SCHELF HOOI MEISJES GEVRAAGD Chocolade- en Biscuitsafdeeling N M Eindelijk thuis uit Indië FRKHE KIIULLKBOLLEN! f Nieuwe Schiedamsche Courani ZUIVERREIN POEDER VLOEISTC$ Biscuitfabriek K. KESTER Geestdriftige ontvangst in het moederland Een baby met twee hoofden Voor de Indische gerepatrieerden Truman laakt het Congres Ernstige problemen in Amerika Rumoer rond de Ramblers Sociale verzekering Uit het radio programma Heffing van opcenten ongem. KAMERS NET DAGMEIS1E Br. Overste en Broeders Ter overname SMEED- EN LICHT PLAATWERK GEVRAAGD. MEISJES en JONGENS gevraagd voor de EEN EIGEN HUIS VOOR IEDEREEN DOOR WEDEROPBOUW'S SPAARSYSTEEM Enige beslist nette N.V. SCHIEDAMSE CARTONNAGEFABRIEK BROERSVEST 8 A SCHIEDAM BESTELBILJET Ondergeteekende wenscht zich tot nadere opzegging met ingang van heden te abonneeren op de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" en het abonnementsgeld te voldoen: a per weekad 0.26 b per maand ad 1.10 c per kwartaal ..ad S.25 Naam en adres „Do „Almanzora". met 1800 repa trieerenden uit Indië aan boord, die. gelijk men weel. te South ampton als eerste deel van de daar aangekomen passagiers van de „Nieuw-Amsterdam" waren overgenomen is Donderdagmid dag om 1 uur de haven van IJmuiden binnengeloodst. Eerst om half 3 lag het schip daar in de schutsluis, waar zich een geest driftige menigte verzameld had. Duizenden menschen, die langs de sluis en het kanaal stonden, juichten de repatrieerenden toe, terwij] een groot spandoek het op schrift „welkom" droeg. Een mu ziekkorps en twee compagnieën gezagstroepen waren voorts ter begroeting opgesteld. Nadat het schip geschut was, begon een ware zegetocht door het Noordzeekanaal. Overal waren de vlaggen uitgestoken en talrijke feesteiijk gepavoiseerde vaartui gen begeleidden het schip. Auto's en wielrijders reden langs het kanaal en probeerden contact te krijgen met familie of bekenden aan boord. De passagiers, die zeer verrast waren, bleven, ondanks de felle koude, gedurende den heelen kanaaltocht, die verscheidene uren duurde aan dek Verheugende mededeeiingen. Inmiddels was echter aan boord <le verheugende mededeeling ge daan, dat alle repatrieerenden nog Donderdagavond naar huis ge bracht zouden worden, zoodat men in koortsachtige haast begon te pak ken In Umuiden waren nog eenige officials van de Mij .Nederland", de K.N.S.M. en den repatrieerings- dienst aan boord gegaan, die nog onderweg in samenwerking met den overste S. C. F. Maas van den repatrieeringsdienst en den heer Joor. als transportleider, de laat ste organisatorische maatregelen troffer De gelxeeie reis van Singapore af met de „Nieuw Amsterdam" (de oorspronkelijke „verblijfplaats" van de passagiers) was, naar wij hoor den vlot verloopen. Aan boord was een welgeslaagd Kerstfeest ge vierd en de Britsche militairen, die te Singapore aan boord genomen waren, hadden zich zeer verdienste lijk gemaakt. De ontvangst te Suez was eenvoudig grandioos geweest. Ook te Southampton was men hartelijk omvangen. Engelsche dames daar hadden zich uitgesloofd Naar U.P. uit Bormingham meldt, is in een ziekenhuis aldaar Dins dag jJ, een baby van het vrouwe lijk geslacht geboren, die twee hoofden heeft en ongeveer 5 pond weegt. De moeder is de echtge- noote van een Amerikaanschen soldaat, die in Juli naar de Ver- eenigde Staten terugkeerde. Moe der en kind maken het goed, zeide de verloskundige en hij vertelde, dat het schijnt alsof het kind twee stel ademhalingsorganen heeft, daar de twee hoofden niet in het zelfde tempo ademhalen. Het eene hoofd is ruim een