sSdSsra»"» wr Q r s Driemogendhedenverklaring inzake Spanie De bonnenfraude bij de U.V.C. Sneeuwjacht in de lente Molens in Nederland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENl DIK TER BUIK neemt maatregelen DRIE K.L.M.-DIENSTEN HEROPEND HET WOORD ONZER bisschoppen Verdere wegen naar de en ^zijn ^«gem vertegenwoordigers politieke vrijmaking C.D.K. niet medeplichtig De Bilt belooft hooger temperatuur Fransch voorstel tot vierlanden-beraad Maarschalk Mannerheim afgetreden In 20 jaar gingen er 6000 verloren R'daro Giro 9095 Directeur: joh. Knijpers Hooldred Mgr Dr. J. Witlojc. AJg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.H.C. N.V. Ultg. vd. Maai- bode-Stiohtin*». NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT nuffen CZ S MAART 1946 Vbormementipi f 3.25 p. kwart f 1.10 p.maand C 0.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 66804 Advertentiën 15 ets p. mm. volk om zijn eigen vrijheid te ver Kloek en klaar als in de ooflogs- ^Jkünict ook Sn vredestijd tot het woord onzer bisschoppen, thans tot ons spreken ec met bun hoog geestelijk gezag te met het geweldige prestige, in den be- nettingstijd verworven. En dat woord klinkt immer juist x> dat moment, wanneer het *i mee» nooddg is. De bisschoppen pegmnen met ons nog eens zoo stevig mogelijk te plaatsen op heit éénige funda ment: Christus. Dat mogen we in el de wieling en woeling van deze dagen niet vergeten. Onze geeste lijke helders vragen dit van ons, niet alleen in onze kwaliteit van katholiek, maar ook in die van goed vaderlander. Inderdaad, nooit mogen we ook maar één oogen- blik uit het oog verliezen, dat de eenige basis voor herstel en ver nieuwing van ons christelijk volk ook slechts de Christus kan zijn. Mei vaste hand wordt dam voor bet practische leven de conclusie __i I het Spaansche volk de gelegenheid Franco S heengaan Depieir zal hebben, den vorm van bestuur vast te stellen, dien het verlangt correspondent Onze Parijsche seint ons: De gemeenschappelijke ver klaring der regeeringen van Frankrijk, Engeland en de Ver. Siaien. inzake Spanje is onder dagieekening van Maart uitgegeven. De drie regeeringen komen daarin tot de erkenning, dat, zoo lang Generaal Franco voortgaat, Spanie te besturen, het Spaansche volk niet kan hopen op een har telijke en algeheele samenwerking met de naties van de wereld die door haar gemeenschappelijke bet practische leven de conclusie getrokken voor ^™XK?dom en het CU VWI tM. weging, aan wie het masker wordt afgetrokken; zij wordt geteekend voor wat zij is: communistisch en als zoodanig behandeld: Ieder goed katholiek weet thans wat hemn te doen staat Een, bepaald nooaige, waar schuwing wordt gericht tot hen, die met wat al te goed vertrouwen, steunend op de ongetwijfeld aan wezige gunstige teekenen, en wat al te voortvarend een al te enge en voorbarige aansluiting zouden zoeken bij de socialisten, zonder af te wachten, wat de practijk te zien zal geven. Ook hier was een bezorgde wenk niet overbodig, al wordt samenwerking niet uitge sloten, maar dan en hier krijgen we een vast richtsnoer „met be houd van eigen zelfstandigheid en handhaving der christelijke be ginselen" en van onze eigen ka tholieke vereenigingen. Onze pnn- cipieele organisaties, zoo wordt zeer ad rem herinnerd, waren onze groote kracht tegen het nationaal socialisme. Zij zullen ook onze kracht moeten blijven uitmaken tegenover de talrijke en zware problemen, waarvoor de nieuwe tijd ons stellen gaat. Bijzonder be- tiairtigenswaar-dig