i BRANDSTOFFENHANDEL SINTMAARTENSDIJK R.K. MEISJE DE MEMOIRES HOOFD Ministers „in den rooksalon III I nette MEISJES Nieuwe Schiedamsche Courant Het Verzet der Nederlandsche Bisschoppen Vervoer en heropbouw Nederland en de annexatie Ned. Episcopaat PROTESTSTAKING van groentehandelaren De suikerbieten- campagne Uit het Radioprogramma SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL Arbeidsvoorwaarden en gratificaties G. A. y. Bovene t De Bisschopsbenoeming van Z.H.E. mgr. Huibers MATHENESSERPLEIN 12, ROTTERDAM Telefoon 31148-34355 BESLIST GEVRAAGD KOLENFORNUIS //VAN/ BR0ERSVEST 8 A - SCHIEDAM BESTELBILJET Ondergeteekende wenscht zich tot nadere opzegging met ingang van heden ie abonneeren op de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" en het abonnementsgeld te voldoen: a per week ad 0.26 b per maand ad 1.10 c per kwartaal ..ad 3.25 Naam en adres Pater HYACINTH HERMANS Van Menschen en Dingen Die mij Voorbijgingen Mag. Dr. S. STOKMAN O.F.M.: jga» man t>'Mm De minister „op de brug" Is reeds een tradioneel element aan het worden. Minder gewoon is het, wanneer ministers, nog wel met vier tegelijk een gemoedelijk praatje komen maken „in den rooksalon". want hiermee zou men de perscon ferentie Vrijdagmidag in Nij megen gehouden kunnen verge lijken Deze conferentie maakte een onderdeel uit van het bezoek, dat de minister-president met de ministers Vos, v. Schaik, Ringers en Beel bracht aan de ruïnes van Nijmegen. De eerste Excellentie, die aan het woord kwam, was de minister van Verkeer en Energie. Met zijn uit den aether bekende vaderlijke stem en met verbluffende kennis van zaken beantwoordde minister Van Schalk de meest uiteenioopende vragen betreffende zijn domein Maar steeds weer kwam daarbij dit eene naar voren: gebrek aan mate riaal en arbeidskrachten spe,en voorloopig bij de oplossing van de verkeersproblemen nog een groote. Zoo met de grootste rol. Materiaaltekort is de reden, waar om net vervoer Noord—Zuid nog geen uitbreiding te wachten heeft Een vliegveld in de omgeving van Nijmegen werd door den minister niet opportuun geacht. Er zullen voorloopig 13 vlieg velden in orde worden gemaakt, waaronder die van Rotterdam, 's-Gravenhage, Amsterdam, Eind hoven, Enschede, Leeuwarden, Gilze-Rijen, mischien Haamstede en Woensdrecht (slechts militair). Er moet een keus worden gemaak en alleen die vliegvelden worden in m-rie gemaakt, dien men werke- i.--- noodis heeft en die door het voorradige materiaal inderdaad kunnen worden. De in specteurs zijn nu commissarissen van vervoer geworden en gaan zich op breeder terrein bewegen. Bij de registratie van motorvoer tuigen is gebleken, dat er 200 000 zijn. doch dat slechts 90.000 daar van een rijvergunning hadden. Er is een priori teitslijst opgesteld, waarop als eerste voorkomt de geneeskundige dienst, verder de noodvoorziening, vervolgens de overheidsbedrijven en daarna de indo'trieele bedrijven. Als nu bliikt. dat er wagens riiden, die wel nuttig werk doen. doch minder (jn—t 7Ün dan van de drie eerstgenoemde categorieën, dan kun non deze waeens gevorderd worden. De urgentie staat ter be oordeeling van de rijksverkeers inspectie en een plaatselijke com 'acie Of er een monopolie van de spoorwegen In het vervoer te vreezen is? Wie dit vreest, heeft angst voo»- zichzelf, aldus de minister. Het beste en meest economisch verzorgde vervoer zal het op den duur winnen. „Ik hoop t—dat dit het wegvervoer zal zijn." „Van nationalisatie van het vervoer is geen sprake. Ik zou aftreden, ais mij zulks opgedra gen zou worden. Wellicht komt een strenge coördinatie". Tenslotte stelde Z.Exc. de huis moeder gerust. De achtste kolen- bon zal wel zeker gehonoreerd worden. „We moeten door de zuivering heen." Minister Beel, rustig, secuur, ver klaarde: Het gaat niet aan, dat duizenden menschen en honderden burgemeesters gestaakt blijven zon der voldoende onderzoek Een selectie van lichte en zware ge vallen is dringend noodig en een centraal orgaan heeft hiervoor richtlijnen ontvangen. We moeten door de zuivering heen, zoo spoedig mogelijk, maar