Geen kwaad bloed Eerloosheid en trouwbreuk jegens Nederland Een pleidooi voor hulp aan Indië VEREENVOUDIGING VAN TEXTIELDISTRIBUTIE Consult der grooten te Moskou DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Het aanvalsplan De valschheid der excuses Het moeten van een heilig willen DE EXTRA PENSIOEN- U1TKEERING GONGSLAGEN De vlaggen uit? Bereidverklaringen vervallen ten deele Bevin, Byrnes en Molotof Kousenbon aangewezen Wegverkeer Rotterdam- Den Haag De benzinepositie Kerstboodschap van Z.H. den Paus H'dam Giro 9095 Directeur Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J Witlox. Alg. Redacteur'. H. A. Paalvast. Drukker N.R.C. N.V. CJitg. v. d. Maas. bode-Stichting. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Uf«JOd-AW WW»»»»- 6gste JAARGANG No. 19881 ZATERDAG 8 DECEMBER Abommementspr f 3.25 p. kwart. I 1.10 p maand 0.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets per mm. KOUD valt den Nederlanders zoowel hier als in Ind.ë de houding der Indonesische bewe ging op het lijf Mannen, vrouwen en kinderen, die na veel ontbering en bekommernis levend uit de Itffa-uwen van de Jappen kwamen, zien htm leven andermaal be dreigd door de volgelingen van Soekarno. Opnieuw komen doo- denujsten met namen van dierba ren, die men gered waande. J dreigt kwaad bloed te zet ten tusschen Nederland en Indo-: aesie De spaarzame berichten, die nu -angzamerhand uit het Verre Oosten loskomen, werken er niet toe mee de gemoederen tot rust te brengen.. De post van de Skymas- ter heeft de verhoudingen veeleer oog toegespitst Wanneer men brieven kriiat waar in staat, dat „die lieve Indonesiërs" weerïooze menscihen met messen en stokken toetakelen ;,en een dergelijk tuur zou Indië willen regeeren' doen deze geen goed Het kwade bloed zet zich al meer. Nederland kan alleen gebaat zijn met een goede verstandhouding tot Indonesië. Wanneer het zijn hart laat^ omklemmen door haat er verbittering jegens den Indonesiër maa^t het die goede verstandhou ding voor jaren, voor tientallen ja ren wellicht onmogelijk. Zeer ter nadeele van de hechtheid van den Ri'ki'band en van den wederop bouw der voor alle Rijksdeelen ook voor Nederland zelf,' dringend noodige imperiale welvaart. Wil Nederland de toekomst van het Rijk niet grondig bederven dan moet het voor oogen blijver, houden, dat de wandaden. die n's in Indonesië worden bedre- f'oohts worden begaan door ,„iv jninderh-eid. die het VOlk niet achter zich hééft in- Indoneshche volk terroriseert als het den i .ederlanders bestrijdt en die fP haat beurt weer' voor een zeer groot deel bestaat uit jonge men scben, door de Japanschp propa panda opgezweept tot een blincl fhn^tisme dat zii later wellicht rneest v.êOT'ium hotreui'pii TsTe^erla-nd nlaatse een wachter bij zijn hart, opdat de noodlottige gramschap er zich niet van mees ter make. Slechts met de zelfbeheerschinp van sen heel volk bunnen de moeilijkheden in het Verre Oos ten uiteindelijk worden wormen. Vermengend waren de blik ken. waarmede de Britsche assistent-procureur. G. D Roberts, de mannen in de be klaagdenbank monsterde, toen hij Vrijdagochtend, de docu menten een on g en b 11 k v ere- tende. de Duitsche leiders in hoonende bewoordingen gee- selde wegens hun trouwbreuk jegens Nederland, meldt een A N P - verslaggever Op 23 Mei 1939 werd tus schen Hitier. Goering, Raeder. von Brauohitsoh en Keitel be sloten, dat de luchtbases in Nederland en België, in geval van een oorlog met Polen, bliksemsnel moesten worden bezet tot aan de Zuiderzee- ter beveiliging van Duitsoh- lan-ds west flank Ter camou flage van deze aanvalsplannen zou een verklaring betreffende eerbiediging van Nederlands neutraliteit worden afgelegd, hetgeen op 26 Augustus 1939 tegenover de Koningin ge schiedde „Heeren reenters" riep de aan