Kath. Cultureel Genootschap Weelde en armoe te Rome nieuwe schiedamcche courant Ruslands Westelijke borstwering Het lot van Polen WOENSDAG 6 MAART 1946 PAGINA t HENK SCHAER KOMT Terreinverkenning Feestavond gezagstroepen R.K. E.H.B.O.-vasten- avondfeest Nag eens.... pastoor Haselaar De Jong vrijgesproken DE DOORGETROKKEN TRAM Ingezonden) Leering en Vermaak De eerste indruk niet de juiste Rotterdam leent weer een Kalf millioen Autobanden voor Nederland Salarieering beambten in particuliere bedrijven Schoenenbonnen worden waardeloos Schreven wij enkele weken ge leden, dat na het geboortegeluid niets meer van den Katholieken Cultureelen Kring was gehoord, nu is hij, onder den veranderden naam Katholiek Cultureel Genoo schap actief in de opënbaarhejd ge treden. Op Maandag 18 Maart zal sappen zullen wegzuigen. Toch kunnen wij het organiseer en van den avond van Henk Schaer van ganscher harte toejuichen, omdat het een gebeurtenis is, die histo risch voor het Katholieke Cuitu- rcelG leven van Schiedam kan worden. Dan immers zal blijken, of er werkelijk belangstelling voor het goede bestaat. Het getuigt van werkelijkheids zin bij de organisatoren van deze avond om den toegang nog niet aan een lidmaatschap te verbin den. Het geldt hier een proef neming. Daaom moeten wij iedere Katholiek, die 1.50 voor een prachtigen avond over heeft, aan raden -'ch op e geven voor kaar- Honk Schaer in de Aula van het ten. U teindelijk is het op 18 Maart niet van belang, wie het Gemeente Museum het Passie verhaal van Cyriel Verschaeve komen, voordragen Onze lezers zullen zich herinne ren, dat wij destijds commentaar leverden op de stichting van een Katholieken Cultureelen Kring naast een Katholieken Kring. In deze verdeeldheid zagen wij geen heil en wij betreuren een ge scheiden werken nog steeds. Dat neemt niet weg, dat de argumenten van de drijvende krachten in het K. C. G. goeden grond' hebben. Zij zeggen: Wij heb ben onze maag vol van amuse ment, dansen en gezellige avonden Wh" wmêrTnu "een gezelschap, dat zijn voornaamste genoegen ovindt Sn het vengrooten van zfin op letterkundig, muzikaal, choreo grafisch en wetenschappelijk ge bied. Voor ons, zeggen zij wel licht niet ten onrechte, zijn er in den Katholieken Kring te veel krachten, dienaar het oppervlak kige trekken. Daar is voor velen uiteindelijk, de oplossing niet te zoe'ken. Vooral niet als wij het Katholieke Cultureele Leven op een hooger plan willen brengen Die redeneering is juist. Wij heb ben de K. K. reeds van het begin af op een breede basis geprojec teerd willen zien, maar daartoe was de tijd nog niet rijp. Nu is het inderdaad zoo, dat het ont- spann.ingselement overheerscht en dat is volkómen overeenkomstig oozet en doelstelling: de bevorde ring van het gezellig verkeer tus- schen de Katholieken van Sehie- öa ra 7aarom is deze ontwikkeling echter toch te betreuren. Aller eerst., omdat velen het zien als de zooveelste standsafscheiding. Geen enkele ontkenning of bewering van het tegendeel kan deze, door den tijd tè stellig bewezen waar heid ongedaan maken in het oo£ van Katholiek Schiedam. "crvolgens, omdat zij, die voor beide uitingen, het amusement zoowel als het enrstige, interesse hebben onmogelijk de contributie kunnen opbrengen voor beide ver- eenigingeri. "anneer hier in Schiedam theaterdi recti es en concertzaal- eigenaars op eigen initiatief en risico tooneelvoorstellingen, con certen, voordrachtsavonden orga niseerden, bestonden die moeilijk heden niet. Dan ging men wan neer men zin had en naar datgene, waarvoor men het meest voelde. Nu moet alles worden georga niseerd, (de enkele op eigen risico gegeven avonden zijn meestal