De tournee van de Russische voetballers HUISHOUDSTER SCH0EVERS BEKWAAM AUTOPLAATWERKER WIE RUILT Nieuwe Schiedamsche Courant Sport in Engeland Het optreden der Dynamo-a rtisten Wereldkampioenschap schaken Rijksdienst voor lichamelijke opvoeding en sport Schulte-Boeijen triomfeeren in Zurich Bijzonder Gerechtshof Wereld petroleum- productie Amerikaansche schattingen Uit het Radioprogramma Binnenland in 't kort Buitenland in 't kort VERLOREN AANVANG BOEKHOUDEN TALEN Hoe dankbaar waren wij NET MEISJE f BEDDENHUIS WIJNSTEKERS GEVRAAGD een Vast werk. Goed loon. Firma J. L. Spoormaker, Nwe Binnenweg 446 Rotterdam. BROERSVEST 8 A - SCHIEDAM BESTELBILJET Ondergeteekende wenscht zich tot nadere opzegging met ingang van heden te abonneeren op de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT"' en het abonnementsgeld te voldoen: a per weekad 0.26 b per maand ad 1-10 c per kwartaal ..ad 3.25 Naam en adres Het Russisch Dallet „Dynamos" Is uit Engeland vertrokken. Ze hebban vier voorstellingen gegeven en wel twee te Londen voor de uit verkochte huizen van Ohelsea en Arsenal, vervolgens een speciale gala uitvoering in Cardiff en ten slotte ,.op algemeen verzoek" nog in toegift-séance in Glasgow. Het ongemeen succes van dit gezel schap is u reeds heet van de naald bekend geworden, doch het is niet meer dan passend, het optreden dezer artsten noe even nader te belichten Immers sinds het optreden van Anno Pavlova is er geen ensemble geweest hetwelk de edele dans kunst in een dergelijke perfectie ten tooneele bracht, en hier ge schudde zulks bovendien nog met *n tal Het begon al dien gedenk- waa-dwen Woensdag op het ter rein van Chelsea, waar de neer Tiger Khomich met z'n tien jïu s'.an Greyhounds" de Londe- naars in uiterste extase bracht. Daar voordien nooit iemand van de ..Dvnamos" had gehoord, dank eij net Stalin-scherm. hetwelk het vasteland ten Oosten daarvan tot „terra incognita" maakt, was dit debuut een openbaring en zelfs de Britsche per= die op voetbal-gebied efleeds 'n „bei uns in England"-air aanneemt, kon na afloop niet anders den verklaren, dat ze zoo iets niet voor mogelijk hadden ge houden De Russen -den en glib berden op een voor hen ongewoon glad veld alsof ze nog nooit ergens anders hadden gespeeld en Chelsea mocht met een driedrie uitslag dubbel en dwars tevreden zijn Drie dagen laier was Cardiff aan de beurt. Er waren volgens de officieele cijfers op dit derde klasse terrein 40.000 toeschouwers. Inclusief natuurlijk de spelers van Cardiff City. die werkelijk de beste plaatsen hadden van het geheele veld en van dichtbij konden zien. hoe de Russen doelpunten scoor den in één kwartier zes! zoo als men sinaasappelen ln een mandje werpt. Het werd tenslotte ■10—1 en na afloop gaven de heeren nog een extra-Mazurka ten beste uit louter vreugde, terwijl de Samo vars in Moskou opnieuw moesten worden gevuld. Geen wonder! Roode rozen George Allison, Arsenal's mana ger, had voor den derden wed strijd wat versterking laten aan rukken. maar ook dit mocht niet baton. Als gebruikelijk begonnen de Russen den wedstrijd met het aanbieden van roode rozen aan hun tegenstanders, opdat deze in leder geval niet met leege handen zouden thuiskomen. Dezen keer wonnen ze met vier—drie De kracht van hun spel lag ook nu ih snelle verplaatsbaarheid van elk der spelers afzonderlijk. hun meesterlijke techniek en het ont breken van elk individualisme. Ieder wist z'n plaats én z'n taak, alles verliep als klok-werk Met kop en schouders stak