ONRUST EN BENAUWENIS Reeds heden v. Mook-Sjahrir? Het begeerde zilveren geld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DIK TER BUIK neemt maatregelen RUSLAND VERGALT de vreugde over den vrede De xevende kolenbon aangewezen B ra ndstof f en kaa rt bewaren GONGSLAGEN Rechtzetting van een onjuiste zienswijze Belgisch kabinet aangevuld De Spaansche kwestie Nog geen nieuwe dubbeltjes of kwartjes Prijzen van akkerbouw producten Een brillenpraatje Gemeenteraads verkiezingen in Italië «'dam Giro9009 Directeur: Joh. Kuljpers Hoofdred.Mgr Dr. J Wltlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V Uitg. v.d. Maaa- bode-SHchtlng, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 13 MAART 1946 68ste JAARGANG No. 19959 Abonnementspt 13.25 p. kwart 11.10 p.maand 0.36 p week Tijd. adres: Broersveat 8 A Tel. 66804 Advertentl&n 15 ets p. mm. De vreugde, welke het vorig jaar over den heroverden vrede heerschte, ais van korten duur geweest. Nu. enkele maanden later reeds, heeft die vreugde plaats gemaakt voor be zorgdheid, de atmosfeer is geladen, en al vreest men nog geen uitbar sting, toch beseft men, dat geen we reldpacificatie mogelijk is zonder ont lading van de huidige spanningen; men spreekt zelfs openlijk uit, dat de vrede op den duur het grootste gevaar moet loopen, als men er niet in slaagt de bijna onoverkoomlijke moeilijkheden, welke zich dag ïtn dag uit opstapelen, te overwinnen. De bron van al deze onrust en benauwenis is: Rusland Van alle kanten worden min of meer wellui dende verontschulldn gingen gezocht voor de sfinxachtige houding, welke Moskou in practisch alle internatio nale vraagstukken aanneemt; zelfs van communistische zijde komt men voortdurend met verklaringen aan, waarom het zóó en zóó handelt, en moet handelen Maar het zijn ten «lotte steeds verontschuldigingen en interpretaties, derhalve erkenningen, van het feit, dat eenvoudig niet te loochenen valt: Rusland is de ergste bron van onrust, welke het herstel van gepacificeerde internationale be trekkingen en derhalve den terug keer van een gematigde welvaart in de wereld onmogelijk maakt Het ..waarom" van Ruslands op treden U een belangrijke vraag, waarop echter geen antwoord, zelfs geen conditionneel of veronderstel lend antwoord kan worden gegeven, als men zich niet duidelijk voor ©ogen stelt, op welk terrein de Rus sische activiteit zich beweegt. O.i, moet men duidelijk drie richtingen onderscheiden, waarin de Russen hun strijd, verzet of verweer tegen .het Westen*' bewegen. 1° rechts treeksche acties, zooals We die op den Balkan, in Azerbeid- sjan in Mandsjoerije, in Polen en in Russische zone van Duitschland kunnen waarnemen: 2° diplomatieke activiteit, welke Vooral in en rond de Organisatie van de Vereenigde Volken, maar ook in de Russische radio en pers, twee Tegeeringsinstanties, welke meer dan een officieus, een bijna officieel ka rakter dragen tot uiting komt; en 3° steun aan communistische or ganisaties tn de ni et-Ru ssische lan den Daarbij komt.. da>t Rusland op elke bestrijding van zijn ideologische op vattingen en van zijn intematiomaal- j>olit,ielce of -militaire en diploma tieke activiteit, ook als deze in een gemotiveerd betoog geschiedt, met de scherpste en vaak niet ter zake doende beschimpingen reageert Dat daarbij het suggestieve woord „fas cistisch" de hoofdrol speelt, ken merkt de methode van repliek go- heel en al. Een dooddoener, vooral iti pers en radio, maar ook in de diplomatie is aldus vaak het sterkste argument, dat meer op de onberede neerde