ESftSi Snl$»K.""w Mpt STADSNIEUWS TENTOONSTELLING „NIEUW LEVEN Zeer fraaie inzendingen OUDERAVOND VAN DE VERKENNERS Schiedamsche sport krijgt Engelsche vrienden Regionale omroepen in Nederland Priesterstudentenclub 1 Benoemingen te Rotterdam Voetbalcompetitiestanden Schiedamsche 4e klassers R.K. S.V. Excelsior 25-jarig jubileum Nederland helpt Indië" Afscheid Pater Touw S.C.J. De zuivering ROTTERDAMS HAVEN Rotterdamsche Tramweg Maatschappij Gestolen schepen komen terug Strijkkwartet van Bartok Spoorbrug Koningshaven Tegen de zwarte borrels Territoriaal bevelhebber Nederland Tot welk een omvang een lief' hebberij kan uitgroeien liet gis teren de Tentoonstelling van de Ver. „Nieuw Leven" tezamen met de vereeniging ,,de Postduif", bei de uit Schiedam, zien. De groote zaal van den E K. Volksbond was geheel in beslaggenomen door rijen hokken en zelfs het to O nee. moest gebruikt warden om de pronkstukken te herbergen. Als we spreken over pronkstuk ken geven we precies weer, wat het overgroote deel van deze ten toonstelling herbergde. Zoowel bij de konijnen, als bij de hoenders stond men er verbaasd over, hoe de leden zulke pracht exemplaren gefokt kregen. Vaai de mooiste groote hoenders was de Red Island-hen van H. van Schie, no. 1, terwijl het mooi ste hoen van de tentoonstelling de zilverlaken hen van J. G. Wil- lebrandt was. Van dezen inzender was ook de mooiste haan, even eens een zilverlaken. De mooiste sabelpoot-hen zond A. Overeijnder in /an de hoenders noemen we nog de Puckwin's zilver-hen van W. A. v. d. Most. de Wyandotte hen van D. Blanken, en 'Mi ste trio van J. G. Willehrandt. De konijnenliefhebbers konden hun hart ophalen, want er waren zeer veel soorten. Van de kleine Eexen, die voor het maken van bontmantels worden gefokt, tot de Vlaamsche reuzen toe Van de groote rassen was de Fransche langoor-ram van H. Amer ravo- riet, terwijl C. Schouwenburg met zijn Havanna-ram het mooiste die- van de tentoonstelling inzond. Noemen wij verder nog de Wit- weener-ram van P. de Jaager en de voedster vain B. v. d. Ham, in de rassen Gouwenaar de jonge ram van W. E. v. Sliedrecht en de voedster van H. van Schie. M. v. d. Klink behaalde in de Black and Tang roep twee prijzen met een voedster, jong en een ram, jong. Van de Russen verdienen spe- cia e vermelding de oude en jonge voedster van C- J, Bos. Op het tooneel waren de post duiven opgesteld, waarbij een suggestieve reclame den menschen vroeg, hun antennedraden met stukjes kurk te markeeren. Ook was er een stand van de D' en becherming. De tentoonstelling werd zeer goed bezocht en de 200 kden van Nieuw Leven" mogen terugzien op een geslaagde ondcreming. Om aan de ouders een verken ning op het terrein van hun jon gens-verkenners mogelijk te ma ken, hield Franciscus II gister avond een tot in de puntjes ver zorgden ouderavond. Hoewel veel hiervan door middel van tooneel- stukjes naar voren moest worden gebracht, ging geen enkele maal de echte woudloopersgeest verloren, want juist hierin toonden de jon gens enkele van de belangrijkste verkennerseigenschappen: fantasie, en improvisatiekunst. Het werd voor velen duidelijk, dat de ver kennerij de ideale methode is om de talenten en karaktereigenschap pen van de jongens naar boven te brengen en te ontwikkelen. Na de officieele vlaggenparade opende Vaandrig van Dorp den avond met een kort. kernachtig woord van welkom en vertelde hij het doel van den avond. Daarna volgde een korte instructie, aan de hand van epn model ingericht kamp, over het leven daar Circus Francisco Deux deed de aanwezigen schateren van het la chen. niet het minst door de spreekvaardigheid van den direc teur Wat een armlooze pastoor en zijn koster op het gebied van het schoo- n.e gebaar nog klaar kunnen ma ken, demonstreerden twee ver kenners in een zeer