan voor dergelijke artikelen ook worden overgegaan tot een landelijke distributie. Want er zullen, om ons bij de meubelen te bepalen, duizenden ameublemei noodig zijn om aan de vraa= in niet ge.eisterde gebieden te voldoen. Men denke aan de vele getrouwde jonge paar tjes, die thans zoolang bij de ouders zijn ingetrokken of op ge meubileerde kamers wonen, om dat zij geen eigen huishouding kunnen opzetten. Men denke aan de vele jongelui, die wachten met trouwen totdat zij koopen kun nen wat hen in rozige droomen van „eigen haard" voorzweeft. Maar ook aan de velen, die in den oorlog gezinsvermeerdering kre gen. doch hun meubelen niet in gelijk tempo konden aanvullen. Voor de vervaardiging van meu belen is echter hout noodig. En hout, wij betoogden dat in deze kolommen reeds eerder, is in de zen tijd een der moeilijkst ver krijgbare grondstoffen. Van al het naaldhout, exclusief kisthout, dat thans in ons land te verdeelen is, gaat 70 pet. naar de geteisterde gebieden, ten behoeve van den wederopbouw: 30 pet. wordt over de diverse houtverwerkende in dustrieën verdeeld. Daarvan krijgt ook de meubelindustrie haar por tie. In October 1.1. werden op deze wijze van de 26,210 m3 hout, die beschikbaar waren. 6.104 m3 voor de meubelindustrie beschikbaar gesteld. Dat lijkt veel. maar in vergelij king met de hoeveelheden hout, die vroeger in ons land aange voerd werden, is het toch nog maar weinig. Itn 1939 werd er 2.414.GOO m3 ingevoerd, waarvan 565,000 m3 alleen uit Zweden. Dat was dus per maand gemiddeld ongeveer 8 maal zoo veel als thans in October werd ingevoerd. Voor het fabriceeren van meu belen zijn ook meubelfabrieken noodig. In 1940 waren er in ons land 409 met meer dan 10 arbei ders. waaronder 14 met meer dan 100 en 45 met tusschen 50 en 100 arbeiders. Door oorlogshandelin gen werden er daarvan in 1940 15 verwoest (alleen te Rotterdam 12), in 1945 verdwenen er nog 4 door oorlogsgeweld. Er zijn er dus nog 390. Deze fabrieken gaan nu waar schijnlijk volgend jaar werken voor ons geheele volk. De kern voorziening der getroffen gebie den kan dar. als geëindigd wor den beschouwd, een nationale ver deeling gaat tot d° mogelijkheden behooren. Eenvoud zal in de meu- beifabricage de eisch blijven. Maar honderden jong getrouwden en trouwlustigen zouden al blij zijn, als zij maar meubelen had den, hoe eenvoudig ook, om een eigen milieu, een eigen sfeer te scheppen. De „Times"-correspondent te Batavia meldt, dat dr. v. Moofc Woensdag uit Batavia naar Neder land vertrekt. Hij zal besprekin gen voeren met de Nederlandsche regeering en vergezeld zijn van mr. Idenburg. A.N.P.-Aneta verneemt uit gezag hebbende bron, dat de mogelijk heid tot bovenbedoeld bezoek in derdaad in overweging is. In Den Haa-g is echter op dit oogemblAk nog geen enkel bericht omtrent het tijdstip van de komst van den luit oma n t-gou verneu r - gen e raai ont vangen. Vermoedelijk speelt het vertrek van dr. van Mook naar Singapore in deze berichtgevng een belangrijke rol. De „Observer" maakt eenige cijfers van het Pariische instituut voor onderzoek van de Sowjet- economie over de oorlogsverliezen van Rusland bekend. De sowjet regeering zelf heeft tot dusver geen totale cijfers gepubliceerd. Het Parijsche instituut schat het aantal dooden alleen al op 17 mil lioen. onder wie 7 millioen mili tairen, die op het slagveld of ten gevolge van verwondingen over leden zijn. De overige 10 millioen behooren tot de niet-militairen. Vijf millioen. burgers zijn gesneu veld en vijf millioen door hon ger, uitputting of deportatie door de Duitschers omgekomen. Het aantal gewonde soldaten wordt op 11% millioen geschat. Volgens deze bron zou de Sow- jetunie dus ongeveer 10 pet. van haar vooroorlogsche bevolking verloren hebben. De „Observer" merkt tenslotte op, dat men slechts moet trachten zich voor te stellen wat b.v. een verlies van 4 millioen man voor Groot-Britannië zou hebben be- teekend, om de reusachtige ader. lating van de Sowietunie te be grijpen. Op welke gegevens het Parijsch instituut zijn cijfers ba seert is niet bekend, maar de „Oserver" vermoedt, dat ze niet