1 BIDDERS IN DEN NACHT a Russisch, niet nationaal Oorlogsbruidies varen uit DIK TER BUIK neemt maatregelen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DE GESCHIEDENIS ZAL ZICH HERHALEN DE PAUS OVER DEN KIEZERSPLICHT RUSSEN VERLATEN BORNHOLM Een „held" kwam terug Rus trekt weg uit O.-Duitschland „Wegéns geschokt prestige" Prinses Juliana naar Zwitserland De „rechten van den mensch" in Frankrijk De bee-vaart door Oud-Amsterdam Een snik en een lacii in Le Havre It R'dam Giro 9096 Directeur: joh Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr J Witlox. Alg. Redacteur: HA. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg v.d. Maas- bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 18 MAART 1946 68ste JAARGANG No. 19963 \bonnementspi f 3.25 j>. kwart 11.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 A<Jvertentiën 15 ctg p. mm. Het is een evident feit, dat Rus land in alle landen, welke op zijn grenzen liggen, en in die gebieden, welke het als zijn rechtstreeksche invloedssfeer beschouwt, regeerin- Bovenfjien waakt Moskou er met de strengste straffen voor, dat de ware communistische leer, zooals die op een bepaald moment door Moskou wordt gehouden, d.w.z. on der de huidige omstandigheden Ruslands machtspositie en zijn recht om zijn „veiligheid" op alle mogelijke wijzen te verstevigen gen poogt te vestigen, wier interra- i ongeschonden blijven. Afwijkingen tionale politiek met die van Mos- va.n het orthodoxe Stalinisme wor- kou gelijkgeschakeld is, of tenden, mits zij zich aanpassen aan minste gelijkgeschakeld kan wor- de geestesgesteldheid van het be den. Het wil zich van de Noorde-1 treffende land, geduld en soms lijke IJszee over do Baltische sta ten, Polen, Tsjecho-Slowakije, den Balkan, Turkije, Iran en Mandsjoe- rije. tot den Stillen Oceaan omrin gen met een borstwering van sta ten, die zonder meer de Russische internationale leiding volgen. Het moeten z.g. satelliet-staten zijn, en als ze zich niet goedschiks onder werpen, dan schrikt Moskou niet voor geweld en terreur terug. Het 'i en zal zijn doel bereiken, wel- k middelen ook het daarvoor m e. aanwenden. oen borstwering lijkt in vele op zichten op den beruchten „Lebens- raum" van het naziregiem. Telkens als de levensruimte zich uitbreidt, ontstaan daardoor automatisch nieuwe behoeften en bestaans- eischen, welke niet autarkisch kun nen worden bevredigdsteeds is weer nieuw gebied noodig, dat overweldigd moet worden; steeds groeit de machtshonger (expansie- - drift), tot eindelijk geen andere we? overblijft dan de oorlog. Zoo ligt voor elke borstwering. hoe hecht deze zij, weer een terre'n dat een eventueele vijand zou kun nen gebruiken. Ook dat moet der halve warden gelijkgeschakeld, en zoo ontstaat een perpetuum mo bile, dat slechts door een geweld- dadig „tot hier toe, en niet ver der" tot staan kan worden ge bracht. 1939 heeft de wereld de catastrofale ervaring gegeven, tot welke consequenties een dergelijke politiek, hetzij zij gedreven wordt door expansiedrift of door angst twee mogelijkheden, welke wij nog onder het oog zullen zien on- ve-foiddellijk moet leiden. Op dit voorterrein van de in wor ding zijnde borstwering, hetwelk practische geheel Europa omvat werkt Rusland met de ook van rxazi-Duitschland bekende methode, door steun aan de gelijkgezinde, in dit geval derhalve communistische partijen en organisaties. We bewe ren allerminst, dat Moskou aan de pariijgenooten in het overige Euro pa nog financieel en steun verleen1 de m"este dezer partijen zijn kani- taalkrachtig genoeg om hun geld zaken te regelen, en de aangeslote nen offeren gaarne