Spontane huldiging van den Nederlandschen Kardinaal Ned. ministers en van Mook te Londen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Door Utrecht's burgerij Volksleger zal Jappen ontwapenen Accoord te Moskou Uitnoodiging aan China en Frankrijk Zuiden heeft- belang rijken primeur Sociaal-economische raad te Tilburg GONGSLAGEN Het meisje van de wasscherij Voor besprekingen over Indonesië Revolveraanslag op Sjarir Weerbericht R'dam Giro 809» Directeur: Joh. Kuijper». Hoofdred.: Mgr pr 1 Wltlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvaat Drukker: N.R.C N.V. Ultg. v. d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT DONDERDAG 27 DECEMBER 1945 68ste JAARGANG No. 19895 Abonmementspr I 3.25 p. kwart. 1.10 p maand 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 Advertentiën 15 ets per mm. Het bericht van de kardinaals verheffing van mgr. dr. J. de Jong heeft de Utrechtsche burgerij, zoo als van zelf spreekt, sterk getrof fen, maar de eerste uitingen van blijdschap over dit zeker niet ge heel onverwacht feit droegen uiteraard een particulier karakter. Zij bestonden in het uitsteken dei- vlaggen en in het zenden van felicitaties en bloemstukken. Alleen de autoriteiten konden door Z. Em. tct het aanbieden van geluk- wenfehen worden ontvangen. Het stond echter wel dadelijk vast. dat de vereering, om niet te zeggen de populariteit, welke de aartsbisschop vooral dank zij zijn fiere houding in de tijden der be zetting verwierf, tot een grootsche manifestatie van de zijde der Utrechtsche burgerij zou leiden. Ze heeft den gebruikelijken pontifi- calen Hoogdienst op den len Kerst dag in de kathedraal van Sinte Catharijne te baat genomen om uiting te geven aan de algemeene vreugde over de hooge onderschei ding den gevierden medeburger verleend. En dat op een wijze, die aan spontaneïteit en hartelijkheid niets te wenschen overliet. In de kathedraal zelf was het hoogkoor op bijzondere wijze versierd, terwijl de belangstelling der geloovigen bij den pontificaien dienst aanzienlijk grooter dan nor maal was. Na den H. Dienst werd een plechtig Te Deum aangeheven en met meer dan gewoon enthou siasme door het volk medege zongen. Toen Z.Em. na de pontificale plechtigheid de kathedraal ver liet, had in de Lnnge Nieuwstraa zich een groote menigte ver zameld, zoodat de auto van den aartsbisschop zich slechts met moeite een weg kon banen. De uitgebreide orde-maatregelen der politie bleken niet geheel vol doende, zoodat de voor het kerk gebouw opgestelde padvinders met hun stokken een haag moes- ten maken, waartusschen de wa- gen zich langzaam in beweging kon zetten. Een daverend gejuich steeg uit de menigte op, die langs den geheelen terugweg van kathe draal naar aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan zich in dichte rijen had opgesteld. Van vele huizen langs dien weg wap perden de vlaggen in nationale en pauselijke kleuren. Het krachtigst laaide het en thousiasme op in de Maliebaan, waar een schier onafzienbare menigte zich voo het paleis had opgesteld. Voorop stonden de katholieke gidsen met hun bonte vaandels. Vroolijk wapperden de vlaggen aan den voorgevel van het paleis: de nationale drie kleur en het wit-geel met het pauselijk wapen Een uitgebreide politiemacht was er op de been om de orde te handhaven. Eeuwen" aan. waarmede de dui zendkoppige menigte spontaan instemde. Dit lmd werd gevolgd door het „Wilhelmus". Ook daarna bleven de luide huldebetuigingen over de ruime Maliebaan golven. Onwillekeurig gaan onze ge dachten naar een soortgelijke demonstratie, die wii nog geen twee jaar geleden op de Parade te 's-Hertogenbosch bijwoonden, toen het kathol eke volk van de Brabantsche hoofdstad en van het nijvere Tilburg den zoo juist ge- wijden mgr. Mutsaers en het bij deze gelegenheid voltallig aan wezige Nederlandsche Episcopaat onder het oog der Duitschers een geestdriftige hulde brachten op de I openbare straat. Voor de meer temperamentvolle Zuiderlingen was een dergelijke manifestatie niet zoo bijzonder ongewoon maar .dat de in hun uitingen meer ingetogen Utrechtenaren tot zulk een spon tane en geestdriftige huldiging ge bracht