WIE RFT GRONDWETSHERZIENING IN FRANKRIJK OOK U! Volksgezondheid in N-Brahant EEN VRAAG AAN ALLE TEEKENLIEFHEBBERS KERSTMIS 1945 C. QUISPEL NEDERLAHD HELPT INDIË „DETAILHANDEL IN TEXTIELGOEDEREN" Werk en wenschen yan het Wit-Gele Kruis Naar een Brabantseh sanatorium Vijf uur voor Nederland! Duitsche officieren met parade-uniformen Fronsche no fa oyer Spanje? De Zwitsersche bonds president Het groote strijdpunt: een of twee Kamers Examens XEEKEN CURSUS POSTMA BEDDEN, TAPIJTEN, GORDIJNEN en MEUBEL STOFFEN RETRAITES VOOR NIET-KATHOLIEKEN De i'rov. Noordbrabantsche bond yan b at Wit-Gele Kruis heeft in den stadsschouwburg te Tilburg vergac 3rd. In zijn openingswoord wees de voorzitter, dr. Chr. Mol uit Etten, o.a. op den nood, welke nog steeds in deze provincie heersent. Deze nood is zoo ontzag lijk gioot, dat het verplegingswerk vaak onmogelijk is door gebrek aan hit allemoodigste. Spr. legde den nadruk op het veel omvattende werk, dat onder ■eer moeilijke omstandigheden Sioet worden verricht door de Wijkverpleegsters. De salarissen en pensioenen van deze harde werk sters 'oehooren te worden aange past aan den nieuwen toestand. Het gebrek aan verpleegsters baart ove rigens groo e zorgen. Door de ver keersmoeilijkheden liggen nog steeds consultatiebureaux voor t.b.c. s il. Ook de gebrekkigen- zorg voor meer dan driehonderd oarlot s-invaliden kan niet op gang komen- Sprekende over de plannen tot het aanstellen van ar sen voor de Brabantsche volksgezondheid, zei dr. Mol, dat het particulier initia tief hierin een belangrijke rol be hoort te spelen, daar van s'.aats- zorg en nog meer bureaux en ambtenaren niets anders dan een stroef traag werkend en omslach tig instituut kan worden verwacht. Een doeltreffend apparaat kan wor den opgebouwd volgens de plannen van l et bondsbestuur en den pro vincialen raad. Spr. achtte het van belang, dat ook het Wit-Gele Kruis zijn stand punt zou innemen t.o.v. het over- koepelings-orgaan Brabants Volks herstel. Voor een nieuw apparaat voelde hij niets. Dr. Mol besprak vervolgens de bestrijding der ge- «lachtsziek'.en en vestigde voorts, na te hebben gewezen op de plan nen voor een blijvend sanatorium voor t.b.c.-lijders in Brabant, o.m. de aandacht op 'e wenscheiijkheid van uitbreiding van het bestaande kleuterhuis, liever' nog oprichting van een nieuw, ja, als het kan, in elk district een. Dr. Dijkstra, directeur van het sanatorium De Klokkenberg bij Tilburg, gaf daarna een kijkje op den toestand van dit Brabantseh sanatorium. Het verheugde hem, dat het sanatorium de beschikking heeft gekregen over Zweedsche ba rakkan, die zeer binnenkort in ge- brui k zullen worden genomen. Overigens bleef men met kracht werken aan het oorspronkelijk plan, te komen tot ean geheel nieuw sanatorium. De bouw hiervan zal naar schatting 3% millioen kosten. De capaciteit van het huidige sana torium bedraagt 350 patiënten. Met de Zweedsche barakken zal dit ge tal tot 500 kunnen worden opge- De vergadering besloot tot het instellen van een groote loterij ten ba e van De Klokkenberg. De begrooting 1945 werd goed gekeurd, met een totaal aan lasten en baten van 287.103,93. Na het uitbrengen van het jaar verslag van den secretaris vond in den namiddag een hartelijke hul diging plaats van dr. J. Bantjes, geneeskundig-inspecteur van de volksgezondheid en adviseur van den bond, in verband met diens veertigjarig artsjubileum. De aftredende bestuursleden de heeren C- Witlox, J. Verbeeek, G. Wijnen, C. Mol en A. Hellegers werden herkozen, als nieuwe leden werden gekozen de heeren Tami- niau en Braat en mej. Van Dijk. Aan het slot van de vergadering hield zr. A. v. d- Meijden een voor dracht over de bestrijding van de geslachtsziekten. In 1939 werden in Brabant 93 ziektegevallen ge boekt, in de daarop volgende jaren steeg dit aantal zeer sterk. Alleen reeds in de eerste tien maanden van dit jaar telde men