1 1 KATHOLIEKEN in Katholieke organisaties Twee nieuwe Nederlandsche bisschoppen DIK TER BUIK neemt maatregelen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Eenheidsvakbaweging verboden België-Nederland uitgesteld Spaak van zijn opdracht ontheven Een uitlating over de koningskwestie 27 dooden bij vliegramp in Amerika Nog steeds schokt de aarde in Zwitserland ARBEIDSDIENST VOOR HET JONGE MEISJE? y In de missie van Suriname en China De „Willem Barendsz" te Amsterdam aangekomen Militaire dienst voor onderwijzers R'dam Giro 908# Directeur: Joh Kuijpera Hooidred.Mgr Dr J Witlox. Alg Redaeteurt H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg v.d. Maas bode-stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 4 MAART 1946 68ste JAARGANG No. 199S1 \bonnementspi f3.25 p kwart f 1.10 p.maand 10.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. in alle Katholieke kerken en kapellen van ons land, is gisteren het volgend Herder lijk schrijven van het ge zamenlijk Episcopaat als „Vastenbrief' voorgelezen: In onzen gemeenschappeiijken brief na de bevrijding, van 29 Juni 1945, hebben Wij U er op gewezen: „allen moeten wij, ieder op zijn plaats, en naar de mate van zijn krach.en, de handen ineen slaan, om ons land weder op te bouwen, waarvan zoo groote gedeelten ver woest zijn. Allen moeten wij onze krachten inspannen, om de geeste lijke wonden te genezen, die vijf jaar verwildering en groote zede lijke gevaren hebben geslagen. De wereld moet terug naar Christus, wil zij niet ten onder gaan. Want niemand ma een ander fundament plaatsen, dan hetgeen gelegd is en dat is Jesus Christus" In de afgeloopen jaren hebben wij onophoudelijk getuigd, dat zonder de aanvaarding van de christelijke grondslagen geen maatschappelijke en staatkundige orde mogelijk is Daarom is het de plicht van iederen katholiek om èn als goed Neder lander èn als trouw lidmaat der Katholieke Kerk aan den wederop bouw van ons dierbaar vaderland mede te werken op den grondslag der christelijke beginselen, waarop oök het ïeven van staten en vol keren moet zijn opgebouwd. Over deze fundamenteele doelstelling kan ei" onder ware christenen geen ver schil van meening zijn. Het is daarom ook zonder meer duidelijk dat organisaties, wier beginselen in strijd zijn met de christelijke leer of wier daden en practijken in feite den christelijken geest ondermij nen voor katholieken onaanvaard baar zijn. Wanneer wij derhalve op sociaal terrein zien, dat een Eenheidsvak beweging onder het mom van nationale eenheid, haar doel na streeft met middelen, die onbe twistbaar een communistisch karak ter verraden en daarom bij het weldenkend deel van ons volk afkeuring vinden, is het geen vraag meer, of de katholieken lid mogen zijn van deze Eenheidsbeweging. Wat Wij vroeger bepaalden om trent het lidmaatschap van com xnunistische vereenigingen, geldt thans ongetwijfeld ook voor de Eenheidsvakbeweging. Aan katho lieken. die lid daarvan zijn, moeten de H.H. Sacramenten geweigerd worden In socialistische vereenigingen zooals het N.V.V., openbaart zich een streven om deze vereenigin gen los te maken van de door de Kerk steeds veroordeelde marxis tische grondslagen en louter ma terialistische doelstellingen. Op grond hiervan meenen de leiders, dat deze organisaties niet langer voor katholieken verboden zijn Hoewel Wij geenszins de oogen sluiten voor de ontwikkeling, die zich thans in socialistische ver; eenigingen afteekent, meenen Wij toch, dat de deugd van voorzich tigheid eischt, dat Wij onze vroe gere bepalingen omtrent het lid maatschap van socialistische ver eenigingen handhaven, totdat uit de feiten blijkt, dat haar streven niet meer in strijd is met de chris telijke beginselen of den christe lijken geest. Ter zijner tijd zullen Wij daaromtrent een nadere ver klaring geven Tevens openbaart zich thans, zoowel op cultureel als op sociaal terrein, een streven naar neutrale vereenigingen, of althans naar vereenigingen, die niet op christe lijke beginselen gebaseerd zijn, maar op een meer algemeenen, vaak als humanistisch aangedui- den grondslag berusten. In het huidig tijdsgewricht, hetwelk een periode is van groei en wording eener nieuwe maatschappelijke orde, moeten wij echter neutrale en zuiver-humanistische vereeni gingen afwijzen. Om de vestiging van