INDONESIË in den Veiligheidsraad RADIO De Partij van den Arbeid We gaan weer bekeren NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 8 FEBRUARI 1946 PAGINA 2 Bevin en van Kleffens antwoorden Oekrainer De S.D.A.P. voor de beslissing Sport in Engeland Chelsea tegen de Villa X PPOI PROGRAMMA Indië en de Staten-Generaal Kolentransporten worden belemmerd Invoer van stofzuigers De veiligheidsraad heefi gister avond een begin gemaakt mei de behandeling van de Indonesische kwestie, naar aanleiding van de vertoogen der Sowjet-republiek Oekraïne over den toestand in Indonesië en de aanwezigheid van Engelsche troepen aldaar. Manoeiisky De Oekrainsche afgevaardigde, Manoeiisky. kreeg het woord, om rijn resolutie toe te lichten. Hij sprak in het Russisch. „Het Indo nesische volk", aldus spr., „heeft rnet alle beschikbare middelen aan de Japanners weerstand geboden, tot aan het uur waarop de ge allieerde overwinning de Japan ners tot de overgave dwong. Na de Japansche capitulatie werd den bezetters toegestaan, de orde in Indonesië te handhaven Hierbij ontstonden botsingen tusschen het Indonesische volk en de Japan ners. Op 29 September arriveerden Britsche en Br.-Indische troepen in Batavia, maar zij brachten Indo nesië geen vrede.' Manoeiisky citeerde vervolgens Britsche persstemmen uit die dagen waarin betreffende de gebeurte nissen te Soerabaja gesproken werd van „fanatieke aanvallen" door Indonesiërs op Britsche tanks en het gebruik van „Thunderbolts tegen de Indonesische punten van verzet. Manoeiisky beschuldigde Enge land van het gebruik van steeds grootere moderne wapens tegen de „slecht gewapende Indonesiërs". Hij citeerde een Reuterbericht, volgens hetwelk Japansche troepen tegen Indonesiërs werden gebruikt. Hij citeerde in dit verband de „Daily Telegraph" van 11 Decem ber over den „grootsten tot dusver Op Java ondernomen luchtaanval", waarbij Javaansche dorpen werden verwoest. Hij las een bericht voor van radio New York, waarin het aantal dooden geschat werd op 30.000 k 40.000. De „Times" sprak van „bijna oorlog" en 't is dus niet te ver wonderen, aldus de Oekrainer, dat deze gebeurtenissen de aandacht van de wereld trokken wapenden en opleidden en met fascistische denkbeelden door drenkten. Zij gaven aan vele, vele duizenden wapens in handen, niel alleen geweren en tanks, maar ook een ander soort wapens. Bo vendien waren daar natuurlijk Japansche troepen. r^oe-d de Britten de onpleizierige taak kregen van generaal Mac Arthur, om de Japanners in Indo nesië gevangen te nemen, hebben we geen oogenblik verwacht, dat wij bij die operatie zouden wor den aangevallen en we zouden der halve slechts een beperkte strijd macht ontmoeten. Toen de Engelschen op Java en Soerabaja aankwamen, hebben zij geen schot gelost, maar er werd op hun soldaten geschoten en er wer den Engelsche soldaten gedood. Wat zouden de Oekrainsche gede legeerden in dat geval gedaan heb ben.' Vooral indien ze er, zooals wij deden, heengingen, om 250,000 geïnterneerden, blanken en in- heemschen, die door de Japanners naar het binnenland waren gedre ven, te redden! hik deze moeilijkheden uit de wereld te helpen. Ik laat aan den veiligheidsraad over. hierin te beslissen, aange zien, krachtens de afspraken met de geallieerden, de Nederlanders als de souvereine mogendheid be schouwd worden. De vraag van een commissie ter plaatse moet dus door de Neder landers en niet door mij worden behandeld." Van Kleffens De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, van Kleffens, begon met een uiteenzetting te geven van de redenen voor de aan wezigheid van de Britsche troepen op Java. Hij betoogde, dat voor den ^or'og de orde in Nederlandsch- die een man opsluit, die zoo juist I getracht heeft hem neer te schie ten." ■Het zij verre van. mij, de naiio: nalislische beweging op Java met de daar gepleegde gewelddadighe den te vereenzelvigen. Wij hebben niets tegen de nationalisten als zoo danig, mits zij zich aan de regels houden en geen onschuldige vrou wen en kinderen als pionnen in het politieke spel gebruiken. Wij aan vaarden het nationalisme als een gezonde ontwikkeling, en het zou waarlijk een abnormaal volk zijn, dat niet op een zeker oogenblik in zijn bestaan verlangde naar zelf bestuur en autonomie, en wij wil len daarmee volledig rekening hou den, zooals de gebeurtenissen in de zeer nabije toekomst zullen bewij zen. Wat de toestand op Java en het optreden van de extremisten al- Manoeiisky wilde wel erken nen, dat de aanwezigheid van vreemde troepen in bepaalde omstandigheden gerechtvaardigd is. „De Britsche troepen bevon den zich in Indonesië om de Japanners te ontwapenen, maar hieruit volgde niet, dat ook het gebruik van Britsche troepen tegen de nationalistische be weging aldaar de goedkeuring van de Vereenigde volken had. De Oekrainsche delegatie stelt niet de kwestie der terugtrek king van de Britsche troepen, maar de Oekrainsche delegatie uit haar verbazing, dat de Brit sche militaire autoriteiten Japan sche troepen gebruikt hebben. De delegatie acht zich verplicht de aandacht van den veiligheids raad op deze „abnormale en ontoelaatbare situatie" te vesti gen De geschikste oplossing zou zijn. de instelling van een com missie ter plaatse, omdat, aldus Manoeiisky na nog een aantal dagbladen te hebben aangehaald, de toestand in Indonesië een ge vaar beteekent voor den inter nationalen vrede. De aanwezig heid van Britsche troepen in dat werelddeel achtte spreker in strijd met de bepalingen van het charter. Het antwoord van Bevin Hierop nam Bevin, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, het woord „Het is mij niet duide lijk" zoo begon hij, „waarop ik antwoord moet geven. De heer Manoeiisky vraagt thans niet meer om de terugtrekking van de Brit sche troepen uit Indonesië en ik neem aan, dat zulks beteekent. dat de aanwezigheid van de Britsche troepen niet als een gevaar voor den vrede wordt beschouwd. De aanhalingen van Manoeiisky uit dagbladen toonen slechts één ding aan: dat wij in dit land een vrije pers hebben!" Journalisten zien de dingen en berichten hierover uit hun gezichtspunt Ik feliciteer de Oekrainsche delegatie met haar prachtigen voorraad knipsels uit de Engelsche en Amerikaansche pers. Wat zijn echter de feiten? ik bespeur niets meer in de Oekrain sche verklaring over een actie tot terugtrekking der Engelsche troe pen. De kwestie is nu dus, of er een commissie moet wórden ge zonden. Eerst moet worden opgehelderd, wie de souvereine autoriteit over Indonesië bezit. Het besluit van de geallieerden was, om hei door den vijand ontnomen gebied terug te geven aan het souvereine volk, dat den Japanners den oorlog had verklaard. Indonesië werd snel overrompeld. Noch de Ver. Staten noch Gr.-Britlannië waren teen bij machte, voldoenden steun Je zenden om den Japanschen op- marsch tegen te houden. Het ge bied werd bezet en tijdens die be zetting richtten de Japanners fas- Bt heet het liegen, dat wij ooit de Indonesische beweging hebben aangevallen. Alle feiten zijn tegen u, aldus Bevin tot Manoeiisky. terwijl hij met de vuist op tafel sloeg. Toen de Britsche generaal bespeurde, dat zijn troepen werden aangevallen, belegde hij een conferentie met een Indonesischen leider. Toen generaal Mallaby arri veerde, bracht hij de leiders van de nationalistische beweging te zamen en arrangeerde hij een wapenstilstand, zoodat hij kon voortgaan met het uitvoeren van zijn taak, en terwijl hij den wa penstilstand teekende, werd hij vermoord. Later heeft lord Mountbatten Japansche troepen voor de hand having van de orde verantwoor delijk gesteld. Hun