wanhopig slecht bezocht), mén betaalt hoog<e vereenigingmon.tr:- buties, maar is daardoor gebonden aan den zeer bepaalden smaak de zeer bepaalde richting, het zeer bepaalde publiek, dat de eieen vereeniglng meebrengt. "mand is lid van den Katho lieken Kring. Hij betaalt contojbutle en moet nu nemen, wat hij krijgt, en daar zijn ook wel jonden bij, die hij vervelend vindt. Het Genootschap geeft ook avonden. Naar enkelen daarvan zou hij graag toegaan, maar dan moet hij voor alle avonden con tr butie betalen. Dat is te duur. Men ziet wel, waar de moeilijk heid liet. Hier zal een oplossing nmeen komen, omdat de K K en rijker door kunnen worden. N G. niet, naast elkaar 7W,» elde kunnen bloeien, rr, O eel hl? 'S,,mlsschien op den duur ij,^ns.echier is het cul- Schiedam nog dat zij eikaars levens- geeft maar wat wordt gegeven en dat het wordt geg'even. Het voor naamste is, dat we er geestelijk Gisteravond vond in den R.K. Volksbond een geslaagde feest avond voor de in Schiedam geleger de gezagstroepen plaats. Na het openingswoord van den tweeden luitenant H. D. Bakker, werd een afwisselend programma afgewerkt door soldaten van de 4e Comp. uit Schiedam. „Het vroo- lijke zevental" voerde o.a. de schets soldatenklucht" op, waarmede zij alle lachers op hun hand hadden. Soldaat L. Beljaars speelde op zijn accordeon vroolijke wijsjes en Mo reno liet met zijn goocheltrucs al len versteld staan. Het eenige va riéténummer dat door dames werd uitgevoerd was de klompendans van de Maja's. Dick Stone and his Rhythms Cowboys vergastten het publiek op een serie goede cowboy songs. Tot slot was er dansen op muziek van The Rhythms Kings o.l.v. Wim v. Noortwijk. In „Irene" hield de R.K. E.H.B.O., afd. Schiedam, een vastenavond feest, dat zeer geslaagd mag heeten. De heer H. Leenderts opende de zen avond, waarna leden van de R.K. tooneelvereeniging „Brede- rode" enkele schetsjes opvoerden, o.a. „Getuige a décharge" en „Het meisje uit den hoedenwinkel"; Ver volgens zong Truus Sparke met pianobegeleiding vlotte cabaretlied jes, terwijl de komische acrobaten Ri-ra-ro toonden, hoe lenig zij wa ren Het A.T.P. accordeon-trio zorgde met o.a. „In the mood" voor het moderne muziekgenre. Na afloop vond een gezellig samenzijn plaats, waarbij de Nobi- no's voor muziek zorgden. tureele zoo t-éer. Bij de beschouwingen, gewijd aan het zeer verdienstelijke werk van den scheidenden Praeses der voor malige Gezellen-Vereeniging ver dient één punt nog wel een bijzon dere aandacht. En dat is: zijn steeds stuwende activiteit voor het meest essentieele gedeelte uit het Gezellenprogram, n.l. godsdienst zin. Als het beste middel om dit te bereiken, mocht het hem gelukken jaarlijks meer dan honderd jonge mannen een gesloten retraite te doen volgen. Met onze stoffelijke vermogens kunnen wij slechts het uitwendige van dit resultaat waar nemen. Overtuigd echter van de geestelijke waarde van een gesloten retraite hopen wij vurig, dat dit resultaat van pastoor Haselaar's dm 1?^enJtra(iitie zal ziin gewor- lieke «aS^gSg6 kath° Johannes de Jong uit Schiedam, diie teredht stond omdat hij als wa-chtsma-n had dienst genomen, bij de firma Niedersacthsen, werd hedenmorgen door het bijzonder gerechtshof ontslagen van rechts vervolging. Aainrvanlktelijik was 4 jaar geëisoht. Geachte Redactie. Uw artikel in de N.S.Crt. dato r Maart getiteld: „Verkeersvraag- stukkèri" „Wij stellen voor. noopt mij tot het volgende: Het is een verheugend verschijnsel, dat allerwegen het inzicht komt, dat, wil onze stad een „Veilig-Verkeer- stad" worden, er hu reeds al het mogelijke moet. worden gedaan, om het snelverkeer zoo in banen te leiden dat de te