DE HARTEKREET van het oude leger Hieuw Nederlandsch voorstel Uno kiest Veiligheidsraad DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STILLE OMGANG „Gebeurtenissen, die ons verontrusten" ?e waiienpn om op- Don Juan vliegt naar Portugal Onderkleeding op punten Belangrijke concessies verwacht Staatsgreep op Hawai Indonesisch beroep op de Koningin Vliegdienst New YorkAmsterdam Inspectie-vlucht der Amerikanen Nederland gekozen De stemmen-verhouding ter algem. vergadering Nederland in den Veilig heidsraad Gestolen goed in Zwitserland Rechtscollege voor de teruggave benoemd Loonregeling rietbedrijf R'd«m Giro #098 Directeur: /oh. Kuljpers. HoofdrecS.: Mgr Dr. J Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvaat. Drukker: N.R.C N.V UIt*. v. d. Maas bode-Stichting NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 14 JANOAM IMSJAARGANG Abonm ementapr 3.25 p. kwart. 1.10 p main cl 0.26 p week Tö<f. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertent iën 15 ets per mm. Toen na de bevrijding van het vaderland een begin kon worden gemaakt met de vorming van een nieuw geregeld leger, stonden daarvoor verschillende wegen open Het ware mogelijk geweest het meest bruikbare kader en daarna de jongste jaarklassen van het oude leger op te roepen en daaruit de gewenschte eenheden te formeeren. Men heeft dat niet gedaan. Op het oude leger als zoo danig is niet teruggegrepen Men heeft voor de vorming van de al lereerst benoodigde troepen geput uit de boven den grond gekomen Binnenlandsche Strijdkrachten. Deze waren zeer gemengd van samenstelling uit een oogpunt van leeftiid geoefendheid en gezind heid óok in het kader stonden beproefde krachten naast aanvoer ders zonder eenige militaire vor ming en ervaring Deze eenheden hebben veel zeer lofwaardig werk gedaan: zij bewezen het vaderland en de bondgenooten belangrijke diensten. Maar wat ook wel te vreezen was: na den wapenstil stand hebben zij als vredesforma- ties. in veel mindere mate voldaan Het voorbijgaan van het oude le ger met zijn normale scholing en traditioneele soldatendeugden heeft zich gewroken. Wie om zich heen ziet en het oor te luisteren legt. weet dat met de nieuwe troe pen, om het zacht te zeggen, zeer gemengde ervaringen zijn opge daan. Het kon ook moeilijk an ders: men heeft zich op dit ge bied laten verleiden tot een soort revolutie-bouw. Het zijn de gevolgen van déze handelwijze, die een aantal offi cieren van de Kon. Landmacht deden besluiten zich tot H.M. de Koningin te richten met een in drukwekkend vertoog, waarin zij dringend vragen om „redding uit de wanordelijkheid en ondoelma tigheid van 's lands defensiebe leid." Zij spreken namens degenen, die sinds Juni 1940 ondergronds aan de vorming van het nieuwe leger uit de beschikbare krachten van het oude hebben voortgewerkt onder sanctie van de regeeriing te Loncten Later aldus is de klacht werd dat eenmaal ge schonken vertrouwen ondermijnd: de regeering gaf aan niet-militaire organisaties de voorkeur. Het nieuwe leger, dat met ontzaglijke offers in het geheim was voorbe reid en zware verliezen leed door gevangenis en executie, kwam als zoodanig niet aan bod. Inplaats van voort te bouwen op de hechte fundamenten van vakkennis, zelf verloochening en discipline, waag de de militaire overheid zich aan een Pro.efno»iing, welke de jarn- merhjkste resultaten heeft opge leverd. „Muiterij, dienstweigering, Insubordinatie, vandalisme en de sertie tot ongekende percentages zijn aan de orde van den dag." En het bij de petitie gevoegde me morandum geeft een ontstellend beeld van de