België Verkiezing Provinciale raden Sjahrir en Van Mook bij Kerr DIK TER BUIK voor een raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Mgr. dr. J. Witiox Bij zijn 60sten verjaardag in De einduitslagen De Belgische Senaat Weer sterke vooruitgang der Katholieken St. Antonius van Padua tot Kerkleeraar verklaard Mgr. dr. B. J. Eras BENOEMINGEN in het Bisdom Haarlem Waarop nog gewachf wordt Gedupeerden in den landbouw 210 dooden ie Bombay ZORG OVER INDIË' De Amsterdamsche diamantnijverheid Nieuwe locomotief voor Nederland R'dam Giro 9095 Directeur: joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witiox. Alg. Redacteur: H A. Paalvast. Drukker: N.R.C, N.V TJitg- v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 25 FEBRUARI 1946 68sie JAARGANG No. 19945 tbonnementspt 13.25 p. kwart 11.10 p. maand 10.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. „Voor priesters en klooster lingen geen huldigingsartikelen bij verjaardagen, zelfs niet bij speciale. Zij vieren en wij her denken alléén hun priester jubilea. Heel extra uitzonde ringen natuurlijk daargelaten." Dat is altijd een vaste stelregel van onzen hoofdredacteur geweest. Maar nu staan wij voor den 60- sten verjaardag van mgr. dr. Wit iox zelf, dien hij morgen vieren gaat. Moeten wij ons nu voor een Wij laten hier de eind-uitslagen yolgen van de gisteren gehouden provinciale verkiezingen in België, gerangschikt volgens de provincies: C.V.P. Lib. Soc. Oom. Crt. Brabant 50 5 33 2 36 12 33 9 51 4 23 2 53 8 26 3 22 5 45 18 26 7 37 16 49 5 6 31 3 3 3 10 26 4 25 5 344 53 231 58 10 227 38 221 28 Mgr. dr. J. H. J. M. Witiox huldigingsartikel beroepen op het extra-uitzonderingsgeval? Neen, wij vindiceeren het recht hem als onzen hoofdredacteur te eeren- Echter niet om zijn anecdotische waarde alleen brachten wij dien vasten stelregel naar voren. Ook omdat die regel zulk een typee- rende beteekenis heeft voor de diepe levensbeschouwing van den a.s. zestigjarige. Voor hem is het niet de volheid van jaren, die een priesterleven bekroont: de kroon voor een priester moet alleen de volheid zijn van zijn priesterleven en priesterwerk. Die hooge opvatting heeft de levenshouding van tn.gr. Witiox als hoofdredacteur zelf, hoe zou bet anders kunnen sterk be- neen: beheersoht. Hij is niet een Hoof.i r,i acteur prior ter geworden, hij is altijd oen priester hoofdredacteur geweest. Priester avant-tout. Niet dat dir. Witiox een speciale voorliefde heeft voor preeken of religieuze artikelen in de courant. Dat niet! Maar als priester-hoofd redacteur wist hij in een tijdperk, donkerder door mist en nevel van velerlei geestelijke dwalingen en verlokkingen dan eenige periode misschien uit de geschiedenis, de courant te maken tot een „bran dend licht voor de voeten". Tot een houvast en een leidraad in dagen van groote onzekerheid en twijfel. En dat voor een parochie met een zielental groot en onover zichtelijk haast als de lezerskring van een courant is. In de zeventien jaren, dat hij nu als hoofdredacteur aan onze cou rant werkzaam is, zeventien moei lijke en zware jaren in het wereld bestel, de oorlogsjaren mogen worden medegerekend, want ook toen bleef hij het middenpunt van de redactie, heeft mgr. dr. Wit iox zóó zijn roeping beleefd en tot leven gebracht. Dat mag in den volsten zin van het woord als een levenskroon gelden. En. als wij mgr. dr. Witiox bij gelegenheid van zijn 60sten verjaardag hiervoor een woord van hulde en erkentelijkheid bren gen. dan moge hij daarbij voor «ogen houden, dat wij tevens zijn S*6lregel niet hebben overtreden. Plaatedto£huld.e betr"f °P de eerste priesterwerk. volheid van zijn O. Vlaand. Henegouw. Luik Limburg I .uxem burg Namen Totaal In 1936 Bovenstaande cijfers geven het aantal zetels weer in de Prov. raden. Door die uitslagen wordt mede de samenstelling van den senaat bepaald. De Belgische senaat telt 167 leden, van wie er 101 rechtstreeks door het kiezerscorps worden aangewezen, zooals dat bij de verkiezingen van den vorigen Zondag geschied is. Voorts wor den er 44 senatoren aangewezen door de provinciale raden, die nu zoo pas gekozen zijn. De aldus aangewezen 145 senatoïen kiezen tenslotte zelf nog 22 leden. Gisteren tegen middernacht schenen de berekeningen van het ministerie van binnenlandsche zaken te bevestigen, dat de nieuwe senaat zou bestaan uit 83 C.V.P.