verwachten toeneming van het. motorisch ver voer, veilig opgevangen kan wor den. Uw idee, om dan ook hel eindpunt van de tram te verleg gen. is inderdaad heusch zoo gek niet, ware het. zoo bedoeld.dat uw voorstel behelsde. ,de tram meer uit bet stadsbeeld terug te dringen, inplaats van de tram uoor te willen trekken naar Schiedam- West. Wij zouden er vrede mee kun nen nemen, als het hier. een nood. oplossing gold, zooals b.v. de Ned Spoorwegen die nu hebben op dl verse punten 'in ons "land, waar vernielde spoorbruggen zijn en thans vrachtauto's dienst doen, als schakel tusschen de rivierovergan gen. Eveneens ziet u maatschap pijen zooals de W.S.M (Westland- sche Stoomtram Mij.) en R.T.M. (Rott. Tram Mij. op de Z.H eilan den) welke maatschappijen de laat ste jaren vóór den oorlog steeas meer overschakelden on auto-vér voer, nu weer hun stoomtram-ma teriaal im dienst stellen, om èn net personenvervoer, èn het vracht vervoer zoo goed mogelijk van dienst te zijn, zeer ten gerieve van het publiek, hetwelk met deze gezonde noodoplossingen is ge-baa' Maar de Ned. Spoorwegen vertel len in krant en door middel van radio, dat er spoedig voor de vrachtauto's moderne autobussen komen en dat wij spoedig inplaats van in antieke stoomtreinen met staanplaatsen in goederenwagens, in mooiere stroomlijntreinen door het land zullen suizen, dan we ooit gedaan hebben. En u zult eens zien. hoe spoedig vooral de W. S M. haar stoomtram weer opheft, en overgaat op autotractie. Maar vergeet niet, dit waren allemaal gezonde en snelle noodoplossingen want die rails lagen er nog en het materiaal was er nog. Wat u echter voorstelt is noch gezond, noch snel uit te voeren. Verlenging van de tramroute vraagt bij eenzelfde frequentie, meer materiaal, aanleg van rails en bovenleiding, allemaal dingen, die er niet zijn, althans nu niet. Maar ook al was dit allemaal klaar te stoomen. dan zou de R E.T.-directie er toch weinig voor voelen, om een dergelijke üitbrei ding ons b.v. voor 1 of 2 jaren te presenteeren. De aanleg zou langen tijd duren en die kop ten voor noodoplossing daaraa verbonden niet goed te maken. En de tram als blijvertje in ons stadsbeeld, zal bij weinigen sym pathie ontmoeten. Daarvoor i ons Westelijk stadsdeel te mooi We moeten vóór alles in de toe komst kijken, en de klok niet te rugzetten. v. D. Onze Romeinsche ient schrijft: Woensdag 6 Maart R.K. Volks bond: R.K. Middenstandsbond 8 u. Donderdag 7 Maart Distributie bescheiden halen voor Leu t/m. Mex corresp~n- De eerste indruk van een Nederlander, die in Rome komt, is, dat hij in een stad van weelde is aangeland. Men zou haast zeggen: alles is er vooroorlogsch. Hij wandelt door straten, waar alle winkels boordevol zitten; staat ver baasd over het drukke auto verkeer; ziet heele rijen taxis en rijtuigjes staan op alle pleinen en vindt in de restau rants een lange lijst van ge rechten en toespijzen en wij nen, waaruit hij naar hartelust een keuze kan maken. Het college van B. en W. stelt den tijdelijken gemeenteraad van Rotterdam voor, zijn goedkeuring te hechten aan een onderhandsche 3 gèldleening tot een bedrag van 500.000. Maar al spoedig ervaart hij, dat deze indruk van weelde, niet de uiste was en dat hij evenmin als de meerderheid der Italianen, er geen al te druk gebruik van zal kunnen maken, omdat de prijzen ook zijn koopkracht te boven gaan, terwijl ze voor de Italianen antastisch hoog zijn. Van distributie kan in dit land rauwelijks worden gesproken om dat de 200 gram brood die men oer dag krijgt toegewezen zoowat het eenige is. waarop men ook kan rekenen. Als ze er zijn ontvangt men ook 180 gram macaroni per dag en 200 gr suiker en 3 