De vooruitzichten van den landbouw Hitiers plannen met Rusland Opheffing van be perkende bepalingen Grutterswaren en peul vruchten spoedig vrij Meer vrijheid in het bedrijf ZILVEREN MUNTEN VOOR EXPORT UITVAART Mgr. L. J, WILLENBORG Toenadering tusschen Oost en West Het Russische Die rare wereld schaakspel Onbegrepen politieke zetten Een „aardsch paradijs" voor Duif-schland Maar een hel voor de Russen V S. EN NEDERLAND Stemming sympathiek NAAR CANADA! Speciale Sectie voor vrouwen en meisjes Aan de Canadeesche ambassade, Sophialaan la in den Haag, ts thans een speciale repatrieeringssectie toegevoegd, die tot taak heeft de talrijke vrouwen en verloofden van Canadeesche soldaten ln Nederland t.z.t naar Canada over te brengen. Nieuwe Christelijke partij Minister Mansholt heeft op het eeuwfeest van de Geldersche Mij. ▼an Landbouw in een uitvoerige rede de vooruitzichten van den landbouw in de naaste toekomst besproken. Onze vooruitzichten op kunst mest zijn niet ongunstig. Een be langrijk deel van den wereldvoor raad kunstmest hebben wij toege wezen gekregen. Zoo zullen wij het komende jaar een gift aan stikstof aan onzen bodem toedie nen gelijk aan die van de jaren 1942/43 n.i 125 kg per ha Aan fosfor krijgen wij de helft en aan kali '/s deei van voor den oorlog. Het herstel van onzen veestapel is afhankelijk van den beschikbaar gestelden voorraad veevoer. Hier is de siuatie niet gunstig, wij krij gen niet wat wij behoeven Mis schien komt er voor ons nog een extra toewijzing, maar zeker is dat niet. Ongebreidelde fok van var kens kan nog niet worden toege staan in verband met gebrek aan voedsei: het pluimvee kan opge voerd worden tot ongeveer de helft van de hoeveelheid van voor den oorlog Om op de wereldmarkt mee te kunnen komen, zullen wii onze kracht moeten zoeken in ver edeling van landbouw en veeteelt Het volgend voorjaar hebben we een overproductie aan groenten dus wij moeten er exportmogelijk- heder voor zoeken of conservee- ren. De regeering bestudeert than" een systeem van conserveeren Da' komt hier op neer da* in ons lanr' veel koe'rcvrales zullen moe'er komen Gezien de wereldmarkt prijs en onze kostpriis zal boter- ëxport moeilijk ziin Wij zullen ons overcompleet melkvet dus anders moeten aanwenden. Het aanmake" van kaas is een mogelijkheid. De mogelijkheden voor eierenexpor' zijn niet te overzien op dit oogen- blik; wel zijn er mogelijkheden voor export van melkpoeder en condens. Wat de akkerbouwproducten be treft. vinden veredelingsproducten, pootgoed en zaaigoed nu al gretig aftrek in de wereld, maar wii moeten in Amerika betere produc ten brengen Met nadruk wees de minister op het belang van het kleinste be drijf voor het geheel. Het kleine bedrijf zal gebracht moeten wor den in een economische eenheid, waar rationeel gewerkt wordt. De regeering is dan ook door drongen van de noodzaak van herverkaveling en samenvoeging van kleinere bedrijven. Zij komt hiervoor met een speciale we - geving. Dat beteekent, dat een deel der boeren naar elders overgebracht zal moeten worden. Wii verwachten van de boeren ruime medewerking. Tegenover de plichten van den boer staan ook rech'en. Die rechten geven wij in de Stichting voor den landbouw, welke in de toekomst een deel van de regeeringsmaai- regelen moet overnemen. Wij hopen, als er weer een half jaar verstreken is, dat er vrijwel geen beperkende bepalingen uw bedrijf meer aantasten. Het graan voor eigen gebruik als veevoer zal heel gauw worden vrijgegeven, de varkensteeltbeperking wordt opge heven. voor de veehouderij zal het veeboekje worden afgeschaft, behalve in een streek langs onze grens om