De huldiging van Kardinaal De Jong NEDERLANDER getuigt te Neurenberg Wandelend door de Duitsche steden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STILLE OMGANG Weerbericht Feestgave van Katholiek Nederland De plechtigheden te Utrecht 28 Treinen zullen rijden De nazificeerings- methoden Nieuw geneesmiddel Paludrine tegen Malaria Zonnevlekken storen radio-ontvangsten Luchtdienst op de West Indrukken uit een verslagen land In de Britsche zone „Als de geallieerden zoo doorgaan, krijgen we weer een Hitier" zonnevlekken de zich in de jaren van de overneer- Frankrijks defensie- begrooting Protesten tegen te drastische beperking Don Juan te Lissabon aangekomen R'dam Giro 9096 Directeur: Joh. KutJpe™ Hooldred.Mgr Dr. J. WttWx. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. XJitg. v.d. Maas bode-Stichting. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1946 JAARGANG No. 19927 Abonnemeirtspt f 3.29 p. kwart f 1.10 p.maand 10.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 08804 Acfvertentlên 15 ets p. mm. Gelijk uit herderlijke brieven blijkt, welke gisteren in de kerken zijn voorgelezen, zal, ter gelegenheid van de huldiging van Z. Em. Joh Kardinaal De Jong op 28 Februari a.s., dien dag in geheel ons land in alle Kath. kerken een H. Mis worden op gedragen tot intentie van Z. Eminentie. De geloovigen wonden aangespoord in zoo groot mogelijke getale dit tl. uner dij te Als feestgeschenk van Kath. Nederland zal den Kerkvorst een geldsbedrag worden aangeboden, dat zal dienen voor he. herstel van de door het oorlogsgeweld getroffen kerken m den lande. Hiertoe zal in gansrh het land op Zondag a.s. een collecte WordeHaariemï Bisschop wijst er in zijn brief speciaal op. dat het voor zijn dlocesanen een plicht van dankbaarheid moet zijn, ri'keliik voor deze collecte te offeren. Dit diocees immers werd in zijn kerken wel zwaar getroffen, maar zoo hevige verwoes tingen als in alle andere bisdommen in kerken en kloosters zijn aangericht, heeft men althans in die mate hier met ondervonden Omtrent ae nleclitlgheden oP ^IrdmaallbarStzal ^worden -■-..i Kardinaal De ...'^^„arna Mmcns geheel Katholiek Nederland zal0wrnï'n'geh" 1 died wnn» nog de volgende bijzonderheden worden vermeld: hal( ell zal de Kardinaal de kathedraal binnentreden, vergezehj door den Pauselliken Internuntius mgr. P Giobbe. De Kardinaal zal voor den bissehoppelilken troon eenige gebeden uit spreken. waarna de Internuntius voorlezing zal doen van de in het Latijn gestelde bul, die daarna ook in het Nederlandsch zal worden voorgelezen. Daarna heeft d eigenlijke overhandiging plaats van de baret, gevolgd door een toespraak van den Internuntius. Deze plechtigheid zal bcnloten worden met een door beide kerkvorsten samen aan te heffen ,Te Deim", dat door het koor zal worden overgenomen. Tijdens het zangen hiervan begeeft de kardinaal zien naar de sacristie waar Z. Em. ziin paarse kleeding zal verwisselen voor het kardinaalspurper, Na afloop van het ..Te Detim zai oe internuntius alleen de verzen en oraties zingen en «e Kardinaal In Purper statiekleed van de sacristie mt naar het priesterkoor w, Veer hNa S vannVadTH„M,s za, gezongen worden het zeven- stemmig Lau^te Dominum van H^rAgessen. hoogwaardl^el(ïs. bekleeders bblewoSd ^.a de leden van het hoogw Ned. Episco- Daat miridaes zal een gToote huldigingsbijeenkomst Om 6rie iri het gebouw .Tivoli". waar. na de begroeting gehouden worden i dr G Brom een feestrede uitspreekt. Een van den kerkvorst^,, vgn Mnzar, Kardinaal De Jong spreekt en solist zinet„ EX n vier_stemmig gemengd koor het „Te Deum" van A +ÏJI arnckner Solisten en instrumentale begeleiding door het trueSitS™ StedelHk Orkest. u ,s Avonds volgt na een fakkeloptocht een openbare huldiging voor het bisschoppelijk paleis in de Maliebaan. Met treffende plechtigheid is Zaterdag in de hal van het stadhuis Ve Haarlem een gedenkplaat onthuld met de namen van de 10 mannen, die uit de groep van 100 Haarlemsche gijzelaars, door de Duitschers weggevoerdjuist drie jaren geleden in de duinen van Bloemendaal waren neergeschoten. De onthulling had door twee oud-gijzelaars plaats. In de