decil olie per maand. Maar verder reikt de distributie niet. Voor wie over een ruime beurs beschikt evenwel geen nood, want alles is in de winkels te koop. Zie hier enkele prijzen: Brood (buiten de bon) 120 lire per kilo; jam 450: ooter 800: aardappelen 50: rijst 140; ham 800: kaas 700: macaroni 180: varkensvleesch 800 Sinaasappelen kosten hier in het land waar ze groeien 60 tot 120 lire per kilo. Op het gebied van textiel en schoe nen is het even erg; een paar schoenen kost 4 tot 7 duizend lires en een heerenhoed 2 tot 3 duizend; heerenstof komt in den prijs van 800 tot 3000 lires per meter Dit geeft eemg idee van de weelde die slechts schijnbaar is; hoe zullen immers de ambtenaar en de rentenier en de gewone werk man met hun inkomen van enkele duizenden lires per maand dit alles kunnen koopen? En de vreemde ling, die naar Rome komt doet als zij, hij loopt langs de winkels en bekijkt dezen rijkdom, zonder er ooit iets van belang van te kun nen bemachtigen Hij heeft im mers zooveel andere dingen te be talen. Als hij een dragelijk pension wil hebben, kan hij 800 tot 1000 lires per dag neerleggen en een eenvoudige maaltijd in een hotel kost hem al gauw 500 lires: een klein ritje in een taxi eveneens Zoodoende heeft hij na enkele da gen den indruk, dat het geld hem als water uit de handen vloeit en vraagt hij zich af, hoe die gaten te dichten waarlangs zijn bezit verdwijnt Wie nier in Rome net minste van te lijden heeft? De talrijken, die in den straathandel iets ver dienen. Op alle hoeken treft men ze aan en in sommige straatjes zijn er zooveel, dat men er Dij na niet doorkomt. Opvallend is het oote aantal kinderen, dat sigaret ten verkoopt en met luide stem „Amerikanen eft Engelschen" aan prijst, of die broodjes met ham en worst verkoopen. Én nergens heb ik nog zooveel bedelaars ontmoet als in deze wereldstad en men kan er op aan, de meesten van hen maken goede zaken. De ge wone burger daarentegen lijdt gebrek en het is te begrijpen, dat de veiligheid er niet door wordt bevorderd. Als Nederlander vraagt men zich graag af, hoe dit alles moge lijk is. Maar de Italiaan heeft een anderen aard als de Nederlander en mist het doorzicht en organi satietalent dat bij ons alles regelt. Wij hadden na zijn terugkeer een onderhoud niet den heer Andre Andreoli, importeur voor Nederland v^n de General autobanden, die begin October vorig jaar, mede in opdracht van het Ned. Banden syndicaat en het Rubberbureaai, naar Amerika vertrok en daar het eerste contact legde voor het herstel van den autobanden-im port van Amerika naar ons land. Dé heer Andreoli kon de Purchasing commission te New York, die de bui- temlamdsche banden-orders bij de Amerika an sche fabrieken onder brengt uitvoerig voorlichten en van onze schrijnende behoefte aan auto banden op de hoogte stellen. Als eerste, belangrijk succes mocht hij, met medewerking van de Nederlamd- sche missie te New York, bereiken, dat de allocation, de Amerikaanse!^ toewijzing voot het vierde kwartaal 1945, ten beloope van 29,000 auto buiten, en binnenbanden, welke g>- va^r liep, voor ons land behouden bleef. Eenzelfde toewijzing voor het eerste kwartaal '46 is inmiddels even eens aan de Nederland sche impor teurs toegewezen. Dank zij de bemoeiingen ook van den heer Andreoli heeft de General Tire and Rubber Co. uit eigen voor raad een groot kwantum carbon- blaok (lamp-zwart), dat voor de fa bricage van rijwielbanden onmisbaar en nog moeilijk te krijgen is, voor ons land afgestaan, om onze eigen in dustrie op gang te helpen. De heer Andreoli roemde ten zeer ste de medewerking, welke htij van de Amerikaansche officieele instan ties en industrie ten