RADIO' Zware overstroomingen Nieuwe aangiftebiljetten voor de belasting NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 12 FEBRUARI 1946 PAGINA 2 KUNSTZUIVERING Samengaan van de Ned. Dok- en Ned. Scheeps bouw Mij Kardinaal en studenten CHAUFFEURS WILLEN 48-URIGE WERKWEEK Vergadering transport arbeiders Als de mensch zal landen op de maan Oosten van het land geteisterd Nieuwe burgemeester van Hilversum De verkiezingen Rubbervoorraden in Ned.-lndië De verkiezingen in Rusland I v ppnr PROGRAMMA Engelsche auto's voor de regeering De voedselbeperking in Engeland Ontevredenheid bij volk c!e-,faaa8Jf^ien dat h<^ °"pas5e; en parlement Basis van heffing onjuist Overstroomingen Rijnland in het De zuivering van de kunstenaars fis geschied irn een tempo en met een tam-tam of er in het ontred derd vaderland geen dringender za ken te doen waren dan deze maat schappelijk zeer kwetsbare groep, voor zoover haar houding te wen- schen had overgelaten, onverwijld op haar nummer te zetten. Een wettelijke basis voor deze soms diep-imgrijpende activiteit heeft echter ontbroken. Thans is een wetsontwerp aan hangig gemaakt om daarin te voor zien. De memorie van toelichting spreekt van de .prijzenswaardige energie", waarmee het militair ge zag deze materie ter hand nam, al blijkt uit de rest van de minister! eele bekentenissen, dat de practijk een mislukking geworden is. De procedure voor de eereraden heet „niet steeds vlekkeloos"; verzuimd werd een regeling te treffen op grond waarvan de verplichting ont stond de uitspraken na te leven. Feitelijk wordt met dit ontwerp van wet de heele kunstzuivering dan ook opnieuw op de helling gezet ®e normen worden nu duidelijk vastgesteld, waarbij wij in het bij zonder de bepaling waardeeren. dat geen maatregelen worden ge nomen indien' de kunstenaar heeft gehandeld in de redelijke veronder stelling, daardoor uiteindelijk het Nederlandsche belang te dienen. Daarmee zouden zij ongemoeid ge laten kunnen worden, die gemeend hebben met een normale beroeps- beoefening het cultureele, leven zoo lang mogelijk gaande re moe ten houden, ook al waren daarvoor concessies noodig ale een louter passief lidmaatschap van de Kul tuurkamer. Voor deze zienswijze is b.v. de „Nieuwe Eeuw" steeds opgekomen en in zooverre wellicht met succes dat de formuleering van de normen geen enkele toespe ling op de Kultuurkamer bevat. De eere-raden van het M.G. wor den gehandhaafd, maar de minister kan ze wijzigen of opheffen; ook kan hij nieuwe instellen. Hij re gelt de procedure. Er Ir hoo- ger beiroep mogelijk. Daartoe wordt een Centrale Eereraad van uitslui tend jufisten in het leven geroepen. Bij het verhoor voor dezen raad kan de kunstenaar zich door een rechtsgeleerd raadsman doen bij staan. Iemand die zich bezwaard voelt over een thans reeds gedane uit spraak kan alsnog in hooger be roep gaan. De uitspraak krijgt dan alleen verbindende kracht als de Centrale Eereraad haar bekrachtigt Hoezeer dit alles moet worden toegejuicht, het ziet er aldus naar uit, dat het werk welhaast geheel moet worden overgedaan en de vraag mag worden gesteld of het in verband daarmee ook niet beter Zou zijn geheel nieuwe eereraden te vormen. Dit temeer omdat de minister verklaart met de gevoe lens. door het optreden van het M.G. gewekt, rekening te willen houden. De Nederl. Scheepsbouw-Mij en de Neder 1. Dok Mij hebben tot een nau we samenwerking besloten, die in de practijk met een volledige fusie zal gedij kstaan Hiermede zal een denkbeeld, dat reeds herhaaldelijk naar voren is gekomen, werkelijk heid worden. Beide Mijen vullen el kaar aan. De Ned. Scheepsbouw is n.l. een zuiver