voor hun ideaa! Be steun is vooral moreel en po litiek^ maar dit beteekent tevens, dat hij, komende van een gewel dige politieke en militaire macht als Rusland, van onmetelijke betee kenis is. zelf aangemoedigd; maar meen.in.gs- versohil over Ruslands plaats en recht in Europa wordt in dit over de geheele wereld vertakte totali taire en dictatoriale stelsel als ver raad aan het communisme be schouwd. De komintern is „pgciieven en we gelooven, dat dit eerlijk is ge schied. eenvoudig wijl het bestaan van een komintern overbodig en waarschijnlijk ook een potentieel gevaar voor Rusland was gewor den. Het is niet meer noodig een centraal orgaan in Mofkou te hebben, nu de partijen in de an-1 De H. Vader heeft volgens Reu- er richtlijnen voor geestelijken ten aanzien van de komende ver kiezingen verstrekt. Z.H. ver klaarde, dat „Katholieken hun stem slechts aan die candidaten mogen geven, die de gehoorzaam heid aan de goddelijke wet en de rechten van religie en Kerk in het persoonlijke en het openbare leven zullen eerbiedigen en verdedigen". De Paus voegde hieraan toe, dat de priesters den Katholieken in politieke kwesties leiding moeten geven binnen het breede kader van de kerkelijke leer. De Sovjet-Russische autoriteiten op hot Deensche Oost zee-eiland Bornholm hebben medegedeeld, dat de roode tiroepen in de eerst komende dagen een begin zullen maken met de ontruiming van dit eiland. Aan de mededeelmg werd dat de ontruiming I Het roode leger Irekl uit Oool- Duitschland terug en wordt ver vangen door een kleine, goedgedis- ciplineerde en uitgeruste militaire politiemacht, aldus meldt een cor respondent van de „Observer". Naar schatting is reeds 75 procent van de oorspronkelijke bezettings troepen vertrokken. De rest zal in de kamende weken vertrekken. Het terugtrekken der troepen is vrijwel onopgemerkt geschied. De reden schijnt een politieke te zijn. Men heeft zich te Moskou gereali seerd, dat het sovjet russische pres tige en zijn politieke invloed ern stig geleden hebben onder de ex cessen van de ongedisciplineerde soldaten en deserteurs en omdat het roode leger op het land geteerd heeft. Gerrit Mooyman was een na- zi-onale held. Er is een tijd ge weest, dat heel wat. kranten in ons land zijn naam i.n groote koppen vermeldden. Hij was een held van het Oostfront" Dertien Russische pantserwagens vernietig de hij met een stuk pantserafweer- geschut. En voor dit en andere wapenfeiten schonk zijn Führer ,h„em T5et - ridderkruis van het, IJze- tt Kruis. Verder kreeg hij het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse, het NahkamnfineiVue en de Ostmedaille. Toen hij als Rottentührer der S.S naar Nederland kwam met verlof heeft Seyss-Inquart hem in eigen persoon ontvangen en gede coreerd en ook Leider Mussert bereidde hem een grootsche ont vangst in zijn hoofdkwartier. Eén ding was jammer Dij dit alles: Gerrit was eigenlijk een Nederlander en zijn vrienden wa ren niet direct vrienden van het Nederlandsche volk. Zoodat hij het na den mislukten Endsieg heele maal niet prettig vond naar zijn vaderland terug te keeren. De toe standen in het Grosse Vaterland waren echter zoo onprettig, dat hij er ondanks alles toch toe be sloot, in de hoop, dat men den Ridder in hem niet zou herkennen. En zoo ging hij met een vriend, die bij de Kriegsmarine had ge diend, op stap naar Alphen a. d. Rijn. Tot Bodegraven ging alles goed, maar toen raakte het tweetal den weg kwijt. Eenige voorbijgangers werden aangesproken maar ze deden zoo zenuwachtig, dat deze menschen het zaakje niet ver trouwden en de politie waarschuw den, die hun als eerste etappe