Kan Schiedam een groote stad worden? Londen vol vreemdelingen Belgische Kamers ontbonden Pagina 3 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 194B DOORBRAAK DER GEESTEN Historisch en toekomstig Th, J. W. Mouwens gaat heen LAATSTE BERICHTEN Vitamine D-tabletten Commissie voor de Rijnscheepvaart Vreemde „geografie' DE VISSCHERIJ De aanvoer nog onbevredigend Het defensie beleid Zuiveringsraden voor detailhandel en ambacht Weerbericht Don Juan naar Lissabon Het schaaktornooi te Hastings j Tartakower winnaar 1 Loonregeling in het brandstoffenbedrijf De Indië-vliegtuigen In het inleidend artikel van gisterenavond, gaven wij in vo gelvlucht een karakteristiek van Schiedam tegen den achtergrond van de historie.. Die schets was verre van volledig, en diende alleen maar als voorbereiding tot een dieper ingaan op verschillen de verschijnselen. In het kort kunnen we het zoo zeggen: chiedam, dat door zijn plaatse lijke industrie wereldbeteekenis had, is door de eeuwen heen zichzelf, dat is een provincie plaatsje, gebleven. De ontwikke ling en bevolkingsaanwas van de gebieden rond de Rijnmonding hebben het echter gedwongen, zijn knuste beslotenheid cp té geven. Dat feit kunnen we pas sief aanvaarden, waardoor we het recht op en de reden tot zelf standigheid verliezen. We kun nen ook de bakens verzetten. Over deze laatste operatie willen wij heft hebben. Sinds enkele ifcontallen Scni€<iam een intocht begonnen van vele nieuwe inwoners. De zich ont wikkelende industrie trok men- echen aan en het bijbouwen van nieuwe wijken kon niet uitblij ven. Zoo groeide, in enkele de cennia. het stadje tot een stad. Men behoeft maar oude Schie dammers te ontmoeten, of ze weten te vertellen van hun jeugd- tochten naar de hoekplankjes, van den dievenhoek, van den (tijd, toen langs den Rotterdam- schendijk nogde stoomtram reed. Een geleidelijke ontwikkeling heeft Schiedam dan ook nooit gekend en behalve de oudie stadskern is alles van betrekke lijk jongen, datum. Omdat Schiedam een uitge sproken industriestad was met een klein aantal werkgevers en een groot aantal arbeiders, werd het openbare leven door die ver houding zeer sterk gescheiden in twee deelen. Daarbij lag het openbare leven voor de inheemsche arbeiders in café of bond, terwijl dat van de inóustrieelen in Den Haag of ^Rotterdam lag. De middenstand, die een evenwicht, overbrugging en binding tot stand had kunnen brengen, was te klein. In het oude Schiedam waren de betrekkingen tusschen werk gever en werknemer conservatief, maar niet slecht te noemen. Het •was echter niet verwonderlijk, dat dit vooral voortkwam uit het feit, dat het vocht, dat hier het ontstaan vond, ook de voornaam ste bron van recreatie vormde. En dit is geenszins een afkeu rende opmerking, maar het sim pele vaststellen van een feit. Degenen, die cultureele eischen fielden aan hun ontspanning, 'konden zich over het algemeen H makkelijk verplaatsen, zoodat Den Haag en Rotterdam Schie dams cultuurcentra waren. Naarmate de nevenindustrieën van het oerbedrijf een onafhan kelijker en belangrijker plaats gingen innemen en meer indus trieën zich hier vestigden, begon ook de samenstelling van de be volking een verandering te onder gaan. Nieuwe zaken vestigden zich hier en nieuwe wijken ver- rezen. Met deze injectie van buiten af en met de geweldige expansie van do bevolking ontstond er een situatie, waarop niet gerekend was. De nieuwgekomenen von den wel een plaats,, maar geen. stadsleven, geen winkelcentrum geen bioscopen,, geen café's, geen schouwburg, niets, wait de zucht amusement kon bevredigen. wanneer men dezen zin leest, men geneigd zijn te protes- feeren. Geen