werden, getuigt wel van de groote sympathie die de eminente prelaat bij zijn stadgenooten, ka tholiek en niet-katholiek. Geluk wenschen Maandagmiddag om drie uur bracht minister-president Scher- merhorn, vergezeld van de drie katholieke ministers, H. Exc. Reel, v. Schaik en Kolfschoten, een be zoek aan den kardinaal om Z Em. namens de regeering geluk te wen schen met zijn benoeming. Onge veer een half uur onderhield Z. Em. zich met de ministers. Nader vernemen wij nog, dat H.M. de Koningin Maandag j.l. Kardinaal de Jong een hartelijk felicitatietelegram zond. Nog kwa men telegrammen binnen van den Pauselijken nuntius mgr. Paolo Giobbe te 's-Gravenhage, van Z. Em kardinaal SDellman. Aartsbis schop van New-York. die even eens tot het kardinalaat wérd ver heven, voorts van den waarne mend staatssecretaris des Pausen, mgr Montini en van de verschil lende bisschoppen uit ons land De commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, Jhr. Bosch van Rosenthal en de burgemeester van Utrecht, dr. ter Pelkwijk, zon den hun gelukwensch per brief. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld, dat het Dagelijksch Be stuur van de gemeente Utrecht, het College van E. en W., Vrijdag a.s. zijn opwachting bij Z. Em. zal maken. De Nederlandsche kardinaal gehuldigd. Kard. de Jong. lerug- keerend van de pontificale plechtigheid in de kathedrale kerk te Utrecht, gaat zijn paleis binnen. Bij het uitstappen van den kardinaal klonk ee 1 inderdaad stormachtige cvatie. Handen en hoeden gingen in de lucht en eerbiedig neigden de gidsenvaan- dels tot een huldegroet. Met een zegenend gebaar nam de blijk baar verraste kerkvorst de mas sale hulde in ontvangst om zich vervolgens naar de groote ont vangstzaal op de eerste étage van het bisschoppelijk paleis te be geven. Het gejuich van de menig te hield intusschen aan, zoodat Z.Em. zich aan het venster moest vertoonen. Zoodia de statige ver schijning van den kardinaal voor de geopende ramen zichtbaar werd, hieven de verkenners bui ten het „Aan U. o Koning der Een van de twee hoofdtaken van de Britsche en Br.-Indii-che troe pen op Java: het ontwapenen van de meer dan 2'5,000 Japatische sol daten in het Oostelijk gedeelte van midden-Java, zal binnenkort uit gevoerd worden door het republi- keinsche volksleger. „Minister president" Sjarir kondigde dit aan op een persconferentie en voegde er aan toe, dat, bij wederzijdseh goedvinden, de Japanners al hun wapenen zullen verniel igen, alvo rens hun tegenwoordige intemee- mgskampen te verlaten. De conferentie van de drie ministers van buitenlandsche zaken te Moskou is geëindigd, werd gister avond door de Russische radio ge meld. Er is overeenstemming be reikt. Te regelen" resten nog enkele technische kleinigheden, zooals de vertaling der documenten, waarna het slot-communiqué zal worden openbaar gemaakt. Intusschen ls reeds de volgende verklaring gepubliceerd: „De regee- rtng der Unie van Sowjet-republie- ken, Groot-Brittannië en de Ver- eenigde Staten verklaren, dat zij overeenstemming hebben bereikt en de regeeringen van Frankrijk en China uitnoodigen met haar tot overeenstemming te geraken inzake een te volgen procedure betreffende de voorbereiding van vredesver dragen met Italië, Roemenië. Bul garije. Hongarije en Finland. Byrnes, de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken, heeft heden verklaard, dat het slotcommuniqué over de bespre kingen der drie ministers in den komenden nacht zal worden uit gegeven. Tevens gaf hij te verstaan, dat er een overeenkomst was bereikt over de atoomenergie. In het raadhuis te Tilburg is de stichtingacte verleden van den „Sociaal-economischen raad voor de stad Tilburg". Deze stiching de éérste in Nederland kwam tot stand op initiatief van het Comité voor maatschappelijken wederopbouw De Raad bestaat uit de voorzitters van de plaatselijke standsorganisa ties en staat onder voorzitterschap van prof. dr. Fr. v. d. Ven. De voorzitter van het Comité, prof. dr. M. Cobbenhagen, gaf aller eerst een exposé van de voorge schiedenis en wees er vervolgens op, dat de Raad de kop-organisatie bedoelt te zijn van de te stichten ondememings- en