-senatoren en 84 senatoren behoorende tot de regeerings- partijen. In een betooging, welke onze Brusselsche correspondent ons sein de, legt deze nadruk op het feit, dat er ook hier weer een zeer ster ke vooruitgang der Katholieken viel aan te wijzen. Verondersteld wordt, dat veel gemodereerde libe ralen ditmaal Katholiek hebben ge stemd en dat ook veel kiezers, die Zondag laatstleden hun stem aan tinrnplf;?Si?.ren -Union Democra- tique Belgie gaven, deze thans op Een A.F.P.-telegram uit Rome meldt: Z.H. de Paus heeft den H. Antonius van Padua tot ..Kerk leeraar van de geheele Kerk" ge proclameerd. Naar wij. in tegenstelling met een vroeger door A.N.P. He|even be richt, vernemen, zal Mgr. b. j. Eras niet per vliegtuig van Rome uit de Kardinaalsbaret voor Z Em. Kar dinaal De Jong overbrengen. Mgr Eras komt per trein uit Lugano, waar hij eenige maanden voor her stel van gezondheid vertoefde, ge lijk men weet. naar Nederland voor de plechtigheid van Donderdag. De „oï '??or een koerier per vlieg bracht me uit worden overge de Katholieken hebben overgedra gen. Anderzijds valt ook sterk op een belangrijke verschuiving van communistische stemmen naar de socialisten, die verder ook van ra dicaal-links georiënteerde liberale kiezers hebben geprofiteerd, die de oude liberale partij wel definitief den rug schijnen toe te keeren. De linksche partijen, waaronder vooral de socialisten en de commu nisten. hebben op den vooravond der verkiezingen nog medegedeeld, dat zij alles zullen doen. wat moge lijk is, otn weer een linksche re geering aan het bewind te brengen. Z H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (H. Ant. Abt) den W.E. Heer P. L. Bangert; tot pastoor te Loosduinen den W.E. 'Heer P. de Roos; tot pastoor te Voorschoten den W.E. Heer J Th. van Bem- melen; tot pastoor te Schermer den W.E. Heer A. A M. G. Riet veld (rector te Dordrecht): tot pas toor te Honselersdijk den W.E. Heer A. J M. v. d. Burg; tot pas toor te Maassluis den W E. Heer H. Haselaar (kap. te Schiedam H. Liduina); tot rector te Dordrecht (St. Jacobus) den WE. Heer S. Stroek (kap. te Amsterdam H Willibrordus Buiten de Veste). VoorschoJ op de rijksbijdrage. De rijksdienst voor landbouw- herstel heeft alle voorbereidingen getroffen om m de periode van drie maanden, aanvangende 22 Januari, aan alle gedupeerde landbouwers een aanzienlijk voorschot te ver- leenen op de nader definitief vast te stellen rijksbijdrage. Het minis terie van financiën heeft goedge keurd, dat in vrij geld wordt uit betaald maximum 10 000 per ge dupeerde, welk bedrag wordt ver minderd met het bedrag der even tueel reeds gedeblokkeerde tegoe den tot eèn maximum van f 5000. Indien een gedupeerde volgens de geldende richtlijnen dus voor een bijdrage tot een zoodanig be drag in aanmerking komt, zal hem in ieder geval 5000 in contanten kunnen worden uitgekeerd. TH. BOGAERTS De heer Th. Bogaerts, correspon dent van „de Maasbode" te Brussel en voorzitter van den buitenland- schen persbond van België, is naar ons gemeld wordt, bevorderd tot officier ln de Leopoldsorde. Sjahrir en Van Mook hebben naast elkaar gezeten op een feestelijke receptie, welke Sir Archibald Clark Kerr Zondag heeft gegeven. Sjahrir zou heden. Maandag, naar