Rotterdamsche loodsen onderscheiden II1vsg?"wtt'Esrsstellen wij Nieuwe Katholieke Cultureele Kring NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 12 FEBRUARI 1946 PAGINA 3 STADSNIEUWS I «Ook gij werkt mee NEDERLAND HELPT INDIË En de kunstenaar helpt mee De Gelaarsde Kat OFFICIEELE KENNISGEVING Hinderwet Nog steeds geen brand hout genoeg Benzine zonder bon Fietsendief neergeschoten Te diep in het glaasje gekeken Niet lang plezier van hun borrel Burgerlijke Stand AAN DEN VIJAND ONTSNAPT O 23 en O 24 naar Engeland Onderscheiden 13 Mei 1940 Aangereden Algemeene Transport Combinatie rZesde Etage" in Luxor Overbodige geste Beschouwing bij splijt zwammen DOODELIJK ONGELUK Slachtoffer niet herkend -- DIE RARE WERELD De plaatselijke afdeeling van het Comité Nederland helpt welke geen gebrek gan activi kan worden verweten, „e nieuwe bron van fmanc!®t rij ®.e. boord Het heeft een loterij ge organiseerd, die door het ministerie van Justitie is goedgekeurd Het is een goede gedachte geweest om hierbij het kunstwerk als begeerenswaard voorop te stellen. De kunstschilder C. F. Lampe heeft voor den hoofdprijs gezorgd. Hij heeft een door hem geschilderd stilleven in olieverf welwillend beschikbaar gesteld. Andere prijzen zijn artistiek glas werk, boekwerken en kunstvoor werpen, evenals een Philips radio toestel, gratis beschikbaar gesteld. Het aan tal loten, dat zal worden verkocht, bedraagt 2000 en de trekking zal vóór 1 April plaats vinden ten overstaan van notaris Meijer. De kostprijs van de loten is f 2.50. Deze zijn in verschillende winkels, alsmede ook bij mede- werkers en medewerksters van het Comité te koop. De gelaarsde kat, het ouders zusje van den wijzen kater, is al van kinds af een van onze ver trouwdste geestelijke huisdieren. Weinig verwondering behoeft het dan ook te wekken, dat de ten tooneele-voering van het sprookje door het Nederlandsch Jeugd Tooneel door de jeugdige bezoekers van het Passagetheater met enthou siasme werd begroet en met kin derlijk-intense aandacht is gevolgd. Die aandacht werd zeker op de eerste plaats gespannen gehouden door bet geestdriftige en technisch goede spel van de beroepsacteurs. In de komende dagen zullen de schoolkinderen van Schiedam allen van deze opvoering kunnen genie ten Een bijzondere aantrekkelijk heid van deze opvoeringen is wel, dat zij in schooltijd worden ge geven en de schooltijd dus even aangenaam wordt onderbroken. Wie zich deze sensatie nog uit eigen schooljaren herinnert, weet, dat hier nog grooter vreugde ligt, dan in het tooneelstuk zelf. 250 maal in hef veld Koning Voetbal heeft zeer trouwe paladijnen. Van zijn onder danen zijn natuurlijk de strijders het liefst en het verwondert ons, dat hij nog geen Orde van den Scheenbeschermer heeft ingesteld, of een Kruis voor het Leeuwen aandeel heeft laten slaan. Onge twijfeld zo-u de bekende en popu laire spil van S.V.V., Arie de Brons, daarvan hebben geprofi teerd pis hij Zondag tegen H. zijn 250sten wedstrijd gaat spelen 71 in voetbalvrienden zullen het gemis aan de orden wel goedma ken door hem te bevleren. Maar het beste cadeau kan hij zichzelf en zijn cluib bezongen door dit jaar kampioen te worden. Het zij zoo. Ingekomen zijn verzoeken van: 1. P. J. Mol, alhier, om vergun Hing tot het oprichten van een ko perslagerij in het pand Koorte Haven 52a, kadaster sectie C no. 947, alhier. 2. De Chemische Fa briek „Schiedam" (dr. Schilling „■v,-b alhier, om vergunning tot 5s van een fabriek van dulta>Cm Producten voor de in- 55Westvesï6 daPaJlc^ Lan®e Haven na 1254 alhier; toren van totaal ™0.08 p k T™ 1x4, 2x2, 1x0.75, 1x6.50, ïxo 33 2x0.25 PK, drijvende diverse a?