is de waarschu wing tegen een al te ondoordacht streven naar eenheid met volko men blindheid voor de niet altijd zuivere motieven, waaruit het bij sommigen uit niet-katholieken kring ontspruit. „Niet in de ver vlakking van ieders levens- em wereldbeschouwing kan de kracht liggen van een volk...." Oude wijsheid! Het was niet zonder zin. van het Duitsche nazidom en het Italiaansehe fascisme hebben ver oorzaakt, welke twee machten bet tegenwoordige Spaansche regime aan het bewind geholpen hebben. Het ligt niet in de bedoeling der drie regeeringen tusschenibeide te komen in de binnenlandsche aan gelegenheden van Spanje, H Spaansche volk moet uiteindelijk zijn eigen lot bepalen. Ondanks de dwangmaatregelen van het tegen woordige regime tegen de g<^>rd?n de krachtsinspanningen van dat zelfde Spaansche volk, om .^"Po litieke aspiraties tot uiting te bren gen en daaraan vorm te geven, ho pen de drie regeeringen, dat het Spaansche volk niet opnieuw ta de dwalingen zal vervallen, welke geleid hebben tot de bittere er- varingen van d.en burgeroorlog. Zij wenschen daarentegen, dat de Sp. vaderlandlievende en ruim denkende leiders ïn Spanje erin zullen slagen, op vreedzame wijze het heengaan van Franco uit te lokken, alsmede de bevrijding van den druk van de phalanx en de vestiging van een voorloopige re- geering, of van een bewind, last met de afwikkeling der loo pende zaken, onder welks leiding Een politieke amnestie, de te rugkeer der Spaansche uitgeweke nen, de vrijheid van vergaderen en van politieke organisaties en vrije openbare verkiezingen zijn mede noodzakelijk. Een voorloopige regeering, die getrouw zou zijn en zou blijven aan die doeleinden, zou de erken ning en den steun ontvangen van alle volken, die aan de vrijheid gehecht zijn. Een dergelijke erken ning zou insluiten het vestigen van volledige diplomatieke betrekkin gen en het nemen van die prac tische maatregelen bij de oplossing van Spanje's economische proble- men, welke in de gegeven omstan digheden uitvoerbaar zouden Zijn Dergelijke maatregelen zijn op dit oogenblik niet mogelijk. De kwestie van de handhaving of de verbreking van de diplomatie ke betrekkingen door de regeerin gen van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten met het huidige Spaan sche regiem zal uitgemaakt moeten worden in het licht van de gebeur tenissen en rekening houdend met de inspanning van het Spaansche SLECHTE ONTVANGST IN FRANKRIJK. De nota, zoo seint onze Parij sche correspondent nader, is in Frankrijk ze&c slecht ontvangen, niet alleen bij de Spaansche repu blikeinen. maar ook bij de Fran- sche socialisten en communisten. Hosenfeld, de politieke over zichtschrijver van de populaire zegt aan het slot van zijn desbe treffend artikel: „Gelukkigdot de Fransche regeering middelen m studie heeft om meer druk uit te oefenen, wat er op zou wijzen, dat men verder zou willen gaan in het afzonderlijk door Frankrijk geno men initiatief dan de grenssluiting alleen" AMERIKA PUBLICEERT DE DOCUMENTEN. Meer dan eens heeft Amerika te verstaan gegeven, over documen ten te beschikken, welke voor Franco compromitteerend zouden zijn. Het betreft in Duitschland gevonden gegevens over de anti- geallieerde houding en voornemens van Franco tijdens den oorlog. Tegelijk met het uitgeven van de driemogendhedenverklaring over Spanje zijn thans door het depar tement van buitenlandsche zaken te Washington deze documenten gepubliceerd, o.a. ten bewijze, dat Franco in Juni 1940 Hitier en Mussoline