QUO VADIS ORPHEUS? Het beleid van den R.K. Volksbond laakbare houding VAN HET BESTUUR En von den dirigenf! „Mijn verloofde vadef" Een antwoord op vele vragen officieele kennisgevingen Sluiting kontoren d i stri butied i enst J. Kemps 25 jaar rakleeraar R.K.S.V. EXCELSIOR Amsterdam is getuige geweest van een ouderwetsche rel. Kun stenaars en studenten hebben ge demonstreerd tegen de opvoering van „Tosca" door gezuiverde, maar toch niet geheel zuivere kunste naars. Met de kunstenaars-zuive ring gaat het geheel overeenkom stig den aard van de te zuiveren lijdende voorwerpen, d.w.z. gril ligheid en subjectiviteit vieren hoogtij. Ons in die aangelegenheid te mengen zou bemoeienis met een familieheibel zijn en daarvan zijn wij principieele tegenstanders. Zoo- iets doe je niet. Maar als we de figuur van Flip. se hier naar voren brengen in ver band met zijn houding t o v Or pheus, wordt die daad niet inge geven door weik besluit van Zui verings- of eererscid. ook, nisar do<?r -Seni noodzaak van rechtsher stel. Rechtsherstel voor de men. scnen, die een goede vaderland sche houding aangenomen hebben en die nu datgene wat ook hun u was. zien besmeurd. -et heeft meer dan 6 weken ge duurd voor wij tot publicatie van dit artikel overgingen. In die 6 weken is van verschillende zijden getracht de zaak alsnog in goede banen te leiden, maar het heeft niet zoo mogen zijn. Als we daar om feiten publiceeren om de niets wetende leden en de rest van Schiedam in te lichten, doen we dat niet om ..Orpheus" een trap te geven, integendeel. Wij doen dat om door een algeheeie adhae- riebetuiging gedaan te krijgen, dat virpheus alsnog de plaats van vroe ger zal hernemen. Want deze tach- s beteekent te veel voor öcmedam om in een vloek en een zucht te worden overgegeven aan meriischen. die de verantwoorde lijkheid van bestuurders te zijn van een Koninklijke Zarig- vereeniging blijkbaar nauwelijks op haar volle consequentie peilen. De groote strijdvraag is deze: moet Eduard Flipse als dirigent trru ikeeren? zlJn de argumenten er te- z-ioals velen weten, is het F.ip- £en voor 8 Mei 1948 OP te J.orhon'a f Uitsluiting staat in verband met zijn houding t.o.v. de Duuschers als dirigent van het Rotterdamsch Philharmonisch Or- j uitspraak van den eere- ^aj™' dm onder leiding staat van piof Donkersloot, moet nog be- kiachtigd worden, maar is voor- Wp.R reed» Belde«a. figuur van Flipse veel te doen, meer nog in Rotterdam dan in Schiedam. Men beweert, dat Flip se spoedig weer- voor het Orkest zal staan, dat de uitspraak van den eereraad ongedaan gemaakt zal worden, men noemt zelfs de Ram blers in dit verband en niemand weet het juiste van de zaak. eereraad weet van al die ge ruchten niets. Het komt ons ove rigens voor. dat deze hce.e kwes tie heel handig en met élan wordt brandend gehouden door het slachtoffer en eventueele raads lieden, want uit wat volgt zal wel blijken, dat Flipse geen onkundige is op het gebied van het „fait ac compli". Hoe voor Rotterdam overigens de- ze kwestie ook staat, voor Schie dam is het een kous apart en het is wat je noemt een kous, waar heel wat steken bij gevallen zijn, en het geheel levert een misera bel beeid op van een groot artiest, maar een niet bepaald groot mensch. Want wij moeten, voor uitloopend op onze komende ar gumenten constateeren. dat het niet van grootheid getuigt, als men meent in zijn recht te staan en dan me»- allerlei slinksche streken een co'tega van zijn rechtmatige plaats dringt. Het was een fierder hou ding geweest met opgeheven hoofd een actie tot herstel van naam af 2a»ka^e7'eWjeZit aan de heele ve^e leden niet weten S r\."UPe ln 1942 afscheid om' te drllk bad met het Philharmonisch Orkest. Dat nam hem zoo :n beslag, dat hij op vele repetities niet verscheen, waarbij de heer J- Schuurmans dan moest leiden. Het