instincten, dan op het gezond verstand speculeert. Opvallend is, dat Rusland in de meeste gevallen eerst reageert, als zijn eigen positie in het geding komt Zeer opvallend was dit in de jongste Uno-vergadering. Eerst toen Iran de kwestie Azerbeidsjan had opgeworpen, kwamen de Russen en hun satellieten met Griekenland, Indonesië en het Poolsche leger van Anders. Afleidingsmanoeuvre of lou- ter defensief? Of is de Russische po- j litiek doelbewust anti-Engelsch? Ook i als men op de eerste vraag niet da- delijk een antwoord geeft, kan men de tweede met een „ja" beantwoor den. De strijd gaat om Griekenland, om Turkije, om Voor-Azië, om Suez, om Tripoli, om Gibraltar. Dit voor terrein van Engeland en daarom ook van Amerika: de Middellandsche Zee. is ten slotte ook het voorterrein van Rusland. Engeland heeft daar zijn steunpunten Rusland begeert ze; wie ze heeft, bezit de macht; de macht om aan te vallen, maar ook de macht om zich te verdedigen. Dat lijkt ons voorloopig de kardinale kwestie; en daarover moet een vre delievend compromis tot stand wor- den gebracht, wtfl Europa, wil de wereld vrede krijgen In het tijdvak van 13 t/m. 23 Maart dienen de bezitters van de bonkaart „T 509" en „T 505" den daarop voorkomenden bon 50 in te leveren bij den brandstoften- handelaar, bij wien zij als klant staan ingeschreven Op dezer; Don, welke als laatste voor het stookseizoen 1945—1946 is aangewezen, zal zoo spoedig mogelijke, d.w.z. zoodra de handel hierop is bevoorraad, een eenheid vaste brandstof worden afgeleverd De aandacht wordt er op gevestigd, dat de handel aan de uitvoering van bestellingen op de vroeger aangewezen bonnen 47 en 48 voor rang dient te verleenen. Aangezien te zijner tijd voor het verkrijgen van een nieuwe brand- stoffenkaart voor het stookseizoen 19461947 de oude brandstoffen- kaart „T 509' of „T 505" met den zich daarop nog bevindenden bon 49 moet worden overgelegd, dienen laatstgenoemde kaarten zorgvuldig te worden bewaard. Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong te Deventer, waar hij het congres bijwoonde van den A.B.T.B.. Z. Em. verlaat het vergaderingsgebouw. De nieuwe Belgische minister president Spaak heeft de namen van nog drie ontbrekende nieuwe ministers bekend gemaakt. Het zijn: Craybecks (soc.). koloniën; Wauters. landbouw; Van Benden, volksgezondheid. De portefeuille voor de nationale defensie is nog onbezet Onze Brusselsche correspondent meldt ons; Ofschoon de regeering-Spaak nog met voltallig is, immers er is nog geen titularis voor het departement n^5istS^sver^edlein®' zullen de den prins to ^nden van lijken eed afleggen*" gT°ndwette De openbare oomie ie r met zi'T> homCn socialistische regeering, met extra-parlémentaire leden die voor de gelegenheid neutralen Wor den genoemd, een reus op leemen voeten in het leven heeft geroepen en dat niet veel stooten van de oppositie zullen noodig zijn, ooi hem omver te werpen. De Pransche minister van bui- tenlandsche zaken, Bidault heeft aan de Engelsohe en Amerlkaan- sche ambassadeurs te Parijs een nieuwe nota overhandigd over de Spaansche kwestie. In antwoord op de eerste Pransche nota hadden de Britsche en de Amerikaansche regeeringen geantwoord, dat naar hun meening de Spaansche kwestie niet tn het kader van de be palingen van het handvest van de nÜ(2enigde v°lken door den veilig- dsraad kon worden behandeld, te beS!Slwe Pransche nou tracht deeel?,^- dat het B«ral wel Thans verluidt, dat de offi- cieele besprekingen lusschen dr. Van Mook en Sjahrir reeds he den. Woensdag, in den