De Paus tot de Kardinalen Welke regeering in België? Keitel heette alles geoorloofd Nederland en Indonesië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN W\ Beteekenis der nieuwe benoemingen De spionnage-af faire in Canada Een vijfde colonne? bultSdJhe 's Pausen radiorede op a.s. Woensdag CREDIET VAN 200 MILLIOEN Onderhandelingen met de Export- en Import Bank Terugbetaling op geldkaarten De avonturen van Dik ter Buik Hooge onderscheiding voor Prins Bernhard Nederlands handel mei Rusland Katholieke kans in den Senaat Minister Vos naar Amerika Tegen „bandieten" van Rusland en Balkan Nog geen onderhandelingen ASPERGES VOOR DUITSCHERS Kuiken en versche eieren Auto's die de Duitschers vorderden Het probleem der schadeloosstelling Brug te Deventer weer gelegd Clandestiene slagers in den hongerwinter Pater Vertenten t De veiligheidsraad R'dam Giro 9095 Directeur: jok. Kuüpers Hooidred. Mgr gr. j Witlox. Redacteur: H- A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Ultig. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT W COclA T&&R( DINSDAG Ifl FEBRUARI 1946 68ste JAARGANG No, 19940 «Vbormemem f 3.25 p. kwart f 1.10 p. maand f 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. rome 19 Febr- <AF-P> Bij de onc-rüng van het geheim Consis- tijp 0D Maandagmorgen hield de H Vader voor het heilig College van kardinalen in het Latijn ten rede, waarin hij verklaarde, "lat bij het consistorie om drie redenen had bijeengeroepen: 1. Om de nieuwe kardinalen te creëeren: 2. Om de laatste benoemingen der bisschoppen te publiceeren; 3. Om volgens de tradities een uiteenzetting te geven betreffende de canonisatie van vier geluk zaligen Na enkele woorden te nebben fewijd aan de leden van het Heilig College, die gedurende de laatste jaren zijn overleden, ver volgde de Paus: .Verschillende moeilijkheden van uïleenloopenden aard hebben ons tot nu toe ver- ninaerd u te bekleeden met uw heilige waardigheid. Laten Wij in het bijzonder vermelden de moei lijkheden die voortkwamen uit het voortduren van den oorlog, die de volken in tweeën verdeelde en die het vervoer door de lucht, ever land en over «ee onzeker en gevaarlijk maakte Nu de strijd tenslotte is gewe ken. hoewel het angstige men- schengeslacht den waren vrede nog niet heeft gevonden, is het. Ons gegeven, dit zoolang gekoes terde plan ten uitvoeT te brengen. Wij doen dat met des te meer ge noegen. daar het Ons veroorloofd Is de waardigheid van het purper te verleenen aan mannen, die zich zoowel voor de katholieke kerk als voor hun vaderland groote verdiensten hebben verworven" De Paus zeide onder meer nog het volgende: „Het feit, dat voor het eerst de edele prelaten van vijf continenten tot leden van net Heilig College zijn gekozen, werpt een nieuw licht op de universiteit van de Kerk. De Kerk behoort niet tot één ras of volk of natie, maar tot allen die deel uitmaken wan het menschengeslacht, dat door het bloed van A Naar Reuter te Ottawa van bevoegde zijde verneemt zal het onderzoek naar de spkra- nage-affaire in Canada wellicht leiden tot bet ontdekken van een vijfde colonne onder leiding van de Sowjetunie. Waarnemers zien in deze verklaring een aan klacht vam zóó groote interna tionale strekking, dat hieruit wel ïens een verbreking der diplomatieke betrekkingen kan ontstaan. Mogelijk is het ook, dat de kwestie aan de Uno zal worden voorgelegd. Men verwacht, dat de premier Mackenzie King eventueel din naam van het land zal noemen dat bij d.e spionnage betrokken i* Alle tot dusver gearresteeide ver- dachten zijn Canadeesche on er- dan-en, hoewel men gelooft dat buftel rf j e eenigd arrestatie Canada is die van een re- geenngsamibtenaar, die nabij Lon den werd aangehouden e naar Canada zal wonden overgebracht. Uit een bron, die hoogst be trouwbaar heet, wordt vernomen, dat uit bewijsmateriaal door amti- spionnage-aflöeelrngen zaoield, blijkt, dat Sowjet "usland stelsel matig een grooten geheimen dienst Canada aan het opbouwen was. de „Montreal Star" wer. zes n^ï?