gunste van ons land had ondervonden. Dat de laatste bereid zou zijn blanco chèques voor Nederland te teekenen, gelijk hier te lande verhalen in omloop zijn ge bracht. noemde onze zegsman onzin. Daarvoor zijn de Amerikanen nog te veel zakenmenschen en daarvoor is de behoefte aan tal van gebruiks artikelen, o.a. autobanden, in Amerika zelf nog te groot, zoodat er geen enkele aanleiding bestaat dergelijke faciliteiten aan het buitenland te ver schaffen. Het nieuwe Rusland heeft zyn Westelijke grens vastgelegd op de z g. Curzon-lijn, de nieuwe Oost- grens van Polen, hetwelk voor bet gebied dat het aan Rusland moest afstaan, al het Duitsche gebied ten Oosten van de Oder en de Niesze als compensatie heeft ontvangen Ten Westen van dit Polen ligt de Russische bezettingszone en Duitsch land, welke zich tot aan de Elbe uitstrekt. Rusland is voornemens aeze zone na verloop van tijd weer te verlaten, als Duitschland in staat is zich zelf te regeeren Rusland beschouwt deze twee ge bieden: Polen en de Russische zone van Duitschland als z«n Westelllke borstwering; Polen definitief de Russische zone voor den bezettings tijd. Wat beteekent, dat het op dit voorterrein van zijn imperium niet zal dulden dat daar een werkelijke mogendheid overwegenden invloed krijgt, zóó dat zij in dat gebied een springplank naar Rusland zou kun nen maken. Van Russische zijde wordt steeds beweerd, dat Polen zijn eigen bestuur precies zoo kan in richten, als het zelf wenscht; dat het in godsdienstige aangelegenhe den geen Inmenging heeft te duch ten. Dat het zich alleen volstrekt heeft te onthouden van elke coalitie of combinatie, welke tegen Rusland is gericht. Politiek gezien staat Polen op dit oogenblik onder een communistisch bewind We) zijn andere partijen vaarljjk tot de leiders dier andere partijen te behooren. Overigens 's de stemming in Polen fel anti-Rus sisch, en een der populairste liederen heeft het refrein: „Alles wat w\1 noödig hebben, is één atoombom, en ons Demberg zal weer vr)J zijn." Anderhalve eeuw Russische onder drukking hebben diepe sporen m Polen nagelaten, en wat in de Jaren 1939—1945 is gebeurd, li^t nog te versch in het geheugen van alle Polen om den haat tegen Rusland niet voortdurend aan te wakkeren. De huidige Poolsche communisti sche regeering is dan obk allerminst een volksrègeering; z\j is een opge iegde, een opgedrongen regeering, een regeering van vreemde elemen ten En als de straks te houden verkiezingen inderdaad vrij zullen zijn gelijk zij dat in Hongarije en Oostenrijk waren dan staat met absolute zekerheid vast, dat de communisten slechts weinig zetels zullen, veroveren, en dat het werke lijke, het echt-katholieke Polen zich in een geheel ander licht zal toonen Onder dergelijke omstandigheden is het zeker belangwekkend te zien. welke houding de communistische regeering van Polen tegenover de kerk en de katholieken aanneemt En dan moet men zeggen, dat of schoon de verhouding tusschen Kerk en Staat gespannen is «ooals o.m blijkt uit de eenzijdige opzegging door Warschau van het Concordaat met den H. Stoel, zonder dat het tot dusverre tót onderhandelingen over dit geschil is kunnen komen in Polen -van een werkelijke katholie toegelaten, maar het is ievensge- kenvervolgitvg geen sprake ls. Noch in de groote rede, welke kardinaal Hlond vóór de Consistoriedagen re Rome heeft gehouden., noch In h gemeenschappeiyk Herderlijk Schrij ven dat het Poolsche Episcopaat na zijn conferentie in het klooster van Jasna-Gora heeft uitgegeven, vonden wy in tegenstelling met de Her derlijke Brieven van het Joego slavische Episcopaat klachten over kerkvervolging. Slechts trof ons' in den Herderiijken