repertoire van „Or pheus" werd practisch niet met vroote werken uitgebreid, omdat de lust tot het instudeeren van zulke werken bij den dirigent ont brak. De daad van ontslagnemen trad alleen naar buiten: niet n-aar buiten kwam de groote contro verse, die sinds 1939 tusschen het bestuur en Flipse was gegroeid. Toen reeds zette bij hem het ge brek aan werklust in, iets wat op de gevoelens van de leden voor den populairen dirigent merkbaren invloed had, getuige zijn 10-jarig jubileum als dirigent. Na den over. vai op ons land begonnen de bot smgen echter pas goed. De le Mei 1945 was door de Na zi s als dag van den Arbeid ge proclameerd en het radioprogram ma van de gelijkgeschakelde om roepen de Nederlandsche Om roep bestond nog niet was ge heel op de Nazi-leest geschoeid- Natuurlijk zou het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest in het ka der van dien dag voor de radio optreden, en de heer Flipse had, zonder het bestuur daar in te kennén, voor de juiste sfeer ook het Schiedamsche Orpheus" maar op het programma gezet. Het be stuur weigerde medewerking aan deze uitvoering en aan iedere an dere voor de microfoon. De heer Flipse liet weten, dat men dat in Hilversum als sabotage beschouw de. Ondanks de principieele weige ring van het bestuur tot medewer king aan radio-uitzendingen, liet Flipse bij een concert vanuit de Kurhauszaai in Scheveningen, op n Juli 1941. microfoons in de zaai opstellen, zoodat het bestuur hier voor een voldongen feit geplaatst werd. (Het zou ons niet, verwon deren of datzelfde grapje wordt op 2den Kerstdag bii de uitvoe ring in de Passage herhaald. In nlaats van een n^n-ofoon zaj ^et dan een dirigent »iin. die de zaal voor een voldongen strafbaar feit stelt). Het aantal Duitsche liederen op het repertoire nam gestadig toe en toen men hem vroeg toch niet te veel Duitsch te zingen, verweet de dirigent onder niet ai te fraaie be woordingen aan het bestuur „anti. Duitschbeid". Zooals al eerder werd gezegd, werkte Flipse steeds minder voor »0rPheus". In Augustus 1941 vier de Oipheus" zijn 75-jarig bestaan, maar het was alles behalve een lSPngrammla' dai g eboden werd. Op een bestuursvergadering in November 1941 vroeg het be stuur den heer Flipse danook de eer aan zichzelf te houden en af te treden. Flipse heeft die wenk aanvaard en is zonder van de leden ^ifecheid te «men vertrok- IntoV. 1? e v''-"ken word 'f/fL £°or 20. ..Orpheusleden". zijnde het maximum aantal, dat vergaderen mocht, goedgekeurd Hans Thoman uit Dordrecht trad als nieuwe dirigent op en met hard werken had hij de vereeni- ging spoedig weer op zeer hoog peil. De deelneming aan de Kuituur kamer werd wel als een kwaad gezien, maar men meende de ver- eeniging bij elkaar te moeten houden. Om den invloed van deze stap te verminderen, werd beslo ten om slechts 2 concerten per jaar voor de kunstlievende leden te geven en alle Duitsche literaire producten en composities van hef repertoire af te voeren. Deze hou ding van het bestuur is na het af treden van deif voorzitter die voor eigen veiligheid beducht moest zijn niet vervolgd, men is wél Duitsche werken gaan zin gen en stuurde het aan op een zoo groot mogelijk aantal uitvoe ringen. (En dat terwijl Studenten carrières vernield werden door een principieele houding, dat hon derden in degevangenissen zaten en tientallen voor het vuurpele'.on sneuvelden). Op 10 November kwam de groote menschenjacht en de dirigent Thoman moest onder duiken. Daarom moesten de rege- tities tijdelijk getsaakt worden. Het werd intusschen voor menig een tijd om de bakens te verzetten en toen kenden we den tijd van allerlei vreemde bastaardvormen van profitéur-oranjeklanten. In die conjunctuurgolf, die voor de Duit- schers het einde beteekende, werd het raadzaam om oude banden te herstellen en Flipse kwam naar „Orpheus" om