De Gezellenpraeses gaat heen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 25 "FEBRUARI 1946 PAGINA STADSNIEUWS Zangersfeest Zilveren jubilarissen gehuldigd KAP. FRANSE ALGEMEEN ADVISEUR PASTOOR BENOEMD TE MAASSLUIS Niets was hem te veel Onze groote kinderen Diefstal van hout Merkwaardige belangstelling Aon'iiding Burgerlijke Stand voor zijn jongens D.W.S.-nieuws DISTRIBUTIENIEUWS Bevoorrading spruiten J-eering en Vermaak Aanval op Rotterdam., vergissing een Walcheren Première voor Rotterdam n „Een fijn span" Begrafenis Luitenante v. d. Zanden Weerbericht f Engelands kolenpositie Minister Vos in Amerika De benzineprijs Uraniumertslagen in Mexico RARE WERELD Zooals wij reeds hebben aange kondigd werd gisteren in de Singel kerk het 25-jarig zangers-jubileum gevierd van de heeren A. M. Schoof en B. A. Hengst. De plechtige Hoogmis werd ter hunner intentie opgedragen door pastoor Meyer, met assistentie van de Weleerw Paters v. Kessel en Ditters Door het koor werd, onder de bezielende leiding van den heer Paul v. d. Putten, die tevens het .orgel bespeelde, op brillante wijze de Missa „Beatae Misericordiae" van Goller uitgevoerd. De solo-par tij werd door den heer Leo Fredriks prachtig gezongen. Speciale ver- ipelding verdient ook de uitvoering van de Gregoriaansche gezangen. Ook daaraan was kennelijk de uiterste zorg besteed. De Hoogmis werd besloten met het zingen van het feestelijke „Haec Dies" van Oremus. Daarna werden de jubilarissen en hun dames op de Pastorie ont vangen. De huldigingsplechtigheid werd hier geopend met het zingen van een Feestlied. Den Z. E. Heer Pastoor compli menteerde beide jubilarissen en het koor en decoreerde de Zilveren Zangers met de I.H.D. medaille. Hierna volgde een woord van hulde van den vice-voorzitter van het zangkoor, den heer J. C. Breve. Een en ander ging vergezeld van een geschenk, bestaande uit een voorstelling van de Patrones der zangers St. Caecilia, vervaardigd door onzen Schiedamschen kunste naar Schmierman. Den dames wer den boemen aangeboden. Op de druk bezochte receptie merkten wij op de bestuursleden van de verschillende kerk-koren te dezer stede, het collectanten-college alsmede een deputatie van „Schied. Mannenkoor Orpheus". Ook de heer Th. v. Dijk, oud-voorz. van ,.in Honorem Dei" was onder de aanwezigen Wij twijfelen geeszins, of deze feestdag zal voor beide jubileeren- de zangers een onvergetelijke blij ven Wij wenschen hun óok van deze plaats toe, dat zij nog lang hun krachten mogen gebruiken „In Hinorem Dei" Door Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem is de weleerw. heer J. F. Franse, van de. Parochie van het H. Hart aan de Lekstraat, be noemd tot algemeen adviseur van alle Katholieke Sociale Vereeni- gingen in het Dekenaat Schiedam. Op Woensdagavond 27 Febr. a.s. te half acht zal de heer J. Ritsema van Eek spreken over „Onze Groote Kinderen". Deze lezing vindt plaats in het kader van de lessen, die de Commissie inzake Huishoudelijke voorlichting en ge- zimsleiding aan moeders geeft en heeft plaats in De Huishoud- en Industrieschool Prins Mauritsstr. 9. huis Hit het voormalig noodzieken- aan de Lange Singelstraat 11 u ,.weer kleuterschool is een pa: tij hout gestolen. Uit de étalage van v. D. werden enkele kinderringen en kinder- armbanden gestolen. Door het in gooien van de winkelruit waren tot dezen ongewonen in staat geweest. In de Hoogstraat voetgangster door een ^.er,d een bespannen wagen aönger^Paard kwam te vallen en klaagde*^ zij pijn in haar zij. Met een politik me tor is zij naar huis gebracht" Geboren: Clara M L, d van J C v Geene en A M Vierboom, Ant Muysstraat i8; Catharina, d van N v Roon en T Dinkelaar, Oude r^ -p ivr3? i Nico,aas A M, z van if PM Lansbergen en C M v d Lueft Schied. weg 82; Reinerus W MJ, Z van P B M Alberts en M G H Koevermans, Dr Noletstr 1- Maria Th C, d van G Hoenderkamp en P v d Ster, Westfrankel. str 103; Bastiaan J, z van B J Bel en J de Vries, Copernicusstr 5; Anna M C d van J H J Vermeulen en Th J M Hersbach, Westfrankl. str 41 lemsk^Hedeil: K H Plate. 