De Partijraadsvergadering WIJZIGING DER KIESWET 's PAUSEN Kerstboodschap De groote partijformatie Dc salarieering van onderwijzers Wijzigingen in de speliing-Marchant Doodstraf voor verrader Weer Amerikaonsche films Voorstel bij de Tweede Kamer ingediend Mgr. Jos. Baeten De wijdingsdag De Kerk, moeder van alle volken en alle menschen De Duitsche oorlogsbuit Het gestolene keert terug Kardinalen uit een zoo groot mogelijk aantal naties De pakjes voor de Oost SLEEPBOOTBEDRIJF Arbeidsvoorwaarden vastgesteld DE twee voornaamste punten van de doer den Partijraad aanvaarde resolutie zijn de naams verandering en de openstelling van de partij voor niet-Kath. Het laat ste zal nog nader moeten worden geregeld. Wij hadden destijds voor gesteld: „Nationale Katholieke Volkspartij" maar ook met „Katho lieke Volkspartij" kunnen wij ons vereenigen. Men heeft het blijk baar overbodig geacht, het natio nale van onze partij nader te ac- centueeren. In het licht van het verleden kunnen wij ons aat in denken. De partij van een Sehaep- man, een Nolens, een Ruijs kan dit •uitdrukkelijk etiket ontberen. We ieder weet, dat nog vele socialisten onder den ban van dit gedachtenle- ven staan. Do S it.A P. heeft zich alle moeite gegeven om de Dartij ook voor men- schen van een andere geesteshouding en in het bijzonder ook voor de ker- kelijken bewoonbaar te maken. Maar daarvoor is de toetreding van de ze ven Amsterdamsche predikanten en het niet vergaderen op Zondag en op den Kerstdag, van hoeveel belang wij dat op zichzelf ook achten, niet voldoende. Wat daarvoor noodig Is, is dat vol komen duidelijk wordt, dat men den godsdienst niet langer als privaat zaak ziet. maaT erkent, dat deze zijn. stempel op ons volksleven behoort te drukken Wil men de groote massa van de kerbelijken aantrekken, dan zal men een sfeer moeten scheppen, waarin ook zij zich kunnen thuis voelen en in het programma van de verklaarden reeds vroeger, dat, wij nieuwe partij op ziin minst waarbor- tegen openstelling van de partij voor andersdenkenden geen be zwaar hadden, al konden wij er niet veel van verwachten. De uitermate sobere reactie over het algemeen in de niet-katholieke pers op de kardinaalsbenoeming v^n Mgr. de Jong toonde weder om, dat het voor velen van onze niet-katholieke landgenooten niet zoo makkelijk is, met ons mee te voelen en mee te leven en zich op ■te werken tot het standpunt van onzen sympathieken minister-pre- fident Én toch gold de benoeming een groot Nederlander die daar mede ook op de eerste plaats werd geëerd om zijn verzet tegen den overweldiger van ons grondgebied en den bedreiger van onze natio nale cultuur en het christendom. Ook andere kardinaalsbenoemin gen toonden, dat met dezen factor ten zeerste rekening was gehouden •^EN opzichte van de in groei zijnde formatie van een Partij van den Arbeid neemt ons voor- Ioopie partijbestuur een afwach tende" houding aan. Dit blijkt ons juist. Nu er eenmaal besloten is, dat wil onze eigen politieke organi satie zullen handhaven, is het wenschelijk dat de katholieke Nederlanders zich In gesloten for matie daar achter stellen Overigens is een oplossing van partijen en vooral van partijtjes, die een eigen organisatie uit het oogpunt van hun levensbeschouwing niet meer noodig achten voor onze politieke eenheid en parlementair prestatie vermogen wenschelijk Als b.v de christendemocraten meenen. in grooter verband hun belangen te kunnen behartigen dan kan het aan ons staatkundig leven slechts ten goede omen. dat dit gebeurt. Dit geldt mede voor andere dwerg- partijtjes speciaal als hun bestaan uit het oogpunt van levensbeschou wing nauwelijks is gemotiveerd. Over het al of niet wenschelijke