-?3-1- te Montreal weer verlost is Christus." Gelijk bekend, zal de H. Vader tijdens het opzetten der roode bonnetten, aan de nieuwe kardi nalen op Woensdag 20 Februari in anwoord op den door den deken van de nieuwbenoemde kardinalen tot uiting gebrachten dank een toespraak houden, welke per radio zal worden uitgezonden. Deze toespraak, welke in het Italiaansche gehouden zal worden, zal door de Vaticaansche radio om 17 u 30 (Amst. tijd) worden uit gezonden, meldt Ass. Press. Onmid dellijk daarna volgen de vertalingen in het Duitsch, Engelsch. Fransch, Spaansch en Poolsch. De Journal of Commerce" meldt dat er' onderhandelingen worden ge voerd tusschen vertegenwoordigers van de Nederlandsche regeering en de Export- en Import-Bank over een leening van 200 millioen, welke m den loop van dit iaar zou verstrekt Het blad zegt. dat door de deblo'k- keering van de Nederlandsche dol- lar-saldi van de Ned. regeering. de centrale bank en de in Amerika wo nende Nederlanders thans voldoende fondsen beschikbaar komen, om de voorgenomen aamkoopen gedurende eenige maanden te kunnen bekosti gen. Ofschoon echter de saldi va\ Nederlanders in Nederland ter be schikking van de Ned. regeering zijn gesteld, Is het totaal aan dollar fondsen onvoldoende, om in 1946 tot belangrijken import te komen. Het blad voegt er aan toe, dat Nederland behoefte heeft om over r.oe grootere credieten te beschik ken. Wanneer echter particuliere banken in Nederland er in slagen een leening van aanzienlijken om vang te sluiten, zal hetgeen Neder land van de Export- en Import Bank tracht te veikrij gen. verminderd worden De correspondent van de New York Times te Amsterdam meldt nog, dat nog meer buitenlandsche credieten noodig zullen zijn, gezien de verklaring van minister Vos, die de import in 1946 scshatte op f 3 mil liard en de export op f 900 millioen. zoodat er dus een importoverschor zou zijn van ruim f 2 milliard. zes personen pand met in Canada. de gearresteerd in ver- spionnage-activiteit Volgen: O.a. een lid van^den h£t.blad 213n search Council" en Re- persoon van de progressieve"»?1 beiderspartij naar het hoofdbureau van politie overgebracht. u DOOR P.T.T. „.fvr voorkoming van moeilijkheden belanghebbenden aangeraden verz?lve^™ten ten spoedigfte ter verzilvering aan te bieden aangezien op de Dostinriehtitigen nog slechte gedurende korten tijd gelegenheid zal worden gegeven de gelden dade lijk te ontvangen Gebleken is. dat een groot aantal van geldkaarten, waarop den postdienst oud houders destijds bij - papiergeld werd ingeleverd, hebben verzuimd de hun toekomende be dragen tijdig in ontvangst te nemen, reeds door de hoofdgroep banken ls bekend gemaakt, kunnen In het al gemeen de leden der bedrijfsgroepen effectenhandel, handelsbanken, land- bouwcredietbanken en spaarbanken voorloopig nog uitbetalingen verrich- op de geldkaart. Houders van geldkaarten. die destijds bij deze R^hken hun oud papiergeld inlever den. wordt eveneens aangeraden zoo spoedig mogelijk tot verzilvering van hun geldkaarten over te gaan. Dik ter Buik is zijn naam en detective zijn beroep. Naam en stiel mogen een