De aangekondigde GRONDWETSHERZIENING Het offensief tegen Franco Indonesisch Nationaal Con vergadert ersr-jss ,i?s b<-[>crkt VRIJDAG 1 MAART 1946 PAGINA 3 Ernstig woord van mgr. Lemmens Amerikaansch plan vindf instemming DE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN Politiek advies der R.K. Volkspartij Maatscha^irN.VJ^0'8 UitgeverS Nog geen positieve resultaten Generaal pardon voor politieke overtredingen Pauselijk geschenk aan koning Faroek Britsch-Indiërs reeds 1 Maart weg De Nederlandsche vlag Nederland verrookt 45 millioen gulden per jaar Betere tabaksproducten De Schrijver ontheven van zijn taak - Opdracht aan Spaak Referendum in Italië De plechtigheid in de Kathedraal te Utrecht op Do nderdag jl. Geheel links de Kardinaal op zijn troon. II (slot) Uit een lange historie blijkt dui delijk de tweevoudige reden, waar om in de Grondwet voor het ma ken van veranderingen daarin een bepaalde procedure werd voorge schreven vooreerst wilde men overijlde wijziging voorkomen vandaar de twee lezingen en de eisch van een twee-derde meerderheid; en ver volgens wilde men het volk uit- do""ak over de veranderingen laten Wil men nu deze procedure ver korten. dan zal men de tweede le zing dus de verplichte Kamer ontbinding moeten opofferen Maar dan vervalt daardoor de uit spraak van het volk over de aange brachte wijzigingen. Dit bezwaar ware echter te onder vangen door in plaats van de Kamerontbinding een volksreferen dum uit te schrijven: zoo zal het volk in de gelegenheid worden ge steld de veranderingen al of niet goed te keuren Men zou zelfs van meening kun nen zijn, dat deze verkorting van de procedure ook een verbetering in zou houden Immers de Kamerontbinding zoo heeft de ervaring geleerd !s een zeer onvolmaakte wijze, om het volk uitspraak over de Grondwets herziening te laten doen. De nieuw gekozen Kamers blijven immers 4. resp 3 jaren aan Er moet dus tevens over het toekomstige regee- rinesbeieid worden beslist. Wil men niet alleen verkorting, maar ook vergemakkelijking van de procedure, dan zou men de twee derde meerderheid, thans voor de aanneming vereischt, in een ge wone meerderheid kunnen wijzigen Daartegen zouden wij 'willen waarschuwen Te groote belangen staan hier op het spel Wij wezen daar reeds op Ten slotte een prealabele vraag: is 't eigenlijk wel juist, dat men, groote veranderingen In de Grond wet willende aanbrengen, eerst zich bepaalt tot een herziening al leen van het 13e Hoofdstuk, om daardoor de verdere, eigenlijk be oogde, grondwetsherziening vlotter en gemakkelijker te maken? Formeel kan hiertegen geen be zwaar worden ingebracht. Maar is deze methode niet in strijd met den geest van de Grondwet, als ge heel genomen? Het komt ons voor, dat ook deze vraag ampele overweging verdient. Een schryven van Mgr. .Lemmens naar aanleiding van Vastenavond en den komenden vastentijd begint als volgt: „Wy voelen ons verplicht een zeer ernstig woord tot al onze geloovigen te richten Langzamerhand begint het besef van den ernst onzer tijden door te dringenLangzamerhand be ginnen wy in tè zien, welke dwalin gen en gevaren ons bedreigen. Het is een verkeerd begrepen nationa lisme, een beginsellooze zucht naar eenheid, een stelselmatige neutraü seering van alle sferen van het openbare leven, een zich losmaken van Kerkelijke leiding, een systema tische verwording der zeden. Maar den eigenlijken vyand zien de mees ten nog niet. Onder en tusschen alles door stroomt een latente ont kerstening." Een speciale correspondent van Reu er te Washington meldt, dat het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken gister avond heelt medegedeeld, dat de Fransche regeering in principe het Amerikaansche voorstel inzake een drievoudige verklaring, ten aanzien van het regime van Franco in Spanje, heefi aanvaard