causerieën te geven. Oude liefde roest niet. En geld stinkt niet. Het geeft wel een zeer triest beeld van de mentaliteit onder de leden van „Orpheus" (of moet bet zijn onder het bestuur van die vereeniging?) dat zij op 20 Maart van dit jaar, toen we alleen op lijfsbehoud bedacht wa ren, een brief aan den heer Tho man durfden te sturen, waarin zij zeiden, dat zij ongeduldig wer den omtrent zijn uitblijven. Geen stuk in. deze geheele onverkwikke lijke affaire is er, dat geen weer zin opwekt, als men geweten heeft en bedenkt, wat die laatste hon- germaanden voor ons volk betee- kenden. Een mannenzangvereeni- ging is iets heel belangrijks, maar eer en geweten zijn nog duizend maal belangrijker ln Maart ging Flipse toen causerieën houden „De echte „Orpheus"-sfeer kwam weer terug." (Gezellig om de nood- kachel natuurlijk.) Het kon niet anders of het keurig gespeelde spelletje eindigde in een herbe noeming van Flipse buiten mede weten van Thoman en met in be slagneming van diens rechtmatige plaats. De laatste kreeg op 7 Mei, 2 dagen na de bevrijding, een schrijven, waarin hem werd mede gedeeld, dat het dirigentschap weer definitief aan Flipse was toever trouwd, „waartoe de overweging, dat bat oiamofieUik was te wach- ten met de regeling dezer kwestie tot u weer aanwezig was, den doorslag heeft gegeven Het is zonder meer wel duidelijk, dat hier temidden van een bevrij- dingsroes een streek is uitgehaald, die niet met pers-fatsoenlijke ad jectieven is weer te geven. Bovendien was het op 7 Mei verboden om werknemers te ont slaan en Thoman was voor Orpheus op 1 Jan. 1942 gecon tracteerd. Uit het heele verhaal blijk bovendien duidelijk, dat het bestuur niet Filipse had aange zocht, maai dat Flipse het be stuur voor zijn karretje had ge spannen en hij het kon laten trek ken waarheen hij wilde. Zoo werd het ontslag van den heer Thoman verondersteld te zijn vervat ge weest in een schrijven van den heer Flipse aan dien persoon. Het is een vreemde situatie, dat een dirigent, die onder het bestuur staat, de taak van dat bestuur overneemt. Op deze manier kwam Flipse als dirigent bij „Orpheus", maar daar mee was de zaak nog niet voor elkaar. Leden stroomde het na tuurlijk. Wat een wonder. Volgens het besluit van den eereraad mocht Flipse echter niet dirigee- ren in het openbaar. Geen nood. Veel beloven en weinig geven, de rest weet u wel Zoo kan het ge beuren, dat Orpheus op het oogen- blik een vasten dirigent heeft, die niet in het openbaar mag optre den. Het is al veelbeteekend, dat hij dat ondanks de waarschuwing van de politie in het Corner House toch deed. Nu ontvingen we deze week een programma voor een uitvoering van „Orpheusop 2en Kerstdag in de Passage. Alles staat in het programma vermeld behalve: den dirigent. Tot op dit oogenblik kon geen van de bestuursleden ons uitsluitsel geven over de naam van den betrokkene. Een derge lijke situatit kan alleen maar ont staan als gevolg van al het voor gaande. Een zich respecteerend dirigent zal weigeren op te treden bij een vereeniging, die niet eens zijn naam in het programma ver meldt. Op den morgen van de uit- ring zal ten strengste controle Wel niemand zal het oneens zijn met de verklaring, dat „Mijn ven- loofde Vader", qua tooneelstUK zeer bijzonder gehalte is. Een bly-. spel te schrijven, dat geestig is, dat zooveel verrassende vondsten bevat, is geen alledaagsch werk. Hier is een „modern" werk gen schreven, dat vele mérites van dezen tijd gelukkig in zich ver- eenigt. De geestigheid ligt hier niet zoozeer in het houterige en belachelijke optreden van de spe lers of in dubbelzinnigheden in den tekst, zooals bij de meeste blij spelen, maar in het weergeven van de geestesgesteldheid van den toe schouwer zoodanig, dat de herinne ring aan analoge situaties hem doet lachen. Hier onderwijst men