De beheerschers der wereld Oplichter nr. 1 gearresteerd Jodenverdelging in Rusland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. PROPAGANDA- APPARAAT DER TWEE KOLOSSEN De kansen der Aziaten Indië-vliegdienst De nieuwe bonnen Bonvrije koek en gebak Gelukwenschen aan Kardinaal de Jong Minister Van Kleffens Weerbericht - y Siegfried Wreseynski in België gepakt Het millioenenschandaal in 1937 De jodenvervolgingen „Di. Hans" In den zwarten handel KONINGIN VOOR DE RADIO Eindelijk tegen de lamp D. Hans t Ohlendorf getuigt te Neurenberg R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpera Hoofdred.Mgr Dr. J Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvaat Drukker: N-R.C N.V Ultg. v. d. Maas bode-Stichting NIEUWE SCHIEMMSCHE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1946 68ste JAARGANG No. 19901 Aborun emen tsipr 3.25 p. kwart. 1.10 p maand 0.26 p week Tijcf. adres: Broersvest 8 A TeL 68804 Advertentiën 15 ets per mm. De twee kolossen Amerika en Rusland beheerschen de wereld; zij regelen alle wereldproblemen naar eigen goeddunken, en houden bij de nieuwe ordening van poli tieke. economische en financiëele vraagstukken, zooals deze uit een volkomen chaotiseerenden wereld oorlog zijn voortgekomen, prac- tisch uitsluitend rekening met hun eigen belangen, of, zooals in vele gevallen ongetwijfeld voorkomt, met hun „persoonlijke" opvattin gen en ideologie. Daarbij bezitten zij of bouwen zij op een propa ganda apparaat, dat vertakkingen in alle landen heeft of krijgt, en dat tot allereerste taak heeft de interpretatie van bepaalde formu les. zooals bijv. democratie, impe rialisme, fascisme, gelijk zij die voorstaan, in de breedst mogelijke kringen te verbreiden. Als reactie volgen de midden-groote en kleine nstics dit voorbG^ld nS| om bun belangen en hun ideeën te verde digen. Deze actie der tweederangsmo- gendheden draagt kennelijk een zuiver defensief karakter. Men kan zich zelfs afvragen zeer merk waardig verschijnsel of ook de geweldige activiteit, welke de Groote Twee ontwikkelen, niet bo venal defensief is. Vreezen zij een derden wereldoorlog? Legt men in laatstgenoemd woord detl nadruk op wereld, dan zal bijna ieder een ontkennend antwoord geven. Maar een oorlog, een oorlog van Azië tegen de volken, die in gindsche gebieden soms sinds eeuwen de heerschappij hebben uitgeoefend. De heer Martin, onderdirec teur der K.L.M. verklaarde te hopen, dat een eendaagsche luchtverbinding met Indië in Februari tot stand zal komen. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van- Bonkaarten KA, KB, KC 601 535 t/m 541 800 gr. brood 550, 551, 552 100 gr vleesch 553 2 kg aardappelen B51, B52 400 gr. brood A53 1 Yi liter melk B53 C53 3 liter melk B51 1 kg aardappelen Bonkaarten KD. KE 601 635, 636 800 gr. brood 644 5 liter melk 645. 646, 647 100 gr vleesch 648 1 kg. aardappelen D 51. D 52 400 gr brood G 03 groentekaart) periode van 20 Jan t/m 16 Febr 1946 De bonnen voor melk en aardap pelen zijn geldig tot en met Zaterdag 12 Januari a.s Bon G 03 der groente- kaart moet uiterlijk op Zaterdag 12 JanuaTi bij een groentehandelaar worden Ingeleverd Men kan op dezen bon groente betrekken van 20 Jan. t/m 16 Februari a.s Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 550 of 645 voor vleesch en 553 voor aardappelen worden ingele verd In de week van 12 Januari t/m 19 Januari moet bij de centrale keu kens bon 551 of 646 worden ingele verd vcor vleesch Zooals we reeds hebben gezegd, beteekent het feit, dat een aantal artikelen bonvrij is geworden, nog in geenen deele. dat zij nu voortaan ook onbeperkt verkriiff- baar zijn. Voor