Nog geen beslissing inzake Indonesië DADIO WAAR BLIJFT DE LAATSTE? Nieuwe Aangiftebiljetten voor de belasting NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARI 1946 PAGINA 2 Egypte zorgde voor nieuw uitstel Amsterdamsche studenten gaan staken Wegens prof. Wibauf's terugkeer De verhouding FrancoDon Juan Nederl. oorlogsschepen varen ut „Einsatzkommando Beeck" De beruchte Schoengarth ter dood veroordeeid Canadeesch crediet aan Nederland De noodpan zonder ooren IX PRO PROGRAMMA De ziekte van den Paus FORENSENWEE Signaal voor het groote offensief Londensche en Duitsche besluiten Spcrnninq ten top Het raadsel Men was gisteren in den vei ligheidsraad eindelijk op het punt een beslissing te nemen ten aanzien van de Oekrainsche klacht nopens de vredesbedrei- ging door de Engelsche troepen in Indonesië, toen tegen het einde der zitting de Egyptische afge vaardigde voor een verrassing zorgde Voordien was net duidelijk dat Engeland den sterkst mogelijken steun had voor zijn zaak en dat de voorgestelde Oekrainsche resolutie geen schijn van kans maakte. De heele situatie is thans echter Ingewikkelder gemaakt door het Egyptische amendement, dat voor stelt, dat de veiligheidsraad zal ver klaren, zich na de verklaringen van Nederland, de Oekraïne, de Sowjet- unie en het vereenigd koninkrijk een oordeel te hebben gevormd over de volgende feiten: „De Britsche troepen in Indo nesië zouden onder geen voorwaar de tegen de Indonesische beweging worden gebruikt. Zij zouden worden teruggetrokken, zoodra zij zich van hun rechtmatige taak. bijv de be scherming van personen uit de ge allieerde Landen en het ontwapenen der Japansche troepen, hebben ge kweten De raad hoopt, dat de on derhandelingen. die nu in Indo nesië begonnen zijn, gunstige resul taten zullen hebben, in overeen stemming met het Anlantisch hand vest en het recht van zelfbeschik king der volken Voorts verlangt de raad den uitslag der onderhan delingen te vernemen en behoudt hij zich het récht voor, in de toe komst acties "te voeren, welke de raad noodig acht" Tevoren had de gedelegeerde van Mexico het woord gevoerd. Hij meende, dat de veiligheidsraad niet zou kunnen oordeelen, zonder zich een eigen meening over de feiten te hebben gevormd, weshalve deze gedelegeerde het Oekrainsche voor stel tot uitzending van een com missie steunde De Fransche afgevaardigde Bidault •was daarentegen van oordeel dat de onderhandelingen, die Nederland thans voert met de Indonesiërs, wellicht geschaad zouden kunnen worden door uitzending van, een commissie, hoewel hij principieel tegen die uitzending geen bezwaar had. zoo lang niet in interne aan gelegenheden van een lid der Uno zou worden ingegrepen Hij stelde voor. dat de voorzitter van den raad een verklaring zou afleggen en dat men aldus de moeilijkheden van dit oogenblik zou overwinnen. De afgevaardigde van Brazilië steunde de opvatting van Stetti- nius Hij geloofde, dat de Britsche troepen in Indonesië den vrede niet bedreiger. De Pooisene afgevaardigde was voor het zenden eener commissie Minister van Kleffens ant woordde de verschillende spre kers. Hij legde er nogmaals den nadruk op, dat hij slechts dan geen bezwaar had tegen uitzen ding van een commissie, als Groot-Brittannië en de Oekraine het daarover eens konden wor den Die commissie zou dan ech ter alleen onderzoek moeten doen naar hetgeen de Britsche strijd krachten in Ned.