de jeugd, dachten we bij verschil lende van de scènes en juist dé Openhartige behandeling van wat normaal des verliefden is, det oud schateren bij de herinnering en jong bij een weder beleven. Roomsch Tooneel heeft ons eeu goede vertolking gegeven, maar het publiek kent het principieele ver schil tusschen beroeps- en ama- teurstooneel eigenlijk niet, en het' kon dan ook niet verwonderen, dut niet alle wenschen bevredigd wer den. Want dit gezelschap, dat c"3 voortreffelijke wijze tooneel sp rit, kan aan de vraag van het publiek naar beroepstooneel niet voldoen, uit den aard der zaak niet. En at. wij zelf die eischen al niet stellen, dan moet de critiek toch eenigszins de stemming van de zaal wier- geven. Daarom ook zal het op treden van amateursgezelschappek binnen het raam van den Katho lieken Kring wil hij zijn taak goed blijven vervullen, tot de zeldzaam heden moeten behooren. Het noemen van namen laten wij- liever achterwege. De een was beter dan de ander. Het goede spel van den een verscherpte het contrast met den minder gerouti neerde, maar alles bijeen genomen z-cti l/CIl O.lCHgaiC LUllUUlCl ~y. worden uitgeoefend op degene, die werd er zeer behoorlijk tooneel ge- - - -i 5DPP1 n I 1PA1* onrva m n"o», T V-vm- aanwezig zijn en alleen leden, donateurs en donatrices hebben tóegang. Kaarten worden alleen aan vertrouwde menschen ter handgesteld. Hef vermoeden is danook niet ongegrond, dat Flipse op zal treden Wij meenen met het bovenstaande onze houding in dezen voldoende duidelijk te heb- ben gemaakt. Wij kunnen di' „Orpheus" op geen enkele wijze steunen. Wanneer Schiedam zich zelf de trotsche bezitter wil ach ten van een Koniruriijke Mannen- zang vereeniging za) op grondige wijze een reorganisatie in het be stuur moeten plaats vinden, en zullen de menschen, die om nun principieele houding destijds de vereeniging verljete maar haar in hun hart bleven.lielhebben, een belangrijke plaats in deze ver nieuwing moeten heDbe Dat .ischt de rechtvaardigheid. Dat eiseft; Schiedam!!! Ieder, die het goed met „Orpheus" meent, late zijn stem hooren. .Orpheus" zal her rijzen. maar dan geluisterd en van smetten vrij. De kantoren van den Distributie- dienst Schiedam zuulen op Maan dag 24, Dinsdag 25, Woensdag 26 Maandag 31 December 1945 en' Dinsdag 1 Januari '46 voor het Publiek gesloten zijn. Dit geldt ook voor afd. Handel. De inlevering van bonnen door detaillisten, die zulks op 31 Dec. 45, resp. 1 jan '4Q zouden moeten doen, dient als volgt te geschieden: van Maandag 31 December '45 op Voensdag 2 Januari '46 en van 4 '.Tanuari 4™^ °P Vrijda,g klagers moeten hun bonnen in legeren op Vrijdagmiddag 28 Dec 45 van 13.30 tot 15.30 uur Schiedam, 20 December 1945. Er is in de afgeloopen weken heel wat critiek geleverd op het beleid van den R.K. Volksbond. Niet alleen, wat den verhuur van de zaal betreft, maar ook den staat, waarin het gebouw verkeerde. Wij hebben op het verzoek van het huidige bestuur een rondgang door het gebouw gemaakt en tegelijk de redenen van deze klachten en het standpunt van den R.K. Volksbond vernomen. Zooals men weet, was het gebouw van den R.K. Volksbond voor den oorlog de plaats, waar de verschil lende bonden hun vergaderruimten hadden; in den Volksbond lag het centrum van het R.K. arbeiders- vereenigingsleven. Toen in den oor log het Werkliedenverbond zichzelf opihief, gingen de eigendommen van dat verbond over aan het N.A.F. en via verschillende instanties kwam het uiteindelijk terecht in handen van een lijstenfabrikant, die er een aardige fabriek van maakte. En niet alleen een fabriek, maar ook een voorraadschuur, want plinten linnen, alles wat van het geraamte gemast kan worden, werd uit het gebouw gesloopt om voor de lijsten en „Kitsch" industrie dienst te doen. In een minimum van tijd was de R.K. Volksbond beroofd van