Kan Schiedam een groote stad worden? Weerbericht Plechtig vermaant van Z.H. den Paug STADSNIEUWS BILJARTEVENEMENT v, Duyl wint vierspelen kamp Kath. Cultureeie Kring Afscheid kap. de Ruyfer VAN PLAN TOT DAAD1 Perspectieven en bijziendheid K.A. IN HET AARTS BISDOM Studiedagen voor de vrouwelijke jeugd Het kleine gebeuren „Naar het u lijkt" Ladder gebroken LAATSTE BERICHTEN N.V. Tabaksindustrie Philips Katholieke Actie-congreó te Rome Turkije-Rusland Nieuw voorstel van Byrnes? Duitsche schadeloos stelling Eerste lading sinaas appelen aangekomen Kolentrein ontspoord Drie dagen heeft de spanning boven de biljarttafels gehangen als de rook van de honderden sigaret ten, die in de stilte van die span ning werden verrookt, maar o< stilte en de spanning stegen tot De klemming, toen de heeren J. van Duijl en E. Hekman gisterenavond hun eindwedstrijden speelden. De heer van Duijl stond Zondag avond in de A-afdeeling met 31 punten bovenaan, terwijl de heer Hekman er in de B-afd. 20 be haalde, maar ook de heer C. Rug genberg had in de B-afdeeling 2,1 punten behaald, zoodat een barrage partij de beslissing moest brengen. Met 82 won de heer Hekman, en dus moest hij gisterenavond met v. Duijl om de plaquette stooten. Er werden zeer mooie partijen gemaakt, en de heer v Duijl wist enkele malen series van 50 te halen. De vier partijen werden door hem gewonnen, en hij was dus kampioen van deze, door hem uit gedachte en in het leven geroepen vierspelenkamp De eindstand was als volgt: In de A-afdeeling A. v. Duijl, 36 punten; J. Doejaaren, 24 pnt.; F Gouka, 21 pnt.; M de Nie, 15 pnt H. Visser, 4 pnt. In de B-afdeeling: E. Hekman 20 pnt.C. Ruggenberg, 20 pnt. H. Seger. 16 pnt.: P. v. d Water. 4 pnt. De hoogste serie was er een van 96 door v. Duijl. Het hoogste moyenne één band behaalde Hekman met 2. Het hoogste moyenne drie ban den behaalde v. Duijl met 0.764 C Ruggenberg behaalde met 7 de hoogste serie 3 banden en J. v. Duijl met 10 de hoogste serie één bands. In zijn toespraak tot den winnaar zeide de voorzitter van de com missie Schiedam. Vlaardingen en Maassluis, dat deze Vierspelenkamp georganiseerd was door den heer J. v Duijl, met het doel. om voor de middenklasse spelers, met een gemiddelde van 410, een gelijk waardige prestatietest te hebben als de topklasse in de pentaplou, de vijfspelenkamp bezit. Hij was er zeker van, dat dit in Schiedam genomen initiatief in andere plaat Een navolging zou vinden. Hij dankte verder den heer Lokenberg, bedrijfsleider van het Passage theater. omdat hij den foyer zoo welwillend beschikbaar heeft ge steld, evenals den heer J. Doejaa ren, die voor de biljarts had ge zorgd. terwijl de firma Ophof ze had geplaatst. Zonder hun mede. werking en die van den heer Boon transporteur, had deze voor de biljartsport zoo belangrijke ge beurtenis niet kunnen plaats hebben. Na eenige voorbereidende be sprekingen is gisterenavond over gegaan tot de oprichting van den „Katholieke Cultureeie Kring", die tot doel heeft door het organisee- ren van bijeenkomsten op letter kundig, choreographisch, muzikaal en wetenschappelijk gebied, het be grijpen en genieten van hoog staande cultureeie uitingen te be vorderen en daardoor bij te dra gen tot verdieping van het cultu reeie leven onzer katholieke stad- genooten. Voorloópig wordt het Dage- lijksch Bestuur gevormd door de heeren: A. L. J. Kunze, voorzitter; P. Groenendaal, vice-voorzitter; Ben Vincent, secretaris; W. J. A. Stroomer. penningmeester en H. P. H. Geurts; de overige