ver bezijden de waarheid zijn. Sjarir betuigt spijt. Sjarir heeft een verklaring ge publiceerd, waarin zijn spijt voor het gebeurde te Bekasi wordt uit- gedruk:; terwijl eveneens in deze verklaring melding gemaakt wordt van zijn pogingen en die van zijn kabinet, die ten doel hadden de extremistische jeugd onder controle te krijgen. Volgens Sjarir is de organisatie, genaamd „De Zwarte Stier", die verant woordelijk is voor de moorden te Bekasi, een voortzetting van een. vooroorlogsche groep der Japan- sche 5e colonne, die zelfs nu nog he tfapansche spel spelen. Onder de tegenwoordige omstandighe den, aldus Sjarir, zou een verdere ontmoeting met de Nederlanders, waarvoor, naar hij toegaf, onlangs nog nieuwe voorbereidingen wa ren getroffen, nauwelijks vrucht dragend kunnen zijn. Sjarir bekende, dat hij vreesde voor belangrijke represailles van de Britten tegen de republikein- sche „regeering", als gevolg van. den moord op de Britsch-Indiërs te Bekast. Hij drukte ook zijn on gerustheid uit over de gebeur tenissen te Bandoeng. „Wij moe ten voorkomen, dat het een twee de Soerabaja wordt", zeide hij. De gebeurtenissen te Bandoeng, waarop Sjarir doelt en die een steeds dreigender karak'ev hebben aangenomen, hebben geleid tot luchtaanvallen door Mosquito's, die raketbommen uitwierpen, en door Thunderbolts, die met ma chinegeweren schoten. Japansche tanks en artillerie onder geallieer de leiding helpen de Gurkha's om de 50,000 Ned. en inheemsche vluchtelingen te beschermen, die aldaar zijn geconcentreerd. De „N.L. 304" onder commando van Veenendaal, Zaterdagmorgen van Schiphol vertrokken, arri veerde Zondag om 13 uur g.m.t. te Cairo en is om 22 uur g.m.t, vandaar weer vertrokken. Inmiddels is het reeds eerder vertrokken zustervliegtuig, de „N.L—301" op 2 Dec. om 8 uur (gmt.) te Batavia geland. Medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. Verwachting tot Woensdagavond: Geleidelijk toenemende wind, aanvankelijk uit Zuidelijke rich ting, later ruimend naar West, tijdelijk regen, later brekende bewolking en enkele buien. Zelfde temperatuur. waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 765.5 mm. Windrichting: W-Z-W; kracht 2. Temperatuur: 5.8 gr. C. Weersgesteldheid: licht bewolkt. Max.-temperatuur (voorgekomen tusschen 8 u. gister- en 8 u heden morgen): 9.0 gr. C: min. 4.2 gr. C. De Nederlandsch-Belgische spel lingcommissie. welke te Brussel in vergadering bijeenkwam, heeft volgens de „Nieuwe Standaard" in groote trekken de beginselen vast gelegd van het verslag, dat aan de Belgische en aan de Ned. re- aeering zal overgemaakt worden. 2e hoopt den definitieven tekst te kunnen onstellen in haar ver gadering. welke in Januari in Den Haag zal gehouden worden. Op een persconferentie met den Rijksdienst voor Land'bouwherstel deelde ir. J. Sevenster, directeur van genoemden dienst, mede, dat de overheid van de ongeveer 75,000 stuks rundvee, welke door roof of geweld verloren zijn ge gaan, totdusver meer dan 15,000 stuks door andere heeft vervan gen. Het is de bedoeling róór den volgenden zomer tot 75 pet. van het verlies te vervangen; het overi ge zal door de veehouders zelf wor den gefokt of aangekocht. Aan oorlogsslachtoffers werden tot dusver 950 tracto-ren en 9000 landbouwmachines geleverd. Voor zoover de verloren gegane paarden, niet door tractoren zijn vervangen, zal in het volgend voorjaar de aanvulling -an het aantal paarden zoodanig zijn, dat wegens paar-i dengebrek geen grond braak be hoeft te blijven. Bij de vergoeding van schade aan gebouwen van den landbouw wordt de .vaarde van 1940 aange houden. In die waarde is gemixt* deld een afschrijving tot 60 pet. verrekend. Bovendien zijn de kos ten van nieuwbouw thans veel hooger dan vóór den oorlog. Het gevolg van een en ander is, dat de boeren voor hun gebouwen, 3 1 4 maal zooveel zullen moeten, betalen als voorheen. De schade vergoedingen zullen daarom moe ten worden aangevuld met eea uitgebreid stelsel van credietver- leening. Voor deze credi.tverlee- ninig zal de Herstelbank worden in* geschakeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1