iet wat uitzonderlijke combinatie vormen, een betere beroeps keuze had Dik ter Buik toch nauwelijks kunnen doen, want dol is hij op avonturen. Wel, aan avonturen ontbreekt het een detective gemeenlijk niet. Ook Dik ter Buik heeft geen klagen. Dat hij overigens het tweede gedeelte van zijn naam niet als schietschijf liet gebruiken, zal den lezer, die de geïllus treerde avonturen van onzen detective, waarvan we met ingang van morgen het span nend relaas gaan publiceeren, volgen wil, alras duidelijk worden. S.S. AELBERT CUTP HEEFT MACHINESCHADE Het Nederl. s.s. „Aelbert Cuyp'', dat op reis is van Barry naar New York, seint, dat het machineschade heeft en met halve kracht de reis voortzet naar Halifax. Het heeft den Koning van En geland behaagd, op voordracht van veldmaarschalk Sir Ber nard Montgomery, aan Z.IC.H. Prins Bernhard te verleenen het Grandcross in the order of the British Empire, als erkenning van zijn groote ver diensten als bevelhebber der Ned. strijdkrachten gedurende de operaties in Noord-West Europa. Een bericht v*n Ass. Press uit Mos kou meldt, dat hervatting van de om vangrijke handelstransacties, welke vóór den oorlog tusschen Rusland en Nederland bestonden, aldaar gisteren door Nederlandsche bronnen worden voorspeld. Voor het huidige oogenblik wordt verwacht, dat de Russen groote hoeveelheden tulpbollen zuilen koo- pen en de Nederlanders hopen hout en hoLvtpulp van de Sovjet-Unde te kunnen betrekken Onze correspondent te Brussel meldt ons: Nadat, overeenkomstig de par lementaire gebruiken, minister- president wn Acker gisteren den regent het ontslag van de regee ring had aangeboden, werd in den namiddag de leider van de christe lijke Volkspartij, oud-minister de Schrijver, door den prins-regent in audiëntie ontvangen en belast met de taak, in overleg te treden met de partijen ten aanzien van de mogelijke samenstelling eener nieuwe regeering. Met de vorming van het nieuwe kabinet is de heer de Schrijver dus niet, of nog niet belast. Vermoedelijk zal de Schrij ver vandaag eenige meJedeelm- gen doen aan de pers. Betreffende de verkiezingen van j.l. Zondag zijn thans de volgende officieuze cijfers bekend gemaakt, waaruit blijkt, dat de vooruitgang der katholieken nog belangrijker is, dan aanvankelijk werd ver wacht. De christelijke volkspartij be. haalde 92 zetels (vroeger 73). De socialisten 68 (64). De communisten 23 (9). De democratische unie 1 (0). De liberalen 18 (33). De kamer bestaat uit 201 leden. Voor den senaat moesten thans 101 leden rechtstreeks worden ge- Onder de passagiers, die Woens dag mee terug gaan met het eer ste toestel op de luchtlijn New- York-Amsterdam, bevinden zich de minister van Handel en Nij verheid, ir. H. Vos en eenige van zijn hoofdambtenaren. Het doel van de economische besprekingen, die deze delegatie in Amerika zal voeren ls o.m. het bevorderen van de inschakeling van den particulieren handel bij het handelsverkeer tusschen Ame rika en Nederland. Met de Ned. economische, finan- cieele en scheepvaartmissie te Washington zal bovendien worden nagegaan hoe de aankoopen "or de Ned. regeering voor iver deze nog plaats vinden, verricht kunnen worden door den particu lieren handel. kozen. De a.s. provinciale ver kiezingen zullen hi -r no 44 leden aan toevoegen, terwijl daarna de senaat zelf nog 22 leden zal aan stellen. Volgens officieuze cijfers be haalden de katholieken bij de verkiezinge- 51 zetels, in den ontbonden sena-t hadden zij 38. De socialisten gingen vooruit, noch achteruit. De liberalen houden slechts van hun 16 zetels over. De