G VERKEERSVRAAGSTUKKEN TVeerbericht De nieuwe autobussen van de N.S. DIK TER BUIK ontmoet boeven VRIJDAG 1 MAART 1946 PAGINA 4 STADSNIEUWS IK BRENG GELUK' Johan Kaart voor den Kunstkring WIJ STELLEN VOOR. Een nieuwe tramroute PANOPTICUM Cabaret Cheerioh voor onze soldaten PAARD BAADT POOTJE Ongewoon schouwspel op de Lange Haven nd DISTRI BUTI EN I EU WS Detaillisten R.K. S.V. Excelsior Leering en Vermaak FEUILLETONN ETTE Het geheim van het j gehangen paard Prof. dr. F. Sassen 240 bussen voor 80 pers. met October in gebruik examens De bouw en inrichting H Het zal altijd' wel een moeilijke opgave blijken, een goed, geestig, puntig blijspel te maken zonder op de een of andere manier bet huwelijk en wat daarmee verwant is er door te halen. Niet, dat ,,Ik breng geluk" het blijspel van Franz Molnar in 3 be drijven en naspel, weinig origineel is, integendeel, dialoog, intrige en ontknooping zijn uitstekend opge zet, maar de dubbelzinnig- en on dubbelzinnigheid j es eischen van ons direct al voorbehoud. En zij vormen de komische kracht van het stuk. Men kan het niet iedereen naar den zin maken, maar Gods naam en den Bijbel van de plan ken houden, zou zeker de fijnge voeligheid van vele Kunstkring- leden minder zwaar op de proef stellen. Met een vermelding van een te laat begin van beide voorstellingen, door het niet tijdig aanwezig zijn van de komedianten, hebben we dan de creditzijde van de critiek- balans afgewerkt. Wanneer men van principieele bezwaren tegen het stuk afstand doet, was de rest alleen maar voluit vermaak en de zaal heeft zich kostelijk geamuseerd met het spel van Annie van Ees als Lou, de lichtzinnige juffrouw, die niet lichtzinnig kon zijn. Haar spel zouden we willen vergelijken met droge clownerie. De verrassendste zinswendingen en stembuigingen kwamen uit haar naief-brutaal en tegelijk vampyr-lief masker. M. v. Sporum, de arme advocaat, ge speeld door Johan Kaart, was een creatie. Het typische lioopjte, de woede uitbarstingen, het kinderlijke plezier met de potloodslijpmachine, vooral het laatse, stegen boven een louter komische typeering uit. Johan Eisensohn was voor ons meer een rijkgeworden slager, dan de directeur van een Amen' kaansche trust. Amerikrx jovialiteit heeft voor - karakter. De'-1 als de Heel plotseling is het gebeurd. We zijn verkeersbewust geworden. Dat beteekent, dat we alles gaan zien van het oogpunt van Veilig Verkeer uit. Het vreemde daarbij is, dat, hoe meer je ziet, hoe meer je weg wilt denken. En als we dan iets willen weg denken, is het allereerst de tram op de Koemarkt. Dat is natuurlijk een groote knuppel in een zeer slapend Schiedamsch hoenderhok, maar als men even met °ns mee wil denken, zal men het erover met ons eens zijn. dat die visie heusch zoo gek niet is. De Koemarkt is vanouds het groote verkeerscentrum van Schie dam, maar het is even vanouds een nachtmerrie voor degenen, die daar het verkeersprobleem moeten oplossen. De situatie op zichzelf maakt het geheel niet zoo onover zichtelijk als wel de aanwezigheid van de halte van 2 trams, die het uitzicht op het verkeersplein be lemmeren en een groot aantal mensdhen noodzaken, juist op dat punt den rijweg te passeeren, of er een volksoploop te forceeren. Wil die situatie ooit bevredigend worden opgelost, dan is het niet voldoende, verkeershekjes te plaat sen, zooals nu gebeurt, maar moet het eindpunt van de tram daar weg. Dat mag geen bezwaar worden genoemd, omdat verscheidene stadsgedeelten dringend om een tramverbinding vragen. Er zijn niet bijzonder veel voor de hand liggende oplossingen