werd opge dragen er voor te zorgen, dat gezag en orde gerespecteerd werden, anders zouden er in heel Indonesië massale moordpartijen hebben kunnen plaatsvinden Jonge mannen, die in de nazi denkbeelden waren opgeleid, waren volledig gewapend. Bevin verklaarde, dat, als de Britsche troepen zich zouden moe ten terugtrekken, er zelfs op dit oogenblik, een groote ramp zou gaan gebeuren! Is het niet veel- beteekenend, zoo vroeg hij, dat er geen woord gezegd wordt over de Indonesische aanvallen op de Engelschen? Integendeel, Engeland word't beschuldigd van allerlei kwade bedoelingen, de imperialistische mogendheid! Ik heb de zaak te Moekou besproken met Molotof, er werd daar geen woord gezegd over Engelands optreden. Thans zien we ons geplaatst voor een aanval, die gebaseerd is op kran tenknipsels! Men zou er zijn ge duld bij verliezen. Bevin besprak vervolgens de op dracht van Clark Kerr, die naar Indonesië is gegaan, om met de Nederlanders samen te werken bij besprekingen met de Indonesiërs. Indien de vereenigde naties wen- schen te helpen, dan moet dit niet gebeuren door nog een commissie naai Indonesië te sturen. De eenige manier tot helpen zou zijn, er bij degenen, die aan de onderhandelingen deelnemen op aan te dringen, dat zij alle krach ten inspannen, om een regeling te bereiken en te trachten gezamen- Indië gehandhaafd werd door een daar betreft: Het ligt niet in mijn politiemacht en niet door een ieger, bedoeling den heer Manoeiisky na Derhalve, zoo zeide hij, was de aan- I HÉ wezigheid der Britsche troepen een heel bijzonder feit, dat in sommige deelen van Java onrust had gewekt Vervolgens refereerde hij aan het feit, dat Nederland aan de geallieer den scheepsruimte ter grootte van drie millioen ton beschikbaar had gesteld. Dat was de reden, aldus van Kleffens, dat het voor Neder land niet mogelijk is geweest tijdig troepen naar Java te sturen. Hij vestigde er de aandacht op, dat de heer Manoeiisky geen gewag had gemaakt van de taak der Brit ten bij de bevrijding der Neder landsche geïnterneerden, die, ondanks de aanwezigheid van Britsche troepen, zoo weinig hulp hadden ontvangen. Vervolgens maakte de heer van Kleffens eenige vriendelijke opmer kingen aan het adres van de natio- nalitisch beweging, zeggende dat de Nederlanders heel goed wisten, waar zij de scheidslijn moesten trekken tusschen ware nationalisten en extremisten. Hij zeide, dat, wanneer de Britsche troepen op traden, zulks met uiterste toegeef lijkheid geschiedde, vaak met grootere toegeeflijkheid dan de Nederlanders konden gewensent hebben. „Overigens kan het optre den van de Britsche troepen niet omschreven worden als een militaire actie tegen de inheemsche bevolking. Ge zoudt even goed den politieagent kunnen veroordeelen. te volgen en dagbladen en derge lijke te citeeren doch ik wil wille- keurigweg een officieele bron aanhalen, namelijk het officieele Britsche communiqué van 30 Jan. „Terroristen" en dat woord is niet te sterk, mijnheer de voorzit ter „in zware uniformen en Ja pansche helmen maakten gebruik van vrouwen en kinderen, om het oprukken van hun troepen op den weg van Semarang naar Bandoeng, te dekken". Nog eens: ik stel de nationalisti sche beweging niet gelijk met deze afschuwelijke daden, maar het feit, dat deze afschuwelijke dingen ge beuren, rechtvaardigt de voort durende aanwezigheid van de ge allieerde troepen, die wij gaarne van hun taak zullen ontlasten, zoodra ons dit mogelijk is. Nu zegt de heer Manoeiisky eenerzij ds: „Ik vraag niet, dat die troepen teruggetrokken worden", en aan den anderen kant: „Maak een eind aan de bestaande situatie' Ik vind het moeilijk, uit dien eisch op te maken, wat deze Britsche troepen dan moeten doen. In het zenden van een com missie zie ik geen bezwaar, wan neer beide partijen ze zouden willen zenden, „om een onderzoek in te stellen naar het onderwerp, dat we thans bespreken', maar aangezien blijkt, dat de heer Bevin er tegen is, geloof ik niet, dat ik op dit punt verder heb in te gaan In de Donderdagmiddag gehou den Vergadering van het S.D.A.P.