smokkelen tegen te gaan Het handelsboekje moet nog eeni- ge maanden gehandhaafd blijven. Ook de aankoopvergunningen en vervoersbewijzen moeten nog even wachten op liquidatie. Wat. de paarden betreft, worden alle be wijzen afgeschaft; voor de var kenscontracten wordt het maxi mumgewicht teruggebracht op 40 kilo. Zoo gauw mogelijk worden de zuivelbeperkingen weggeno men. Wat de algemeene distributie betreft, zullen misschien heel gauw diverse producten van den bon gaan. nog niet het brood, maar wel grutterswaren en peul vruchten. Door al deze verlichtende maat regelen worden wij heel wat amb tenaren kwijt; binnen enkele maanden zullen 4000 ambtenaren afvloeien uit het landbouwdepar- tement naar andere departementen of iets dergelijks. Zoo komt er meer vrijheid voor belang geen ongebreideldheid, maar leiding. Een zekere leiding in de productie en afzet blijft noodig. Het versmeltingsverbod van zil veren munten heeft voor de zilver industrie ernstige moeilijkheden veroorzaakt, welke zelfs fa ale ge volgen voor deze industrie zouden kunnen hebben. Om deze moeilijk heden uit den weg te ruimen, zon der dat het versmeltingsverbod ge heel word* opgeheven zijn de oorspron kelij ke verbodsbepa 11 ngen thans krachtens een nieuwe be schikking van den minister van Financiën (Stbld. F 297) zoodanig aangevuld, dat deze minister on der bepaalde voorwaarden onthef fing kan verleenen. Deze bepaling zal worden gebruikt om de zilver- ihdus rie uitsluitend voor export doeleinden het verwerken aer nog bij haar aanwezige zilveren mun ten toe te staan, alsmede bevoor rading uit de bij 's Rijks munt aanwezige hoeveelheid zilveren munten, mogelijk fe .laken, zoo lang nog geen of onvoldoende zil ver uit het buitenland wordt ont vangen M.'S „TALISSE" HEEFT BEPERKTE PASSAGIERS ACCOMMODATIE GEKREGEN. Gistermiddag ls het m.s. .Talisse een vrachtschip van de Mij. „Neder land uit Amsterdam naar New York vertrokken. Dit schip vaart momen teel voor de Holland-Amerika Lijn Evenols de „Tarakan", ook een schip van de Mij. Nederland, is het verbouwd van vrachtboot tot klein passagierschdp. Waar vroeger laad ruimte was, zijn thans achttien hut ten gebouwd, elk voor zes of acht passagiers. De accommodatie is tame lijk primitief, maar toch gezellig. Er zijn behalve de hutten een eetza-altje en een pantry en tusschen de hutten is een soort salon ingericht Vroeger nam de „Talisse" ten hoogste 20 passagiers mee. voor deze eerste reis, na de verbouwing, staan er 112 geboekt, die over 12 dagen in New York vöet aan wal hopen te zetten. ln het stemmige houten kerkje van Bloemendaal had gister ochtend de uitvaart plaats van Mgr. L. J Willenborg, den alom beminden stichter van het Inter nationaal Ziekenapostolaat, tevens pastoor van Bloemendaal De kerk was tot in de uiterste hoeken ge vuld met genoodigden en paro chianen, terwijl velen zich buiten het gebouw moesten ophouden In het priesterkoor hadden vele tientallen geestelijken plaats ge. nomen, o.w de leider van het Ziekenapostolaat in België, pastoor M van Hoeck uit Antwerpen vele leden van het Kathedraal Kapittel en de Hoogeerw Deken van Haarlem; voorts waren aan wezig B en W van Bloemendaal en tallooze deputaties van het Ziekenapostolaat De pontificale Uitvaartmis werd gecelebreerd door Z H Exc. Mgr. Huibers, bis schop van Haarlem; als diaken fungeerde pastoor G. van Niekerk van Overveen en als sub-diaken pastoor W Bosch van Aerdenhout, De vicaris-generaal mgr. G Ara- merlaan was presbyter-assis- tens, troon-diakens regent dr C Henning en plebaan F Filbry. Het parochieel zangkoor onder leiding van den heer J. Möllmann zong de Gregoriaansche