Het historische 1945 ten afscheid KLOPT DE GEESTELIJKE BALANS? JUBEL om de wereldboodschapvan de jeugd bevrijding B1 HET JAAR der capitulaties Evangelie van liefde en offermoed VAN NEDERLAND STOOPMAN Op Nieuwjaarsdag BERICHT Jaren komen en gaan voorbij. 1945 loopt ten einde. Het was een jaar van schrille tegenstellingen, van bittere teleurstellingen maar ook van blije vreugden. Het was een jaar rijk aan zorgvolle dagen maar ook telde het zonnige dagen. Het leven heeft zijn bepaalden gang. Alles, wat er in dit jaar gebeurd is, heeft zoo moeten zijn, lag in den wil van God opgesloten, Die toeliet, dat we een vreeselijken winter van honger en kou moesten doormaken. Een winter van razzia, van oorlogsgeweld. Hij liet dat alles over ons heen komen, al dat leed, al die ellende, al die zorgen, vooral die zorgen in den voorbijen winter. Maar eerlijk gezegd, gaf Hij ons ook de kracht om dat alles te dragen. En nu de toestand veranderd en verbeterd is, denken we daar zoo bitter weinig aan, aan die eerste vier maanden. Wat een zorgen hadden we toen niet! Zorg om in het leven te blijven, zorg om uit de handen van den vijand te blij ven, enz. Als we daar nu nog eens ernstig over nadenken op het einde van het jaar staan we toch eenigs- zins verwonderd te kijken: Hoe is het mogelijk, dat we daar door heen zijn gekomen! Wij denken daar veel te weinig aan. Aan al die ellende, die wij toen gehad hebben en de zorg, welke wij hadden om in het leven te blijven. Nu er weer voldoende brood en aardappelen zijn, kunnen wij het ons nog zoo heel slecht herinneren, dat er dit jaar een tijd was, waarin wij met 1 kilo aardappelen en 400 gram brood tevreden moesten zijn. Als we daar nog eens over naden ken, dan staan we nu verbaasd over, ons zelf: Hoe heb ik dat klaar gespeeld! Dat konden we alleen door Hem, Die ons daartoe de kracht gat Hij liet al die ellende wel over ons komen, maar Hij gaf ook kracht naar kruis. Hij gaf de kracht. Hij, Die ons altijd ver sterkt. Hij liet toe, dat we kwade dagen kenden, maar ook zonnige dagen, dagen van vreugde en blijdschap. En die dagen kwamen, toen de capitulatie een feit was geworden. Hoe hebben we toen niet gejuicht, gedanst en gespron gen van plezier. Eindelijk die vrede, waarnaar wij zoolang al hadden uitgezien. Eindelijk die verlossing van dat knellende juk. Wat een vreugde! Overal. Hier in ons vaderland en buiten onze grenzen. En Hij was het, Die ons dat alles gaf. Hij, die heel ons leven leidt, naar dat eene einddoel: den hemel. Zoo hebben we dit jaar kwade en goede dagen gekend. Dagen, waarop we heel edelmoedig waren en dagen waarop we heel egoïs tisch, heel erg zelfzuchtig waren. Dagen hebben we gekend, waarop we aan onszelf dachten, dagen waarop we aan anderen dachten en soms ook aan God. Maar nu we heel kort geleden het Kerst feest vierden, moeten we heel eerlijk bekennen: aan Hem, Die voor ons alles over had, heb ben we toch weinig gedacht. Hij had voor ons alles over. Om ons geluk werd Hü mensch, kwam Hij op aarde om ons te verlossen. Wat zijn we dan toch ondankbaar. Hij, die ons schiep naar Zijn beeld en gelijkenis kwam om ons gelukkig te maken en dat wilde Hij in 1945 in ons verder vervolmaken, maar we schenen dat niet goed te willen begrijpen. Het blijkt, d-1 we nog niet willen inzien, dat het licht in de duister nis schijnt en dat de duisternis het niet wil aannemen. 1945 heeft ons dichter bij God moeten brengen. Heel dicht bij Hem, zoo dicht als we het Kerst stalletje mochten naderen, maar dat is niet gelukt, omdat we het licht niet hebben willen begrijpen, omdat we niet naar Hem wilden luisteren, niet goed inzagen, dat ofschoon Hij toeliet, dat we in ons leven zorgen en kommernis kenden, Hij ons ook de kracht gaf om die zorgen en kommernis te over winnen. 