- congres te Amsterdam, kwam in behandeling het voorstel van het Partijbestuur inzake het deel nemen aan de te stichten „Partij van den Arbeid". Koor Vorrink. de partijvoorzit ter. leidde dit voorstel in. Voor af wees hij er op, dat uit het voor stel wordt gelicht de alinea, waarin over de waaiiborg van een minimum aan eigen bezit wordt gesproken. (Dit kwam voor in de beginselverklaring als een der uitgangspunten). Wij staan aan het keerpunt van de politieke ontwikkeling van ons land en de S.D.A.P zou haar roeping vergeten door dit groei proces te miskennen. Er was bij ons een soort meerwaardigheids- bewustzijn, waaruit groeide de idee. dat katholieken en christe- lijken, nog niet zoover waren om dat zij den Bijbel nog niet den rug hadden toegekeerd. Wij luis teren nu weer naar wat men in andere kringen gelooft en wenscht. Spreker acht het van ontzagwek kende beteekenis dat de contro verse doorbroken is, die lag in het katholiek verbod lid te zijn van de soc. dem partij of op haar te stemmen. Beteekent de voorgestelde fusie geen te groote verschuiving naar rechts met miskenning van de zeer links staande groepen? Onze kracht zal blijven, alleen dat te wenschen wat in nabije toekomst is te verwezenlijken. Dat behoeft niet minder radicaal te zijn, maar is stellig gezond reëel. Bovendien is hiermede voor ons de ontwikke ling niet afgesloten. Spr. wees er op, dat de Commu nisten overleg tusschen beide par tijen over mogelijke samenwer king hadden voorgesteld, welke op de Partij-conferentie princi pieel afgewezen is. Dictatuur en democratie zijn onvereenigbaar. In de politieke studiecommissie is overeenstemming bereikt. De resulteerende tekst van het voor stel had voor velen wat duidelij ker kunnen zijn. Het zijn socialis- De broodjes met gerookte zalm hadden aftrek. Je zat daar vrij koud en hongerig op de tribunes van hot Leeds-terrein, maar tenslotte was er van alles te koop en de voetbal liefhebber kreeg wèèr voor z'n geld. Het gold den derden en besüssenden wedstrijd tusschen Middlesbrough en Blackpool voor den Cup nadat elk der partijen eenmaal met 32 van de andere gewonnen had Er zal zoo'n tien minuten gespeeld zijn toen de score nog nul-nul was en de centervoor van Blackpool zich niet slechts voor het Middlesbroigh- doel bevond, maar zelfs met 'n bal voor z'n voeten. Dat had dus de goal kunnen zijn maar was het niet. Met de rust stond het nul-nul ('t ging wat op Queen's Park Ran gers lijken l) en bij het einde was het nul-nul Daarna werd er ver lengd, telkens voor tien minuten en dan werd er weer gewissel^ Deze wedstrijd werd namelijk gespeeld ,,to a finish"; de partij die in de verten- ging de eerste goal scoorde won De ploegen draaiden zóó dikwijls dat het veel weg had van een ventilator op top-snelheid Er viel, nademaai het duister daalde, èlles te verwach ten behalve een goal. Tegen vijven was het nul-nul en we zouden den nacht al nul-nullend zijn ingegaan als de referee niet een volkomen on verdienden strafschop had toegekend aan Middlesbrough Welke door Hardwick werd benut. Ze hadden toen - ongelogen! 