van het verdwijnen van een partij als die der Vrijzinnig-Democraten is verschil van inzicht mogelijk. En dat onze politieke eenheid weinig wordt gediend met een afscheiding van een groep chrstelijk-histo- rischen die de oorspronkelijke partij in kleiner formaat achter laten. is klaar Dat deze groep de moeilijkhed en den ernst van de situatie volkomen begrijpt, blijkt duidelijk uit haar orgaan ..De Nieuwe Nederlander" Deze schreef: Wat thans beslist moet worden is. of het socialisme in ons land er in zal slagen zich rad caal te bevriiden van de .miserabele heidensche we- re dbeschouwing" waarmede hel in zijn modernen vorm verbonden is geweest. Men kan zich hiervan na tuurlijk niet a/maken met de bewe ring dat het Marxisme ook in de kringen van het socialisme allang heeft afgedaan Wetenschappelijk ge sproken is dat zeker luist. maar gen moeten opnemen, dat die dingen, die voor hen op grond van hun le vensovertuiging op politiek terrein essentieel zfjn. bti die partij veilig zijn Van het eerste oogenblik der bervijding af. hebben wij ons op het standpunt gesteld, dat de grootst mogelijke samenwerking met andersdenkenden op den voor grond moet staan, al Is het met behoud van een eigen zelfstandige organisatie Wij hopen, dat een evèntueele Partij van den Arbeid met een program zal komen, dat deze samenwerking niet alleen mogelijk, maar ook gemakkelijk zal maken. In een te Groningen voor de N.V.B. gehouden rede heeft minis ter Van der Leeuw eenige punten van het regeerbeleïd besproken. Hij verklaarde o.m. dat de ver hooging van de saiarissen der on derwijzers een van de dingen is, welke hem het hoogste zit- De on derwijzers worden bepaald onvol doende gesalarieerd. Een betere salarieering van de onderwijzers is voor ons heele volk van groot belang. Wanneer een onderwijze res minder blijkt te verdienen dan een meisje in een wasscherij, dan is dat een misverstand. Spr. zal zijn uiterste best doen om naar verbetering te streven. Over het radiovraagstuk zei de minister o-m. dat er geen- staats omroep komt: een nationale om roep. waarbij elke overtuiging van eenige beteekenis tot ziin recht komt, is het ideaal. De toestand, dat iedere omroep uitzendingen naar eigen inzicht regelde, is prin cipieel doorbroken door het feit, dat de protestantsche kerken zich in meerderheid niet bii deze situa tie neerleggen. De godsdienstige verzorging dient voigens de V.F R.O- door de kerken te geschieden en ook in de generale synode is dit tot uitdrukking gekomen, die zich voor een nationalen omroep uitsprak. De noodwet, welke deze materie regelt, zal binnenkort door het noodparlement behandeld moeten worden, in afwachting van de de finitieve wet, welke door het de finitieve parlement behandeld zal worden. Binnenkort is de benoeming van een commissie tot reorganisatie van het hooger onderwijs te ver wachten. Die reorganisatie zal over de geheele Unie geschieden. Er zal op korten termijn worden ge werkt. de scheiding tusschen uni- versitair-wetenschappelijk en we tenschappelijk onderzoek zal na der onder de loupe worden geno men. In zake het initiatief van de N.V.B. om door overleg met ver schillende partijen te komen tot een samenwerking, deelde de mi nister mede. dat er goede hoop is. dat de partij welke geboren staal te worden, een partij van geeste lijk socialisme is. De oude leuzen van dubieuzen inhoud. vrijheid, gelijkheid en broederschap moeten vervangen worden door de thans evende waarden: waarheid, barm hartigheid en gerechtigheid. De nieuwe partij zaï socialistisch zijn. maar gedragen door een socialis me. dat niet synoniem is met hei dendom. maar geestelijke waarden erkent Over de spellingkwestie merkte de minister op dat het van bui tengewoon belang is dat Vlaande ren en Nederland dezelfde spel ling krijgen. Daardoor zullen er zekere afwjUiingen zijn met de speliing-Marchant. Meer wilde de minister er niet over meedeelen, teneinde de primeur niet aan de Ned.