Brief de opmerking, dat als bepaalde krin- ;en hun wensch om den strijd tegen e Kerk aan te binden zouden kunnen doorzetten, deze vooral schadelijk zou zijn voor den staat en voor de nationale eenheid. Dit alles beteekent geenszins, dat de positie van de katholieken in Polen .makkelijk is. Verre van daar Zoolang de politieke Constellatie niet is geconsolideerd, kunnen elk oogen blik moeilijkheden uitbreken Zooals de vooruitzichten thans echter lig gen, is er geen reden tot pessimisme Kardinaal Hlond uitte zich zelfs zeer optimistisch, toen hy in zijn indrukwekkende rede zeide: ,,Een Christelijke staat zal niet alleen de liefde van het volk hebben, maar ook zyn trots zyn. Ik geloof, dat ik mij niet vergis, als ik beweer, dat de Voorzienigheid Polen het verhe ven voorrecht voorbehouden heeft de moderne tyden ten doop te hou den, doordat Zy het Poolsche Y, tot een oprechte samenwerking brengtSneller nog dan andere volken zal Polen in de vurigheid van zijn Christelijk Patriottisme het middel vinden om de Christelijke revolutie met het geloof van de natie te verzoenen. Na de zware jaren van HJden en nood moge Polen dit geluk bescho ren zyn. Onlangs neeft, nan. a.e voor lichting" meldt, de Stichting van den Arbeid zich opnieuw beraden over de vraag, welke richtlijnen door het bedrijfsleven behooren te worden ge volgd voor de verhooging van de salarissen der beambten. In verband met de richtlijnen voor de hoogte der arbeidsloonen, neerge legd in haar nota inzake loon- en prijsstabilisatie van 25 October j.L en met het oog op de wenschelijkheid om een juiste verhouding te bewaren tusschen de belooningsnormen voor arbeiders en beambten, achtte de Stichting het noodig haar advies van Augustus jl. inzake de verhooging der salarissen 'e herzien. Met inachtneming van de beper king inzake het vervallen van niet gebruikelijke gratificaties adviseert thans de Stichting van den Arbeid bij de salarieering der beambten de volgende richtlijnen toe te passen a. Boven het niveau van Mei 1940 wordt op de basis-salarissen tot 3000.per jaar 35 pet. toegekend. Hoogere salarissen worden met 35 pet verhoogd voor de eerste 3000. en met 15 pet. voor de tweede 3000. b. Wordt uitgegaan van October 1942 dan wordt aanbevolen 25 pet. toe te kennen op de basis-salarissen tot f 3000.Hoogere salarissen wor den ip dat geval verhoogd met 25 net. voor de cc. ..te f 3000.en met "Pi pet. voor de twèede 1 3000 Met ingang van 1 April a.s. n niéuwe schoenenbonnen in gebruik worden genomen. Omtrent de wij»» waarop deze bonnen zullen wordt» uitgereikt zullen nog nadere med®. deelingen volgen. In verband hiermede zullen d» thans in omloop zijnde schoenenbon nen na 16 Maart a.s. hun geldighei# verliezen. Zij zullen nog tot en mal 9 Maart a.s. worden uitgereikt. Rat ling der oude bonnen tegen nieuw» zal in geen enkel geval plaats kun nen hebben. Men dient dus op de oude bonnen zoo spoedig mogelijk schoenen te koopen. Slechts wanneer de handelaar geen passende schoenen in voorraad heeft, zal men den bon. Bij den schoenhandelaar in kunnen leveren, die een ontvangstbewijs zal afgeven, waarop vermeld moeten zijn, naam en adres van klant.en hande laar, alsmede het inschrijvingsnum mer van laatstgenoemde bil het rijksbureau voor huiden en leder, de soort en maat der schoenen, de datum van afgifte De levering der schoenen zal in dat geval plaats hebben zoo dra de handelaar de schoenen besteld en ontvangen heeft. VISSCHERIJ SCHEVENINGEN 6 Maart. Giste ren waren alhiér aan de markt: Sch. 332 met f 5722 en 18 kustvisschers met tezamen f 7016, netto besomming aan versche visch.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3