Onderwijs in Amerika Neurenberger Film-Journaal Moeilijk regeeren in Italië DE DOODSTRAF Christiansen hier voor den rechter DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. A'damsche advocaten stemmen tegen PAUSELIJK SCHRIJVEN Aan de Beiersche bisschoppen ONTMOETING IN DE CAFETERIA Vraaggesprek met baron van Tuyll v. Serooskerken 1500 spionnen in de V.S. De Wschade SCHUNNIG MEN HOOPT OP DEN KATHOLIEK GASPERI Anarchistische methoden Canada betaalt Nederland Ziekenfondscoupons Regelmatig afdragen R'dam Giro 9095 Directeur: Joh Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr J Witlox Alg. Redacteur: fl. A paalvast Drukker: N.B-C NV CJitg. v. d. Maas bode-Stichting Wanneer men met een ^rmfr^" Jcaan spreekt over tiet Neder- ]3iid-9clh onderwijs, zegt dij ver- "^a al dat rekenen, yerbuigen en vervoegen dient sleents de ontwikkeling van de jiersenen. Wat doet uw onderwijs voor de ontwikkeling van bet gemoea, net lichaam, de bekwaam heden voor het Leven?" Amerikaan is een practisch mensch en dat is geen toeVifin wrfr?t*tndlg en efficient werken wordt hem vanaf de lagere sChool b toebracht. Daar SChrijven ItnfP®" -ien iaar of elf reeds gedegen beschouwingen over een |egevenw object, gedocumentel^d met al t^erdut thema te vin den S of "tekenin gen. E" be t:rots, waarmee zoo n werk geoond wordt, bewijst dat de Amerikaansche jeugd reeds on dien leeftijd arbeidsvreugde heeft leeren kennen een vreugde lie wij onze jeugd met onze eischen wn volharding m dr zelden doen smaken. Het' aanleeren van sociale ma nieren, zoo belangiry.h vo,or leven is zoowel op de lagere school als op de daarop volgende High School ongeveer te ver gelijken met onze MULO een zeer voornaam Programpunt. Van practischen zin getuigt ook dat op deze High Schools als hoofd vak gedoceerd wordt burgerkun- de, de kennis van sociale en maat schappelijke instellingen, verkeers- en luchtlijnen, verkiezingen en dergelijke, terwijl voor de meisjes voedings- en kieedingsleer als af zonderlijke, en geenszins gering geschatte vakken op den rooster staan. D® «College" opleiding, die op de Higin volgt, kan men vergelijken met de twee laatste jaren gymnasium of h.b.s., ge- Vol°d door de twee eerste jaren Universiteit bij ons. Op ongeveer 22 jarigen leeftijd verlaat men het CoUeige zonder eind-examen een puntenstelsel gebaseerd op aanwezigheid bij de lessen be slist men is dan volledig klaar om zijn brood te verdienen of om te trouwen. Ooi Lege en Univer&iteat zijn veelal in één enorm gebouwen complex vereeni'gd, ver buiten de stad in een prachtige omgeving gelegen met grasgazons, sport velden, groote film-, theater- en muziekzalen de grootste zaai van de wereld is zoo'n Universi teitsmuziekzaal een eigen post kantoor, eigen winkels, een eigen busdienst. Deze ^ret£^n worden verricht door studenten, diez<x> gelegenheid krijgen, hun ellen studiegeld te verdienen. Daardoor is in Amerika niemand van de Universitaire studie uit gesloten. Omtrent het Universitair onder, wijs woedt op het oogenblik in de Staten een, gelukkig slechts aca demische, strijd, een strijd waar bij beide partijen hun standpunt in lijvige boekdoelen uiteenzetten. Het is de strijd tussehen de tradi tionalisten en de progressieven Terwijl de eerste groep het autori taire verleden aanhangt, en meent dat G-riekscshe en Middeleeuwsche bronnen wel degelijk richtlijnen kunnen geven ook voor modem onderwijs, willen de progressieven de beroepsopleiding geheel ge scheiden zien van de voorbereiding tot de artes liberates. En het schijnt dat de progressieven het zullen gaan winnen. Trouwens, reeds thans valt, ook bij de Uni versiteit, de nadruk op practische vakkennis, hetgeen reeds blijkt uit het feit dat de technische vak ken, agricultuur, business en me dicijnen de meest populaire fa culteiten zijn. De Europeesohe wetenschap - is er nagenoeg onbekend. De volgens onze begrippen wetenschappelijke studie wordt eerst na de Univer sitaire studie beoefend door wie daar lust toe gevoelt En de re sultaten? Prol. dr. Th. Rutten, die dezen zomer Amerika bezocht en aan wiens causerie, dezer dagen voor het Nijmeegsch Studenten corps gehouden, wij deze aante keningen on tic enen, acht de in het algemeen kortere Universitaire op leiding in Amerika zeker zoo vruchtbaar als onze opleiding, than* zeker, dal generaa -de DuHache militaire ?