bestuurs leden zijn de heeren: A. V. Kap- pelhof, F. Melchers, A. C. Taverne, H. J. M. de Valk, L. L. Vincent en J. H. J. Witkamp! Het secretariaat is gevestigd: Singel 78. Nadere mededeelingen zullen binnenkort volgen. In verband met de overplaat sing van kapelaan de Riuyter naar Den Haag zal hij morgenavond om 8 uur voor de Dames congregatie en Donderdagavond om kwart over 7 voor de heerencongregatie zijn laatste oefening houden in de bij kerk. Toen vlak na het einde van den oorlog herleving en geboorte zich m vele vormen uitten, kwam tege lijk het meesterlijke plan van een nieuw groot-Schiedam uit de tee kenkamers. De weloverwogen lang durige studie was tot een voorloopig einde gekomen in een wetenschap pelijk opgezette papieren stad. Niet zoo maar een stad, neen, een geheel organisch opgebouwd samenstel van huizen, industrieën, recreatie oorden, wegen, spoorwegverbindin gen, kanalen, bouw- en weilanden. Een modelstad, haast een Utopia. Deze stad is nog een papieren- stad en wellicht wordt zij nooit ge bouwd, want veel daarvan is afhan kelijk van de bestaansmogelijkheid voor 9 millioen menschen in ons land. Maar nog meer is afhankelijk van de vraag, of wij stoutmoedig heid, energie en initiatief genoeg zullen hebben om dit plan tot daad te brengen. Het is het ongeluk van ons allen, dat we aan de schoonheid zoo ge wend zijn. of gewend raken, dat we haar niet meer zien. En we bedoelen niet eens de uiterlijke schoonheid, die het gezicht be koort, maar ook de innerlijke, die van het karakter en den geest. Door de eeuwen heen heeft Schiedam een geheel eigen, afge sloten plaats ingenomen tusschen de steden langs de uitmonding van Europa's levensader. Terwijl Rot terdam zijn armen over de globe uitstrekte en van het Rottestadje groeide tot Europa's grootste haven plaats. terwijl het een bevolking neeg, die dacht in wereldtermen, (al was het vaak steenkolen- Engelsch), bleef Schiedam binnen zichzelf besloten en maakte het een even bekenden naam met zijn oeroud product, de genever. Zoo groeide naast ons de wereld stad en zwolg de stukken wei land op, hetgeen het isolement voor het oude stadje beteekende. Niemand heeft ooit moeite ge daan om Schiedam tot stapel-, overslag- en stuwplaats te maken. Integendeel, die plannen werden gesaboteerd. Wel nam Schiedam deel aan het wereldverkeer. Reeds de Oost- en West-Indische com pagnieën betrokken de zeer oude genever van hier. Sindsdien wor den onze producten gevraagd in Engeland, in Amerika, in Indië, kortom overal ter wereld. Een van de oudste deelnemers aan het wereldverkeer was Schie dam ongetwijfeld, maar het wilde geen oogen van vreemden de kunst van het genever-stoken zien af kijken en zoo groeide een stad, die een uitgesproken provinciaal ka rakter had, maar die niettemin een wereldnaam had gekregen. Dit provinciale karakter van oud Schiedam en zijn bewoners zijn aan den eenen kant een belemme ring geweest voor een normalen groei, terwijl het aan den anderen kant iedere poging tot annexatie door anderen heeft weerstaan. En zoo is op het oogenblik de groote aantrekkelijkheid voor den atten- ten vreemdeling het geheel eigene, dat de bewoners van Schiedam en hun stad bezitten. De schoonheid, die de Amsterdamsche grachten siert, is vooral de schoonheid van harmonie tusschen stijl en om geving. Eenzelfde harmonie vin den wij langs onze havens, die echter helaas op enkele plaatsen grove dissonanten bevatten door den onoordeelkundlgen bouw van vroeger jaren. in dit vriendelijke stadje zijn de