Let op Uw kinderen i Britsch-Nederl. besprekingen over Indië geëindigd Hel Nederlandsche aandeel Weerbericht le Neurenberg DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Pauselijke encycliek GONGSLAGEN Nieuwjaar en telefoon A Eensgezindheid over te volgen gedragslijn Indonesische politie ontbonden over de Roetheensche kerk Tweede Kamerlid Deckers gaal heen „Vertrouwelijk rapporl" van Seyss Inquart De Indië-vliegluigen De verdeeling van goederen Montgomery naar ons land EEN PROFESSOR VAN RIJSENBURG KARDINAAL R'dam Grlro 9085 Directeur: Joh. KuiJpers. Hoofdred.: Mgr Dr. J Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvaat. Drukker: N.R.C N.V. CJltg. v. d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSC Alk—K. T* ZATERDAG 29 DECEMBER 1945 68sJe JAARGANG No. 19897 Abonmementsipr 3 25 p. kwart. 1.10 p maind 0.26 p week Tijd adres: 3roersvest 8 A Tel 68804 Advertentiën 15 ets per mm. Jesus in den tempel. Toen Jesus vlertig dagen oud was droegen ziin ouders Hem op aan den Heer. aan God zou Hij toebehooren, voor Hem zou Hij leven, werken en sterven. En het verhaal sluit me. deze beteekenisvolle woorden: „het Kind nu groeide op en nam in krachten toe, vervuld van wijs heid; en de genade Gods was over Hem." Ouders willen uw kinderen ook toenemen in kracht en de genade Gods in hen blijven, dan moet uw eerste zorg niet zijn: hoe bezorg ik hun een schitterende positie in de maatschappij. Uw eerste streven moet zijn nen godsdienstig en zedelijk te vormen De moeder der Machabeeën zag haar zeven zonen den een na den ander gemarteld worden om het geloof; met heiligen hartstocht vuurde zij hen aan standvastig te blijven, zoo verafschuwde zij de zonde in haar kinderen. Als Koning David voelde, dat hij ging sterven richtte hij nog een laatste vermaning tot Salomon: niets ging David meer ter harte dan dat zijn zoon godsdienstig zou leven Mochten alle ouder- zoo nun taak opvatten. Als er meer zorg besteed werd aan de godsdienstit e vorming van het kind. zou de ge loofsafval niet zoo schrikbarend zijn. Al doen de priesters hun best, het succes is dikwijls zeer gering, omdat de ouders niet mee werken Het is de schuld der ouders, wanneer de kinderen hun catechismusles niet willen leeren. De liefde tot het gebea dat voor het leven -der ziel even hard noo dig is als brood voor ons lichame lijk leven. Wie moet het kind die liefde instorten tenzij de ouders'' Als de oude gewoonte om ge zamenlijk in het huisgezin te bid den is losgelaten en vader noch moeder er op let. of de kinderen wel bidden, hoe zal de liefde tot het gebed dan kunnen bloeien? Wat helpt alle propaganda om de jeugd door veelvuldir mishooren en connmniiceeren diep godsdien- stig te maken als elk.e aansporing der ouders ontbreekt' Tegen alles, wat neutraal is. waarschuwt de Kerk telkens op- nieuw als tegen een gif, dat de ziel infecteert. En .och worden de kinderen naar neutraal onderwijs gestuurd, mogen zij lid worden van neutrale padvinderij, neutrale sport en dansclubs En tensdlotte wat wordt er ge daan om de kinderen in reinheid groot te brengen en als zij ouder geworden zijn in reinheid te be waren? Met wie gaan uw kinderen om. wat lezen zij? Let toch goed op, weest toch voorzichtig, want velen, zijn in hun jeugd voor altijd bedorven door vriendjes en slechte lectuur. Misschien werkt gij zelf daaraan mee d^or boeken en geïllustreer de tijdschriften toe te laten, die elk fatsoenlijk mensch doen blo zen. Maar daar is nog letf anders waarop speciaal dient gelet te worden en dat. is h°t dansen. Katholieke en niet-katholieke ge leerden spreken hun vloek uit over de moderne dansen Zij zijn het hierin eens: aan di° dansen kun nen jonge mannen en meisjes niet deelnemen zonder in gedachten of daden te misdoen En er wordt dan gezegd: och, ik kan mijn kin deren toch niet alles ontzeggen, zij moeten toch wat hebben. Men durft verloofden verschil lende dagen alleen op reis laten gaan. Hoeveel kans geeft gij hun, dat ze even rein terugkeeren als zij vertrokken zijn? Op al deze moeilij kneden wordt dan als verontschuldiging aange haald: ik wil ze wel van de ge varen verwijderd houden, maar ze doen toch, wat ze willen. Maar wiens schuld ZÓU dat zijn! Ouders let op uw kinderen, want onze ontredderde tijd heeft jonge menschen van karakter noodig, die weten vat zij willen en daaraan