Nieuwe onthullingen over Seyss-Inquart Het doel van de reis bereikt Christison legt bevel neer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. NIET VERMOEDE MACHTEN' Zijn oordeel o.a. over Colijn en Mussert De huldiging van Kardinaal De Jong KOLENVRAAGSTUK IN BELGIË Mijnwerkers uit Italië vertrokken Goederen in Australië, bestemd voor Indië Java thee N ieuwe- W eieldbeschouwinqen Van de Asoren naar New York 35,000 KINDEREN BIJ DEN H. VADER Plechtigheid in den St. Pieter In Óen Nederlondschen bodem GONGSLAGEN Naar de Maan DE DUITSCHE GEEST Demonstratie tegen ds. Niemoeller Kol. Spoor bestemd tot comm. N.l. leger R'dam Giro 90ÖS Directeur: Joh. KUljpers. Hoofdred.: Mgr Dr. J Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. CJltg. v. d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 68sle JAARGANG No. 19921 MAANDAG 28 JANUARI 1946 Abonm ementsp i 3.25 p. kwart. 1.10 p maand f 0.26 p week Tijd. adres: j Broersvest 8 A Tel 68804 j Advertentiën 15 ets per mm. Uit Neurenberg komen meer en meer onthullingen los over de hou ding. welke Seyss Inquart tegen over bepaalde personen en toestan den in Nederland heeft aangeno men. Zoo is een rapport van Seyss bekend geworden, waarin hij nie- alleen een oordeel uitspreekt over Mussert als een „naar afkomst li berale nationalist, die poogt er fas cistische methoden op na te hou den" maar ook andere politici waardeert. Het beste getuigenis kreeg Rost van Tonningen Graaf d'Ansembourg werd door Seyss niet aangezien voor een groote persoonlijkheid Van Geelkerken verdacht hij van voorbehoud je gens het Groot-Duitsche Rijk Feldmeyer en Zondervan vielen bijzonder in zijn smaak Arnolo Meyer verdiende, meende nii. een bijzondere opmerkzaamheid Geen van deze heeren echter waren naar Seyss wel inzag, mannen van formaat. Colijn De eenige man. die in het po litieke leven boven de rest uit stak, was volgens hem Colijn Seyss maakt dankbaar melding van den invloed, dien Colijn's brochure gehad heeft om Nederland te ver zoenen met het toekomstbeeld var. «en door Duitschland beheerscht Europa. Seyss vermeldt dat Co hjn zijn brochure geschreven heeft na een gesprek met hem Een bepaalden afschrik nart beyss van generaal Winkelman, hmdat het volk hem beschouwde a's „een soort vice-koning'' Later Verklaart hij in zijn rapport. da< er in geslaagd is. Winkelman's invloed in te perken en hem ten slotte „sang- und klangios" in ujgsgevangenschap weg te wer ken. De Nederiandsche amb tenaren. Niet alleen over politieke per- SOnen sprak Seyss een oordeel uit Poch ook over de ambtenaren. „Dl ervaringen met de Nederiandsche beambtenwereld maken duidelijk dat deze lieden, zooals alle Ne derlanders, van huis uit moeilijk zijn", zoo schreef hij. „Men moet met hen zeer veel onderhandelen Als ze neen zeggen beteekent dit nog niet een uiteindelijk neen, als ze ja zeggen, overleggen ze de zaak nog langdurig en uiteindelijk ma ken ze zelf uit wat ze doen Ver der hebben ze er allemaal behoefte aah- zich ergens achter te ver schuilen". Den 28en Februari, wanneer Z. Km. Kard De Jong ir. Utrecht een a.gemeene huldiging wordt bereid zal de nieuwe Kerkprins des nr.-irgens in de Ka-hedraa] van St. Cn.hrijne een pontificale 4 Mis opdragen nadat de Pauselijke internuntius Z Exc Mgr P. Gio ibe nem in net priesterkoor de bonnet za' hebben overhandigd. 