menschen vriendelijk, maar niet druk, nijver, maar niet bruisend, gezellig, maar in besloten kring. Dit kan allemaal zonder groote conflicten verloopen, zoolang de beslotenheid binnen de stadsmu ren bewaard blijft- Zoo gauw echter de bevolkingsaanwas en de groei van buursteden dit isolement opheffen, wordt het een kwestie van zelfstandig bestaan in een grooteren levenskring, dus met breederen blik en een veranderde instelling of een opgaan in den grooteren levenskring met verlies van veel, wat kostbaar was. Voor deze keuze is Schiedam al enkele tientallen jaren geplaatst geweest. En terwijl het verzet tegen het opgaan in den grooteren levens kring de annexatie tegenhield ondermijnden velen de positie van Schiedam als zelfstandigheid, door den groei van de geestelijke zelf standigheid te voorkomen. Een uitzondering moet hierbij gemaakt worden voor diegenen, die Schiedam zijn nieuwe wijken en parken hebben gegeven. Hun aandeel in den zelfstandigen groei van de stad is enorm, maar dat is niet het geval voor de genen, die nagelaten hebben, Schie dam zijn eigen centrum op cul tureel gebied te geven. In een volgend artikel zullen wij nader op deze kwestie ingaan. Ten nadeele van P. S. is een rijwiel ontvreemd, dat hij onbe heerd had laten staan voor een pand m de Lorentzlaan Door D. v. d. H. aan de Dam, ia aangifte gedaan van diefstal van kleeding uit zijn woning. J. .v. D. heeft aangifte gedaan van diefstal van een groote partij dameskleeding uit een winkel aan de Hoogstraat. Donderdag om 8 uur zal de Am sterdamsche voordrachtkunstenaar Reinoud Anders in Gebouw Irene optreden met Shakespeare's blij spel „Naar het u lijkt", vertaald door Jac. van Looy. Gistermorgen omstreeks kwart voor elf is de 24-jarige glazen- wasscher d W. uit de Fabristraat bij het glazenwassehen in de Car- tesiusstraat door het breken van een ladder gevallen. Hij maakte een val van de hoogte van de le verdieping, en kneusde zijn voeten. De breuk in de ladder is te wijten aan het gebruik van den nenhout met kwasten, terwijl de ladder door een ongeschoolde ar beidskracht van de firma S. ge maakt was. Ladders moeten vol gens voorschrift uit hout zonder kwasten worden gemaakt en wel uitsluitend door vaklieden. Hier is men dus ernstig in gebreke ge bleven. De glazenwasscher is met een auto van de politie naar huis ge bracht en heeft zich onder be handeling van zijn huisarts ge steld De ladder is in beslag genomen. De Kath, Actie voor de vrouwe lijke jeugd in het Aartsbisdom heeft in „O L. Vrouw ter Eem" te Amersfoort van 25 en van 58 Januari studiedagen gehouden En kele districtsdirecteuren en 150 meisjes namen er aan deel. De bij eenkomsten stonden onder leiding van den dioc directeur, den zeer- eerw.heer G Groothuis en mej. Rie Vendrik dioc. voorzitster. Na de bespreking van den dog- matischen grondslag van de K.A. en haar organisatie in het Aarts-bis dom kwamen achtereenvolgens de verschillende activiteiten der Kath. Actie in behandeling: de meisjes- jeugdbeweging, die voor het ge- heele land de Nationale Gidsen- oeweging is met, als tijdelijken over gang, in het Aartsbisdom de vrije jeugdgroepen „De Trekvogels". In dit verband leidde dr A C Ram- selaar in: „Spelen en opvoeden" Volle aandacht werd ook geschon ken aan oprichting en werkpro gram der Jongeren Gemeenschap, aan het sociale werk der gezins colonnes, aan de Gezinsverzorging en de sociale hulpdiensten die in sommige parochies reeds werken. In den stijl van de Jongeren Ge meenschap organiseerde de heer