bedrijfsraden. Zijn doel is den bedrijfsvrede te dienen, in dezen zin, dat in het algemeen een sfeer wordt geschapen, waarin de werkers hun sociaal-economische, gods dienstige en cullureele belan gen veilig gesteld weten. Er zijn lieden, die telkens wan neer zij met hun oogen knipperen een gulden hebben verdiend. Doch men zal moeten toegeven, dat Regeering, Stichting van den ar beid en college van Rijksbemid- delaars moeilijk de inkomens van vorengenoemde lieden als maatstaf bij het bepalen van de loonen voor de verschillende branches kunnen aanhouden. En toch wordt In zekeren zin met dien maatstaf gewerkt. Want bij de loonpolitiek gebeuren in verband met de eco nomische wet van vraag en aan bod wonderlijke dingen. Uit de advertentierubriek en de bericht geving hebben wij kunnen lezen, hoe behalve met loonen ook met goederen i'n natura meisjes voor textiel-fabrieken werden aange worven. Er zijn herhaaldelijk klachten over te hooge loonen bij sommige objecten. Bepaalde bu reaux zuigen krachten weg bi) par ticuliere firma's. Wat vragen dienst boden? Elders in dit blad zegt prof. de Leeuw op een vergadering toe bijzonder aandacht te zullen be steden aan de onderwijzerssala rissen. Want het meisje in dé wasscherij verdient nu meer dan een onderwijzeres. Inderdaad de gezonde verhou dingen zijn zoek, niet alleen op het terrein der salarissen ook op het gebied der werkkrachtenverdeeling Meisjes op de kantoren verdringen de jongemannen. Voor arbeid onder de vijftig gulden is dat niet zoo'n verschrikking. Maar als er j9ngemannen zijn ouder dan twin tig jaar met zeven gulden over- bruggingssteun in de week. terwijl, zij nfet aan den slag kunnen komen en men ervaart, dat er kan toren en rijksbureaux zijn, waar een typiste 150 a 160 gulden ont vangt, worden de oproepen tot heropbouw een pijnlijke geschie denis. Een vader van zoo'n zoon maakte de opmerking: Ik geloof, dat ik mijn jongen maar zie op te leiden voor baker of verpleegster. Er komt nog veel werk los. De omstandigheden zijn voor veie zaken nog moeilijk. Doch de boven gesignaleerde wantoestanden dra gen niet bij tot het scheppen van een vertrouwenssfeer tegenover den nieuwen tijd. Tegen deze euvelen zal met „des donders melody'" stem moe ten worden verheven. HENK VAN DER MAZE Als er voldoende soda komt, zullen de Ned glasfabrieken het eer. ste kwartaal van 1946 o.a vier mil- lioen melkflesschen en 31? millioen jampotten fabrieeeren Verkenners brengen voor het paleis hun hulde aan den Kardinaal. De Ned. minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, is 2den Kerst dag in gezelschap van enkele an dere Ned. autoriteiten per vliegtuig in Engeland aangekomen, voor het voeren van besprekingen met de Britsche regeering over den toe stand in Indonesië. Minister-president Schermerhorn was bij aankomst op het vliegveld Croydon in gezelschap van den mi nister voor overzeesche gebieds- deelen, prof. dr. J. H. A. Logemann, den luit.-g. g. dr. H. van Mook en van den Ned. minister mr. J. H. van Royen die den minister van bui tenlandsche zaken, van Kleffens, wegens ziekte vervangt, aldus Reu- Naar „Agence France Presse" nog melde, zouden de besprekingen tusschen de Ned. autoriteiten en de Leden van het Britsche kabinet heden Donderdag beginnen. Nader wordt nog bericht, dat in hetzelfde vliegtuig, waarmee de Ned. ministers en de luit.-g g te Croydon arriveerden, zich ook mi nister Lieftinck en de Britsche ambassadeur in Nederland, sir Ne ville Bland, bevonden. Minister Lieftinck maakte echter geen deel uit van de delegatie, maar is naar Londen gevlogen voor zijn gewone zal maken. maandelijksche bezoek. De secreta resse van den minister-president, mevrouw Spanjaard, en de secreta resse van dr. van Mook, mevrouw Stokdijk, vergezellen de delegatie, die haar intrek heeft genomen in het hotel „Claridge". Geen militair deskundige bij Ned. delegatie. Bij zijn aankomst in Londen heeft minister-president Schermer horn verklaard, dat de duur van zijn verblijf in Engelands hoofd stad zal afhangen van het verloop der gedachtenwisseling met Attlee over Indonesië. Tegen het einde van deze week denkt minister Schermerhom