klager uit. „hier ziet gij militaire leiders voor u. wier woorden van trouw door en door valsch waren. Valsch in alle opzichten!" Valsch was ook het voorwendsel, waarmede deze misdadigers de invasie wilden rechtvaardigen, wan; Hitier gaf nog op 22 Augus tus 1939 zijn overtuiging te ken nen. dat Engeland en Frankrijk Nederlands neutraliteit niet zou den schenden De trouweloosheid der Duitsche regeerders blijkt eveneens over duidelijk uil hetgeen geschiedde onmiddelijk na Hitler's verklaring van 6 October 1939. waarin hij den nadruk legde op de tradilioneele vriendschap tusschen Nederland en Duitschland. Reeds den volgen den dag geeft hij von Brauchilsch het bevel tot observatie van de Nederlandsche grens tusschen de Eems en den Rijn en tot het tref- f en wan alle voorbereidingen voor de invasie in Nederland en België, indien de politieke situatie zulks nou vergen. Twee dagen later. 9 October, volgden nadere instruc ties. om de voorbereidingen tot den doortocht door Luxemburg, wv, België en Nedeiland zoo spoedig over- en zoo krachtig mogelijk uit te voeren. Gelijk aangekondigd, hee'i H.K-H- Prinses^ Juliana gisteravond voor de radio een rede gehouden in verband met de actie „Nederland helpt Indië". De Prinses reide daarin o.a»: Wanneer wij denken aan de spontane wijze, waarop Indië na den overval op Holland als één man is opgestaan en een bedrag van bijna drie mïllioen gulden ter beschikking heeft gesleld voor de oorlogvoering en de slachtoffers in Nederland, dan past ons in Nederland slechts éen antwoord en dat is om met de grootste eens gezindheid en in algemeene samen- 'f'Wng en met inspanning van ane krachten nu datgene tot stand brengen, waar de land- en rijksgenooten in Indië op rekenen en op wachten. Vervolgens wees H.K.H er op, dat een zeeT belangrijk deel van de zorg voor hen, die naar Neder- tond komen en voor hen, die In blijven, behoort tot de taak overheid. Maar daarnaast is ~\?°oveel, dat alleen door parti- t .Initiatief kan gebeuren, ■fff dit verband wees de Prinses °P de taak van het comité „Neder land helpt Indië", een taak welke zij schier bovenmenschelijk noem de, gezien de nooden, welke te lenigen zijn en de middelen, waar over wij na deze vijf jaren van bezetting de beschikking hebben. Achter deze tijdelijke taak staat helder en troostvol het teeken van het Roode Kruis als symbipol van de blijvende hulp en dienende hulp, welke aan de lijdende toenschheid wordt geboden en °hder welk teeken reeds 300 Ned, Jpmwen en mannen naar Indie zün vertrokken. -Dok memoreerde de Prinses de Medewerking van de vereeniging tp^st en West" en van „S.l.M. kt en als alomvattend geheel {'Vifderlands Volksherstel". Vol- succes echter kan slechts verzekerd - worden door de hulp en steun van alle Nederlanders.' Geen gift kan te groot, geen ge- ar te royaal, geen hulp te over dadig zijn. Wij dienen hun. die hier in hun vaderland terugkeeren, een ontvangst te bereiden, welke zoodanig moet zijn, dat zij hier kunnen huizen in ons midden, zonder het gevoel te moeten heb ben, door hun omgeving als oor logslachtoffers te worden aange wezen. Maar ook de millioenen, die daarginds voortleven moeten ge holpen worden. Het moet, het is het moeten van een heilig willen. Met een oproep tot steun aan de actie, welke thans begint, be sloot H.K.H. haar rede. Daarna spraken oud-minister Weiter namens het comité „Neder land helpt Indië" en de heer Ket- wicb Verschuur namens het Ned. Roode Kruis om van dien kant nog eens den nadruk te leggen „op de eenheid van ons aller streven en de eenvormigheid van ons aller doel, dat Is: leniging te brengen in den waarlijk ontzaglijken nood, die ginds geleden wordt door landge- nooten en inhcemsche beide". Belangrijke gift. Het ligt in het voornemen van net prinselijk paar. binnenkort een