EESrlrE? sSurtïfer Minister Drees over de loonen Vrij en giroal geld De Fransch-Russische samenwerking Goederen, die vrij van distributie komen Minister drees heeft in Kerstvacantie in de confectie-industrie Veto-recht en graan Nederland bemint Canada Gelijkstelling van 1 Januari af IMMIGRATIE IN AUSTRALIË Voorkeur voor Nederlanders Die rare wereld Scheepvaart-berichten de (Van onzen parlementiaren redacteur). avondzitting antwoord op al deze beschouwingen gegeven Oude parlementaire rot als hij is, viel het hem niet moeilijk om in een boeiend en helder betoog het be leid van de Regeering te dezen aanzien aannemelijk te maken. Bij de beoordeeling van het loon- en prijsbeleid moet men aldus minister Drees uitgaan van het feit, dat dit beleid nog volstrekt niets uitstaande heeft met een planmatige welvaart-eco nomie. Het is in wezen schaarsch- te-economie. Wij komen in onzen berooiden toestand veel tekort dat staat vast. Wij moeten dit uit het buitenland betrekken op cre- diet De schulden, die wij elders aangaan zullen wij alleen kunnen betal endoor uitvoer. Uitvoer is dus -voor ons niet zooals sommigen het voorstellen, een kwestie van winst, maar een volstrekte voor waarde om ons volk van de be- noodigde goederen te blijven voor zien. Ons volk moet zich dus de grootste beperkingen opleggen zoolang de uitvoer niet op hooger peil kan worden gebracht Met deze feiten rekening houdend stelt de Regeering zich een tweeledig doel: het welvaartspeil van het land zoo hoog mogelijk op te voe ren en de verdeeling van het be schikbare inkomen zoo rechtvaar dig mogelijk te doen geschieden. Zij deelt niet het pessimisme van mr Schmall. die meende, dat zij zich wel ten doel kan stellen hoo ger te komen dan men maar nau welijks kon aannemen, dat zij meende het peil van Mei 1940 bin nen afzienbaren tijd weer te be reiken Minister Drees koestert nog steeds wat hij ironisch „de illusie" noemde, dat de verhooging der arbeidsproductiviteit, door nieuwe technische mogelijkheden gedurende de laatste jaren verkre gen. ons in staat zal stellen binnen betrekkelijk korten tijd een wel vaartspeil te bereiken, dat niet zoo heel veel verschilt van het peil van Mei 1940 Binnen dat peil echter zullen groepen, die in Mei 1940 beslist te weinig kregen, op een te laag peil leefden, een niveau moeten bereiken, dat wezenlijk hooger ligt dan dat van Mei 1940. Deze politiek wijgt ieder symp toom van verder schrijdende infla tie beslist van de hand Zeker: het kan budgetair tot op het eerste gezicht heel aanvaardbare conse quenties leiden, dat valt niet te ontkennen Doch daar staat wel een en ander tegenover Wanneer de Regeering een tikkeltje inflatie toelaat, moet zij ook de salarissen van het overheidspersoneel als mede alle pensioenen verhoogen Bovendien: hoe komen de kleine rentetrekkers dan uit de knoop? De heer Bierema wees daar van middag al op: de locnen gaan om hoog, de prijzen gaan omhoog, maar deze menschen blijven aan hun inkomentje uit zuinig bijeen gespaarde centen zitten Niemand, die zich over hen ontfermt Dit alles overwegend, meent de Regee ring, dat inflatie, ook in beschei den mate. weer verontrustend en meer ontnuchterend werkt op de maatschappelijke verhoudingen dan het laag houden van de prijzen Hoe hoog moeten nu de loonen liggen gegeven het tegenwoordig prijspeil? De Regeering meent, dat