Djokjakarta, het nationalis tische hoofdkwartier, vertrekken en zal a.s Zondag naar Batavia terugkeeren. De politieke besprekingen, die gedurende het afgeloopen weekend gevoerd zijn. hebben het duidelijk gemaakt, dat de onderhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs blijkbaar moeten wach ten tot het centrale nationale comité een besluit genomen heeft. Intusschen heeft Kerr besloten deze periode van afwachten te gebruiken om zich op de hoogte te stellen van den toestand ln het binnenland De ambassadeur is van plan de volgende week een bezoek aan Bandoeng te brengen. Generaal Browning, chef van den staf van den geallieerden opperbevelhebber van Zuid-Oost- Azië. is Zondag te Batavia aan gekomen De muiterij op Menado. De muiterij der Ned. inlandsche troepen van het K. N. I. L. te Menado brëidt zich uit over de geheele Minahassa, meldt U. P Ongeregeldheden zouden zijn uit gebroken aan boord van den torpedobootjager „Piet Hein" De muiters op Celebes hebben per radio meegedeeld, dat zij geen Engelsch-Nederlandsche maar wel Australische bemiddeling wil len aanvaarden. Volgens Ned. kringen bedraagt het aantal mui ters 750. Indien de tusschenkomst der Britsche en Ned. officieren te Menado zou mislukken, verwacht men zeer krachtige maatregelen Nog meer dan 200.000 Japanners in Indië. Naar uit betrouwbare cijfers blijkt, bevinden zich in Ned Indië nog meer dan 200.000 man aan Japansche strijdkrachten. Op Java zijn er nog 70.000, op Suma tra 80.000 en in de andere gebie den ruim 50.000. De toestand te Bandoeng. Bij een bezoek aan Bandoeng heeft dr. Van Mook verklaard: „Wij mogen aannemen, dat Ban doeng binnenkort vrijer zal kun nen ademen; in de nabije toe komst kunnen veranderingen ver wacht worden, welke alle bevol kingsgroepen in staat zullen stellen tot een normaal leven terug te keeren. Vergiftigde alcoholica De Britsche militaire politie te Soerabaja heeft daar 14,000 liter vergiftigde alcoholica ontdekt, een hoeveelheid, voldoende om het ge heele leger en de geheele burger bevolking te dooden. Twee officie ren zijn tengevolge van dezen drank bezweken, terwijl twaalf mi litairen het gezichtsvermogen heb ben verloren. Bombay gelijkt een legerkamp, Britsche en Indische troepen zijn over de geheele stad verspreid. In de haven is het. na de onvoorwaar delijke overgave der muitende ma riniers. weer rustig, doch in de stad is de toestand nog steeds dreigend. Bij de onlusten, die op de capitula tie der marine volgden, zijn zeer veel slachtoffers gevallen; een offi cleei communiqué spreekt van 210 dooden en 1017 gewonden. Sedert het begin der onlusten zijn 53 re- geeringsgraanpakhuizen ln vlam men opgegaan Het spoorwegver keer wordt ernstig gestoord wegens aanvallen op drie stations en brandstichting ln treinen Een woeste menigte heeft Zaterdag ook de groote spinnerij Kojindor in brand gestoken. Er hebben meer dan duizend arrestaties plaats ge had De vakvereeniging van de con- grespartij heeft den stakenden fa brieksarbeiders geadviseerd, het werk te hervatten. Eenige fabrieken zijn reeds weer aan den arbeid. We volgen hetgeen in Indië gd- beurt niet zonder groote zorg. Vooreerst wegens het traineeren van Indonesische zijde. Men kan maar niet komen tot een serieuzen aanvang van de besprekingen. Men krijgt den indruk,, dat Sjahrir wel zou willen, maar niet kan. En hier ligt nog grootere reden van zorg. We zien Sjahrir steeds in, misschien meer of minder ge dwongen, contact met den door on ze regeering gedesavoueerden col laborateur Soekarno, en het heeft er allen schijn van, dat het extre misme den meer gematigden Sjah rir op den achtergrond dringt. We zagen liever een figuur als den trouwen mr. Slamet op den voor grond gehaaid! En intusschen neemt het Natio nale Centrale Comité de leiding, dat geheel op den