een nieuwe, maatschappelijke orde op hechte fundamenten te waarborgen, zijn principieele or ganisaties ook thans onmisbaar - Alles schijnt er immers op te wijzen, dat in de naaste toekomst het zal afhangen van de innerlijke kracht der principieele organisa ties en haar onderlinge samen werking, of zij bij machte zijn haar gewichtige taak te vervullen in onze samenleving: om met name tegenover het communisme den heilzamen en reddenden invloed harer beginselen van sociale recht vaardigheid, ouderlingen vrede en liefde bij de ordening der heden- daagsehe maatschappij te doen doorwerken. Daarom is neutraliteit als altijd, zeker* nu onaanvaardbaar en is de plaats van den katholiek niet in de algemeene, neutrale organisatie, maar heeft hij den plicht de nieu we maatschappij te helpen opbou wen in en door organisaties, die zich bij haar werkzaamheden uit drukkelijk laten leiden door de christelijke beginselen. Allerminst sluit dit uit een sa menwerking met hen, die alhoe wel zij niet op den grondslag der christelijke beginselen staan toch, op welke gronden dan ook, bij den opbouw eener betere maatschap pelijke samenleving naar soortge lijke richtlijnen als de katholieke te werk willen gaan. Samenwerking met behoud van Daar de herstelwerkzaam heden aan het Antwerp-stadion te Antwerpen niet o.p tijd ge reed kunnen zijn, is de voet balwedstrijd BelgiëNederland van Zondag 14 April tot Don derdag 30 Mei (Hemelvaartsdag) verschoven. Ook de wedstrijd Roode DuivelsZwaluwen, welke op Dinsdag a.s. in Brussel zou worden gespeeld, gaat niet door. Sneeuwval wordt hiervoor als reden opge geven. sporen in vele geesten leven en dus een vrees voor het opleven van een- krachtig christendom? Het Hoogwaardig Episcopaat herinnert er aan wat het in de circulaire van 14 Aug. 1940 reeds schreef over vermeende vrees voor nationale verdeeldheid en aan den Herderlijken Brief op het 12e eeAvfeest van St. Willibrord in 1940. En met een aanhaling uit de Encycliek „Quadragesimo Anno" van Pius XI besluit het Herderlijk schrijven met een nieuwe drin gende aansporing om lid te blijven of worden van Katholieke organi saties. De Belgische prins-regent heeft Spaak ran lijn „informatie-op dracht" ontberen. Maandag sal Opnieuw beraadslaagd worden. Spaak heeft aan journalisten verklaard: „Ik heb kunnen vast stellen dat mijn informatieve op dracht een negatief resultaat heeft gehad. Het is mij niet bekend, of er Maandag iemand met een in formatieve opdracht zal worden belast, want de prins zal den "nodigen tijd nemen om den toe- pogen te zien. Nu de ziin L^hlete£ornrm,le3 ondoelmatig wikkMde fonhtdes Sn Inge' grond moetenkomei?P den voor" Op een vraag over het referen dum inzake de koningskwestie zelde Spaak dat deze kwestie niet fa het regeeringsprogramma mag worden opgenomen. Want hoe zou het mogelijk zijn deze zaak in het reine te brengen, nadat de partijen dienaangaande tegen el kaar een campagne hebben ge voerd? De Katholieken kunnen flmzners aan de socialisten en libe ralen niet vragen het eens te San Diego, 4 Maait (RW. Het fiaggeschip van de „American dkirlinöt" te op een berghelling bij ®an Diego "nar beneden gestort *n volkomen vernield: AUe in- ®*w>enden 27 personen kwa- het leven. Het te de em- V*83^ ramP, «Me tot dusver bij oe Amertkaansche civiele lucht- teichtvaan heeft piaategevonden. worden omtrent een punt, dat zij tijdens den kiesstrijd hebben be streden. Dit komt mij als onmo gelijk voor: Het zou er op neer komen, van de tegenstanders het tegenovergestelde te vragen van dat, wat zij vooraf hadden aange nomen. Trouwens noch de socia listen, noch de communisten, noch de liberalen zouden hiervoor te vinden zijn". De Zwitsersche radio maakt mei-, ding van een nieuwen aardschok, den hevigsten sinds de aardbeving van 25 Januari j.l. Deze schok werd vandaag om 12 u. 35 in de oude stad Sion, in de Rhöne-vallei, in het kanton Wallis gevoeld. Een tweede hevige schok volgde een seconde later. eigen zelfstandigheid en handha ving der christelijke beginselen, is de aangewezen weg om het doel van aller streven te bereiken. De wederopbouw van het vaderland is een gemeenschappelijke -aak, die slechts door de samenwerking van alle goede vaderlanders be reikt kan worden. Het Herderlijk schrijven wijst er op, dat de Paus, te beginnen met Leo XIII