51 h Wil- vlb j Ko,ff' 68 5. echt§ V D Elderkamp, Nassaulaan 75. Kapelaan H. Haselaar van de Parochie van de H. Liduina aan de Nieuwe Haven is benoemd tot Pastoor te Maassluis Het lezen van dit bericht doet zijn beeld voor onze oogen komen: de markante blonde kop en de zachte blauwe oogen, en met zÜn beeld komen de herinneringen aan een man, die zich totaal en zonder reserve gaf voor zijn groote lief de, den jongen man. Wie in Schiedam jongemannen zegt, zegt Gezellenvereeniging, wie Gezellenvereeniging zegt, zegt Praeses Haselaar. Niets is hem te veel geweest voor zijn jongens. Van het oogenblik af, dat hij in 1934 van de dekenale kerk in Rot terdam overgeplaatst werd naar de Frankeland, heeft hij de St. Jozef gezellen de warmste plaats in zijn hart gegeven. Van een kwijnende, ziellooze groep patronaatsjongens neeft hij de St Jozefgezellen ge maakt tot een vormingsinstituut van vele goede Katholieke Jonge Mannen Financieele gezondheid was de eerste stap op den weg naar de overwinning. Het Gezel- lenhuis, dat in beestachtigen staat verkeerde, werd keurig netjes op geknapt en toen aan deze eischen was voldaan, kon de Gezellenbe- weging solied worden opgebouwd. Zonder persoonlijk contact was er echter nooit die band ontstaan, die door oorlog, bezetting en depor tatie hen, bleef bestendigd. Op elk uur van den dag stond de Praeses voor zijn jongens klaar en juist in die gesprekken onder vier oogen heeft hij voor velen de juiste levenshouding gevonden, heeft hij katholieke mannen voor het leven gevormd. Was het dan wonder, dat hij als biechtvader zooveel kinderen van alle leeftijden en van alle stads- deelen had? De oorlog kon wel het uiterlijke resultaat van zijn werk vernieti gen. de Gezellenvereeniging werd opgeheven en het Gezellenhüis in beslag genomen, maar hij kon niet den geestelijken band vernietigen en eiken Donderdagavond kwamen de jonge mannen van Schiedam in grooten getale bijeen in de Bij kerk, om naar hem te luisteren. Zij. die naar Duits.chland wer den weggevoerd en daardoor los raakten van het vertrouwde milieu, bleven hen schrijven en vonden zoo een nieuwe ankerplaats voor hun ziel, die opdrift dreigde te raken. Urenlang was hij bezig met het beantwoorden van de vele brieven, die hij dagelijks ontving De bevrijding kwam en wij herinneren ons nog goed, hoe fel hij was op dien kennismakings- avond, van de jeugd van de stad. „Hoe eerder ze verdwijnen, roe beter, dan kunnen we tenminste weer beginnen", zei hij toen aan het adres van de Engelschen, die nog steeds zijn mooie Gezellenhüis bezet houden. Toch wist hij wel, dat hij zich niet lang meer aan zijn oude levenswerk zou geven Hij ver langde naar zijn Pastoraat en liet de nieuwe richtlijnen over de Jeugdbeweging gaarne ter uitwer king over aan een nieuwe kracht. Hem waren de Gezellen té ver trouwd en té lief. Men gooit niet graag een succesrijk levenswerk aan den kant voor een onbeproefd experiment. Aan een nieuwe groep menschen zou hij in dien tijd nog veel mee geven: n.l. aan de kampbewoners. Hij gaf godsdienstcursussen en praatavonden in de interneerings- kampen en vond daar nieuw ter rein voor prachtigen apostolischen arbeid. Nu gaat hij naar Maas sluis. De Frankeland zal hem mis sen. In een met predikanten zeer schaarscb bedeelde parochie, was hij een geestdriftig prediker. De directheid, die zijn afkomst hij werd op 19 Sept. 1899 in de Jor- 9aan geboren meebracht, maak ten zijn predikaties tot vlammen de en felle betogen, waar we met aandacht naar luisterden. Wij kun nen Maassluis met zijn komst ge- iukwenschen en wij hopen, dat hij er nog lang vruchtbaar werk voor Zijn Meester mag doen. In verband met het slechte weer zijn gisteren wederom alle hand- baiwedstrijden afgelascht, zoodat ook de D.W.S.