winkelcentrum? Néén, de Hoogstraat is wel een drukke straalt, maar een winket- centrum is het niet, daarvoor is veel meer noodig. Geen bios copen? Néén, want het later ge bouwde Passage voldoet slechts gedeeltelijk aan de behoefte van zoo'n groot inwonertal, terwijl Monopole te klein is en een te specifiek publiek herbergt om voldoende aanvulling te zijn. Geen café's? Néén, want de vele cafétjes, die we in Schiedam hebben, zijn teveel stamkroegen, om vaii een stadscafé te kunnen spreken. Het ontbreken van een café is ook in niet geringe mate een gevolg van het provinciale karakter van Schiedam. Geen Schiedammer zou het wagen op een terras een glas bier te gaan zitten drinken in de overtuiging, dat er den volgenden dag van hem zou worden verteld, dat hij dronken was. Omdat het grootste deel van de nieuwe bevolking, gewend aan amusement, toch zijn ver maak zocht, werd ook hiervoor Rotterdam het centrum. Zoo groeide in enkele tientallen jaren een Schiedam, dat in naam zelf standig was. dat de oer-bewoners tot eiken prijs zelfstandig wilden houden, maar dat door het ont breken van een hart, een cen trum van openbaar leven, tot een voorstad van Rotterdam móést worden. Schiedam geheel opgenomen in de Rotterdamsche belangensfeer. Dat zou de historische groei zijn van een plaats, die zichzelf over leefd had. Zoo zag het er uit in 1939. Toen kwam het bombarde ment van Rotterdam. Het cen trum werd weggeslagen en Schie dam had zijn cultureele hart ver loren. De vijf jaar bezetting dieden het gemis hieraan ternau wernood voelen, maar bedroe vend duidelijk werd dat. toen de bevrijding zich aandiende en er alom imenschengToepen en -groep jes vormden, die tot doel hadden in het gebrek aan een „gezel"-lig openbaar leven te voorzien. Wij hebben hier nog buiten beschouwing gelaten de verande ring, die de samenstelling van de bevolking onderging in die jaren. Die kwrestie hopen we in een vol gend artikel te behandelen, om zoo via al deze factoren tot een conclusie te komen. De man, die als voorzitter van den R.K. Volksbond 49 jaar lang op de bres heeft gestaan voor de godadienstig-zedelijke, culttureele stoffelijke belangen van den R.K. Volksbond, Th. J W. Mou- W(g?'s; neemt afscheid. die Cp,n dat iemand, zich heeft^^ iV^- dienat achter zien neeft, zooals hij, een algemeen blijk van waardeering en hotde verdient. Het huidige bestuur 2af dan ook Dinsdag a.s. een af- scheids- en huldigingsavond orga- rtiseeren, die om 8 uur begint. Heit is niet mogelijk, om aan' alle leden uitmeodigingen voor deizen a vend, te doen, toekomen. Daarom heeft het bestuur ge meend, de kaarten via de secreta rissen van de vakbesturen te moe- t*n uitreiken, voor zooveel plaat- ®r zijn. Als men de ver gadering dus -wil bijwonen, moet men een plaats afhalen bij den S0CJ£ VA|)r l&et V chfr foftg tWM*, Ds. Schmidt overleden Gisterenmiddag Is Ds. V. P. w. B. Schmidt, predikant van de Lu- tlhersche gemeente alhier, over leden. Hij was 49 jaar oud. Hoewel een hartkwaal hem het werken iin den laaitsten tijd moei- Brussel, 9 Jan. (A.N.P.) De Belgische minister-president heeft hedennamiddag in de Kamer voor- lezing gedaan van een decreet, waarin beide Kamers van het Par lement ontbonden worden ver klaard. De Rotterdamsche burgemeester, mr. Oud, kwam de eerste sinaas appelen, die met hel ss. -Tiius" weer werden aangevoerd 27.315 kisten, zoeals gemeld zelf keuren. lijk maakte, heefit Ds. Schmidt toch zelf de Kerstviering willen verzorgen. De inspanning is hem waarschijnlijk te veel geweest en gisterenmiddag is hij ontslapen. Vrijdagmiddag zal de lijkdienst gehouden worden en Zaterdag wordt Ds. Schmidt in Amsterdam begraven. Vitamine D tabletten. Voor