- beidswerktuigen. Deze verzoeken zijn met de bij lagen op de secretarie der gemeen te ter visie gelegd. Op Dinsdag, 26 Februari 1946. des voormiddags te 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toe staan van deze verzoeken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Schiedam, 12 Februari 1946. t, v v. schipper, heeft aangifte gedaan van diefstal van een plank- Deze plank is ontvreemd van zijn schip, liggende ih de Lange Ha ven alhier. Th- J- heeft aangifte gedaan van diefstal van 90 liter benzine, ont vreemd uit zijn garage te Schie dam. Onder dezen slagzin heeft de Sohiedamsdhe 0ran^ve^fke°tel een actie op touw gezet welke ten doel heeft, hettedental tev« grooten, teneinde de as. leesten foo luisterrijk mogelijk te vieren. Inschrijving van mieuwe leden kan plaats vinden, op alle adressen waar een biljet der Oranjevereenu ging hangt. P. v. O. en A. V., beiden uit Delft, waren op Donderdag 11. naar Schiedam getogen met net doel fietsen te stelen. Zij werden in de tuin van het gemeentezie kenhuis op heeterdaad betrapt door de recherche van hier. P. v. O. wilde ontvluchten, doch werd door een rechercheur neergescho ten. Hij wordt thans in het zieken huis verpleegd A. V. is aangehouden en heden voor den officier van justitie te Rotterdam geleid. J. J. W. die in Rotterdam op de Schiedamscheweg als bestuurder van een auto een aanrijding had veroorzaakt, werd hier te Schie dam aangehouden. Hij verkeerde onder den invloed van gebruikte i alcoholhoudenden drank. Ter ont nuchtering is hij aan het Hoofd bureau van politie in bewaring ge steld Als verdacht van diefstal, sub sidiair heling van gedistilleerd, zijn aangehouden H. M., S. V. en J. J. W. Zij zijn in het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. Toen we in den mooien voor jaarsmorgen van 10 Mei 1940 wer den opgeschrikt door het geronk van vijandelijke vliegtuigen en door het ontploffen van gieren de bommen, wisten we, dat ook ons dierbaar landje in hetwreede oorlogsgeweld was betrokken Een bericht, dat het hart van ons Rotterdammers, diep trof. was het vergaan van loodsboot 19. Nabij Vlaardingen was deze op een mijn geloopen en binnen 2 minuten gezonken Een twaalftal dappere mannen liet hier het leven. Eer wij ons dit tragische ge beuren konden realiseeren. volgde het nieuws dat het Engelsche s.s. ,Rook" eveneens pp een mijn was geloopen. Toevallig had dit schip geen loods aan boord De vijand wilde snel handelen en trachtte belangrijke strategi sche punten binnen korten tijd m handen te krijgen. Zoo wilde hu de long van Holland aantasten door in het Westland parachute troepen uit te werpen, die zich langs den Nieuwen Waterweg moesten nestelen. Het vaarwater werd bovendien door magnetische mijnen onveilig gemaakt Bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij lagen intusschen nog steeds twee onderzeebooten. De booten, die O 23 en O 24 gedoopt waren, waren daar in opdracht van de marine in aanbouw. Bij het uitbreken van de vijandelijk heden vonden zij in de Lekhaven een veiliger ligplaats. Ook de reis naar Engeland ver liep gunstig. De onderzeebooten werden daar gevechtsklaar ge maakt en konden na korten tijd deelnemen aan dan strijd tegen den gemeenschappelij ken vijand. Zij streden op de Noordzee rond Noorwegen, in de Middellandsche Zee en in het Verre Oosten. Geboren: Maria A., d. v. E Rorije en S van 't Hof, Nassau- laan 75; Johanna, d. v. T Tintel en J G Hanegraaf, Boerhavelaan 1; Kornelis F, z. v. F de Blolr en G J v. Halewijn, Dr. Noletstr. 1; Johannes, z. v. C Kerkhoff en J P v. Mourik, Fabriplein 28; Jaco bus J, z. v. C Beckers en H Zwaan, Oostsingel 83; Roelof H P, z. v. C A v. d. Brink en K J M Govaart, Dr. Noletstr. 1; Catharina A J, d. v. C W de Groo en J M M Winkelman, Boerhavelaan 1; Peter, z. v. B Vroegh en J L Knegt, Boer havelaan 1. Overleden: A C v. Versen- daal, 80 j., Broersvest 74; H. G. Naring, 40 j., Broersveld 99: B. v. Bekhoven, 2 j., Dr. Noletstr. 