's Middags on drie uur is er een uficieele bijeenkomst in Tb'Oh. Als feestredenaai zal daar op treden i rof. dr Gerard Brom Het roor Katholiek Utrecht" zat aen Kardi laai toezingen ..Chris'us vineit" van M Gascogne, hei Te De im van Bruckner zal den mid dag uesluiten Ook de Kardinaal •'.ai de aanwezigen toespreken De muzikale leidins van den middag befust bij Hans Ponten, de instrumentale medewerking bij het US.O. Vaarschijnlijk is et samnüs nog een openbare huldiging van ten Kardinaal voor diens palels in re Maliebaan. Vermoedelijk zal net r.cheele Nederiandsche Epis copaat ne plechtigheden bijwonen. Een eerste contingent van 200 mijnwerkers heeft Italië verlaten om zich naar België te begeven Een woordvoerder van het Italiaan sche ministerie van buitenlandscne zaken te Rome verklaarde dat deze werkkrachten naar Belgié kwamen ingevolge een Italiaansch-Belgische overeenkomst, die bepaalt dat deze arbeiders teven dezelfde voorwaar den als de Belgische mijnwerkers aan net werk zullen worden gesteld Volgens dezen woordvoerder zou België 40 000 werklieden aan Italië hebben gevraagd en zal Frankrijk denkelijk ook een beroep doen op 20.000 andere, maar het is weinig waarschijnlijk, dat een dergelijk aantal arbeidskrachten door Italië zal kunnen beschikbaar worden ge steld. Van Australische zijde wordt bericht, dat de Ned. regeering ge noegen neemt met de volgende regeling voor verscheping van relief-goederen uit Australië naar Ned.-Oost-Indië: 1. De goederen zullen gedistri bueerd worden onder de vroegere geïnterneerden. krijgsgevangenen en de meest-behoef ti.gen. zonder onderscheid van nationaliteit of politieke overtuiging, terwijl ab -olute voorrang daarbij gegeven word* aan vrouwen en kinderen 2. De S E A C. zal. in den per soon van generaal Christison ver antwoordelijk zijn voor het leider en regeling van de distributie dier goederen. Intusschen heeft Nelson. de president van de afd Sydney der federatie van bootwerkers, ver klaard. dat het verbod der ver- eeniging op het inladen van goe deren in d» Ned schepen nog nie was opveheven. Alleen was er voortgang gemaakt in de desbe treffende onderhandelingen VOORLOOPIG GEEN UITVOER. In vakkringen op Ceylon wordt algemeen aangenomen, dat Java en Malakka in de eerste twee of drie jaar niet in staat zullen zijn hun t-hee op de wereldmarkt te bren gen. daar de theeondernemingen in deze gebieden zich in een ongun- stigen toestand bevinden, als ge volg van de verwaarloozing tij dens de Japansche bezetting. RAAD VAN BESTUUR VAN SURINAME. Bij K. B. zijn benoemd tot leden van den raad van bestuur van Suriname: dr M. de Niet. vice- voorzitter R. G. Vervuurt, lid en dr R de Greve. buitengewoon lid. door HANS HERMANS NEW YORK. 16 Jan. 1946 C NEL kan het beeld va-n de wereld veranderen. Een heelen dag hebben wij op de Azoren ui een zomersche warmte geleefd en na een nachtvlucht van bijna veer tien uren aan één stuk ligt New Foundland onder ons als een soort Siberië Uit de hoogte gezien: een woest land van bergen, bosschen en enorme wateren en dat alles dik onder de sneeuw Het heeft dan ook heel wat in ?ehad met die nachtvlucht. Tus- schen de Azoren en New Foundland werden zware stormen gemeld De tocht zou minstens vier uur langer duren dan normaal bat beteekent: Z.H. de Paus heeft, naar wij reeds in een deel onzer vorige editie hebben gemeld, Zaterdag morgen in den St. Pieter vijf en dertigduizend kinderen toegespro ken, die door de U.N.R R A wor den verzorgd. Onze Romeinsche correspondent seint ons omtrent deze ontroe rende plechtigheid de volgende bijzonderheden: Nog nooit heeft de grijze Se Pieter zoovele kinderen binnen haar muren gehad. Teen Z.H. de Paus om kwart over tien de reusachtige basiliek werd binnengedragen onder het geschal van de zilveren trompet ten, hieven de kinderen, die reeds vóór negen uur aanwezig waren de hymne „Oremus pro pontifice" Na het gebed moest de H Vader ruim vijf minuten wachten, voor dat het geestdriftige gejuich der tienduizenden kleinen verstomde. Zijne Heiligheid sprak de kin deren op vaderlijke wijze toe en spoorde hen aan, veel en vurig te bidden, opdat de groote menschen met doof zouden