het publiek zijn in het algemeen dezelfde hoeveelheden beschikbaar, welke vóór 1 Januari op de bonnen werden verstrekt. Voor gebak dus 75 gram per per soon per maand, voor koek 210, voor biscuits 125 en voor beschuit 70 gram. Men mag er dan ook niet op rekenen reeds aanstonds meer dan deze hoeveelheden te "nSen. Wat gebak aangaat opr, n yoorloopig meestal genoe- gen moeten nemen met koekies en dergelijke en dan nog niet in onbeperkte mate. PETROLEUMBONNEN Zij, die in het bezit zijn Van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlichting, kunnen op de bonnen 17 t/m 20 van de kaarten UA 510, 17 en 19 van de kaarten UB 510, 65 van de kaarten UC 510 en 117 en 118 van de kaarten UD 510 gedurende de maand Januari vier liter petro leum koopen. **nr°L:LEBONNEN ONGELDIG 0 ..e rantsoenbonnen voor Ju 11161 meer geldig. Gel- de paars gekleurde rantsoenbonnen. met rood veld en zwarten opdruk: 1 Rantsoen lijn- behoort allerminst tot de onmoge lijkheden; misschien binnenkort, misschien over een aantal jaren Het zal een opstand van ontelbare millioenen zijn, met, zooals de be kende Britsch-Indische leider Pan dit Jawaharlal Nehroe op oude jaarsavond zeide, „als stuwkracht een hartstocht, welken zelfs een atoombom niet zal kunnen vernie tigen." Als dat verschrikkelijke moment is aangebroken, weet niemand, hoe deze sneeuwbal verder zal rollen. Het is echter begrijpelijk, dat de twee landen zij zullen echter niet de eenige zijn die een nieuwen zwaren last te torsen zullen krijgen, nu reeds maatrege len treffen om de gunstigste po sities in te nemen. Zou het tot een werkelijken strijd van de blanken tegen Azië moeten komen, dan zijn de kansen van de Aziaten men denke slechts aan Japan gering. De Westersche techniek zou de beslissing brengen; en toch zou in diepste wezen het Westen het meest verliezen: zijn bescha ving en cultuur. Wat er na twee wereldoorlogen nog van is over gebleven: bitter weinig, zou in de laatste zegepraal ten onder gaan. Een tweede motief van het „de fensief* optreden, ditmaal geldt het Rusland alleen, is het wan trouwen, dat Rusland jegens het Westen koestert. Na alle ervarin gen, welke Europa de laatste maanden heeft opgedaan, durven we nog steeds herhalen, wat we in een onzer eerste na-oorlogsche kronieken schreven: er is maar één angst grooter dan de angst van het Westen voor Rusland, en dat is de angst van Rusland voor het Wes ten. Daaruit is een wederzijdsch wantrouwen ontstaan, dat zich in alle problemen uitleeft, en dat ook door de conferentie van Mos kou niet is weggenomen. Daarom zij het niet alleen om deze reden moest een ijzeren scherm dwars door Europa worden neer gelaten. En toch weet men iets van wat zich daar achter afspeelt. Want allen, die hoe dan ook daar hebben moeten leven, keeren terug met een hart. vervuld van afschuw: en de landen, die een Russische bezetting moesten ver duren, stemden, toen zij zich vrij mochten uitspreken tot eer der Russen zij gezegd, dat zij de vrij heid aan de stembus niet hebben belemmerd anticommunistisch. Zoo leeft een der Groote Twee in een voortdurenden dubbelen angst, waarvan de andere, inder daad de machtigste, nieuw profiit trekt. Tusschen hen ligt Europa, dat den weg zal moeten zoeken om ook in de toekomst te blijven bestaan. Gedeputeerde Staten van Utrecht kwamen Donderdag bij Z.Em- Joannes Kardinaal de Jong, aarts bisschop van Utrecht, hun geluk wenschen aanbieden, waarbij de commissaris der Koningin, die nog niet van zijn ziekte is hersteld, vervangen werd door den heer B. J. J. Wijkamp. De kardinaal ontving dezer da gen nog een telegrafischen geluk- wensch van den