Jongenelen uit Utrecht een muziek- zang-tooneelavond en de Lekenspe- lers o.l.v. den heer A Sweers een Driekoningenavond Het hoogtepunt van de dagen was het bezoek van Kardinaal De Jong, die ook een toespraak tot de cursisten hield, waarin hij getuigde van zijn groote belangstelling en sympathie voor het werk der K.A.V.J De rampzalige oorlog heeft dat werk verstoord, maar met Gods hulp is alles weer opgebloeid en is er weer volop leven. Dit doet van harte goed, aldus Z Em Vele zijn de klachten over de lichtzinnigheid van tal van meisjes Daarom verheugt het des te meer een talrijke schare flinke meisjes te zien. die hooger idealen hebben Als er zooveel flinke meisjes zijn behoeven wij niet bevreesd te zijn voor onze volkskracht en voor de Kerk De Kardinaal wees dan op de groote taak der meisjes in de ge zinnen en op het colonnewerk Wat de jeugdbeweging aangaat, zeide Z Em. dat de K.A.VJ daar in in nationalen zin moet meewer ken. ook met andersdenkenden Voorop sta echter, dat zij blijf* werken in eigen secretariaten. „U moet principieel blijven en het U eigene, het echt katholieke tot lederen priis bewaren Echt katho liek zijn. Echt katholiek-zijn moe' uw groote kracht zijn. Als ge zelf verslapt, gaat de christelijke geest verloren, gaat ge wankel staan en zult ge nooit veel tot stand bren gen Tot slot betoogde .Z. Em. de noodzakelijkheid van' samenwer king met de K.A. voor de vrouw Medegedeeld door het K.N.M.1. te De Bilt. Verwachting tot Woensdag avond: Meest nevelig of zwaar bewolkt; plaatselijk eenige lichte neerslag; iets minder koud voor al des nachts. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidelijke wind. Woensdag 9 Januari. Zon op 8.46 uur onder 16.48 uur; maan op 12.02 uur onder 23.51 uur. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur. Barometerstand: 761,9 mm. Windrichting: Z-Z-W; kracht: 4. Temperatuur: —1,4° C. Weersgesteldheid: bewolkt. Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 u. gisteren- en u. hedenmorgen): 2.0° C.: mini mum: 2.4*' C Aan het verslag van de N.V Tabaksindustrie Philips. Maastricht over het kalenderjaar 1944 ontlee- nen wij het volgende: Het exploitaue-resulia-at van de fa bricage en verkoop van Bon-artike len (sigaren, rook- en pruimtabak) was niet fraai. Daarvoor was onze bezetting gedurende 1944 te gering. De fabricage van surrogaten, die een be langrijk deel onzer vaste lasten kon opbrengen, maakte het mogelijk, det onze exploitatierekening een over schot liet van ruim 61.000. De mo lest scha de die wij bij de bevrijding opliepen, was uiterst gering en be perkte zich tot wat glasschade, geen machines noen goederen gingen ver loren Ofschoon op de bekende du bieuse posten voldoende is afgeschre ven hebben wij de bestaande spe ciale reserve voor debiteuren ge handhaafd Voorgesteld wordt uit de dividendreserve aan houders van ge wone aandeeien 2\'\ pet. uit te kee- ren, onder aftrek van 15 pet. divi dendbelasting In 1944 werd f 135.000 gereserveerd als eerste storting voor een Stichting pensioenfonds voor bet personeel Tot nu toe geschiedde pen sioneering onzer oude personeels leden ten laste van de exploitatie rekening. I>e vooruitzichten voor 1945 zijn, nie? gunstig. Er is voor 1945 en 1946 een behoorlijke hoeveelheid tabak ter beschikking In 1945 zal onze bezet tmg In totaai ruim het dubbele be dragen van 1944. A] ztjn de winst mogelijkheden voor 1945 tengevolge va-n onderbezetting dan ook dubieus, groote verliezen zullen er bij deze bezetting, mits de wachtgeldregeling blijft werken, niet te verwachten zijn Ook voor 1946 verwachten wtj een redelijke bezetting. De balans per 31 December 1944 vermeldt o.a als activa: terreinen en gebouwen f 300.000 (onv certifi caten Tababs-Unie. 2179 stuks 15 pet. 326,850 (323.850). goederen 82,996 (147.090). schatkistpromessen f 800,000 (300,000). debiteuren f 88.992 (135.662) bankier 1 60.920 (13.539) kasgelden en postgiro f 16.346 (13.514) saldo verlies nieuwe rek (61.232) en als passiva: gewoon aandeelen kapitaal f 892.200 (882.600). 