DE BOUWKASSEN KERSTTENTOONSTELLING „HET OOG GETERGD" Schilderijen in het Stedelijk Museum R.K. Gymn.ver. Excelsior Repatrieerenden uit Indië Steeds Hooger-S.F.C. 5-1 ROTTERDAM Er komt een vriend vanavond Nieuwjaarswensch in het Luxortheater K Onhoudbare toestand Rotterdamsch ElftalZwaluwen Borrani de beste man in de R'damsche ploeg Van Vliet 2e in Brussel Passagierslijst van de „Oranje" y „Den mond getergd", zegt men van een lekkernij, die naar meer smaakt. In verband met de Kersttentoon- ling zouden we willen zeggen: „Het oog getergd". Toch geeft zij ons gelegenheid eens enkele al- gemeene opmerkingen aan de band van de schilderijen te maken, niet in een jargon van „goed gedaan „zeldzame schoonheid ol leis dergelijks, maar als een praatje bij een „plaatje" Als we binnenkomen en we gaan met onzen rug naar het schilderij van de regenter, staan, zien we aan onze rechterhand een schil derij, dat opvalt, door de heldere kleuren, de intiemheid van de sfeer en de bijzonder nauwkeurige wijze, waarop het is geschilderd. Als we het zoo uil de verte be kijken denken we direct aan den zeventiende eeuwer Gabriel Metsu, meer nog dan aan den in den catalogus vernielden Pieter de Hoogh. We hebben hier met een van die graag geziene genrestukjes te doen. Gaat u maar gerust dicht bij staan: „Het is net echt" en ik vermoed, dat u het wel zult mogen. Toch kor er geen V. a,e bewondering af. toen wij het zagen en wij keken nog eens in den catalogus Geschilderd door Huber- tus van Hove. D«s een 19e eeuw- sche van Meegeren want deze man, die in een totaal anderen tiju leefde, die noch interieur noch kleederdracht kende, zooals op het schilderij voorkomt, heeft hier in denzelfden geest geschilderd. Hij is dus verre van oorspronkelijk en ai mag zijn techniek meesterlijk zijn, wij missen de ziel. Dat is geen frase, geer weten uit data, want kijkt u nu eens naar het schilderij, dat ernaast hangt: een boomstudie van H. J. Weissen bach. Zonder den catalogus in te zien, weet u, dat hier een stukje hangt, dat tot de vijf beste van de tentoonstelling behoort. „Haagscxie school", geheel in overeenstemming met de in dien tijd levende stroo ming in de schilderkunst, na onze groote zeventiende eeuwers de grootste periode Uit dien zelfden tijd is Zanderij het kleine doek van Willem de Zwart, terwijl ook het aquarel van Jozef Israëls, één van zijn bekende stemmige interieurs met oude vrouw, uit die periode stamt. Kijkt u na aandachtige be schouwing van die drie stukjes nog eens naar het genrestukje, dat ik het eerst noemde. Voelt u nu ook iets voor onze opvatting? We hebben de regenten van het weeshuis heel onachtzaam voorbij- geloopen, terwnl ze nog wel zóó'n beheerschende plaats innemen. Pardon heeren. Ze staan er, wat je noemt, op met al hun waardig heid, de kanten jabots en lubben zorgvuldig gedaan. Hier was een geroutineerd schilder aan het werk maar veel heeft hij niet, dat ons verrast. Geen bijzondere op stelling. Misschien de figuur, die De volledige uitslag van de on derlinge wedstrijden is als volgt: Clubkampioene: Riet Melchers, 31 1*2 pnt.; 2e prijs: Jeanne Rens- man, 30pnt.; 3e prijs: Bep de Raay, 28 pnt. 2e graad dames; le prijs Co Rensnfen 29%; 2e prijs Gretha de Vries 29, 3e prijs Truus Braak 28; 4e prijs Tini Teutijn 27%. 3e graad dames: le prijs Mies Rotteveel 31%; 2e prijs Agaath Schaap 31; 3e prijs Tonny Vorstenbos en Toos Kleiss, beiden met 29%; 4e prijs Corry de Leede, Stien Broeren en Henny Holscher, allen met 29 pnt. le graad heeren: C. Gunnewegh le prijs met 26; 2e prijs A. Clasingh 23 en derde prijs met 21% J. Mulder. 