Kardinaal Aarts bisschop van Rijssel. Z-Em. Lie- nart. De minister van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft, na eenigen tijd om gezond heidsredenen in het buitenland vertoefd te hebben, zijn ambts bezigheden hervat. De minister vertrekt Maandag naar Londen ter bijwoning van de eerste algemeene vergadering van de organisatie der Vereemgde Volkeren. Het aantal stakers in de Ver- eenigde Staten bedraagt thans onge veer 400,000. Indien echter alle aan gekondigde of dreigende stakingen doorgaan, zullen er tegen medio Ja nuari twee millioen stakers zijn. Medegedeeld door het K.N.M I te De Bilt. Verwachting tot Za-' terdagavoaid: Geen vorst van beteekenis meer. zwaar bewolkt of geheel bedekt met kans op eenigen regen; aan de kust tot krachtig w-eT2end'e Zuidwestelijke wind erj stormwaarschuwings- V hedenmorgen te 11.15 u.: district Noord: verwacht wordt harde wind uit het Zuid-Westen Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 u. Barometerstand: 772.5 mm. Windrichting: Z; kracht: 3. Temperatuur: 3.0 gr. C. Weersgesteldheid: bewolkt. Max.-temperatuur (voorgekomen tusschen 8 u. gister- en 8 u. heden morgen): o gr. C: min.: —4.6 gr C 7 - Het eerste bananenschip sedert 1940 is in Engeland aangekomen te Avonmouih, Bristol. Het bracht 5,000,000 bananen. Een Brislolsch meisje kreeg het eerste proefje. Een oplichter van wereldformaat, een duivels-handige zwendelaar, die steeds weer door de mazen van het justitioneele net wist te glippen en Nederland voor ettelijke millioenen heeft opgelicht, is op 18 December van het vorig jaar door een voor hem kleinen misstap in handen van de Brusselsche recherche ge vallen en zit thans in Brussel achter slot en grendel. Siegfried Wreseynski die in 1893 In Polen werd geboren, week een vijftal jaren voor den oorlog naar Neder land uit en vond in ons land een voor zijn geslepen brein gemakke lijk operatie-terrein. Verkleed als een voornaam zakenman wist deze man met het grijzende haar. zijn Clark Gable-snorretje en zijn don kere, zware wenkbrauwen, bij vele menschen, die hij met een stort vloed van uitdrukkingen in alle moderne talen imponeerde, een zoo groot vertrouwen te wekken, dat zelfs in voor hem benauwende situaties niemand zijn goede trouw in twijfel trok Ongewijfeld herinnert men zich de opzienbarende oplichters-affaire, waarvan in 1937 een bankinstelling in Amsterdam het slachtoffer werd. Wreseynski slaagde er toen in deze bank 10 millioen gulden afhandig te maken, zonder dat men de over tuigende bewijzen van zijn schuld kon geven, zoodat voor hem de kwestie met een sisser afliep. Met ongekende brutaliteit verbleef hij daarna nog eenigen tijd in ons land, gaf zich uit als manager van de Metro Goldwyn Mayer -Company uit Hollywood en lichtte op die wijze taJlooze argelooze meisjes op, die in aanmerking meenden te kunnen komen voor uitzending naar deze lókkende filmstad. Wellicht om zijn beweringen te staven, vertrok deze nooit ver sagende oplichter kort daarna naar Amerika, waar men al gauw in de gaten had, wat voor vleesch men in de kuip had. Wreseynski werd nog binnen het Jaar door de Ver- eenigde Staten uitgewezen en keer de terug naar ons land Intusschen waren hier voldoende aanklachten tegen hem bij de politie ingediend en het gevolg was, dat hij twee jaar zijn luxueuze leven met dat in een degelijke Nederlandsche gevangenis moest verwisselen. Toen vielen de Duit- schers ons land binnen en zetten een streep door de plannen, die Wreseynski ongetwijfeld in de ge vangenis al aan het uitwerken was. Hij werd overgebracht naar het Oranje hotel" te Scheveningen. Hier werd hij