-elftallen weer rustig thuis konden blij ven. Door de over winning van verleden week op H.V. '36, heeft het eerste heeren elftal willen bewijzen, .dat het in aanmerking wenscht te komen voor de eveneens belangrijke tweede plaats. Gezien den stand in deze klasse, is dit geenszins uitgesloten. Het is de beurt voor Bi t.m. Broe om de nieuwe distributiebescheiden te balen. Gedurende het tijdvak van 17 tot en met 23 Febr. zijn alle kleinhan- dn-™.ren bevoorraad met spruiten teelt mi.<3del van de Gem. Contract- have'lani,. e5onderd: Hartog, Boer- plein; CS' Uieuwerkerk, Boerhave- en BoekesteinStl,in' Vlaardingerdijk St. Liduinastraat. Monopole: Tumult in Chicago. Het spook achter de coulissen, 2, 4, 7 9 uur. Dinsdag 26 Febr.: Passage: 2000 Vrouwen (volw.), 2, 4.30, 7„ 9.15 u. Monopole: Tumult in Chicago. Het spook achter de coulissen, 2, 4, 7, 9 uur. R.K. Volksbond: Gam. koor „Het Westen", 8 uur: Troephuis, Lange Haven: St. Jans troep, 7.30 u. Hc-llas 9 9 0 0 18 68—26 Animo 12 9 1 2 19 51—35 D.W.S. 10 7 0 3 14 77—57 H.V. '36 9 4 0 5 8 40—45 Olympia 9 3 1 5 7 57—47 S.O.S. 6 2 0 4 4 17—40 Rotterdam 8 2 0 6 4 31—57 Donar 7 1 0 6 2 18—31 Dynamo 7 1 0 6 2 23—35 De D.W.S.-dames hebben nu in ruim twee maanden reeds niet meer gespeeld, zoodat zij met hun programma leelijk achterop gera ken. D.W.S. heeft hier echter de beste papieren, zoodat wij ver wachten, dat zoodra de velden beter zullen worden, zij haar over-, winningen en daarmee de kans op het kampioenschap zullen voort zetten". De stand in de kopgroep is hier als volgt: D.W.S. 4 4 0 0 8 13—2 Rotterdam 3 2 0 1 4 56 AD.O. 4 2 0 2 4 10—9 De verdediger van Goering dr. Otto Stahmer, heeft voor het in ternationale tribunaal te Neuren berg bewezen, dat Rotterdam in Mei 1940 bij vergissing was aange vallen. De Bommenwei^iers, aldus Goering's. verdediging, gaven ge hoor aan een verzoek om hulp van omsingelde parachutisten, die zich in de stad bevonden De vliegers voerden hun opdracht uit, omdat zij niet in het bezit kwamen van de radioboodschap, dat er een wapenstilstand was en het bevel tot den aanval geannuleerd was. De verdediger beweerde verder, dat slechts 30 a 40 bommenwerpers het annuleeringsbevel niet ontvin gen en dat de Luftwaffe nooit open steden aanviel, of er moest hervoor een duidelijke militaire noodzaak bestaan, zoo meldt Ass. Press. Met „Een Fijn Span" brengen „De Komedianten" van Johan Kaart in Palace te Rotterdam een dolle Fran- sche klucht over het veel gebruikte en misbruikte thema der huichel achtige fatsoenapostelen. Pretentieloos maar dolvermakelijk amusenment voor personen boven 18 jaar. dank zij het uitstekende spel van alle medewerkenden, onder wie natuurlijk Johan Kaart uitmuntte. Het gebeurt niet al te vaak, dat op de planken van een Nederland- scben schouwburg een oorspronke lijk Nederlandsch stuk wordt op gevoerd en daarom waardeeren wij het des te meer, dat de Volks universiteit. afdeeling Rotterdam, haar leden Zaterdagmiddag in de gelegenheid heeft gesteld in het Luxor-theater kennis te maken met „Walcheren tooneelspel in drie bedrijven van J. J. van Mechelen. De moeilijkheden, waarmee de Nederlandsche tooneelschrijvers hebben te kampen, zijn te bekend dan dat wij ze nog eens uit den treure zouden herhalen, maar op een van de voornaamste zouden