dit bedrijfsgewijs moet worden vastgesteld Voor ieder bedrijf laat zij het minimum onderzoeken maar ernstiger dan de Communisti sche partij, die maar raak cijfers optelde en dubbel telde om tot een bepaald bedrag, aanzienlijk hooger dan dat. berekend door de Stich ting van den arbeid te geraken. Indertijd hebben de Rijksbemidde laars bepaald dat verhoogingen van loon tot 25 pet van het peil van Mei 1940 vrij zou zijn Dit be- teekent niet, dat geen grnoter ver- hoogingen mogelijk zijn Het mini mum-loon. vastgesteld in den landbouw 60 cents per uur. be- teekent in sommige streken van het land een verhooging van meer dan 100 pet vergeleken met voor den oorlog. Het groote gezin wordt reeds eenigszins geholpen doordat de kindertoeslag van 60 cents op f 2.40 per kmd is gebracht. Voor een verdere verhooging van dien toe slag voelt de minister niets omdat daardoor sociale spanningen zou den wórden opgeroepen tusschen de arbeiders en de kleine zelfstandi gen, wier inkomen in gfeenerlei ver houding staat tot hun kindertal, Daarvoor in de plaats heeft de HOOGMOEDS- Regeermg het systeem der varia-! TRAGEDIE bele vormen ontworpen Wannppr epr, En tenslotte: de overdracht aanLJi mensch by de de organen van het^edryfsleven eert door hem als Zoolang de bedrijfsorganisatie er 5 verwachten dood in nog niet is, wil de Regeering daar- deemoed zijn schuld belijdt al toe nog niet overgaan omdat de is die schuld ook nog zoo groot verhoudingen in de vakbeweging dan past ons daartegenover geen zijn dat noch een onverschillig schouderophalen W.ant zulk gebeuren is toch nimmer zonder dieperen zin. Ook aan ae schuldbekentenis, van dien aard zijn. dat noch "een eendrachtige arbeidersbeweging, noch een evenwichtige bedrijfsre- presentatie bestaat Zoolang de Stichting en de Eenheids vak bewe- gmg kibbelen houdt de Regeering welke de ex-procureur-generaal de touwtjes maar in eigen hand. Robert van Genechten vijf dagen S^rlsT ldSVakbeWeging alroor verschrikkelijk levens- einde neerschreef, kan men een COMMIGE voedingsmiddelen zijn diepere beteekenis niet ontzeggen. op het oogenblik reeds zoo royaal opgenomen in het distribu tie-apparaat. dat zij het gemiddel- Zij wordt niet teniet gedaan door de omstandigheid, dat er in dit „document humain' redeneer de gebruik van voor den oorlog I fouten en tegenstrijdigheden val- ïltfV ko!£*n of zelfs reed£ over- len aan te wijzen. Ja, zelfs niet treffem Waarom zoo vraagt men door het feit, dat deze man na dan de TsSibX Kan men deez goederen niet vrij- ,ich „erechtind tè*n® beging, stellen zonder eenig ander bezwaar ac,Uen' het hem dan dat er weer een paar ambte- doodvonnis zelf aan naren moeten ophouden het Neder- f, voltrekken als een „zoen- landsche volk hun zegeningen deel-1 °'*eT De begrafenisplechtigheid van mgr. L. J. Willenborg P et kerkhof te Bloemendaai. achtig te doen worden? Inderdaad, antwoordde mi nister Mansholt. het ligt in de bedoeling van de regeering in de naaste toekomst reeds eenige niet onbelangrijke goederen van de distributie vrij te stellen. Dit zullen zijn de grutterswaren, de peulvruchten, de biscuits, de koek, de cacao en enkele versnaperingen Wanneer de hoeveelheid beschikbaar komend varkensvleesch niet tegenvalt, zal tegen het voorjaar ook dat vleesch geheel van !den bon gaan Het brood, dat wel in voldoende mate aanwezig is, kan men echter