6 pet. preferent aandeelenkapitaal onge plaatst f 82.500 f88.000) statutaire reserve f 40.093 (onv.) dividendreser ve voor gewone aandeelen t 20 074 (19.858). crediteuren incl verschul digde tabaksaccijns f 486.102 <192.566) pensioenfonds f 135.474 (onv spe ciale reserve voor debiteuren f 10.000 (onv.). dividenden voriige jaren f 3165 (3166). belastingen nog te be talen f 6857 (32,131). saldo winst 144 dividend boekjaar - (26.478) De verlies- en winstrekening over 1944 vermeldt o,a.: debet: saldo ver lies vorige jaar 61.232 belas tingen 1944 f 15.077 (15,254). saldo winst t 144 en credit: exploitatie winsten en diverse baten en lasten f 76.454 saldo verlies naar nieuwe rek. (61.233) Onze Romeirsche correspondent! seint ons: De H. Vader beeft, bij bel einde ▼an hel congres de; katholieke Actie-leiders, tweeduizend deel nemers. studenten van de univer siteit en oudstudenten, in bijzon dere audiëuiie ontvangen en een toespraak gehouden, waarin Hij allen plecht- g waarschuwde, „niet deel te nemen aan bewegingen dia geen klare katholieke beginselen hebben. De leden der Katholieke Actie moeten de richtlijnen voos de nieuwe sociale orde zoeken in den rijkdom der christelijke leer stellingen." Bij de opening van nei congres sprak de Italiaansche minister president de Gasperi. Het regee- ringshoofd bevestigde de beide resoluties van advocaat Veronese, algemeen secretaris der Katholieke Actie: 1° De Katholieke Actie moet steeds, met behoud va1 haar verschillende vormen, als één blok in het land optreden. 2° Hoewel de Katholieke Actie onder leiding staat van de hiërarchie, moet in haar herziene statuten de verant woordelijkheid toekc ten aan de leeken Aan het einde van het congres heeft de onderstaatssecretaris, mgr. Montini, in de St. Pieter een H. Mis opgedragen voor de zielerust van hen. die in den oorlog en in den partisanenstrijd gevallen zijn. De slotrede, welke tot onder- werp had „Christelijke Bescha ving" werd uitgesproken door prof Carnelutti van de H Hart- universiieit te Milaan. Aanwezig was o.a. Z. H Em. kardinaal Lavitrano. voorzitter van hef comité voor Katholieke Actie. Hedenmorgen is het Nederl. s.s. „Titus" van Jaffa in de Rotter- damsche haven aangekomen met 27,315 kisten- sinaasappelen. Naar wjj nog vernemen, is het Neder! s.s. „Prins Maurits" met ca. 37,000 kisten sinaasappelen van de Levant naar Amsterdam onder weg, alwaar het omstreeks 15 Jan. wordt verwacht. De Brusselsche krijgsraad heeft gaterdag vonnis geveld inzake .Radio •pruxelles" Acht personen werden ter dood veroordeeld en een groot aantal gevangenisstraffen en opgelegd. Het departement van buitenland sche zaken en het bureau voor den internationalen handel van het departement van handel publiceer den zooals reeds gemeld lijsten van twee groepen van industrieele fabrieken, welke beschikbaar zijn voor toewijzing als Duitsche schade loosstellingsbetaling door den ge allieerden bestuursraad. Verwacht wordt, dat ongeveer 43 fabrieken in de tweede helft