niet min der dan 2324 nieuwe gevallen. Erg is, dat nu deze ziekten in vrijwel alle kringen der bevolking zijn doorgedrongen en het ergste is, dat nu de bronnen worden gevonden onder de vroeger als fatsoenlijk bekend s'aande vrouwen en meis jes. Uit de vergadering werd een voorstel gedaan, aan te dringen op het instellen van een departement van volksgezondheid. Op voorstel van den gees'elijk adviseur werd met algemeene in stemming besloten, een protest telegram te zenden aan „Herrijzend Nederland" tegen „de wansmake lijke uitzending van Zaterdag j.l." Op uitnoodigimg van het comité „Onze Marine" hield de luitenant ter zee 1ste kl„ J. Rotgans, in het Indisch instituut een causerie over „Herinneringen aan den oorlog ter zee 1940—1941. In een sober, maar daarom met minder interessant relaas vertelde de heer Rotgans van zijn beleve nissen in het eerste oorlogsjaar. Hoe de bemanning van een Neder- landsch koopvaardijschip, na een reis van tien maanden op 9 Mei 1940 in IJmuiden aankwam, van waar het schip op 13 Mei met 1000 Duitsohe krijgsgevangenen, w.o. officieren van zeer hoogen rang naar Engeland overstak. De Duit- sohers, die hun parade-uniform bij zich hadden, vertelden, dat Hiitler voor de bezettinng van Nederland vijf uur had uitgetrokken. Na aankomst in Engeland ont stond direct een vriendschappelijke verhouding tusschen Engelschen en Duitschers, alsof er geen oorlog was. Spr. gaf als zijn overtuiging, dat als Hitler in de Meidagen van '40 direct naar Engeland overge stoken was, de kans op zijn over winning zeer groot geweest was, want Engeland was onbewapend. Dank zij de Engelsche, Nederland- sche, Noorsche en Grieksühe vloten, kon de bewapening opgebouwd worden. De verliepen echter, die de convooien de eerste jaren leden, waren zeer zwaar, zoodat de cijfers niet in de Engelsche bladen ver meld mochten worden; de cijfers, die Duitschland destijds over de verliezen ter zee gaf, kunnen als juist, beschouwd worden. Australië constateerde spr., dat Nederland daar goed stond aangeschreven. Op den strijd in den Pacific was dan ook Nederland de eenige die geprepareerd was; de Nederlandsohe marine was pa raat en torpedeerde de eerste vier groote Japansche oorlogsschepen. Bij den slag om Singapore, waar aan het schip van It. Rotgans ook deelnam, liep dit schip bij 37 bom aanvallen geen enkelen treffer op. Ook de Nederlandsohe luchtmacht was hier talrijker dan die der ge allieerden. Als een giroen eiland tenslotte naar Batavia, o.m verder gecamoufleerd vertrok het schip deel te nemen aan den strijd om den Pacific. De Fransche regeering over weegt een nota te richten tot de Ver. Staten, de Sovjet Unie en Groot Brittarmië betreffende de betrekkingen met de regeering- Franco. In de commissie van buïtenland- sche zaken van de nationale ver gadering heeft minister Bidault verklaard, dat Frankrijk ten aan zien van Spanje niet alleen kon op treden, noch wat betreft een ver breking der diplomatieke betrek kingen met Madrid, noch wat be treft een erkenning van de Spaan- sche republikeinsche regeering Giral. Men veronderstelt, dat de Fran- sche nota in zeer voorzichtige ter men zal zijn gesteld en slechts het karakter draagt van een informa tie. hoe de houding van genoemde regeeringen is tegenover Franco en Giral. De Zwitsersche minister van oor log Karl Kobelt, is met 165 van in totaal 184 geldige stemmen tot bondspresident gekozen. De muns ter van binnenlandsche zaken, Philippe Etter, werd tot vice-presi dent gekozen. (Van onzen Parijschen redacteur.) De verwachting, dat de grond wetsherziening heel wat stof zou opjagen, is tot heden niet vervuld. Eenige publieke gedachtenswisse- ling heeft niet plaats gehad. Men laat het werk geheel aan de com missie van 44 uit de Constituante over, en deze doet voor 't oogen- blik niet anders dan aigemeene richtlijnen vaststellen. Maar die commissie is zeer ijverig en er is kans. dat