kunt gij meewerken door op uw kinderen te letten. P C immandeur. H. Exc. mgr. Baeten. Na de wijding verlaat de De wijding de kathedraal tusschen de wij-bisschoppen nieuwe H. Exc. mgr. Huibers en mgr. Lemmens. Vrijdagavond is het volgende communiqué door Downingstreet uitgegeven: „De Britsche eerste minister, ver gezeld door den minister van slaat, den chef van den imperialen gene- ralen stal en den Britschen am bassadeur te 's-Gravenhage. hiel den gisteren een bespreking te Chequers met den Nederlandschen minister-president, den minister van overzeesche gebiedsdeelen en den waarnemenden minister van buitenlandsche zaken, tezamen met den luilenanl-gouverneur-generaal van Ned.-Indië en den Nederland- schen ambassadeur te Londen. De bespreking betroi den toe stand op Java, die in den laatsien lijd is achteruit gegaan an de meest doelmatige wijze om rust en orde te herstellen. In den loop van deze besprekin gen, die een bevredigend resul taat hadden, werd de Britsche regeering vollledig op de uoogte gesteld van de consequente en vooruitstrevende politieke ge dragslijn, welke de Nederlandsche regeering gevolgd heeft en voor nemens is te volgen met betrek king tot het Indonesische vraag stuk. De Britsche règeenng beves tigde haar verplichting jegens haar Nederlandsche geallieerden om zonder uitstel een toestand van veiligheid te scheppen, waarin het voor de regeering van Ned.-Indië mogelijk zal zijn, besprekingen met representatieve Indonesiërs voort te zetten De respectieve regeeringen waren het er over eens, dat een oplos sing van het politieke conflict beschouwd moet worden als een essentieele bijdrage tot de succes volle vervulling van de taak, door het oppercommando van ie ge allieerde mogendheden toever trouwd aan Groot-Brittannië om de Japansche bezetting van deze gebieden te liquideeren en dat voor wat dit betreft, dit een ge meenschappelijke zaak is van de Britsche en Nederlandsche regee ringen en van het Indonesische volk. De Britsche en Nederlandsche regeeringen zijn het daarom eens over de gedragslijn om te bevor deren, dat de leiders van de nationalistische beweging tot over eenstemming komen met de Neder landsche autoriteiten Middelerwijl zullen onmiddellijk verdere stappen worden genomen om, zooveel als mogelijk ts, de veiligheid te verzekeren van de krijgsgevangenen en geïnterneer den in Indonesië, die bedreigd worden door geweld der extre misten. 28 December 1945." staande hernieuwde besprekingen met de Indonesiërs, daar ik van meening ben. dat een overeenstem ming niet alleen zeer wel moge lijk. maar zelfs waarschijnlijk is." De geheele Indonesische burger lijke politie te Batavia is door ge neraal Christiso-n ontbo-nden. Alle leden van de politie, officieren en manschappen beide, zijn ontwapend en in hun hoofdkwartieren opge sloten. Het dragen van uniformen is verboden. Vaticaanstad, 29 December. (A.F.P.) De H. Vader zal voor het einde des jaars een encycliek uitvaardi gen over den toestand, waarin de Roetheensche kerk zich bevindt. Aanleiding tot dezen Pauselijken zendbrief is de 350ste verjaardag van den terugkeer der Roetheen sche kerk tot de eenheid der kerk van Rome. De encycliek had met Kerstmis moeten verschijnen, maar de publicatie werd vertraagd in verband met. de benoeming der nieuwe kardinalen. In het eerste deel behandelt het Pauselijk document de gebeurte nissen van 350 jaar geleden. In het tweede gedeelte wijst de H. Vader op de moeilijkheden, waarmede de Roetheensche kerk thans te kampen heeft. Volgens een nader Reuter-teie- gram is de encycliek reeds ver schenen. Mr dr L. N Deckers, voorzitter der Kath Tweede Kamerfractie, heeft aan het bestuur van den kring 's Hertogenbosch der Kath Volkspartij meegedeeld, dat hij zich niet meer voor het Kamer lidmaatschap beschikbaar kan stel len Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Zondagavond. Wisselend bewolkt, buien, weinig verandering in temperatuur, aan de kust aanvankelijk tijdelijk krachtige, overigens matige tot zwakken wind uit Noordelijke richtingen. Bij de jaarwisseling zullen de telefoonkantoren slechts de nor male toch al te zwakke per soneelsbezetting hebben. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op het publiek, dit jaar telefo nische geiukwenschen achterwege te laten. In Vaticaansche kringen tsmer. van meening dat kardinaal A'o:sl Masella tot dusver apostolisch r, u n - tius in Brazilië, door Z H den Pa u tot staatssecretaris zal worden ver heven. De prelaat werd in 1879 ee- boren en h-eeft samen gestudeerd me; den Paus, die het grootste vertrou- Van Mook optimistisch. Nadat de besprekingen ln Lon den waren afgeloopen. heeft van Mook op een persconferentie mee gedeeld, dat bevredigende resulta ten werden bereikt. Hii legde er den nadruk op, dat er tusschen hem en de Ned. regeering nooit verschil van meening was geweest, en dat hij nooit te voren een zoo groote overeenstemming in poli tiek en gezichtspunt had meege maakt. Het kabinet en ik zijn één voor wat gedaan zou moeten wor den en kan worden", aldus v Mook. „Ik denk niet. dat het lang wen in hém toonde en""mét wïên hij 1231 duren, eer iets meer bepaalds zeer bevriend is. 'kan worden gezegd na de aan- Tijdens een kort verblijf in Ne derland heeft baron van Tuyll van Serooskerken, vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering bij het proces te Neurenberg aan een redacteur van het A.N.P nog enkele bijzonderheden verteld om trent hetgeen binnenkort door den Franschen aanklager over het Ne derlandsche aandeel in de proces stukken ter sprake zal worden ge bracht. Begin Januari zal de Fransche aanklager Menthon aan het woord komen nadat eerst nog de Ameri kanen en de Engelschen hun requi sitoir hebben gehouden. Met de Franschen. die de Neder landsche belangen voortreffelijk behartigen, bestaat een nauw en zeer vriendschappelijk contact De Franschen werken niet alleen zeer consciëntieus, maar interesseeren zich ook in hooge mate voor ens land, terwijl het werk der Neder landsche delegatie in ieder opzicht hun belangstelling heeft Door de Nederlandsche delega tie wordt naast tal van andere documenten een „vertrouwelijk rapport van Seyss Inquart aan Hitler" overgelegd, waarin Seyss Inquart den toestand m Neder- land beschrijft gedurende de periode van 29 Mei tot 19 Juli 1940 Zeer belangwekkend is de pas sage, waarin het aandeel vi*n NSB ers in d6n strijd tegen dafür vor, dass N.S.B. Leute UCI De NL 307 ls 24 Dec te Batavia aangekomen en 26 Dec vandaar ver- trDkeklN L 304 ls 26 Dec. te Batavia aangekomen en 27 Dec vandaar ve trokken 302 ls 25 Qec vertrokken ut. Caïro óp weg naar Indië De N.L. 307 (viucht 9a) gezag voerder Groeneveld. is op 28 Dec in Shaibah aangekomen. Uniform Niederlandische Solda ten zu Gunsten der einmarschie- renden Reichstruppen eingegrlf- fen haben" (Er zijn concrete bewijzen, dat N.S.B.ërs in de uniform van Nederlandsche sol daten ten gunste van de binnen rukkende Duitsche troepen heb ben ingegrepen) Interëssant is verder het oor deel van Seyss Inquart over Mussert. Na eerst te hebben ge constateerd, dat Mussert bang was voor het groot-Duitsche rijk. vervolgde Seyss Inquart: „Seine politische qualitaten dürften die eines durchschnittlichen Gaulei ters im Reiche nicht erreichen." (Zijn politieke capaciteiten staan ten achter bij die van den ge middelden Duitschen gouwlei der.") Naast het. vraagstuk der produc ten behoort het probleem der ver deeling van inkomens en goederen tot de kwesties, waarover in ver scheidene taten bibliotheken zijn volgeschreven Deze aangelegen heid beroert immers de verhou dingen tusschen werelddeelen. ;us- schen landen, cewePen, zelfs en detail tusschen de leden var fami lies en gezinnen Hoe schaarscher de goederen des te feller de strijd om het bezit, waarbij de demonische draak tan het egoïsme passies wekt, harts tochten in vlammen zet. In klein formaat zien we bij eJke verdee- ing het leger dar hezitloozon in slagorde en op zijn hoede. De ver- declende instanties krijgen .nacht merries. Er is een beetje textiel. De aanvragen zijn enorm. Doch wat t: Worden aanvragen inge willigd. en kriigt men punten, aie thans 'zonder bijbeboorende ver dunning worden afgegeven dar» koopt rrren wat anders. Men be weert een „groot stuk" dringend noodig te hebben, sleent vele pun ten in de wacht en ziet hier of daar andere textielobjecten <n de wacht te sleepen; met het gevolg, dat zeer binnenkort de tox'iela-'nvnis- tratie in grenen dee'e n eer klopt met den textielvooTaad Jas.en hangen er nog, maar jverhemclen en onderjurken zijn niet meer te bekomen. De overheid moei berchten lan- ceeren, opdat de kinderen t:un melk krijgen. Volgens winkeliers- verklaringen wordt de kinderton voor rijst, kindermeel of s.'iier- biscuits voor 80% omgnz™t in kin derbiscuits. 