beloofde, aan htm zijde den oorlog in te gaan. Gisteren heeft de K.L.M. dri® lijndiensten in het Europeesch nel heropend en wel op Engeland, op Brussel en op Parijs. Van nu af zullen de K.L.M. ea de British European Airways in onderlinge samenwerking vier re» tourdiensten per dag tusschen Nederland en Engeland onder» houden. Het hervatten van de luchtver- binding AmsterdamBrussel door de K.L.M. valt samen met de ope ning van een dienst Brussel—Ant werpen door de Belgische Sabena. De K.L.M. zal twee maal per da* heen en weer, de Sabena een avond- retourtje vliegen. De Air France vliegt reeds drti maal per week het traject Parijs- Amsterdam. Op de werkdagen zal nu de K.L.M. eveneens de verbin ding tusschen Amsterdam en aa Fransche hoofdstad onderhouden. daaraan thans nog eens te herinue ren. Daarom ook: geen versnippe ring van krachten! En: weg met alle onmogelijke en onaanvaard bare neutraliteit Waarlijk, zelden werd. een woord met grooter duidelijkheid te rech ter tijd gesproken. Een sneeuwjacht de eerste dagen van Maart! En zoo heeft de lente in een wit toilet haar entree gemaakt, want volgens de meteo rologie begint de lente op 1 Maart en de winter op 1 December. Wij vonden in dit merkwaardig verschijnsel aanleiding eens te gaan Draten op bet meteorologisch Insti tuut te De Bilt en een der meteorologen van den weerdienst. de heer K. R. Fostma, was aan stonds bereid ons een verklaring van het geval te geven. Er is den laatsten tijd, aldus de heer Postma, een krachtig gebied van hoogen luchtdruk ontstaan tusschen Groenland en IJsland met een depressie voor de Noor- ache kust. wat een zeer krachtigen noordelijken luchtstroom tot gevolg haci. ai die koude lucht is naar net Zuiden afgestroomd en een E^vH^la?'1i4Mregen we een harden KXÏt 611 wind- Die koude lucht naderde ons telken* meer en heeft Europa ate het ware over Spoeld. Bij nachtelijke uitstraling begon het in Duitschland en Ne derland te vriezen, in Zweden vroor bet zelfs 20 graden. Toen te de Franknjk en twee maal' deed Oosten koerste. Tot twee tweede zich deze depressie Zweden maal zeer intensief. Bovm^u^u ontwikkelde zich een waar. hoogen luchtdruk tengevolge waa van de Noord Oostelijke wind. stère aanwakkerde. Tegelijkertijd .begon het vanwege de depressie, die al tijd neerslag meebrengt, te sneeu wen Wij zaten hier m ons land net in een sector van de depressie, waarbij de sneeuw lang aanhield. Od een gegeven moment begon de activiteit van de depressie te ver minderen en het sneeuwen hield op De depressie brengt nu wanne lucht mee, welke zich over midden- Europa in Noordelijke ,ncï^HL? beweegt, In Zweden is de vorst belangrijk afgenomen. Br hangt nu mist in ons 'and ads gevolg van de warme lucht, welke «ver die dooiende sneeuw strijkt, In Zuid-Limburg was de temperatuur heden (Maandagl- morgen nog heel wat onder nul, in midden-Nederland was zij er even boven en in 't algemeen schommelde ze tusschen 0 en 2. Vooruitzichten voor de komende dagen. „Kunt U ook een prognose geven over het weer hoe zich dat de ko mende dagen zal ontwikkelen? U begrijpt, de mënschen verlangen naar een mild voorjaarszonnetje-" De algemeene circulatie van de depressie is niet gewijzigd. De di recte aanvoer van koude lucht naar onze omgeving is echter afge sneden, maar stelt u het uwen le zers niet te mooi voor, want dan hebben wij het weer gedaan De zeer groote koude wordt ge leidelijk aan door warme lucht verdrongen. Er kunnen echter nog neerslagen komen, dus regen of sneeuw. Zoolang