we hier toch nog wel eens willen wijzen; de angst van iedere too- neeldirectie voor het experiment. Het insludeeren van een oor spronkelijk Nederlandsch stuk im mers is en blijft een experiment, omdat men nu eenmaal nooit van tevoren kan berekenen, hoe het door het onberekenbare publiek zal worden ontvangen. Het is dm een bewijs van onder nemingslust. maar ook van moed, dat de leiding van de stichting Amsterdamsch-Rotterdamsch Too- neelgezélschap het heeft aange durfd, een stuk als „Walcheren" op haar repertoire te nemen en deze moed Is ongetwijfeld beloond door het gunstige onthaal, hetwelk „Walcheren" van de zijde van het vrij talrijke publiek ten deel viel. Het tooneelspel van J. J. van Mechelen heeft ontegenzeggelijk zijr zwakke punten. Het tweede bedrijf geeft den acteurs gelegen heid tot zeer sterk spel, terwijl de schrijver zich in het derde aan rnetorische ontboezemingen te bui ten gaat. welke dit bedrijf eenigs- ziris tot een anti-climax maken. Niettemin hebben, wij voor dit stuk alle waardeering, omdat daar in een belangrijk sociaal en actueel probleem op objectieve wijze aan de orde wordt gesteld: het recht van den arbeider tot staken, ook in omstandigheden, welke dit oogenschijnlijk onver antwoord maken. Het meest aantrekkelijke in van Mechelen's spel is wel/dat hij een overtuiging heeft en dat hij voor die overtuiging durft uitkomen, dat hij eenvoudige, overbekende waar heden op eenvoudige wijze durft te zeggen In dit opzicht zal „Walcheren" ook tot de massa spreken De ten tooneele voering van net stuk door de S.T.A.R.T. onder regie van Ferd. Sterneberg en met decor van Wim Vesseur was uit muntend Namen als Han Bent van den Berg Tine Medema, Robert de Vries, Johan Fiolet en Julia Cuy- pers staan daar overigens borg voor Vooral Han Bent van den Berg en Johan Fiolet leverden in het tweede bedrijf bijzonder sterk en overtuigend spel. Wim Hoddes als ir. van Duyn- stede. was feitelijk de eenige. die eleursteldt Zijn spel was te 'vlak en te weinig bewogen voor de rol, die hij had te vertolken. Het publiek toonde zich uiterst voldaan over het gebodene en stemde van harte in met de wel verd'ende bloemenhulde, welke de speiers na het derde bedrijf in ont vangst hadden te nemen. VERMIST MEISJE TE AXEL. Na de bevrijding in Sept. 1944 heeft de O. D. te Axel twee meis jes gearresteerd, daar zij als .Deutsch freundlich" zouden bekend staan. Sinds anderhalf jaar was een van de meisjes ondanks talrijke na sporingen niets meer vernomen Thans is het lijk van een der meis jes opgegraven Het onderzoek der politie duurt voort. Medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt: Verwachting tot Dinsdagavond: Voor het Noordoosten van het land: In den nacht lichte, plaat selijk matige vorst, overdag weer stijging van temperatuur tot boven het vriespunt; afwis selend bewolkt met zonnige perioden; droog weer; zwakke veranderlijke wind. Voor het Zuidwesten van het land: In den nacht met uitzon dering van de kuststrook, lichte vorst; overdag weer stijging van temperatuur tot boven het vries punt. Meest half tot zwaar be wolkt, overwegend droog, zwakke veranderlijke wind. 26 Febr.: zon op 7.34; onder 1813; maan op 4.33, onder 12.12 GEBREK AAN GESCHOOLDE ARBEIDERS. De Britsche steenk ooipositie maakt thans een acute crisis door vooral in de voorziening met ar beidskrachten. Er schijnt zelfs ee» kans te bestaan dat spoedig krijgs" gevangenen gebruikt zullen worden om in de mijnen werkzaam te wor den gesteld. Maar ook overigens is de kolen- positie erg slecht. De productie is tot 170.000.000 ton per jaar terug- geloopcn, hetgeen vergeleken met het vooroorlogsche peil een terug gang van ongeveer 50.000.000 to» beteekent en