I p.Ky,ópu<z,&£& stadsnieuws Het Graalkoor zong ROTTERDAMS RAAD BIJEEN R'damsche derde en vierde klassers NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 8 FEBRUARI 1946 PAGINA Geef ochf, 8 diefstallen R.K. S.V. Excelsior Aanrijding Mishandeling Leering en Vermaak De aanwinsten voor de Rotterdamsche haven Zuivering Onderwijs in Rotterdam VOOR DE KEUKEN Winterpeen,en uien Ir. KRAAIJVANGER ALS VOORZITTER Ridderlijke raadsleden Haarlem's zevende eeuwfeest Tweede zege van Hollan- diaan op V.C.S. onzeker Rising Hope naar C.K.C. D.J.S. moet van L. en S. kunnen winnen Herstelt D.E.H. xich Zware faak voor Aeolus Auto week van het rechte pad Een schaatsenrijdster 1 Het Graalkoor zong en het werd een avond, die elke verwachting overtrof. Niets dan bewondering, niets dan dankbaarheid voor hei gepresteerde was het resultaat van drie uur luisteren naar een van de beste dameskoren, die Nederland kent. Vóór alles komt iof toe aan de dirigente Marthe van der Putten, die het koor tot een eenheid en een technisch peil heelt opgevoerd, zooals weinigen zouden gedaan hebben. Het geheele opreden, het opkomen en het afgaan, getuigde van een strakke discipline, die het zingen alleen maar ten goede kon komen. De programma-samenstelling was zeer gelukkig. Voor ons lag het hoogtepunt van den avond in het laatste nummer vóór de pauze, n.l. de driestemmige mis a capella van André Capiet. De mooie, maar moeilijke narmoniëen kwa men feilloos uit het koor de zaal in. De weergalooze wijze, waarop het koor zong, had directen in vloed op de orkestbegeleiding in die stukken, waarin deze voor kwam. De strijkers pasten zich zeer goed aan, evenals de orga nist Paul van der Putten en zoo doende werd een eenheid verkre gen, die zeldzaam is. Daar, waar Jo Vincent met het koor zong, Zooals in de Weihnachscantate van Vincent Lübeck, Standchen op. 135 van Frans Schubert en Vole, mon coeur, vole, van Julien Tier- sot, bereikte de uitvoering de vol maaktheid. Zij was zeer goed ge disponeerd en zoowel bij La Piocession van Caesar Franck Non Credo van Widor, Berceuse van Diepenbrock, als in de be kende Schuberliederen lm Abend- ?ot, Auf dem Wasser zu singen en Ungeduld, waren we er eens te meer van overtuigd, dat zij nog steeds de eerste en unieke plaats onder onze Zangeressen inneemt. Het kon moeilijk anders, of zij moest het enthousiaste publiek met een toegift tevreden stellen. Zij zong: O jubel mijn hart, van Kor Kuiter. Het grootendeels Fransche en Duitsche programma werd beslo- met drie liederen van Julius Röntgen, die bewezen, dat ook Nederlanders nog wel liederen kunnen maken. Een speciaal woord van lof voor de intelligente en geestige bege leiding van Tiny Weber. Het daverende en eindelooze applaus had tot gevolg, dat de toehoorders met een „Guten Abend, guten Nacht naar huls gingen. Er waren bloemen voor Mej. Marthe van der Putten, Mevr. Jo Vincent, haar begeleidster Emmy van Eden en de begeleidster van het koor Tiny Weber. Geen rijwielband laat een spoor, geen asch van sigaretten wijst den weg De lange lijst loopt lang zaam op. En niet alleen geld en levensmid delen, ook siervoorwerpen lokken Dat ondervond W. Th. L. v. B. De fietsenslachtoffers waren a. W. P. en L. v. B. Niet tevreden met een ®«kel stukje, namen onekenden het m*a|ele meubilair van H. v. T. E. mee. p° 0 a vcmfw yp distilleert' mist een hoeveelheid ge heid gild* en L" v" E- een hoeVeel" len en siSttenslotte levensmidde len en sigaretten derven. AFD. VOETBAL Programma voor a.s Zondag: Excelsior 1—De Musschen 1; V.D.L. laruue0elsi0r 3; Excelsior 5—Hol- sior !an Hollandiaan 5Excel - en Dvi«d?s£ijd<mvan het tweede emaJ__zijnjhtgesteld. S M. B. is door een m„,„ Op de Koemarkt aangereden1J w- moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. o. K. is door een onbekende mis- en heeft daarvan aangifte geaaan bij de politie. LEERING EN VERMAAK. Vrijdag 7 Febr.: Marthoe Ri chard De Spionne, 2, 4.30. 