1; A L v. Pelt, 2 maanden, Ampère straat 12. Op het Marconiplein te Rotter dam werd gisteren de 7-jarige D. A. uit de Griekschestraat door een auto aangereden. Met een linker- beenfractuur is hij naar het St. Franciscusgasthuis gebracht. Het werd 13 Mei. De marine achtte het beter om de O 23 en O 24 naar Engeland over te bren gen. Denzelfden dag kreeg de di recteur van het Loodswezen te Rotterdam de mededeeling dat het uur van vertrek was bepaald op 1° uur. De aan de beurt zijnde binnen loods J Roos en hulpbinmenloods R. Roelfs. werden aangewezen om de booten veilig buiten Hoek van Holland te brengen. Hoewel deze twee mannen het gevaar kenden, verklaarden ze zich zonder meer bereid. Om half tien kwam een militaire auto de loodsen afhalen. De twee onderzeebooten ver trokken zonder antimij nenkabel. het gevaar tegemoet! Dicht langs den Noordelijken oever ging de tocht, 9oms met een halver meter water onder de kiel. Veilig kwamen de twee booten aan den Hoek. De twee loodsen namen afscheid en wenschten het marinepersoneel een voorspoedigen strijd. De dappere daad van plichts betrachting en vaderlandsliefde, die de ioodsen Roos en Roelfs hadden gesteld, is niet onbeloond gebleven. Door H.M. de Koningin werd aan deze twee dappere mannen het Bronzen Kruis van Verdienste verleend hetwelk gisterenmiddag door den directeur van het Loods wezen te Rotterdam aan hen werd uitgereikt. Vooraf hield Jhr T. van Such- telen v. d. Haere een toespraak, waarin hij de heroïsche daad van beide mannen memoreerde. „Het beleidvol optreden van deze loodsen", aldus Jhr. van Suchtelen v. d. Haere, „is met ontsnapt aan den aandacht van hun superieuren. Het heeft Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin behaagd, bij Koninklijk Besluit van 9 No vember 1945, no 558, aan den ge- pensionneerden binnenloods J Roos en den binnenloods H. Roelfs, het Bronzen Kruis toe te kennen". Na het voorlezen van het Ko ninklijk Besluit speldde Jhr. van Suchtelen v d. Haere. namens den minister van marine, den twee uit verkorenen het Bronzen Kruis op de borst Tenslotte wenschte hij hun veel geluk en een goede gezond heid. Enkele marine-autoriteitten. de heer E. J. Visser, commissaris van het Loodswezen te Rotterdam, de heer Hetterschij. wnd. inspecteur- generaal van het Loodswezen en de heer H. J. van Hoogen-Hoe- venbeld, commissaris van het Loodswezen te Hoek van Holland, wanen bij de plechtigheid aan wezig. Onder de verschillende sprekers, die nog een kort woordje tot de onderscheiden loodsen spraken, bevond zich de luitenant ter zee lste klasse G W. N. van Erkelen, eertijds commandant van de O 24. die zeide, dat het hem verheugde bij het uitreiken van de onder scheidingen aanwezig te kunnen zijn. Gistermiddag om 16 uur is van de Coolsingel te Botterdam een convoot van 10 G. M. C. vrachtauto's gestart, met bestemming Praag. Zij \roerden. een lading mede van 75 ton Zweed- sche haring, de helft van een contin gent dat transito via Rotterdam naar Tsjecho-Slowakije wordt vervoerd. Verwacht wordt, dat daarna nog 600 ton van deze haring naar Praag ge transporteerd zal worden. Het tran sport heeft plaats onder auspiciën van de Algemeene Transport Com binatie, welke is opgericht door een 40-tal transportbedrijven, die niet aan de A.T.O het monopolie van het ver voer op Tsjecho-Slowakije willen laten en ontevreden zijn over het feit. dat alleen de A. T. O. de groote zware vrachtauto's toegewezen zou krijgen. Het convooi hoopt binnen 2% d&g Praag te bereiken, waar reeds retour vracht gereed staat. Men vei wacht binnen een week te Rotterdam terug te zijn. De haring is per ss. ..Wallonië' uit Gothenburg over de haven van Rot terdam geleid. De genoemde combi natie hoopt een regelmatigen dienst op Praag tot stand te kunnen bren gen. Ook stelt zij pogingen in het werk, om tot een transportdienst op Frankrijk te geraken. Luc van DamAnneet In de Rivièrahal te Rotterdam zullen Maandag 18 Februari weder, om bokswedstrijden worden gehou den. De belangrijkste wedstrijd is die van onzen landgenoot Luc van Dam tegen den bekenden Belgi schen bokser Anneet, ex-kampioen middengewicht van Europa, over 10 ronden van 3 minuten. Alfred Géhri is een Zwitser, die stukken schrijft over de wereld van de „kleine