scheepsnieuwbouw- bedrijf terwijl de Ned. Dok een dok en reparatiebedrijf is met machine fabriek en nieuwbouwatf'deeling. Gedurende de oorlogsjaren werden besprekingen over de mogelijkheid van samenwerking tusschen beide be drijven gevoerd. Door de beoogde sa menwerking zal een belangrijk nieuw bouw- en reparatie-bedrijf ontstaan, dat in staat zal zijn, alle voorkomen de binnen- en buitenLamdsche op drachten uit te voeren. Ten aanzien van beide bedrijven zelf mag wor den verwacht, dat door de samen werking zoowel in tijden van hoog conjunctuur als van laagconjunctuur de financieele resultaten en de werk gelegenheid münder aan schomme lingen onderhevig zullen zijn dan vroeger het geval was. Als voordee- len worden verder genoemd- samen voeging van technische outillage, er varing en relaties. Naar wij vernemen, is de Unie van R.K. Studentenverenigingen voornemens aan Z.Em. Kardinaal De Jong ter gelegenheid van zijn verheffing een Kardinaalsmantel aan te bieden. PARTIJ VAN DEN ARBEID De nieuwe vlag van de Partij van den Arbeid heeft volgens „Parool" een rood veld, waarop een blauw kruis met wit omlijnd. De naam van de nieuwe partij staat in witte letters over de breedte erop ver meld. Onder voorzitterschap van den heer W. Brak is Zaterdagavond in de Scbippersbeurs te Rotterdam een vergadering van chauffeurs en voerlieden gehouden, uitgaande van den Centralen bond van trans portarbeiders den Ned. Bond van christelijke fabrieks- en transport arbeiders en den Ned. R. K. Trans portarbeidersbond „St. Bonifacius". De heer J. Melk gaf een uiteen zetting van de onderhandelingen der drie samenwerkende transport- arbeidersbonden met de vakgroep Goederenvervoer langs den weg, die geleid hebben tot een inmid dels door het college van rijksbe middelaars goedgekeurde overeen komst. Deze bevat een regeling der loonen en arbeidsvoorwaarden van ongeveer 60.000 arbeiders, werk zaam bij de bij deze vakgroep aan gesloten ondernemers. Deze rege ling gaat op 31 December 1945 in. Aan het eind der bijeenkomst ■werd een motie aangenomen, waar- In de vergadering verklaart met groote teleurstelling te hebben kennis genomen van het feit, dat nog altijd de 55-urige werkweek voor de chauffeurs van kracht zal zijn en waarin zij den besturen op draagt stappen te doen om te be werkstelligen, dat binnen den kortst mogelijken tijd de 48-urige Werkweek in het rijtijdenbesluit Zal worden opgenomen. Na de recente berichten over het radarcontact met de maan hebben Amerikaansche geleerden voorspellingen ge daan over toekomstige uit stapjes naar dit hemellichaam in met atoomkracht' voortge stuwde raketten, die met be hulp van radar en televisie haar bestemming niet kunnen missen. Het verrassende in deze wonderlijke toekomstbeelden, is, dat zij niet van amateurs, maar van gerenomeerde man nen der wetenschap afkomstig zijn. Zoo zegt prof. Oliver Lee, directeur van het observato rium der universiteit van Chi cago, dat ongetwijfeld, waar schijnlijk over vijf of tien jaar, raketten naar de maan kunnen worden gezonden. ,,De brandstof hebben we: atoomkracht, en den gids be zitten we nu ook: radar. Wan neer de mensch kan landen op de maan en daar een waar nemingspost bouwen, zullen wij een duidelijker beeld krij gen van het heelal'". Kapitein William Eddy, de vermaarde televisie des'kun- dige, zegt, dat de mogelijk heden van radar practisch on begrensd zijn. „Indien wij er in slagen, televisiebeelden uit te zenden naar de maan en te-rug te kaatsen, kunnen zij de halve aardbol beslaan". Terwijl gisteren de eerste be richten doorkwamen dat in Bel gië en Duitschland hier op de zijrivieren van den Rijn val van het water was