2e graad heeren: le prijs H. Mooren 22; 2e prijs H. Collignon 21%; 3e prijs A. Din- genhouts 21%. Voor alle afdeelingen gaan de gymnastieklessen zonder onderbre king op denzelfden tijd in de be kende lokalen gewoon door Komende wijzigingen bij de da- mes-afdeelingen worden schrifte lijk bekend gemaakt. Het Schiedamsche bureau „Ne derland helpt Indië" maakt aan de hand van ingewonnen inlichtin gen en onder voorbehoud van mo gelijke nadere wijzigingen het vol gende bekend: Tengevolge van de vertraagde aankomst van het ss. „Nieuw- Amsterdam" zullen de met dit schip repatrieerenden zeker een dag later hun uiteindelijke bestem ming, dus niet eerder dan resp. 3 en 5 Januari e.k. bereiken. De voor Schiedam bestemde pas sagiers reizen van Amsterdam per trein rechtstreeks naar Rotterdam en zullen vandaar per motorvoer- j naar voor hen aangewezen adressen alhier worden gebracht. De met het binnenkort verwach te m.s. „Oranje" terugkeerenden zullen op dezelfde wijze als hier boven vermeld, naar hun eindbe stemming worden vervoerd. rechts boven in den hoek staat en die niet bepaald in een natuur lijke houding is weergegeven, zoo dat we de luchtigheid van een Hals-stuk of de overlegde compo- sitie van ccn Rembrandt niet te- rugvinden. Is het wel juist, die grooten erbij te halen? Zeker, we doen immers een beetje aan „leeren zien" Daar begint de ken nis en op de kennis volgt de liefde. In de grootte ligt net ook al niet, dat zien we wel. Het kleine stukje, dat ernaast hangt links, een dame in Rembrandtiek clair-ob- scure, verraadt een meer dan ge woon kunnen, hoewel het achter blijft bij de prachtige portretschets van H. A. M Roelants door J. D. Veth. Wat portretten Detreft, is dit wel het mooiste. Vergelijkingen te maken in dit geval, zou dwaas zijn, omdat hier een veel te persoonlijk werk hangt, iets, wat met het stuk van Patijn niet het geval was. Eigenaardig is de samenstelling van de voorteeke- ning, die bestaat uit aan elkaar geplakte deelen. Hier zien we dus een geheel eiger, manier om een portret op te bouwen. Zeer mat bij dezen geweldenaar zijn de stukken van Herman Ellen Meeg, die te grijs en te vlak blijven Zeker een verdienstelijk schilder maar zon der die, de tijd trotseerende, per soonlijke wijze van vertolken. Het beste is het jongensportert. Burg. van Haeren mag „lijken", we mis sen in hem alle karakterteekening. Het stadsgezicht op Schiedam van Yve Wenning hangt misschien niet voordeelig in de fletse lijst. Het kon ons tenminste niet boeien, al hebben we het niet zonder aan dacht bekeken. Dit zijn zoo een paar opmerkin gen, die wij niet willen besluiten, zonder een laatste, die hoopt, dat we meer en grootere tentoonstel lingen zullen te zien krijgen, waar bij naar vertegenwc» diging van een bepaalden tijd is gestreefd. S.F.C. sloot het jaar af met een ,,off day". Hoewel steeds in den aanval kon geen der blauw-zwar- ten de bal ook maal één maal tusschen de palen krijgen. Het eeni- gc tegenpunt kwam dan ook nog uit een strafschop? Terwijl door de Schiedammers het spel steeds in de breedte werd gehouden, speelde St. Hooger met lange trap pen naar voren, waardoor Zij de verdediging gemakkelijk passeerde. Het nieuwe tooneelwerk, waar de Amsterdammers het jaar mee openen, is een sidder-stuk van internationale makelij, waarbij geen middelen zijn