vrooliike re creatie. Na de pauze werd een tombola gehouden, die niet over gebrek aan belangstelling te klagen had. maar de prijzen waren dan ook zeer aan lokkelijk. Na de pauze waren er nog twee schetsen. De „gebroken spiegel" en ..Eind goed al goed". Vooral deze laatste sloeg in. omdat de jongens hier geheel zichzelf konden zijn. Daarbij was met primitieve mid delen zoo'n sfeer bereikt, dat we soms herinneringen aan tafreeltjes uit een Fransche film kregen. Dit was inderdaad een goed einde van niets dan goeds. Het kamp vu lA, waarmee dit stuk eindigde, verliep zeer stemmig en het woord van aalmoezenier van Houten viel dan ook in goede aar de. Hij drong er vooral bij de ou ders op aan hem te zeggen, wan neer zij hem eens konden ontvan gen, zoodat er een meer persoon lijk contact kon worden gelegd. deeling van de stichting besloten, de huis-aan-huis-lij stencollecte met een week te verlengen. De actie zal nu tot 19 Januari duren. Een dringend beroep wordt hier bij gedaan op allen, die deze actie daadwerkelijk wenschen te steu nen, om zich alsnog als collec- tant(e) aan te melden. Dit kan ge schieden op eiken werkdag tus- schen 9 en 12, en half twee en half vijf bij het plaatselijke secretariaat N.H.I., gevestigd: Groote Markt 15, telefoon 68043, terwijl te be ginnen met Maandag 7 dezer, de collecte-lijsten ook kunnen worden afgehaald des avonds tusschen 7 en 9 uur aan het bekende adres: Broersvest nr. 3 (v/m bureau van Het Rotterdamsch Nieuwsblad), al hier Gisteren kwamen in den loop van den dag twee families uit In dië in Schiedam aan. Zooals velen misschien al weten is er een groote actie op touw ge zet om te komen tot een massale uitwisseling van sportbeoefenaars tusschen Nederland en Engeland. Het plan is dat te laten plaats vin den volgens het beginsel van adop tie- Het staat vrijwel vast, dat Schiedam door Wandsworth zal worden aangenomen. Wandsworth is het grootste district van Londen en heeft 250.000 inwoners. Wanneer alle plannen klaar zijn, zal er dus jaarlijks een treffen in "Wands worth en Schiedam plaats hebben tusschen verschillende takken van sport, met het doel eikaars ge woonten en aard beter te leeren kennen en zoo bij te dragen tot een betere verstandhouding tus schen de volken. In het Noorden des lands, waar tot dusver de O.P.M.C. (omroep Prov. Mil. Commissariaat) uitslui tend via de distributie speciale „uit zending" gaf, zal omstreeks 19 Ja nuari de Regionale Omroep Noord in werking treden. Deze is dan be doeld voor Groningen, Friesland en Drente. Limburg heeft er al een, die Limburg en Oost-Brabant zal moeten bestrijken; voorts komt er nog een voor Overijssel en den Geld. Achterhoek en een voor Zee land en West-Brabant. Zoodra het materiaal er is, zul len kleine en zwakke zenders in deze zones worden gebouwd, als hulpzenders van Hilversum II en voor uitzending 's avonds tus schen half 7 en half 8 van een speciaal streekprogram. De bedoe ling is, daarin vooral folklore en cultuur van de streek bekend te maken. Bovendien zal in de toe komst een uitwisselingssysteem voor de regionale omroepen worden ingesteld om de bevolking In de verschillende landsdeelen nauwer met elkaar in contact te brengen. Wat het Noorden betreft, kan nog worden vermeld, dat het hui dige gebouw van den O-P.M.C. aan het Prinsenhof te Groningen in overleg met de deskundigen te Hil versum zal verbouwd worden Er zal een spreekstudio en een muziek- studio komen, ontworpen door ar chitect E. Laffran. Als leiders van den nieuwen om roep zullen fungeeren, de heeren H. Huizinga en G Stappershoef, tot dusverre belast met de leiding van den O.P.M.C De plaats van den zender staat nog niet vast. Er Is in dit verband gedacht aan Hoo- gezand en ook aan een punt tus schen Groningen en Leeuwarden De priesterstudentenclub „St, Laurentius" te