uitvaartmis. Nade requiem-mis hield de Hoogeerw. Deken van Haarlem C. v. d. Wiel, de lijkrede, waarin nij speciaal belichtte het apostoli sche werk van den overledene i?.f '®atste daSen zijns levens stichtte hij nog een nieuw aposto laat, waarvan hij de eerste practi- sche beoefenaar werd: het aposto laat des gebeds voor overleden priesters. Zijn zieken hadden wel haast een vereering voor dit blijde Godskind. Spr stelde voor. da; alle leden van het Ziekenapostolaat een heele week van gebed en offer zullen houden voor de zielerust van Pastoor Willenborg Na de predikatie werd de absoute verricht door Mgr Huibers met dezelfde assistentie Omstuwd doo: een dichte schare vrienden en ver eerders, vele autoriteiten en gees telijkheid. werd de kist dan door parochianen grafwaarts gedragen door de Bloemendaalsche straten, waar huis aan huis halfstok ge vlagd werd met pauselijken wim pel. De plechtigheden op het kerk hof werden verricht door Deken v d Wiel. Mgr. Willenborg werd als eerste geestelijke in het pries tergraf van het prachtige St. Adel- bertskerkhof bijgezet. De broer van Mgr. dankte voor de betoonde belangstelling. H. H. WIJDINGEN. Op 22 December a.s. zal mgr. P. Hopmans in de kerk van de St. Paulusabdij te Oosterhout de vol gende H.H. Wijdingen toedienen het subdiaconaat aan de eerw. fra ters Benedictijnen A. Otten, N. v. d. Drift, W. v. Mierlo, F Visser, J. v. d. Linden en B Sehlatmann; het diaconaat aan de eerw fraters R. v. Wahmen, J. v Diemen, G. v Nistelrooy, P. Finker en H van Heysten; het priesterschap aan de eerw. fraters A. Boesman en A Nuy. (Ingezonden.) „Mijnheer de redacteur. Kunt u me ook zeggen, of ma chinisten en stokers op de Dordt- sche sleepbooten al of niet bij de binnenvaart werkzaam zijn? Toen ik gebruik wilde maken van de mogelijkheid, die voor de binnenvaart is opengesteld om klompen aan te vragen, werd me, hoewel ik machinist ben op een Dordtsche sleepboot, medegedeeld, dat ik niet tot de binnenvaart werd gerekend. Tóen brak mijn laatste klomp en nu zit ik heelemaal zonder." (w.g.) V. Professor Wetallus uit Emmer- Compascuum. de wereldberoemde scheepvaartdeskundige en klom- penkenner, dien wij omtrent dit schrijven raadpleegden, veronder stelt, dat V. klompen beeft aange vraagd. omdat hij klompen noodig had. „Laat V. iets aanvragen, wat hij niét noodig heeft", aldus luidt de raad van den geleerden medewer ker aan „Die rare wereld", „en laat hij er uitdrukkelijk bij ver nielden, dat hij, als sleepbootma chinist bij de binnenvaart, niet tot binmenvaart behoort," Wat bezielt de Russen eigenlijk? is een vraag, welke men in alle toonaarden in de internationale pers, maar ook in de gewone da- gelijksche gesprekken steeds weer hoort doorklinken. Telkens als een schemering van toenadering tusschen Oost en West doorbreekt gelijk men van de conferentie fvan Moskou verwacht ver schijnen in de Russische pers, en gewoonlijk van de eminentste journalisten, artikelen welke niet hetgeen kan binden, maar juist dat, wat verdeelt, in een hei- schijnend demonstratielicht plaat sen, Vaak een valsch licht, wat nog dezer dagen aan de „Manchester Guardian", naar aanleiding van aanvallen op Engelands. door dit land verre van begeerde interven tie in Indo-China en Nederlandsch- Indië, de verzuchting ontlokte* „Misverstand en kritiek zijn te zwaarder te dragen daar wij vol komen vrij zijn van de motieven, welke onze menschlievende vrien- d enons zoo lichtvaardig toeschrij ven". Deze klacht gold intusschen evenzeer de Amerikanen als de Russen. Van het oogenblik af," dat be kend werd, dat er een conferen tie te Moskou zou worden gehou den, werden in de