-bw. ,hel be2ettp Neder öaan Nederla«d «al terecht Op' de lijst van Duitsche oor- logsmisdadigers is ook geplaatst staatssecretaris dr. Wimmer die ii den bezettingstijd commissaris generaal voor bestuur en justitie Was. 68ste JAARGANG No. 19883 Ab onm e men tspr 3.25 p. kwart. 1.10 p maand 0 26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets per mm. In een bijeenkomst van de orde van advocaten bij het gerechtshof te Amsterdam is na gedach'.enwis- seling een schriftelijke stemming gehouden over de navolgende vraagpunten: 1. Zijt gij voorstander van on- oeperkte wederinvoering van de doodstraf? Antwoord: ja 6. neen 82 blanco 1 2 Zoo neen. zijt gij voorstander van een tijdelijke toepassing van de doodstraf als repressie tegen misdrijven gedurende den bezet tingstijd begaan? Antwoord: ja 33. neen 49, blanco 7 3 Moet naar uwé meennug de rpf?eerin.,cf worden verzocht. in kracht van gewijsde gegane dood vonnissen. op grond van het be sluit D 61 uitgesproken en nos mt te snoeken niet ten uitvoer te doen feilen alvorens de Staten-Gene- rall de invoering der doodstraf zullen hebben g es anjCtio nm eerd Antwoord: ja 65. neen21 blanco De H. Vader heeft een brief ge richt aan de Beiersche bisschoppen, waarin Z. H. o. m. schrijft: „De harde periode van onderdrukking is voorbij, en er is nu boop voor een krachtiger religieus leven In Beieren. Terwijl wij de vasthou dendheid en den moed van net Beiersche volk bewonderen, kun nen wij ons niet onthouden van de herhaling, dat het niet goed, noch in overeenstemming met de Christelijke leer is om een geheel volk schuldig te achten voor ".aden. welke door een deel ervan werden begaan." De H. Vader beloofde -n den brief, dat Hij ondanks te voorziene moeilijkheden al Zijn invloed bij de Britsche en Amerikaansche regeeringen aan zou wenden om het lot van de Duitsche krijgsge vangenen te verzachten, in het bijzonder om hen in de gelegen heid te stellen met hun familie in contact te komen. door mr. A J M. VAN DAL. „Wat geven die Amerika nen je rare dingen te eten!" zegt de kolonel en hij kijkt sceptisch van mij naar zijn bord met gesuikerde groen ten en van zijn bord met ge suikerde groenten naar mij. „Ja", zeg ik, „maar het went", en ïk drink mijn derde soepkop met koffie bij mijn aardappelen, vleesch en kaas. „Ik wist, dat u hier was", zegt de kolonel, „maar u te treffen in de cafeteria!" me.nsch is geest en stof", zeg ik, „en op lunchtijd is de bar niet open." Gedurende den oorlog zijn in de V S. 1500 spionnen van de asmogend- heden gearresteerd. Ondanks dit hooge aantal vijandelijke personen is geen enkele poging tot sabotage met succes bekroond De V 1 en de V 2 hebben ln Londen voor 24 milliard schade aangericht. De ontmoeting was nauwelijks toevallig. Langs de vier wanden van de cafeteria loopt een balus trade en tussehen deze balustrade en de muur wandelt men vier wanden lang vandaar het woord wandelen om een opening te vinden, waardoor men naar de ta feltjes kan ijlen. Ik ben niet technisch aangelegd en ik begreep het niet erg goed Ik ging maar zitten en wachtte o het eten. Het eten kwam niet. t', riep een kellner. De kellner kwam niet. Toen keek ik rond en zag iedereen zijn eigen diner-plat dra gen. Ik keek nog eens en zag iedereen met die plat uit de opening komen Ik keek nog eens en zag achter de balustrade een buffet, waar men die plat moest halen Toen begon het langzaam te dagen in mijn geest. En juist was ik opgestaan om mijn „wand"- eling opnieuw te beginnen, toen ik een Nederlandschen kolonel, met elegance zijn plat belanceerend het middenveld