-Indië thans verrichten en in geen enkel op zicht zich mogen mengen in de onderhandelingen te Batavia, daar deze een interne aange legenheid van Nederland vormen Overigens meende de Nederland- sche regeering dat voor het instellen van een commissie, die de verrichtingen der Britsche troepen in Indonesië zou onder zoeken geen roede gronden zijn aan te vrerpr Daarop ititvs de Oekrainsche afgevaardigde Manoeilsky weer het woord. Zijn delegatie had hem opgedragen, zei hij, het voorstel tot uitzending van een commissie in den veiligheidsraad in stemming te brengen Met een verklaring van den voorzitter kon hij derhalve geen genoegen nemen. De Oekraine zou zich er bij neerleggen, wanneer het voorstel verworpen zou wor den. Op dat oogenblik kwam de Egyptische afgevaardigde met zijn voorstel, een voorstel, dat volgens Wisjinsky het bestudeeren waard was. Zonder dat het tot stemming kwam, werd daarop de zitting weer tot hedenavond 9 uur verdaagd. De zetel der Uno Zooals reeds werd gemeld, is in de Uno-commissie, belast met het onderzoek naar den permanenten zetel van de organisatie der Ver- eenigde Volken een Nederlandsch voorste] aangenomen, inhoudende dat de algemeene vergadering pas in haar in September a.s. in Ame rika te houden zitting een defini tief besluit over het uiteindelijke tehuis van de organisatie zal nemen. Inmiddels zal een commissie naar Amerika vertrekken, om de geschiktheid te onderzoeken van het gebied van Westchester County (New York) en van Fairfield County (Connecticut), waarin North-Greenwich, aanbevolen door de vorige commissie van onder zoek. is gelegen. De commissie moet plannen en kosten-ramingen opstellen voor streken, varieerende van 2 tot 40 vierk. mijl. Hiermede denkt men tegemoet te kunnen komen aan geuite bezwaren over te hooge kosten voor den aankoop van grond. De Amerikaansche delegatie heeft aan de stemming over het Ntder- landsche voorstel niet deelge nomen. Trouwens, de Amerikanen hebben zich met de keuze van de plaats, waar de zetel der Uno zal worden gevestigd in het geheel niet bemoeid, ze hebben zich uit sluitend bereid verklaard, om als gastheer van de Uno op te treden In de studententoioscoop „Krite- rion" hebben studenten van facul teiten der Amsterdamsche universi teit onder leiding van het bestuur der alg studentenvereeniging Am sterdam (A.S.VA.) een vergadering belegd ter bespreking van de nog te treffen maatregelen tegen bet weder in functie treden van prof. dr J. P. Wiibaut als hoogleeraar. Met instemming van de geheele vergadering en den ledenraad be sloot het A.S.V A-bestuur daarop overwegende, dat prof. Wibaut on aanvaardbaar is en dat de minister ondanks vele protesten den profes sor in zijn amibt heeft laten terug- keeren den Amsterdamsehen stu denten van alle faculteiten te advi- seeren van Donderdag as. af geen colleges of practica meer te volgen, zoolang prof, Wibaut geen ontslag genomen heeft, of zoolang aan hem geen ontslag is verleend. Deze staking omvat bijna 4000 studenten. Volgens betrouwbare royalis tische kringen was Dinsdag een overeenkomst tusschen Don Juan, den erfgenaam van den Spaansehe troon en Generalissimo Franco minder waarschijnlijk, meldt Ass Press, Een woordvoerder van Don Juan beef verklaard: „voor Franco en de Phalanx moet het een on voorwaardelijke overgave zijn". Hij zeide- „tusschen Don Juan en Franco is' geen enkele bespreking gehouden". Elk bericht omtrent een accoord tusschen hen berust op speculatie. Ms. torpedoboot jager „Evert- ;Bem zal Zondag a.s. van Amster- jdam naar Ned. Indië vertrekken. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits" vertrekt Vrijdag vandaar naar de West. Donderdagmorgen zal H. M. de Koningin beide schepen inspectee- ren. Het bijzondere militaire ge rechtshof te Burgstein Furt ver oordeelde vijf voormalige leden van de Sicherheitspolizei in Nederland tot den dood door middel van den strop, >mdat zij betrokken waren geweest bij het dooden van een krijgsgevan gen gemaakten onbekenden ge allieerden vlieger, die op 21 November 1944 met zijn para chute uit een aangeschoten 4- motorigen bommenwerper ge sprongen was en terecht was gekomen op het terrein van de villa ,De Hooge Boekel" bij En schede. dat in dien tijd bezet was door het „Einsatzkommando Beeck". Nadat hij eerst geboeid in een kelder van deze villa was opge sloten en hem burgerkleeren wa ren aangetrokken, werd de vliege nier meegenomen naar de bosschen in de buurt en neergeschoten. Er waren in totaal zeven ver dachten, waarvan de voornaamste was dr. Eberhardt Schoengarth, toentertijd „Befehlshaber der Sicherheits Polizei" in Nederland en plaatsvervanger van Rauter. Dit heerschap wordt ook verantwoor delijk geacht voor de représaille maatregelen, die genomen zijn naar aanleiding van den aanslag op Rauter, waarbij vele honderden on schuldige Nederlandsche burgers werden doodgeschoten. Hij werd ter dood veroordeeld, evenals S S. Obersturmführer Er- win Knop. de commandant van het Einsatzkommando te Enschede, en voorts S.S. Unterscharführer Wil helm Hadler en S.S. Unterschar führer Fritz Gernoth. De commandant van net Kom- mando Beeck, dat under meer be trokken is geweest bij den moord op zes gijzelaars in Gorssel in de maand September van het jaar 1944, was Friedrich Beeck. Hij had den nacht tevoren zwaar gedronken en koa zich niet veel meer herinneren, ook «iet dat hij met Knop de plaats had uitge zocht, waar de vlieger pegraven moest worden, noch dat hij het bevel gegeven had. den vlieger van burgerkleeding te voorzien Zijn slechte herinnering kon hem echter niet helpen en ook hij kreeg de doodstraf De Canadeesche minister van Financiën J. L. Isley heeft bekend gemaakt, dat hij op 5 Februari j.l. met den heer Snouck Hur- gronje de overeenkomst heeft on derteekend, volgens welke Cana da 100 millioen dollar in Neder land zal leenen, boven de 25 mil lioen, die reeds door Nederland In Canada zijn besteed voor den aan koop van tarwe, vrachtauto's vleeseh, cellulose, kunstmest e.d. De overeenkomst tereen-igt beide credieten tot een enkele, dat ge bruikt zal worden tot 1 Mei 1947. Terugbetaling geschiedt in 27 ge lijke deelen, aanvangend in 1950 en eindigend in 1976. De rente be draagt 3 pet. tot 30 April 1947. Het bedrag, dat in de periode 195070 zal worden afgelost een rente van 3 pet., het overige ge deelte 314 pet. De gemiddelde rente bedraagt 3.05 pet. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen deelt minister Vos mede, dat aan de Kamper Emaillefabriek v/h H. Berk en Zoon, toestemming is verleend tot het vervaardigen van een noodpan zonder ooren met toestemming van het. Rijksbureau voor metalen. Deze fabriek heeft 365 ton aan aluminium platen ontvangen. Deze zijn door de regeerin# aangekocht met 115 ton aan aluminium rondellen. waarvan 59 ton is aangekomen. Genoemde firma fabriceerde voor den oorlog minder aluminium dan emaille-pan- nen; aangezien de noodtoestand eischite. dat de productie op den kortst mogelijken termijn plaats vond, is bij de verdeeling van het aluminium over de twee aluminium kunnen vervaardigende ondernemin gen niet uitgegaan van voor-oorlog- sche basisjaren, doch heeft men zich gebaseerd op de actueele verwerkings- DONDERDAG 14 FEBRUARI Hilversum 1 (301 M.). NCRV-uitzen- ding. (7,00—10.44 en 12.00—14.00 KRO). 7.00 Nieuws en gymnastiek 7.30 Gra- mof.pl. en morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.pl. 9.00 De Heilige van den dag. 9.10 Gram.pl. 10 00 Gram.pl en morgenwijding. 10.45 Vrouwenkoor. 11.00 Voor de zieken, u.45 Berichten krijgsgevangenen. 12.00 Kwintet 12.35 Gram.pl. 13.00 Nieuws. 