belangrijke bijdrage voor het doel. door de actie „Nederland helpt Indië" beoogd, beschikbaar te stellen. in de tweede helft van deze maand zal een aanvang worden gemaakt met de uitbetaling van een uitkeering ineens tot een be drag van een vierde gedeelte van het jaarbedrag van het pensioen van personen, die op of na 5 Mei 1945 een pensioen genieten, toege kend ingevolge de Pensioenwet 1922, (Staatsblad 240), het reglement voorloopige pensionneering onder wijzers, de wet van 21 November 1924, Staatsblad 522 of een van de pensioenregelingen, welke door eerstgenoemde wet zijn vervangen. Deze uitkeering overschrijdt niet een bedrag van ƒ500 noch ook een vierde van het bedrag van het pen sioen, waarop over 1945 aanspraak bestaat. De dooi Hitier zelf onderfee- kende verklaring, waaronder ver der de namen van Keitel, Raeder en Goering staan, zegt. dat hel doel Van den aanval is, de bezetting van de grootst mogelijke gebieden in Nederland, België en Noord-Frank rijk. Op 15 October 1939 volgt het bevel aan Keitel. Raeder Goering en den generalen staf van het leger, om voorbereidingen te treffen voor de uitvoering van een te geven speciaal bevel Voor de be zetting van Holland tot aan Greb be- en Maaslinie, alsmede de Wad deneilanden. Een latere instructie van Keitel aan Goering verwerpt het oor spronkelijke plan, om de invasie bij speciale order te doen geschie den; zij zal een onderdeel vormen van den algemeenen aanval. Op 28 November bepaalt Keitel, dat. indien een snelle doorbraak ten Noorden van Luik mislukt. Walcheren moet worden bezet. Het O.M. bezit achttien documenten, alle geteekend door Keitel of .To dl in de periode van 7 November 1939 tot 9 Mei 1940. Eigenlijk was de aanval op Ne derland reeds voor November 1939 beraamd. Op 7 November stelde Hitler de invasie „drie dagen" uit De Fuehrer heef! den aanval daar na n6g vele malen moeten uitstel len tot Keitel op 9 Mei 1940 het bevel tot de voorgenomen over rompeling voor den volgenden dag teekende. Daags te voren, op 8 Mei had Jodl alarmeerend nieuws uit Holland genoteerd: in!rekking van verloven, evacuaties, wegversper ringen en andere mobilisatie, maatregelen De Fuehrer wil nu niet langer wachten. Goering wil uitstel tot 10 Mei. Keitel dringt op spoedige actie aan. Buitengewoon geagiteerd s'emt Hitler ten slotte toe in uit stel tot 10 Mei. hetgeen evenwel in strijd is met zijn intuïtie, naar hij zeide. Ot> 9 Mei besluit de Fuehrer definitief, dat op 10 Mei bevel tot den aanval gegeven zal worden. Om negen uur des avonds wordt het codewoord „Danzig" aan de bevelhebbers geseind. Dif was het bevel om over zeven en een half uur, dus den volgenden och'end te half vijf, den inval te beginnen. De teerling is geworpen. Zonder waarschuwing, zonder nota, zonder oorlogsverklaring, als een dief in den nacht, overrompelt het Duit sche leger de vreedzame lage lan den, het plan uitvoerend waartoe maanden tevoren was besloten Een uur later kloppen de Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers met gelijkluidende ultimata bij de staatshoofden aan. De aanklager achtte het over bodig, de valschheid van de ge bruikte excuses te benadrukken. De forsche Engelschman had ech ter moeite, zijn gevoelens van verontwaardiging onder het hem eigen flegma te verbergen, bij het releveeren van de Duitsche de monstraties van eerloosheid en trouwbreuk ten aanzien van de drie kleine landen. Maar president Lawrence verzocht Roberts, zich zooveel mogelijk tot de documen ten te bepalen en Roberts somde derhalve alle verdragen op tusschen Duitschland en de drie kleine lan den gesloten, o.a. de arbitrage conventie van Mei 1926, gedurende tien jaar met vijf jaar verlenging hij niet opzegging, welke dus bij den inval nog van kracht was, aangezien opzegging nooit ge schiedde. Roberts