-Belg. commissie in haar aan staand verslag te ontnemen. A. L. W. Steentjes uit Zaltbommel heeft in Januari 1942, teneinde zelf verlichting van straf en een be looning van f 250 te verkrijgen, eenige personen uit het Westland wegens het verrichten van sabo- tagehandelingen bij de politie te Naaldwijk aangebracht, tengevolge waarvan een van hen door de Duitschers werd geëxecuteerd en een ander in gevangenschap over leed. Het Bijzonder Gerechtshof had hem hiervoor 20 jaar gevan genisstraf opgelegd. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft S. thans ter dood veroordeeld. De „Motion Picture Association of America" (M.P.A.A.) heeft me degedeeld, dat de groote Ameri- kaanscbe filmmaatschappijen de commercieele relaties met Neder land zullen hervatten. Dit zal tot gevolg heben, dat binnen afzien- baren tijd weer Amerikaansehe films in ons land zullen worden ingevoerd. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Kieswet, de Prov. Wel en de Gemeentewet, alsmede bijzondere voorzieningen met het oog op de in 1946 te houden verkiezingen. Pe. Y00rgestelde wijziging van art- 1 heeft ten doel, den 1 e e f- llJd, voor het actief kies recht tot 23 jaar te ver lagen. Voorgesteld wordt een nieuw art. la, waardoor degenen, die, aange zien zij niet in het bevolkingsregis ter der gemeente zijn opgenomen, niet op de kiezerslijst worden geplaatst, niettemin c.q. de gelegen heid hebben aan te toonen, dat zij in de gemeente werkelijke woon plaats hebben. Andere wijzigingen beoogen den stemplicht te doen ver- vallen, hetgeen voor de gemeente besturen een verlichting van de administratieve bemoeiingen be- teekent en overigens naar de meening van het kabinet zonder bezwaar kan geschieden. Aangezien eenerzijds. de gestelde sanctie niet het daarvan verwachte effect heeft gehad, anderzijds met grond vertrouwd mag worden, dat onder de huidige omstandigheden het poUtieke verantwoordelijk heidsbesef van het Ned. volk van uien aard is, dat ook zonder dwang deelgenomen1!1^"^" - W°rden de tijdelijke voorzieningen atregelen voorgesteld, uf^lftrrii^b+ ren b,J de zee" en luchtmacht, zoomede de gezag voerders en de leden der beman ningen van Ned. zeeschepen in de gelegenheid zijn aan de verkiezin gen voor de Tweede Kamer deel te nemen. Geëvacueerd^!?, ®e0e«i niet naar de vroegere gemeenten konden terugkeeren, krijgetl „e. tegenheid in 1946 in stede van in de vluchtoordgemeente, in de oorspronkelijke gemeente deel te nemen aan de verkiezing van den gemeenteraad. Voorgesteld wordt als dag der candidaatstelling voor de gemeente raden aan te wijzen den tweeden Dinsdag van Juni 1946. De regee ring wil bevorderen, dat de stemming voor de verkiezingen van de Tweede Kamer en de Prov. Staten, indien eenigszins mogelijk, op éen dag plaats vindt. Ten einde inmiddels te voor komen, dat over vier jaar opnieuw u® verschillende verkiezingen in hetzelfde jaar zullen plaats vinden, wordt voorgesteld, voor de thans te verkiezen gemeenteraden den zittingsduur tot drie jaar te verkorten. Het is vandaag de wijdingsdag van Z. H. Exc. mgr. Jos. Baelen, den coadjutor van Z. H. Exc. mgr. Hopmans, als titulair bisschop van Dorylaeum. De consecratie, die onder een overweldigende belangstelling zoo wel van geestelijke als wereld lijke autoriteiten plaats had, werd verricht door Z. H. Exc. mgr Hop mans. Assistent-bisschoppen waren H. Exc. mgr. dr. Lemmens. bis schop van Roermond en