voor dit moeilijke vraagstuk, maar wij willen enkele suggesties doen, daarbij niet als opperste wijsheid propageerend, wat wij voorstellen, hoewel we graag zouden zien, dat dit probleem de aandacht krii die het verdient. Natuurlijk betuigingen en and. daammf >n* ir< omnbn /tonir oan i straat naar de Rembrandtlaan. Het eindpunt zou daar in een rustige omgeving liggen, In het smallere stuk van de W. Franke- landschestraat zou enkel spoor vol doende zijn, omdat de tram een boog maakt over Rembrandtlaan, Vlaardingerdijk en Aleidastraat om bij de kruising van de W. Frankelandschestraat weer de dub bele rails te volgen. Door deze omlegging zou het Westen uit het isolement zijn, de arbeiders van Wilton zouden min der ver behoeven te loopen en het verkeer op de Koemarkt en de B.K. laan zou aanzienlijk veiliger worden. Een andere oplossing zou gevon. den kunnen worden door de tram over de Oranjebrug linksaf te laten slaan. Gedeeltelijk door de Schoolstraat geleid, zou een baan door de Nas3hulaan, Juliana van Stolberglaan naar de Stadhouders laan gaan. Hier zou het eindpunt gevestigd kunnen worden, terwijl de tram dan via de Willem de Zwijgerlaan en Schoolstraat op retour gaat. De twee ziekenhuizen zouden van deze omlegging kun nen profiteeren en eventueele plannen met Polyantha zouden hierdoor aan waarde winnen. Ook aan dezen kant kunnen de arbei ders van Wilton gemakkelijker en met minder hinder voor het ver keer bij de trams komen. We moeten er wel aan denken, dat een dergelijk plan voor tien tallen jaren het aanzien en de ontwikkeling van de stad zal be palen. Op den duur zal een uit breiding van het tramnet in de richting van den polder Nieuwland en het Tuindorp Ketlhel niet kun nen uitblijven. Ook het Westen vraagt echter om een goede ver binding, zoodat deze door ons voorgestelde verleggingen waar schijnlijk een overweging waard zullen zijn. j lie dl -pjiTau'S -■■/Sfement mag héeten. Er wachtte ons gisteravond in Tivoli een kleine verrassing. Op onzen dagelijkschen criltiekgang langs buurt-, feest- en cabaret avonden vonden we plotseling, wat we lang hadden gezocht: een be schaafd, geestig, cultureel cabaret. Daarom allereerst een woord van gelukwensch aan den officier, die dezen avond organiseerde en be slag kon leggen op zoo goede ar resten. Wanneer hij in deze rich ting doorgaat zal aan onze soldaten zeker smaak voor het betere wor- deri bijgebracht. De artiesten waren allen oude bekenden van de radio. Allereerst Jan de Koek, die als jongen van 18 jaar bij een St Liduina-feest hier in Schiedam voor het eerst op de planken stond. Hij verzorgde ten tijde van den Nederlandschen Omroep de Ra-Ra-Ra-rubriek. die een middel was om via gefingeer de brieven codes uit te zenden. Zijn voordracht „De goede vaderlander" getuigde van een zeer gevoelige artisticiteit. Na al het gezemel van diverse conferen ciers over gevallenen en concen tratiekampen, was dit mannelijk stuk een weldaad. Ted Viehof bleek een waardig partner, zoowel in de uitzending van den intelligentietest, als in de persiflage op den driehoek. Vandaag en Morgen, the two happy days, hebben niet alleen zeer goede stemmen en een geraf fineerde tweestemmigheid, maar ook de teksten van hun' liedjes zijn verrassend goed. „Het beuken laantje" met de maan in de ver schillende phasen was een levens liedje op zijn best. Rest ons te vermelden dat Guus Jansen met zijn sextet voor „sweet and swing" zorgde op goed radio niveau. Zoo mogen er meer gezelschap pen naar Schiedam komen. Kapt. Droge, opende den avond met een kort welkomstwoord. zou