ze begin Januari met haar arbeid in eerste lezing gereed zal komen. Die richtlijnen moeten dan in een wetsontwerp worden neergelegd en na een uiteindelijk rapport der commissie hoopt men wel in begin Februari met de be handeling in de volksvertegen woordiging te kunnen beginnen. Op twee belangrijke punten is het wel te zien waar het heengaat, te meer waar de partijen zeer ge disciplineerd optreden en er voor die punten flinke meerderheden bestaan. M.R.P- en socialisten gaan daarop samen, terwijl de commu nisten een zelfstandige houding zoeken aan te nemen. Vrijwel eensgezind is men om trent het opnemen in de grondwet van de evenredige vertegenwoor diging. Een flinke meerderheid is er voor de organisatie der politie ke partijen, waardoor de kleine partijen zeer bemoeilijkt zullen worden en een groote partij bij voorbeeld beperkt wordt in haar propaganda tot binnen grenzen, die voor alle partijen mogelijk zijn. Men wij komen tot een orga nisatie van de verkiezingsactie, en het beschikbaarstellen van de propagandamiddelen. Het groote strijdpunt is echter de vraag: eén of twee kamers. Die strijd valt niet ten gunste van den senaat uit. De drie groote partijen zijn voor één kamer, maar als het op de praktijk aankomt, dan is het niet voldoende om den „rem- menden" senaat te willen afschaf fen Het denkbeeld, vindt instem ming om naast de enkele kamer toch eenige consultatieve lichamen in te stellen. De meeningen zijn dan ook nogal vlottend en het heeft zeer de aandacht getrokken, dat bij de stemming over bet beginsel van één enkele kamer het bi-cameris- me wel werd afgewezen, maar dat het plan van de enkele kamer met en of meer raadgevende lichamen sxechts met 22 tegen 18 stemmen werd aangenomen. Dit blijft dus een strijdpunt. Over de vraag van een of meer raadgevende lichamen naast de kamer hebben de com munisten zich van stemmen ont houden. Omtrent de toepassing van het referendum bii de totstandkoming van belangrijke wetten, waarvoor de M.R.P. vooral opkomt, is het standpunt der socialisten, dat een referendum slechts in zeer bijzon dere gevallen moet plaats hebben Veel kans, anders dan voor de be vestiging van conetitutioneele wetsartikelen, heeft het referen dum niet. Op een belangrijk punt hebben de communisten een nederlaag ge leden. Zij bleven vrijwel aileen bij de stemming over het voorstel om de rechters te doen verkiezen inplaats van hen door de regee ring te doen benoemen. UITVAART ADOLPHE ENGERS Men meldt ons uit Den Haag: Gisteren vond de uitvaart plaats van den zoo plotseling overleden tooneel- en filmspeler Adolphe Engers, die dit seizoen aan het Residentie-tooneel verbonden was. Om tien uur vertrok de rouw stoet vanuit de rouwkamer aan de Hooigracht. Een groote schare ac teurs en actrices, meest leden van het Residentie-tooneel, hadden zich daarbij aangesloten. Daaronder wa ren o.m. mevr. Ranucci-Beckman, de heeren Dirk Verbeek, Johan de Meester, Paul Steenbergen, Richard Flink, e.a. Bij den Koninklijken Schouw burg, alwaar de overledene kort voor zijn dood nog was opgetreden, had zich het personeel van den schouwburg opgesteld, met aan het hoofd de directeur, de heer Carpen- tier Alting_ Hier wérd even halt gehouden en had men gelegenheid den over ledene een laatsten bloemengroet ten afscheid te geven. Er waren vele kransen. In Breda is gesticht de „Vrije School voor Beeldende Kunsten", op initiatief van de kunstschilders Dio Rovers en Gerrit de Moree. Ook de bekende beeldhouwer Niel Steenbergen is aan de school ver bonden. De school telt leerlingen b-h-.geheel Brabant. Men hoopt déze school te kunnen laten uitgroeien tot een academie. Pater Dr. Joh. B. Knippmg O.F.M., pivaiat docent te Nijmegen, zal in den Kunsthandel Borzo te 's-Hertogenbosch een tentoonstel ling openen van werken door Chairles van Eyck. De Bossche Schola Cantorum van de St. Jan zal eind dezer maand voor de Belgische