Gezaghebbende kringen gaven als hun meening ie kennen, dat een dergelijk aanvaarden in principe binnenkort ook van Engeland te verwachten is. Welingelichte kringen te Was hington hebben een toelichting ge geven op wat men moet verstaan onder de „tusschentijdsche regee ring" waarover gesproken wordt in de Amerikaansche nota aan de Fransche regeering Men wil een regeering, gevormd door personen, die reeds in Spanje verblijven, en onder wie zelfs leden van de hui dige regeering kunnen zijn De voornaamste voorwaarde voor het lidmaatschap dier regeering zou de ernstige wil zijn tot het houden van vrije verkiezingen. Men wenscht. voorts, dat. zoodra deze tusschentijdsche regeering ge vormd is, Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten aan zullen bieden een commissie van waar nemers te zenden, om de voorbe reidingen voor de verkiezingen en de verkiezingen zelf te controleeren op dezelfde wijze als de commis sie, die de Grieksche verkiezingen zal observeeren. Wat den inhoud van de nota betreft, die door de Fransche regeering aan de „big Three" is gezonden wordt gemeld, dat in dit document er allereerst aan herinnerd wordt, dat Frankrijk reeds op 12 December van het vorig jaar de aandacht van de Vereenigde Staten en Engeland gevestigd heeft op het gevaar, gelegen in de gedragingen van het huidige regiem in Spanje. Sindsdien is de toestand ernstiger geworden. Frankrijk wijst op de executies van Spaansche republi keinen en constateert, dat de politiek van generaal Franco een aanfluiting is van het internatio nale recht. De nota herinnert voorts aan de verklaring van Jalta betref fende den onderlingen bijstand tegen satellieten van de as. en aan de verklaring van Potsdam over het weigeren van het lid maatschap der U.N.O. aan Spanje. De Fransche regeering verzoekt aan de drie regeeringen zich aan Frankrijks zijde te scharen, ten einde de Spaansche kwestie aan den veiligheidsraad voor te leggen. De republikeinen staan gereed Giral. de „president van de Spaansche republikeinsche regee ring" in ballingschap te Parijs, zal hedenavond door Bidault worden ontvangen Hij verklaarde, dat de republi keinen gereed staan, om terstond de macht in Spanje over te nemen, „De republikeinsche regeering en die regeering alleen zal, na den val van Franco het bewind in han den nemen. De verkiezingsraad der Katholieke Volkspartij heeft het politiek advies samengesteld. dat op 17 Maart a.s. aan de leden der partij zal worden voorgelegd bij de z.g. groslij ststem- kiSTnS,.„VO<S Tweede-Kamerver- op de lii?S, v€V'"eabare Plaatsen Verbmiden ^ijsten ^"eef M Seringen en een even gr^t aanta plaatsvervangers Het Sdvies luidt als volgt: Kring Utrecht: 1. Mr. J. H, van Maarseveen. Als plaatsvervanger: Mr. W. Derks. Kringen Amsterdam, 's-Gravenhage. Rotterdam: 1. W. J. Andriessen. 2. Mr. F. J. H. Bachg, 3. Th. Koersen, 4. J. H. M Derksen. Als plaatsvervangers: 1. Mr. F E. A. M Goseling, 2. J. Bakker, 3. A. Oornelis. 4, A. H. J. Steeman. Kringen Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht: 1. Prof. mr. C. P. M. Romme, 2. M P v. d. Weyden, 3. W. Steinmetz, 4. Th. S. J. Hooy, 5. J. Groen Azn„ Als plaatsvervangers: 1. Dr. J. de Boer. 2. H. B. Vink, 3. Dr. W. J. J. Dijsselbloem, 4. P. B. M. A. Alberts. 5. J W A. Lefeber TWEEDE WERELDOORLOG. Wie een goed overzicht wenscht van de gebeurtenissen voor en tijdens den tweeden wereldoorlog, kan terecht bij de „Kleine ge- Bchiedcnis van den grooten oor- jog door H. v. d. Mandere (Lei- Sjahxis heeft gisteravond in een telefonisch onderhoud met Bata via verklaard, dat de eerste zit tingsdag van hel Indonesische centrale nationale comité te Djok jakarta geen positieve resultaten heeft opgeleverd. Hij zeide ver der, dat het comité nog twee dagen in zitting bijeen zou zijn. Vrijdag zullen nog een aantal woordvoerders der verschillende Indonesische politieke partijen en groepeeringen hun gezichtspunten v°_ren brengen. Men verwacht, dat Sjahrir zijn belangrijkste rede voering op Zaterdag zal houden, waarna men tot stemming zal over gaan. In een officieele verklaring be treffende de personen, die met de Japanners gecollaboreerd hebben, herhaalt de Ned.