wantoestanden, wel ke zich bij de nieuwe eenheden hebben voorgedaan. Het bevat voorts aanwijzingen, die waarde vol kunnen zijn indien de behoefte zou worden gevoeld alsnog op kor ten termijn aanvullende voorzie ningen te treffen. Zeker is het veelzeggend, dat de petitie vergezeld Is gegaan van een verklaring onderteekend door vooraanstaande leiders van katho lieke en protestantsohe sociale or ganisaties. Zij spreken van de „ernstige gevaren, die de grond slagen, de orde en de rust van onze volksgemeenschap bedrei gen." Wie denkt daarbij niet aan een jaartal In onze geschiedenis, toen dezelfde organisaties de heohtste steun waren voor een vastberaden bewind? Ook de pe titie gewaagt van duistere, vijan dige krachten. En doelde minister Schermerhom op dezelfde ver schijnselen, toen hij dezer dagen de Kamer sprak over „lieden bènD?nrust z°cken" en over „ge- beurtemssen die ons verontrus- Deze lichting en dat kader vor men het begin van het nieuwe le ger en daarin mag ons volk ver trouwen hebben. Het moge het le ger worden, waarop de sociale lei ders (een Poels, een Ronoken, een De Bruyn, een Maenen) doelen: een leger „dat in zijn leiding, zijn doelstelling en zijn streven door drongen is van den geest der chris telijke beginselen, waarop heel onze volksgemeenschap moet zijn «pgebouwd eigen dienst op New-York zou openen. Zaterdag vonden op Schiphol en te Amsterdam besprekingen van Amerikaansche en Ned. luchtvaart deskundigen plaats, om aangele genheden van verschillenden aard, als meteorologische dienst, radio verbinding, grond- en stations dienst onder het oog te zien. Alle teekenen wijzen er dus op, dat Schiphol binnenkort als trans atlantische luchthaven zal worden ingeschakeld in het wereldverkeer Met de eerste maatregelen op defensiegebied is het bevrijde Ne derland niet gelukkig geweest. De gesignaleerde euvelen zijn de twij felachtige vruchten van een on doordacht beleid. Maar men zou verkeerd doen met te meenen, dat de nieuwe legervorming een mislukking is of dreigt te worden De nieuwe Ie- moet n.l. nog begin nen. Zij vangt aan met de lichting, 'V™. gekeurd wordt en straks geleid te worden door het in En geland gesahoolde kader. De Stille Omgang te Amsterdam zal dit jaar worden gehouden op de Zondagen 10 en 17 Maart a.s. De spoorwegen zullen 's nachts een beperkt aantal personen kunnen vervoeren. Nadat de Spaansche ambassadeur te Lissabon de Portugeesche regee ring had meegedeeld, dal Franco geen bezwaar heeft tegon de aan wezigheid van den Spaanschen kroonpretendent in Portugal, heeft de Portugeesche regeering Don Juan toeslemming gegeven, Por tugal te bezoeken. Don Juan heeft zich per vliegtuig uit Zwitserland naar Portugal begeven. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Alberto Mar tin Artajo, heeft intusschen op een persconferentie ontkend, dat er tusschen Franco en Don Juan een overeenkomst tot stand zou zijn gekomen Distributie wordt verruimd. Om een ruimere distributie van onderkleeding mogelijk te maken, zullen aan tricotagefabrieken meer grondstoffen worden toegewezen dan aan andere textielfabrieken In verband met de ruimere distri butie van tricotgoederen zullen over enkele maanden nieuwe textielkaar- ten worden uitgereikt, welke volgens leeftijden zijn ingedeeld De distri butie van onderkleeding zal dan met meer op vergunning met speciale punten geschieden, maar zonder ver gunning en op punten van de tex- t ie Ik aart Voor groote stukken bovenkiee- ding zooals costuums, jassen en mantels, zal het vergunningstelsel met speciale punten voorloopig nog gehandhaafd blijven. Frederick Kuh, een Amerikaan- sche correspondent, meldt uit Lon den, dat de Nederlandsche regee ring zeer binnenkort een nieuw belangrijk, door de Britsche regee ring goedgekeurd aanbod, aan de Indonesische nationalisten zal doen. Lt. gouverneur-generaal van Mook. aldus de correspondent heeft het aanbod bij zich en zal onmiddellijk na aankomst in Ba*a~ via, op Dinsdag a-s..