de sneeuwlaag niet verdwenen is koelt de warme lucht van onderen af. Is de sneeuw weg, dan kan de temperatuur ge makkelijk naar boven komen. Dus: Sneeuw ruimen! De zaak van de bonnen- nenknoeierijen bij de Unilever Verkoop Centrale is nu, wat men in politietermen noemt „rond". Na 21 Februari zijn nog 11 arrestaties verricht, terwijl bovendien bij het Centr. distri butiekantoor zes ambtenaren waren aangehouden onder ver denking van medeplichtigheid. Deze laatsten zijn evenwel wear op vrije voeten gelaten. Onder bovenbedoelde elf arres tanten bevindt zich de 44-j. G. v. d. P., chef van het verkoopkantoor der U.V.C. te Maastricht, die ver dacht wordt van malversaties met van Rotterdam afkomstige toewijzingen. Voorts de 34-jarige A P. K. te Rotterdam. Deze be heerde de bonnenadministratie van de Van den Bergh en Jur- gens' fabrieken aan de Nassau- kade te Rotterdam en verrichtte manipulaties met toewijzingen, waardoor de beruchte bonnenpot telkens weer kon worden aange vuld. Deze K. zorgde tevens goed voor zichzelf. Bij hem werden o.a. in beslag genomen een schrijf bureau, schilderijen en een bont mantel van 4400.K. verkocht de door hem ontvreemde vettoe- wij zingen aan den importeur van veitten M. S. van W. te Rotterdam, die er een voordeelig handeltje aan had, waaraan hij naar schaittóng een paar ton verdiende. Bij Van W. werd een vrachtauto, gekocht van het verdiende geld, in beslag genomen. „AAN EEN BOOM ZOO VOLGELADEN Had de directie opgegeven, dat de knoeierijen in totaal gaan om 500.000 rantsoenen, het onderzoek heeft uitgewezen, dat het er veel meer moeten zijn geweest. Op een gegeven oogenibliik bood. de U.V.C. aan het disributiekantoor te Rot terdam een partij van 106 millioen rantsoenen margarine, boter en vet ter controle aan. Daar men op het distributiekantoor niet alleen een tekort had aan personeel maar bo vendien voor een verhuizing stond, vroeg men aan het Centr. Distribu tiekantoor te Den Haag, wat te doen. Daar werd geadviseerd voor ditmaal zich te beperken tot eeni ge goede steekproeven. Dit schijnt echter achterwege te zijn gelaten en ook de afd. na-controle en ver nietiging te Hattum heeft geen controle uitgeoefend. Zoo kon het gebeuren, dat de geheele fraude bij de U.V.C., die in deze 106 mil lioen was inbegrepen, als het ware kon worden weggemoffeld. Had men wel gecontroleerd, dan zou de affaire reeds in Januari zijn ont dekt. Intusschen was, voor men dezen gang van zaken kende, logischer wijs het vermoeden opgekomen, dat men bij de distributie toch wel iets moest hebben gemerkt van een dusdanige fraude. Daarom is ook bij het Centraal distributiekan toor een diepgaand en langdurig onderzoek 'ingesteld. Zes verant woordelijke personen werden aan vankelijk gearresteerd, doch toen later de geheele zaak was opgehel derd en was gebleken, dat van medeplichtigheid geen sprake was, zijn zij vrijgelaten. Wel is te gen hen procesverbaal opgemaakt wegens nalatigheid en zullen zij zich deswege hebben te veraart woorden. OVER DE KWESTIE- DUITSCHLAND. De Fransche regeering heeft thans aan de regeeeringen te Washington, Londen en Mos kou het houden eener viermo- gendhedenconferentie voor gesteld Ier besludeering van alle problemen, die Duilschland betreffen. Het Fransche voorstel aan de V. St. is volgens „U.P." tevens een antwoord op een nota van Ame rika van eenige weken geleden, waarin aan Frankrijk werd ver zocht, zijn vijandigheid tegenover een gecentraliseerd Duitsch be stuur, incluis Rijn- en Roergebied, te