1945 heeft ons dichter by God moeten brengen, want het is weer een jaar, dat aan onze levenslengte wordt toegevoegd als voorbereiding voor den hemel, ons einddoel. Moeten we eerlijk van ons zelf bekennen, dat dit jaar ons niet dichter by God gebracht heeft, ondanks den nood en de ellende, welke we gekend hebben, dan is dit jaar een mislukt jaar geweest in de oogen van God. Dan is het jaar 1945 een onvruchtbaar jaar al zijn we dan misschien stoffelijk er op vooruitgegaan en al is onze positie in de maatschappij door de •veranderde omstandigheden ver beterd geworden. Een jaar heeft dan alleen beteekenis als we door de vele zorgen en ellende, die we kenden, geleerd hebben meer voor God over te hebben. Ieder oordeele en misprijze zich zelf, bekenne God ootmoedig zijn fouten en tekortkomingen en vrage Hem Zijn kracht en genade voor het komende jaar, opdat het nieuwe jaar voor hem een geze gend jaar moge zyn. Een jaar, waarin hij geestelijk rijker moge worden en tot een diep besef moge komen, dat, al bezit hij al het goud van de wereld, maar zijn ziel doet hij daarmee schade, hij niets ge wonnen heeft Zalig uiteinde. Zalig Nieuwjaar. PATER COMMANDEUR. Een jaar is vergleden, een jaar [is voorbij De aarde draaide, getij na getij Verliep; en de uren zijn vergaan Zooals zij al eeuwen hebben gedaan De boomen bloeiden, de aarde [gaf vrucht De vogels vierden hun vrije vlucht Het vee in de weiden gedijde weer De bladeren groenden en vielen [neer De aarde draaide, en ongestoord Zette natuur haar kringloop voort. Alleen wij menschen hebben [gestaan In een storm, die dreigde ons [terneer te slaan. Ik denk aan den honger, den angst [en de pijn Ik denk aan hen, die gevallen zyn. Ik denk aan de kou, en de [duisternis Maar vooralaan het leed dat [verborgen is Aan wat is geleden en menige ziel, Om post.die uitbleef, een [jongendie viel. Maar ook denk ik aan wat [hervonden is In 't puin van jammer en droefenis Aan 't herstel van 't verarmde [bevrydingsuur EDERLAND zal op het voorbije jaar terugzien met een over vloed van de befaamde „gemengde gevoelens". Maar hoog boven alles uit zal domineeren de jubelende dank om de algeheele bevrijding, om de schitterende en radicale elndzasge over eon bairbaarschcrj vijand en wreeden onderdrukker, zonder eer en zonder geweten. Voor het Noorden zal 1945 blij- ven het jaar der bevrijding uit een dreigenden hongerdood; voor het Zuiden een verlossing uit veel angst, uit de dreiging van grana ten en V 1 en V 2, vooral ook van de nijpende zorg voor de Noorde lijke broeders. Maar bij het uitjubelen van dezen dank zal toch misschien de zeer beschamende vraag opwellen, of wy ons de onnoemelijke wel daad van vrede en bevrijding ten volle hebben waardig getoond. En dan zal laten we het maar nederig erkennen voor zeer velen overvloedige reden aanwezig blijken tot een rouwmoedig klop pen op de borst bij alle feestelijk gevoel van geluk en dankbaarheid. Het is niet de geest van Chris tus geweest, die alles heeft ge domineerd, zooals hij in alles en allen domineeren moet, wil de wereld, en wil ieder mensch voor zich den waren vrede vinden. Onze heilige vader de Paus heeft dit nog eens beklemtoond in de rede op het jongste consistorie, dat het einde van 1945 voor katho liek, ja, voor geheel Nederland zoo bijzonder bly en gelukkig maakte. Over het stervende jaar lichtte de vlam van het kardinaals rood verleend aan onzen vereer- den aartsbisschop bij een der grootste en meest gewichtige kar- dinalenbenoemingen van geheel de kerkhistorie. Door Pius XII zeer bewust gewild zal zij een mijl paal vormen in de geschiedenis der kerk. 1946 moge doen blyken, dat katholiek Nederland ten volle be seft, dat het zich deze eer heeft waardig te toonen. hoofdtoon blijven, d'e opklinkt uit het vredesjaar 1945. Maar zorgvolle tonen klinken mede. Bovenal de zware zorg over fndië, die als een last drukt op ons volk. Laten wij in een dringend en ge stadig gebed licht en kracht af- smeeken voor hen, die bij het af wikkeien van deze zoo uiterst moeilijke kwestie een zoo ver schrikkelijke verantwoordelijkheid te dragen hebben. Een andere zorg is: de eindafre kening met hen, die zich in de be zettingsjaren slechte vaderlanders of landverraders toonden. Ons goede Nederlandsche volk voelt deze afrekening als een drukkenden last, en toch zal deze moeten ge dragen worden, zonder sentimen taliteit, welke hier en daar een woordje dreigt te gaan meespre ken, maar mèt barmhartigheid voor de zwakken en mèt streng en snel recht voor de zwaar-schuldi- gen. En bdj alle recht op critiek behoude men ook het inzicht, dat onze overheid misschien nooit voor een moeilijker taak stond, dan bij deze berechting. DIT zijn een paar van onze zwaarste zorgen. Er zij-n er nog meer, waarbij wij niet zullen stilstaan, om niet in al te sombe ren mineurtoon te vervallen bij het einde van een jaar, dat zóóveel stof gaf tot overgroote voldoening. 