blijven voor de stem van Christus. Vervolgens richtte de Paus het Engelsch het woord tot de leiders van de U.N.R.R.A.. die de kinderen vergezelden en bracht hun dank voor de hulp, die zij aan de door den oorlog getroffen kin deren hebben verleend. Vele kin deren loopen thans nog zonder bescherming door de verlaten groote steden. Tenslotte gaf de H. Vader alle aanwezigen den pauselijken zegen zich nog enkele te verii^ Mvorens de basiliek Uatiaansche -n de Bij een vroolijk marinefeest in Cadiz sprak een Nederlandsch zee-officier met een Spaansch admiraal terloops over den tach tigjarigen oorlog, „Nederland en Spanje oorlog gevoerd"" vraagt de admiraal in stomme verbazing. „Mijnheer, daar heb ik nimmer van gehoord. Dat moet'een mis verstand zijn" Toen onze jonge luitenant vol hield, werden er anderen bijge haald: „Of een der Spaansche officieren daar ooit van gehoord had? Een oorlog tusschen Spanje en Nederland die tachtig jaar ge duurd heeft?" De officieren haal den hun schouders op Die Neder lander moest in de war zijn! Tenslotte kreee een der Spanjaar den een ingeving. Misschien misschien bedoelde hun Nederiand sche collega dat beetje opstandigheid in de Vlaamsche provincies in oe 16e en 17e eeuw? Deze anecdote vertelt de jurist- historicus Prof. Mr J A van Hamel in een der historische op stellen uit den bundel die onlangs onder den titel „Vaderlandsche Voetsporen" is verschenen. Elsevier, Amsterdam). meer olie, meer benzine en minder passagiers Ons mooie vliegtuig een Sky master-type met zijn gemakke lijke fauteuils, verliet Santa Maria zonder ons. Eenzelfde type. maar met oc-rlogsaccommodatie. voor sol daten bestemd, werd ons toegewe zen Geen fauteuils, slechts twee lange banken als in een trein Geen fijne prismalichtjes. die precies up den schoot schijnen, zoodat men den heelen nacht kan lezen als men wil Een stapel dekens op den hou ten vloer De overjas als kussen en dan tpaar probeeren den slaap vatten, terwijl het vliegtuig, bum- pend van je welste. tegen den zwa ren storm optrekt.En af en toe eens even naar buiten kijken naar het dichte, jagende wolkendek be neden en naar de rustig-voort- draaiende motoren, gebouwd in den rustig voortschuivenden vleugel, met zijn.-aluminium-huid glinste rend in het maanlicht..r:- Zoo naderden wij New Foundland in een kou van 15 graden. Om bin nen drie kwartier weer verder vliegen naar het einddoel: New York. Het verhaal is heelemaal niet typeerend voor het boek. Wél ty peerend is de reactie erop van den schrijver. Uit naam van het voor zijn vrijheid worstelend Nederland voelt deze zich miskend, en in een weergaloos tieren epiloog zegt hij den admiraal alsnog de waarheid over dien taaien strijd, uit het niet en uit verdrukking begonnen, waar in Spaansche elite-legers en een machtige diplomatie het hoofd stootten tegen de niet-vermoede en geheimzinnige kracht welke in dit onaanzienlijk stukje Bataafsche grond van oudsher Ingeworteld scheen Er is nauwelijks eén artikel in de reeks aan te wijzen, waarin prof van Hamel niet met trots op deze geheimzinnige energie tot grootsch ondernemen of tot verzet tegen de verdrukking in zinspeelt. Lettend EN zie: beeld (Bij wederom verandert het van de wereld. Boven de wolken schijnt de zon Lang zamerhand verdwijnen de wolken. Diep onder ons ligt. Noord Amerika: een vlak 'and van bosschen. bos schen en nog eens bosschen, zoover het oog op deze groote hoogte reikt Hier en daar liggen er witte, be sneeuwde plekken doorheen met enkele huizen erop: farms in de sneeuw In Zuidelijker regionen echter verdwijnt de sneeuw hoe langer hoe meer Rond Boston zijn het nog maar enkele plekken meer En als New York in zicht komt. zijn alleen de huizen nog maar witte vlekjes Honderdduizenden