nog niet vrijgeven, omdat men vreest, dat dit vrij- pven er toe zou leiden, dat het brood of althans het meel op ruime schaal als veevoeder zou worden gebruikt. Alles evenwel symptomen van verbetering waarvan minister Mansholt als een soort blijde boodschapper optrad Minister Vos probeerde zulks ook te doen op het gebied van de prij zen. doch dat ging hem minder goed af Ook op dit gebied zou men wel verschillende goederen, vooral die te welker aanzien zulks de nationale welvaart niet kan schaden, vrij maken van de prijsbeheerschmg. zulks in hoofdzaak omdat men het beschikbare ambtelijke apparaat beter kan benutten om enkele p ril - li1/???. haE w,erk te leve" I hebbenden 0p het navolgend!: Zij schuilt hierin, dat van Genechten zonder eenig voor behoud erkent: „De oorzaak van dit (mijn) optreden ligt in een verbitterden verstandelijken j hoogmoed" i „tiü het-- tich? van bet naderend einde zijn dien mensch als bi tooverslag de schellen van d< oogen gevallen en heeft hij zich zelf tn zijn ware gedaante aan I schouwd. Maar met deze erkentenis heeft van Genechten, wellicht onbe wust ook de oorzaak aangegeven niet alleen van zijn valmaar niet minder van den val van een Hitler, van een Mussolini en hun verdere trawanten, die aan één en dezelfde groote beweging van autoritairen hoogmoed te gronde gingen. De oorzaak ook van den val van al degenen, die het in hun hoogmoedigen eigenwaan beter wisten dan hun geestelijke leiders en hun eigen weg kozen. En nu zwaar daarvoor boeten.... ven ten prof ij te van den zwarten handel Niemand repliceerde. De Kamer begint morgenmiddag aan den kluif der berechting van de oorlogsmisdadigers, een kluif bovenal voor minister Kolfschoten krachtens de beslissing van het college van rijksbe.niddelaars d.d. 11/11/41, wordt dit jaar aan alle werknemers ir de confectieindus- trie kerstvacantie met behoud van loon gegeven op Zaterdag 22 en Maandag 24 December Juiste gegevens zijn nog niet bekend omtrent het aantal Neder- landsch-e vrouwen en meisjes, die haaT „Canadees" naar zijn land willen volgen Naar schatting echter zijn het er 5000 a 6000. In tegenstelling met de reeds gehuwde vrouwen wordt voor meisjes, die met Canadeesche mili tairen zijn verloofd, de overtocht niet door de Canadeesche regeering betaald, wel verleent zij bij den overtocht alle mogelijke medewer king. Echter moet de betrokkene verklaren, dat hij het meisje wil trouwen en bovendien bewijzen, dat hij een positie heeft en in staat is zijm a.s. vrouw te onder honden. Enkele dagen geleden herdacht Frankrijk het feit, dat voor een jaar te Moskou het Fransch-Rus sische bondgenootschapsverdrag werd onderteekend De artikelen welke de Parijsche pers aan deze verjaring wijdde, waren niet bij zonder geestdriftig; de alliantie had voor Frankrijk noch de poli tieke, noch de economische voor deden opgeleverd, welke zoo hoop vol waren verwacht. Vooral het feit, dat Parijs maar steeds van de conferenties der Groote Drie blijft buitengesloten, verwekte ontstem ming. Wat Frankrijk in het afge- loopen jaar aan internationaal ge zag en prestige heeft heroverd dankt het in geen enkel opzicht aan Rusland, maar alleen en uit sluitend aan eigen stoeren arbeid en vooral aan het taaie doorzet tingsvermogen van generaal de Gaulle. Slechts één blad. de communis tische „Humanité", ging dieper op het