Russische hoofdstad hetzij door de pers. hetzij door diplomatieke activi teit alle wrijvingspunten nog eens extra geaccentueerd In Oosten rijk wordt de kabinetsformatie, niettegenstaande de onmiskenbare uiting van den volkswil, nog steeds opgehouden wiil de in den geal lieerden controleraad zetelende Russen het te sanctionneeren ministerie niet democratisch ge noeg achten: in Iran wordt tame lijk rondborstig erkend, dat Azerbeidsjan voor het land ver loren is, wijl Rusland geen troe pen wilde doorlaten om orde en rust in het opstandige gebied te he Ai tellen; de spanningen tus schen Turkije en Rusland zijn weer verscherpt, wijl Moskou fel geprotesteerd heeft tegen demon straties in Constantinopel, welke een anti-Russisch karakter zou den hebben gehad terwijl de Turken volhouden, dat ze een zuiver binnenlandsch tempera ment droegen; in de voorberei dende commissie van de Ver eenigde Naties te Londen heeft de Russische gedelegeerde een amendement ingediend waardoor de macht van den veiligheidsraad tegenover de algemeene vergade ring weer zou worden verkerkt Ook in Roemenië en in he' Verre Oosten nemen de tegenstellingen plotseling afgebakende vormen aan, terwijl het Journalistiek accompagnement te Moskou tof thema heeft: wat hebben de Brit. sche troepen in Egvpte. Palestina Oost-Indië, Tndo-China en ver schillende Europeesche landen met name België, Frankrijk Ne. derland, Denemarken en Noor wegen te maken? Natuurlijk krijgen ook de Ame rikanen hun deel. maar de aan val is toch voornamelijk op Enge land gericht Speelt hierb'i de nersoonlijke animositeit tusschen Bevin en Molotov verwacht een belangrijke rol? Als dit zoo is en het lijkt verre van onwaar schijnlijk dan zullen de debat ten op de Moskouschp conferee, tie nie' bijzonder zachtzinnig ziin maar bestaat and"rzijds hef ge vaar, dat persoonlijke ve*t"" he' eindresultaat de- besnrekingen ne-speTtg zullen b°ïnvloeden. Er ziin onge'wiifeld veel vraeg- teekens in de Envelsche en Amer- kaansche politiek en dm'omatte 'e pletsen Maar js da* aantal bü de Russen niet minstens even "roo'! Fn on de omest» vragen kan ieder het voor de hona lig. gende antwoord geven On _h=' waarom? is sinr-udé" repliek* men vertrouwt elkaar niet. Een gisteren te Neurenberg voor gelezen zeer vertrouwelijk memo randum betreffende de bespre king van Hitler met Rosenberg, u,u?murs Kejtel en Goering ont- nuit. hoe in de hoogste Duitsche al fS"., v,erbazing bestond over 'oovigheia der collabo- geheel Europa, die van het 8horaren' dat Duitschland in riezp ong/an Eur°Pa v°cht In deze conferentie welke ge- houden werd op ie jui, ioJ, "\n Hitiers hoofdkwartier wees Hit Ier op het feit. dat een blad in Vichy - Frankrijk de meening had uitgesproken, dat Duitsch land den strijd niet voor zichzelf vocht, doch voor geheel Europa en dat geheel Europa dus Duitsch land terzijde moest staan Het zoo welbekende geluid dus dat alle collaborateurs hebben laten hooren. Deze opmerkingen, aldus Hitier konden vooreerst alleen maar in Duitschlands belang zijn en het was daarom noodzaak nooit voor de wereld de doeleinden van den strijd open te leggen Daarvoor is ook geen reden, als we zelf maar weten, wat wij willen, zoo vervolgde Hitier Wat wij de wereld vertellen over onze motieven, wordt slechts °°r tactische redenen bepaald Wij moeten hier iuist zoo hande len als in de gevallen Noorwe- wegen, Denemarken. Nederland en België Ook 'oen hebben we onze ware doeleinden niet open baar gemaakt Daarom zullen wij blijven voorgeven, dat wij genood zaakt waren Rusland te b'zetten en dat het in 't belang van de in woners van dat land is, dat wij zorgen voor de