kleine, witte vlekjes, allemaal naast en boven en onder elkaar. Losse huizen in enorm uitgestrekte wijken, zoo ver als het oog kan zien. Alles schit- terend in de zon. Hier schijnt op den ti.id waarin de meeste dezer inqerdaad do zon weer volop Het Eindelijk zijn we dan zoovei Volgens mededeelingen van ge leerden is er contact met de maai Een experiment met waardevol] toepassingen voor vredes- en ooi logstijd. Dat zal wel, maar ik vim het maar een gevaarlijk spelletje We hebben nu vijf jaar contai gehad met Mars. Conclusies laat i; over aan de lezersschaar. De maan was tot nog toe ee stuk poëzie voor lieden .net vas' of niet-vaste verkeermg, de maa vormae een belangrijk onderdei bij St. Nicolaasfestiviteiten Laa het nu daarbij blijven We knoeiei tegenwoordig overal aan. De maa. met haar 30 000 kraters biedt na tuurlijk een prachtige gelegenhei' voor concentratiekampen in ooi logstijd of voor opberging vai collaborateurs in vredesdagei doch om in dit werk thans oo. nog de maan te betrekken acht ii een daad van niet gerechtvaardig de annexatie. Trouwens wat moeten we ei doen? Eén maan-dag, niet te ver warren met onzen Maandag, duur. 14 dagen. De hitte stijgt tot 12i graden Een maan-nacht duurt ooi twee weken en dan zaki di temperatuur tot 100 graden onde nul. Alles is voorts zoo dood al.- een pier Hoe de aarde er uitziet als men op de maan staat, heDbei de geleerden ook al uitgevischt Blauw-grijs is de terugkaatsin; van zonnelicht door zeeën ei oceanen, geei-rood door het vaste land. De aarde zelf is een kleurig wagenrad gelijk En toen, en toen Het bloed kruipt, waar het nie gaan kan. Er komen binnen 10 jaa: raketreizen naar de maan Eer journalist moet daarbij zijn Dut is er mijnerzijds al een brief onder weg naar Californië, om voor onze krant de eerste reis te mogen mee maken. Echter heb ik als conditie gesteld dat ik moet weten, hoe ik kan terugkomen want ik voel e niets voor un legaal of illegaa op de maan de Nederlandi-ctn driekleur te hijschen oij een hitti of koude ais boven werden ge noemd en dan daar permanent ti moet bivakkeeren Overigens kan de situatie li 's menschen leven snel zich wijzi gen. Nu zijn we belangstellend wat er nog zal gebeuren, welke personen ons de eerste maanbe- richten zullen geven Hadden de Duitschers nog drie maanden lan ger de baas kunnen blijven, dar waren wij in West-Nederland alle maal naar de maan geweest HENK VAN DER MAZE. Zes tr Duitsche studenten, die worden beschreven als „reaotionnairen" hebben, naar de United Press meldt, demonstraties gehouden m een kerk te Erlangen, waar ds. Martin Niemoeller voor een groot auditorium preekte. De demonstratie bereikte haar hoogtepunt, toen ds. Niemoeller zeide: „Wij spreken veel over den honger, veel over de harde om standigheden waarin wij leven, maar ik heb nog nooit spijt hoe ren betuigen over het leed. da' wij an-deren hebben aangedaan en over het terrorisme van ons e:"er volk. Niemand heeft cot nu toe vergiffenis gevraagd aan de vol ken die zoo veel hebben geleden onder ons terrorisme". Verschillende groepjes studen ten, die in de kerk hadden plaat- genomen trachtten de nreek P ooteibreken door mei -1e - eie over den grond te schuifelen. opstellen geschreven zijn (in de jaren '40 en '41 vermoedt men al spoedig en in een ontroerend nawoord erkent de schrijver het zelf dat deze rasechte vertegen woordiger van Nederiandsche on verzettelijkheid zijn landgenooten, tot de uiterste grenzen van wat onder Duitsche censuur toelaatbaar was. moed in spreken wil door hen den spiegel van het verleden voor te houden Of de schrijver met jns een wandeling maakt langs onze grenzen, causeert naar aanleiding van iets dat hem toevallig aan 't speuren bracht een oud boekje, een schilderstuk 0f hij