kunnen worden. De i - van b.tki eindpunt verplcisit^t1 zich dan „Wést. Deze is ech- toegangsweg tot de stad geprojecteerd en deze oplossing is op den duur even onmogelijk als de huidige. Daarom zouden wij meer voelen voor een doortrekken van de lijnen over de Koemarkt en Oranjebruggen langs de Nieuwe Haven door de St. Liduinastraat, Fabristraat, W. Frankelandsche- De psychologie van het paard is voor ons, menschen, nog een ge sloten boek. Terwijl wij hoogstens aan een vacantie in Zwitserland denken en gruwen bij de idee van Zand voort aan Zee, kreeg de eene P.K. van het „aapje", dat patiën ten naar het consultatiebureau op de Lange Haven wilde brengen, onweerstaanbaren aandrang, zich te water te begeven. Immers de 24-jarige koetsier J. Zandstra wil de het rijtuig keeren, toen het paard slipte en in het water te- rechtkwam. Door den val brak het tuig en het beest ging deels wadend, deels zwemmend in de richting van de Appelmarktibrug. Inmiddels waren enkele mannen in een vlet gestapt en door het uitwerpen van een lijn, wisten zij het badende paard tot bij de trap voor de Vischmarkt te brengen. Met behulp van het toegestroomde publiek wist men het paard daar op het droge te brengen. Het is ijlings naar Beijersbergen, den eigenaar, gebracht, en daar flink geroskamd. Het rijtuig ligt nog in het water en zal worden gelicht. i Geboren: Hendrik, zn. van W. imenhoek, Dirk, zn. N, Liderkamp, iü; Hesuchia, dr. van xi. Hissink en L. v. Praag, Nas- saulaan 75; Adrianus. zn van B. de Winter en H. Th. L. Krowinkel Dr. Noletstraat 1; Renée J. A., dr. van H. de Haan en A. C. de Grooth, Dr. Noletstraat 1; Martinus, zn. van M. v. d. Tas en A Admiraal, Groe nendal 3; Robert P., zn. van P. v, d. Wolf en M. A. J. v. Dam, Boer- havelaan 1; Bartholomeus C J., zn. van J. L. Scholte en C. J. M Brökling, Fabriplein 9. Getrouwd: N. J. de Ronde, 25 j. en C. Grasman, 26 j.; J. G Peek 19 j. en A. v. d. Graaff, 19 j'.; J. A Lips, 29 j. en A. G. Brökling, 30 j.; Chr. L. Koole, 42 j. en H G. Put ters. 37 j.; B. H. Pil, 46 j en M H v. Hoek, 39 j.; F. G. H. Clarke 23 j. en C. C. v. Deurzen. 23 j.; A. G. Borstijn, 26 j. en A. Verweij 27 j.; M. v. d Veen, 26 j. en P J, v. Mourik, 19 j.; G. v. d. Winkel, 24 j. en C. Ouwens, 24 j.; H M v. d. Broek, 27 j. en M. W. J. v. d. Vlies, 29 j.; J. Bullee, 20 j. en N. S Hoeksma. 20 j.; W. Moerman, 33 j en W. M. Groeneweg, 28 j.; P. B. Friederich, 21 j. en A. Th. Boon, 18 j.; B. J. M. de Mol, 26 j en C. A. J. Kinwei, 25 j.; D de Haan, 40 j. en J. Mak 32 j.; C. Waasdorp, 23 j. en H. J. Meulstee, 21 j.; J. Meerburg, 22 j en P Sprong, 21 j.; M. Kruithof," 32 j. en R. Kockl, 30 j.; B. M. Steenbergen 21 j. en C. Molendijk, 27 j.; J. M. v d. Heuvel, 25 j. en H. v. Mazijk, 20 j.; F K Verboom, 30 j. en M P. A. Scholte. 34 j.; J. v. Put, 24 j. en S. Valk. 20 j.; A. J. Lodder, 27 j. en A. Bezemer, 23 j.; C. J v. Luijk. 26 j. en M. M Vrijdag, 19 j.; J. Uitenbroek, 28 j en E J A. Kreffer. 23 j.; H. A. Klüver, 22 j. en P. H. v. d. Linden, 20 j.; H. C. Baartmans. 27 j en C. A. v. Beur den, 25 j. Overleden: D. Grimeijer, 55 j., Lange Haven 58; J. A. v. Dongen, 50 j„ Nassaulaan 75; D. F. L. Callow, 50 j., echtg. van J. W. Postuma. Rotterd.dijk 252. De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat in de week van 3 t/m 9 Maart de volgende voor schotten worden verrekend: sui ker, bloem, rijst, boter, margarine, kaas, vleeschwaren en tabak, ver strekt in de week 3 t/m 9 Febr. Voor melk is dit 17 t/m 23 Febr., terwijl voor versnaperingen een dubbel voorschot wordt verrekend nJL dat van de week 