de geloovigen onop houdelijk hebben aangespoord zich te vereenigen in Katholieke orga nisaties. De katholieken hebben aan die stem der Pausen gehoor gegeven en zoo zijn ook in ons land tal rijke en krachtige organisaties op gebouwd, die het geheele sociale en maatschappelijke leven, opvoe ding en onderwijs omvatten. Dit is onze groote kracht geweest, toen het nationaal-socialisme den strijd op leven en dood begon tegen het christendom. Öok de vijand zag zeer goed in, van welke zijde hij het meeste te duchten had. Daar om trachtte hij aanvankelijk de principieele organisaties te onder mijnen door in dagbladen en pro pagandageschriften het voor te stellen, alsof de katholieke ver eenigingen de nationale eenheid van ons land zouden verbreken. Het is opmerkelijk, dat die jam merklachten mede kwamen van menschen, die er niet voor terug zouden schrikken ons land aan den vijand te helpen overleveren. In een schrijven van 14 Augustus 1940 aan de geestelijke adviseurs hebben de gezamenlijke Bisschop pen er tegen gewaarschuwd, dat men geheel ten onrechte het voor stelt, alsof de katholieke organi saties de eenheid van ons vader land ondermijnen. Toen de ka tholieke organisaties ondanks alles toch bleven bloeien, hebben de be zetters radicale maatregelen ge nomen. Te beginnen met de ka tholieke werkliedenvereenigingen, werden binnen korten tijd ook de andere organisaties opgeheven: die van de boeren, de onderwij zers, de werkgevers, de artsen en talrijke anderen. Over het alge meen hebben de leden der katho lieke organisaties zich kranig ge dragen dikwijls ten koste van aan zienlijke offers en slechts zeer weinigen hebben zich aangesloten bij de nationaal-socialistische or ganisaties. En zij hebben er voor al toe bijgedragen om den geest van verzet bij ons volk levendig te houden. Zoodra de bevrijding kwam, hebben de Bisschoppen ter stond de geloovigen aangemaand de organisaties weer op te bouwen eerst die van het Zuiden, dat het eerst bevrijd was, zoo spoedig mogelijk daarna de andere. Na de bevrijding is er een ge lukkig en zeer prijzenswaardig streven de nationale eenheid van ons land te versterken. Maar van vele zijden hoort men ook weer stemmen, die de nationale een heid zoover willen doorvoeren, dat er voor de christelijke orga nisaties geen plaats meer is. Ën onwillekeurig stelt men de vraag: Is dit verlangefi naar nationale eenheid zoo groot uit zuiver vader- landsche motieven of is het een uiting van het oude liberalisme en misschien van het nieuw-heiden dom, dat in zijn scherpsten vorm zich openbaarde in het nationaal- socialisme, waarvan echter nog 1) I Cor. m. 11 2) Prediker IV, 910. 8Spreuken XVIIT. 19 tRerum Novaru-m). 37. VASTEN EN ONTHOUDINGSWET Door de hoogwaardige bisschoppen is vastgesteld, dat de dispensatie in het vastengebod ook nu nog van kracht blijft. Alleen Asch-Woensdag en Goede Vrijdag blijven geboden vas ten- en onthoudingsdagen De onthoudingswetten worden ech ter van nu af weer onverkort van kracht verklaard. Voor dit jaar wordt krachtens bijzondere volmacht ontsla gen van de onthoudingswet op de Zaterdagen van de vasten, met uit zondering van den Quatertemper- Zaterdag in de vasten en van Paasch- r"7" .- -j lO - - - - V rvtirlrloCfc O n Is eenerzijds het gebruik aan ge zinshulp uiterst dringend, ander zijds wint steeds meer de overtui ging veld, dat de meisjes een dege lijke opleiding hiertoe moeten ont vangen. Van overheidswege is reeds goedkeuring verleend voor vier op leidingsinstituten voor hulp in de huishouding. Deze zullen worden gevestigd in Noord-Holland, Twen te, Noord-Brabant en Zuid-Liui- burg. Voor een spoedige opheffing van den tegenwoordigen noodtoestand zal dit proces echter te lang du ren. Daarom heeft de studiecom missie-Limburg „H-ulp in de huis houding" bij den minister van Sociale Zaken een urgentieprogram» ingediend. Vele jeugdige en ongeschoolde krachten zullen dan aanstonds in dienst moeten gaan en rullen 9nder- vinden wat dienen in een gezin be- teekent Voor de toekomstige werk geefsters kan dit laatste niet ander» dan heilzaam zijn. Al zijn de gezinnen met deze on geschoolde jeugd nog niet op ideale wijze geholpen, wij zijn ervan over tuigd. dat weinig huisvrouwen deze 11. Zoo snel zijn beenen hem dragen konden, holde Dik ter Buik weg op zoek naar een