zich ver meit in hoogtepunten van Neder- landschen ondernemingszin, de vorming van onzen Indischen Ar chipel. den tocht naar Chattan, de Kaapvaart, steeds signaleert men den begeesterende» toon van één die het Nederiandsche karakter doorgrond heeft en er trotsch op is tot dit volk te behooren Professor van Hamel zou geen jurist zijn wanneer de liefde tot zijn land hem ook niet gebracht had tot een groep artikelen, waar in hij den vinger legt op wonde plekken in ons staatsbestel. Mis schien is deze groep het minste ge deelte van zijn boek, omdat de situatie sinds '40-'41 wel eenigszins veranderd is. en het „gesprek" ge legenheid kreeg zich over deze pro blemen sterk te ontwikkelen. Maar altijd leesbaar, meestal origineel, en onveranderd mannelijk en fier, vertoonen deze „Vaderland sche Voetsporen" den vasten tred van een Nederlander, die niet van 'vrgen weet en ziin gang gaat. met. Ie rust en de krach', die hel e;" 'eel zijn van een groot voorgeslacht. vliegveld La Guard'.a het groot ste van -Amerika, waar iedere drie minuten éen toestel opstijgt of neerkomt, ligt, ln de blakende zon en in een nevel van zonlicht schemeren in de verte, aan den overkant van de Hudson, de om trekken der wolkenkrabbers Het doel is bereikt. es Nederiandsche journalisten trekken New-York binnen. Wat merkt New-York daarvan! De stad waar iederen dag drie millioer menschen in- en uittrekken met auto's, ferry-booten, subways eh treinen, die met groote massa's ieder oogenblik het ondergrondschr reuzenstation met zijn 48 perrons binnenstormen Zes Nederiandsche journalisten zoeken een plaats in deze rroote stad Het is niet gemakkelijk, -,oo':: plaats te vinden. De hotels zij.: vol. De woningen zijn vol. New- York is vol. New-York heeft een woonruimte-probleem, moet woeke ren met de hotelruimte onver wachte situatie! Een eerste ont- noeting met een probleem Laat het u een teelten zijn, zeg- jen onze gastheeren. Alles is op het oogenblik een probleem in de Ver- eenigde Staten Voor die problemen ziin wi.i tenslotte gekomen! Komenden Vrijdag legt generaal Chris ison als opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Ned. Oosi-Indië het commando neer. Hij wordt opgevolgd door luit.-generaal Sir Montague Stop ford Volgens den voorlichtingsdienst van het Ned.-Ind. leger is de verwachte benoeming van kolonel S H Spoor tot commandant van het Ned.-Ind. leger nu bevestigd. Kolonel Spoor heeft nu den rang van waarnemend luitenant-generaal met den werkelijken rang van ge- neraal-majoor. De plechtige overdracht van het opperbevel zal op den 31sten Ja nuari plaats vinden, op weiken dag ook een gezamenlijke Nederiand sche en geallieerde parade, in de stad ter fere van den verjaardag ,,a Beatrix gehouden zal in Indië betreft, valt te melden, dat behalve Va-n Mook ook Sjarir te Batavia is teruggekeerd.. Van beteekenis is ook in ver band met de gespannen situatie te Bandoen-g dat generaal Haw thorn daar een bezoek heeft ge bracht Men meent, dat dit ver band houdt o.m. met het feit. da' groepen Japanneezen. waaronder ook Japansch marine-personeel, met de terroristen samenwerkten De ontwapende Japanneezen mei bepaald anti-Westersch-e houding, zijn per vliegtuig naar Batavia overgebracht. De repatrieering. Het repatrieeringsschip „Johan van Oldenbarneveldt" wordt op 10 Febr. te Amsterdam verwacht met 2004 geëvacueerden. De „Johan de Witt" met 1005 evacué's aan boord, wordt op ongeveer 22 Febr te Amsterdam verwacht. Van het s.s. „Boissevain", dat insgelijks op weg is naar Nederland met repatrieerenden uit Ned. Indië. wordt, zonder opgave van den ver- wachten aankomsttijd, gemeld dat Wat de overige gebeurlenistsen het 1836 passagiers aan bodrd heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1