ingetreden is zulks alleen op de Maas hier te lande pas te merken. Maastricht en Borgharen konden vanmorgen een val melden van resp. 17 en 16 cm. maar overigens was er overal nog was: in Belfeld 14. Venlo 11 en Grave 13 cm. Voor de Rijnarmen was het veel erger. In Arnhem wees de peilschaal vanmorgen een was aan sedert gisteren van 45 cm! In Nijmegen was het 20 crn, in Westervoort eveneens 20. in De venter 32. Vooral in den Gelderschen Ach terhoek en Overijssel is de toestand vrijwel catastrofaal geworden. De riviertjes en beken in deze stre ken. welke toch al zoo sterk rea- geeren op zwaren regenval lijken ondanks de ten deele reeds door gevoerde regularisatie. soms ware bandjirs. En nu door den hoogen stand van IJssel en Riin daarheen geen afwatering mogelijk is, heb ben zij enorme gebieden over stroomd. Twente is voor een be langrijk deel een binnenmeer ge worden, verbindingen tusschen Zuid, West en Oost zijn meestal verbroken Vooral de omgeving van Deventer moet daarnaast worden genoemd. Bij Colmschate is hier gisteren de dijk van de Schipbeek over een lengte van en kele tientallen meters bezweken en het water stortte zich door de bres over de landerijen in de rich ting van den IJssel In dit gebied zijn vele boerderijen geïsoleerd, doch terstond kwam van allen kant hulp opdagen om menschen en vee te redden. Ook de gemeente Diepenveen is hier overstroomd. Zooals wtj gisteren reeds in een deel onzer ediitie meldden is tot bur gemeester van Hilversum benoemd mr J. A. G. M. van Hllenberg Hubar. thans burgemmeester van Rijswijk. Mr. Van Hellenberg Hubar is tn 1896 te Tilburg geboren en promo veerde in 1919 aan de universiteit te Utrecht. In dat Jaar werd hij ver bonden aan het Nationaal Hanzebu- reau als hoofd der rechtskundige af- deeling, in 1921 volgde zijn benoe ming tot directeur van dat bureau. In 1925 werd hij benoemd tot lid van den Middenstandsraad en van den Hoogen Raad van Arbeid Ook had hij zitting in den partijraad der R.K Staatspartij en is hij lid van het be stuur der K.R.O In December j.l werd hij tot commissaris van de Ned Middenstandsbank benoemd. De heer van Hellenberg Hubar. die als burgemeester van Rijswijk door de Duitschers was ontslagen, heeft onmiddellijk na de bevrijding zijn ambt hervat. Het Vrije Volk vernam, dat de ver kiezingen voor de Tweede Kamer zullen worden gehouden op 17 Mei, die voor de Prov. Staten op 24 Mei. Volgens de laatste Inlichtingen, ontvangen door de „Netherlands East- Indies Rubber Fund" te Batavia, be- loopen op Java en Sumatra de rubbervoorraden momenteel; wat Java betreft: 43000 ton, waarvan 20.000 in de binnenlanden en 23.000 in de havens: Cheribon met 13.000 ton, Soerabaia met 3000 ton en Batavia met 7000 ton. Op Sumatra's Oostkust bevinden zich 43.000 ton, op N. Su matra 2000 ton, in Palembang en Djambi 6500 ton; In Rengat (M. Su matra) 900 ton en op Banka en Billi- ton 400 ton. STAKINGEN IN BARCELONA BIJGELEGD De sit-down stakingen, die het industrieele centrum van Barcelona wekenlang verontrust hebben, zijn alle bijgelegd, heeft de civiele gou verneur Bartolome Barba Dinsdag op een persconferenie medege deeld. Hij voegde eraan toe, dat gewapende politie naar de betrok ken fabriek zou worden ge stuurd, als het werk weer onder- I broken werd. aldus Ass. Press. Gisteravond 8 uur had de cen trale verkiezingscommissie te Mos kou een totaaloverzicht van de deelneming der kiezers aan de verkiezingen. Naar uit deze ge gevens blijkt, hebben van de bijna honderd millioen kiesgerechtigden 99.5 pet. hun stem uitgebracht De uitslagen zijn nog niet te overzien. LEGERGOEDEREN IN BESLAG GENOMEN In een villa aan den Utrechtschen weg te Hilversum heeft de politie een 50-tal kostbare apparaten, een groote partij militaire dekens, 26 wielen met banden van zware leger wagens. een motorfiets en ver schillende andere motóren in beslag genomen, welke kennelijk afkom stig waren van het Canadeesche leger. Het onderzoek naar de wijze, waarop deze goederen zijn ver kregen, is nog gaande. WOENSDAG 13 FEBRUARI Hilversum I (301 m). NCRV-uit- zending. 