kleine zaal van Krasna- polsky te Amsterdam heeft het ge zelschap van den Stillen Omgang Zondag een huishoudelijke ver gadering belegd, die door afge vaardigden uit het geheele land werd bijgewoond. De president van het gezelschap, de heer Alph. Elsenburg, memo reerde het heengaan van mgr. dr. G. C. van Noort als moderator en verwelkomde den heer G. P. J. v. d. Burg als diens opvolger. De verdere leiding Van de ver gadering gaf de president vervol gens in handen van den nieuwen moderator Deze beschreef het mirakel van Amsterdam, dat nu reeds zes eeuwen door katholieke Nederlanders wordt vereerd en besprak vervolgens de vervoer- moeilijkheden, die zich dit jaar bij den Stillen Omgang op 10 en 17 Maart voordoen. Desondanks hoopte de Deken, dat een groot aantal katholieken aan den Omgang zullen kunnen deelnemen. De Ned. Spoorwegen zijn, naar werd medegedeeld, bereid gevon den 28 extra treinen beschikbaar te stellen Het tot nu toe geheim gehouden procédé voor de vervaardiging va.h Paludrine, het nieuwe genees middel voor malaria, waarvan de Britsche geleerden de eerste ie- tails in November 1945 bekend maakten, is thans in Engeland openbaar gemaakt. De Engelsche chemische industrie heeft meege deeld, dat paludrine ofschoon tien maal zoo krachtig als kinine, van eenvoudige samenstelling is en gebruikt wordt in den vorm van een zout. De onderzoekingen voor het vin den van een vervangingsmiddel voor de bestrijding van malaria, namen een aanvang in Engelsche laboratoria na den val van Malak- ka, welke val voor de democrati sche landen het verlies beteeken- de van 99 pet. van den wereld voorraad aan kinine. Eerst werd als vervangingsmiddel meapachri- ne gebruikt, maar zelfs een beter middel bleek noodzakelijk. Paludrine wordt op het oogen- blik vervaardigd in Manchester. X)e vervaardiging op groote senaal wordt voorbereid. De ontdekkers van paludrine zijn de doktoren F. H S. Curd, F. L. Rose en D. G. Daveyn. De laatste maakt op het oogenblik een reis door Australië en Indië, om de toepassing van het geneesmiddel in de practijk te be- studeeren in de gebieden, waar geneesmiddel het meest nood- De radio-ontvangsten op de korte golf werden Zaterdagmor gen gedurende drie uur onder broken door een plotseling optre dend uitsterven van net geluid. Daarmee werd met wetenschap pelijke nauwkeurigheid de voor spelling bewaarheid, die door den voornaamsten Britschen radio- r Edward Appleton. werd gedaan, dat de invloed van zonnevlekken de radio-conditie in de komende dagen zeer ten on- gunste zou beïnvloeden. De „fade out" begon om 9 uur Greenwich-tijd en hield even plotseling als zij gekomen was om 12 uur op. Gedurende deze drie uur werden door Reuter telegram men uit alle deelen der wereld ontvangen, die melding maakten van slechte radio-ontvangst ter plaatse. krachtigste zijn, die sedert 20 jaar werden waargenomen. Op een vraag, hoe hij het ver klaarde, dat er moeilijkheden met de ontvangst uit alle hoeken der aarde werden gemeld, deelde sir Edward Appleton mede, dat de huidige invloed zich bepaalde tot de helft van den aardbol, welke door de zon beschenen wordt. Het was in dit gebied, dat de enorm krachtige radiogolven die door de zonnevlekken uitgezonden wor den de korte golf-uitzendingen op aarde beïnvloedden. In de rechtszaal te Neuren berg trad Zaterdag j.l. de heer Vorrink op als getuige van Nederlands ellende onder de Duitsche bezetting. Op verzoek van den Franschen aanklager Faure gaf Vorrink eerst een overzicht van de politieke si tuatie, waarin Nederland onder de Duitsche bezetting door de Wehrmacht, de nazi's, de „Blut und Boden"-belijders en de Nederlandsche nationaal-socia- listen was gebracht. Van allen waren de laatstgenoemden de meest tactloozen. Ten bewijze bracht spreker in herinnering, dat zij, terwijl de ruïnes van Rotterdam nog rookten en heel Nederland met afgrijzen was vervuld om dezen misda- digen Duitschen aanval op zijn groote havenstad, een „kundge- bung" hielden, waarop leider Mussert aan Goering een me talen klok ten geschenke gaf als dankbetuiging. Uitvoerig besprak Vorrink, op Faure's verzoek, de brute Duit sche methoden tot