al wat mooi was en begiftigd met een prachtigen voorraad ratten, kamers met kalk, zand, stroo, verf en krijt. In dien toestand nam de afdeeling Schiedam van (jen R.K. Volksbond bet gebouw over. Nu moest de zaak in orde worden gemaakt. De stoelen, die gestolen waren, konden een deel van de Gemeente worden „teruggekocht", maar daar- ruhncT3"5 de °baos n°S niet opge- vr'.iheidsboom scheen 011- mibden in de groote zaal te z'jn, wa alle niéuw gestichte en oude buurtvereenigin- £el? wilden met alle geweld den Volksbond huren voor hun fees- tc 0 Het bestuur voelde daar niet vetl voor, omdat er geen enkele technische outillage was en het geheele geval meer van een stal dan van een feestruimte weg had, maar de voortdurende vraag beuk te de harten der bestuurderen murw, en omdat er hard geld noo- dig was, werd de zaal verhuurd. De conditie was echter uitdrukke lijk: „Zooals die er op het oogen blik bij staat" Intusschen werden de opruimings- en herstelwerk zaamheden begonnen. Twee man zijn nu drie maanden dag aan dag bezig geweest om de zaak schoon te maken. Men moet bedenken, dat dit alles moest gebeuren uit eigen fondsen en In een tijd, dat er prac tisch niets te krijgen was. De kof fiekamer werd hersteld en er wer den plinten van board aange bracht. Op het oogenblik is de koffiekamer zoo goed als klaar en in aanmerking genomen de be perkte middelen, ziet hij er keurig uit. De zaal is het voorwerp van de meeste critiek. Daar is on de eerste plaats de verlichting. Voor den oorlog had de Volksbond mo delverlichting, die door het weten schappelijk laboratorium van Phi lips was ontworpen en uitgevoerd. Er waren vijf kleuren licht, schuif- weerstanden en alles, wat voor een goede outillage noodig is. Al die dingen zijn echter gesloopt. Direct heeft het bestuur Philips echter aangeschreven en opnieuw werd een plan opgemaakt. Zoodra ver gunning verkregen was, zou Philips tot levering overgaan. Die ver gunning is intusschen verstrekt en het is nog maar een kwestie van weken voor de oude illuminatie weer glorieus gal schijnen. Gordijnen zijn absoluut niet te Krijgen. Als men bedenkt, dat een verhuunnrichting 40 gulden per «vond voor de verhuring van een stel gordijnen krijgt, kan men be grijpen, dat van koopen geen sprake is. Een architect heeft de plannen tot algeheeie verbouwing al besproken, maar in verband met de huidige toestand, zal het nog wel eenige jaren duren voor aan die plannen vorm gegeven kan WQrd'sn. Toen wij de heeren vroegen, waarom hier niet een gebouw voor alle katholieken door allen ken worden neergezet gaf hij ons de volgende verklaring. De R.K, Volksbond is oorspron kelijk nooit bedoeld geweest, als verbuurobject. Wij hebben hem van onze voorvaderen als erfenis gekregen voor de arbeider?. Wan neer wij hier met behulp van an deren een algeheeie reorganisatie doorvoeren, kan het misschien een zeer mooi gebcuw worden, maar zal het niet meer aan zijn eigen lijke doel, arbeiderstehuis beant woorden. Bovendien is het de vraag of op den duur andere ge bouwen de taak van den Volks bond niet zullen overnemen, en wanneer wij dan een gebouw heb ben neergezet, dat boven onze draagkracht gaat, zitten wij mat de strop. Ons gebouw moet zoo zijn, dat het netjes is, maar dat de onkosten kunnen werden be streden. Aan een huis met een gouden dak hebben wij niets. Ook boven is een aardig zaaltje gereed gekomen voor vergader ruimte en ais alles klaar is zullen er twee zaaltjes op de eerste ver dieping ter beschikking staan. De trap verkeert in desolate toestand maar die zal worden vernieuwd. Op den zolder hebben de Gidsen onderdak gevonden, en onze (verl- kennersblikken waren verrukt bij zooveel ideale ruimte. Ze zijn te benijden. Hoe_ kort deze rondgang ook mecht* wezen, hij maakte ons er zeker van. dat veel van de critiek geen rekening houdt