doelman Kho mich boven de rest uit: hij sprong Met genoegen kunnen urij mededeelen, dat de bij onze lezers zoo goed bekende medewerker voor de „Sport in Engeland" binnenkort weer geregeld zijn interessante be schouwingen in ons blad ten beste zal geven. Hiernaast vindt men zijn eerste bijdrage van de nieuwe serie. De Amerikaansche Schaak Fede ratie wil in het najaar van 1946 te Los Angeles een tournooi om het wereldkampioenschap schaken or- ganiseeren. Dr M. Euwe zal, als dit tournooi doorgaat, een van de 10 deelnemers zijn. Met dr. Euwe komen hiervoor in aanmerking Fine (Ver. Staten), Flohr (Sowjet- Rusland), Keres (Sowjet-Rusland), Reshefski (Ver. Staten), Botwinnik (Sowjet-Rusland), nog twee Russen, een Amerikaan en een Zuid-Ame rikaan. tournée. Hier hadden de gasten hun beste beentje voor te zetten, maar de boog kan natuurlijk niet altijd gespannen zijn. In ieder geval bleven ze ongeslagen. Mijn vraag is deze: zijn dit nu de beste voetballers van dit onder- maansche? Dat ze de Engelschen kunnen overtreffen, Is een bewezen feit. Doch er kwam nóg eens zoo'n sensatie uit de lucht vallen in het Europeesche voetbal: Uruguay! Met andere woorden, zijn de Russen op gewassen tegen de Zuid-Ameri kanen? Met het antwoord op deze vraag zullen we moeten wachten tot 1947. wanneer de wereldkam pioenschapen zullen worden ge houden in Brazilië. In ieder geval Is deze rondreis van de heeren Plofmar, Kopopde pof. Strakskotsti of hoe ze mogen heeten ik ben niet erg sterk in 't Russisch een verfrisschend geestelijk bad geweest, een adem benemend schouwspel en vooral een daad van wederzijdsche .good will" Immers, ik kan me haast niet voorstellen dat de heer J. V Staltn-Himself zóó'n receptie zou hebben gehad als zijn voetbal- pupillen. die bij al hun zegetochten steeds luide werden toegejucht Geloof me: 'n stelletje ..Dyna mos" doet méér goed dan tien Molotoffen Bij kon. besluit is, gelet op de wenschelijkheid van een coördi natie van de te treffen maatregelen en voorzieningen op het geijied van de lichamelijke opvoeding en de sport, ingesteld een „Rijksdienst voor de lichamleijke opvoeding en de sport." De dienst ressorteert onder den minister van onderwijs, K. en W., de leiding wordt opgedragen aan een directeur. De dienst verricht voor den minister van onderwijs alle werkzaamheden van administra tieven, organisatorischen, contro- leerenden en adviseerenden aard op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport, diens minis terie betreffende. De ministers van soc. zaken, van binnenl, zaken, van oorlog, van marine en van justitie kunnen af zonderlijke regelingen treffen ten aanzien van de aan den dienst op te dragen werkzaamheden, opdat de maatregelen en voorzieningen op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport, deze minis teries betreffende, gecoördineerd worden. Voetbal. BELGIË—FRANKRIJK De bekende Nederlandsche en'drok en ereeD^naar alle hmkn I scheidsrechter, de heer A. E. van 6 P Welzenes, zal den internationalen voetbalwedstrijd BelgiëFrankrijk Me'n tweetwee-uitslag in leiden, welke Zaterdag 15 De- Glas, ow kwam het einde van deze cember te Brussel wordt gespeeld HET STAUNTON-TOÜRNOOI Het comité Staunton wereldschaak- tornooi Groningen 1946 heeft in over leg met dr. M. Euwe besloten dil tornooi te doen aanvangen op Maan dag 12 Augustus 1946. Wielrennen. Tijdens op de Oeriiikon-baan te Zürïch gehouden wnelerwedstrij- den toonden de Nederlandi-che renners zich verreweg de sterk- sten. SchulteBoeijen