Oproep minister van oorlog DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. GONGSLAGEN Van schepen gesproken Van Mook voor de radio De beulen van Belsen boeten GEEN STEMPLICHT! MEER Kiezer op 23 jaar Aboran ementspr 3.23 p. kwart. 1.10 p maand 0.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A TeL 68804 Advertentiën 15 ets per mm. R'dsm Giro 0095 Directeur: Joh. KuJJpers. Hoofdred.Mgr Dr. J Witlox. Alg Redacteur H. A Paalvast Drukker: N.R.C N.V CJitg. v. d. Maas bode-Stichting. 19887 R.K. Werkliedenverbond, zouden dus de Sacramenten moeten worden ge weigerd. Wel een bewijs van een on vervaarde houding. Dit bleek ook toen de Gestapo m den nacht van Zondag 3 Augustus 1941 bij de Bis schoppen kwam binnenvallen om het voorlezen van een Herderlijken Brief op dien dag te beletten Onverrich- terzake keerden de heeren van de bisschoppelijke paleizen terug gelijke maatregelen als bij het R.K. Werkliedenverbond werden ook ge troffen toen andere organisaties, b.v. die der boeren, onder nationaal- socialistischen invloed werden ge steld De boeren kregen van de Bis schoppen aa-nstonds het advies alle toegezonden bladen van den Land stand ongeopend te retourneeren, aan welk verzoek gretig werd voldaan. Toetreden tot het Arbeidsfront werd aan werkgevers en werknemers ver boden op straffe van sacramenten weigering. Aan de Duitschers, die zich steeds beriepen op den heiligen strijd tegen het bolsjewisme, uitten de Bisschop pen hun pijnlijke verwondering, dat het „Katholiek Comité van Actie voor God", dat juist op de aller eerste plaats het communisme be streed. hun slachtoffer werd Onverbiddelijk weigerde het Episco paat om aan katholiek gedoopte Joodsche kinderen den toegang tot de katholieke scholen re ontzeggen. Het medewerken aan deportatie- maatregelen werd als in hooge mate ongeoorloofd gebrandmerkt In de nota van haar algemeen beleid heeft de regeering er op gewezen, dat zij de geheele volks houding als een schip beschouwt. Wat betreft de aangerichte „scha de", daarvoor moeten ook zij be talen die „tijdens de vaart" voor- deelen hebben behaald. Allicht. Uit de mededeelingen van Don derdag en die van. gisteren over onze miliiardenschuld is wel over duidelijk komen vast te staan, dat we er buitengewoon arm voorstaan. We zwaaien allemaal nog wel met onze papiertjes van een gulden en een rijksdaalder, maar de wereld koopman geeft er niet zooveel voor. We doen vaak alsof we nog op een feestje zijn, maar de situa tie is zeer ernstig. Telkens nemen we nog een lik uit den boterton, doch vandaag of morgen staan we voor een leeg vat. Merkwaardig is anders weer dat staatsapparaat. Konden we eerst verklaren, dat de eene helft van Nederland de andere 50 pet. zui verde, thans blijkt de eene 50 pet. de andere helft te negeeren. Baan tjes jager ij in het kwadraat. Voor bewezen diensten moet worden betaald en ook een be hoorlijk honorarium wordei. uit gekeerd naar gelang de hoogte van de prestaties. In dit verband zou den we de vraag willen stellen: Wat denkt de Nederlandsche be volking van de prestaties van hen. die als zeevarenden jarenlang ten bate van de oorlogvoering zich ten zeerste inspanden en met duizen den hun leven, het kostbaarste, offerden? Nederland heeft een slechte re putatie ten aanzien van oud gedienden en oorlogsslachtoffers. Zij zijn altijd min of meer aan de liefdadigheid prijsgegeven. Wij waardeeren in een roes, houden een speech, leggen een krans en. dan moet het uit zijn. Dan denken we weer alleen aan ons zelf Met des te meer klem moeten we een goede verzorging mede voor die honderden weduwen en weezen opeischen, omdat de re geering na een breed gebaar over de bijdrage tot de oorlogsinspan ning voornemens is om de reede- rifen integraal dus geheel en al voor de geleden scheepsverliezen schadeloos te