3 t/m 9 Febr. en het voorschot Engelsche choco lade van de week 25 Nov. t/m 1 Dec., dit in verband met het feit, dat de bonnen 710 en 806, welke voor Engelsche dhocolade waren aangewezen, bij de versnaperingen bonnen V 13, V 14 en X 14 moeten worden ingeleverd. Dus voor ver snaperingen en Engelsche choco lade 1 ontvangstbewijs gebruiken. De extra kaasbonnen 033 en 533 moeten buiten het systeem van de evenredige bevoorrading, dus met een ontvangstbewijs MD 242-01 worden ingeleverd. Eventueel restantbonnen 033 en 533 moeen bij de kaasbonnen 034 en 534 wor den geplakt. Grossiers moeten op Dinsdag 5 Maart de luciferstoewijzingen 619, 620, 685 en 686 inleveren. AFD. VOETBAL Programma voor a.s. Zondag: Excelsior 1Postduiven, Hollan- öiaan 2Excelsior 2, Excelsior 3 Hoek van Holland 3, DHS 4Ex celsior 4, Excelsior 5Hollandiaan 4, Hollandiaan 5Excelsior 6. Vrijdag 1 Maart: Passage: De Regenboog, 2, 4.30, 7, 9.15 uur. Monopole: De twee gezusters Kleh, 2, 4, 7, 9 uur. R.K, Volksbond: Vastenavondfeest Kath. Kring, 8 uur. Cornerhouse: Feesavond S.Z.C. Zaterdag 2 Maart: Passage: De Regenboog, 2, 4.30, 7, 9.15 uur. Monopole: De twee gezusters Kleh, 2, 5, 7, 9 uur. R.K. Volksbond: Feestavond T.H.O.R., 8 uur. Irene: Cabaretavond Brederode, 8 uur. Amstelbron: Grönneger Verainen Gruno, 8 uur. Bonnen halen voor Ki t/m Kor. DE ONTDEKKING (Hl) „Dit paard is reeds gedurende veertien uren dood", verklaarde Sir Farcy Glanders kortaf, nadat hij het lijk van het slachtoffer aan; een nauwkeurig onderzoek had onderworpen. „Dan moet het dood zijn geweest» toen het hier werd binnengebracht) en opgehangen", merkte inspecteur Malpractrice scherpzinnig op „Maar waarom zou iemand een dood paard in mijn salon willen ophangen?" vroeg Sir Malcolm Beardley Chassingfold klagend. Inspecteur Malpractrice was te druk bezig met het meten van af» standen en het stoppen van mon sters stof in enveloppes om deze onnoozele vraag te beantwoorden. De poüitie-agent, die door Lady Chassingfold was gehaald en die zich op zijn ronde in de onmiddel lijke nabijheid van het huis had opgehouden, verklaarde er zeker yan te zijn, dat niemand een dood paard het huis had binnengedragen gn Mrs. Shooter, de huishoudster, zeide, dat zij geen enkel geluid had gehoord. Lady Chassingfold vroeg, of het) doode paard nu naar den tuin achter het huis kon worden ge bracht, voor het geval zij gebruik van de salon zou wenschen te maken. Inspecteur Malpractice had daar geen bezwaar tegen. Plotseling floot de beroemde inspecteur tusschen zijn tanden. Zich diep over het tapijt heenbui gend, onderzocht hij een vlek meti zijn vergrootglas en kwam tot de bevinding, dat het een hoefindruk was. Het paard", aldus verklaarde de inspecteur plechtig en met nadruk, „was nog in leven, toen het hier binnenkwamen." (Wordt vervolgd.) Medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt Verwachting tot Zaterdag avond Noord-Oostenwind met des nachts matige vorst; overdag lichte vorst tot temperatuur om heit vriespunt. Veel bewolking met op de meeste plaatsen tij delijk sneeuwval. 