grondslag s'a»t van de alleen-souvereine republiek. Ook de communist dringt naar voren. We kunnen den indruk niet van ons af zetten; te veel égards voor de kwalijk- te weinig voor de goedgezinden. Java is Indië niet; en het Nationale Comité is niet Java, schreef het Handelsblad terecht. Middelerwijl wordt Sjahrirs „ka binet" hervormd, zeker niet in gunstigen zin, en versterkt het ex tremisme zijn militaire positie, on der de leuze: traineer en bereid voor. We moeten toch zorgen, dat onze houding niet van goed, via goedig naar het schaapachtige metamor- phoseert. Vooral de talrijke goede elemen ten in Indië, de overgroote meerderheid, moeten voelen, dat er nog kracht achter het Ne- derlandsehe gouvernement zit. De Amsterdamsche diamantnij verheid is sedert onze bevrijding al weer in belangrijke mate op gang gekomen. Zoo zijn er thans in totaal 700 diamantmolens in be drijf gesteld, en vinden daardoor ongeveer 900 arbeidskrachten in deze typisch Amsterdamsche in dustrie emplooi. Sedert November 1945 heeft er regelmatig export van bewerkte diamant plaats, voornamelijk naar de Vereenigde Staten. P$< vV: Een model van de nieuwe Electrische Locomotieven, die de Neder- landsche Spoorwegen in Zwitserland hebben besteld. De Nederlandsche Spoorwegen hebben in Zwitserland nieuwe electrische locomotieven besteld, die geschikt zullen zi.iri om zoowel reizigerstreinen als goederentrei nen te trekken. Het ontwerp voor deze nieuwe locomotieven is ge maakt in overleg met een tweetal op dit gebied deskundige, Zwitser- sche fabrieken, waarbij in het bijzonder rekening is gehouden met de eischen, welke, het spoor wegverkeer in Nederland aan deze machines zal stellen. .-••• V. 5. Dik ter Bulk had echter niet ge- zien. hoe een keine auto heni acnter- na reed. Jammer genoeg Het wagen tje, dat vermoedelijk nog door Julius Caesar is bereden, scheen echter een zeer goed motor te hebben, want het volgde hem op de hielen. Dik zal te zingen en te fluiten, blii in het vooruitzicht van nieuwe avon turen Maar als de arme detective eens een kilometer verder had kun nen zien. hoe daar een gestalte acuter een boom storad.... Heiaas, hü zag niets van dat alies en zoo reed hü fluttend en zingend. 7ü t vil and tegemoet, terwijl het wa gentje van Julius Caesar maar steeds 'Olede. De voor- en achterzijde van deze locomotieven zijn gelijk en zij zul len zoowel vooruit als achteruit met dezelfde snelheid kunnen rijs den. Hoewel niet in dezelfde ma- te gestroomlijnd als bij de NS. in gebruik zijnde dieseltreinen ea moderne electrische treinen, heb ben zij toch een vlot en modern uiterlijk. De machines hebben zes assen, waarvan er vier worden aangedreven elk door twee cleo- tromotoren. De voorste en achter-, ste assen zijn draagassen Het ver mogen der locomotieven is 4400 PK, terwijl het gewicht pl.m. 100 ton bedraagt. De machines zijn ge schikt voor de hooge snelheden, waarmede de reizigerstreinen in de toekomst zullen rijden. De eer ste machines van deze serie -* waarvan er voorloopig tien wor den besteld zullen in Zwitser land worden vervaardigd, en wel door de Schweizerische Lokomo- tiv- und Maschinenfabrik S.L..M— Winterthur, voor wat betrcti de chassis, assen, overbrenging en lo- comotiefkast en door de Maschi nenfabrik Oerlikon te Zurich-Oer. likon. voor wat de geheele elec trische uitrusting, de motoren en de schaarbeugels aangaat. Elke machine zal voorzien zun van twee stroomafnemers en kan door een man worden bediend Het is de bedoeling dat van de ze machines het grootste gedeelt» in Nederland zal worden ge bouwd. De voorbereidingen voor den bouw zijn zoover gevorderd, dat men verwacht, dat de eerste machines omstreeks het begin van den zomer van het volgend jee» zullen kunnen proefrijden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1