-Indische regee ring, dat niemand in dit land ver volgd zal worden louter en alleen vanwege politieke collaboratie met de Japanners, daar het noodzake lijk is, dat men het verleden afsluit en men aan den wederopbouw be gint. Wat betreft de verschillende handelingen, begaan als gevolg van nationalistisch enthousiasme en po litieke overdrijving gedurende de zich tenvolle bewust is van den noodzaak om onderscheid te ma ken tusschen vaderlandslievende en misdadige bedoelingen, dat ge lijksoortige maatstaven aangelegd moeten worden, daar de toekomst vam Indonesië eisdht, dat pacifica- vergezeld ga van politieke vervolging of wraak. In Nederlanders uii Menado. evacueeren ji officieel communiaué wordt meegedeeld dat alle Neder z- de P£US heeft aan koning Faroek vap Egypte een complet! collectie munten, geslagen door de munt van Vaticaanstad, doen toe! komen, tegelijk met een eigen handig geschreven brief. De koning is namelijk een gretig verzamelaaï van munten. De verzameling werd den koning aangeboden door mar Arthur Highes, titulair-blsschop van Hieropolis en apostolisch dele- gaat in Egypte en Palestina die onlangs uit Rome naar Egypte is teruggekeerd. landers uit Menado worden. Generaal Sir C, Auchtnleck, opperbevelhebber in Britsch-Indlë, heeft in het hoogerhuls (den raad van state te New-Delhi) verklaard, dat 1 Maart een begin zal worden gemaakt met het terugtrekken van Britsch-Indische troepen uif Indo nesië. Inmiddels meldt Reuter, dat om trent het terugtrekken van de Britsche (dat zijn dus niet de Britsch-Indische) troepen uit Java nog niets bekend is en dat de be richten, als zou dit terugtrekken tegen de maand April bepaald zijn, voortspruiten uit wenschen, die de vaders der gedachten zijn. Reuter ontleent dit bericht aan een officieele tegenspraak van hei hoofdkwartier der geallieerde troepen in Nederlandsch-Indië Een geestig-opgetuigde praalwagen, die deel nam aan het défilé ter eere van den kardinaal gisteravond te Utrecht gehouden. De regeering is, naar verluidt, voornemens binnenkort de kwes tie van het vastleggen der kleu ren van de Ned. vlag opnieuw in behandeling te nemen. Zooals men weet, was in 1937 een wetsontwerp ingediend om als zoodanig het rood-wit-blauw vast te stellen, dit voorstel is toen echter niet afge handeld. In een te Eindhoven persconferentie heeft de Polak directeur van het R. B. T., meegedeeld, dat de eerste tabaks oogst uit Indië eind 1948 weer tege moet gezien kan worden. Thans be trekt Nederland zijn tabak vooral uit Engeland en Amerika. De sigarentabak is thans van een zeer behoorlijke kwaliteit, terwijl voor de andere rook-artikelen den laatsten tijd een verbetering valt te constateeren In die naaste toekomst zullen de producten van steeds beter gehalte worden. Tevens bestaat er een mogelijkheid dat over drie vier maanden de pakjes van 40 gram shag weer 50 gram zullen bevatten. Nu weer verplichting bestaat op de banderol naam van bedrijf en plaats van vestiging te vermelden, beteeikent dat voor de fabrikanten ook een stimulans om betere produc ten aan de markt te brengen wat zeer zeker in nog ruimere mate het geval zal zijn, indien de eenheids verpakking binnenkort zal zijn ver dwenen. Momenteel zijn er bespre kingen gaande met de s igaretten- fabrikanten om in drie verschillende prijsklassen 40 50 en 60 cent exclu sief banderol met eigen merken op de markt te komen. Ook de kerf- industrie zial dan met drie eigen merken uitkomen. Aan de