op den terugtocht het politiebureau aanwees. Een streng verhoor volg de hier en de heeren vielen door de mand. De P.O.D. werd gewaar schuwd en deze heeft hun den weg naar Alphen gewezen. Bij hun aankomst was er weer gejuich, maar nu gold dat meer hun gezelschap Prinses Juliana die thans nage noeg hersteld Is, heeft het voor nemen zich in den loop van deze week naar Zwitserland te begeven, ten einde aldaar in gezelschap van Prins Bernhard nog een korten tijd volledige rust te nemen, al vorens haar werkzaamheden geheel te hervatten toegevoegd, dat de V- v 7iin om waarschijnlijk in de eerste week! op"6eigen wielcen "e drijven, ^n van A^" voltooid zal zijn. voorts, om begrijpelijke redenen een eigen belang hebben om de doctrinaire saamhoorigheid met de officieele leer van de Russische staatsalmacbt en suprematie in Europa niet te schokken. In dien zin sprak Churchill ook van een „vijfde colonne". Inderdaad, elke communistische partij of organisa tie is Russisch, niet nationaal. Mocht er ooit een gewapend con flict uitbreken, dan kiezen al deze partijen voor Rusland, niet voor hun geboorteland: de ervaringen van 1 September 1939 tot 22 Juni 1941 zijn een voorteeken. De ge schiedenis zal zich herhalen. Z.H.Exc. Mgr. Huibers draagt na het houden van den Stillen Omgang de H. Mis op in de kapel van het Bagijnhof. De F ransche conslitueerende vergadering heeft met 321 tegen 222 stemmen het amendement der MRP verworpen, dal tot doel had, ouders het recht te geven zelf op godsdienstige of wijsgeerige grondslagen de (lagere) school voor hun kinderen te kiezen. „De vrijheid van onderwijs" wordt dus niet tot recht ver klaard in de wet op de rechten van den mensch. Een zuivere zilveren maan bescheen de duizenden, die in den kouden nacht van Zaterdag op Zondag den Stillen Omgang maakten. In de Amsterdamsche grachten lag een vliesje ijs. maar de koude had den mannen geen vrees aangejaagd. Veel meer dan het verwachte aantal zelfs waren er gekomen en van ruim 25,000 niet-Amsterdammers en zeker 20,000 hoofdstedelingen steeg in dezen nacht uit de nauwe straten van den ouden beeweg één groot, stil en innig gebed omhoog om liefde en vrede van God- te verkrijgen bij den wederopbouw van hot maat schappelijk en godsdienstig leven. Wederom was nauwelijks de drukte van Dam en Nieuweitdijk verdwenen, nog dromden de laatste Zaterdag- avondgangers naar huis, toen de eer ste beevaartgangers hun ommegang al hadden volbracht. Evenals de (Van onzen Parijschen oorrespondent) Le Havre, 15 Maart. Dikke Duitschers, rond en vet, blazen de wangen bol vol hoem- pamuziek. Zwermen andere mof fen met de P.W. op den rug, op de beenen en voor de borst ver dringen zich om de bagage. De bruidjes kijken versteld, zich zoo ineens in dait Duitsche gebied te bevinden en het is dan ook om te lachen. Amerlkaansche officieren rege len de ontvangst in de perfectie. Eerst mag niemand naar buiten, die geen baby heeft en die babies kijken tevreden wegens de ver andering na de lange reis. Een moedertje en een vriendin dragen een kostelijke baby-draag mand, waarin een wolk van een kind, echt Hollands welvaren. Naar nationaliteit behoeft niet gevraagd te worden. Iemand die toch, in het Nederlands, vraagt: waar komt U vandaan, hoort ten antwoord: uit Maastricht. Maar verder zijn er Belgische, Fransche, Poolsche «n zelfs Tsjecho-Slowaaksohe vrou wen. Een juffrouw van om en na bij de 45 met twee groote jongens van 16 en 17 jaar en nog, heel alleen, een gravin Zoo was de aankomst van dén bruidjestredn, den lk weet niet hoe- c 23. Dik volgde het kereltje steeds, maar tenslotte bleef het bij een bus