voorziening me' voedsel, transnor» enz Niema-d zal in staat zijn te doorzien dat wij uiteindelijk heel andere doel einden hebben. Dit mag overigens ook weer niet verhinderen, dat wij alle noodzakelijke maatregelen zoo als neerschieten of verjagen van menschen zullen nemen Wij zullen naar buiten handelen, of wij een zending te vervullen heb ben. maar tegelijkertijd moeten wij zelf goed weten, dat wij d°ze landen nooit meer zullen verlaten Dit document, wel een van de meest overtuigende, die uit de groote massa zijn naar voren ge komen. onthult voorts de planden die de Duitschers met Rusland hadden De Krim, het gebied ten Noorden hiervan en een deel van Galicië waren door Hitier voor bestemd om door de Duitschers te worden gekoloniseerd Alle in woners zouden daar worden ver dreven en alleen Duitschers wor den toegelaten. Dergelijke, plan nen had Hitier ook voor het ge bied van de Duitsche Woiga- republiek en voor het Petroleum district Bakoe Dit zou zonder meer Duitsch gebied worden In het noorden was Hitier be reid om Oost-Karelië en Lenin grad, overigens eerst nadat de stad volkomen met den grond ge lijk gemaakt was. aan Finland af te staan, doch het schiereiland Kola moest Duitsch worden in verband met de nikkelmljnen D^t de Oostzeelanden als oer-Duit- schen grotvi oestempelc werden, was uit vroegere documenten eeds bekend. In groote lijnen teekent z:ch o* k in Rusland in een geweldig ge bied de opzet af van ringvormiog van de Duitsche kolonisatie waar door de Russische bevolking zou worden ingesloten De vernieti ging van deze bevolking was dan een verdere stap; een stap die echter niet in een verre toekomst zou liggen, want de documenten wijzen uit, dat de Duitscher reeds onmiddellijk begonnen zijn met de uitvoering van hun plan nen, die doelbewust waren ge richt op een stelselmatige vernie tiging Koelbloedig spreken de Duitsche plannen van hun opzet om de belangrijkste Russische in dustriegebieden eenvoudig te la ten verhongeren Het gebied van Moskou was daarbij inbegrepen Het was volgens Hitiers eigen woorden in 1941 alleen nog maai de kunst om de reusachtige koek Rusland zoo goed mogelijk te vein deelen en er voor de Duitschers een „aardsch paradijs van te maken. Daarbij moest natuurlijk wor den begonnen met de pacificatie, die naar de meening van den Fuehrer t best kon worden vol trokken door iedereen neer te schieten, die niet in het gareel wilde. Uit de rapporten van Goerings bureau hooren we voorts nog, dat het graansurplus van Rusland niet moest worden bepaald door de grootte van den oogst, doch door de vermindering van het verbruik door de Russen zelf en daarom zouden, na de Duit sche overwinning, Leningrad, Moskou en het geheele woudge bied geen graan meer ontvangen. Zuid-Rusland zou zijn blik op Europa moeten richten en voor zijn granen alleen betaling van Duitschland ontvangen als het be reid was Duitsche producten te koopen. En dan ciieeren we letterlijk: „Iedere poging om de bevolking van het Moskousche industriege. bied te redden van den honger dood door het graan van de zwar te aarde zou gaan ten koste van hetgeen beschikbaar is voor Euro- Pa. Het zou Duitschlands oorlogs. kracht verzwakken en zijn macht om de blokkade te doorstaan on. je,r.U?iinen. Dit moet absoluut dui. 1 en goed worden v'rs aan". Wat vleesch betreft, verorden de Goering, dat alles wat kon worden ingeblikt in Rusland moest worden afgeslacht. Dit zijn slechts enkele grepen uit het ont zettend vele materiaal, dat kapi tein Sam Harris over de p'unfe. ring van Rusland overlegde Wij zouden eindeloos kunnen ciUeren. Wat de Amerikanen hebben over gelegd. is evenwel slechts