laten na middag in de ambassade van Sir Archibald Clark Kerr zou den beginnen. Sir Archibald zou bij de discussies tegenwoordig zijn. Men mag intusschen aannemen, dat Sjahrir wel zal hebben inge zien, dat zijn voorstelling van za ken in zijn protest tegen de aan komst van Ned. troepen, inge diend bij den Britschen opperbe velhebber op Java, als zouden aan het zenden van deze versterkin gen „vijandige bedoelingen" ten grondslag liggen, onjuist is. Op 18 Februari j.l. heeft de heer van Kleffens in den veiligheidsraad uiteengezet, dat het voorstel, om Nederlandsche troepen naar Ned.- Indië te zenden, de aflossing van de Britsche troepen, die daar momenteel aanwezig zijn, ten doel had. Voorts verklaarde mi. van Een dubbeltje kan vreemd rolen. In de oorlogsjaren heeft het meer ge hangen dan gerold. We bedoelen natuurlijk het onvervalschte zilveren dubbeltje met de beeltenis van HM. de Koningin en niet het zinken sur- rogaat-geldstuk. Het kleine nietige zilveren muntje werd ineens verhe ven tot een kostbaar sieraad in den vorm van een collier of met meer tezamen gesmeed tot een bevalligen armbanid In het Zuiden werd kort na de bevrijding wat zilvergeld in circulatie gebracht, maar men was er zoo begeerig naar, speciaal om het tot sier-voorwerpen te verwer ken. dat er spoedig nog maar weinig van in omloop was Nu will men ons Indië van zilveren munten voorzien, maar ook hier zullen deze geldstukken, mede in verband met den hoogen prijs van het zilver, als sneeuw voor de zon verdwijnen Zoo meende dr. Van Hengel, dé rijksnuintmeester, bij wien wtj over het voornemen der regeering ons licht opstaken. In Indië is men bovendien altijd bijzon der aan de zilveren dubbeltjes en kwartjes gehecht geweest, zoodat de kans groot is, dat degenen die ze bewaren, er zeer zuinig op zijn om dat de voorraad beperkt is. Zij zijn er echter en nu er vraag naar be staat, was er geen enkele reden om deze zilveren munten, die in Ame rika voor Indië tot een zeer belang rijk bedrag besteld waren, niet in circulatie te brengen. Een deel er van was reeds in Indië gearriveerd toen de oorlog met Japan uitbrak, en is vermoedelijk mee naar Australië genomen. Kort geleden is de faibrlcage van z. Ulry eren munten tn Amerika ten behoeve van de Ned. regeering stop gezet, d'aar het de bedoeling is uit het nesteerend zilver op de rijksmunt in Utrecht zelf mun<t te slaan. Over een verscheping van dit zilver is nog niets bekend en de heer Van Hengel kon ons evenmin zeggen, wanneer in ons land weer nieuwe zilveren geldstukken in omloop wor den gebracht. In Den Haag is daar omtrent nog geen enkele beslissing genomen en ae commissie, die met het oog op de herziening van het muntwezen werd ingesteld, is het vraagstuk yverig aan het bestudee- ren. Momenteel wordt er in het ge heel geen muntgeld gemaakt. Na de geldzuivering is er bjj de rijksmunt een groote hoeveelheid zinken geild teruggekomen, waaruit men rijkelijk kan putten om aan de bestaande vraag naar wisselgeld, welke nu weer wat grooter is, te voldoen De minister van landbouw heeft de volgende prijzen vastgesteld: suiker bieten I 37,50 per 1000 kg (J 30. cichorei J 47.50 per 1000 kg (I 40. karwijzaad I 70.per 100 kg (J 40. bruin mosterdaaad I 80.— per 100 kg (I 70.geel mosterdzaad J 40.per loo kg (I 40.koolzaad I 45.per 100 kg (f *45.blauwmaanzaad I 85.— per 100 kg (I 85.