381 minuten noodig gehad om tot ee* decisie f.c komen, zoodat men haast met even veel spoed den Veiligheidsraad hier mee had kunnen opknappen behou dens goedkeuring van Meneer Wie- cislische strijdkrachten op, die zijsienskie natuurlijk. Oh. Vrouwe Fortuna! Welk een lot, een heerlijk lot. is ons Chelsea be schoren! Zij heeft voor de volgende ronde. aanstaanden Zaterdag te spelen, geloot tegen Aston Villa be roemdste Cup-fighters sinds een hal-ve eeuw Dat was nu net wat we hebben moesten! De eerste wedstrijd is op het Chelsea-veld. Donderdag van de volgende week volgt teg®" alle verwachting in een reprise op Villa Park. Het zal de clou van net seizoen zijn: Chelsea versus Aston Villa Men behoeft er geen seconde aan te twijfelen: Chelsea wint. Ln min- stens 150.000 menschen zullen deze wedstrijden bijwonen, terwijl er een even groot aantal kijkers zullen zijn. die de terreinen niet kunnen betreden Onze jongens komen Uit in de be proefde opstelling, met uitzondering van Goulden als linksbinnen Nóg spreekt iedereen in Londen over de schier bovenmenschelijke prestatie der bteuw-witten, die met tien man 85 minuten la«ng stand hielden tegen West Ham op Upton Park. Het is dan ook niet te verbazen dat. naar ik verneem de Voerder van Chelsea. Mr. William Birrell z n man. nen en hun aanhang in het training- lokaal op Stamford Bridge heeft bij elkaar geroepen voor een korte toe spraak. Hij zeide: Clubgenooten en -genotinnen, Af- geordende van Chelsea! In dit histo risch uur ben ik voor weinige oogen- blikken tot U gekomen om voor U. mijne aanhangers en mede-kampers, te spieken over de roemrijke' ge beurtenissen die over het zijn of met zijn van Chelsea zullen beslissen Het plutocratische Aston Villa, hetwelk reeds vijftig laren lang eeen ander doel heeft d«an het veroveren van Cups, heeft zich opgemaakt om ons in dezen opgedrongen strijd neder te werpen. Ik da-arentegen heb besloten en de waanzinnige whiskey-drin kers die de Villa dirigeeren, gelieven hiervan nota te nemen! ik heb be sloten, dat aan dezen strijd door ons en door niemand anders een einde za: worden gemaakt; de laatste speler die op Stamford Bridge over blijft, zal er een van Chelsea zijn! (Loud cheers!) Als ik samenvattend dezen ener gieken kamp om den Bokaal tot heden releveer, dan zie ik voot me het terneergeslagen Leicester City. dat in geen duizend jaar meer m staat is op te staan Ik zie d»at arme West Ham. deze brandstichters, die voor eeuwig hun eigen doodvonnis nebDen geteekend. Zie onze daden: 19 zwaï voltreffers. 73 corners. 12schoten tegen den paal! Ue Che^agees heeft in tusschen met (Stormachtige toejuichingen) Wij ko men straks met nieuwe wapens Wij zullen in de eerste oogenblikken Aston Villa verpletteren (Tosender Beifall) dat zij het niet verder zullen wa-gen 'een herhaling te aecepteeren op hun grondgebied Mijne kameraden, op U rust de plicht, de heilige, dank bare taak ons aan deze bedreiging door de Villa, hetwelk hieel Engeland terroriseert, eindgeldie een halt toe te roepen. De heeren mogen het gelooven of niet maar het uur der vergelding heeft geslagen! En nu kunnen zij zeggen: dat kan 331 minuten duren, dan zét het 381 minuten duren of 381 dagen, maar Chelsea capituleert nimmer, daar kunnen de hetzers zich op verlaten. Het gaat niet alleen om die toekomst van Chelsea, het gaat om de toekomst van gansch Europa! Tot zoover de kernachtige toe spraak, die door een herhaald ..Vic tory HallVictory Hail"-geroep werd besloten. Gij lezers, kunt dus gerust zijn Als U Zaterdagavond omstreeks kwari over zeven Londen ..aanzc: hoor, U reeds het doet eerste manche Als U t niet maakt dat .geen verschil Chelsea wint töchi ZATERDAG 9 FEBRUARI HRversum (301 m.)KRO-uitzending, N,1CUWS en gymnastiek 7.3» wfeim;? en morgengebed 8.00 Jt en Bram-Pi. 9-00 De Heilige w d- dag. 9.10 Gram pl. 1010 Vobr! dracht. 10.30 Gram.pl. 11.30 Voot de en,9rK? ffeicht®n krijgsgevange- ncn. 12.00 Gram.pi 10 'jk K"\xHnfo+ (13.00 Nieuws). 13 45 Gram pl 14 15 Engelsche les. 14.45 g3$M Voor de kinderen. 16.15 Orkest en. gram.pl. 17.00 Boekbespreking 17.15 Gram.pl. 17.40 Causerie over lucht vaart. 18.00 Concert. 18.30 Journ. weekoverzicht. 18.45 Gram.pi 19 00 Nieuws. 19.30 Volksliederen 20 00 Nieuws. 