met volledig onder zoek en berechting. Geen „Kerstamnestie". De vraag, of inderdaad met Kerstmis een groot aantal poli tieke gevangenen zou worden vrij gelaten beantwoordde de minister president. door er op te wijzen, dat het onjuist is, het vrijlaten van gevangenen met Kerstmis te asso- cieeren Zooals het is voorgesteld, dat er een soort Kerstamnestie wordt verleend, is het onjuist. Wat gebeurt, is niets anders, dan het in hooger tempo functionneeren van het selectie-apparaat waardoor in December maar ook in Januari en later gevangenen zullen vrijko men. Dat dit tempo verhoogd wordt is noodzakelijk Er zijn menschen - bijv op grond van een N.S.B.'er schap in 1934 die volkomen on schuldig waren. Ondertusscher, zijn hun huizen leeggehaald. Als deze menschen straks, als zij vrij komen, aldus de minister-president. ..tegen den staat der Nederlanden een lang gezicht zullen trekken dan vind ik dit volkomen begrij pelijk Er zijn ergerlijke voorbeel den aan te halen van vastzitten zoowel als van vrijlaten Het ge laden sentiment heeft hier een groote rol gespeeld, doch ongetwij feld zullen wij dit in de toekomst zien rechtbuigen". Geïnformeerd werd naar bet standpunt der regeering ten aan zien van de onlangs in Brabant en Limburg voorgekomen gevallen, waarbij gemeenteraad en ambte naren wegens den terugkeer van een gestaakten burgemeester op hun beurt in staking gingen. Mi nister Beel antwoordde, dat een dergelijke staking onder geen om standigheden kan worden aan vaard en dat diegenen, die daar aan deelnemen, absoluut hun olicht verzaken. Er ziin tot nu toe ruim 300 burger en 000 leden van het personeel van het departement •'si Binnenlandsche Zaken, den bi» dienst i"Vtecrcne— nnt-ln-on Gevraagd naar mogelijke ophef fing van de grensbelemmering in het verkeer met België, antwoordde de heer Beel, dat hierop voorloo pig niet te rekenen valt De annexatie. Het werd merkbaar stil toen de minister-president, prof Schermer horn, een verklaring aflegde over het annexatie-vraagstuk In nauwkeurig gekozen, bedacht zaam uitgesproken woorden toonde de premier aan. hoe onjuist het is. de annexatie te beschouwen als iets. dat van de baan is. Het probleem van onze Oost grens is het probleem van Duitsch- lands Westgrens, een vraagstuk dus ran internationaal karakter, dat nog aan de orde is en waarbij men louter Nederlandsche aspecten als schadeloosstelling en bevolkingspoll- Het Nederlandsch Episcopaat komt heden en morgen te Utrecht in vergadering bijeen. tiek niet "als uitgangspunt mag nemen. Ons standpunt is van secundair belang, hetgeen niet wil zeggen, dat het geheel zonder belang is. De Gaulle heeft onlangs het probleem gesteld op een wijze, waarmee Nederland direct ge moeid Is. Wij moeten in het complex van internationale onderhande lingen, die in de bomende maanden zullen plaats vinden, stelling nemen en het is ondenk baar, dat ons standpunt zou worden over het hoofd gezien. Een vraag over schadeloosstel ling van oorlogsgetroffenen beant woordde de minister met de belofte, dat deze materie na de verkiezingen wettelijk zal worden geregeld. „Het standpunt van de regee ring is. dat de schade aan onroe rende goederen slechts een van de honderd andere vormen Er moet onderscheid gemaakt worden tus- schen de schadeloosstelling aan individueele personen en de collec tieve maatregelen, om het geheele Ned. volk weer op de been te hel pen. De overheid trekt richtlijnen voor de reconstructie van ons eco nomische apparaat en de beoordee ling daarvan kan niet uitsluitend aan het individu worden overge laten. Wordt er wel een crediet ver strekt, dan is dit rentedragend voor zoover de waardevermeerdering plaats heeft, renteloos, voor zoo ver er sprake is van vervangings waarde. Wat er later met het rentelooze crediet zal gebeuren. Is afhankelijk van de conjunctuur, die bijv over drie jaar anders kan zijn dan nu De onzekerheid van ons geheele economische bestel is zoo groot, dat het noodzakelijk is een gedeelte van het crediet variabel te houden" Bouwkosten voor herstel. In aansluiting hieraan wees ten slotte de