7.00 Nieuws, gymnastiek, morgenwijding en grampl.; 11.15 Piano en zang. n.45 Berichten krijgsgevangenen; 12.00 Sextet en giram.pl.; 13.00 Nieuws en grampl.; 13.45 „De Vedelaars"; 14.30 Grampl.; 15.30 Pianokwartet; 16.15 Grampl.; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17 35 Zangkoor; 18.00 Grampl.; 18.30 Orgel en Zang; 19.00 Nieuws en grampl.; 19.30 Voor de Ned. strijdkrachten; 20.00 Nieuws; 20.05 Philh. Orkest; (21.0021.20 Causerie „Humor"); 22.00 Nieuws; 22.15 Actueele uitzen ding; 22.3023.50 Grampl. Hilversum II (415 m) VARA-uit- zending, 7.00 Nieuws, gymnastiek en grampl.; 10.00 VPRO. 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Cello en piano: 11.CO Grampl-; 12.00 Ensemble G. Frank; '30v,,Tria: 13-00 Nieuws; 13.15 En semble N. Doice en piano; 14.00 V oor de vrouw; 14.30 Zang en Diano* 15.00 Voor do je-ugd; 17.00 „Sneeuw witje en de 7 dwergen"; 17.30 De zingende zwerver"; 18.00 Nieuws; 18.15 Vibrafoonsextet; 18.45 Belas- tingpraatje; 19.00 Orkest; 19 30 VPRO. 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar concert; 20.30 Voordracht 21.15 „De Patriot"; 21.30 Residentieorkest; 22.15 Grampl.; 22.30 Orgel; 22.45 Causerie; 23 00 Nieuws; 23.15—24.00 Grampl. Te Rotterdam is met het Engel sche stoomschip „Samyale" uit Londen een zending nieuwe en tweedehandsch vracht- en bestel auto's gearriveerd van verschil lende merken, in totaal aan auto's en chassis 161 stuks, bestemd voor de Ned. regeering. Hieronder be vinden zich eenige autobussen, o.a. een vijftal z.g. dubbeldekkers, d.w.z. autobussen met een verdie ping erop. TREINRAMP IN DEN ELZAS De sneltrein Calais—Bazel is in Colmar in botsing gekomen met een autobus Volgens een bericht van de Zwitsersche Spoorwegen zouden er 27 a 29 dooden zijn, meldt Ass. Press hjk wordt bij het vooruitzicht, dat misschien het brood even onver Onze Londensche correspondent schrijft ons: Men neemt te Londen weinig nei ging waar de mededeeling van sir Ben Smith, den minister voor le vensmiddelen, betreffende een re ductie in de voedselvoorziening tot een peil, dat niet hooger schijnt te zijn dan dat van den oorlog, wel willend op te nemen. De toestand was reeds verre van gunstig, in vele opzichten ongunstiger dan die in sommige landen van het conti nent, al werd er naar buiten toe weinig geklaagd. Gedurende den oorlog heeft Engeland zich op dit, gelijk op elk ander gebied, ontzag lijke offers getroost. Thans ver langt bet volk de positieve vruch ten van de overwinning te zien Lp het dagelijksch leven van het indi vidu. Voor het voedsel, dat het ontberen moet, vormen de discus- sies van 51 zegevierende naties in de Central Hall een zeer ontoerei kende vergoeding en de eindeloo- ze twisten in den veiligheidsraad beginnen het puibliek zoo zwaar op VERKEERSSTREMMING TWENTE. IN Thans is ook de brug over het Twerrte-Rijnkanaal in den ver keersweg LochemGoor door het water weggeslagen. Hierdoor moest Öe spoorverbinding Hengelo Zutphen worden gestaakt. Reizigers moeten thans met den trein over Deventer reizen. Er zijn twee kleine busdiensten HengeloMar en Zutphen—Lochem, (Van onzen belasting-medewerker) Van bevoegde zijde vernamen wij dat m de maand Maart de uitreiking aan belastingplichtigen te