Rotterdam gaf gis teren in Palace een feestmiddag bfj gelegenheid van het priesterfeest van den oprichter Father Buers. Het was een riskante onderneming van de studenten om Chesterton's tooneelstuk in drie bedrijven „Too* verij" ten tooneele te brengen, Zooiets is een nog grooter waag stuk, als men „Magie" opvoert na slechts een week repetitie. Maar de studenten hebben hun beste been tje voorgezet en dit moeilijke blij-* spel keurig voor het voetlicht ge bracht. Vermelding verdienen in het bijzonder F. Kolb, als de hertog en K. v. d. Velden, als de toovc- naar, die beiden vlot spel leverden. Een belangrijk aandeel in deze prestatie had ook de regisseur Keverkamp. Het Strauss-nummer, dat de pia nist en de violist brachten verdient waardeering. In een korte speech schilderde pater B. Schnyder O.F.M. den ver dienstelijken arbeid van Father Buers voor de Studentenvereeni- ging. Na het tweede bedrijf bood een van de studenten den neomist namens de vereeniging een bd- dieningsbeurs aan. Tevens kreeg Father Buers de toezegging, dat hij in Februari een veldkelk ten ge schenke zou krijgen. Father Burs sprak tenslotte een afscheidswoord en wenschte de vereeniging veel succes toe. Onder de talrijke aanwezigen van dezen geslaagden middag bevond zich ook de hoogeerwaarde deken. AFDEELING G. Welk een belangrijke plaats de R. K. Sporbvereeniginig Excelsior In de sportwereld van Schiedam en van die van net land inneemt, bleek gisteren duidelijk- op de receptie. Vooral de goede naam, die Excel sior in de cricket heeft, bracht van vele plaatsen bewonderaars en sympathiseerenden naar Hotel Beversbergen. Ondanks het officieele karakter van de receptie, was er toch een geanimeerde stemming en ook hier in was de 25 jaar oude vereeniging zichzelf gebleven. Van de officieele sprekers noemen, we in de volgorde van de toespraken dhr. A. Alberts, die sprak namens het gemeentebe stuur en de sportcommissies, dhr. v. Dijk namens Sporbver. Schiedam, dhr. v. Os namens D.R.Z., dhr. Kamp namens de federatie van R. j K. Sportvereenigingen in Schiedam en namens de zwemafd., dhr. PrKof. I fers namens de S.B.L.O., dhr. Alders namens de Amsterdamsche cricket en hockeyclub V.V.V., dhr. Metz namens L.C.C., dhr. Janse namens de Hockeyclub Excelsior, dhr. v Woerkom namens T.H.O.R., dhr. Kruyver namens den N.VB dhr v.ergever namens de afd Rotterdam namens Leon.das, dlir. Starremans namens Activitas, dhr Smale namens Rot- terdamscne sclieidsreclitersver dhr Sigmond namens S.V.V.. dhr.'sprij namens V.F.C., dhr. Nijs namens de Musschen, dhr. Rodenburg namens de Spartaan, dhr. Ruychave namens de N.C.B. en Pater Hoen- selaar O.P. namens alle Katholieke Sportbeoefenaars van Schiedam. Verder waren er afgevaardigden van bijna alle Schiedamsche zusterver- eemgingen. Van vele vereenigingen was een bloemenhulde binnenge komen. Onder de belangstellenden, die kwamen feliciteeren waren nee de Hoogeerw. deken Reijners en Pastoor Binkhorst O.P. Na de receptie werd er een diner dat buitengewoon goed verzorgd was, aangeboden aan de officials en bestuurseleden met hun vrouwen, Tijdens het diner werd door vele sprekers het woord gevoerd tot ver hooging yan de zeer gezellige sfeer. Tegelijk werd medegedeeld, dat het groote feest voor alle leden in de maak rs. De steun, dien de Stichting „Ne derland helpt Indië" noodig heeft, is groot. 