Amerikaansche industrie ls opdracht gegeven tot levering van 25 millioen boekjes sigarettenpapier, die binnen niet al te 1 ngen tijd zullen arriveeren. Klachten over schade lijke bestanddeelen, die binnen niet al te langen tijd zullen arriveeren. Klachten over schadelijke bestand deelen, die de vloeitjes thans zouden bevatten, zijn volkomen ongegrond. Na den eersten April zullen de winkeliers en grossiers weer recht streeks bij den fabrikant naar keuze kunnen bestellen, waardoor ook de winstmarge hooger zal kunnen wor den. In principe zal dan op de ont vangen coupures het gewensehte product geleverd kunnen worden V er deelingspercentage. Bij het verdeelingspercentage van sigaren .sigaretten en kerftabak be hoeft het Zuiden zich niet achterge steld te gevoelen Sinds de distribu tie overal hetzelfde is (1 Sept. 1945), bedroeg dit percentage resp. voor het Westen, Zuiden en Noorden voor sigaretten 40, 42 en 24, voor sigaren 20, 26 en 17 en voor kerf 40, 32 en 49 procent De voorooriogsche cij fers waren van het Zuiden 70. 20 en 10 procent Wanneer men weet dat, terwijl In Nederland thans reeds voor 45 millioen per jaar wordt verrookt, met een verhooging van 1 rant soen 1200 ton tabak per maand ge moeid is. dan is het zonder meer duidelijk dat hiervan voorioopig nog geen sprake kan zijn vooral natuurlijk met het oog op de daar voor benoodigde deviezen. Wat betreft import van sigaretten met de bedoeling 'deze vrij tegen hooge prijzen te verkoopen inderdaad is deze mogelijkheid overwogen, zon der dat men evenwel tot een oplos sing is gekomen. De distributie van import-sigaret ten zal zoodra de zending die thans onderweg is. is gearriveerd, nog een maal plaats hebben Bij de a.s. saneering in de tabaksbranche zal in plattelandsgemeenten wel, in stadsgemeenten niet meer de moge lijkheid van uitoefening van een nevenbedrijf blijven bestaan, Er zijn orders binnengekomen voor export van geïmporteerde tabak, waarme 400 ton per jaar gemoeid is, wat een welkome inkomstenbron be- teekent voor deviezen. Hei kabinet van den Prins-ro- genl van België deeli mede: Da prins-regent heeft Donderdagmid dagmiddag den heer de Schrijver, voorzitter van de C.V.P. ontvan gen, die hem op de hoogte bracht van den negatieven uitslag van zijn onderhandelingen. De heer de Schrijver heeft gevraagd van zijn opdracht ontheven te worden. De prins-regent is op dit verzoek ingegaan, en heeft den heer Spaak met een nieuwe informatieopdracht belast. Volgens een Reuter-telegram uit Brussel verklaarde De Schrijver, dat de Belgische socialistische partij een voorstel van de Christe lijke Volkspartij, om een coalitie te vormenl verworpen heeft, wijl een dergelijke coalitie het deel nemen van de communistische partij aan de regeering zou uit sluiten. Volgens een Belga-telegram heeft De Schrijver aan de pers medegedeeld, dat zijn onderhande lingen niet tot bevredigende resul taten konden leiden, wegens de oppositie der socialisten tegen een volksreferendum inzake de koningskwestie. Naar A.P. uit Rome meldt is in een zitting van het kabinet een aanbeveling van de partij-leiders aanvaard, om het lot van de mo narchie in handen te leggen van de Italiaansche kiezers. Een referendum zou worden ge houden gelijktijdig met de verkie zingen voor de consliiueerende vergadering, die voorioopig zijn vastgesteld op 26 Mei. Intusschen heeft de Italiaansche republikeinsche partij, die voort durend heeft geweigerd deel te nemen aan de regeering, een com muniqué uitgegeven, waarin heit referendumplan van de regeering „dubbelzinnig en ingewikkeld" wordt genoemd en wordt ver klaard, dat de republikeinen het referendumvoorstel slechts zouden aanvaarden „Indien de luit.-gen. (prins Umberto) zich gedurende de verkiezingen zou terugtrekken".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3