Fransch-Russische probleem in en publiceerde een enthousiast ju- biléartikel, waarin het de geringe resultaten van de alliantie toe schreef aan den zeer zwakken wil van Frankrijk om die nauwe be trekkingen tot de uiterste conse- kwentie door te voeren. Frankrijk, schrijft het blad. heeft het pact van Moskou den rug toegekeerd en er aanspraak op gemaakt als brug tusschen het Oosten en het Westen te dienen, terwijl het in volle wer kelijkheid deze evenwiehtspoli- tiek niet volgde, maar zich eenvou dig in het vaarwater der Westelij- we mogendheden wierp. Het isole ment van Frankrijk met betrek king tot het Duitsche gevaar is. n?^r de opvatting van de „Huma.- nite alleen het gevolg van de om standigheid. dat Parijs in deze aangelegenheid niet den steun van het Russische bondgenootschap heeft gezocht. Over het feit. dat Frankrijk wederom van de minis terconferentie te Moskou is uitge sloten. glijdt het blad luchthartig heen met de opmerking, dat de Fransch-Russische alliantie in het kader van de eensgezindheid der eroote mogmdh'den is gesloten, en dat Frankrijk daarom de nieuwe conferentie met hoop en vertrou wen mag begroeten. De Parijsche bladen hebben over het algemeen rustig op dit artikei gereageerd, rustiger dan men van de tegenwoordig zeer strijdlustige pers zou verwachten En zeer ka rakteristiek was wel. dat de meeste beschouwingen met nadruk ver klaarden. dat Frankrijk Rusland no;g steeds als zijn traditioneelen vriend beschouwt Zag men in de woorden van de „Humanité" een uitnoodiging zich weer nauwer bij Rusland aan te sluiten? Het lijkt zoo, te meer waar hetzelfde blad. hetwelk steeds de schommelingen en evoluties der Russische politiek trouw meemaakt, drie dagen later plotseling zijn warmen steun gat aan den eisch van de Fransche re geering tot internationalisatie van het Roergebied, een eisch, welken het tot dusverre eer afgewezen dan begroet had. Beteekende dit een zwenking van Moskou? Het valt niet te betwijfelen. Rusland accentueert daarmede, dat het in den geallieerden contrö- leraad te Berlijn vasthoudt aan de eenstemmigheid, d.w.z het veto recht. en hoopt nu zeker dat Pa rijs het Moskousche standpunt in zake datzelfde vetorecht in den veiligheidsraad zal ondersteunen Anderzijds is in de Syrische kwes tie een weinig verwachte toena dering tusschen Parijs en Londen aan den dag getreden, en deze moet haar terugslag op de samenwerking in West-Europa en Duitschland hebben. Zoo heeft Londen reeds verklaard, dat het geen centraal bestuur in Duitschland zal vesti gen zonder Frankrijks instemming Al deze ontwikkelingen grijpen in elkaar, ook de noodtoestand speelt een rol. Nu het verwachte araan voor Frankriik niet uit de Vereenigde Staten komt. kijkt Pa rijs naar Rusland. En dit land schijnt bereid niet alleen graan, maar ook olie. kolen en hout te leveren. Alleen plotselinge be langstelling voor Frankrijk en West-Europa? Waarscbiinliik veel meer. Waarschijnlijk acht Moskou, met den terugkeer van Stalin, den tijd gekomen ziin politie,k te gaan consolideeren. Dan zou het einde lijk zijn keuze hebben gedaan, en die zou op samenwerking zijn ge vallen. Naar ons ter oore komt, zal met mgang van 1 Januari a.s. de dam tusschen de girale en vrije reke ningen worden doorbroken. De vrije rekeningen en girale reke ningen zullen worden samenge voegd, zoodat men naar believen gereed