centimeter grooter dan het andere doch zij lijken volkomen op elkaar. De gezichtjes van de baby huilen niet gelijktijdig en de beide mondjes worden op verschillende tij m-r gev>ed om passagiers van mutsen, shawls en handschoenen te voorzien. Aankomst le Amster dam. Eerst in de duisternis kwam de „Almazora" in de Amsterdamsche haven aan, waar opnieuw vele duizenden van hun geestdrift blijk gaven. De grootste menigte had zich echter verzameld nabij de fruitloods van de KNSM. waar de ..Almanzora" moest aanleggen. Hier was fer begroeiing aanwe zig H.KH. Prinses Juliana, de mi nister voor overzeesche gebieds- deelen, prof. dr. H. J. A. Loge- mann. vice-admiraal Stoere, kolo nel B. G. van Os van Delden. hoofd van den repatrieeringsdienst en verder talrijke autoriteiten uit de kringen van „Nederland helpt Indië", hei Roode Kruis en ande re vereenigingen en verscheidene gemeente-autoriteiten. Om half 9 kwam de „Almanzo ra" voor den wal en het was een bijzonder plechtig oogenblik. toen het muziekkorps het „Wilhelmus'" inzette. Hierop begaf Prinses Ju liana zich aan boord om de repa trieerenden te begroeten. Later sprak de prinses voor de microfoon namens H.M. de Koningin enkele woorden van welkom en deed zij de (elders in dit blad vermelde) meedeeling omtrent de a.s. radio rede van Hare Koninklijke Moe der. Een teleurstelling De verheugende mededeeling. dat allen nog denzelfden avond thuis zouden kunnen zijn, bleek intussehen niet bewaarheid te zullen worden. Men moest er zich toe beperken, de zieken en hen, die als bestemming Amsterdam hadden opgegeven, van boord te laten gaan. De groote fruitloods, die feeste lijk versierd was, was berekend op Ie vlotte verwerking van eenige duizenden passagiers. Het Roode Kruis reikte welkomstpakketten rit. De „distex" zorgde zoo noodig voor aanvulling van textielartike len. „Nederland helpt Indië" en .V.H V." boden ook het noodige tan. Vrijdagmorgen zouden de niet /oor Amsterdam bestemde passa- liers naar huis gebracht worden. Het Centraal Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers (C. B. V. O.), waarmede de Bisschoppelijke Hulp actie werkt, beijvert zich om adres sen te verzamelen van hen, die bereid zijn gerepatrieerden uit Indië gastvrijheid te verleenen Ook N.V.H., de H.A.R.K het R.Kr. en de I.K.O. bieden de helpende hand. In hotel Clarenwijck en Roozen te Noordwijk aan Zee zullen voor- loopig verschillende groote gezin nen worden opgenomen. Intussehen blijft aller medewer king dringend noodzakelijk om alle gerepatrieerden te helpen. STAKING TELEFOON PERSONEEL Volgens de leiders van den vak bond voor arbeiders in de electrici- teitsindustrte zaa de staking, die voor 3 Jan te New York is afgekondigd, leiden tot een algemeene staking van de employes der telefoonmaatschap pijen in het geheel land. Dit tenge volge van de weigering van de Wes tern Electric tot loonsverhooging met dertig procent, aldus meldt V.P De regeering heeft zonder succes getracht te bemiddelen in dit con flict. De Western Electric is bereid een loonsverhooging van 15 procent toe te kennen. President Truman heeft in een radiorede het Amerikaansche con gres aangevallen wegens de ver traging in de overschakeling der economie naar volledige productie en volledige werkgelegenheid in vredestijd. Hij noemde 1946 „het jaar der beslissing voor Amerika" en zeide: ,,dil jaar zullen wij een besluit moeten nemen, dat zal be palen, of wij al dan niet die groote toekomst hier zullen bereiken, waarvoor wij gevochten hebben". „Onze naoorlogsche binnenland- sche problemen zijn