verwachten is van de nieuwe aangiftebiljetten veimogens- en inkomstenbelasting Dit zijn de biljetten, waarop de be lastingplichtigen hebben in te vullen hun vermogen per 1 Januari 1945 en 1 Januari 1946 en hun inkomen over de kalenderjaren 1944 en 1945 Hoewel op het onlangs ingevulde buitengewone aangiftebiljet o.a. het vermogen per 1 September 1945 en het inkomen over het kalenderjaar 1944 en over het tijdvak 1 Januari tot 1 September 1945 moesten worden vermeld, z»al dit biljet toch niet den grondslag vormen voor een (gewone) aanslagregeling in de vermogens- en inkomstenbelasting. Het feit, dat de fiscus van de vier bovenvermelde gegevens, welke hij voor de aanslags- regeling V.B. 1945 en 1946 en I.B. 1944 en 1945 noodig heeft, er slechts één (n.l. het inkomen over 1944) op het buitengewoon aangiftebiljet aan treft, wijst reeds hierop. Het is met een gevoel van ver bazing, dat we kennis namen van het bericht, dat reeds in Maart 1946 ae uitreiking van de nieuwe aangifte biljetten is te verwachten Immers een aangiftebiljet dient, om den fiscus de gelegenheid te geven, zien een denkbeeld te vormen van het vermogen en het inkomen dat de belastingplichtige heeft gehad vol gens de in de wet neergelegde be ginselen van berekening van dat ver mogen en van dat inkomen, in richting van zulk een aangiftebiljet staat dus niet los van de op dit stuK bestaande wettelijke regeling neen. het is er de belichaming van Nu hebben we van regeeringszijde toezegging, dat de destijds door de Duitschers ingevoerde belasting-beslui ten zullen worden vervangen door echt Nederlandsche wetten, ontstaan door samenwerking van Regeering en Staten-Generaal, die niet meer zullen vertoonen de nazistische trekken van de thans nog vigeerende belasting- besluiten, en. laten we hopen, even min die departementale opvattingen, welke in strijd zijn met de meening van het volk, zooals deze in de Staten-Generaal tot uitdrukking komt. Deze toezegging doet de hoop ge boren worden op terugkeer tot de beginselen van den rechtsstaat, die op het stuk van belastingen liggen veramkerd in de grondwettelijke be palingen. dat geen belasting nWS worden geheven dan uit kracht vai een wet, en dat een wet ontstaai door samenwerking van Regeering en Staten-Generaal. Deze Sro^vveue- lijke garantie hebben we in de Jar,e. der bezetting moeten ontberen deze rechtsverkrachting niet wordt voortgezet dan striK* ir„0:ro zakelijk is, is een eisch van primaire orde. Er is nog iets anders: de verkie zingen voor de Staten-Generaal wor den waarschijnlijk niet vóór Mei ge- houden. Wel niemand zal de ver wachting koesteren, d»t de nieuwe ontwerpen voor de vermogens- en inkomstenbelasting, welke de Duit- sche besluiten behooren te vervangen, bij de thans fumgeerende voorloopige Staten-Generaal zullen worden inge diend en door deze zullen worden afgehandeld. Dit zal dus materie vormen voor de definitieve Staten- Generaal. Principieele en practische bezwaren. Maardan kan het uitreiken van aangiftebiljetten voor vermogens- en inkomstenbelasting in Maart 1946 alleen be teekenen. da t de vermogens- verstaan gevenden dat langer nood- en inkomstenbelasting over de twee belastingjaren, waarover thans aan slagen moeten worden opgelegd, nog geheven zullen worden op basis van de Duitsche belastingbesluiten. Dit heeft principieele en practiscne bezwaren. Bij de behandeling in de Tweede Kamer zijn harde noten gekraakt over hoofdstuk V der Nota omtren eer. aantal punten van het ringsbeleid. welk hoofdstuk handelt over de Rechtskracht der zgn Wets^ besluiten. Onder dit laatste zijn te die maatregelen van wei aard, die normaliter bij tot stand moesten