geld kan opnemen op deze rekening. Vanzelfsprekend kan men ook door overschrijving ove» samen9evoegde rekeningen be schikken Van 1 Januari a.s. af zullen er dus nog slechts 2 soor ten rekeningen bestaan, n.l. vrije en geblokkeerde. Men zal zich herinn"'en dat Prof. Lieftinck op 13 November j.l in zijn radiorede over he: ver loop van de geldsaneering ver klaarde, dat zoodra de algemeene Leslie Haylen, lid van het Australische huis van afgevaar. digden, heeft als hoofd van een desbetreffende regeeringscommis- sie een reis naar West- en Noord west-Europa gemaakt om een onderzoek in te stellen naar het soort en aantal personen, dat naar Australië wenscht te immigreeren Hij was verbaasd over de groote belangstelling en het enthousiasme, waarmede genoemde commissie overal werd ontvangen en tevens door het soort menschen, dat voor immigratie in aanmerking wensch- te te komen. Deze menschen wis ten reeds véél over Australië's geografische en sociale omstandig heden. „Zij wilden", aldus de heer Haylen, „niet als afzonderlijke groepen zich in Australië vestigen, maar in de Australische gemeen schap worden opgenomen Het meerendeel van hen. die door de commissie ondervraagd werden, was onder de 35 jaar en verreweg de meesten bestonden uit jonge mannen en vrouwen, die een goede opvoeding hadden ge noten. physiek op hoog peil ston den en een verrassend goeden kijk hadden op de geschiedenis van Australië." Óver de Nederlanders zei de heer Haylen het volgende: „Ne- derlanders bezitten die karakter, eigenschappen, welke wij zoozeer in Australië waardeeren. En er zullen dan ook vele. zeer vele candidaten uit Nederland zijn zoodra de imrnigratieplannen vol. ledig zijn voorbereid rbf3},3™ ,dit mogelijk zou maken, nrnifen® c!USïhen de girale reke- vrije rekenW* Eerecde Ee,d 'of broken Hij achtte "d?6'1, door" tegen üezen damwand eecffw™? dertijd nog te groot en vreesde een wilde overstrooming van he ver keer met bank- en muntbiljetten, waardoor een deel van de resulta ten van de geldzuivering ontijdig 'eloor zou gaan. Wij hebben tèeds den indruk gehad, dat het gevaar van een „wilde overstroom ins" na half November niet aanwezig was. Voorts was het ongunstige effect van de handhaving van girale re kening, welke niet in gereed geld kon worden omgezet naast de vrije rekening en het gereed geld, dat aan het girale geld een gerin gere waarde werd toegekend De minister negeerde de wet van Gresham, dat het kwade geld het goede geld verdrijft en het gevolg was dan ook, dat het gereede geld onnoodig werd opgepot en vrijwel niet naar de banken op vrije reke ning terugvloeide. Men mag van de thans door te voeren gelijkstelling verwachten, dat zij psychologisch een gunstige uitwerking zal hebben en er toe zal bijdragen, dat degenen, die voor de geldzuivering gewend wa ren hun overtollige liquide mid delen op bankrekening of spaar bankrekening te storten, dit pok thans wederom zullen doen en niet meer contanten zullen aanhouden dan zij voor den oorlog gewend waren. Di't geldt niet alleen voor zakenlieden, dobh ook voor partl- culieren. Men is er immers thans van verzekerd, dat men ten allen tijde over de noodige contanten kan beschikken. Oppotten heeft dan ook absoluut geen zin meer. Voor de banken brengt de maat regel uiteraard een welkome ver mindering van administratieven rompslomp, zoodat zij met