^ een be spreking voeren met Sjarir. Volgens radio New-York is pre sident Lexcot van Hawai gisteren, bij een door het leger uitgevoer- den staatsgreep, in zijn huis ge vangen gezet. Deze staatsgreep zou zijn uitgevoerd, nadat de president geweigerd had in te gaan op een verzoek om vrije verkiezingen. Het bestuur zal nu door militairen worden waargenomen, totdat ver kiezingen zullen hebben plaats ge had. Kuh verklaart, dat de voor stellen. volgens een, naar zijn meening, „gewoonlijk betrouwbare en goed ingelichte bron", het vol gende inhouden: 1. Een spoedige algemeene ver kiezing in Indonesië, misschien al binnen twee maanden; 2. Voordat de verkiezingen plaats vinden, zal een uitvoerende raad van door Nederlandsche zijde ge wilde Indonesiërs gevormd worden; 3. De Indonesische kiezers zullen hun eigen parlement kiezen, waar aan de uitvoerende raad verant woording verschuldigd is. De raad vertegenwoordigt het opperste binnenlandsche gezag, terwijl de internationale economische betrek kingen en de defensie in handen van de regeering van het Neder landsche gemeenebest zullen be rusten; 4. Een belofte voor onafhanke lijkheid van Indonesië binnen een nader te bepalen aantal jaren. Kuh zegt, dat de Nederlandsche regeering voor het laatste punt 20 a 25 jaar in gedachten heeft. Vol gens Kuh is bovengenoemd plan het resultaat geweest van de bijeen- I komst te Chequers en hij besluit' met de opmerking, dat hoewel de: bevoegdheden van de Nederland-! sche rijksregeering niet in het planl zijn vermeld, het bekend is. dat de Nederlanders het idee voorstaan om Ned.-Indië, Suriname, Curacao en Nederland in een „rijksregee ring" voor buitenlandsche betrek kingen, internationalen handel ei» defensie op basis van een gemeene best te doen vertegenwoordigen. De bekende Indonesische expert op financieel gebied, mr. Mas Slamet, valt in een open brief aan Koningin Wil'helmina de „Indone sische republiek" aan, die hij be schuldigt van „het schaamteloos propageeren van die theorieën, welke alle vrije menschen meenden te hebben vernietigd en uitgeroeid tusscben 7 Mei en 15 Augustus 1945". Hij vraagt de Koningin menschen naar Indië te zenden, die een „breeden kijk en grooten moed hebben om snel te handelen in de tegenwoordige verwarring". De open brief besluit: Majesteit, Uw volk werd bevrijd van het geroep „Heil Hitier". De strijd voor de vrijheid is niet slechts een strijd voor mij of voor de Nederlanders alleen. Het moet er een zijn van de geheele menschheid, die vocht tegen Hitler, Mussolini en de Japanneezer i Vrijdagmiddag te drie uur is op Schiphol geland een DC 4-machine van de American overseas airways, komende uit New-York, via Stock holm. Aan boord van" het toestel, welks bemanning uit acht koppen bestaat, bevond zich de vree-presi dent Flynn van de American over seas airways, vergezeld van elf deskundigen. De heer Flynn deelde mede, dat zeer vermoedelijk mid- den Februari of begin Maart de American Overseas Airways een regelmatigen vliegdienst zullen cpenen op Amsterdam, met door verbinding via Frankfort naar Berlijn. Hij sprak de hoop uit, dat de K.L.M., welke met het ge meentebestuur zoo groote gastvrij heid betoonde, spoedig daarna een Ernstig