10 Millioen is minstens vereischt. Om dat dóel te berei ken, is een huis-aan-huis-collecte gaande, aangezien de voorbereidin gen voor de organisatie daarvan door Kerstdagen en jaarwisseling zeer aanzienlijk is vertraagd, heeft het bestuur van de r'soHpiPke af- D. R. L. O. B. Bloemhof D. Z. B. St. Hooger S. F. C. St Lod. Saturnus Flakkee Hion 6 5 1 10 21 9 6 4 1 1 9 23 10 5 2 2 1 6 11 9 4 1 2 1 4 17 16 4 2 2 4 17 17 5 2 3 4 8 15 6 1 I 4 3 12 18 1 1 2 4 1 1 1 1 6 4 4 4 17 AFDEELING I. Schiedam 4 3 1 6 18 13 Hillesluis 3 2 1 4 10 9 Aeolus 3 1 1 1 3 7 7 Dindua 4 1 1 2 3 9 11 P. F .C. 1 1 2 6 3 W. R. W. 2 1 1 2 6 8 Urusus 3 1 2 2 8 10 St. Volh. 3 1 2 2 7 11 Hermandad 1 1 1 2 minsm De in Rotterdam-Zuid zeer be kende en zeer beminde Pater J. Touw is door zijn overheid be noemd lot rector van het opvoe dingsgesticht te Helden-Panningen. Deze benoeming beteekent een ernstig verlies. Want 13 jaar is Pater Touw onvermoeid werkzaam geweest in Rotterdam, bezuiden de Maas. Hiervan heef! hij als leider van het St. Franciscus lief dewerk aan de Brabantsehestraat 10 jaar onder de jeugd en in de gezinnen geweldig gesjouwd. Daar na kwam deze Priester van het H Hart naar de St Teresia- parochie, waar hij werd belast met de gees'elijke zorg onder de katholieken was Pater Touw daar een zeer populaire figuur. Giste ren middag werd er tijdens de receptie gelegenheid gegeven om nog een afscheidswoordje te spreken. Allereerst sprak Pas oor A. Leesberg, gevolgd door den heer Billekens en van niet-katholieke zijde mevr. Vosland me+ groote waardeering over den verdienste lijken arbeid van den scheidenden Pater. Van de parochie ontving Pater Touw dan een cadeau onder couvert. De ..Schola cantorum", o.l.v. kap. J. v. Ingen verzorgde eenige kers liederen. Om 7 uur celebreerde Pater Touw met as sistentie van de kapelaans Th. Dekker en C. Doeswijk een plech tig lof, waaronder hij een treffen de afscheidspreek hield. De weleerw deer L. C. Schinkel, kapelaan van de parochie van da H. Elisabeth, is door Z. H. Exc. den Bisschop benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jacobus.) Ruim 91 jaar is kapelaan Schin kel in de St. Elisabeth-parochie werkzaam geweest. Hij was daar o.a. directeur van de jongens- e» jongemannencongregatie, directeur van de K. A. en aalmoezenier van de verkennerij. Bovendien was de vertrekkende kapelaan betrokken bij het bisschoppelijk noodfonds en de ondergrondsche beweging. Ook was hij een zeer gevierd predikant en recollectieleider. Zijn heengaan beteekent ongetwijfeld een groot verlies Kapelaan P. H. J van Vliet, uit Den Haag wordt zijn opvolger. Ook kapelaan J. J. Tuyp van de St. Joseph-parochie verlaat Rotter dam om zijn priesterlijken taak te gaan uitoefenen in de parochie van St. Joannes den Dooper te Haarlem, In 1939 werd kapelaan Tuyp be noemd tot kapelaan van de St, Joseph-parochie Gedurende dien tijd is hij directeur geweest van de Maria-congregatie. afd. vrouwen. Kapelaan Tuyp wordt opgevolgd door kapelaan W G Vet uit Naald wijk. Mei hel ss. „Mecklenbuig" kwamen gisleren 350 Nederlandsche kinderen, die enkele maanden in Engeland op vacantie geweest zijn, le Rotterdam aan. Er is thans ook goed nieuws met betrekking tot den heropbouw van dat deel van de Roterdamsche haven dat in September 1944 aan de Duitsche vernielzucht ten offer viel. Het havenbedrijf van de ge meente heeft namelijk van rijks waterstaat. de toezegging ontvan- ?rJhkJiathet medio Januari be- welke n over den zwaren bok, ons land dffhS P^ahenin het ruimen van hrf,t„ gedaan blJ °gfbm*tk blj Baltb<™ nog wordt nam^stap6gezet*, ook ten aanzien van het goed, waarin het nog iets ter is. zijn vooroorlogsche capaci ten terug te geven. Als graanto, ven is Rotterdam inmiddels aï boven de vooroorlogsche mwt uitgegroeid door een niet U langrijke uitbreiding van de daa?