even ernstig en in vele opzichten even moeilijk als onze internationale. Tenzij wij spoedig kunnen voorzien in de be hoefte aan een volledige produc tie en werkgelegenheid in Ame rika, zullen wij ernstige gevolgen onder oogen moeten zien. Ernstig zullen deze 'gevolgen zijn niet slechts om wat zij beteekenen voor het Amerikaansche volk als zoo danig, maar ook om hetgeen zij beteekenen voor onze leidende positie onder de volkeren der wereld". Truman prees het congres voor hetgeen het gedaan heeft ten aan zien van de internationale aange legenheden, maar hij kon het zelfde niet zeggen ten aanzien van de binnenlandsche vraagstukken. Truman definieerde de voornaam ste binnenlandsche doelstellingen als volgt: ten eerste een zoo spoe dig mogelijke omzetting van de oorlogs- naar de vredeseconomie; ten tweede het tijdens de over schakeling op een zoo hoog mo gelijk peil houden van loonen en koopkracht, en ten derde het be letten, dat de prijzen der levens behoeften stijgen. Onmiddellijk na de capitulatie van Japan hebben vertegenwoor digers van het congres, de in dustrie, de arbeiders en de boe- renorganisaties den president de verzekering gegeven, dat zij ge durende den overgangstijd zou den samenwerken, „Ik betreur het te moeten zeggen", aldus Truman, „dat deze beloften niet gehouden zijn. Als gevolg daar van zijn bij deze pogingen, de gevaren van deflatie af te wen den, vele obstakels oo ons pad gekomen Vooral ten aanzien van de ar beidsconflicten was Truman zeer bekommerd om de toekomst. Hij geloofde dat het programma van de „factfinding board" de eenige oplossing was, en hij deed een beroep op het congres den „board" wetgevende bevoegdheid te verleenen De schuld voor de vertraging in den wetgevenden arbeid schoof Truman op de schouders van de commissies van het congres, en hij verzocht hun, de volksvertegen woordigers in de gelegenheid te stellen over deze vitale aangele genheden te stemmen GEZANT TE PRAAG BENOEMD Naar wil vernemen, is de heer A. Merens benoemd tot buitengewoon gzant en gevolmachtigd minister te Praag. ZILVEREN professiefeest Op 6 Januari herdenkt zuster Marie Geertruida (mej. S. H. M. Haas) van de Congregatie der Franciscanessen te Roosendaal in het klooster Voor straat Delft haar zilveren professie- feest Zuster Geertruida is directrice van 'de industrie- en huishoudschool ,.St Agnes" te Delft Het wederoptreden van de Ram blers ia in Amsterdam niet bepaald rustig verloopen. Lang voor de uitvoering in het Concertgebouw hadden zich honderden demon stranten voor het gebouw verza meld, die de bezoekers met geroep van „W.A. Frontzorg" en „Sieg Heil" verwelkomden. De politie nam het kalm op. In de zaal werd de rust al dadelijk verstoord met gefluit, geschreeuw en met het werpen van traangagflacons, zoodat de surveilleerende politie liep te huilen en ook een groot deel van het publiek met den zakdoek de tranen uit de oogen zat te wis- sch-en. De rustverstoorders werden bij tientallen door de politie uit de zaal verwijderd, hetgeen met groot tumult gepaard ging. Het Concertgebouw leek een groot gekkenhuis. Op het podium onver stoord doorlawaaiende Ramblers, in de zaal aan den eenen kant de in een jazz- en swing-dilirium meedeinende massa en aan den anderen kant protesteerende en tuipulteerende betoogers en boven dit alles in wolken van rook en traangas het lawaai van het schreeuwende publiek en het ge schetter van koper. Na afloop hadden wij een kort onderhoud met Theo Uden Mas- man, die zeer onder den indruk was van het gebeurde; hij vond dat het protest den eereraad