worden ge- Sh maar die door den bestaan- den noodtoestand slechts tot stand kllSden komen bu een besluit der Reeeering Verschillende leden meen den dat de Regeering in dit opzicht veel te ver is gegaan d.w.z. dat zij besluiten heeft uitgevaardigd, waar toe de noodtoestand niet dwong Anderen, die de rechtskracht der wetsbesluiten wel aannamen, waar schuwden onder verwijzing naar het onlangs verschenen geschrift van Mr v. Dullemen tegen het gevaar dat de rechter, gebruik makend van het zgn. toetsingsrechtJ), sommige dezer besluiten wel eens onverbin dend kon verklaren, waardoor onze geheele „besluitwetgeving" op losse schroeven zou komen te staan. va"~ daar. dat de eersten uit prineipi®® de laatsten uit utiliteitsoverwegingen erop aandrongen, die besluÜ?" he- de wetgevende macht te doen kWannlern'd« alles echter-geldt dezjA Londensche besluiten 2), wanneer men zich dus wil ontworstelen aan de dictatuur onzer eigen regeering. hoeveel te meer geldt dit dan voor de besluiten, die mot door onze eigen regeering zijn uitgevaardigd, maar door onze vijanden uit kracht van de feitelijke tyrannic, welke ze over ons uitoefenden. l) In dit verband wordt „met het toetsingsrecht bedoeld de leerbaar zal worden als de inter- nationale formule-zoek exij Het is zeer kenmerkend, dat de „Daily Herald"', het blad van de is die in haar „headlines" eeniger- regeeringspartij, de éénige krant mate poogt het slechte nieuws te ramoufleeren. Haar grootste „kop" luidt: „Engeland dringt er bij de UNO op aan, de voedselcrisis on- ier de oogen te zien." Dit is niet wat het Engelsche publiek op het oogenblik het meest interesseert. He voelt, dat het recht heeft op iets betere tijden dan het gehad heeft, en in plaats daarvan krijgt het slechtere tijden De reactie in het parlement is alles behalve welwillend. In oppo sitie-kringen is men bijzonder ontstemd, omdat de regeering het publiek in het duister gelaten heeft omtrent den emstigen toestand En niet alleen het publiek. Den leiders der oppositie heeft zij evenmin eenige aanwijzing gegeven Van regeeringszijde had men het veeleer doen voorkomen, alsof eenige verbetering in den toestand niet geheel uitgesloten was Toen sir Ben Smith terugkeerde van een bezoek aan Washington zeide hij tot reporters: ,,Xk hoop dat En- gelands rantsoenen op z'r minst kunnen blijven zooals zij zijn. en dat zij in den loop van den tijd ver beterd kunnen worden". Nu ver klaart de minister echter, geen waarborgen te kunnen geven dat de toestand niet nog slechter wor den zal. Het heeft er veel van. dat de levensmiddelen-crisis ernstiger is dan gedurende de moeilijkste oorlogsjaren. Sir Ben zeide. dat hij te Washington het voorbeeld gaf van soberheid door te verklaren, dat Engeland het in de eerstvol gende zes maanden zonder 250.000 ton graan zou kunnen stellen, op dat aan de vraag elders voldaan zal kunnen worden. Voor net - gelsche volk, dat na vijf jaar ste soberheid ramLraeLste een uiterst pijnlijke terieele geste verrassing. binnen de ling Of een ^^cm'atsnoëdrecht is grenzen van het Staatsman lot stand gekomen. tevens 2) Hieronder begrijpen wu de besluiten tusschen Sept. 1944 en Mei 1949. Radio-Frankfurt deelt mede, da# de overstroomingen in het Rus land de ergste gedurende 35 Ja**» steden in de Britsehe zone hebben 8 o en Frankfort zijn ver- broken Vele dorpen staan onder water Hannover heeft he# hooee water zware schade aan spoordijken veroorzaakt. De eenige spoorwegbrug, die Polen met Tsjecho-Slowakije ver bindt. is door den stroom meege- Isleurd zoodat alle verbindingen tusschen deze twee landen nu aain verbroken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2