wonnen den koppel-wedstrijd over 100 km in 2 uur 3 min. met 1 ronde voor sprong op Coolsvan Simaeys (België), PellenaarsPeeters (Ne derland) en 2 ronden op Wei'len- mannFrères (Zwitserland), Kufo- lerDiggelman (Zwitserland) en EgliGuimbiitière (Zwitserland) Frankrijk). SchulteBoeij-en ves tigden daarmee een nieuw baan record met een gemiddelde uur snelheid van 49,225 km. Bovendien wonnen SchulteBoeijen den rit tegen het horloge, en beizette Schulte de eerste plaats in de ach tervolging. Athletiek SLIJKHUIS GESCHORST Het bestuur van de Kon. Ned. Athletiek Unie heeft den bekenden langen afstandlooper en Neder- landsch recordhouder op diverse afstanden, W. Slijkhuis, voor drie maandengeschorst, wegens het meermalen deelnemen aan wed strijden in het buitenland tijdens de bezetting, zonder toestemming van de K.N.A.U De overige athleten, die in de bezettingsjaren in het buitenland zijn gestart, krijgen een berisping. Het Bijzondere Gerechtshof te Den Haag behandelde heden de zaak tegen L. J. van der Brugge, zeeman uit Vlaardingen, die te Stuttgart vrijwillig tot de Deutsche Kriegmarine was toegetreden en den eed aan den Führer had afgelegd. Tegen hem werd 10 jaar gevangenisstraf met ont zegging van het actief en pas sief kiesrecht geëischt. Reeds in 1940 had verdachte vrij willig dienst genomen bij de O.T. Verdachte verklaarde, dat hij hier bij was getreden omdat de finan- cieele omstandigheden thuis weinig rooskleurig waren. De verdediger pleitte uiterste cle mentie en verzocht het hof vooral met de huiselijke omstandigheden terdege rekening te willen houden. Vervolgens stond terecht J. A. Verwey uit Zevenhulzen, tegen wien drie jaar gevangenisstraf met ont zegging van het actief en passief kiesrecht was geëischt. Hij werd we gens het vrijwillig toetreden tot het N.S.K.K., veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf met ontzegging van eenig kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Tevens deed de raad uitspraak in de zaak tegen Piet er Groeneweg uit Berkel en Rodenrijs, die we gens het verrichten van werk zaamheden voor de Duitsche weer macht door het bijzonder gerechts hof te Den Haag tot 1 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld. De raad was van meaning, dat het onderzoek in deze zaak niet vol ledig was geweest en verwees de zaak naar het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam, ren werd de Rivièra Hal een ont moetingscentrum voor het maat schappelijk verkeer en de tuin ontspanningsoord voor de bevol king van stad en land. Daarom worden nu serieuze plannen ontworpen voor de uit breiding van de collecties en van de terreinoppervlakte, want nu reeds barst Diergaarde Blij-Dorp als het ware uit haar huid. Zij zul om bij een beeld aan de dierenwereld ontleend, te blij ven nog één of meer keeren moeten vervellen, vóór ze haar definitieve gedaante verkregen heeft Het bureau van den petroleumad- ministrateur verwacht in de tweede helft van 1946 een wereldproductie van ruwe olie (de Sovjet-Unie niet inbegrepen) van 6.259.000 vaten per dag. De V.S zouden daarvan 4.195.000 vaten produceeren, het gebied der Caraibische Zee 1.048.000, Mexico 118.000. het overige Zuid-Amerika 106.000, de Perzische Golf gebieden en Britsch-Indië 555.000. het Oostelijke Middellandsche-Zeegebied 123.000, het Verre Oosten 75.000 West Europa 17.000 en Canada 22.000. De productie der raffinaderijen in de wereld zal waarschijnlijk van het recordcijfer in Augustus 1945, dat 6.08 milïioen vaten