een be scheiden deel, nog veel meer zal straks door de Russen zelf wor den aangeboden. Op 11 November J.l. vertrokken naar Amerika de heeren Dr. f. h. Fentener van Vlissingen, eerevoor zitter van de internationale kamer van koophandel. Mr. R Mees. voor zitter en Mr. Dr E. D. de Meester, secretaris van de Nederlandsche sectie der internationale kamer van koophandel. Het doel der heeren was het bijwonen van een vergadering van het executieve comité der kamer te New York Dr Fentenei van Vlissingen is thans per vliegtuig in Nederland terug en een redacteur van het ANP had met hem een kort on derhoud. Men is er zien in Amerika van be wust aldus de heer Fentener van Vlissingen dat het land een ge weldige machtspositie in de wereld inneemt en dat deze omstandigheid ook verplichtingen meebrengt Als een dezer verplichtingen voe.t men ertoe mede te werken, in het overige gedeelte van de wereld, met name in Europa, ae economische activi- titeit weer op gang te brengen .Hoe is er de stemming ten op zichte van Nederland?" Die stemming - aldus de heer Fentener van Vlissingen is er een van bijzondere sympathie, welke zich ook uit in de giften, die voor Neder land bestemd zijn. zoowel in geld als in goederen Aan den anderen kant toont de publieke opinie in Amerika ?een iuist begrip voor de moeilijk heden welke wij op *t oogenblk ln Oost-Indië ondervinden. Men is er ook weinig op de hoogte van al het geen door ons m Indië gedaan is Terugkomende op de economische activiteit, welke Amerika in de ove rige wereld wil stimuleeren noemde de heer Fentener van Vlissingen als bewijs dat het in dezen ernst is, het feit. dat het land zoo juist interna tionaal charter voor goederenruil heeft voorgesteld, waarmede Enge-» land zioh reeds in principe accoord verklaarde Dit charter houdt in: het zooveel mogelijk afbreken der tol muren en het wegnemen van andere belemmeringen, aan den internationa len goederenruil in den weg gelegd; Dit is bijzonder belangrijk omdat hieruit blijkt dat de Ver Staten in zien dat hun crediteurenpositie ten-, gevolge moet hebben, dat Amerika op belangrijke schaal goederenimnorten moet toestaan Dit is tevens belang rijk met het oog op de leeningen. die beoaalde staten in de overgangs periode noodig zullen hebben en die deze alleen in goederen en diensten kunnen terugbetalen Dit aantal ls zóó groot geworden, dat het Canadeesche militiare hoofdkwartier in Londen het nood zakelijk achtte een speciale sectie ter behartiging van haar belangen, onder leiding van capt. G. A Pen- chard naar Den Haag te zenden. Het ligt in de bedoeling van de legerleiding de vrouwen naar het land te brengen, waar haar echt genoot woonachtig is De noodzakelijke administratie vergt veel tijd. waarschijnlijk zelfs vier maanden De overtocht komt geheel ten laste van de Canadeesche regeering. Wat het meenemen van geldbedragen en inboedels betreft, hierover wordt nog nader met de Ned regeering onderhandeld. Voorts hebben bepaalde gevallen prioriteit voor vertrek naar Canada Alle inlichtingen hiervore verstrekt de ambassade. Te Groningen is een bijeenkomst gehouden van een aantal personen uit Herv., Geref., Chr. Geref. en Baptisten kring ter bespreking van de vraag, of oprichting van een nieuwe partij noodzakelijk is. De vergadering wgs van oordeel, dat zich bezig waseen scheiding te voltrekken onder de vroegere volgelingen van A R. Partij en Chr. Hist. Unie en wel tusschen de z g- conservatieven en de vooruitstre- venden. Zij wilde die scheiding verhaasten door de oprichting va een nieuwe Chr partij met een vooruitstrevend programma.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2