7, 9 uur; Monopole: Meisjes achter trahes-, 2, 4, 7, 9 uur; R.K. Volksbond: Toongelver. „Brederode". „Geen dubbeltje in zijn zak", 8 uur Zaterdag 8 Febr. Passage: Mar the Richard De Spionne, 2, 4.30, 7, 9 uur; Monopole: Meisjes ach. ter tralies, 2, 5, 7, 9 uur. De Jongste aanwinsten voor den omslag van granen en oliezaden, twee elevators van een nieuw type, hebben verleden week de Roterdam- sche gemeentedokken verlaten Zij zijn eigendom van de N V Blaau- fries Overladingsmaatschappij, die reeds in 1939 opdracht tot den bouw ervan gaf De machinefabriek van J en K. Smit te Kinderdijk was reeds met het casco gereed, toen de oorlog uitbrak Deze elevatoren, welke vermoe delijk tegen het einde van Maart bedrijfsklaar zullen zijn, werken niet pneumatisch, zooals de tot' nu toe gebruikte elevatoren, maar vol gens het „Redleri'-systeem. d.w.z. met een soort ladderketting. die de lading in massa naar den toren transporteert Het voordeel van dit systeem is, dat het een dubbele capaciteit ontwikkelt met ongeveer een derde van het kraohtverbruik der pneumatisch werkende elevato ren Bovendien kan een Redler- elevator twee ruimen tegelijk be strijken en ook twee lichters tege lijk beladen. Practise!) komt dit systeem derhalve neer op een dub belen elevator op êén ponton Het nieuwe systeem komt ook de kwaliteit van de lading ten goede, want een nadeel van het pneuma tisch stelsel was b.v.. dat grondno- ten met kracht in den toren werden geslingerd en tegen de wanden daarvan stuk sloegen, waardoor de olie ranzig werd. Dit euvel kan bij het nieuwe stelsel niet meer voor komen. Het Redler-systeem berust op een Engelsch patent, dat echter voor het continent in Zwitsersche han den is. Dank zij dit Zwitsersche „etiket" was het tijdens den oorlog mogelijk den Duitschers te doen ge- looven, dat de casco's Zwitsersch eigendom waren. Zoo konden zij voor vernieling of wegvoering ge vrijwaard blijven. Thans zijn in de gemeentedokken de bodems nage zien en geteerd, terwijl men vervol gens begonnen is met het revisee- ren van de motoren en het aan brengen van de nog ontbrekende onderdeden, die thans van Zwitser land onderweg zijn Van officieeie zijde wordt mede gedeeld, dat de Zuiveringscommis sie voor het Onderwijs te Rotter dam tot afsluiting harer werkzaam heden is gekomen. In totaal wer den 30 leerkrachten door züive- ringsmaatregelen getroffen. Van deze 30 zijn 21 personen, die in middels geschorst zijn, voor ont- InL vo?.rgedragen. Deze 21 waren anen na van de N.S B of be hoorden tot het Opvoedersgilde In den bezettingstijd Pzïjn doof den toenimallgen burgemeester 9 van hen in gemeentedienst aangesteld. Voorts is aan 1 leerkracht op grond van gemis van het nood zakelijke vertrouwen ontslag Nu de keuze van groenten be perkt is door verschillende omstan digheden, moeten we door variatie in de gerechten trachten met een klein aantal grondstoffen zooveel mogelijk verschillende menu's klaar te maken. Van winterpeen is nutspot wel het meest bereide gerecht We kun nen de peen apart geven als schijfjes, blokjes of snippers, al of niet gemengd met erwten. Rauw geraspt, aangemaakt met peper, zout, gesmolten boter of margarine en azijn, kan de peen verwerkt wor den tot een slaatje of een boter hambelegging. En nu spaghetti en macaroni zonder bon te krijgen zijn, kan ook daarvan met winterpeen een smakelijke schotel gemaakt wor den. SPAGHETTI MET WINTERPEEN. 250 Kg. spaghetti of macaroni, ruim een liter water. 