2 Maart: zon op 7.26, onder 18.20; maan op 7.26, onder 16.35 Nader vernemen wij nog, dat prof. dr. F. L. R Sassen, die met ingang van 1 Maart tot hoog leeraar in de faculteit der lederen en wijsbegeerte aan de rijksuniver siteit te Leiden is benoemd, met ingang van denzelfden datum te vens is benoemd tot raadadviseur bij het ministerie van onderwijs^ kunsten en wetenschappen. BEAURAING. Op 14 Januari 1,1. werd de koopacte geteekend, waarbij het domein ta Beauraing met de ruïne van het feu dale kasteel ter beschikking kwanjl voor de Mariavereering te Beauring, die sedert Februari 1943 ook officieel erkend is. In Augustus a s zullen ook een beperkt aantal Nederlan ders aan de groote Mariale plechtig heden kunnen deelnemen. Men adres» seere aan den heer L. Hulsman, Ri— beslaan 24, Rotterdam-N. Men kan zich bij hem ook abonneeren op het blad: „Stemmen van Beaur.ng en, laten inschrijven meensehap. in de gebedsge» Zoolang het personenvervoer per spoor nog niet normaal kan wor den geregeld, is als tijdelijke maat regel de inschakeling van auto bussen noodzakelijk. De spoor wegen hebben derhalve besteld: 250 tractors, bestemd voor 240 op leggers (dus 10 tractors in reserve voor revisiedoeleinden), verder 500 autobussen voor 47 personen en 425 autobussen voor 38 personen. Toen het Zuiden van ons land bevrijd werd begon men dadelijk met de voorbereidende maatrege len Men kreeg verbinding met de D.A.F.-fabriek te Eindhoven, die chassis vervaardigen kon met mate riaal uit Engeland. De motoren werden geleverd door Groffly uit Manchester, de carosserieën door Verheul uit Waddinxveen. Het is rfxtor vmÏTiT' die in Februari door E.N.S.A.I.D. m Rotterdam werden gehouden, slaagden de vól gende dames: Dipl A: mej B v" Hengel en mej. M de Regt. Voor costumière: mej. G. Mulder en R Vermeulen, Voor coupeuse: J. V. Waas, mej:. VLitiÜ 9. Dik ter Buik werd weer uit den auto gesleurd, over den schouder van Dophoed gegooid, en zoo ging het steil „De Gulden Stier" in Ze lieten hun slachtoffer verdwijnen door een deur in den zijwand van de gang. Dik zat dubbelgevouwen als een sardientje in blik De kerels waren intusschen de gelagkamer ingegaan, waar ze elkaar toedronken op den goeden afloop. De „bewustelooze" Dik was ech ter, zoódra de kerels weg Warén, opgestaan. Na eenlg gepeuter aan het slot sprong dit open. de bedoeling de tractors en dw autobussen geheel door de Neder» landsche industrie te laten bouwen^ uitgezonderd de motoren. In nor male tijden was dit makkelijker, want de chassis- en carrosserie- bouw stond in Nederland op een hooger peil dan in welk land van Europa ook en misschien zelfa hooger dan in Amerika. Van de autobussen met iraotar is dezer dagen het eerste exem plaar gereed gekomen.. Eind April zijn er 40 klaar en met begin Öct. hoopt mem met de volledige serie van 240 stuks te rijden. Het ge vaarte heeft een lengte van 14 meter. De bus, die 80 personen kan vervoeren en 46 ruime zitplaatsen heeft, is van binnen 10% meter lang, 2 40 meter breed en 2.10 meter hoog. Ze is dian ook de bus met de grootste capaciteit in Nederland. Het frame van de bus -s van staal en electriseh gelascht, terwijl de buitenkant van staalplaat :s. De ruiten bestaan uit veiligheidsglas. Als nooduitgangen zijn er een deur in deil achterwand en twee .uikem in het dak. Alles is dus sterk en veilig, en ook aan het comfort is groote aandacht geschonken. Alle ramen zijn in rubber gezet, '.oodat zij rammel vrij zijn. Er zijn ruime bagagerekken en de ventilatie ge schiedt door middel van z.g. naif» zakkende ramen en ventilatie-ope- ningen in het dak. Versche lucht wordt aan de voorzijde binnenge laten. De zitkussen zijn voorzien van veeringen en overtrokken met kunstleder. De verlichting oestaat uit plafonnières en de zijdeuren bevinden zich iin het midden van de bus. De tractor heeft een 6-cylindes dieselmotor van 100 p.k. Later kan het geheel eventueel worden omge bouwd tot een 10-tons trailer voor .vrachtgoederenvervoer, zoodatin den aankoop geen enkel risico zit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4