luiden" in Parijs, een bonte wereld van burgers, artiesten, studenten en bohémiens. „Le sixième étage" was zijn eerste ling, knap, levendig, onderhou dend en fijn van toets. Het is niets dan een reeks epi soden uit het leven van de men- schen, die de kleine kamertjes op de noogste verdieping van een huis op Montmartre bewonen: een mis lukte schilder en zijn vrouw, een kantoorbediende die volksromans schrijft, met zijn dochter, een stu dent-liedjeszanger, een monteur uit een garage, enz. enz. Ze komen niet uit een groote fantasie voort, maar zijn goed gezien en gety peerd. Het relaas van hun amu sant bestaan, met lach en traan beschreven, wordt bijeengehouden door de geschiedenis van een meisje, dat een misstap begaat en ten onder dreigt te gaan, maar door de onbaatzuchtige liefde van een bescheiden stillen minnaar wordt gered. (Het wereldje van de zesde étage is uiteraard te gemengd voor jeugdige bezoekers.) De opvoering was perfect en sloot als een bus. Ziehier nu eens een stuk. dat het gezelschap geheel aan kan. Het verschil tusschen oud: en jong viel zelfs nauwelijks meer op. Daarom noemen wij ditmaal geen van de vele namen. Het zou den schijn hebben, dat het op de uitblinkers aankwam en het gehéél stond op een verheugend peil. De meesterlijke regie van Ko Amoldï mag echter niet onvermeld blijven Er is in Schiedam enkele weken geleden een Katholieke Cultureele Kring opgericht. Meer dan het ge- boortebericiht hebben we tot op heden niet ontvangen en wij weten dus niet, wat het programma be helst, dat deze Kring wil verwezen lijken. Wel valt het ons op, dat hier aan een bestaanden naam een epitheton is toegevoegd en wel het bijvoeglijk naamwoord cultureel. Dit beteekent dus, dat de oprich ters een wezenlijk verschil zien tussdhen een Katholieken Kring en een Katholieken Oultureelen Kring. Met de opneming van het woord cultureel is de Katholieke Kring al® ontoereikend voor menschen mé hoog ere aspiraties gekenschetst. Want wanneer dat niet het geval van x'ljn' wa-s er voor het oprichten veen 1fJi,aParten cultureelen kring cultureel?" "AT,.bedoelt men met len in hoocê'^uur bu-ift steeds mate Ziwevpnrip vnnv stelling", zegt Prof HuSd4tI „Geschonden wereld" maa?^ J5 hij met Burökhardt: '„Een harmo nisch verband van geestelijke waar den maakt het essentieele van cul tuur uit. Onmisbaar zijn daartoe een hechte rechtsorde, een zede- wet en een norm van menschelijk- heid als grondslagen van de ge meenschap, die de drager van de beschaving is. Daarnaast zal zich onze voorstelling cultuur bovenal verbinden aan verworvenheden op aesleiisch gebied, aan voortbreng selen van kunst en letteren". De oprichting van een culturee len kring zal zich dus vooral bezig houden met de verdieping van. het inzicht over de noodzakelijke rechtsorde, over de zedenwet, overt de norm van menschelijkheid als grondslagen van de gemeenschap. Want niet waar? Een postduiven- vereeniging houdt zich met post duiven bezig en een cultureele ver- eeniging is geen kaartclub. Elke vereeniging, op welk gebied zij ook werkzaam is, heeft niet alleen tot pliaht beoefening, maar ook instandhouding en verbreiding van datgene, wat zij beoefent. Het is ermee, zooals met elk levend organisme, het wil groeien. Iedere vereeniging, die aan die levenswet niet voldoet, is steriel. Daarom zal de cultureele kring dus naar verbreiding van zijn ideeën op zoo groot mogelijke schaal moeten zoeken. En die zoo groot mogelijke schaal is niet een bepaalde stand, een be paalde groep, maar de gemeen schap. Het beïnvloeden van allen is de eerste eisch van een „cultu reelen" kring. Het zal wel niemand ontgaan zijn, dat er aan het begin gespro ken is van een harmonisch verband van geestelijke waarden. Als dit harmonisch verband in de gemeen schap de essentie van de cultuur uitmaakt, is het duidelijk, dat zulk een harmonisch verband ook in het individu aanwezig moet zijn, wil dat individu op den eeretitel cul tureel aanspraak