moest gelden en niet zijn ensemble. Hij deelde ons mede, dat hij, geënga geerd door de Vara, op 19 Jan. met zijn ensemble voor de radio zou spelen. Ten einde te voorkomen, dat ten gevolge van de verhooging der loonen arbeiders, voor wie de sociale verzekering bedoeld is, buiten de toepassing der sociale verzekeringswetten zouden komen te vallen, worden wetswijzigingen voorbereid om de loongrenzen, in de verschillende wetten gesteld, aan te passen aan de verhoogde loonen. Ook zullen voorstellen ge daan worden tot wijziging van de ongevallenwetten om de maximale uitkeeringen in overeenstemming te brengen met de gestegen loo nen. Of ook de inkomstengrens inge volge het ziekenfondsenbesluit een verhooging zal moeten onder gaan, vormt nog een punt van overweging. VERZEKERING MIJ „ST. PETRUS" Ter jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders van de Verz. Mij. St. Petrus te Utrecht werden de balans en de verlies- en winstrekening sluitend met een saldo-winst ad f 29.772, goedgekeurd De aftredende commissaris, de heer mr dr. J W Schneider werd herko zen. Op de aandeelen nrs. 1-300 wordt uitgekeerd een dividend van 12 bruto (onv.j en op de overige aandeelen 1 48 bruto (onv De pre mie ontvangst bedroeg 1 6.220 660 (v.j. 4 993.962), de uitkeeringen be. liepen f 647.570 (v.j 398,521). de premier/ -' »eeg mr 17 f-6 159 (v.j f 12.512.659) en de beleggingen bedroegen f 17.021.364 fv.j 12.866.630) Hilversum I (301.5 M.). 6.4S Gym- nastiek; 7-flO en 8.00 Nieuws en gram.- pl.' 12.00 Orkest; 12.35 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.pl.; 14.00 Wereld- programma; 15.00 Orkest; 15.30 En- Ie?: 16 00 Gram.pl.; 16.45 ??s-£re£mg: 1700 Cantabile-sep tet; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Ensem ble George Frank; 18.30 Causerie .Do Indonesische taal"; 19.00 Nieuws en ÏSw£,tef?: ifl 32, Gram-Pl.; 20.00 Licht- M F de Greeve; 20.15 Gram.pl.; T oeIher-restaurant"; 21.45 Hoor- A' menschheid in gevaar; 22.15 Causerie „Zelfkennis; 22 30 Wer ken van Hay dn; 23.00 Nieuws: 23 15— 23.30 Prot. avondwijding Hilversum II (415 M.). 13.00 Voor de Ned strijdkrachten; 13.30 Sextet: 14.05 Tumbouwpraatje; 14.20 Concert; 14.45 „Beeldende kunsten"; 15 00 W. Noske, viool en H. Kruyt, piano; 15.30 Ensemble N. Dolce; 16.00 Malei- sche les; 16.15 Orkest; 17.00 Kinder hoorspel ,.De oude koning"; 17 30 Kinderkoor; 18.00 Nieuws; 18.30 Gram.pl.; 19.30 voor de Ned strijd krachten; 20 00 Ensemble Jetty Can tor; 20.30 Sportpraatje; 20.45 Omroep orkest; 21.45 Kath. avondwijding; 22.00 Nieuws: 22.20—23.00 Gram pi Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende bestendiging van opcentenheffing cp verschillende heffingen. In de toelichting zegt de minister van financiën o.m.: „Wat de successie-rechten be treft, wordt opgemerkt, dat bij een in voorbereiding zijnd ont werp van wet, houdende een ur gentieplan-belastingen, een ver hooging der tarieven is voorzien. Het is uiteraard wenschelijk tot aan die verhooging de bestaande tarieven, met de daarop geheven opcenten, te handhaven. Het urgentieplan houdt o.a. in verschillende verminderingen van belastingen, welke op het bedrijfs leven rusten. De hiervoor bedoel de opcenten, welke grootendeels reeds jarenlang geheven zijn en eenigermate zijn „ingeburgerd", zijn niet van zoo drukkenden aard, dat zij ook nog voor afschaf fing of vermindering in aanmer king zouden komen. De inkomsten van den staat zouden anders te zeer worden verminderd. De eerste bootlading bananen voor Engeland na den oorlog is te Bristol aangekomen Volgens de ..Daily Sketch" zullen nu om de twee weken regelmatig booten met bananen uil Jamaica in Engeland arriveeren - ir> Spaansche monarchistische kringen wordt verklaard, aat de Por- tugeesche regeering aan den Spa?an- schen troonpretendent, don Jivan toe stemming heeft verleend, zich in Por tugal te vestigen en dat dom Juan zich eimde Januari raar Portugal zal begeven. De Hollandsehe Utrechtsclie Ver zekering Mij behaalde over 1944 een winst van 7.302. Div. 6 pet. De N.V Machinefabriek Breda v/h Backer en Rueb leed over 1944 45 een verlies van f 251.120 (v.j. winst 40.153). De Verz. Mij. "St. PetrVLS te Utrecht betaalde over 1944 een netto winst van f 29,772. De N.V. Technisch Bureau Ma- rijnen betaalde over 1944 een netto winst van f 13,919. waardoor het ver- liessaldo van f 66.257 is teruggebracht op f 52.338. pe Stoomtram Mij. „Oostelijk Groningen" N.V. leed over 1944 een verlies van f 2966. Een woordvoerder van het Fran- scbe ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat Frnnk- rijk de Oostenrijksohe regeering de jure heeft erkend. Officieel is bekend gemaakt, dat er een inbraak is gepleegd in de kantoren van het Fransche ministe rie van industrieele productie, en wel van de afdeeling, welke zich spe ciaal met Duitschland en Oostenrijk bezig houdt Er zijn documenten ontvreemd, welke betrekking hebben op de Fransch-Duitsche economische relaties en de schadevergoedingen. Twee honderd duizend arbeiders in de abattoirs en de vleeschconser- venindustrie te Chicago zullen 18 Januari in staking gaan. Zij eischen een loonsverhooging van 25 Arm cents per uur. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzen dank aan Familie, Buren en Kennissen en het Personeel van de W. A. Hoek Machine- en Zuurstoffabriek, voor de vele blijken van deelneming tijdens de ziekte en het overlijden van mijn Man en Vader ondervonden Wed. M. A. VOORWALD- Landsbergen en Kinderen. Schiedam, 4 - 1 - '46. Strijensestraat 19. Jong Echtpaar. R.K., zonder kinderen, onderw'izer, zoekt met gebr. van keuken Liefst in het Westen Br. No. A 1187. Bur. V. d. BI. GEVRAAGD leeftijd 15 k 16 jaar. Ver- zijden, West Frankenlandse- straat 74 b, Schiedam. Warande 155, danken voor alle wensen bij gelegenheid van het nieuwe jaar ontvangen en wensen wederkerig een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar. TE KOOP: EEN Inlichtingen J. A. v. d. HEI DEN, Singel 105, Schiedam. Gereedschappen, Boren, Moersleuiels enz. Koptelefoon voor radio, Tafelbillard met loebeh. en eenige par, schaatsen Brieven No. A 1185, Bureau van dit Blad, Broersvest 8a, Schiedam. KLEINE EN GROTE HOEVEELHEDEN, Brieven met opgaaf van aard der werkzaamheden onder No. A 1186, Bur. van dit Blad, Broersvest 8 a, Schiedam. Behoorlijk loon, prettige werkkring Aanmelden DE HEER Fabrieken, Galvanistraat 10. Rotterdam, bi) het Marconiplein, dagelijks van 9—5, behalve Zaterdag. Met Zuiverrein-poeder houdt U ELK kinderkopje zuiver en rein. Een kinderhuis te Z? A. schrijft; het werkt <22 VEEL BETER dan vloeibare middelen". 45 ct. per doosje. Bij Apothekers en Drogisten. V L A A R DINGEN LIEVE Co. VRAAGT hoog loon, prettige werkkring en goede sociale verzorging. Aanmelden: BAANSTRAAT van 9 tot 5 uur/ BOUWSPAARKAS WEDEROPBOUW Aelbrechtsplein 2d, R'dam, Telefoon 31724 Naam: Adres: Woonplaats: Zendt mij gratis Uw brochure. Hoog loon volgens C.A.O. Aangename werkkring, Prettige omgeving. ORANJESTRAAT 16—24 SCHIEDAM Bij verzending per post te trankeeren «H brief. doorhalen wat niet wordt verlangd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4