geschuwd om „spanning" te scheppen. Het aardige van dit geval is echter, dat de handeling geplaatst is in het kader van den onder- grondschen strijd in Frankrijk en dat de gebeurtenissen zich afspelen in een inrichting voor ongevaar lijke gekken. Vooral dit laatste geeft telkens gelegenheid de hoofdhandeling te breken met dwaze tusschenspelen, die soms zeer grappig waren. Een maal kreeg Johan Fiolet zelfs een open doekje. De auteurs hebben geprobeerd het stuk in het laatste bedrijf een ernstige wending te geven. Maar als het op een groot conflict aan komt tusschen een Duitschen spion en een Fransch Jodinnetje, dan verliezen zij de beheersching van hun stof en vervallen tot rhetoriek. Daarbij moeten in dit gezelschap voorname rollen nogal eens aan te zwakke krachten worden toe vertrouwd. Louis de Bree en Han Bentz van den Berg hebben het stuk gedragen met verschillende goede spelers van het tweede plan. (Volw.). Na afloop hebben Jet van Dijk- Rieker en Johan Fiolet als Pieter nel en Thomasvaêr een nieuwjaars wensch uitgesproken van Ch. A. Cocheret. Het was een samen spraak over Rotterdam, de stad, de haven en allzs wat de burgerij ter harte gaat. De gevallenen werden herdacht, de Koningin werd. gehul digd en de burgemeester kreeg een hartelijk woord. De collecties van het Museum Boymans mogen in de toekomst worden „vermeerd", aldus Thomasvaêr. Men zal het den journalist niet euvel duiden dat hem den wensch naar grootere kranten uit het hart was gegrepen. Een grappige hekeling van de tegenwoordige salon-conversatie onderbrak den tekst. Eerst op een zeer laat uur stroomde de uitverkochte schouw burg leeg en gingen de toeschou wers tevreden naar huis. Het elftal van oud-internationals, dat op Nieuwjaarsdag den tradilio- neelen wedstrijd tegen H.F.C. te Haarlem speelde. Staand v.l.n.r. Paauwe, Pienter, Keizer, v. Heel. Caldenhove; zittend: Wels, Venie. Pellikaan, Lagendaal, van Spaandonck, v. Gelder. In 1932 werden in ons land de eerste bouwkassen gevestigd en wel naar Duitsch voorbeeld, waar deze instellingen ontstonden na den eersten wereldoorlog en een geweldig resultaat boekten. De ontwikkeling hier te lande was echter langzaam en moeizaam. Geld was onder hypothecair ver band gemakkelijk te verkrijgen, en de bestaande spaarbanken, hypo theekbanken en particuliere geld schieters voorzagen voor een be langrijk gedeelte in de behoeften der bevolking aan solide beleg ging en verkrijging van gelden ter financiering van een eigen huis. Vervolgens was de bouwkas voor ons volk een totaal nieuw insti tuut, dat zeker wel een aantrek kelijk doel had. n.l. de verbrei ding van het onbelast eigen-huis- bezit, maar dat zich hoofdzakelijk bediende van het rentelooze systeem, waartegenover men on wennig en wantrouwend stond- Tenslotte werden er in korten tijd een groot aantal kassen geves tigd, menigmaal door personen van dubieus gehalte, waardoor aanvallen op de bouwkassen in het aigemeen in de pers niet uitble ven en waarschuwingen van poli- tioneele zijde tegen bepaalde kas sen plaats vonden, wat ook zeer nadeelig was voor de serieuze in stellingen. De langzame ontwikke ling kan het best geïllustreerd werden door de volgende gegevens met betrekking tot het per jaar toegekende bouwkapitaal van de grootste kas Toegekend bouwkapitaal. Aant. contract. Bedrag 31 Dec. 1934 3 13,000 1935 7 33,000 1936 16 57,500 1937 25 „111,300 1938 48 223,000 1939 75 328,000 1940 93 405 800 Ook is teekenend het