750 g. winter peen, 5 flinke uiten, 9 1 blik meat and vegetables, kerrie en boter. De winterpeen schrappen, was- schen en in reepjes snijden. Het water aan den kook brengen en er de gesnipperde winterpeen en de spaghetti of macaroni met wat zout in gaar koken. Kooktijd 20 mi nuten. De uien schillen, fijn snip peren en ze 10 minuten meekoken of deze in de koekepan met de Ker rie goudbruin bakken en aan de gaargekookte winterpeen en spa ghetti of marcaroni toevoegen. De meat and vegetables en zoo noodig nog wat kerrie door het gerecht mengen en het in een schaal over doen Naar verkiezing het gerecht met paneermeel bestrooien en hier en daar een klontje margarine of boter opleggen en er in den oven een bruin korstje op laten komen WINTERPEEN IN EEN GEKRUIDE SAUS. 1 Kg. winterpeen, een weinig melk, 60 g. bloem, kerrie, nootmus kaatsurrogaat, 1 bouillonblokje of aroma (een klontje margarine of boter) zout. (geraspte kaas en pa neermeel) De winterpeen schrappen, In kleine vingerdikke stukjes snijden, opzetten met weinig water en zout, gaar koken Kooktijd 20 minuten. Het kooknat afgieten en opvangen en met water en een weinig melk aanlengen tot 6 dl. Het vocht bin den met de aangemengde bloem. Het sausje op smaak afmaken met kerrie en zout (margarine of boter, geraspte kaas) en over de peen gie ten. Naar verkiezing het gerecht met paneermeel bestrooien, er hier en daar een klontje margarine of boter opleggen en er in den oven een bruin korstje op laten komen onder toekenning van wachtgeld verleend. Vier leerkrachten zijn gestraft met één of meer maanden schorsing als disciplinaire straf, terwijl in 3 gevallen een berisping werd gegeven en In 1 geval terug plaatsing van het u.l.o. naar het g.l.o. plaats vond. Afgezien van haar korten duur een goed half uur! was het voornaamste kenmerk van de gis terenmiddag gehouden vergadering van den Rotterdamschen tijdelijken gemeenteraad de vlotte en sympa thieke leiding van den loco-burge meester ir. E. H. A. Kraaijvanger, die als zoodanig voor de eerste maal burgemeester Oud als voor zitter verving. De agenda der vergadering be vatte, behalve een aantal benoe mingen, waarover moest worden ge stemd, uitsluitend hamerstukken en dit zal, naast de alom heerschen- de griep, wel de voornaamste reden zijn geweest, waarom een groot aantal leden verstek had laten gaan. Bij de stemmingen werden tenminste slechts 24 stemmen uit gebracht, terwijl het aantal raads leden in totaal 43 bedraagt. Tot tijdelijke lnspectrice bij het Gemeentelijk Geneeskundig School toezicht werd op aanbeveling van B. en W benoemd mevr. M. N E. Scherpenisse-Schram Op verzoek van mevr J. Lusse- Dalmeijer en de heeren C. D. Mar- kenstein en H Goudkuil werd een drietal ingekomen stukken aan de agenda toegevoegd. Het eerste stuk betrof een schrij ven inzake het treffen van voor zieningen in een van de gemeente gehuurde woning aan de Bergsché Rechter Rottekade. Mevrouw Lusse-Dalmeijer wilde aan deze aangelegenheid een bej schouwing gaan wijden, doch werd daarin verhinderd door den vootJ» zitter, die er haar aandacht op ve&. tigde, dat zij buiten de orde gina. Hoogstens kon zij een voorstel in dienen over de wijze, waarop het stuk diende te worden afgehandeld: Zij stelde daarop voor, dat het m handen zou worden gesteld van a en W. ter fine van prae-advies. Toen dit voorstel aanvankelijk slechts werd ondersteund door haav beide partijgenooten, de heeren Goudkuil en Markenstein en dq vóorzittter daaruit de onvermijdo lijke conclusie wilde trekken, gin- gen haastig de handen van eeït aantal ridderlijke raadsleden om hoog, die hun vrouwelijke collega ter hulp snelden en het mogelijk maakten, dat het voorstel zonde* hoofdelijke stemming werd aange nomen. De beide overige stukken, waar onder een schrijven van den Alg. Bond van Ouden van Dagen inzake het verleenen van ontslag aan bij particuliere ondernemingen werk zaam zijnd bewakingspersoneel bo ven den 60-jarigen leeftijd, werden eveneens zonder hoofdelijke stem ming ter fine van prae-advies in handen gesteld van B. en W., na dat de wethouder van sociale zaken, mr. dr C. de Heer had medege deeld, dat hij zich betreffende deze aangelegenhéid reeds in verbinding had gesteld met den secretaris van den Bond van Ouden van Dagen. De plannen om dezen zomer het zevende eeuwfeest van Haarlem met meer