zag opzwieren. De rest was gemakkelijk. In den Haag, op de Carel van Bijlandt- laan kon men nog getwijfeld heb ben, doch hier in Neurenberg is maar één Nederlandsche kolonel. Dat is mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, president der Alkmaarsche Rechtbank, procu reur-fiscaal bij den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's Graven- hage, vertegenwoordiger van ons land bij het Openbaar Ministerie in het Neurenbergsche proces. Een edelman met een smallen grijzen Juristenkop. „U is de kolonel van Tuyll" zei ik en daarmee was het interview begonnen maar dat wist de ko lonel nog niet. We aten krentenbrood met jam en dronken de laatste soepkop met koffie. „Gaat u even mee naar boven kijken?" vroeg de kolonel. Op ka mer 345, in den vleugel der tweede verdieping van het Paleis van Justitie, voor den Franschen Openbaar-Aanklager gereserveerd, zit kolonel van Tuyll met zijn as sistent kapitein mr. Witlox Het is nog een kale kamer met drie bureaux, want er is ook nog een Luxemburgsche professor ge ïnstalleerd, die het nu en dan op de heupen krijgt en midden in de werkzaamheden een college van enkele uren in het staatsrecht wegschenkt Geweldig interessant", zegt ka pitein Witlox, maar gelukkig is de professor vandaag niet hier. Alleen gelukkig natuurlijk, omdat wij wel graag eens even onder elkaar zijn en omdat ik booze plannen heb Wat is de juiste inhoud van uw taak hier?" vraag ik den kolonel, om hem onverwacht op de naden van het interview te lokken. Hij ziet de valstrik. „Mijn eerste taak is u een cigaret aan te bieden", lacht hij en houdt mij zijn koker Hetgeen wij Zaterdagavond door den staatsomroep aan „radio cabaret" voorgezet kregen, is alleen met het woord „schunnig" juist weer te geven. Herhaaldelijk moesten wij reeds uitzendingen beluisteren, welke eiken Chri&en diep moe'en krenken, maar Zater dag stond het zedelijk peil zóó laag, dat men zich afvraagt, waar wij eigenlijk beland zijn: plat, ordinair en schunnig. We hooren steeds van her nieuwing en herstel Er zitten in onze concentratie kampen veel menschen onder beschuldiging van landverraad. Is hetgeen de Staatsomroep soms presteert, niet even erg? Een volk, dat ontzeaelijkt wordt, verliest zijn bewustzijn, zijn kracht, gaat onherroepi.lijk te gronde. Daar aan medewerken is ook land verraad. wordt vastgelegd voor de geschie denis, Ook in verband met onze schadevergoedingseischen kan dit beteekenis hebben. Voor dit alles is het persoonlijk contact uiterst- nuttig" Italië heeft na weken van acute crisis weer een regeering. En merkwaardigerwijs, een regeering waarin de zes partijen die het oude bewind vormden, zijn terugge keerd, nadat de liberalen het af treden van het oude kabinet had den afgedwongen, wijl zij z.g. een regeering op nog breedere basis wenschten. Twee weken lang heeft de liberale partij, die in werkelijk heid in Italië de conservatieven en oer-conservatieven omvat, het op bouwwerk van de opvolgende ka binetsformateurs gedwarsboomd, tot zij eindelijk tot het inzicht kwam, dat zij haar dieper-gelegen doeleinden toch niet kon bereiken en dat, wilde zij niet eiken invloed verliezen, het hoog tijd was bak zeil te halen, en dan toch maai aan de regeering deel te nemen. Intusschen, de liberale uitbar sting moge dan naaste aanleiding tot de crisis zijn geweest, de ware oorzaken liggen op veel uitge strekter terrein. Men verweet de regeering, dat, ofschoon zij op Engeland en Amerika heette te steunen, voor Italië van deze lan den geen enkele concessie kon los krijgen. Men wees er op, dat het Nationale Bevrijdingscomité en de Verzetsbeweging, uit welker kringen de nu afgetreden regee- ring-Parri was voortgekomen, be- gonnen te verwateren; zoo deed zich het zeker merkwaardige feil voor, dat bij het Nationale Be vrijdingscomité in Noord-Italië, dat ten tijde van den strijd 70.000 ac tieve deelnemers telde, nu meer dan een half millioen deelnemers zijn aangesloten, men meende