halte staan. Mh", dacht Dik ter Bulk „wat nu te doen?" En hij keek eens rond. Even verrit- stond daar met rug, geiyk een kon" 0p den overwinning terugwee» U* Van een vende op hem at Dik ste" „Luister eens, vriend", begon hij en toonde zijn politiepenning, „volg dat kereltje daar, waar hij ook naar toe gaat, al is het naar China Bel daar na commissaris Chogum op, waar je bentl" „In orde, inspecteur," veeiaten, die hier in Le Hévre is aangekomen. Want alles gaat over deze havenplaats, waar het War bride transportation Office voor het inpakken zorgt van de bruidjes, die aan den overkant van den Oceaan verwacht worden. De derde boot al gaat 19 Maart vertrekken. Ik bekijk net tooneel met gemengde gevoelens Thans is alles vroolijk en zelfs op een druilregendag behoudt de reis iets zonnigs. Maar in 1919 hebben wy hier ook veel bruidjes met mu ziek zien vertrekken. Toen waren het hoofdzakelijk Belgische en Fran sche en ook enkele Italiaansche. Maar wy hebben er ook niet weinig zien terugkomen, ietwat ontnuchterd van de romantische droomen over Amerika. Het contact met de nieuwe familie daarginds, het werk, de omgeving, had gemaakt, dat velen het niet konden uithouden. Er waren toen geen Hollandsche meisjes bij. De Amerikanen zorgden aan het station hier voor een perfecte ser vice en het vertrek der jonge vrouw tjes naar het kamp, waar zij eenige dagen gaan rusten alvorens de zee reis te ondernemen, verliep uiterst vlot. Dat „kamp" was alleen reeds een verrassing, om het zoo maar uit te drukken. Het ligt op 5 km afstand van Gainnevilliers en het bestaat uit barakken van golfyzeren platen. Maareen hotel kan nauwelijks gezelliger zijn ingericht. Van binnen wit beschilderd en met 'kinderkopjes en vogeltjés versierd. Mooie baby zalen, prachtige slaapzalen, salons, hallen met baden, hygiënische in stallaties met dokters en verpleeg sters. En het is ongeloofiyk wat een comfort er is en met hoeveel goeden smaak alles is ingericht. Dit Philip Morriskamp heeft eerst voor vrouwe lijke officieren by haar ontscheping gediend. Thans zou het stellig voor kinderziekenhuis kunnen dienen. Want de Amerikanen hebben letter- lyk alles gedaan om het den bruid jes naar den zin te maken. Dat wil niet zeggen dat allen het naar hun zin hebben. Er was ook een Marseillaansche, die te vroeg was afgereisd en nog niet met het trans port meemocht. Twee dagen was zy al uit Marseille* weg en zij hield niet oip van haar stad te spreken en te klagen, dat zij naar Marseille terug wilde. Tot diep in den nacht hield haar dreinen ons uit den slaap. Twee barakken zijn als eetzaal ingericht. De schotels, die opgediend worden, zijn uitstekend en overvloe dig In iedere eetzaal is plaats voor 300 personen. Een leger van koks rijdt rond en waf het meest opvalt in het kamp is, dat er haast geen deur geopend wordt, of er komt een Mof door met een schep kolen in zyn gehandschoende hand om de kachels by te vullen De temperatuur is dan ook in elke barak uitstekend. Na tafel is het rusten in een gemakke- lijken fauteuil in de salon. En dan komen de lange, steeds herhaalde verhalen van hoe ze aan „hem" ge- vorige week waren ook voor dezen nacht veertien extratreinen ingelegd en meer dan 100 autobussen voerden van nabij en ver de leden aan van het gezelschap Alkmaar had ditmaal geen rijwiel bedevaart, doch 900 kwamen er per boot Uit Kampen kwamen onver wacht nog 100 man, die een extra boot hadden kunnen charteren, wyd- gebroekte Volendammers, ffOO man, oud en jong, verweerde koppen onder de visschersmutsen, kwamen deels ie voet, deels per extra tram. En de treinen bleven aldoor maar menschen