bedroeg dalen tot 6.1 millioen vaten in 1944. Hoewel de productievermindering de V.S. alleen reeds meer dan bovengenoemde 0.7 millioen vaten zal beloopen, zal de productie in het buitenland waar schijnlijk belangrijk hooger liggen dan het maximum ttjdens den oorlog, aangezien niedwe en herstelde fa brieken beschikbaar komen in het gebied van de Perzische Golf, het Verre Oosten, Engeland en op het vaste land van Europa. De wereld- behoefte zal waarschijnlijk in het midden van 1946 een laagtepunt be reiken, doch daarna gestadig toene men. ondanks het afnemend verbruik door militairen Verwacht wordt, dat de totale Amerikaansche uitvoer van oetroleumproducten in 1946 den to talen invoer met 160.000 vaten zal overtreffen, aangezien de maximum capaciteit der overige wereld niet kan voldoen aan de bultenlandsche be hoeften aan olieproducten. DONDERDAG 6 DECEMBER. Hilversum I (301 m.): 6.45 Gymna stiek 7.00 en 8.00 Nieuws en gram.pl. 12 00 Fred Schick's orkest. 12.35 Orgel spel. 13.01 Nieuws. 13.20* Orkest van Carta Carcassola. 15.00 Voor de vrouw. 15 15 Kinderhoorspel. 16.00 Kath. godsd. halfuurtje. 16.30 Zang en Piano. 16.4g Voor de kleuters. 17.00 Radio 17.30 Orkest Piet Coomans, 18.01 Jan Corduwener. 18.30 Kwartier voor den arbeid. 18.45 Bekende piano muziek 19.00 Nieuws 19.30 Ensemble CV°^ger,Fran^- 20 00 „Nederland her rijst Causerie over vijanden en land- TCrreders. 20.15 Philharm orkest. 22.15 „Mensch en maatschappij'" 22.30 „Op den drempel van d£„ nacht". 23.00 Nieuws. 23.15—23.30 Prot Avond- wijding, Hilversum n (415 m): 18.00 Nieuws. 18.30 Ensemble Nina Dolce. 19.00 Kamermuziek 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Cantabile septet. 20.30 Orkestmuziek 21.00 Regeerings Voorlichtingsdienst. 21.15 Sylvestre- trio 21.45 Kath. avondwijding. 22.00 Nieuws 22 15 GramqA muziek. 22.45 —23 00 Vioolspel. NIEUWE SLEEPBOOTEN. Door de N.V Vlaardingsche Ma chinefabriek I. A. Kreeber werden na goedgeslaagden proeftocht afgeleverd, de nieuwe stalen stoomsleepbooten ..Mars in" en „Mars IV". Deze booten hebben een vermogen van 200 I.P.K. en worden door de N.V. Stoomsleepdienst ..Mars" te Rotter dam in dienst genome^ voor het werk in de Rotterdamsche havens. Te 's-Gravenhage 1? overleden rart.J l Nijsingh. oud-of£icier van justitie bij de Haagsche rechtbank "Ti Benoemd is tot secret£*ris-gene- ~r5 rVa? dep van scheepvaart mr. J J Oyevaar. thans dir -gen bij dat denartemeittt. Bij K B is A van Zoelen be noemd tot commissaris van rijks politie le kl bij de afd. politie van het dept van Justitie, hoofd van het bureau orleiding tevens belast met insnet?tie van de opleiding der Ned. politie. De registratieplicht voor be drijf strans acties van juweliers, han delaars in tweedehands goederen, pelterijen. postzegels. antiquiteiten, kunstvoorwerpen en bontwerken is met ingang van 4 December opge heven. In Amsterdam waren 7000 kinde ren de gast der Canadeezen, die hun een St. Nicolaasfeest aangeboden, Irt Arnhem zullen het er 3500 zijn. Hier worden n.l. de leerlingen van de le en 2e klas der lagere scholen en die varr het buitengewoon onderwijs Don derdag onthaaQd In Musis. Benoemd fs tot hoofdinsp. bij den rijksdienst voor de uitvoering van werken ir. P. Boezaardt: tot Insp in tijd. dienst ir. K. A Ho- mans. Tengevolge van een onderzee- sche aardbeving heeft de zee aan de kust nabij Karachi eenigen dorpen weggespoeld. 4000 Menschen kwamen om het leven en 40,000 zijn dakloos. De cijfers zijn nog niet officieel be vestigd. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft me degedeeld. dat de sowjetunie het Amerikaansche voorstel, alle gealli eerde troepen tegen 1 Januari uit Iran terug te trekken. niet heeft aanvaard. Een groep leiders ulf de Duit sche ijzer, en staalindustrie onder wie Fr vo-n Bulow, Watther Schwede en dr. Ed. Houdremont. zijn gisteren door de Britsche bezettingsautoritei- ten gearresteerd. W ATERST AND EN Keulen (Rijn) 1.30; Nijmegen (Waal) 6.81 0.01)Arnhem (Nederriin en Eek) 7.04 (+0.02); Westervoort (IJs- sel) Pley 7.72 (—0.01); Deventer '.iJ.sJel) 1(34 (+0.03); (Borgharen) 41.10 0.13); Grave (beneden de sluis) 4.55 0.05) BELG. S. .ARMAND GRI3AR". Het nieuwe Belgische s. ..Armand Grisar" is dezer dagen voor zijn eerste reis van Antwerpen naar Lobitto vertrokken. Het is een vracht-passagiersschip van 8334 ton. De lengte bedraagt 136 M., de breedte 17.37 M. en de holte tot het boven dek 11.66 M In geladen toestand heeft het een diepgang van 8,15 M OFFICIEELE PUBLICATIE. Cantie voor veehandelaren vervallen. In verband met de ofheffine der taxatiemarkten voor rundvee per 15 November IJ is de ten behoeve van het bedrijfschap voor vee en vleesch gestelde zekerheid van I 5.000.ko men te vervallen Omtrent de forma liteiten welke vervuld moeten wor den ter beëindiging van de gestelde cauties wordt verwezen naar een tn de vakpers op te nemen publicatie. Inlevering viscb ln blik. Detaillisten in de provincies Noord- Holland. Zuid-Holland en Utrecht, die nog vischconserven in blik welke on de vleesdlbonnen verkocht kunnen worden, in bun bezit hebben, moeten deze vischconserven voor 9 Decem ber a.s. bij hun leverancier (d.i ae combïnatieleider der gecombineerde distributie van visch. en vleeschwa- renj tegen ontvangstbewijs inleveren. Slagers dienen in hun bezit zijnde vischconserven in te leveren bij hun eigen combinatieleiders. Het boven staande geldt niet voor vischconser ven die vrl1 verkocht mogen worden. DANKBETUIGING. H ermede betuig ik, mede ook namens mijn vrouw en kinderen, mijn hartelijken dank aan de Directie van het Gem. Ziekenhuis, de Schiedamsche huisartsen, de i aan het Ziekenhuis verbon den Specialisten, het Perso neel, Familie en Vrienden, voor de hartelijke belangstel ling én de cadeaux ontvan gen ter gelegenheid van mijn 25-jarig jubileum op 28 No vember j.l. J. TH. DINGENOUTS. Nunansdorpschestraat 12a. door leerling v. d. Ambachts school surrogaat fietsband (Omg. Westen) t'.b.t.b. T. H. VAAKTING, Kerkl. 56. Kethel NETTE R.K. DAME, 40 jaar, BIEDT ZICH AAN ALS hij bejaarden Heer alleen, liefst buiten, reeds als zodanig werk zaam geweest. B« o. 1. A 1158, Bur. v. d. Blad, Broersvest 8a, Schiedam. nieuwe cursus Mathenesserlaan 145 Telefoon 25542 Randwee 18,Tel. 71229 voor het eerste voedsel „uit de lucht" l Indië, waar wij op onze beurt, voedsel en kleeding moeten brengen, wacht thans op onze hulp. Het kost millioenen, maar het is een eere-plichtl GEVRAAGD van 9 tot 2 uur, of flinke Werkster voor 2 x per week. Mevr. de Voogd, Hoofdstr. 13, Schiedam. GIRO 500500 Voor reparatiën aan BEDDEN: Broersvest 6466 Wij gebruiken nog steeds vóói oorlogsche fournituren Telefoon 67920 7 GRASZODEN grond, mest zand grind turfmolm SCHOONDERLOOSTRAAT 70-72 TELEFOON 38839-ROTTERDAM mijn i.g.st.z. Triumph rijwiel met goede banden voor goede Radio. Bevragen na 6 uur. Mariastraat 125a, Schiedam. doorhalen wat niet wordt verlangd Bi) verzending per post te frankeeren als brief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 4