mgr. Huïbers, bisschop van Haarlem. Als hoogere assistenten fungeerden de kanunniken van het kathedraal kapittel van Breda. SANATORIA VOOR REPATHIEERENDEN. In het Prov. Ziekenhuis te Sant- poort is een paviljoen ingericht als herstellingsoord voor uit het buitenland teruggekeerde jonge mannen. die aan t.b.c. lijden en voor repatrieerenden uit Indië. Voor deze laatsten is ook het Cremerhuis aldaar ingericht. Als voorzitster van het Roode Kruis heeft Prinses Juliana beide her stellingsoorden geopend. In een officieele mededeeling is te Londen bekend gemaakt, dat Sn de Britsche zóne van Duitsch- land weet een hoeveelheid Duit sche oorlogsbuit is ontdekt. Hier van maken een groot aantal Belgi sche trams deel uit, voorts 500 Fransche vliegtuigmotoren, onver vangbare Nederlandsche meteoro logische instrumenten en een on metelijke hoeveelheid machinerieën uit deze drie landen. Voorts wordt de vondst van eeni ge honderdduizenden kerkklokken gemeld. 800 hiervan zijn reeds naar Nederland en België teruggekeerd 1200 kg mangaanhoudend brons, waarschijnlijk uit Nederland af komstig. is nabij Gelsenkirchen ontdekt. DISTRIBUTIE VAN GLAS Met ingang van 1 Januari moeten nieuwe bonnen in vaste waardecou- pures voor verschillende soorten vlakglas (vensterglas, spiegelglas tuindersglas. m gebruik genomen worden. Deze bonnen moeten bij de contineer t houders worden aange vraagd: voor beglazing van gebouwen via het pl bureau van bouw- en woningtoezicht Alle bestaande bon. nen verliezen op genoemden datum hun geldigheid Voor de partijen tuindersglas voor de geteisterde 'ge bieden zullen door de daarvoor aan gewezen bureaux van den wederop bouw schriftelijk machtigingen (dus geen nieuwe bonnen) worden afge geven. Enkele glassoorten worden vrij ge geven o.m. matglas gekleurd glas. alle glassoorten dikker dan 10 mm., seinglas enz. Voorts zullen alle soor. ten substitute-glas na 1 Januari bui ten de distributie vallen, evenals stroken venster- en spiegelglas met een breedte van resp 15 en 21 cm en smaller. Ter gelegenheid van het Kersi- feest heeft Z.H. de Paus, de Kardinalen ontvangen, die Hem nun kerstwenschen kwamen aan bieden Vervolgens sprak de II Vader zijn Kerstboodschap uit, wdke ook door de radio werd uitge zonden. In deze Kersttoespraak wees de Paus op de verschrik kingen van.de oorlogskerstfeester. en bracht God dank, dat Wij nu een Kerstfeest zonder vrees en zonder gevaren uit zee, van land. maar vooral uit de lucht kunnen vieren. Maar is er, vervolgde de H- Vader, al werkelijk vrede? Neen, we verkeeren nog slechts in een na-oorlogsche faze en de mensch- heid beseft diep, hoeveel wijsheid, geduld en goede wil verc:scht worden om de wereld terug te brengen naar vrede, recht en orde. Derhalve is dit Kerstfeest ook een feest van gebed en hoop, dat de Vredeskoning aan de werelü Zijn vrede moge schenken Zooals reeds werd medegedeeld, hebben Wij, voor het eerst sinds God Ons, ondanks Onze onwaar digheid, tot het pontificaat heeft verheven, besloten over te gaan tot de benoeming van nieuwe leden van het H. College. Het behaagt Ons thans Ons omringd te zien door zulk een aanzienlijk aantal nieuwe Kardinalen, die door hun voortreffelijke eigenschappen en bijzondere verdiensten Ons bijzon der waardig lijken het heilig pur per te dragen. Deze bijzondere gebeurtenis ver dient in Onze oogen door speciale overwegingen te worden geken merkt. Met deze benoemingen zal het kardinaalscollege voltallig zijn. Wij hebben willen terugkeeren tot de oude gewoonte om het kardinaalscollege voltal'ig te ma lm en hebben hierbij in acht genomen de beperking in aantal, Ons opgelegd door Paus Sixtus V, die dit aantal, zooals gezegd, ge steld heeft op 