uiterlijk vertoon te vieren ne men steeds vaster vormen aan Uit het uitvoerend comité zijn verschil lende sub-commissies voortgekomen, die elk de plannen voor een onder deel van het programma zullen uit werken. Er is een commissie voor pers en propaganda gevormd een financieele commissie, een commissie voor tooneel en openluchtspel, voor muziek en zang. voor jeugdfeesten, voor de sport. enz. De plannen voor de commissie voor den optocht, een der aantrekkelijkste onderdeelen van de feesten, zijn nu definitief vastge steld. Op een der dagen in de feest- week zal door de geheele stad een groote historisch-allegorische optocht trekken, die een fleurig beeld van de rijke geschiedenis van Haarlem zal geven. Het ontwerp is van Herman Moerkerk, bij wien ook de leiding berust. MOEILIJKHEDEN TE OSS De Kath. Fabrieksarbeidersbond en de Kath Slagersgezellenbond hebben een telegram gezonden aan het Col lege van Rijksbemiddelaars. waarin gewezen wordt op de groote moei- lij:kheden welke op korten termijn te Oss dreigen en welke culmineeren in het onbevredigend lage loonpeil 2000 kath. georganiseerde arbeiders verlangen op grond hiervan drin gend verbetering van hun loonpositie Het is te hopen, dat het vast gestelde programma nu in zijn vollen omvang kan worden afge werkt, dan zouden er Zondag ver scheidene clubs het eerste gedeel- Vi?»n de competitie hebben afge- W<ii en andere vereenigingen zelfs aan de tweede helft begon nen zyn. 3DE KLAS Voor afdeeling c wordt hier ter stede slechts één wedstrijd ge speeld n.l Spartaan '29—Hoek van Holland. Door een overwinning te boeken, kunnen de Rotterdammers zich onder de leidende clubs blij ven scharen. Excelsior '20 zal op haar eigen terrein tegen de Mus schen wel een nederlaag te slikken krijgen. B.E.C.Concordia, een Delftsche derby, met de beste kansen voor de zwarthemden. V.C.S.de Hollandiaan is een strijd van de bovenste plank. Thuisspelend hebben de haring- gjid-bewoners in November met zoo, elf ^wonnen. Wij vermoeden voorzichtis6 Hagenaars thans wat en een revaL *5 werk zullen gaan niet onwaard- Li kt ons daarom ook tegen PostdiuTerlaak zal eerste overwinning" „^el niet het den dam krijgen. haan over Poortugaal dat in de 3de kla„ r, nnnipr rJp lpir?i-n<r D op papier de leiding heeft, gaat naar Schiedam om tegen Mkrtimt den strijd aan te binden. Poortu gaal heeft de eerste ontmoeting van de Schiedammers gewonnen. Ook ditmaal geven wij den kop- looper de beste kansen. Leonidas en D.H.S. treffen elkaar op het terrein van Excelsior. Kan de club van Kreyns zich nu niet eens re- vaneheeren voor de nederlaag van 4—3 destijds in Schiedam geleden? PechvogelsE. D. S. en D C. L.— R.D.M. zijn plaatselijke wedstrij den, die niet van zooveel gewicht zijn. De droogdokkers zullen een harden strijd hebben om D.C.L. voor de tweede maal te slaan. in de 3de klas E komt het nog ongeslagen D.C.V. in het geweer tegen Alblasserdam, dat Zondag j.l. met het gelijke spel tegen Zwijndrecht een goede beurt heeft gemaakt. Dat wordt dus oppassen voor de Krimpenaren. Maar een gewaarschuwd man telt voor twee! Fluks kan het in Dordrecht op zijn slofjes af tegen het zwakke D.D.C. Een tweede wedstrijd in de Merwestad is die tusschen Eboh en Zwijndrecht. Laatstgenoemde krijgt volop gelegenheid zich van den misstap van j.l. Zondag te herstellen. De theemenschen kun nen wel weer eens een paar winst punten velen, willen ze niet geheel en al uit de running gaan en bij de beste vier blijven behooren. Daarom moet The Rising Hope van het bezoek bij C.K.C. met de overwinning huiswaarts keeren. 