20.05 „Lichtbaken" 20.35 ór- ?115 Hoorspel 21.45 Orkest. 22.00 Nieuws. 22 15 Gram.pl 22 30 Avondgebed. 22.50—24.00 Gram p. Hilversum (415 m.)VARA-uitzen- ding. 7.00 Nieuws. gymnastiek en gram.pl. 10.30 Voordracht. 10.50 P1' 12.00 Accordeon-orkest 12 35 1300 Nieuws 13.15 Ensemble N. Dolce. 14.00 EsDerantn 14.15 ram.pl. 16.00 Maleische 16 ,°s Gram.pl. 16.45 Sportpraatje 17 00 A.J.C. 17.30 Uit City-theater A dam 18.00 Nieuws. 18.15 Concert 18 45 vapp ne' 40no0 Vakliederen 19 30 V.P.R.O 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest. 20.55 Hoorspel. 2125 Orgel en zang. 21.45 Causerie. 22 00 Concert en caba ret. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Orkest en Gram.pl tische uitgangspunten, vooriooprg geformuleerd en nog te behande len door de programmacommissie van de nieuwe partij.. Enkele pun ten besprak de inleider nader: allereerst de socialisatie. Nuan ceering in opvatting daarover is mogelijk, het vraagstuk is echter uit de theoretische bespiegeling in de komende practische verwezen lijking getreden. Er komt zonder twijfel een principieel en practisch onderzoek daarover. Het urgentie program is voor spr. belangrijker dan het beginselprogram. 'De naam van de nieuwe partij is gekozen om de propagandistische goodwill en op voorbeeld van de Engelsche Labour-partij. Hier ligt de kans, die wij moeten grijpen om met een gemeenschappelijk orogram en een candidatenlijst te tomen. Zonder de voorgestelde fusie is dit onmogelijk. Onze be doeling is de partij van den arbeid met één urgentieprogram als één bloc in de verkiezingsstrijd te werpen. Wij kunnen de grootste partij in Nederland worden, die ons groote mogelijkheden in groote verantwoordelijkheid zal schenken. Vijf en twintig sprekers meld den zich tijdens de pauze voor de discussies over het voorstel In de „Studie-commissie" van de partijen en groepen, die hebben deelgenomen aan de voorbereiden de besprekingen voor de stichting van de „Partij van den Arbeid" is besloten, dat het voorloopige partijbestuur zal bestaan uit 20 leden. Hiervan zullen worden aangewezen: 9 leden door de S.D.A.P., 4 leden door den Vrijx, Dem. Bond, 2 leden door de Chr. Dem. Unie, 2 leden door de Chris- tofoorgroep, 2 leden voor de groep Van Walsum, 1 lid, prof Schermer- hom. De samenstelling van net aag. bestuur zal worden overgelaten aan het voorloopige partijbestuur. De gelieime zitting vap de Tweede Kamer, waarin de regee ring inlichtingen verstrekte be treffende de ontwikkeling van den toestand in Ned. Indie, heeft gisterenmiddag geduurd van 1 tot ruim 4 uur. Op laatstgenoemd tijdstip begon het comité-generaal dér Eerste Kamer, waarbij het kabinet eveneens in zijn geheel aanwezig was. Daar de besprekingen in de Tweede Kamer nog niet ten einde waren, wordt het comité-generaa hedenavond voortgezet. Door hoog water op de Maas De Maas is de laatste dagen zeer sterk gewassen Woensdagochtend werd drie centimeter was per uur gemeten. Het gevolg hiervan is dat schepen, welke hoog op ,J?e\ water liggen, de noodbrug te Venlo met kunnen passeeren. terwijl onbeladen schepen, in verband met den sterken stroom welke bij de brug begaat, risico niet willen loop en terug- geslagen te worden. Hierdoor wordt hit transport van steenkolen belem merd daar de meesten schepen, wllkè ten Noorden van de brug voor anker liggen. voor kolentransport bestemd zijn Dezer dagen is uit Zweden do eerste partij stofzuigers in ons land. aangekomen. Voor deze Pa^' en kleine 10.000 stuks, behoefden deviezen beschikbaar te fes'eki .aa^tf0zrlevnan le %or£<Z a^ffb-ma zullen worden verkocht. De'Tan dfstofzuigers, welke van een geheel nieuwe type zijn, Jigt njeT noemenswaard boven dien van 1940 De vooruitzchten op een regel- matwen '«voer van stofzuigers zijn zeer gunstig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2