—). De tusschen haak jes vermelde prijzen zijn de richt prijzen voor de desbetreffende pro ducten van den oogst 1945. De overheid zal er voorts naar streven te bereiken, dat de prijzen voor de tarwe van den oogst 1946 gemiddeld niet lager zullen 3jn dan voor de gerst. Kleffens te kunnen beloven, dat deze troepen evenmin zouden worden gebruikt tegen dat deel van de nationalistische beweging, dat te goeder trouw was, als de troepen, welke reeds op Java waren, doch slechts tegen „we- derspannige elementen en struik- roovers", indien dit noodzakelijk was. De convooien naar Bandoeng. Onder de voortdurende bescher ming uit de lucht door Mosquito's en Thunderbolts vorderen de con vooien langs den weg naar Ban doeng langzaam. Luchtactie was niet noodig, aldus een officieele verklaring. De laatste iuchtverkenning wijst uit, dat de voornaamste aanvoer- kolonne tusschen Soekaboemi en Tjiandoer stils* aal. Zij wacht blijkbaar op de tankkolonne, die thans nog te Soekaboemi verblijft. Naar gemeld wordt, zal de ko- lonne met herstelgoederen, welke uit Bandoeng komt om de twee andere kolonnes t,e ontmoeten, zich langzaam Oostwaarts door Tjiandoer begeven en eenige van haar Shermantanks schijnen con tact met de hoofdkolonne te heb ben gehad Toen een van deze tanks een brug overstak, stortte een deel van de brug in en de tank viel te pletter. Een andere tank werd bij Soekaboemi buiten gevecht ge steld Een Dakota liet daarop per parachute reserve-onderdeelen neer, terwijl andere Dakota's nog levensmiddelen en munitie om laag wierpen. Hoe Menado „capituleerde". Over het einde der muiterij te Menado zijn nog de volgende bij zonderheden bekend geworden: De leiders der rebellen, de ser geants Tauloe, Bisnan en Wuisan, die zichzelf tot resp, kolonel, ma joor en kapitein gemaakt hadden, werden op 11 Maart om één uur in den middag door hun eigen manschappen gearresteerd en naar Hr. Ms. „Piet Hein" gevoerd Hierna kwamen drie pelotons uit de bemanning van het schip, vol ledig bewapend en met de Neder landsche vlag voorop, aan land. Daarop marcheerden zij dwars door de stad naar de kazernes om het bevel daarover op zich te ne men. Zij werden met zeer groot enthousiasme verwelkomd. Pamfletten -net een boodschap van Koningin Wilhelmina tot de „twaalfde Provincie" werden on der de bevolking verspreid. A.s. marinierstransporten. De mariniersbrigade waarvan zich op het oogeniblik 4000 man in Indonesië bevinden, zal binnenkort met 1500 man worden versterkt. Deze 1500 man zullen in drie ver schepingen naar Indië worden overgebracht. Het eerste transport omvat 800 man, die den overtocht Eindelijk, eindelijk. De optiek, die in een noodtoestand verkeerde en bijgevolg ook kippig Nederland zal een klein kansje krijgen. Meneer Siewers van ihet Rij ka- bureau voor Genees- en Verband middelen heeft een heele speech gehouden over het briüenvraag- stuk. Voor den oorlog waren ws voor 95 pet. afhankelijk van den invoer uit het buitenland. Thans heeft dit buitenland zelf nog zoo'tt achterstand in te halen, dat van import nog maar in matige mate sprake kan zijn. De toestand is nu zoo, dat de eerste kleine zen dingen monturen, glazen en dubbel-focus-mater; aal uit Frank rijk zijn aangekomen. Ook Enge land en Tsjecho-Slowakije leveren op bescheiden schaal monturen en materiaal voor onze slijperijen, terwijl Zwitserland en de Ver. Staten ons zullen gaan leveren. Van een geregelden aanvoer zal echter wel pas midden zomer 194S kunnen worden gesproken Men zou zoo zeggen: ziender- oogen gaan we vooruit. Of echter de zienersblik van den heer Siewers juist is zullen de feiten moeten uitwijzen. Ik wil daarmee de zaken niet door een zwarten bril bekijken, doch gezien de om standigheden van het