feit, dat tot 1941 35 kassen werden opge richt of plannen daartoe werden gemaakt, terwijl er van dit aantal toen nog 9 werkten en slechts een viertai werkelijk van beteekenis waren De overheid had zich ook nog niet met deze instellingen be moeid, behoudens eenig politioneel toezicht. Ook serieuze beschouwin gen over het bouwkaswezen ont braken tot dan toe bijna geheel; een uitzondering moet gemaakt worden voor eenige artikelen van de hand van dr. ir- H. G. van Beu sekom en een rapport eener com missie ingesteld door de Ned. Broe derschap voor gediplomeerde ma kelaars. Een plotseling geheel verander de toestand doet zich voor na het uitbreken van den tweeden we. reldoorlog. De belangstelling voor de bouwkassen neemt in ontstel lende mate toe. Niet alleen het publiek gaat steeds zich meer wen den tot de bouwkas. ook allerlei personen voelen zich geroepen een bouwkas te vestigen- Tevens ver schijnen enkele gedegen werken over het bouwsparen en de bouw kassen- in het algemeen. De good will door de oudste kassen sedert 1932 verworven gaat nu effect sor- teeren. Niet alleen, dat het pu bliek zich. ondanks het ontstaan van vele nieuwe bouwkassen n.l. 15 in hoofdzaak wendt tot de van ouds bekende instellingen, ook de wetenschappelijke studies laten hun recht wedervaren en wijzen op het nut, dat de bouwspaarkas- sen in ons land kunnen stichten. De commissie ingesteld door het Nederlandsch Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw gaat in haar Rapport betreffende de Bouw snaarkassen zelfs zoo ver om voor te stellen „publieke bouwkas" in te leven te roepen. Het boven staande gepaard met een grooten geldovervloed, die niet gemakke lijk belegging kon vinden, ver klaart de reusachtige toename der toegekende bouwkapitalen bij de kussen na 1940. Ter illustratie volgen hier de ge gevens der grootste bouwkas. Toeeekend bouwkapitaal Aantal contracten bedrag 31 Dec. 1941 242 1.046.400 1942 621 2.922 850 1943 1646 8.705.360 J 1944 963 6 103 700 Ook de volgende gegevens betrek king hebbende op de kassen te zaroen wijzen op de sterke ontwikkeling. Totaal ge- Aantal contracteerd contracten kapitaal 31 Dec. 1944 7.300 34.500.000 19421) 15.294 79.600.000 1943 28.199 168.662.000 iDe juiste cijfers per 31 Dec. 1942 zijn niet bekend. Het uitstaande hypotheekbedrag heeft geen gelijken tred gehouden met de toename van het gecontrac teerd bouwkapitaal en het toegekend bouwkapitaal. Het totaal uitstaand bedrag aan hypothecaire gefl-dleenin- gen bedroeg per 31 Dec. 1943 voor alle Kassen te zamen slechts I 4.888.000. De verklaring is natuur lijk. dat het in oorlogstijd moeilijk is huizen te bouwen of te koopen. Het acquisitie-verbod. De ontwikkeling der Kassen werd medio 1943 plotseling afge broken door de acquisitie-stop aan alle kassen gegeven door de Ne- derlandsche Bank, op grond v; het Eerste Uitvoeringsbesluit Ban ken. Even te voren n.l. 2 Juni 1943 was de Staatscommissie Bouwkas sen geïnstalleerd, die de Regeering van advies zou moeten dienen met betrekking tot een wettelijke rege ling der bouwkassen. Ondanks allé pogingen door de Vakgroep Bouw kassen en de Staatscommissie aan gewend om onder bepaalde voor waarden ontheffing van het acqui sitie-verbod te krijgen, welk ver bod noch in het belang der Kassen, noch in dat van de deelnemers en. onze volkshuisvesting is, werd geen bevredigend resultaat ver kregen. Na de bevrijding van ons land, waarbij het Bankenbesluit (225 1941) kwam te vervallen