~ voor noodige outillage. aaar- Het Dersonenvervoer van de Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij pedroeg over de maand September 1945 192 0T8 reizigers met een totale opbrengst van f 129.488. Sept. 1944: 90 818 en f 56.125). De opbrengst van het goederenvervoer beliep over de zelfde maand f 16,134 (Sept. 1944: f 14.470) Gedurende de eerste 8 maanden van 1946 werden 69.667 (eerste 8 maan den 1944 2.263.095) reizigers vervoerd. De totale opbrengst was f 44 250 (f 1.328 451). Het goederenvervoer bracht de eerste 8 maanden van 1945 f 62.022 (f 261.738) op. Weer ls een belangrijke hoeveel, heid geroofde goederen in Duitsch land teruggevonden, o.a. 500 Fransche vliegtuigmotoren. Belgische trams en tonnen machines toebehon onde aa<- Fiankrijk. België en Nederland Gisteren is de zeesleepboot „Irene" van de Nieuwe Matex in de Rotter- aamsche haven aangekomen, nadat hfl sclllD in de haven van Kopen- Trrfi1 teruggevonden. Met de "LT* is thans de 3e sleepboot re^hfroL- Nieu^e Matex bij haar De Senl-nh/14enaar teruggekeerd 400 V» heeft een capaciteit van ten Vrede" id0r> a"?ere sleepboo- 220 pk tL in \Pax resP- 3°9 en V Om»™ sleepboot „Drecht" van hït laatn waali Uldens d™ oorlog kust. doch'me„men °p deFrsn- het verloréii is dal De belangstelling voor het Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet schijnt nu toch gewekt te zijn. Voor een uitverkochte Boymans-zaal, waar net publiek zelfs zitplaatsen op de trappen zocht, voerde dit on volprezen ensemble een program ma uit, waarvan het 2e kwartet van Bartok de sensatie vormde. Dit strijkkwartet, geschreven in de jaren waarin Bartok een zijner vele crises in zijn compositie techniek doormaakte, vertoont in het eerste gedeelte duidelijk den invloed van de Fransche impres siomsten. Het opvallend verschil tusschen dit eerste en de twee volgende deelen, welke geschreven werden volgens het horizontale principe, zou er op kuinnen wijzen dat tusschen het ontstaan van deze twee groepen een langere tijd ge legen is. In tegenstelling met het 5e kwartet, worden hier de mo tieven niet los naast elkaar ge plaatst, doch elk motief krijgt zijn bewerking volgens de zeer per soonlijke inzichten van Bartok, die zich echter hierin nog niet laat verleiden tot de extremistische uitspattingen van het 5e. Was de uitvoering door het Hon- gaarsche Strijkkwartet volmaakt, verbijsterend van raffinement was het voorafgaande op. 64 No. 5 van Haydn. Werkelijk, er zijn geen grenzen meer aan de capaciteiten van dit ensemble B. G. De spoorbrug over de Konings haven zal op 9 dezer tusschen 12 uur 's middags en circa 4 uur na middag niet voor de scheepvaart worden geopend. Een aantal vooraanstaande per sonen, op verschillend gebied in Gelderland heeft in een request aan de Tweede Kamer zijn bezorgdheid geuit over den gang van zaken bij de zuivering. Met bezorgdheid constateeren zij, dat na de bevrijding van het Duitsche juk de op wet en recht gefundeer de oude beproefde Ned. vrijheid niet volkomen binnen het konink- ijk is teruggekeerd doch in menig ODzicht is vervangen door een sfeer van rechteloosheid, waarin een gebondenheid heerscht, welke h.i. allerminst op demoeratischen grondslag steunt. Zij verzoeken met klem aan de Tweede Kamer sterken aandrang te willen oefenen om het proces der zuivering, he: welk tot dusver niemand bevredigt en ook ndet kan bevredigen, in betere banen te lei den, zoowel door het geven van juistere voorschriften, gegrond op de aanwijzingen van 1937, als door het scheppen van een rechtvaar dige en sneller procedure. De heer D. J. Lambooy, chef oer persafdeeling van den regeerings- voorlichiingsdienst. is met ingang van x Februari a s. benoemd tot al gemeen hoofdredacteur van het A.N.P. De economische recherche te Rotterdam heeft den 46-jarigen caféhouder A. E. en den 51-jarigen kellner H. J. E. gearresteerd wegens het verkoopen van zwarte borrels. Voorts werd in een café aan de Brielschelaan circa 40 liter jenever en 2 kazen in beslag genomen. Naar wij vernemen, is met in gang van 1 Januari 1.1. benoemd tot territoriaal bevelhebber Neder land kolonel ij. n. Tans, die daar bij tevens tijdelijk is benoemd tot generaal- majoor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3