1945 vredesjaar! Gij zult bij de menschheid in een zoo gezegend aandenken blijven als nauwelijks een ander. Geve God, dat 1946 toone, dat wij de onvergelijkelijke weldaad van 1945 waardig waren. Wij herhalen den oproep, dien wij reeds op het Christus-Koning- feest aanhieven: Laten wij het '"•"•tosiaar beëindigen met „uncon ditional surrender", onvoorwaar delijke overgave aan Koning Christus. Aan de vlam van 't eerste [vreugd e vuur Aan 't eerste Wilhelmus, dat [juichend klonk Aan de eerste vlag die een gevel [uitblonk. Aan den trein met jongens, die [binnenkwam Aan 't herstel van 't veramde [Rotterdam En dan klinkt in mijn ziel zoo'n [blijde klank Dat ik telkens weer God om den [vrede dank.... Om het nieuwe jaar, dat gegeven la Om het blad dat nog [onbeschreven ls Daarop zal straks een onzichtbare [hand ■Geschiedenis" schrijven van mijn [land Geschiedenis" schrijven van [herstel Van een nieuwe aarde. of een nieuwe helt Of van jalouzie en broederhaat Van onbarmhartigheid en kwaad Van schreeuwende onrechtvaar- [digheld Die uitgroeit tot een nieuwen strijd Een ongeneeselijk gezwel Een nieuwe aarde? of een nieuwe helt Een nieuw jaar, dat gegeven isi Een blad. dat onbeschreven is Daarop zal een onzichtbare hand „Geschiedenis" schrijven van [mijn land. Ik bid tot God: „Heer maak ons [waard! Te bouwen aan een nieuwe aard Laat op deez' bladzij bovenaan Een Heilig Evangelie staan Van liefde en van offermoed!" Dan wordt dit nieuwe jaar zoo [goed. December 1945 ANNIE KOLB VERLOVINGS RINGEN W KARAATS GOUD NWt BINNENWEG 397 Op Nieuwjaarsdag zal door de Nederlandsche Jeugdgemeenschap een korte boodschap in verschillen de talen worden uitgezonden, een getuigenis van haar besef van ver- bondenheid met en van haar bereid heid tot santen werking met alle jongeren die van goeden wille zijn De uitzending heeft plaats via „Herrijzend Nederland" over Hilver sum 2, golflengte 415 meter, van 12.40 tot 13 uur en tevens op een nog niet vastgesteld tijdstip tus schen 14 uur en 15.30 over den zender „P. C. J", golflenge 19.71 meter, in de wereld-uitzendingen. De tekst dezer Nieuwjaarsbood schap luidt: „Voor. het eerst na vijf jaren be zetting treden wij, jeugd van Neder land. een nieuw jaar ln vrijheid binnen Door de energie en den moed van de soldaten der vereenigde naties zijn wij bevrijd; er is weer toekomst voor ons. Zonder hulp van buiten zouden wij nooit onder de tyrannie zijn uit gekomen. Op zichzelf was ons verzet ontoereikend, ook al stierven duizenden onzer door concentratie kamp, arbeidsslavemij en executie. Wij danken daarom de jeugd van alle landen voor de daden harer solidariteit, die ons de vrijheid brachten, en gedenken in eerbied al onze broeders, die ook voor onze bevrijding hun leven gaven. Laat ons deze solidariteit om derwille van de eerste mensche- lijke waarden vasthouden en trouw blijven. Holland is sinds eeuwen het land van vrede en samenwerkingen, binnen zijn grenzen staat het vredespaleis, in de wereldgeschiede nis het eerste gebouw ten dienste der internationale rechtsorde. Thans staan wij, jeugd der wereld, aan het einde van den vreeselijk- ste aller oorlogen. Een herhaling zou met de nieuwe oorlogsmiddelen de levenstoekomst voor ons allen wegwisschen. Daarom roepen wij, Jeugd van het kleine Nederland, bij den aan vang van het eerste vredesjaar de jeugd der geheele wereld op tot intr- nationale solidariteit tot den vast beraden wil, door geloof, overleg en goede trouw den wereldvrede te bewaren, en tot de uiterste krachts inspanning om de toekomst der menschheid te redden. Nieuwjaar 1946. Tweeden Kerstdag 1944 was het wanhoopsoffensief der nazi's ln de Ardennen definitief doodgeloopen. Dat beteekende den ondergang van het Derde Rijk. Wat zich tusschen dezen datum en V.E.