mazelengevaar uit Indië. Alle kinderen onder de 15 jaar, die nog geen mazelen gehad hebben, moesten in opdracht van den betrokken medisehen dienst van boord gaan van de „Johan van Oldenbarneveld", die binnenkort üit Tandjong Priok zal vertrek ken. Als reden van dezen maat regel wordt opgegeven, dat het dringend noodzakelijk is, het aan tal gevallen van mazelen, dat aan boord van de „Nieuw Amsterdam" zeer hoog was, op drastische wijze te verminderen Het schijnt, dat de klimatologi sche overgang van de tropen naar Europa een zeer gevaarlijken vorm van mazelen in de hand werkt, met ernstige complicaties Aan boord van de „Nieuw Amsterdam" zijn een aantal ziektegevallen met doodelijken afloop voorgekomen. In de toekomst zullen kinderen, die nog geen mazelen gehad heb ben, niet aan boord van de evacuatieschepen worden toe gelaten. Cl. Atilee opent de eerste sitting van de U.N.O. In de Central Hall, Westminster te Londen. Londen. 12 Januari. (A.F.P.) De algemeene vergadering van de U.N.O. is Zaterdag, in plaats van te 10.15, zooals was vastgesteld, pas te 10.45 in zitting bijeen ge komen. De Sowjet-Russische gedelegeer de Gromyko verzocht namens de Sowjeldelegatie om verdaging van de verkiezingen van de niet-perma- nente leden van den veiligheids raad. Reuter meldt nader, dat de Ame rikaansche minister van buiten landsche zaken, Byrnes, hoofd van de Amerikaansche delegatie, zich tegen het Sowjet-Russische voor- tu.,:^L.verd,adiging van de ver- io4o der niet-permanente verklaard ve«igheidsraad heeft Sow jet-voorstel verworpen Londen. 131 Jan. (A.N.P.-Aneta). Het Sowjet-Russische voorstel lot verdaging van de verkiezingen der niet-permanente leden van den veiligheidsraad, door Gromyko «er algemeene vergadering van de U.N.O. naar voren gebracht, is met 34 legen 9 stemmen verworpen De stemming voor de verkiezin gen is thans aangevangen. De Nederlandsche delegatie heeft «ogen het Sowjet-Russische voor stel gestemd Londen. 12 Januari (A.N.P. Aneta) Nederland is gekozen als hlil^I'Ta"en den voHig- j andprJ'iïd"der*defêgatie'latcn^waar- neidsiaad van de Uno. "nemen. Zaterdag, tijdens de namid dagzitting van de algemeene vergadering van de Uno, zijn Australië, Brazilië en Polen aangewezen, om gedurende twee jaren zitting te houden in den veiligheidsraad, terwijl Nederland, Egypte en Mexico voor een zittingsperiode van één jaar werden aangewezen. Bij de eerste stemming voor de tweejarige periode was een minimum van 24 stemmen gesteld. Brazilië kreeg 41 stem men, Australië 31, Nederland 23 en Polen 19 stemmen Bjj tweede stemming verwierven Nederland en Polen elk 25 stemmen. Bij loting werd daarna Polen aangewezen voor de tweejarige periode. Nadat de voorzitter het resultaat bekend had gemaakt, begaf minister van Klefferus zich naar de plaats van de Poolsahe delegatie en sahudde den leider van deze delegatie, Rzymowski. hartelijk de hand. Na Nederlands verkiezing tot niet-permanent lid van den veilig heidsraad der Uno heeft de woord voerder van de Nederlandsche dele gatie met de volgende woorden uiting gegeven aan zijn voldoening: „Wij hebben er niet naar gestreefd, verkozen te worden, doch nu het geschied is, zullen wij ons uiterste best doen, om zoo goed mogelijk van dienst te zijn. Wij beschouwen de cms opgelegde taak als een d.enst, dien wij den vereenigden volkeren zullen kunnen bewijzen". Minister van Kieffens, het hoofd van de Nederlandsche delegatie, werd door vele gedelegeerden ge- lukgewenscht. Minister van Kief fens zal, als hoofd van de delegatie, deelnemen aan de besprekingen van den Veiligheidsraad, doch