't Zal natuurliik wel in orde zijn en babies be'tesgen geer. pro'est vergaderingen Enkele dagen geleden weid het verheugende bericht gelanceerd: Er komen kammen. Voor vele ge zinnen een opluchting. Doch als reactie ondervonden we al weer den terrugstag in verband ine de verdeeling en den voorrang Een moeder van 10 kinderen schrijft ons: „Eindelijk. Mijn gezicht klaaide op Maar ia Eerst w eden gehol pen de oorlogsslachtoffers t-.i de menschen uit Indië. Begrijpelijk Dan komen kappers en kappers bedienden, ziekenhuizen, kinder tehuizen en belangrijke instellin gen als het Nederlandsche leger aan de beurt. En dan Hoe lang zal ik me nog moeten behelpen. Groote plakkaten waarschuwen tegen vlektyphus enz. Is cr nu geen enkel middel, dat ik met zoo'n groot gezin spoedig een kam bekom?" Het bekomen zou kunnen ge schieden via een geneeskundigen di'enst of evenals bii de verstrik king van bonkaarten door middel an een afkruising van ie T.D. Doch zooveel kammen zullen er voorloopfg niet zijn Mogeli'tt zul len de verdeeiende in-tanties de best mogelijke verdeeling kunnen toepassen. HENK VAN DPR MAZE Naar wij vernemen, is maar schalk Sir B. Montgomery voor nemens op 17 Januari naar Den Haag te komen om Britsche on derscheidingen uit te reiken aan Nederlandsche militairen. Zij, die Z. Em. Johannes kar dinaal de Jong van nabij gekend hebben tijdens zijn meer dan 20 jarig professoraat in het groot-seminarie Rijsenburg, kun nen niet anders dan diep getrof fen zijn over de wonderbare leiding van de Goddelijke Voor zienigheid int dit priesterleven. Hoewel door de natuur en de genade uitgerust met alle gaven die hem geschikt maakten voor een nög verhevener en verant- woordelijker taak, dan de vor ming van toekomstige priesters, toch wist de professor, beheerscht als hij werd door een onweer- staaniaren drang naar verbor genheid, zijn innerlijken rijkdom zoozeer „onder de korenmaat" te houden dat niemand uit zijn naaste omgeving, evenmin als hij zelf, tot het klare besef kwam, welke zeldzame talenten in hem schuilden. Zijn hoogste ideaal zou ge weest zijn zooals hij meer malen verklaarde om op een- landelijk plaatsje in de omgeving van het Seminarie pastoor te worden. Die drang, om verbor gen te blijven weerhield hem ook langen tijd, om de resultaten van zijn wetenschappelijken ar beid te publiceeren en het kostte hem heel wat zelfoverwinning voordat hij er toe kon besluiten, om zijn allerwege bekende en hooggeprezen kerkgeschiedenis in druk te geven. Door zijn benoemingtot presi dent van het seminarie, waarna spoedig de opname in het metro- politaan kapittel volgde, was het, zijns ondanks, gedaan met zijn ideaal, om verborgen te blijven. En toen slechts enkele jaren daarna de aartsbisschop mgr. Jansen zijn krachten voelde be zwijken, had het kapittel reeds lang begrepen, dat niemand meer geschikt was, om den aartsbis- schoppelijken troon te bestijgen, dan president de Jong. Zijn aan geboren wijze voorzichtigheid, zijn zeldzame opmerkingsgave 'en aanzien van personen, zijn ongeëvenaarde scherpzinnigheid en objectieve kijk op zaken, be stempelden hem vanzelf tot den rechten man op de rechte plaats. De Voorzienigheid zorgde, dat hij de gelegenheid kreeg, om met zijn vijf talenten te woekeren en heel Nederland is er getuige van geweest hoe hij in den verschrik- kelijken tijd van Duitsche over weldiging er vijf talenten bij ge wonnen heeft tot zegen van Kerk en Vaderland. Dat dit niet onbe kend kon blijven bij zijn hoogste kerkelijke overheid te Rome, was reeds duidelijk gebleken uit een speciale particuliere boodschap, die de H. Vader verleden jaar hem mondeling liet overbrengen en waarin Z.H de houding van de Nederlandsche bisschoppen tegenover het nationaal-socialis- me ten voorbeeld stelde aan de geheele Christenwereld. Het zal daarom ieder onzer met eerbiedige dankbaarheid vervul len, nu Z.H. de Paus op zoo on dubbelzinnige wijze voor geheel de wereld een zichtbaar stempel van goedkeuring heeft gedrukt op den zegenrijken arbeid, dien Mgr. de Jong met opoffering van zijn lichamelijke krachten bijzon der in de laatste jaren voor dn Kerk en voor ons volk heeft vol bracht. Rijsenburg. K.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1