stellen. Maar met de schepen gingen duizenden mannen ten onder. Tegenover hen, die bleven op zee en aan hen, die achterbleven tehuis hebben we een zware ver plichting. Laten we bij den her opbouw deze grondleggers niet vergeten HENK VAN DER MAZE. Dr. van Mook zeide voorts, dat hij dacht binnen drie weken terug te zijn. Ten aanzien van de twee de regeeringsverklaring in de Tweede Kamer verklaarde hij, dat het niet juist was te zeggen, dat Soekarno ongevraagd bij de eer ste samenkomst aanwezig was ge weest. De uitnoodiging van dr. van Mook was toen gericht geweest tot arlen, die wilden komen. Hij herhaalde, dat verdere be sprekingen tijdens zijn afwezig heid konden en waarschijnlijk zouden worden voortgezet en hij voegde er aan toe: „Ik heb mijn reis. uitgesteld, omdat er op een bepaald oogenblik contacten wa ren met de republikeinen, en ik wist niet, hoe deze zich zouden kunnen ontwikkelen". Hij zeide. dat er in de afgeloo- pen week meer besprekingen met de republikeinen waren geweest en dat verdere besprekingen zeer 'waarschijnliik waren. Dr. van Mook was van meening, dat er op het oogenblik een betere mogelijkheid tot overleg bestond. Dr. van Mook besloot: „Het huidige conflict is allereerst een aangelegenheid tusschen de Neder landers en de Indonesiërs. De En- gelschen treden hier op als ver tegenwoordigers van de „Ver- eenigde volken". In antwoord op een vraag ten aanzien van de vragen in het Britsche parlement, of de Neder landers den Indonesiërs een domi- nionstatus hadden aangeboden en waarbij Labour-leden de Neder landers hadden becritiseerd, ant woordde van Mook: „In feite ge loof ik, dat onze voorstellen verder zullen gaan dan de dominion- status, aangezien zij het deel nemen aan de buitenlandsche politiek van het koninkrijk in zich sluiten" „Toekomst niet zonder bevrediging en hoop." Via het radiostation van de ge allieerden te Batavia is een door v. Mook eerst in het Nederlandsch en daarna dn het Engelsch uitge sproken rede uitgezonden, welke tevoren op gramofoonplaten was vastgelegd. Spr. gewaagde daarin van zijn a.s. bezoek aan Nederland en wierp een terugblik op de vele moeilijkheden, met betrekking tot Indonesië aan den dag getreden. Echter zoo zeide hij wanneer wij de komende Kerstdagen en Nieuwjaar vergelijken met die van 1944, dan is de toekomst niet zonder bemoediging en hoop. Elke week worden families hereenigd en duizenden, die rust en herstel noodig hebben, worden in veilig heid gebracht. In een belangrijk deel van de buitengewesten breidt zich het ge bied uit, waar vrede en samen werking heerschen. Eiken dag gaan tien- en honderdtallen, die kunnen gaan werken, aan den slag en nemen de hun toekomende plaatsen in. Daarenboven: er moet langza merhand een einde komen aan al die misleiding en verbittering en terreur, die thans de Nederlanders van de Indonesiërs scheiden. De werkelijkheid begint door te drin gen, de realiteit van het streven der Indonesiërs naar vrijheid, de werkelijkheid van een verandert wereld. Spr. geloofde derhalve, dat de omstandigheden heen wij-» zen naar nieuw herstel. Volgens een mededeeling vat| het hoofdkwartier van veldmaar^ schaLk Montgomery is Donderden het vonnis aan de elf ter dood ve: j oordeelden van het proces-Belsei| voltrokken, n.l. door ophanging, i Aangezien het niet gebleken dat prof. dr. L. H. Grondijs, ho leeraar te Utrecht, misdraginl heeft gepleegd in den zin van Zuiveringsbesluit, heeft de mints zijn staking opgeheven. Het ontwerp tot wijziging van de Kieswet heeft den Baad van State reeds verlaten. De regeering is voornemens aan het parlement eenige wijzi gingen van ingrijpenden aard voor te stellen, n.l. den kies gerechtigden leeftijd te verla gen tot 23 jaar en den ver schijningsplicht af te schaffen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1