nazificeering, de jodenvervolging en de mach tige protesten der kerken tegen deze gruweldaden. Wat ons het meest geschokt heeft, aldus ge tuige. was niet onze militaire nederlaag. Wij waren een klein volk en hebben vijf dagen gestre den; misschien was een soort van correcte verhouding tegenover de bezettingsautoriteiten mogelijk ge weest. als het den Duitschers er niet om te doen was geweest, ons niet alleen militair, doch ook gees telijk en moreel te onderdrukken. Daarna ontwikkelde zich een kruisverhoor tusschen den eersten verdediger van Seyss Inquart. dr. Steinbauer en den Nederlandschen getuige. „Heeft de rijkscommissa ris in de Nederlanden het Neder landsche volk soms een nationaal- socialistische regeering onder 'ei- der Mussert opgedrongen", vroeg Steinbauer onder meer. „Bleef dat niet veeleer juist daarom achterwege, omdat Seyss Inquart er tegen was?" Vorrink: ik weet niet, wat zien achter de coulissen heeft afge speeld, Misschien hebt u inzoover- re gelijk, dat Mussert en Seyss geen vrienden waren. Ik ben zelf op een nacht uit de gevangenis gehaald. Ter voorbereiding van een regel matige luchtverbinding tusschen Nederland en de -overzeescha gebiedsdeelen in Amerika, zullen op 14 en 25 Februari en vervolgens om de 11 dagen, speciale vluchten AmsterdamParamariboCurasao en terug worden uitgevoerd. Do overtocht zal ongeveer 3 dagen duren. De eerste terugvlucht uit Curacao is bepaald op 20 Februari. Met deze vluchten kan voor- loopig luchlpostcorrespondentie. bestemd voor Suriname en de Ned. Antillen, worden verzonden om mijn meening over Musseri op schrift te stellen en daarbij werd mij gezegd, dat ik hem moeilijk te zwart kon afschilderen. Dat was een strijd van nazi-klanken onder elkaar. Na Syss' verdediger meende ook dr. Babel, de verdediger der SS en SD den getuige in kruis verhoor te moeten nemen. Op zijn vraag deelde Vorrink mede, dat hem persoonlijk vele gevallen be kend zijn, waarin jonge Nederlan ders onder bedreiging met gevan genis naar de SS gedreven zijn. Hij schat hun aantal zeker op en kele honderden. De radio-deskundigen in de Ho controle-kamer van bevestigden dat er een f*/«eer arme j- "a™" ontvangst was gedu rende den morgen. De storingen van het oogenblik zullen eenige dagen voortduren, daar de huidige zonnevlekken de (Van onzen Buitenlandschei Kroniekschrijver). Al wandelend door de Duitsche steden of die nu plat zijn gebom bardeerd of practisch onbeschadigd zijn gebleven, vraagt men zich af. of de menschen, die door de stra ten loopen, inwoners of toeristen zijn. Over het algemeen genomen zien zij er gezond uit; en wat kleeding en schoeisel betreft, deze zijn vaak elegant, bijna altijd goed en dege lijk, zoo ongeveer als in '40 en '41 in ons land. Den menschen op de straten, wederom natuurlijk zijn er uitzonderingen, zou men het niet aanzien, dat zij bijna zes jaren van een volslagen uitputtend en oorlog achter den rug hebben. Nu nog be speurt men duidelijk, hoe juist en vo-l waarheid de Duitsche volks mond het uitdrukte: de treinen, die naar de bezette landen reden, wa ren „de treinen van de leege kof- j diezelfde treinen in Duitschland terugkeerden, brach ten zij den buit uit de slavenlan den mede: koffers vol met goede ren, welke geroofd of voor waar- delooze marken waren gekocht. De Nederlandsche Bank zit nog steeds met een vijf en een half milliard van dergelijke beruchte „vodjes papier' sen voortduren, De individueele Duitscher heeft sohing goed van voorraden voor zien; die van de levensmiddelen zijn waarschijnlijk nog niet geheel, die van kleeding en schoenen bij lange na nog niet uitgeput. Welke klachten en noodkreten de Duit scher tegenover eiken buitenlan der, vooral als hij in hem een jour nalist bespeurt, ook moge aan heffen, als vaststaand kan worden aangenomen, dat hij wat textiel en lederartikelen betreft, er veel er. veel beter aan toe is dan momen teel nog 95 procent van de Neder landers, terwijl de Engelsdhen wij reizen in de Britsche zone voortreffelijk in zijn voeding voor zien. De_ werkelijke, de diepe, de bijna onpeilbare nood van den Duiischer ligl op een geheel ander gebied; op moreel en geestelijk