minister van wederop bouw ir Ringers, erop. dat wan neer men den bouwprijs thans op het viervoudige van 1940 wil bereke nen. dit zeker niet met toelaatbare normen te rijmen valt. Veeleer ligt de juiste prijs misschien 2i maai zoo hoog als in 1940 en. wanneer de toestand weer normaal zal zijn. 13A maal zoo hoos Het glasprobleem. aldus de minister, kan volgend laar geheel zijn opgelost, wanneer alles loopt, zooals in de plannen is uitgestip peld Verbetering van den alge- meenen toestand zal niet nalaten invloed uit te oefenen op de snel heid van den wederopbouw Zoo zal verhoogde kolentoewijzlng aan de industrie grooter steen productie opleveren. „Wij zijn door vele nauwe gaatjes gekropen en beginnen eindelijk te komen m een opening, die uitzicht geeft op de wereld. Moge het een betere wereld zijn." Aldus besloot ir Ringers. Het verdere gedeelte van den dag hebben de ministers in hoofdzaak ten stadhuize - met B. en W„ het actiecomité „Opbouw Nijmegen" be sprekingen gevoerd De vele. vele vraagstukken van den heropbouw der Keizer Karelstad en daarmee ver band houdende problemen werden 'daarbij grondig behandeld. De in de federatie van georgani seerde kleinhandelaren in groenten, fruit en aardappelen georganiseerde groen'.enhandelaren in Den Haag en randgemeenten hebben Zaterdag een open brief gericht tot de Ministers Schermerhorn, Vos en Mansholt, waarin de noodtoestand in hun bedrijven wordt uiteenge zet. Om kracht aan hun actie bij te zetten, zal Woensdag 17 Decem ber een pro'eststaking gehouden worden van 24 uur en zullen alle bedrijven dien dag gesloten zijn. Evenzoo zullen dien dag de wijk- rijders niet uitgaan, ir pv ^ezSn brief verzoekt de f - den ministers een einde te willen maken aan de wanver- houdingen m de groentedistributie voor Den Haag. Het bedrijfschap heeft geen woord gehouden de aangesloten handelaren krijgen de artikelen niet. maar wel tiert de gif hand el welig bij menschen die niet het vak niets uitstaande 'heb ben. de handelaren werden niet meer dan een „aschbak" voor het geen de kweeker daarin kan wer pen en voor wat op den 'uin niet zwart verkocht kan worden Adressanten vragen krach ige maatregelen, om de goedwillenden te beschermen. Naar ons bij informatie werd medegedeeld, zijn bij de organi satie ongeveer 800 van de 1000 in aanmerking komende handelaren georganiseerd. In het begin van deze week heeft de C.S.M. Zuïd-Hollandsche Beetwortelsuikerfabriek haar bie tencampagne die eind October be gonnen is, beëindigd. In deze periode werden 35 millioen kilo gram bieten verwerkt met een ge middeld suikergehalte van 15.78 pet. Dit percentage is zeer matig te noemen in vergelijking met an dere jaren, toen veelal cijfers boven de 16 pet. werden geregis treerd Ook de bietenopbrengst was percentsgewijs slecht, terwijl bovendien de uitzaai gering was. zoodat er verschillende factoren toe hebben medegewerkt, dat de suikerproductie in de Hoeksche Waard dit jaar abnormaal laag :s. Er mag verwacht worden, diat een en ander zich volgend jaar zal heratellen. Het droogvallen van het bouwland staat een grooteren uit zaai toe, terwi.il de kunstmest- toewijzing, ook al is zij nog be- oerkt, waarborgen biedt voor een betere opbrengst en een booger suikergehalte. De suikerfabriek in Oud-Beijer- land doet inmiddels tijdelijk dienst als kalkbranderij. Gestimuleerd door de regeering en in opdracht van den kalkhandel wordt momen teel ten behoeve van den weder opbouw. kalksteen verwerkt tot kluitkalk. Naar het zich laat aan zien. zal de fabriek ongeveer drie maanden bij de kalkproductie in geschakeld blijven POST VOOR HET VERRE OOSTEN Thans kan worden medegedeeld, dat met den luchtpostdienst Am sterdamBatavia ook correspon dentie kan worden meegezonden voor Birma. Siam. Hongkong en China DINSDAG 18 DECEMBER. Hilversum I (301 M.). 6.45 Gymnas tiek; 8.00 Nieuws en gram.pl. 12 00 Operettemuziek (gr.); 12.35 Ensembia Jetty Cantor; 13.00 Nieuws: 13 20 Orkest; 14.00 Relais wereldprogram ma; 15.00 Voor de vrouw; 15.15 Ca baret; 15.30 Piano. 