laten varen. Het Fransche ant woord is nog niet in details be kend, maar kringen, die nauwe be trekkingen met den Quai d'Orsay onderhouden, geven aan- dat Frankrijks houding maar weinig veranderd is. Frankrijk schijnt wel geneigd tot een zekere mate van centralisatie, maar staat vierkant tegen het daarbij betrekken van het Rijnland en het Roergebied, dat Frankrijk beschouwt als „het Duitsche arsenaal van alle vorig* en eventueele toekomstige oorlo gen." Maarschalk Gustaf Mannerheim. president van de Finsche republiek- is afgetreden Dit werd medegedeeld in een communiqué, dat na een bui tengewone kabinetszitting van d« regeering werd uitgegeven. Ver wacht wordt, dat de tegenwoordig® minister-president. Paasikivi, hem zal opvolgen. De premier zou vla d® Finsche radio een verklaring afleg, gen. De vereeniging „De Holland- sche Molen" hield haar jaarlijk- schen molendag in Amsterdam. De voorzitter, mr. dr. P. G. van Tienhoven, sprak een openings woord. „Onze molens", aldus spr.„ .hebben Nederland behoed voor overatrooming en voedsel- nood door het werk over te nemen toen motoren en electriciteit uit gevallen waren. Het oorlogsgeweld heeft echter 200 van onze schoon ste en meest modem-ingerichte molens vernietigd. Er wordt thans overleg gepleegd met de re geering om althans een deel te behouden van het door den oorlog zoo zwaar geteisterde molenbezit. Men hoopt, dat de molenaars fi- 12. Maar Dik ging niet naar den commissaris, doch eerst naar de plaats, waar zijn motor lag. Het laatste eindje ging hij te voet. Gelukkig was er niets kapot. .Bij., trap te den motor aan en reed e vaart stadwaarts. „Ik hoop, dat Chogum al klaar staat met zijn mannetjes, dan gaan we er meteenop los", dacht h& Met dien gang was hij er in tien minuten en de commissaris stond al klaar, compleet met overval wagen en agenten. Dik ter Buik was in zijn schik. nanciëel in staat gesteld zullen worden hun zwaar gehavende molens te repareeren, ja zelfs da verwoeste molens weer op te bou wen. Toegezegd is, dat materiaal ter beschikking wordt gesteld en aan de molens voorrang wordt verleend" Het jaarverslag geeft een op somming van de zeer vele verlo ren gegane molens, o.a. de oudsta in Nederland, te St. Oedenrode. Intusschen werden ook vele mo lens gemoderniseerd. De zwaarste verliezen leed het zuiden: Bra bant 21 verwoest en ook 21 zwaar beschadigd, Limburg 33 verwoest en 9 zwaar beschadigd. Het groot ste deel werd door de Duitsehera opgeblazen. Sommige molens hebben merk waardige diensten in oorlogsstijd bewezen, zooals die te Neer, dia brooden kneedde, den dorpsbewo ners van electrisch licht voorzag, de bierbrouwerij van stroom en na de bevrijding de geallieerde bureaux. De poldermolens in het land van Altena hebben in 1200 uur een geïnundeerde oppervlakte van 1500 ha. drooggemalen, een-t maal zelfs 120 uur achtereen. Da overigens stilstaande oliemolen „Het Pink" te Koog a. d. Zaan zette drukpersen in beweging toen er geen electriciteit was, het eerst sinds alle eeuwen dat een molen ook voor drukkerij gefungeerd heeft. Er zijn thans tezamen nog 1374 molens over, waarvan alleen at 266 in Friesland en 251 in Zuid- Holland. Sedert 1923 zijn er 6588 molens verdwenen. Er zijn weer nieuwe vindingen gedaan tot verbetering van da molenconstructie, o.a. de fokwiek. Onder de jongeren is een grootera animo ontwaakt voor het molen makersvak. Herstel van vele mo* lens is in voorbereiding, evenals moderniseering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1