brengen naar het Centraal Station; uit Rotterdam en Dordt en Delft en Vlaardingen, uit Nijmegen en Den Bosch en tal van andere plaatsen De grootste groep 2000 man, kwam uit Utrecht Militairen waren er ook bij. Kapitein Visser, de aalmoezenier van den Harskamp was er met 30 van zijn jongens, hei Rotterdamsent garni zoen telde een honderd man onder Je biddenden, terwyi Amersfoort en enkele andere garnizoenen ook hun vertegenwoordigers hadden. Extra trams brachten duizenden aan uir Haarlem en de bollenstreek, maar een duizend Haarlemmers maakten den 15 K.M. langen tocht naar de Mirakel stad geheel te voet Om 1 uur 's nachts was het hoogte punt. Treinen rolden binnen bussen doorkruisten de stad, op zoek naar parkeerterreinen. De straten in het centrum waren zwart van dc men schen en even leek het er op, dat de organisatie zou falen. Enkele aanwijzingen echter van het bestuur van het genootschap, dat geassisteerd: werd door de Verkenners, brachten alles weer spoedig in het goede spoor. De kerken, waar de deelnemers de tl. Mis bijwoonden waren meer dan vol, geen plekje was er onbezet en nog waren de buitenstedClingen niet met hun omgang of de Am- sterdammers verzamelden zich reed* bij hun Parochiekerken om in lange ^hn£aar£et cenl™ 'e trekken en zwth hier by hen te voegen Tot de deelnemers in d»ezen twee den nacht behoorde ook Haarlem* bisschop Mgr J p Huibers Zaterdagavond had Z.H Exc. in de kerk van het Bagijnhof met assistentie van prof. M. J. Wenners van War mond en kapelaan J. van Dijk een pontificaal Lof gecelebreerd. Zondagmorgen omstreeks half zeven deed de Bisschop den beeweg, waarna hij om acht uur een stille H. Mis op droeg. in de kerk van het Bagijnhof. waarin tal van geloovigen geen plaats konden krijgen. In een korte predi katie betuigde mgr. zijn vreugde, dat de Stille Omgang dit jaar weer in den Ducien luister had kunnen plaats vin den. God heeft de Mirakelstad ge zegend'. want voor de oorlogsverwoes tingen is zij vrijwel geheel gespaard gebleven. Als dank aan God voor deze gunst wekte mgr. op tot een blüvende vereering van het H Sacrament Zondagmiddag heeft tenslotte in de St. Willibrorduskerk aan den Amstel- dijk Deken v. d. Burg een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder pater Gilb. Lohuis de predikatie hield. komen waren, hoe hy was en waar zij naar toe gingen, waarbij de aard rijkskundige aanwyzingen niet het verhoopte succes hadden, daar ieder voor zichzelf maar één plekje had, dat voor haar het een en het al van Amerika beteeikende. Een van die salons wordt des Zon dags ook voor de kerkdiensten ge bruikt. Het aardigste van het karnp is d® babykamer met de gemoedeiyk dikk® verpleegster, zooals wy ons een ouderwetsche baker voorstellen. Het is bepaald jammer, dat bakermutsen niet meer gedragen worden. In onze gesprekken met tal van vertrekkenden viel het ons op, ho® de meeste vrouwtjes hun vertrek heel ernstig opvatten, maar er waren er ook, van wie wij ons afvroegen, of de schoonfamilie wel zoo heel verrukt zou zyn met deze aanwinst van de familie Over het algemeen echter viel het mee, en dat was ook de meendng van de officieren, die al heel wat meer treinen hebben kunnen bekyken. Een zeer nauwlettend toezicht wordt ult- feoefend, maar het consigne is, dat e vrouwtjes zich niet in een kamp mogen gevoelen en ook niet het ge voel mogen hebben op transport t® zijn De Hollandsche vrouwen waren bepaaild flink, zy zagen niet tegen de reis oip. zy waren uitgerust en opgewekt. Vol moed en alle hadden vertrouwen in Amerika wel haar levensgeluk te zullen vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1