overal neo-tascistische bewegin gen te zien verrijzen. Men is het Dr. Wimmer is gedetineerd in' niet eens met J- de gevangenis te Scheveningen. ging de zuiveringsbewe- welke in vele gevallen tot persoonlijke vendetta is verwor den. Men beklaagde zich over de zwakheid van den minister-presi dent in zake Venezia Giulia. Voorts waren er enkele leidende persoon, tijkheden, o.w. de philo-sooph Be nedetto Croec, wiens politieke ac tiviteit overigens weinig wordt gewaardeerd, die een minister president buiten de politieke par tijen wilden hebben en als zooda. nig de ouderlingen Orlando, Nitti Bono-mi en De Nicola naar voren schoven. Voeg daarbij de meer dan trieste economische en voed selsituatie, en het gevreesde ben- denwezen en men heeft een ruig beeld van een toestand, welke on der de massa wel een anarchis tische stemming moet teweeg brengen. Het kan dan ook allerminst ver. wonderen, dat zich onder derge lijke omstandigheden aanmerke lijke partij verschuivingen voor deden: communisten en socialisten verliezen zienderoogen aan pres tige en aanhang; drie andere in het kabinet vertegenwoordigde partijen hebben sinds lang niet veel meer te verliezen; alleen de Christen-demoeraten, de Katholie ke groepeering, maken een uitzon dering op het algeineen verval; zij nemen met den dag in aantal toe en beginnen zich steeds straffei te organiseeren, Zoo is het ook natuurlijk dat. toen na het uitbreken van de crisis de z.g. partijlooze onderlm. gen in hun pogingen om een ka binet te vormen roemloos faalden, de Katholiek Alcide de Gasperi aangewezen werd deze taak op zich te nemen. Hij vond onmiddel lijk den steun van socialisten en communisten, die openlijk ver klaarden, dat de Gasperi de eemi- ge man was, die Italië uit de im passe kon redden, mede wijl hij een aanmerkelijk deel der bevol king achter zich heeft. Hij heeft nu een kabinet gevormd, dat, naar men hoopt,tot de verkiezingen zal duren. voor. „Was u ook in de P X-room? opper ik onbescheiden. De P X.-room is de Sinterklaas kamer van het Gerechtsgebouw, daar krijgen wij onze Amerikaan sche rations. „Nee", lacht de kolonel weer, „deze zijn nog uit Holland". „Heeft Holland u zoo goed uitgerust voor uwe missie?' „Dat gaat, dat gaat. Wij wach ten met smart op onze secretares ses. En op vertalers, want wij moeten al onze documenten in vier talen produceeren. Dat brengt na tuurlijk een massa werk mee. Ik krijg wel eens den indruk, dat di in den Haag niet voldoende beseft wordt". „Wat voor documenten zijn dat zooal?" „Wij maken deel uit van den staf van den Franschen Openbaar- Aanklager Francois de Menthon om de beschuldigingen tegen Seyss- Inquart en de Duitsche oorlogs misdaden tegenover Nederland in het algemeen te formuleeren. Wij zijn dus een soort verbindingsoffi cieren tussehen de Nederlandsche Justitie en de Menthon. Als zoo danig verschaffen wij het bewijs materiaal voor Nederland. Er is een prachtig rapport bij van Mr. Trip over de financieele plunde- ringspolitiek der Nazi's ten onzent. En rapporten over de verwoestin gen der havenwerken te Rotter dam en Amsterdam. Over de inun daties. Over de jodenvervolging en de fusillades. Over het bombar dement van Rotterdam. Maar er moet nog veel materiaal uit Ne derland komen. Ik vrees, dat wij het wel zelf zullen moeten gaan halen, ook al omdat wij de materie nu het beste kennen" „Zou dat niet te laat worden?" „Frankrijk is ook nog niet klaar. Het zal nog wel een week of drie duren voor de Menthon aan het woord komt. Verschillende landen zijn hun materiaal nog aan het ordenen. U moet niet verge ten dat dit proces in verhouding tot zijn reusachtigen opzet met een benijdenswaardige snelheid is voorbereid". „Vindt u ook niet, dat er voor Nederland wat den opzet van po litieke processen betreft te Neu renberg nog wel iets te leeren valt?" „Inderdaad, de grondigheid en veelomvattendheid van den op zet, die hier gepaard is aan een snel afstevenen op het gestelde doel, kan ons tot