minder is dan Groot- Brittannië vóór den oorlog voor eigen gebruik noodig had en in de toekomst noodig zal hebben. Het beteekent dus tevens dat Groot- Brittannië niet genoeg steenkool produceert om den exporthandel te hervatten tenzij door eigen verbrui kers tekort te doen. Reeds doet zich het feit voor dat schepen, in bal last varend, Britsche havens ver laten omdat er gebrek aan steen kool is. De nieuw beschikbaar ge komen arbeidskrachten zijn niet voldoende om het tekort aan to vullen terwijl het absenteïsme groo- ter is en ook de productie per hoofd nog steeds dalende is. Er zijn op het moment 695.000 mijnwerkers ingeschreven bij de mijnen, waar van er duizenden geen volledige» werktijd werken en duizenden an deren geen werk hebben verricht. Minister Vos is, onmiddellijk n»i zijn aankomst te New York per vliegtuig naar Washington doorge reisd en zal. naar men zegt. direct onderhandelingen beginnen met au toriteiten van het Amerikaansche Ministerie van Financiën Dit Ministerie heeft intusschen een lijst opgesteld van 179 Ameri kaansche ondernemingen, die door Nederlandsche belangen met een to tale waardp van 336 millioen ge controleerd worden Het betreft hier in hoofdzaak petroleum-maatschap- pijen en voor een groot deel gecom bineerd Nederlandsch-Britsche be langen. Het totaal der Nede ndsche Saldi wordt vastgesteld op 7 mil lioen, waarvan 902.9 in handen van Nederlanders en 5 millioen in han den van burgers van vijandelijke landen, aldus meldt U P De „New York Times" brengt naar aanleiding van het bezoek van minister Vos aan de Ver. Staten in herinnering, dat Neder land reeds een leening van 100.000.000 heeft ontvangen van de Export en Importbank en een van 100,000,000 in Wallstree:. Volgens het blad zou Nederland nieuwe credieten wenschen en is men in officieele kringen van mee ning, dat belangrijke leemngen van particuliere banken verkregen zullen kunnen worden. In storm en regen is Zaterdag j.l. te Rotterdam met, militaire eer 'er aarde besteld het stoffelijk overschot van Margriet van der paade, tweede luitenante v. h. K.C. G.R., die, gedetacheerd te Frank- tort am Main, bij een auto-ongeluk nmSv, -ni Fran!ifort en Wiesbaden om het leven kwam. ov,er 11 vertrok de 0° het ouderlijk huis aan de Van Cittersstraat. De kist, was be- iekt met de Nederlandscne drie kleur. Een schat van bloemen werd meegedragen. Tegen 1 uur reed men de algemeene begraafplaats Crooswijk binnen. Hier werd het stoffelijk overschot, in de kapel op gebaard. Verschillende sprekers voerden het woord en memoreer den o.m. het prachtige illegale werk, dat de overledene had ver richt. Namens den minister van oorlog sprak ritmeester Van Reede. Aan het firaf nadden de ge bruikelijke eerbewijzen plaats. Verschillende hooggeplaatste offi cieren gaven blijk van bun be langstelling. In sommige bladen heeft het bericht gestaan, dat met ingang van 1 Maart de benzineprijs tot 18 cent zou worden verlaagd. Van bevoegde zijde wordt thans mede gedeeld dat omtrent een derge lijke prijsverlaging nog niets met zekerheid kan worden gezegd. In Mexico is d« aanwezigheid van uitgebreide uraniumertslagen vastge steld. De regeering is voornemens de terreinen waar de lagen zich be vinden, te nationaliseeren, teneinde verkoop aan een vreemde mogend heid te voorkomen. In Cambridge in den Amerikaan- schen staat Massachusetts heeft een hoogleeraar aan de Harvard- univer;:iteit, om een weddenschap te winnen, zijn overhemd opgege ten. Maar eerst loste hij het op in een bepaald zuur. neutraliseerde het zuur. filterde het bezinksel Ipraecipiaat. zooals dat weten schappelijk heet) en smeerde het ten slotte op zijn brood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3