weer in Nederland te zijn. De diplomatieke correspondent van Reuter voegt er aan toe. dat professor Schermerhom ook Philip Noel Baker (Britsch minister van staat) zal ontmoeten. Baker vervangt Bevin, zoolang laatstge noemde te Moskou verblijft. Bij de Nederlanders, die thans naar Londen zijn gekomen, bevindt zich, aldus gaat de correspondent verder, geen militair deskundige, waaruit valt op te maken, dat de te nemen beslissingen uitsluitend op politiek terrein liggen. Men hoopt te Londen, dat de gedachten- wisseling vruchten zal afwerpen en aan den strijd op Java een einde Laten wij hier in het Zuiden nu eens toonen, dat het ons ernst is met het nemen van initiatieven en dat wij wel degelijk in staat en bereid zijn met onze ideën en de daden, die daar uit voortkomen, mede te werken aan den herop bouw van Nederland! Nu men in onze dagen herhaaldelijk hoort spreken over de tegenstelling Zuid- Noord. is het goed, dat wij in plaats van met woorden met daden komen, omdat men daden niet ne- geeren kan! Met grooten nadruk vroeg spreker den Raad ook niet aan zoogenaamde „grensmoraal" te doen, m.a.w. niet te kijken naar wat anderen elders doen. Want dan wint het steeds het minimum, ter wijl het maximum het verdient te winnen. Prof. dr. Fr. v. d. Ven wees er na deze toespraak op, dat het privaat-rechtelijk karakter van dezen Raad weliswaar de bevoegd heid binnen bepaalde grenzen houdt, doch daartegenover staat, dat de prachtige conceptie ervan de wil tot samenwerking van de groepen onderling een zedelijke kracht beteekent, die niet te onder schatten is. Vervolgens verwachtte spr. zeer veel van de medewerking van bepaalde organen als gemeente en Kamer van Koophandel. Natuur lijk valt rekening te houden met de richting, die de organisatie van het bedrijfsleven inslaat en waar van reeds teekenen te zien zijn. Natuurlijk leven wij niet op een eiland, doch dit neemt niet weg, dat de Raad ook bij die voort- schriidende reorganisatie van het bedrijfsleven van zeer groot nut zal kunnen zijn, al ware het alleen reeds om het locale de aandacht te geven, die het verdient. Burgemeester v. d. Mortel sprak een slotwoord. Mr. J. S. LOKE f Op 57-jarigen leeftijd is te Rot terdam overleden mr. J. S. Loke, procureur-fiscaal bij de Rotter- damsche kamer van het Haagsche bijzondere gerechtshof en substi tuut-officier van justitie bij de Arrondissements-rechtbank te Rot terdam. Geen enkel schot trof doel. Een Indo-Europeaan heeft, vol gens een mededeeling van republi- keinsche zijde, op Sjarir een aan tal revolverschoten gelost, die ech ter geen doel troffen. De aanslag heeft zich als volgt toegedragen: Toen Sjarir per auto langs den Mentengweg reed, werden uit een andere auto, welke die van Sjarir inhaalde, uit een revolver schoten afgevuurd door één van de vijf in zittenden, allen jonge Indo-Euro peanen en Surinamers in Neder landsche uniform. De kogels raak ten de motorkap van Sjahrir's auto, zonder iemand te treffen. Een Britsche lezing. Volgens een Britsche iezing van het geval zou het schieten het gevolg zijn geweest van een ruzie over een auo-aanrijding. Op de vraag, of hij van meening was, dat men het op hem per soonlijk gemunt had gehad ant woordde Sjarir: „Ik geloof niet, dat zij wisten, wie ik was". De Britsche militaire politie heeft vier mannen gearresteerd, ook dengene. die de revolver heeft afgeschoten. Intusschen wordt de meening ge opperd, dat men te doen zou heb- gen gehad met een poging tot auto diefstal. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Vrijdagavond: Na een aanvankelijke opklaring tegen morgenochtend weer regen, tijdelijk afnemende, doch later weer toenemende wind tusschen West en Zuid, weinig verande ring in temperatuur. Vrijdag 28 December Zon op 8.50 uur. onder 16.34 uur; maan oo 2.23 uur, onder 13.25 uur. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur. Barometerstand: 754,0 mm. Windrichting: W-Z-W: kracht: 5. Temperatuur: 10,2° C. Weersgesteldheid: licht bewolkt. Maximumtemperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren en 8 uur hedenmorgen)9,0° C„ minimum: 5.6° C.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1