echter, ondanks zijn door de Duitschers zoo gehate af stamming, vrijgelaten. Groote moge- lijkïieden zijn talent uit te -buiten deden zich toen voor hem voor: de jodenvervolgingen namen in kracht toe, en dus zwaaide hij bij familieleden van gevangenen met papieren die vol met Duitsche stem pels en handteekeningen stonden. Tegen betaling van prijzen, die varieerden tusschen 3000 en 5000, verleende hij zijn bemiddeling voor de vrijlating van de slachtoffers van de Duitsche terreur. In hoe verre hij tot dit doel door bezetter ui, de gevangenis was ontslagen, staat thans nog niet vast. Wel is komen vast te staan, dat geen enkele der gevangenen is terugge keerd. Maar zelfs Wreseynski werd de dupe van het ingewikkelde systeem, dat de Duitschers bij hun depor tatie van onze joodsche landgenoo- ten toepasten. Hij werd opnieuw gegrepen en overgebracht naar Westerbork, waar hij zich al ras van een aparte kamer en aparte diners verzekerde. En natuurlijk wist hij aan de „te werkstelling- in Polen te ontkomen. In 1944 dook hij weer in Amster dam op en nam zijn intrek in het, natuurlijk voor joden verboden, Americain hotel. De gemakkelijkste wijze zich een goed inkomen te ver schaffen, leek hem toen de gefin geerde bemiddeling bij de vrijlating van belangrijke politieke gevange nen, waartoe hij van het praedicaat „onderduiker" misbruik maakte en zich de daarbij behoorende „illegale papieren" aanschafte. Tien op hem vertrouwende families heeft hij in de periode van begin Maart tot midden April 1945 voor een bedrag van I 50.000 per gevangene weten op te lichten. Negen van de ge vangenen, die door zijn bemiddeling zouden worden losgelaten, zijn doodgeschoten; de tiende heelt er zoowaar het leven afgebracht. Siegfried Wreseynski had zijn naam veranderd en liet in dezen tijd, wanneer hij zich beminnelijk als „dr. Hans" voorstelde, duidelijk blijken, dat dit zijn .illegale" naam was. Hij gaf voor advocaat, bankier of manager van een filmonder neming te zijn, al naar gelang hem dit het beste uitkwam. 8 Mei 1945: de illegaliteit heeft afgedaan, Wreseynski verandert van identiteit en knoopt relaties aan met de grooten onder de grooten van de zwarte handelaars. Zelfs onder deze „.zware" jongens wist hij zich een onbeperkt ver trouwen te verschaffen. Enorme bedragen aan zwart geld en stapels effecten gaven zij hem in handen om ze weer „wit" te maken. Wreseynski wist immei? op alles raad. In werkelijkheid wist hij er evenmin raad mee als de eigenaars, H. M. de Koningin zal op Zondag 6 Jan. a.s. om 20 uur, over de beide radio-zenders van Hilversum, naar aanleiding van de aankomst van de eerste groep repatrieerenden uil Ned.- Indië het woord richten tot die landgenooten, die, sedert de be vrijding van Nederland, uit gevangenissen en concentratie kampen naar het vaderland terugkeerden. maakte er dus goede sier mee, kocht en passant een auto, merk „Miner- va" van 18.000, en wist het ver trouwen van de zwarte handelaars koningen nog eenigen tijd te ver lengen, door met ontduiking van ae deviezen-bepalingen, het geld m België tegen gezuiverde francs m te wisselen. In Juli 1945 lokte Belgie zoozeer, dat hij zich er vestigde. Hij betrok weelderige apartementen, bezocht uitsluitend de duurste restaurants, en knoopte een verhouding aan met een reeds getrouwde Belgische vrouw. Van haar liet hij foto's ver vaardigen door den Belgischen hof- fotograaf, waarop zij te zien is, uit gedost met een hoeveelheid siera den, zooals slechts hij ze haar in dezen tijd verschaffen kon Een Brusselsche gerant vond tijdig uit, dat hij door Wreseynski op handige wijze van zijn geld ontdaan was, en deed een maand geleden aangifte daarvan. Thans zucht de pseudo-filmmanaeer, de would-be bankier, de z.g. adv^.