oogeniblik waag ik het te betwijfelen, of de zienswijze wel juist is. Deskundige aankoop is in ieder geval ge- wenscht. Anders gaat het zooals bij andere artikelen is voorge komen, dat we monturen krijgen zonder glazen en glazen, waarop geen enkel montuur is berekend. Overigens verheugt het me uitermate, dat het brillenvraagstuk nu eens goed wordt aangepakt. Want er zijn nog hoopen Neder landers, die bijziende lijk" u kan nog zooveel argument- voeren, men loopt met open ckj„-u de gevaren tegemoet, totdat het vaak te laat is. Er loopen men schep rond met een E. V. C.- montuur op, wien men niet aan het verstand kan brengen, dat zij verkeerde glazen dragen met de kans, dat ze over een poosje de „waarheid" heelemaal niet meer kunnen onderscheiden. Er wandelen menschen langs den politieken weg met rose glazen. Zij zeggen, dat zij nu goed zien. In de meeste gevallen zijn het m.i. lieden, die nog nooit een echt Roomsch montuur hebben gedra gen. Dan is er nog een stel, dat jaren lang een Duitsche bril met of zonder glazen droeg, als het maar Duitsch was. Deze groep heeft nog dringender behoefte aan een nieuw montuur. Hoe het moet gaan met hen, die op het oogen- blik geen sociale A van een econo mische B kunnen onderschei-den. is me tenslote ook nog een raadsel. De autoriteiten hopen, tegen het einde van dezen zomer te kunnen zeggen: „Nederland ziet weer beter" of nog liever: „Nederland ziet weer goed." Dat k&n, dat kin. Want in ieder geval hebben we dan een paar ver kiezingen echter den rug. Het gezwam van vele politieke tinne gieters hangt me al lang de keel uit. HENK VAN DIER MAZE. 6Y .WH 19. Omdat D'ik niets vond ging hij maair naar h<uis. Hot was onder wijl donker geworden, en hij reed op zijn gemak. Even later ver dween hij in de huisdeur. Na eenige momenten ging die zelfde deun- weer open en een dikke man verliet het huis. Wat een nare man was dat. hert leek wel. of hij een meisjesmut® ophad, maar het was zéker een man, want hij rookte een pijp. De gedaamte houdrt nu een taxi aan. Hij stapt ta en zegt Iets tegen den chauffeur, enzzzzzzt, daar rijden se die donkerte tegemoet. met de „Boissevain" zullen maken. Of het vertrek van deze manschap pen op 20 of 21 Maart zal plaats hebben, ligt aan de snelheid, waar mede de reparaties, die de „Bois sevain" op het oogenblik onder gaat, worden uitgevoerd. De beide andere transporten zullen vermoe delijk in April volgen Onrust te Merauk® Van Merauke (Zuidelijk Nieuw». Guinea) wordt uit betrouwbare bron gemeld, dat de toestand gespannen is, als gevolg van de activiteit van aanhangers van de Indonesische on» afhankelijkheidsbeweging (hoofdza» kelijk Heiho's en leden van vroegere door de Japanneezen in het leven geroepen organisaties). Tot Dinsdagmiddag waren van 229 van de 427 gemeenten de uitslagen der verkiezingen bekend. De partij van minister-president De Gasperi, die van de christelijk-democraten, had de leiding in 106 gemeenten. het communistisch-socialistische blok in 83, onafhankelijken 18, liberalen 10 republikeinen 5, arbeiders-de mocraten 4, „Uomoqualunque 2 en de democratische partij 1. Volgens den burgemeester van Milaan zou de kardinaal-aartsbis schop van Milaan, mgr. Schuster, niet aan de stemming kunnen deel nemen, omdat hij burger van Vató caanstad zou zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft hierom trent echter bepaald, dat alleen de kardinalen, die deel uitmaken van de Curie te Rome, als burgers van den Vaticaanschen staat worden beschouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1