terrein; in het bij de overgroole meerderheid, vooral van de jeugd voortwoeke rende nihilisme, dat op den duur de grootste bedreiging niet alleen van Duitschland' maar van geheel Europa kan worden. Doch dit is een probleem, waarop wij, na nog verdere studie, nader zullen terug komen. De individueele Duitscher heeft dus in de Britsche zone en het zelfde geldt ongetwijfeld voor de Amerikaansche over zijn mate- rieele levensomstandigheden niet al te zeer te klagen. Hij heeft het minder goed dan tijdens net kort stondige Derde Rijk, toen geheel Europa voor Duitschland werd uit gekleed en moest hongeren en zelfs doodhongeren; maar hij heeft het nu, zelfs als totaal verslagen volk, bijna even goed als wij het de drie eerste oorlogsjaren hadden, en veel beter dan destijds bijv. de Po len, de Tsjechen, de Balkanvolken en het bezette deel van Rusland. Aber damals war es Krieg zeggen de Duitschers; en wij antwoorden: Und nun ist es Friede, en wordt de rekening, overigens eer zeer ge matigde en bescheiden rekening gepresenteerd. Waarop een Duit scher ons repliceerde: Lieber nicht. Maar lieve koekjes worden nu een maal, ook voor een verslagen volk, niet gebakken. Het leven in het na-oorlogsche Europa is hard. En men kan voor alle volken, ook het Duitsche, slechts hopen, dat de toe komst beter zal zijn. Dan echter zal het recht moeten heerschen, en de rechtvaardigheid eischt boete en restitutie. Vele Duiische inlelleciueelen, die wij spraken, begrijpen het, maar de groote massa van het Duitsche volk is voor dergelijke begrippen nog volkomen ontoegankelijk. Onge twijfeld, de Duitschers hebben den oorlog verloren, en dal brengt con sequenties mede. Maar het massale Duitsche streven is nu reeds men hoort het door alle gesprek ken heen deze consequenties tot hel uiterste minimum te beperken. Men hoopt het spelletje van na 1918 nogmaals te kunnen spelen. „Als de geallieerden zoo blijven doorgaan, krijgen we weer een Hitier", vernamen we reeds vaak als dreigement. De Russen, een nieuwe Hitier, het Amerikaansche kapitalisme, dat zijn de spookbeelden, welke al- lerwege worden opgeroepen. Ons schijnt het grootste gevaar, dat men zich wederom door de vaak weerzinwekkende Duitsche „Lie- benswürdigkeit" in slaap laat sus sen. Al die vriendelijkheid kan slechts uiterlijkheid zijn. Als de Duitscher niet volkomen gedemo raliseerd is, moet hij in het diepst van zijn ziel beleven, wat wij vijf jaar lang gevoeld hebben. Zelfs als de druk der Britsche en Ameri kaansche bezetting een paradijs is, vergeleken met onzen toestand on der de alles-vertrappende nazi- en PrudsenhieL De Fransche minister van finan ciën, André Philip, heeft de conv missie voor de financiën van dfc Nationale Vergadering voorgestel* de begrooting van defensie tot opr de helft te verminderen. Het voor stel heeft verzet uitgelokt van ge neraal De Lattre de Tassigny, den inspecteur-generaal van het leger. De Lattre heeft geprotesteerd bij Gouin, en naar men zegt, heeft het onderhoud een stormachtig karak ter gedragen Ook de nieuwe mi nister van oorlog heeft m eigen kring tegenstand tegen zijn voorstel ondervonden: zoowel MicheleS (M.R.P.), minister voor de strijd krachten als Tillon (communist), minister van bewapening, ach ten de voorgestelde verlagingen te drastisch en gevaarlijk. Don Juan, de Spaansche kroon pretendent, ls Zaterdag vergezeld van zijn echtgenoote en een klein, gevolg, op het vliegveld bij Lissabon aangekomen. Hij nam zijn intrek i» een villa in de badplaats Estoril, Mp Lissabon. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Dins dagavond. Meest matige Zuid- Westelijke wind. zwaar bewolkt! met tijdelijke opklaringen, plaat selijk eenige regen. Temperatuur overdag tusschen 7 en 10 graden. Dinsdag 5 Februari. Zon op 8.16 uur, onder 17.34 uur; maan op 10.08 uur, ondier 21.39 uur. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur. Barometerstand: 750.8 mm. Windrichting: W-Z-W: kracht: 5. Temperatuur: 9.2 C. Weersgesteldheid: betrokken. Maximum-temperatuur voorge komen tusschen 8 u. gisteren en 8 u. hedenmorgen)11,2 C; mini mum 6.6 C.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1