het oog op de effectenregistratie weer wat lucht krijgen. Evenals de omroepvereemgingen voor den oorlog heeft ook onze tegenwoordige staatsomroep goede en opwekkende raadgevingen voor de vrouw Om het gebrek aan echte thee en het tekort aan bepaalde lek kernijen met ie feestdagen te ver goeden. of minstens te doen ver geten. werd den dames onlangs door de radio aangeraden, de surrogaat-thee in de kopjes van het beste servies te gieten en den schamelen maaltijd te serveeren op een met het fraaiste i innen gedekte tafel. Surrogaat-thee, uit porcelein gedronken, zou volgens het radio-orakel veel lekkerder smaken dan uit een gewoon door- de-weeksch kopje. Professor Wetallus uit Emmer- Compascuum, de wereldberoemde psycholoog, is het met deze ziens wijze volkomen eens en stelt daarom voor, dat de minister van financiën, als hij zijn millioenen- nota toelicht in het parlement, zijn gala-costuum zal aantrekken. Het spoorwegbaanvak Vorden Zutphen is hersteld, zoodat de treinen weer rechtstreeks van Winterswijk naar Zutphen kunnen rijden. De minister van Onderwijs heeft prof. dr. P Stegenga, bijzonder hoogleeraar te Amsterdam, berispt wegens ziin gedragingen gedurende de bezetting. Daarmede is diens schorsing opgeheven. ROTTERDAM, aang 18 December: NOORDSTAD (N.). Amsterdam (bij leggen), Wagenborg, stroom ten an ker; MADO (N,). Glasgow. Scheepv. Steenkolen Mij.. Jobsh., stukg.; JUTLANDIA (Deen). N. York. Cor- nelder, Lekh stukg.; MECKLEN BURG (N.) Londen, Müller Jobs- kade. passag.; ORANJE NASSAU (N.), Londen Müller. Jobsh., passag. Vertrokken is Dec ASK (Noor). Bergen; BAXTTA (Noor) Tofta: 19 M 'v -b Tanda: TER- BORCH (N.), N. York; REGEJA CbJ EEMS <N.) ALGORXb n' Antwerpen NEDERLANDSCHE SCHEPEN AERT VAN DER VEER 13 'v. Baltimore n. R.dam; AMSTEL- KERK 12 v. Calaba rte Freetown: COTTICA 15 v. N York te Curacao: HAST-IV 14 v. Delfzijl te Gothen burg; HERCULES 13 v. Rhodos te Algiers; HILVERSUM 13 v Pt. Harcourt te Lagos; JAN VAN GOYEN 15 v. N York n. R.dam; JOHAN DE WITT, Marseille n. Saigon, 14 v. Suez; MAETSUKER 11 v. Singapore n. Madras; NIEUW AMSTERDAM, Batavia n Sout hampton. 13 v. Colombo; NOOR- DAM 14 v N York te Trincomali; REMBRANDT 16 v. R.dam te N. York: TARAKAN 17 v Batavia; TJIBESAR 15 v. Aden n. Saigon; VERMEER 12 v S. Francisco n. Lor. Marquex; VULCANIS 18 v. Bordeaux n. Huil HOOG WATER TE ROTTERDAM ,,2i°„ December ie h.w. 5.02; 2e h w. (Verstrekt door den Ale Dienst v d. Rijkswaterstaat. WATERSTANDEN V. 19 DEC. Keulen (Rijn) 1.60 Ruhrort 0.38 (+0.02), Nijmegen (Waal) 7.31 (0.00). St Andries (Waal) laag water. Arn hem (Nederrijn en Lek) 7.42 (+0.01), Vreeswijk laag water (Nederriln ei» Lek) 0 30 (—0.02). Westervoort (IJ- sel) 8 16 (+0.03). Deventer (IJssel) 1 99 (—0.06). Borgharen 41.36 (—0.07). Belfeld (Maas) (heneden) n.40 (+0.14). Grave (beneden) de sluis) 4 65 04) WATERSTAND TE DORDRECHT Donderdag 20 Dec, 1945 le hoog water 6.13 (hoogte 1.46), 2e hoog water 1832 (hoogte 1.45); le laag water 1.10 (hoogte 49), 2e laag water 13.40 (hoogte 55). VIS SCHERIJ, SCHEVENTNGEN 19 Dec. De treiler- loglgers SCH 159 en SCH 190 zijn voor de eerste reis naar zee vertrokken: eind dezer week verwacht men do SCH 159 aan de markt. Beide sche pen hebben niet aan de hariingvis» scherij deelgenomen. na rtminier) v<id t"L udhuva t.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2