die genen, die voor hun kinderen van 3 maanden tot 3 jaar verzuimd hebben vitamine-D tabletten te ha len, bestaat hiertoe alsnog gelegen heid op Vrijdag des morgens van 1012 uur en des middags van 2- 4 uur in heit uitreikimgslokaal Nieuwstraat 12. Men zij er op bedacht, dat we gens grootere s' erkte van de ta bletten slechts 1 (één) tablet per maand dient te worden gegeven. Naar de persdienst van het Belgi sche Ministerie van Buiter-landscibe Zaken meldt zal de Centrale Con> missie voor de Rijnscheepvaart den 17den Januari te Brussel bijeenko*- men. De commissie zpl trachten de levensmiddelenverzorging voor de schippers op den Rijn te verzekeren. Bovendien zaï zij zich bezighouden met de finanoieele problemen, welke voortvloeien uit de verschillende var luta Zoo als bekend, bestaat de commissie uit. vertegenwoordigers va® Engeland, Frankrijk. België. Zwitser land. Nederland en de Ver Staten. - Een gewezen Deensche SS-inan is in KO'penJrag'era door een vuur- pelotcm van 12 politie-agenten dood geschoten, wegens moord op een vroegeren correspondent van de Daily TeL" Dit is de eerste exe cutie tn Denemarken sinds 50 jaar Gedurende het afgeloopen week einde is ongeveer de heele wereld in Londen op bezoek gekomen. Achthonderdvijftig gedelegeerden van de Vereenigde Naties hebben zich gevoegd bij de 360, die er zich reeds bevonden, om morgen te be ginnen met den opbouw van een nieuwe wereld. Dertig beroemde Lo'ndensche hotels en tal van par ticulieren hebben de handen ineen geslagen, om aan al die vreemde bezoekers onderdak te verleenen. De „geografie" van Londen is vreemd, maar tactvol. China, De nemarken en de Philippijnen zijn ingekwartierd in Grosvenor House. Joegoslavië, de Libanon en Ethiopië zitten gezellig bij elkaar in de Mav Fair.. Turkije, Perzië en Jeru hou den elkaar in Park Lane gezelschap De Ritz huisvest Nederland, Egypte, Griekenland, Syrië en de Dominicaansche republiek. Dé Ber keley verleent onderdak aan Tsjecho-Slowakije, Zuid-Afrika en Ecuador. De Vereenigde Staten en Frankrijk deelen Claridge's: Canada en Saudi Arabia de Dor chester. De Savoy met België, Luxem- Argentinië, Venezuela, Boli- 1 exico' Brazilië en Panama zelf 6611 v enbondje op zich De namen van de verschillende gedelegeerden zijn geen zekere aanduiding voor hun nationaliteit. De heeren Blum, Blanchard en Pavolsky b.v. zijn lid van de Ame- rikaansche delegatie; een Senator en een Stevens vertegenwoordigen België en een O'Farril komt uit Argentinië. Senor Roberto Jiminez, gedele geerde voor Panama, brengt voor eerst van zijn léven een be- 5 '^,aan Europa. Hij staat er ver- bedelaars^iifm' de straten niet Vo1 dat bi-ina ieder een, die op straat wandelt, iemand in den oorlog heeft verloren" al dus Senor Jiminez, „verwonder ik me over de opgewektheid, welke bier keer echt." Senora Jiminez is van meening, dat de Londenaars er goed gekleed en weldoorvoed uitzien, doch dat de Londensche winkels erg duur zijn. Zij mist vooral haar vijf kin deren in Panama, van wie de jong ste ruim vier maanden oud is. Emin Ali Sipahi, de Turksche ambassadeur van Jeddah, die tien jaar geleden al eens een bezoek van vijf dagen aan Londen heeft gebracht, verklaarde; „Ik vind de Landenaars ernstiger en soldates- ker èn jonger". Hoead Kececi is verbaasd over kwaliteit en kwantiteit van het voedsel in Londen. (Hij was Turksch ambassadeur in Boeda pest gedurende de Russische be legering van die stad!) Zondag was de „dag der moei lijkheden". De gedelegeerden van de kleinere naties, die zeer op hun waardigheid gesteld zijn, maten met een duimstok de hun toegewe zen kamers na, om er zeker van te zijn, dat zij geen kleinere kamers