kondigde voorts de vertooning aan van een film van de rijksdagrede van Hitier over het antwoord op het telegram van Roosevelt, waarin de verzeke ring gevraagd wordt een reeks landen niet aan te vallen. Op deze film zal men zien, hoe Hitier zich met een grapje van die ernstige vragen afmaakte. Roberts beeld van de tegen Ne- Een der oudsten van Nederland, de Rotterdamsche „opoe" Her ui, die vandaag den gezegenden leeftijd van 104 jaar bereikte. En: still going strong".... deriand gevoerde politiek was slechts fragmentarisch, maar over duidelijk. Men kreeg van de be klaagden niet den indruk, dat ze door de onthullingen geschokt wa ren. Ze hoorden alles gelaten aan, ook Goering, die een minimum aan activiteit toonde en maar hoogst zelden een van zijn bekende spottende of ontkennende gebaren maakte. In een straat hangt ©en vlag. Die vlag beteekent: er is exposi tie, een te-kijk-stellen van wat een mensch met zijn edelste ver mogens ontwierp en naar beste kunnen tot uitvoering bracht ten bate van de gemeenschap. Producten van schilders, beeld houwers en schrijvers kunnen het leven verrijken, veraangenamen, omhoog heffen zelfs. Iets anders is, of in deze dagen de uitingen der kunst veel tot versiering en stuwing van het leven bijdragen. Wat op het gebied van tooneel en film wordt opgediend. blijkt vaak allesbehalve van gouden mhoud. We schreven den vorigen keer reeds dat het uitbeelden van Hei- ligen-figuren den mensch het slechtst afgaat. We zijn hier om den goeden strijd te strijden, doch wat zich in het innerlijk van den mensch af speelt. schijnt alleen in zijn ver liezen te kunnen worden gekarak teriseerdDat men het vechten uitbeeldt is goed, doch waarom zoo vaak het kwaad in volle lich' ge zel, geraffineerd, vergoeiüjkend, zelfs Menscbeliike onmacht of de monische allure? Een eerliik Hollandsch spreek woord is. dat de vlag de lading moet dekken. In de reclame, in de aankondigingen en in de verant woordingen wordt me te vaak met valsche vlaggen gezwaaid. Er zouden bij een razzia vele vlaggen ziin weg te halen! HENK VAN DER MAZE. Een officieel bericht komt thans bevestigen, wat wij verleden week reeds meldden: de textieldistribu tie wordt vereenvoudigd. Met in gang van 10 December a.s. mag onder- en bovenkleeding worden gekocht op door de distributie diensten verstrekte punten. Voor deze artikelen is dus geen bereidve klaring meer n o o d i g. Een bereidverklaring blijft echter gehandhaafd voor de aanschaffing van huishoud- en woninginrichtingartikelen, schip perstruien e.d., bedrijfs- en vak kleeding. Een bereidverklaring mag eerst door den winkelier worden afge geven, nadat de distributiedienst bepaald heeft voor welke artikelen betrokkene in aanmerking komt. Deze vereenvoudiging in de tex tieldistributie wil geenszins zeg gen, dat er thans meer goederen voor distributie beschikbaar zijn, doch dat de beschikbare goederen op een vlottere wijze zullen wor den verdeeld Met ingang van denzelfden datum zullen ook -nieuwe artikelen op de 15 aangewezen punten van de textielkaart kunnen worden gekocht. Het betreft de volgende artikelen: bedjasjes en bedschoenen, blouses voor dames en meisjes alsmede voor jon gens tot 15 jaar blouse-beschermers, bovenkleeding voor kinderen van 03 jaar coins de feu, gebreide vesten, pullovers, slipovers en truien voor dames, heeren, meisjes en jongens, gebreide blazers voor kinderen tot 15 jaar. mautelcostuums onderblouses. onderkleeding voor babies (01 jaar) onderkleeding van kunstzijde voor kinderen van 115 jaar, overhemden met vasten boord, pantalons voor hee ren en jongens (3 jaar en ouder) peignoirs, kimono's en kamerjassen, regencapes, regenjassen en regenman. tels van kunstzijde, rokken voor dames en meisjes (3 jaar en ouder) schorten voor kinderen tot 15 jaar Officieel is