met de ver- houdinge zooals die er zijn, ook al Hikt d c critiek vaak gewettigd. Het kan niet anders, of het be zoek aan den Bond moet ook het gevolg hebben een vragen naar de toestand va nbeit oogenblik. Die ziet er niet ongunstig uit al zijn nog niet alle leden van voor den oorlog als lid terug gekeerd. In Januari zal begonnen worden met met Winterprogramma. Nadere bij zonderheden over dien avond zul len volgen Het bestuur van den R.K. Volksbond heeft een veran dering ondergaan. Voorzitter is de heer C Meijer. Penningmeester- administrateur is B. J. J Westdij'k W. Frankelandschestr. 74 en se cretaris is A. W. v. d. Sluijs, Lange Smgelstr. 84b. Binnen eenigen tijd zal het bestuur ook worden aangevuld met eenige hoofdarbei ders, geheel overeenkomstig de groote reorganisatie van de Arbei dersbeweging. Berichten als zou de R.K. Volksbond na Januari niet meer te huur zijn, zijn onjuist: al leen heeft men wegens den groo- ten toeloop tijdelijk de aanneming stap gezet. Wij hopen, dat wij door dit artikel ertoe hebben bijgedra- "en meer licht te brengen in het 1 speeld Door sommigen zelf', bui tengewoon goed. Het kapwerk was keurig verzorgd, maar de decors waren bij gebrek aan betere niet daverend. Roomsch Tooneel Rotterdam bestaat reeds 15 jaar en vooral de laatste maanden werd veel voor de AVOS gewerkt. Het was de eerste keer, dat deze verecav ging naar Schiedam kwam mair hopelijk is het niet de laatste. De zaal was volgens de aankondigip" verwarmd, maar aangezien de ver warming in geen 5 jaar gebrand had en 3 mud cokes voor een der gelijke zaal een takje in een nood- kachel is, was er van temperatuurs- verhooging in de zaal geen sprake. Het was gisteren feest voor de Ambachtschool, want de heer J Kemp herdacht den dag, dat hij" 25 jaar geleden voor het eerst als leeraar in de electriciteitsleer en instrumentmakerij de Ambachts school aan de St. Liduinastr. be- trad Namens het schoolbestuur sprak Mr. W. A. Hoek, voorz., den jubilaris in een zeer persoon lijke en veelzeggende rede toe. Namens de collega's en het per soneel sprak de wd. directeur, de heer J. W. N. Boot, die vooral de kwaliteiten van den feesteling als collega belichtte. De heer W. Dorst sprak namens de afd. Schiedam van den Ned. Bond van leeraren en leeraressen. Alle sprekers be trokken de vrouw van den heer Kemp in hun hulde, omdat zij zooals de heer Boot zeide, een echte leeraarsvrouw*was. Namens het schoolbestuur, de collega's en den bond van leeraren werden bloemen aangeboden, terwijl de heer Boot ook nog een schilder- stuk aanbood, voorstellend een doorkijk in het dorp Kethel, wel niet door Rembrandt, maar wel door een meester, n.l. K. H. Stad. leeraar schilderen aan de Am bachtsschool, vervaardigd. VOETBAL. D? zwartwitten spelen Zondag in Delft tegen Concordia, de club van Jan Thomee, die altijd een Potige tegenstander is. Excelsior heeft altijd de volle winst behaald m Delft, dus deze traditie mag ook nu niet gebroken worden. De reserves hebben een zwaren strijd voor den boeg, n.l. tegen C.V.V. 3; willen ze in de running blijven, dan moet er gewonnen worden in het Sterrebosch. Excelsior 3—V.O.C. 3; Excelsior 4Hollandiaan 3, S.V.V.—terrein; Excelsior 5Leonidas 3. S.V.V.- terrein; Ursus 3—Excelsior 6, Havendijk. JUNIOREN. Zaterdag a.s. speelt Excelsior Al, dat nog ongeslagen is, om 3 uur een thuiswedstrijd tegen haar stadgenoote Hermes-D.V.S. AJ. Dat belooft spannend te worden! Excelsior A2 trekt naar Vlaar- dingen om daar den strijd aan tJ binden met Fortuna A2. Aanvang uur. Excelsior Cl gaat eveneens naar Vlaardingen en speelt daar tegen Hollandiaan C. Aanvang half drie. Uitklagen Zaterdag J.I.; Excelsior Ptee? Waarom? en Wie? van den A?—Excelsior 1 (Maassluis) l—O; R.K. Volksbond. 'H.B.S.S. G2-Excelsior G2 1—2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3