70 Wij betreuren het, dat deze beperking Ons belet heeft verscheidene andere prela ten, vooral van de Romeinsche Curie en geestelijkheid, in het H. College op te nemen, die wegens bijzondere verdiensten, aan den H. Stoel bewezen, waai dig geweest zouden zijn het purper te ont vangen. Een andere bijzonderheid van deze benoeming is de uiteen oo- pendheid der naties, waartoe de toekomstige Kardïna'en be'roo-en. Inderdaad hebben Wij gewild, dat een zoo groot mogelijk aantal vol ken zou zijn vertegenwoordigd als een getrouwe afspiegeling van de universaliteit der Kerk De laatste jaren van Ons Pon tificaat hebben Wij. ondanks den oorlog en zelfs als gevolg van den oorlog, een grooten toevloed ge zien uit al'e naties en uit de verst verwijderde landen naar de Eeuwige Stad. Nu het wereldcon flict ten einde is, zullen Wij de vertroosting genieten rond Ons verzameld te zien nieuwe Leden van het H College, komende uit de vijf hoeken der aarde. Rome is derhalve waarlijk de Eeuwige Stad, de universeele stad, de hoofdstad van de wereld, de stad waarvan alle menschen bur gers zijn. de stad die de zetel is van den Stedehouder van Christus, waarop de oogen van de geheele Katholieke wereld gericht zijn. Italië, het gezegende land, hetwelk dit Rome aan zijn borst koestert, zal niet worden ten achter gesteld. Integendeel, het zal in de oogen aller volken deelen in deze groot heid en universaliteit. De Katholieke Kerk, waarvan Rome het middelpunt is, is in haar wezen supemationaal. Dit heeft een tweevoudige beteekenis: een negatieve en een positieve. De Kerk is de „mater sancta" en als een echte moeder is zij de moeder van alle naties en alle volken, niet minder dan dat zij de moeder is van alle menschen individueel. Juist omdat zij de moeder is, be hoort zi.i niet uitsluitend aan het eene of het andere volk, maar aan alle volken gelijk. Zij is een moe der en derhalve nergens een vreemdeling. Zij leeft en moet krachtens haar natuur leven onder alle volken. Krachtens een onver gelijkelijk nauwe gemeenschap vertegenwoordigt de Kerk meer dan een gezin: zij is het Mystieke Lichaam van Christus. De Kerk is supemationaal en ondeelbaar, zooals Christus zelf; om het woord van Sint Augustinus te gebruiken: de Kerk is de ge heele Christus. De Kerk is onsterfelijk, zoo ver volgde de Paus; want zij is van Goddelijken oorsprong, en zij zal volgens Gods belofte leven tot het einde der tijden en niets zal tegen haar vermogen. Uit al Mijn krach ten zal Ik de Kerk van Christus blijven verdedigen, getrouw aan Mijn taak. en Ik zal er naar stre ven haar steeds sterker en hechter te maken. Sprekende over de tegenwoor dige taak van de christenheid zeide de Paus, dat de volken de handen ineen moeten slaan, met elkaar moeten samenwerken en onderling de rivaliteit en vijand schap moeten uitbannen, die den vrede kunnen verstoren. De be straffing van de schuldigen en het opleggen van herstelbetalingen moeten geschieden op moreelen grondslag, met eerbied voor de onschendbare rechten der natuur. Moge ook dezelfde geest van ge rechtigheid overheersehen In de betrekkingen tusschen de over winnaars en overwonnenen. De H. Vader besloot Zijn Kerst- boodschap als volgti ,,De kracht van den totalitairen staat heeft haar tyrannie getoond. Een penne- streek en grenzen werden ver anderd. Een haastig besluit en millioenen menschen hadden te lij den. Dit was een systeem, dat in strijd was met het menschelijke welzijn. Slechts één oplossing blijft er over' terug te keeren naar God en naar het ware chris tendom. Onze gedachten moeten uitgaan naar de eindelooze reeksen krijgs gevangenen en Wij moeten denken aan het leed, dat zij verduurd hebben. Met ontroering