bij tijd en wijle zal hij zijn taak door eèn De gebeurtenissen ter alge meene vergadering van de Uno hebben duidelijk getoond, dat geen groote mogendheid kans heeft, de vergadering een be slissing op te dringen, wanneer twee belangrijke stemgroepee- ringen van kleine mogendheden zich daar tegen verzetten. Deze twee groepeeringen eenerzij ds bestaande uit de Centraal- en Zuid-Amerikaansche republie ken, anderzijds de landen van het midden-Oosten, gegroepeerd rond de Arabische liga heb ben practisch de mogelijkheid, de stemming in de Assemblée te beheerschen, mits zij eensgezind stemmen, zooals zij Zaterdag deden bij het kiezen van de niet-permanente leden van den V eiljgheidsraad. Bij de stemming van Zaterdag bleek, dat er reeds algemeene overeenstemming was bereikt ten aanzien van de benoeming van Brazilië, Egypte, Mexico en Polen in den veiligheidsraad. Het is be kend, dat Rusland liever Noor wegen dan Nederland benoemd had gezien als vertegenwoordiger van de West-Europeesche landen in den raad. Ten aanzien van de gelijke rechten van Canada en Australië had de Engelsche dele gatie geen voorkeur, zoodat het geschil tusschen de Big Three in feite beperkt bleef tot het vraag stuk van de keus tcschen Noor wegen en Nederland. De volgende landen zijn geko zen tot lid van d eneconomischen en socialen raad van de Uno: Noorwegen. (Van onzen Geneefschen correspondent.) Daar wellicht een gedeelte van het door de Duitschers in ons land geroofde goed in Zwitserland is terechtgekomen, meen ik de aandacht te moet-en vestigen op een door de Zwitsersche regeering genomen besluit, dat de regelen voor de teruggave van in Zwitser land aanwezig, in de bezette landen gestolen goed aan den oor- spronkelijken eigenaar vaststelt. Dit besluit, dat berust op de in Augustus 1939 aan de regeering door het parlement verleende buitenge wone volmachten, heeft een bij zonder rechtscollege in het leven geroepen, bij hetwelk de oorspron kelijke eigenaar zijn vordering moet indienen. Dit rechtscollege wordt gevormd door dr. P. Bolla, president van het hoogste Zwitser sche gerechtshof te Lausanne, en twee andere leden van dit hof. In dien degene, die de teruggave van eenig in Zwitserland aangetroffen goed verlangt, bewijzen kan, dat hij inderdaad de eigenaar ervan was. zal het bijzonder rechtscollege beslissen, dat het gestolene hem zal worden teruggegeven, onverschillig of de tegenwordige bezitter der zaak in Zwitserland al dan niet te goeder trouw is geweest, toen hij de zaak voor zich verwierf. Wist de tegenwoordige bezitter, dat( het goed door de Duitschers geroofd i was, dan zal hem geenèrlei schade vergoeding betaald worden. Was hij daarentegen te goeder trouw, dan zal de Zwitsersche staat hem eenige I vergoeding uitkeeren. De oorspron- kei ijk e eigenaaar uit bezet gebied zal van iedere verplichting tot schadevergoeding aan den tegen- de Sowjet-Unie, Frankrijk, België. Tsjecho-Slowa- woordiger bezitter vrijgesteld zijn. kije, Griekenland, Engeland, de Vereenigde Staten. Libanon, Oekraïne, Chili, China, Canada, Peru, Columbia, Cuba en Britsch- Indië. Voor de bezetting van den 18den zetel zal vandaag een her stemming plaats vinden, daar van de beide eandidaten, Nieuw-Zee- land en Joeeoslavië. geen van beide 7 aterdag een "tweederde meerderheid verwierf. Bij beschikking van het college van rijksmiddelaars, gepubliceerd in de Ned. Staatscourant d.d. H Januari 1946 no 8, is bindend vastgesteld een regeling van Ico nen en andere arbeidsvoorwaar den voor het rietbedrijf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1