te Londen, Moskou en Washington bekend gemaakt, dat de ministers van buitenland- sche zaken van Groot-Briltannïë. de Sowjet-Unie en de Vereenigde Staten op 13 December te Moskou bijeen zullen komen. „Deze bijeenkomst zal aan de regeeringen van Groot-Brittannië, de Sowjet-Unie en de Vereenigde Staten gelegenheid bieden tot in- formeele en verkennende bespre kingen over een aantal kwesties, welke voor de drie regeeringen van actueel belang zijn, alsmede tot uitwisseling van inzichten be treffende de controle over de atoomenergie." Naar Reuters diplomatieke cor respondent verneemt, is de confe- pen, om de atmosfeer tusschen de groote rrfogendheden te zuiveren en hun in staat te stellen deel te neme aan de algemeene vergade ring van de organisatie der ver eenigde volkeren met een zoo vol ledig mogelijk op elkaar afgestem de politiek. Men wijst er te .Londen op dat de conferentie beschouwd moet worden als een voortzetting van de regelmatige besprekingen van de drie ministers van buitenland- sche zaken, zooals die is voorzien bij de overeenkomst van Jalta. Het ligt in de bedoeling te Mos kou geen aangelegenheden te be spreken, die Frankrijk direct be treffen. "Men zal echter wel alle aangelegenheden, behalve de atoomenergie behandelen, die die drie mogendheden op het oogen- blik interesseeren en voornamelijk het Verre Oosten (het bestuur van Deze artikelen zijn trog geenszin» volop in de winkels verkrijgbaar In dien ze echter in voorraad zijn mogen ze gekocht worden op de punten van de textielkaart. Van verschillende van deze artikelen is ook de puntenwaar- deering verlaagd Kunstzijden regen mantels. -capes en -jassen zullen ver krijgbaar zijn tegen 12 punten, kunst zijden kinderoedergoed (315 iaar) tegen 4 punten per artikel: kunstzij den naaigaren tegen 2 punten per 500 yards: Amerikaansche jongenspakjes in de Amerikaansche maten 5 t/m 8 tegen 8 punten per pakje Onder de aan ons land toege wezen Amerikaansche goederen be vond zich ook een partij kousen. Deze zijn echter niet van een kwa liteit en maaksel als men hier ge wend is te dragen. Niettemin heeft men besloten ze in distributie te brengen. Voorzoover het ongeminderde standaardkousen zijn. zullen zij op den desbetreffenden bon van de textielkaart zonder inlevering van punten verkrijgbaar worden gesteld. Voor kousen uit onze binnenland- sche productie zal men echter, voor zoover het cotton-kousen betreft, naast den bon ook vier punten van de textielkaart moeten inleveren. Als bon hierboven bedoeld is met Ingang van 10 December aangewe zen de letterbon A van de textiel kaart VA 510. Er zijn zoowel kousen als sokken op verkrijgbaar De wnd. hoofd-commissaris van politie te Rotterdam maakt bekend, dat in den nacht van 11 op 12 Dec. tusschen 22 en 4 uur de Blijdorp- sche brug, liggende in den rijksweg naa.r 's-Gravenhage, onder Over- schie, in verband met reparatie- werkzaamheden, voor alle verkeer zal zijn gesloten. Het verkeer tusschen Rotterdam en 's-Gravenhage wordt omgelegd via Schiedam en Overschic. Op de belangrijkste, daarvoor in aanmerking komende verkeerspun ten, zal de route door verkeersagen ten worden aangegeven. Moest in de laatste dagen van November worden bericht, dat de benzinepositie voor December vrij sombere vooruitzichten bood. thans deelt men ons van officieele zijde mede, dat er een bescheiden ver betering is te melden, zoodat de rijksverkeersinspecties nog een kleine aanvulling zullén kunnen geven. Dit geschiedt echter auto matisch, zoodat men niet om een aanvulling behoeft te vragen. rentie voornamelijk bijeengeroe-' Japan en de vredesverdragen) Naar A.F.P. meldt, zal Z.H. d» Paus ook dit jaar, aan den voor avond van het Kerstfeest, per radio een boodschap tot de richten. wereld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1