voorbeeld strek ken met betrekking tot de wijze waarop politieke strafzaken be- hooren te worden aangespannen". „Zijn er naast de groote vier nog andere landen bij de vervol ging vertegenwoordigd behalve Nederland?" D ,m „Tsjecho-Slowakije en Polen hebben sterke delegaties en willen zelfs op een eigen Openbaar-Aan klager aandringen. En dan is er, zooals u al weet. onze charmante collega, de Luxemburgsche profes sor. Denemarken en Noorwegen ziin hier niet, Griekenland en Bel gië voorzoover ik weet, tot nu toe' evenmin. Maar België heeft wel veel en belangrijk materiaal gezonden". „Acht u het een belang, dat ons land hier zijn delegatie heeft?" „Ja, dat doe ik zeker Het processueele belang is natuurlijk niet groot, bewijsmateriaal om de aanklacht te schragen is er na tuurlijk te over. Maar uit politiek en historisch oogpunt is het van gewicht, dat de wereld van de Duitsche euveldaden tegenover Nederland een zuiver en volledig beeld krijgt. En dat dit beeld Zoo is het dus toch een inter view geworden. „Nu komt u in de krant", zeg ik voldaan tot kolonel van Tuyll „ik ga copie van u maken" „Ik had het kunnen weten zucht hij, „hoed u voor journalis ten in de schapenvacht van den advocaat" „Ik zal mij beteren", beloof ik. „Na dit stukje" Een dwaaltocht 'naar den uitgang. 345 trap treden af en 345 hoeken om in den doolhof van dit Neurenbergsch ge rechtsgebouw. Dat is gemakkelijk om kamernummer 345 te ont houden. Nederland is goed vertegen woordigd te Neurenberg. Een knap jurist met diplomatieke gaven, Ba ron van Tuyll, die zijn woord wel doen zal. Laat Den Haag hem steunen VERBLIJFKOSTEN GECOMPEN SEERD DOOR LEGERVOORRADEN. Het Canadeesche leger verlaat Ne derland en de rekening wordt nu op gemaakt. die onze regeering in Otta wa zal aanbieden voor het verblijf van het Ca-nadeesche leger op ooft grondgebied. in afwachting van flli repatrieering. De kosten voor huis vesting werkzaamheden ten bate van het Canadeesche leger en andere dienstverrichtingen beloopen vele millioenen dollars Voor huisvesting a-lleen moet een bedrag var. 400,00# per maand worden betaald Voor 8 November geschiedden de meeste betalingen op basis van wederzijd- sche hulpverleening; na dezen da tum betalen beide partijen al les contant. Ook Groot-Britanniê regelt zijn betalingen aan de Euro- peesche bevrijde landen volgens een soortgelijk schema. Zoo betaalt Engeland een belangrijk bedrag aan België voor het gebruik van de ha ven van Antwerpen. Daar Nederland onlangs groote voorraden legeruitrustingen, vracht wagens en stukgoederen van de Cana deesche regeering heeft gekocht, is het waarschijnlijk, dat de koopsom hiervan voor een deel verrekend zal worden niet de schuld van het Can. leger aan Nederland, Canada heeft reeds aanzienlijke credieten aan Nederland verstrekt en onlangs werd in Ottawa bekend gemaakt dal deze verhoogd zullen worden lot een bedrag van meer dan 100 millioen ten bate van Ne derland en de overzeesche gebieds- deelen Algemeene ziekenfondsen hebben herhaaldelijk te kampen met het euvel, dat ingevolge het zieken- fondsenbesluit verplicht-verzeker den meenen, dat zij, ook zonder dat zij coupons inleveren, hun rechten blijven behouden. Hebben zij dan op een gegeven oogenblik hulp van het fonds noodig, dan toonen zij plotseling een groot aantal weekcoupons en eischen on middellijke hulp. Deze verzeker den echter zijn dan in bepaalde gevallen inmiddels door de admini stratie geroyeerd, zoodat aap hun verlangen geen gevolg kan worden gegeven. Met het oog op het bovenstaande wordt nogeens nadrukkelijk de aandacht gevestigd op de verplich ting t de verzekerden, de aan hen uitgereikte coupons voor zie kenfondspremie regelmatig aan den bode van het algemeen ziekenfonds af te geven. DE „PRIX GONCOURT." De bekende prijs voor Fransche letterkunde, de „Prix Goncourt", toegekend aan Jean Louis Bory voor zijn werk „Mon village fe l'heure allemande.'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1