hadden gekregen dan andere, nog kleinere naties, die lager op de anglijst staan. De grootere' naties maken zich daarover niet druk. Maandag is men met „sightsee ing" begonnen. De Turken waren de eersten met een tocht! e naar Windsor. Het ministerie van buitenland- sche zaken heeft een heele reeks uitstapjes georganiseerd naar de door bombardementen geteisterde gebieden, de dokken, vliegtuigfa brieken. kampen, musea, zieken huizen en plaatsen, vanwaar op D-dag de troepen naar Frankrijk zijn overgestoken. Portsmouth, Oxford en Cambridge,, alsmede Newmarket staan eveneens op de lijst van dè te bezoeken plaatsen. In de verschillende theaters in het West End blijven iederen avond plaatsen gereserveerd voor de gedelegeerden, terwijl een drie tal banen, waar windhondenrennen worden gehouden, vrijen toegang aan de leden der budtenlandsche delegaties hebben aangeboden. Op de lijst van 47 naties, die aan de Londensche conferentie zullen deelnemen, ontbreekt ditmaal Zwitserland, eens het tehuis va» den Volkenbond. De aanvoer van versche visch uit zee blijft nog zeer onbevredigend. Weliswaar zijn enkele partijtjes visch van IJmuiden naar Scheve' ningen verzonden, doch de vraag naar zeevisch blijft zeer groot, zoo dat de vischhandel in geenen deele in staat is de vele orders uit te voeren. De kustvisscherij ligt nog geheel stil, hoofdzakelijk tenge volge van de slechte weersomstan digheden, Slechts enkele van deze schepen, de grootste ervan, zijn buitengaats. De vangsten van deze bootjes be staan hoofdzakelijk uit platvisch, o.a schol en schar. Fijnvisch, zoo als tong en tarbot, wordt weinig of in het geheel niet gezien. Betere aanvoeren zijn te ver wachten. wanneer de loggers aan de treilvisscherij gaan deelnemen. Een 25 a 30-tal van deze schepen zal ter versche visehvangst uit varen. Tengevolge van het gebrek aan materialen, vordert het klaar maken voor de visscherij langeren tijd dan in normale omstandig heden. De verwachting is echter, dat einde dezer maand het meeren- deel der treilloggers zee zal hebben gekozen en dat de vischaanvoer dan beduidend zal verbeteren De voorraad gezouten haring (in hoofd zaak steurharing) in de diverse visscherijplaatsen is aanzienlijk. De vraag er naar in het binnen land is zeer groot, vooral naar bokking. Gewenscht is, dat deze haring, gezien de houdbaarheid, dezen winter geruimd wordt. Een aantal officieren, zich noemende soldaten vran het „oude leger", heefr een petitie gericht tot H. M. de Koningin, waarin het zijn bezorgdheid uitsprekt om het behoud van het Koninkrijk en over de wanordelijk heid en ondoelmatigheid van 's lands defensiebeleid. De petitie gaat ver gezeld van een uitvoerig memoran dum. Er zijn elf zuiveringsraden voor detailhandel en ambacht ingesteld. Secretaris van den zuiveringsraad voor de provincie Zuid-Holland (be halve het gebied van de plaatselijke kantore te 's-Gravehhage. Leiden en Gouda van de kamer van koophan del en fabrieken voor Zuid-Holland) is mr W. Noordijk te Rotterdam. Het secretariaat, waar de klachten kunnen worden ingediend, is geves tigd Karei de Stouteplein 9, Rotter dam. Voor het gebied van de plaatse lijke kantoren te 's-Gravenhage, Leiden en Gouda van de kamer van koophandel en fabrieken voor Zuid- Holland is mr. J. J. H. M. Peters, •s-Gravenhage, secretaris van den zuiveringsraad. Het secretariaat is gevestigd Sweelinckstraat 98, 's-Gra venhage. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Donderdag avond. Krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West Zwaar bewolkt met plaatselijk eenigen lichten regen. Verdere stijging van tem peratuur. Waarschuwing van den wind- en stormwaarschuwingsdJenst. Heden- morsen elf uur alte districten: Wordt verwacht, harde Zuid-Wes ten wind. Donderdag ie Januari. Zon op 8.45 uur, onder 18.50 uur; maan op 12.20 uur. onder middernacht. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur. Barometerstand: 757,0 mm. Windrichting): Z.; kracht: 5. Temperatuur: 5,8° C. Weersgesteldheid: bewolkt. Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren- en 8 uur hedenmorgen)4,8° G.; mini- —2.48 e. Volgen» Spaan»che regeerings- kringen zal don Juan 12 Januari a.s. met zijn vrouw per vliegtuig in Lissabon aankomen. Zijn v-- luig zal over Spaansch gron bied mogen vliegen, meldt Rc Ook het Fransche agent 'aap A.F.P. meldt, dat de Spa, -che troonpretendent dezer dagen in Lissabon wordt verwacht. Franco zou morgenochtend Ma drid verlaten, echter, naar het heet niet om don Juan te ont moeten, maar om op jacht te gaan. Sprekend voor vertegenwoor digers van de pers, zeide de Spaansche minister van buiten- landsche zaken: indien don Juan op zijn weg naar Portugal over Spanje zou reizen zouden hem in dit land de militaire eerbewijzen worden gebracht, zooals ook in Portugal namens Salazar zal ge schieden. De minister ontweek echter alle vragen over de moge lijkheid van een eventueel onder houd tusschen Franco en don Juan aan de Portugeesche grens: Het schaaktornooi te Hastings is gewonnen door Tartakower, die in de laatste ronde na 29 zetten won va» Aitken. Bij beschikking van het college van rijksbemiddelaars is bindend vastgesteld een regeling van loo- nen en andere arbeidsvoorwaar den in het brandstoffenbedrijf. Hierin zijn de gemeenten verdeeld in vijf klassen. De loonen voor vaste volslagen werknemers be dragen 39 per week voor ge in eeniteklasse 1 en 33 per week voor gemeenteklasse 5. Voor losse volslagen werknemers 7.50 voor de eerste vijf dagen en 5 voor den Zaterdag in gemeentekla e 1, resp. 6.40 en 4 voor gemeente klasse 5. Opgenomen is o.a. een jeugd- loonregeling, overwerkregeling en bepaling van den arbeidsduur. De regeling treedt in werking op 3 December 1945 en is van krachit tot en met 31 Maart 194a NL-300, gezagvoerder Viruly, 8 Januari 02.00 gmt vertrek Batavia, pass.: 30, mail: 33 bags. NL-310, gezagvoerder Moll, 7 Ja nuari 03.45 gmt aankomst Batavia. NL-307, gezagvoerder Rijkhof 8 Januari 03.05 gmt aankomst Co lombo. NL-304 gezagvoerder Brugman, 8 Januari 09.05 pl.t. vertrek Schip hol, 9 Januari vertrekken Napels richting Cairo. NL-305, gezagvoerder Snitselaar, 9 Januari vertrokken Cairo, ver moedelijke aankomst Napels KOSTELOOZE MAALTIJDEN VOOR OFFICIEREN EN ONDEROFFICIEREN Het Tweede-Kamerlid Bajetto heeft den minister van oorlog de volgende schriftelijke vragen gesteld Is de minister bereid mededeeling te doen van de redenen, welke hij heeft om nog steeds de kostelooze verstrekking te handhaven van warme en koude maaltijden aan officieren en onderofficieren Wil de minister mededeelen in hoe verre in restaurants en dergelijke ge legenheden zulke kostelooze maal tijden, alsmede dranken tegen ver minderd tarief, kunnen worden ge noten Bestaan soortgelijke inrich tingen ook voor militairen beneden den rang van onderofficier Wil de minister een opgave doen van de totale kosten (hieronder begrepen die van huur, bediening, verlichting, verwarming, muziek, enz.), daaraan, tot dusverre door den staat besteed, en van het bedrag dier toosten per maand 7 Engeland. Frankrijk, Rusland en de Vereenigde Staten hebben do Oostenrijksehe regeering officieel erkend. Het aan WAG. van Rossum, bevrachttngseommissaris te Nijmegen, gegeven bevel tot staking van do uitoefening van zijn funetle. i» in»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3