met alle ter uitvoering van, op grond van of krachtens dat besluit uitge vaardigde algemeen verbindende voorschriften, hervatten de bouw kassen hun werkzaamheden, mee- nende dat ook de acquisitie-stop verdwenen was. Bij schrijven van 21 Aug. j.l. deelde het Departe ment van Financiën echter aan de Vakgroep Bouwkassen mede, dat deze opvatting onjuist was en dat dus het acquisitie-verbod nog steeds van kracht was voor al die Kassen, die een schriftelijk verbod tot acquisitie in 1943 van de Ned. Bank hadden ontvangen. Sommige Kassen legden zich bij dit stand punt van het Departement of schoon zeer aanvechtbaar neer, andere stoorden zich er niet aan en gingen door met de acquisitie. Het Departement greep niet in, sancties ontbreken n.l. terwijl in de opvatting van het Departement het acquisitie-verbod in elk geval niet geldt voor de bouwkassen na de bevrijding van ons land opge richt. Wel een eigenaardige toe stand. Einde van het rentelooze systeem? Ondanks de felle koude bestond er een groote belangstelling voor den op Nieuwjaarsdag in het Sparta-stadion gespeelden wed strijd tusschen het Rotterdamsch elftal en een Zwaluwenelftal waarin de opstelling van enkele veelbelovende coming-men de bij zondere aandacht trok. Als proefneming had deze wed strijd echter weinig waarde: de omstandigheden maakten het den spelers onmogelijk hun normale spel te ontplooien, en het zou dan ook onjuist zijn de prestaties van dezen middag als normen aan te leggen bij een beoordeeling van zoowel spel als spelers Uitzonde ringen moeten echter gemaakt worden voor den Zwaluwendoel man v.d. Vliet (ODS) en rechts binnen Wels jr (Unitas); deze beide spelers lieten een uitsteken den indruk achter en het moet gezegd worden dat 'het Zwaluwen team aan 't goede verdedigen van v. d. Vliet voor een groot deel de overwinning te danken heeft. De grootste belangstelling ging uit ?aaJ uet hPtreden van Ehlen (Sit- tardsche Boys) van wien veler, een oplossing van het midden- voorvraagstuk in het Nederlandsch Elftal hoopten. Ehlen werd door de abnormale terreinsomstandig heden kennelijk zeer gehandicapt, maar toonde niettemin door goed positiekiezen en spelverdeelen een middenvoor van klasse te zijn: een hernieuwde proefneming zou dan ook alleszins aanbevelens waardig zijn. Brouwershaven (Uni- tas), spil, en v. d. Gijp (Emma) linksbinnen, vielen niet op. De Deiftenaar v d. Engel (DHC) daarentegen speelde een goede partij en was De Vroet (Feijen- oord meermalen te glad af. In de Rotterdamsche ploeg moést keeper Landman, nadat de glad heid van het veld hem al een paar maal een onoverkomelijke moeilijkheid was gebleken, zich een paar gymnastiekschoenen laten aanmeten, en toen ging het aan merkelijk beter en verdedigde hij cijn doel op de van hem bekende wijze. Borrani voelde zich het best in wintersche omgeving thuis en hij was dan ook verreweg de beste man in de Rotterdamsche plaeg. De stand 02 was reeds bij de -ust verkregen. De Zwaluwen linksbinnen v. d. Gijp (Emma) maakte na 35 minuten van een misverstand in de Rotterdamsche verdediging gebruik om het eerste doelpunt te scoren, en 3 minuten voor de rust was het Wels. die in moeilijke positie met een uit stekend schot Landman voor de tweede maal passeerde. Deze stand was echter geheel tegen de verhouding in. De Rotterdamsche ploeg was in de eerste helft over wegend in de meerderheid ge weest. doch had, mede door pech, den weg naar het Zwaluwendoel niet kunnen vinden. In