13.15 „De Min- streels" en gram.pl. 14.00 Pianokwar tet. 14.40 Causerie. 15.00 Gram.pl 16.00 Bijbellezing. 16.45 Orgel 17 00 Piano. 17.35 Concert en gram.pl 19.00 Nieuws en gram.pl. 19.30 Voor de Ned Strijd krachten 20.00 Nieuws. 20.05 Orgelspel en koor. 21.00 Causerie. 21.20 Koor. 22.00 Nieuws. 22.15 Actueele uitzen ding. 22.30 Gram.pl 22.45 Viool. 23.15— 23.50 Gram.pl. Hilversum II (415 M.). AVRO-uitzen ding. 7.00 Nieuws, gymnastiek en gram.pl. 10.35 Orgel. 11.00 Causerie. 11.15 Piano. 11.45 Ensemble J. Cantor. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Clavecimbel en fluit. 15.00 Gram.pl. 15.30 Gevar. concert. 17.00 Kaleidoscoop. 17.30 septei 18 00 Nieuws. 18.15 Concert. 18.15 Sport- praatje. 19.05 Gram.pl. 19.15 Concert. 20.00 Nieuws 20.05 R.VD antwoordt. 20.20 Concertgebouworkest. 22.20 Cau serie ..Ouderen en jongeren" 22 30 Gram.pl. 23.00 Nieuws. 23.1524 00 Gram.pl. capaciteit van he im aanmerking komende ondernemingen. Het is juist dat acht aanvragen zijn ingediend om aluminium pannen te vervaardigen. Aangezien de erkende aluminium verwerkende bedrijven de in het vorig jaar ontvangen hoeveel heden zonder bezwaar op korten ter mijn konden verwerken, is niet tot inschakeling van andere pannen- fabrikanten overgegaan. Onderzocht wordt of de laatst binnengekomen partij van 2Ö0 ton het wenschelijk en gerechtvaardigd maakt het ver- deelingsschema te wijzigen De prijs van de noodpan ls de onderneming zelf vastgesteld Bij den aankoop van aluminium is de handel niet geraadpleegd. De H. Vader is nog niet hesrsteid van de lichte influenza, die zijn werkzaamheden beperkt tot enkele particuliere audiënties met zijn staatssecretaris. In vuUcuankrin- gen zegt men dat het bezoek van 's Pausen lijfarts, prof. Gaieazzi Lix Maandag aan den H. Vader weliswaar langdurig was, doch dat er geen reden tot ongerustheid bestaat, daar de ziekte een_ nor maal verloop heeft, aldus U.P. uit Vaticaanstad. Op advies van den lijfarts heeft de H. Vader zich Maandag moe ten onthouden van deelneming aan de Requiemmis voor de ziele- rust van Paus Pius XI. Vaticaan stad had overigens een feestelijk aanzien, omdat de vlaggen waren uitgestoken ter herdenking van de onderteekening van het ver drag van Lateranen. Personen, die in dezen na-oor- iOgschen tijd tot de rampzalige klasse der forensen behooren, kennen maar al te goed de typische sfeer, welke er hangt boven het perron van een station als bijvoorbeeld bet Hol- landsche Spoor in D enHaag, even voordat daar op het spitsuur de trein voor Rotterdam uit de rich ting van de hoofdstad komt binnen glijden. Het is een sfeer van argwaan en afgunst, een sfeer van wachtende spanning, welke toeneemt met het onrustige verspringen van de wij zers der stationsklok, die de fatale minuut steeds dichter naderen. Het is de sfeer van een leger, dat ner veus zijn laatste toebereidselen treft, voordat het signaal tot het groote offensief wordt gegeven. Strategische posities aan den uitersten rand van het perron wor den waardeloos gemaakt door een wagen met post cf bagage, die door onverschillige beambten achteloos wordt voortgeschoven Laatkomers die zich haastig en met den moed der wanhoop door de compacte menschemmassa een weg (Van onzen belastingmedewerker) II (Slot.) Aan het overgroote tleel van deze Duitsche maatregelen is kracht van wet verleend by het besluit E 93. Vandaar, dat we thans, nu we de Duitschers kwyt zyn, nog steeds leven onder de Duitsche dictatuur. Dit is geheel iets anders dan waar op Minister Kolfschoten doelde in de zitting der Tweede Kamer van 10 Januari 1946, toen hy zeide. dat een wetgeving uit een vorige pe