16.00 Bijbellezin; 16.30 Alt en piano; 16.45 Kort ver naai; 17.00 Ensemble Harry de Groot* 17.30 Comité „Nederland helpt Indië"; 17 35 Sylvester trio; 18 oo Vioolsoli; 18.15 Janie Bron; 18.30 t-ngelsche les voor beginners; 19.00 Nieuws; 19.30 Orgelconcert; 20.00 ÜJ^artiementen spreken; 20.15 Om. roepörkest; 21.00 Vragenkwartier; oo^pl-: 2145 Eddy Wali« speelt, 22.15 Mensch en maat schappij 22.30 Componist van de week; 23.00 Nieuws: 23 1623.30 Avondwijdlng Hilversum II (415 M.). 18 oo Nieuw» en persoverzicht; 18.30 Gram pi.; 18.30 Voor je slapen gaat19.00 Cabaret; 19.30 Voor de Ned. strijd krachten; 20 OO Gram.pl.; 20 45 De werkende vrouw"; 21.00 Gram.pl.; 21.25 Jan Corduwener: 21.45 Avond wijding; 22 00 Nieuws: 22 20—23 00 Gram.bi Op het Zaterdag j.l te Utrecht gehouden internationale congres van spoor- en tramwegpersoneel werd medegedeeld, dat binnenkort een belangrijke verbetering te ver wachten is in de arbeidsvoorwaar den van het spoorwegpersoneel, die ook zullen gelden voor de nevenbedrijven. en dat onder voor. behoud van hoogere toestemming een Kerstuitkeering aan het per soneel zal worden verstrekt van 50 voor gehuwden en 25 voor ongehuwden. terwijl ook met Paschen een uitkeering te ver wachten is. In het Roode Kruis-ziekenhuis te 's-Gravenhage is geheel onver wacht overleden de heer G. A. van Bovene. oud-hoofdredacteur van het persbureau Aneta te Ba tavia en de bekende verzorger der gesproken mailbrieven voor de radio. Hij bereikte den leeftijd van 48 jaar. Het was gisteren tden jaren ge leden, dat Z.H. Exc mgr J. F\ Huibers als cieken toenmaals van Hoorn, het bericht ontving, dat hij door den Heiligen Vader als op volger van Z.H Exc. mgr. J. D. J. Aengenent op den zetel van Haar lem was uitverkoren. De herdenking van dit jubilé is zonder openbare feestelijkheid uitteraard gevierd, maar aan de opwekking tot een gebed bij deze gelegenheid voor den bisschop, door „Sursum Corda" bij de aan kondiging van het jubilé gé- plaatst. zal zonder twijfel veel gé- hoor zijn gegeven Ongeveer 150 Ned. vrouwen, die in Ravensbrilck (D.) Rebben ge vangen gezeten, hielden te 's-Gra venhage een reu-nie. Deze werd ge. deeltelijk bijgewoond door mevr L». Th de Beaufort geb bar van Har- denbroek namens H M. de Koningin., die wegens ongesteldheid peisoon- lijk verhinderd was voor het inpakken van GENEESMIDDELEN Uitsluitend meisjes van onbe sproken gedrag komen In aan merking. 'Aanmelding tussen 10 en 11 uur voormiddag. CHEFARO Keileweg 8, Rotterdam West. Gevraagd een net van 9 tot 2 uur. Aanmelden: Mevr. VIERHOUT, Buys Ballotsingel 8, Schiedam mef circulatie geheel va ft gietijzer. Regeling In aschladedeur Maat610x465mm. II, 65.— ftotlerdamschedijk 247. Schiedam Meerit 104 Rotterdam JA Aannemer van Bouw- en Betonwerken. ULüüillU Onderhoud Gebouwen Beeds thans Uw bouwplannen met ons regelen om straks het #erst aan bod te zijn. Voor een bespreking houden wij ons Earne beschikbaar. Deskundige adviezen voor nieuwbouw en e voorkomende reparatie-werkzaamheden. Kantoor en werk plaats Gouvernestraat 77 Tel. 32537, Rotterdam. BU verzending per post te trankeeren al» brief Bij den SCHIEDAMSCHEN BOEKHANDEL P. HANOU, Hoogstraat 50, Tel. 69663, met enkele dagen verkrijgbaar: van doorhalen wat niet wordt verlangd De bekende schrijver vertelt op ontroe rende wijze in dit boeiende boek van alles, wat hem in een veelbewogen leven voorbij ging. Een boek om achter elkaar uit te lezen. WET KERSTGESCHENK VOOR DIT JAAR. p" v!n dit goed gebonden boek 5.90. met inleidend woord van Mgr. Dr. J. DE JONG. Schaft U dit goed gedocumenteerde boek aan voor het te laat is, orn te be^f'~°n voor het nageslacht. De prijs is gebon den 4.90. DE OPLAGEN ZIJN BEPERKT. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Rotterdam roepen sollicitanten op naar de functie van van een in te stellen BUREAU VAN VOORLICHTING EN PUBLICITEIT. Salaris 6.000.— êi 7.000.— per jaar. Vereischtenzeer ruime algemeene ontwikkeling, w.o. grondige kennis moderne talen. Ervaring op t gebied va journalistiek en reclamewezen. Vlotte, oorspronkelu e s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 4