telefooncel. Gelukkig had hij er gauw een gevonden. Hij belde zijn vriend, commis saris Joris Chogum, het hoofd der politie, op. „Hé, Chogum.... met Dik ter Buik - ja zeg maak onmiddellijk een overvalwagen met een 15-tal agenten klaar.... Ja?Ik ben binnen tien minuten bij je." Na afgebeld te hebben nam Dik een taxi. „Zoo hard je kan. chauffeur!" „In orde meneer." Zaterdag tot 12 uur* 's middags Op hulp zullen afwijzen en dat zij een de laatste twee genoemde Zaterdagen lijk rullen bekennen: beter zuiste geldt dus ook het onthoudingsverbod, hulp dan geen hulp! Wederom zijn twee Neder landsche missionarissen tol het bisschopsambt verheven. Naar men ons uit Rome seint, heeft Z.H. de Paus be noemd tot apostolisch vicaris van Suriname den hoogeerw. paler Stephanus J. M. Kuypers C. s. s. R. en tol apostolisch vi caris van Luanfu in China de zeereerw. pater, Contans Franc. (Kramer O.F.M.) De nieuwe apost. vicaris van Suriname is een Brabander. Den 22 Juli 1899 werd hij te Borkel en Schaft geboren. De humaniop studeerde hij op het klein-Semi- narie der Paters Redemptoristen aan de Kapel iin 't Zand te Roer mond. Daarna trad hij te 's Her togenbosch in het noviciaat en werd hier den 30 September 1920 geprofest. Vervolgens maakte hij zijn theologische studies in het klooster te Wittem en den 1 Oc tober 1924 weird hij priester ge wijd. In 1926 ging pater Kuypers naar de missie van Suriname. In ver schillende functies, o.m. als mis sionaris onder de Indianen en Bosohnegers, heeft hij daar ge werkt Ook was hij er verschillen de jaren pastoor van de kerk van St. Petrus en Paulus te Parama ribo en rector van het klooster aldaar. Toen in 1939 Mgr. van Roos malen naar Europa ging o.a. voor het gebruikelijke bezoek „ad li mine" te Rome, werd pater Kuy pers op 10 Juni tot provicaris be noemd. Onverwacht lang, doordat Mgr. niet kon temgkeeren, heeft hij in deze functie de missie van Suriname moeten besturen. In het begin van dit jaar werd hij tot vice provinciaal der Congregatie van den Allenh. Verlosser voor Suriname benoemd. Mgr. Van Roosmalen, die enkele maanden geleden uit Nederland naar Paramaribo terugkeerde en dus thans zijn hooge ambt, dat hij sedert 1911 bekleedde, neerlegt, blijft administrator van de Missie tot Mgr. Kuypers zijn ambt zal aanvaarden. Zooals men zich hèr- innert, gaf Migr. Van Rosmalen, die zeventig jaren is, voor hij de Z.H. Exc. Mgr. Stephanus Kuypers. terugreis naar de West aanvaard de, als zijn verlangen te kennen, nu tot zijn dood daar te mogen blijven. Mgr. C. Kramer. De zetel van den Apostolisch Vicaris van Luanfu was in den oorlog vacant geraakt. De vorige bisschop, Mgr. Fortunatus Spruit, tit bisschop van Vaga, zag zich door de oorlogsomstandigheden gedwongen Luanfu (in Chansi) te verlaten en is In de verbanning gestorven. Zijn opvolger, pater Constans Franc. Kramer, een Fries, werd 3 Juni 1903 in Olden- clooster bij Bolsward geboren. Aanvankelijk studeerde hij aan het Klein-Seminarie te Culemborg, doch hij voelde zich meer ge trokken tot de orde van St. Franciscus en trad in 1921 in het klooster te Wychen. Den 18 Maart 1928 werd hij te Weert priester gewijd en reeds een jaar later vertrok hij naar de Missie van China. Als missionaris blonk hij uit door zijn grooten ijver en Godsvrucht. Terwijl de natuur voor een Pool landschap zorgde: een sneeuwpan-o- rama onder een effen grauwe lucht, waaruit no<g steeds sneeuw bleef vallen kwam Zaterdagmiddag de Nederl. walvischvaarder Willem Barendsz." te Amsterdam aan Kapitein Visser bracht het schip uit Gothenborg in Zweden naar d«( hoofdstad, waar het by de Amster- damsche Droogdokmy. zal worden verbouwd tot ..dryvende traanko- kery" In ^Novemiber zal het vergezeld van een aantal catchers" naar het Zuidpoolgebied varen ter walvisch- vangst. De heer Vinke van de fa. VJnke Co., die de directie voert over de My. voor de walvischvaart, klom als eerste aan boord om bezit te nemen van het schip, dat in den oorlog herhaaldeiyk in convooien meevoer. In evidente gevallen kan aan onderwijzers vrijstelling worden verleend van het opkomen onder de wapenen. Verzoeken daartoe moeten worden gericht aan het min. van Onderwijs (afd. L. O.), dat zich over elik geval met het min. van Oorlog in verbinding tel rtellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1