riode. welke van een wettig gezag welk gezag <Jit ook moge zijn afkomstig is, niet terstond by een wijziging van zaken en bloc moet vervallen By de Duitsche verorde ningen hebben we niet te maken met een wetgeving, welke uitging van een wettig gezag Het grootste onrecht het opleggen van verplich tingen aoor een vyand, die hiertoe hert. recht niet had, is door onze eigen Regeering tot recht" gepro clameerd Zeer terecht zei dan ook de afgevaardigde Tilanus in de vergadering der Tweede Kamer van 9 Januari 1946, dat in de dagen der bezetting, toen het Politiek Con vent nog werkte, de deelnemers daaraan zich den gang van zaken heel andeTs hadden voorgesteld Verwacht had mogen worden, dat ten aanzien van die besluiten die gehandhaafd konden biyven, en een materie regelden, die normaal by de wet wordt geregeld voorstellen tot bekrachtiging aan de Staten Generaal zouden worden ingediend. 't Is alles helaas zoo heel anders gegaan Geldt van de Londensche" oe- I sluiten, waarbü de Regeering zich keeringen belast worden niet by op den stoei van den wetgever plaatste, dat zij volgens de mee ning van enkele deskundigen rechts kracht missen of dat althans de kans bestaat, dat straks de rechter ze rechtskracht ontzeggen zal, van de Duitsche besluiten (en van het hen in bescherming nemende Kon Besluit E 93) geldt dit in verhoogde mate; zy zy*n bovendien een slag in het aangezicht van ons volk Wy mogen niet langer dan noodig is onder Duitsch endruk gehouden worden Fou^n blijven gehandhaafd. Er ls echter ook een practische kant aan déze kwestie, wordt, om alleen by de inkomstenbelasting te blijven, deze over 1944 en 1945 nod~ deloos geheven naar de geldende Duitsche voorschriften, dan zullen alle onrechtvaardigheden biyven voortbestaan, welke in deze voor schriften zijn neergelegd Om te beginnen zal het foutieve tarief, waarop wy reeds in vroeger arti kelen 'wezen, gehandhaafd biyven zonder dat onze Staten-Generaal elegenheid hebben gehad, zich ierover uit te spreken Vervolgens zal gehandhaafd Diy- ven de vaststelling van bepaalde aangelegenheden naar het vry en redelijk inzicht van den inspecteur zonder dat de tn belastingaangele- fenheden bevoegde rechter gelegen- eid krygt hierover te oordeelen by verschil van inzicht tusschen in specteur en belastingplichtige Met alle respect voor de werkeiyk rede lijke wijze waarop de meeste tn specteurs deze materie hanteeren. zgl toch ieder moeten erkennen, aat zoo iets in een rechtsstaat niet thuis behoort Ca sent le boche Verder zal gehandhaafd blijven, zulks in tegenstelling met de des betreffende regeling van de wet op de inkomstenbelasting 1944, dat In rechte verschuldigde periodieke uit- wie ze geniet, maar bjj wie ze ver strekt ofsohoon de eerste er voor zyn levensonderhoud de beschik king over heeft en niet de laatste. Om nog maar niet eens te spreken over de periodieke uitkeeringen. welke enkel berusten op de voor schriften van de moraal of het fatsoen, welke art. 8, 2e lid. der wet op de inkomstenbelasting 1914 belast verklaart bij den genieter en aftrekbaar bij den verstrekker, een regeling, welke naar wy meenen niet sterk de sympathie genoot van het Departement van Financiën, vooral niet na de ruime uitlegging die de Hooge Raad er o.i. terecht aan gaf Groote en kleine onbillijk heden. VprvniFen» zal handhaving van het Besluit op de Inkomstenbelas- ting 1941 beteekenen. dat het begrip bedrijfswinst" biyft geperst in het keursiyf van wetteiyv^ bepalingen, waarmee dit besluit het omsloten heeft, inplaats van te worden ge toetst aan „goed koopmansgebruik". welk begrip de Hooge Raad in zijn jurisprudentie zoo voortreffelijk wist te hanteeren. Wy