communisten behaalden u zetels, tegen 3 in den vorigen se naat. Ook hier zijn dus de katholie ken de groote overwinnaars. De kans bestaat zelfs, dat bij de aanvullende verkiezingen van senatoren de katholieken in den senaat de absolute meerderheid zullen behalen, waardoor ze ge- heel de politieke situatie zouden beheerschen. Opnieuw zagen de beschuldig den te Neurenberg Maandag een film van het concentratiekamp Auschwitz. Ditmaal een Russische film, waarop de afzichtelijke poel van ellende, die het roode leger hier aantrof, in oeeld werd gebracht. Smjmof zette ook dezen dag het relaas voort van de beestachtige daden, door de Duitschers tegen de burgeitbevolking gepleegd.. Alle maatregelen, ook tegen vrou wen en kinderen, zijn geoorloofd, wanneer zij kunnen leiden tot succes in den strijd tegen de „bandieten" in Rusland en den Balkan, zoo beval Keitel. Spreken de over het executeeren van gijze laars, besteedde Smimof vooral aandacht aan Joego-Slavië en hij citeerde uit zeer gedetailleerde rapporten daaromtrent door de Joegoslavische delegatie uitge bracht. Wat telkens weer opvalt in de door de Russen genoemde feiten is de ontzaglijke omvang van de misdaden. Zoo werd dil- Het Indonesische „Ministerie van voorlichting» heef dT vol gende verklaring afgelegd? „De twee ontmoetingen welke tusschen dr. Sjahrir en dr Val Mook hebben plaats gehad, 'sehh nen den indruk te hebbengeves tigd, dat de onderhandelingen begonnen zijn. De huidige stand van zaken is echter -is volgt: a) Tijdens de eerste ontmoe ting, welke op den lOden Februari op uitnoodiging van Sir Archibald Clark Kerr plaats vond, heeft dr Van Mook aan dr. Sjahrir een voorstel van de Nederlandsche re- geerinS overhandigd, dat een basis moest vormen Voor onderhande- lingen. b) Tijdens de tweede ontnioe- ting, op den 12den Februari, lichtte dr. Van Mook eenige dezer voor stellen toe. c) De ontmoetingen, welke tot dusverre hebben plaats gehad, waren zuiver informeel en droegen een informatief karakter. d) De Nederlandsche regeering heeft uitsluitend een voorstel als basis voor onderhandelingen naar voren gebracht. Bijaldien zijn de onderhande lingen nog niet begonnen. Indië-week te Utrecht. Maandag is te Utrecht officieel een Indië-week geopend in het auditorium der rijksuniver- t- -Exc. de minister van over- zeesphe gebiedsdeelen, prof dr J M A, Logemann. hield daarbij een warmgestemde rede ten behoeve van de repatrieerende slachtoffers van de Japansche bezetting. maal weer onthuld, dat in het district Rowno meer dan honderd duizend lijken van geëxuteerde burgers zijn gevonden Diepen indruk maakte Smirnof's lezing van de slachting van Lidi ce, het Tsjechische dorp. dat ge heel werd uitgemoord en platge brand onder leiding van len be rechten Karl Frank. De Duit schers. die den moord uitvoerden, lieten zich na afloop voor de sta pels lijken fotografeeren. Lidice werd herhaald in vele Sowjet-dorpen, zoo vervolgde Smimof. Smimof wees met bijzon deren nadruk op de massamoorden jegens kinderen, die hij een van de meest schokkende misdaden van de Hitler-terreur vond. Hij haalde getuigenverklaringen aan omtrent het levend begraven van kinderen. Het aantal burgers van Kiew, dat gemarteld en gedood werd, bedroeg 195 duizend, waarvan honderdduizend alleen reeds stier ven in het meest beruchte kamp Babiyar. Negenhonderd Duiische krijgs gevangenen zijn. naar de ..Daily Express meldt. Vrijdag j.l. uit Amerika in Liverpool aangekomen en met extra-treinen naar ver schillende kampen vervoerd. Zij dienen ter vervanging van Itali aansche arbeiders en