-i.-jr in een aparte cel in de Brusselsche gevangenis of zucht hij niet? Bij een huiszoeking kwamen enorme bedragen aan Engeische ponden te voorschijn, stapels Nederlandsche effecten en kisten vol sieraden. Bin nenkort zal hij zich moeten verant woorden voor Belgische rechters voor overtreding van de deviezen- verordening, waarop 21 jaar ge vangenisstraf staat Nederland is zijn geld kwijt, zijn sieraden, zijn effecten en zijn auto, maar Wreseynski zal na het uitzit ten van zijn straf aan de Neder landsche politioneele autoriteiten worden uitgeleverd. Daaraan te ont komen zal zelfs hem wel een on mogelijke taak blijken te zijn. De hoofd-commissaris der Am- sterdamsche politie verzoekt een ieder, die inlichtingen over Siegfried Wreseynski, alias „dr. Hans", kan geven, en allen, de door hem voor tijdens of na de bezetting in eeni- gerlei wijze zijn opgelicht, zich te vervoegen aan het hoofdbureau van politie, kamer 144, Marnixstraat, Amsterdam. Donderdag is te 'sGravenhage, 63 jaar oud, onverwacht overleden de bekende journalist Doe Hans, oud-voorzitter van den Ned. Jour nalistenkring, oud-hoofdredaeteur van de „Avondpost" en tot zijn dood hoofdredacteur van het dag blad „De Telex" te 's-Gravenhage. De thans overledene had zitting in talrijke commissies, was be- bestuurslid van verscheiden ver- eenigingen en was ook in sport kringen een zeer gez'ene figuur. Te Neurenberg werd giste ren gehoord Otto Ohlendorf, acht en dertig jaar oud. Hij vervulde de functies van generaal-majoor van politie, chef van den veiligheidsdienst op Himmlers hoofdkwartier en chef van den S.D. in Duitsch- land, onder Ernst Kalten- brunner. Goering fixeerde den getuige, die een zenuwachti- gen indruk maakte, voort durend, Ohlendorf identificeerde de per sonen, welke voorkwamen op den „stamboom" van Gestapo en S-D. aan den wand der rechtszaal. Ohlendorf gaf toe, dat onder zijn leiding negentigduizend joden in Rusland waren uitgeroeid, zoo wel mannen als vrouwen en kin deren. Tol 1942 werden de ongelukki- gen bij massa's In anlilankgrach- ten en dergelijke overhoop ge schoten. Later echter werden, op bevel van Himmler, vrouwen en kinderen bij vijftien vijf en twintig tegelijk in gaswagens om gebracht. Volgens Ohlendorf was bij verschillende gelegenheden door de legerautoriieiten op bespoedi ging van de uitroeiing aange drongen, in verband met bet tekort aan huisvesting en voedsel. Ohlendorf deed verder verkla ringen over de mobiele groepen, welke enkele weken voor den aan vang van de campagne tegen sowjet-Eusland aan alle legers in het Oosten werden toegevoegd en welke de uitroeiing van joden en communistische funcionarissen tot taak hadden. Hij zelf was leider geweest van een groep in de zuidelijke Oekraine en op de Kriro- Bij een bespreking met Himmler had deze gezegd, dat degenen, die de uitroeiing uitvoerden, zoowel leiders als manschappen, geen persoonlijke verantwoordelijkheid droegen: die berustte alleen bij Himmler en den Führer HORTHY VRIJGELATEN Naar te Neurenberg van offt- cieele zijde wordt medegedeeld, is admiraal Horthy, de voormalige regent van Hongarije, uit gevan genschap ontslagen. Horthy was gedetineerd als een mogelijke ge tuige in het proces tegen de oorlogsmisdadigers. Naar men te Neurenberg be weert zouden hooge Zweedsche bemiddelaars stappen hebben, ondernomen om de vrijlating van Horthy te verkrijgen. Horthy zou vrijgelaten zijn om de getuig» nissen, die hij tegen Hitier heê& afgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1