4DE KLAS De Rotterdamsche clubs in af deeling E komen beiden in het veld. D.J.S. kan zijn positie op de derde plaats weer wat sterker maken door Lenig en Snel het zwijgen op te leggen. U.S.C., dat j.l. Zondag Wippolder met 03 klopte, gaat nu toch werkelijk een begin maken met zijn thuiswed strijden en wel tegen Voorburg. D.R.l. krijgt in G op Varkenoord en niet al te moeilijke taak tegen twwSoUS' 9ud Bei.ierland. goede Steeds t? ranglijst, maakt met zuflen £°°giSrr korte metten, al maar nift Maasstedelingen zich maar niet zonder meer gewonnen Wka Leu,S tw®ede ontmoe ting kan misschien een goed resul taat opleveren, want Hion heeft er tot nu toe niet veel van terecht gebracht. Dan vermeldt deze af deeling nog Bloemhof—S.F.C., een strijd, die mogelijk eer. gelijk spel oplevert. D.E.H. is in de 4de klas H zoo waar tegen Siod gestruikeld al is het dan toch nog tot een verdee- len van de punten gekomen Er dreigen donkere wolken, want Hiliegersberg ligt op den loer. D.E.H. moet dus trachten het even eens nog ongeslagen V.N.D. den voet dwars te zetten. Hiliegersberg kan N.H.S. o.l. wel hebben. Ver der resten ln deze afdeeling nog O V V.Siod en DonkHellevoet- sluis. twee ontmoetingen, die meer speciaal in verband met de be zetting van de laatste twee plaat sen van belang zijn In de 4de klas I zit nog weinig schot. Met 5 gespeelde wedstrijden gaat Schiedam aan het hoofd, de rest volgt met 4, 3 en 2 ontmoe tingen. Schiedam is op eigen ter- rem nog niet geslagen maar P F.C. is een gevaarlijk tegenstandster, waarmede terdege rekening moet worden gehouden. Aeolus en Hille- sluis ontloopen elkaar niet veel in kracht, maar toch gelooven wii iets meer in een overwinning van laatstgenoemde. Steeds Volharden °n TJrsus vaneen elkaar onderaan de ranglijst vliegen af. Wii zien een van beide n"g als hekken sluiter Zondag de lijst afsluiten want Hermandad, dat momenteel de laatste plaats bezet, kan door van Dindua te winnen, direct en kele plaatsen stijgen. H.O.V. heeft in de 4de klas J de °erste plaats veroverd en wil niets liever dan zoolang mogelijk op den troon bliiven zitten. Het Noorder zal H.O.V, wel ln staat stellen de zesde overwinnmg te boeken. Bol nes neemt Transvalia voor zijn rekening en komt o.i. zonder kleer scheuren uit den strijd. F.S.V Pre toria verslaat Sunrise. S.M.V. wint op eigen terrein van Zwervers en Dilettant gaat tegen Progress ten onder. Een luxewagen bestuurd door K. D., reed gisterenavond tegen het transformatorhuisje op den Coolsingel. K. D. liep een schedel- basisfractuur op en moest naar het ziekenhuis aan dgn Coolsingel worden overgebracht. Het aantal goede oplossers en op- losters van de letterpuzzle was enkele tlenmalen grooter dan de week er voor Wel een bewijs, dat de oplos sing weinig moeilijkheden met zich bracht. Deze week een schaatsenrjjdstex- puzzle. Het schaatsenrijden behoort voorloopig wel tot het verleden maar de herinnering aan de IJspret door de teekening gewekt, verlevendigt misschien de ambitie de puzzle op te lossen Ook deze oplossing zal niet al te veel moeilijkheden brengen Inzendingen tot Woensdagmiddag aan het bureau Kortenaerstraat 1, met vermelding Prtfspuzzle op enve loppe. Onder de goede oplossers) sters) worden vier prijzen van f 2.50 ver loot Horizontaal: 2 Rijtoer 4 Roem (plechtige vorm). 5. Liquide midde len. 8. Dorp in Zuid-Holland 10. Flink. 11. Loot. 12. Telwoord. 14. Dorp ln Overljsel. 16 Papegaal 17. Haarzalf, 20. Houding, 21 Deel van een blad. 23 Voorzetsel. 25 Euro- oeaan 26 Wapen. 27 Voegwoord. 28. Rivier in Azië. 29. Voorzetsel 30. Eerwaarde heer. Verticaal: 1. Bloedgetuigen. 2 Be stuurster. 3. Godin van den vrede. 4 Duitsche rabrleksstad, 5. Aanleg plaats, 6. Spil, 7. Tijdsdeel, 9 Het Romeinsche Rijk, 11. Zeer groot. 13. Graveur. 15. Dreef, 16. Dat zij zoo. 17. Rivier in Italië. 18 Herkauwer, 19 Europeaan. 22. Europeesch rijk, 24. Duitsche stad. 27. Getij 28 Voeg woord 29 Technicus De namen van de gelukkigen, die bij loting een prijs verwierven volgen hieronder: TH. BOSCH, W. Frankelandsche straat 140a, Schiedam. W. KOOGJE, Rozenburgplein 6b, Schiedam. A. SCHOLTE, Schiedamscheweg 252, Kethel. MARIANNE KRAMERS, Willem de Zwijgerlaan 48, Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3