gedenken Wij de onmenseheli.ike behandeling van burgers en missionarissen in het Verre Oosten." Tenslotte gaf Z H. de Paus Zijn Apostolischen Zegen aan de ge heele menschheid. Thans wordt gemeld, dat d'e pakjes voor den luchtdienst Am sterdamBatavia als aange'eeken- de stukken zullen worden behan deld. Onder de tegenwoordige om standigheden zijn pakjes slechts ter verzending toegelaten iindien zij bestemd zijn voor Batavia. Ban doeng, Semarang, Soerabaja. Pa- dang, Palembang en Medan. Brieven en briefkaarten zullen voorloopig nog niet kunnen wor den aangeteekend. Verder dient er rekening mede gehouden te worden dat corres pondentie voor andere bestem mingen dan de hierbovengenoem- de aan groote vertraging onder hevig is ONGEOORLOOFD VERBREKEN VAN DIENSTBETREKKING. De rechtbank te Groningen Reeft een principieels uitspraak gedaan m de zaak tegen een bontwerker die zonder re- -emming van het gewes telijk a dsbureau en van den rijlcfrbem ddelaar en zoneter dein zende reden zijn dienstverband met zijn firma had verbroken Aan de hand van het Buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 oordeelde de rechtbank dat de bontwerker weer aan het werk moest gaan en voor eiken dag. welken hij niet zou werken, bij zrjn firma een dwang som van f 50 zou moeten bèta'en. Deze uitspraak is eenig tn de Ned. jurisprudentie Een werknemer d^e zijn dienstbetrekking verbreekt kan, dus in rechte gedwongen worden tot hervatting van zijn werk. Den bont werker staat echter nog hooger be roep open slachtoffers der duitschers Nog duizenden slachtoffers. vreest men. van de Duitsche terreur liggen onbekend ergens in Nederland be graven" en niemand weef de p^k of hun identiteit. Met de opsporing van dez.? graven, de berging en inden4 - ficatie der lijken houdt een speciale dienst van het MG zich bezie. En met veel resultaat. Tot dusver heeft men reeds 2000 lijken gevonden en men verwacht, dat drt tot 5000 zal stijgen. Daar de identificatie dikwijls van minieme kleinigheden afhang- is eerlang een Kon besluit te wach.en, waarbij het openen van graven, welke Duiten kerkhoven "iggen en he; vervoer van overledenen voor iedereen wordt verboden behalve voor genoemden dienst DE BOEREN EN DE BOTER- KWESTIE De heer Droesen heeft aan den minister van Landbouw Visscherij en Voedselvoorziening gevraagd of het waar is. dat een aanzienlijk ge deelte van de in de eerstkomende maanden beschikbare boter niet aan jeugdige kinderen en zieken zal wor den gedistribueerd. maar o.a aan personen die (zeer) zwaren arbeid verrich ten Zoo ja. moet daaruit worden afge leid. dat de minister van oordeel is^ dat de boter, die na de verzorging van kinderen en zieken resteert, niet allereerst aan de veehouders melkproducenten ten goede moet komen? Indien de eerste vraag in bevesti genden zin wordt beantwoord waar om is dan daarvan geen melding ge maakt in de officieuze pubücar'es omtrent deze slechte boterpositie die beoogden het voor de veehouders aannemelijk te maken, dat zij tijdelijk van hun recht op dit product van hun arbeid afstand moeten doen? Bij beschikking van het college vam rijksbemiddelaars, gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscou-ant van 21 December 1945. nr 138 is bindend vastgesteld een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het havensleepboot- en stadss"eep- bootbedrijf te Rotterdam en omge ving. De regeling geeft aan het gebied van Rotterdam er» >maev ng, vallende onder deze regeling, be manning sregeling en loonen. tce'- ag bij nachtdienst en vacantterege.ing. Zij treedt in werking met ingang van de loonwek. waarin Maandag 24 Decern bei 1945 valt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2