van dit jaar beschikbaar zullen komen, nadat de toewijzingen zullen heb ben plaats gehad en de ontmante ling verpakking en de regelingen voor het transport voltooid zullen zijn Onder de fabrieken zijn er op het gebied van de productie van chemicaliën, machines en gereed schappen, electrische ontstekings apparaten, cokes en bijproducten, schroeven-machines, vliegtuigonder- deelen. optische instrumenten, ko gellagers. motorfietsen, kleine wa pens, explosieven en ammunitie, onderzeeërs en kleine schepen, land bouwmachines. tractoren, cement, ruw ijzer, kachels en huishoudelijke artikelen. Volgende lijsten zullen gepubli ceerd worden, naar gelang verdere Duitsche fabrieken in aanmerking komen voor overbrenging naar het buitenland. Verwacht wordt, dat fabrieken, welke volledig Dultsch bezit zijn, het eerste in aanmerking komen voor verwijdering. —Volgens de „Catholic Herald" zijn de secretaris van mgr. Stepi- retch. aartsbisschop van Zagreb in loego-Siavië. er nog twee andere boeten werd priesters gearresteerd, terwijl het I bisschoppelijk paleis werd doorzocht. Terwijl de Sow jet-radio en -pers den aanval op Turkije hervat heb ben, zijn ook de Turksche bladen met een nisuwe campagne tegen de eischen van Moskou begonnen. Men heeft den indruk dat nu de figemeene vergadering van ie u.N.O. te Londen bijeenkomt, de I urksche leiders de aandacht van de wereld willen vestigen niet al leen op dit Sowjet-Turksche ge schil. doch ook op de politiek van de Sowjetunie in het algemeen. Ook de Turksche delegatie te Lon den zal hier speciaal op wijzen. In heel Turkije is gisteren een eind gekomen aan het eenpartij- stelsel. Onder voorzitterschap van den oud-premier Bayar is officieel de oprichting bekend gemaakt van een „democratische partij", die een ruime sociale politiek en de grootst mogelijke vrijheid aan het particulier initiatief voorstaat. Ten aanzien van de buitenlandsohe po litiek baseert zij zich op den geest van San Francisco en tegen elk imperialisme. vanwaar dit ook kome. Met name zal zij zich. „zoo als alle Turken", verzetten tegen de Moskousche eischen. „waartegen Turkije, zoo noodig. met de wa pens strijden zal" Naar A.F P uit Washington meldt, zou de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Byrnes, die naar Londen is ver trokken. een nieuw voorstel bij zich hebben ter regeling van het vraagstuk van de Dardanelles Een kolentrein, komende uit de richting Amersfoort, is vannacht nabij de Jachtlaan te Apeldoorn ontspoord. Vermoedelijk tengevol ge van het breken van een aa kwam ongeveer op de helft var- den uit ruim 40 wagons bes taanden trein een wagen buiten de rails te staan, waardoor de koppeling brak. De daarop volgende wageus de trein had een behoorlü'- 'Iheid schoven op den ob sjv-- '~n wa gen, zoodat een groote ra-"ge ont stond. Vier wagons werden "eheel in elkander gedrukt, terwiil 2 ar. dere zwaar beschadigd werden; nog 2 andere wagons ontspoorden weliswaar, doch liepen slechts ge ringe schade op. Over tien tellet meters werden de rails, zoowel als de dwarsliggers vernield. Beide sporen werden versperd, zoodat de lijn Amersfoort-Apeldoorn volko men geblokkeerd is. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukV'g niet voor. Alle reizigersverkeer naar het westen wordt via Arnhem geleid. Morgen hoont men de verbinding met Amersfoort weer over een spoor te kunnen hervatten; bet herstel van bet tweede spoor zal denkelijk nog wel eenige dagen in beslag nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3