willen niet beweren, niermee volledig te zijn Allerlei groote en kleine onbillijkheden liggen in bet Besluit opgetast Tot deze laatste behoort b.v ook het feit, dat van door een erflater voor zyn dood nog niet geïnde inkomsten (tantième, loopende coupons, loopende huren en pachten enz.) door de erfgena men bij inning, inkomstenbelasting moet worden betaald ofschoon ze een onderdeel van het geërfde ver mogen uitmaakten en de erfgena men er zelfs successierecht van be taalden Wk1 Niet zoozeer om dergeiyke Klei nigheden, maar ocm de groote pnn- cipieele fouten In het Duitsche be sluit is het noodzakelijk, dat de Staten-Generaal gelegenheid kry- fen, zich erover uit te spreken, hoe e Nederlanders belast zullen wor den. alvorens éèn aanslag wordt daarom behoort ook geen aan giftebiljet te worden uitgereikt. alvorens dit ka*i zyn gebaseerd op een zuiver Nederlandcche wet worstelen naar hun „vaste plaatsje", brengen de kunstig gevormde egel stellingen van hun eerder gearri veerde medereizigers in gevaar. Er worden woedende en hatelijke, verontwaardigde en venijnige nij dige en afgunstige blikken ge wisseld tusschen menschen, die allemaal voor zich dachten, dat al leen zij maar zoo snugger waren, om zich juist daar en nergens andera te willen opstellen Dan dreunt de daver van den naderenden trein ondeT de over kapping en stijgt de spanning ten top. Als hongerige roofdieren, ge reed voor den doodëlijken sprong naar hun prooi, beloeren de men sehen de voorbijglijdende portieren, schatten de snel afnemende vaart, spannen hun spieren voor de be slissende run De meest primitieve instincten krijgen de overhand: eigenbaat en zelfbehoud. Degenen, die achteraan staan beginnen op te dringen, geen oogenblik bedenkend, dat zij aldus ijverige pogingen doen. om hun medemenschen aan den rand van het perron onder den trein en .n de kaken van een afgrijselijken lood te duwen Vcrrrr htlis.... Met een- scnok Komt de trein tpt stilstand. Portieren in den 'rem zijn niet te zien. De plaatsen, waar zij zich bevinden worden aangeduid door klonten menschen, die in een wriemelende hoop met drie vier tegelijk pro-beeren in te stappen. Het praktische advies „Eerst uit stappen. daarna instappen vol komen vergeten. Naar huis. dus in den trein", luidt de leus Thuis wacht een warm maal. thuis 'okt een luie stoel na een dag van n ge spannen arbeid Maar de nood dwingt. Eerst .noet er iets uit vóór er weer wat in ^an en de eerste heldhaftige reiziger worstelt zich naar buiten, weet een nauwen doorgang te forceeren Een tweede volgt: een derde; een dame met een verschrikt huilend Kind. (Is het dan bepaald noodig dat dames met bloemen en dames met kinderen juist van de forensen treinen op de snitsuren gebruik maken?) Een dun straaltje reizigers sijpelt moeizaam, maar gestadig door de dicht opeen drommende, dringende en wachtende mflR^ Eindelijk de laatste! En juist het lot van dien eenzamen reiziger, die als laatste den wagon poógt te ver laten is een raadsel. Verlaat hij ooit levend het perron? Wordt hij tot pulver geplet tusschen de op dringende massa? Wordt hij inder den trein geschoven en gaan zijn verschrikte kreten verloren tn het tumult van stampende voeten en wringende ellebogen. Wordt hij door den onweerstaanbaren stroom meegezogen en belandt hij weer in den trein te amechtig om een woord van protest te laten hooren. Een raadsel dat wel altijd een raadsel zal blijven, want we waren nog nooit als objectieve, belang- looze toeschouwers op het perron aanwezig, doch behoorden steeds tot degenen die zich een plaatsje trachtten te veroveren in den trein.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2