maken. Het vor men van zulke menschen stelt den tweeden eisch aan een werkelijk cultureelen kring. In de bovenstaande omschrijving van cultuur missen wij elke ver wijzing naar inkomen, maatschap- pelijken stand of intellectualiteit. Wij kunnen dus zonder meer aan nemen, dat iedere onderscheiding in boogere of lagere standen door middel van het woord „cultureel" in wezen een gebrek aan kennis omtrent den begripsinhoud van dat woord aanduidt. Hetgeen wijst op een gebrek aan intellectueele scho ling. Daarom kunnen wij dus afzien van de mogelijkheid, dat er naast den Katholieken Kring een Katho lieke Cultureele Kring gesticht werd. omdat de menschen van den laatste uit standsoverweging niet met die van den eerste zouden wenschen te worden vereenzelvigd. Als dat wel het geval was, waren de oprichters van den Katholieken Cultureelen Kring aanhangers van Marx, die een zelfde tegenstelling in de maatschappelijke orde zag. Alleen zag hij het van den anderen kant. Marx zei: Proletariaat houdt in „materialisme"; bourgeoisie „spiritualisme" en „idealisme". Het heeft er den schijn van, dat de K.C.K. omgekeerd zegt: ons in- komeh houdt in: cultuur, lagere inkomens houden in: cabaret. Een Katholieke Kring, die dat harmonisch verband binnen het kader van het plaatselijk moge lijken tracht te leggen en daarbij de norm van het menschelijke, in feest- zoowel als in opvoedende avonden, in het oog houdt, is zeker zoo cultureel, als een groep, die zich cultuur voorstelt als opge trokken wenkbrauwen, (Kramer's vreemde woordentolk) en een hoog aanslagbiljet (tegen wil en dank). Wij zitten met een verschrikke lijke begripsverwarring te kijken. Dat getuigt de naam van den nieuw opgerichten kring wel. De belangrijkste scheidingslijn tus schen menschen loopt niet tusschen de bezitters en niet-bezitters, maar tusschen de geestelijk belangstel lenden en hen, die enkel uit stoffe lijke belangen leven. Wij moeten tot de conclusie komen, dat de oprichting van den Katholieken Cultureelen Kring een overbodige handeling is geweest. De eenige goede naam was ge weest „Katholieke Kring voor de betere standen", dan was de situatie juist geteekend. Laat men ons niet misverstaan. Een ieder heeft zijn kennissen- kring, een ieder heeft zijn favor ie- ten maar als iets zich als algemeen aandient in een plaats, waar die algemeene vereeniging reeds be staat, is het volmaakt overbodig. Gisterenavond om kwart oven zeven reet} een militaire auto op het Maastunnelplein te Rotterdam- Zuid, tegen de locomotief van de stoomtram die kwam uit de rich ting Brielle. In de cabine bevond zich naast den militairen chauf feur een dame van ongeveer 1$ jaar, die uit de cabine werd ge slingerd en op slag werd gedood. De locomotief liep uit de rails en ondervond daardoor twee uur vertraging. De auto werd totaal vernield. De politie van het bureau Char- lois deelde ons thans mede, dat de dame niet is herkend. De mili tair noemde haar Beppy. Zij is ongeveer 18 jaar en draagt een zilveren zegelring met het mono gram SH of HS Hun. die eenig vermoeden heb ben over haar identiteit of haar kefmen, wordt verzocht, zich te melden aan het politiebureau Charlois. President Truman, die dezer dagen een bezoek heeft gebracht aan Churchill, die zijn vacantie tg Miami in Florida doorbrengt, heeft aan eenige intieme vrienden ver teld, hoe hij Churchill bij hun vo rige ontmoeting gedwongen had te luisteren naar een piano-voordracht van muziek van Chopm. Dat was in Potsdam. Truman naa een Amerikaanschen pianist, Eugène List geëngageerd, om voor Churchill en Stalin te spelen. Churchill luisterde somber een uur lang naar het spel en zeide toen „Meneer de president, waarom gaat u niet naar huis Ik kan dit lawaai niet langer uitstaan en ik kan nidt weggaan. voordat u afschuw neemt". - „Maar ik genoot van de muziekr. aldus Truman ,en we hebbes* Churchil' nog een uur lang vasc« gehouden".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3