-dag, 8 Mei 1945, op Duitschen bodem, in het Westen en het Oosten, a&peelde, was slechts een door den hoog moedswaanzin van Hitier afge dwongen vernietiging van de laat ste volkskracht van Duitschland; en toen enkele maanden later de Duitsohe hoofdstad op 2 Mei in handen der Russen viel, had Hit- Ier zich den dag te voren, door een laffen zelfmoord aan de ver antwoordelijkheid onttrokken. De etappen, welke in het afge- loopen jaar naar de ongeëvenaar de zegepraal der Vereenigde Vol ken leidden, waren het offensief der Russen in Januari, dat van Montgomery van 8 Februair, het offensief in Italië en de in hevigheid steeds toenemende luchtbombardementen. Het brug genhoofd van Remagen met de on geschonden brug, welke op 8 Maart louter door een overigens tot het uiterste uitgebuit toeval in handen der Amerikanen viel, heeft het eindpunt ongetwijfeld aanmerkelijk versneld. Voor het door den hongerdood bedreigde West-Europa kwam het vreugde volle moment 's avonds kwart voor negen op Vrijdag 4 Mei, toen de Londensohe radio in alle talen der geallieerden aankondigde, dat het West-Europeesche Duitsche le ger zich onvoorwaardelijk had overgegeven. Drie dagen later ca pituleerde de geheele Duitsohe weermacht. De vreugde kon niet volledig zijn, zoolang in het Verre Oosten de strijd voortduurde. Maar de geallieerden konden nu alle krach ten op Japan coneentreeren; de omsingeling van het eilandenrijk, welke sinds geruimen tijd reeds steeds nauwer werd, werd snel voltooid. Maar den genadeslag kreeg Japan door twee gruwelijke atoombommen; de eerste, welke ooit werd gebruikt, den 5den Au gustus op Hiroshima, de tweede drie dagen later op Nagasaki. De uitwerking was verschrikkelijk: de twee steden werden practisch weggevaagd, honderdduizenden menschen kwamen in enkele se conden om het leven. Tusschen deze twee bombardementen ver klaarde bovendien Rusland, dat rich tot dan toe in het Verre Oos ten afzijdig had gehouden,- Japan den oorlog. Tokio koos den wijs ten weg: den lOden Augustus vroeg het een wapenstilstand, den 14den capituleerde het onvoor waardelijk. De wereld kon het einde van de vijandelijkheden, welke op enkele dagen na zes jaar lang de volken aan de ver schrikkelijkste ellende hadden blootgesteld, vieren. Na de problemen van den oorlog kwamen de problemen van den vrede; te veel om in een kort overzicht alle zelfs maar te ver melden. Wij geven slechts enkele titels: het Duitsche vraagstuk, het Japansche vraagstuk, de diepe te genstellingen tusschen de Anglo- Amerikanen en de Russen, de vredesverdragen voor de satelliet staten van Duitschland, Palestina, Iran, Turkije, Indonesië, Indo- Ghina, Britsch-Indië, de vaak te gengestelde opvattingen omtrent het wezen van de democratie, de berechting van oorlogsmisdadi gers, de organisatie van de Ver eenigde Naties, de wrijving tus schen de Groote Drie en vele midden-groote landen; met daar overheen vooral in de overwonnen landen, maar bijna evenzeer in ve. Ie bevrijde staten, en zelfs in En geland en Amerika een ong eken den voedselnood, volkomen finan- cieele en economische ontwrich ting in de moeilijke periode van den overgang van oorlogs- naar vredeseconomie. De vreugde over de overwinning is voortdurend getemperd geble ven door de geweldige zorgen om tot tenminste een begin van her opbouw van de zoo vreeselijk ge slagen wereld te komen. En daar om was de laatste week van het jaar met de geslaagde conferentie van Moskou, na de wreede ont goocheling van Londen, een goede week, een der beste weken van dit jaar van groote capitulatie* maar ook van harde ontgoochelin gen; het jaar van vreugde om de triomfantelijk behaalde zegepraal, maar ook van zware zorgen oan een nog onzekere toekomst. Op den Nieuwjaarsdag zal dit blad niet verschijnen. Hei daardoor ter beschikking komende papier werd benut voor dit nummer, zoo- dat daaraan vier extra pagina's zijn toegevoegd. DE DIRECTIE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 5