radio te Brussel optreden en in de Ste Gudule een mis van Willaert zingen. Maastricht krijgt, op initiatief van Charles Eyck, een tentoonstel- ling van Breitner's werken. Zij zal op 20 December in de Bonme- fanten wonden geopend. MARY DHESSELHUYS De bekende actrice Mary Dressel- huys, die in de eerste helft van dit seizoen bij de tooneelgroep „Come- dia" optrad, zal vanaf 1 Februari als gaste verbonden zijn aan bet Residentie-tooneel. Amstredam. Bevorderd tot arts: mej, L. L. A. Lobach, mej, E. G. Philips, mevr. C. P Ouwehand-Hem- green, F. Schreudier, J. P. E. Bur- bach, G. M. Kenter en M J. H, Deu- mens; artsexamen le deel; E. M. Lebesque, H. Fermin. D. Lely en D. I. A v. d. Werf; cand. Ned. taai en letterkunde: J J. M. Bakker en A W. v. cL. Ree Groningen. Cand. wis- en matuUrK. L. M. G. Wolbging; doet. wis- en natuurk., hoofdvak pharmacie. H. W. L Ruygrok; doet. wis- en natuurk.. hoofdvak wiskunde, P. C. Sikkem» (cum laaide). Leiden. Doet. natuurkunde met me chanica H. P. R. Frederikse, Leiden. Nijmegen. Doet. theologie pater M. Körver O.F.M., Nijmegen; cand. rechten M, Lou, Goirïe en P. Pesch. Te gelen. PAEDAGOGTEK M. O. Amsterdam. Diploma A: L Cos ters, Amsterdam, mej. T. Duij ven- dak, Bussum. Diploma B: J. G. Keuss. Heer Hugowaard, T. B-oersma* Amsterdam. dit terrein der gevaarlijke onzekerheid zoo maar te be treden? U voelt dagelijks dat ,»r ondanks Uw teekenlust groote en sterke hinder nissen aijn om het van Olaatj esnateekenaar tot zelf ontwerper en natuurteeke- naar te brengen. Bovenstaand zeer eenvoudig doch ook levendig en spre kend schetsje nam reeds Uw 1 lik gevangen (anders zou deze advertfentie Uw aan- (jncht niet getrokken heb ben); welnu: ROTTERDAM opgericht ln en ruim schoots gedekt door vier Rijksbevoegdheden tot het geven van teekenonderwije verschalkt door zijn 20 be stelende lessen a slechts I 5.— per maand dien hinderlijken schUdwacht, knijpt dat nij dige prikkeldraad ook nog door en brengt U zoo binnen het Ideale terrein der tee kenvrijheid 1 Vrij teekenen, reclame- of modeteekenen, carlcatuur, landschap, schilderen ln wa ter- en olieverf, pastel enz. Eigenlijk hebben wij U als teekenliefhebber hierover nog veel meer te vertellen, doch dit staat ln het i/t- gebrelde kostelooze prospec tus no. 34. Vraag het terstond aan TEEKENCURSUS POSTMA ROTTERDAM M ent. voor porto en adm. InsL s.v.p. Willen wij samen dien bin derlijken snaak eens „vol gens de plannen" beentje wippen Er is 110.000.000.- noodig voor hulp aan de noodlijdende Indische bevolking en aan de naar het Moederland terugkeerenden! Als ieder, maar dan ook ieder, een offer brengt, helpt Nederland in derdaad. Wij rekenen ook op U, Waarde Lezer I Wg bieden U dit jaar weer een keur van practische en nuttige geschenken. Radio-Gram. combinatie» Elcctr. IIatv. Guitaren 0 DivMuziekinstrumenten 0 Gramofoornplaten Piek - ups en microfoon» 0 Vele andere cadeaux VOOR IETS GOEDS OP MUZIEKGEBIED BERGWEG 248, TEL49733 - DORDTSCHEL.98. TEL.71949 VAKGROEP. De eerste les van de praktijk-cursus zal plaats vinden te ROTTERDAM op Dinsdag 18 December a.s. van 9—11 uur v.m. in Café-Restaurant „EDEN'', STATENWEG 199 t-nunen Hpzp les zonder eenige verpl. bijwonen. GIRO 500500 In het „ZONNEHUIS" te BILTHOVEN «uilen in de Kerstvacantie wederom dagen van geestelijke verdieping georganiseerd worden, en wel: van 27—31 December voor jonge meisjes, en van 2—5 Januari voor dames. Voor ^dere gegevens 'wende men z?ch tot het „Zonnehuis Sweelincklaan 12, Bilthove Ook zij hebben lang genoeg hun snavel moeten houden, zaten op bun doosie en zwegen! Maar dat ianü *oor Mag ik hen voorstellen: Mijnheer Pel en Juffrouw Kaan. Erdalreclame- Pelikanen, die U voortaan vaak genoeg ta vertellen zullen hebben. SCHOENCRÊME NEDERLANDSCH FABRIKAAT - F>fj 23 et. H.V. BIJ. voor Waintw.rklna Enfiltabrl.*, Am.rsfoo't

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 8