de tweede helft echter hadden de Zwaluwen het beste van het spel en het wa6 aan Landman te danken dat de onzekerheid van de Rotterdam sche backs Smits (Excelsior) en ^audcv (Hermes DVS). die voor den Feijenoorder v. d. Heiden was. ingevallen niet meer doelpunten kostte. De Rotterdamsche voor hoede kwam ook in de tweede helft niet door de goed sluitende Zwaluwen-verdediging Wilders (Blauw Wit) en v. d. Linden (Ajax) en niet te vergeten doelman v d Vliet heen, en bovendien miste Braams (Excelsior), die voor den Spartaan Den Boer was ingeval len en die voor de rust goed had voldaan, na de hervatting enkele prachtige kansen. Over het algemeen was het toch wel een aantrekkelijke wedstrijd, waarin de Zwaluwen wel iets meer kregen dan zij verdienden. Het elftal der oud-internationalen heeft Nieuwjaarsdag in Haarlem met 53 van H.F.C gewonnen Wielrennen. Op Oudejaarsavond vonden in het Sportpaleis te Brussel wieler wedstrijden plaats, waaraan ook door enkele landgenooten werd deel genomen. De series sprint voor professio nal® werden gewonnen door Senfftleben, Soherens, v. Loove- ren en v. Vliet. In de kwarteind strijden behaalden Gosselin, Sohe rens, Gerardin en v. Vliet de overwinning. In den derden kwart- eindstrijd sloeg Geirardin onzen landgenoot Derksen met een halve lengte. V. Vliet won gemakkelijk van v. Looveren. terwijl Gosselin op fraaie wijze Cautenet achter zich liet. Eindstrijd: 1. Soherens; 2. Van Vliet op kwartwiel; 3. Gosselin. Achtervolging over 10 km.: Prat wint van Peters in 13 min. 11 sec. met 50 meter verschil. Het wordt tijd, dat aan dezen on- zekeren toestand waarin de Bouw kassen nu reeds twee en een half jaar verkeeren een eïnd komt. Eerst een periode medio 1943 lot de bevrijding, /waarin elke acqui sitie verboden was. daarna een departementaal standpunt dat juri disch juist of niet juist ïs elk geval in de praktijk niet te hand haven is, daarnaast het reeds meer dan 2.% jaar wachten op een voor stel der Staatscommissie met be trekking tot een wettelijke rege ling en misschien nog een over gangsregeling. Door deze onzeker heden en maatregelen is het pu bliek huiverig geworden voor^ de bouwspaarbeweging in het alge meen. Als gevolg hiérvan is be langrijk nadeel toegebracht aan de Kassen, en een gedeelte van de goodwill verloren gegaan, om niet te spreken van de gederfde inkom sten. Tenslotte is onze volkshuis vesting hierdoor benadeeld eu wordt ze dit nog iederen dag, zoo lang deze onzekerheden blijven ba- staan. Bovendien weten de bouw kassen niet in welke richting ze zich verder moeten ontwikkelen. Dit geldt in het bijzonder de vraag of bij de wettelijke regeling r,et rentelooze systeem al dan niet zal worden gehandhaafd. Naarmate men langer met een beslissing, vooral t.a.v. dit punt wacht, wor den de moeilijkheden bij de invoe ring van een wettelijke regeling grooter. Een enkele Kas en wel de grootste houdt rekening met de mogelijkheid, dat het rentelooze systeem verboden zal worden. Haar aspirant-deelnemers wordt dit vol ledig verklaard. Dat deze Kas -laar acquisitie hierdoor beperkt is dui delijk, als men weet. dat haar min der scrupuleuse zuster-insU.'.lingen bij de acquisitie over dit onder werp niets zeggen. Op ons bureau, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam, ligt ter inzage de passagierslijst van het motorschip Oranje", dat met repatrieerenden uil Indië op weg is naar Nederland*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3