zullen bij huizenbouw te werk worden ge steld. De Duitsche krijgsgevangenen kregen gedurende den overtocht Amerikaansche legerrantsoenen. Hel menu bevatte o.a. kuiken, cake. ijs, asperges in boter en ver sche eieren De heer Sweens iiad minister Beel enkele vragen gesteld betreffende hef toekennen van vergoeding voor door de Duitsche weermacht gevorderde auto's. In antwoord daarop deelt de heer Beel thans mede, dat hij terzake in overleg is getreden met zijn ambtge noot van Financiën. Deze is van oor deel, dat deze kwestie in haar geheel het onderwerp van een nadere rege ling zal dienen uit te maken. Daarbij zal worden beslist in hoeverre de betaling van door den voormaligen bezetter gevorderde auto's ten laste van 's rijks schatkist kan geschieden. Wel is waar heeft de voormalige be zetter de schulden uit hoofde van zijn hier te lande verrichte requisites veelal formeel voldaan, maar in wezen kan. aldus de minister van financiën, hier niet van een betaling worden gesproken, aangezien door het opheffen van de deviezengrens do voormalige bezetter door middel van betalingen door de Ned. Bank ter zake onbeperkt over Ned. betaalmiddelen kon beschikken, waartegenover do Ned Bank een, thans waardeloos ge worden, tegoed in riiksmarken ver kreeg Het hiervoor bedoelde naaei over leg zal met spoed worden bevorderd Daarbij zal bepaaldelijk ook aan de belangen van de voormalige autobe zitters volle aandacht worden ge schonken. Mocht de overwogen rege ling in dien zin luiden, dat de beta ling van de door den voormaligen be zetter gevorderde auto's niet ten laste van 's rijks schatkist zou kunnen ge schieden, dan zal de minister met zijl ambtgenoot van financiën nader over leg plegen omtrent de vraag in hoe verre In bepaalde gevallen een ver goeding in het kader van de regeling betreffende de materieele oorlogs schade zou kunnen worden verleend. Dank zij den voortdurenden val van den IJsel kon Maandagoch tend de schipbrug bij Deventer weer gelegd worden, zij het aan vankelijk slechts voor voetgangers. Heden is ze ook voor het overige verkeer opengesteld. De weg Deven ter Zutphen is thans vrij van wa ter, doch de weg Deventer-Ter- wolde staat nog blank. Ook de veerdienst RhenenReste ren is voor alle verkeer hervat, meldt de K.N.A.C De justitie te Arnhem heeft een vervolging loopen tegen een aan tal arbeiders, hoofdzakelijk uit Rheden, die in den winter van 1944 in den Achterhoek vee op kochten in totaal is het van 23 dieren bewezen en dit dan slachtten en in den zwarten han del brachten. Een hunner is voor loopig al voor een jaar naar Veenhuizen. Tien andere verdach ten verschenen nu voor den tuchtrechter wegens te duur ver- koopen van vee en vleesch Da landbouwer H. v. M. te Velp, kreeg 10.000 gulden boete; de die renarts G. Al C. C. te Arnhem, die samen met den landbouwer G. E. uit Rheden aan dezelfde praktijken meedeed, kreeg f 2500 boete (hij heeft al eens f 2000 gehad). G. E. moet 750 betalen. In totaal krijgt het tiental 19.000 te betalen. In het St. Augustlnus-insUtutrt te Antwerpen is overleden de Zeer- Eerw. Pater Petrus Vertenten, mis sionaris van het H. Hart, oud-mis sionaris van Zuid Nieuw Guinea, ridder in de orde van Oranje Nas sau en in de Leopold-orde. De volgende bijeenkomst van den veiligheidsraad zal in Maart te New York plaats hebben, tenzij aen een of andere dringende kwestie aer van Financiën en toco-burg*- Te Leiden den de heer M is plotseling overte- G. Verwey. welhott- de leden eerder bijeenroept. I meester der gemeente.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1